Feyenoord maakt kennis met het tweede gezicht van Sta ndard Luik Twente kon bij beter georganiseerd Ipswich Town geen openingen vinden Technische overheersing verdween met achterstand DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 ■r LEIDSE COULANT LUIK In de hoek van de kleedkamer, het hoofd diep gebogen, frommelde Wim Rijsbergen zijn spullen in zijn sporttas. Niemand van de medespelers noch trai ner Wiel Coerver keek hem verwijtend aan. Maar er trok een diepe diepe blos over zijn wangen toen hij zich trachtte te rechtvaar digen, niet excuseren. Drie ongelukkige momenten kostten Feyenoord drie doelpunten in een wed strijd waarin de ploeg tot het moment waarop de strafschop viel, 24 mi nuten na de rust, leek WL™ maLakt.e *?andLe,n af te stevenen op een klei- ne maar met sterk spel be haalde zege. De inspannin gen, die cupfighter Stan dard Luik zich getroostte waren zonder resultaat ge bleven. En zelfs nadat Wim van Hanegem in de rust te kennen had gegeven dat hij niet verder kon spe len, en Wiel Coever die leemte opvulde door Rinus Israel voor het eerst na vijf maanden een verras sende rentrée in de hoofd macht te laten maken, zelfs toen nog decreteerde Feyenoord het duel. Maar in drie fatale minuten werd iet riante uitzicht op een uitslag, die de thuiswed strijd van volgende week minder zwaar zou maken, vernietigd. doelman Piot schoot de straf schop in., Sigurvinsson gaf een pass die van het been van Rijs bergen sprong en Lambrichts scoorde. De voorsprong die pal na de rust door een treffer van Kristensen was verQverd, was in luttele minuten gewijzigd in een achterstand. De rust die Feyenoord had gekenmerkt ver- De dween. Standard Luik sprak alle reserves aan om op het mo- me-.t dat de wat te lakonieke Italiaanse scheidsrechter Lo Bello zou affluiten, brak een nog helser lawaai los op de met 25.000 toeschouwers gevulde tribunes. kunnen zijn voor het hele sei zoen. Zaterdag zou de achter stand op Ajax vergroot kunnen worden door een nederlaag te- Wiel Coerver ging dan wel voorbij gen het van UEFA-cup-zorgen aan de safes die Treytel moest bevrijde F.C. Twente, volgende week woensdag zou een eind kunnen komen aan deelneming aan het toernooi om de UEFA- cup. Thissen had uit de verwarde si tuatie gescoord en met die zege van 3—1 bezorgden de Belgen Feyenoord een enorme dosis moeilijkheden. Door het twee maal afgelasten van de wed strijd en het feit dat F..C Twen te werd uitgeschakeld wachten de Rotterdammers, twee duels achter elkaar die beslissend glimlach op het gelaat verliet trainer Wiel Coerver we liswaar niet, maar de toon in zijn stem verraadde de desillu sie waaraan hij ten prooi was. Coerver: „tot die strafschop be heersten we, zonder ook maar enigszins chauvinistisch te zijn, de wedstrijd. We kwamen er weliswaar weinig uit maar wat is er van Belgische zijde nog voor gevaar geweest? Wij daar entegen schiepen drie, vier uit gespeelde kansen" (Schoenma ker die na een pass van de Jong naast schoot, Kristensen diehet doel op de verkeerde plaats zocht, een poging van De Jong die werd verijdeld door verrichten: op een kopbal van de IJslander Sigurvinsson die nogmaals gevaarlijk werd, maar toen wierp hij zich man moedig op de bal. En vooral aan dat hachelijke moment vlak voor de rust toen Rijsbergen en Treytel elkaar in de weg liepen en Van Daele de door Semme- ling ingekopte bal van de doel lijn moest trappen. Maar inder daad, over het algemeen had het onherkenbare Standard Luik trainer Markovic: ,,Ik had niet veel verwacht na de zwakke prestaties in dit seizoen, maar mijn ploeg heeft kennelijk twee gezichten: een voor de competitie en een voor wedstrij den in Europese toernooien" •geen recht kunnen doen gelden op een voorsprong. Feyenoord's middenveld met een uitblinken de Theo de Jong, met een uit stekende Jan Boskamp die zich verrassend herstelde van zijn minder goede optreden van za terdag tegen NEC, met een zwoegende en wervelende lin kerspits Jilrgen Kristensen en de rustig en weloverwogen spe lende laatste man Joop van Daele, had de strijd gedicteerd. En de winst leek binnen toen Kristensen twee minuten na de rust twee man op het midden veld passeerde, een glazende pass gaf naar Ressel die voor zette naar Kristensen, die zich inmiddels had vrij gelopen. Met een enorme sprong kopte de Israël, Deen zwevend in: 01. Stan dard Luik was even de kluts kwijt. De sterke defensie met internationals Piot, Dolmans, Dewalque en Thissen ging fou ten maken. De druk die de bel- gen constant trachtten uit te oe fenen verslapte even slechts want toen laadde Standard Luik zichzelf op. Rinus Israel had de taak van Van Hanegem, het schaduwen van de slimme Sem- meling, overgenomen. Hij deed Het misfortuin sloeg de bres in de het redelijk „Maar ik merk toch dat ik voldoende wedstrijden mis". Daardoor werd de taak van Jan Everse zwaarder, want hij zou Lambrichts afschermen. Maar doordat Semmeling ook steeds op rechts opdook, moest hij zich opnieuw instellen. Ever- se: „In het begin was het ook al moeilijk, maar toen Van Ha negem en ik het door hadtjen, was er geen vuiltje meer aan de lucht. Met Israel moesten we weer aan elkaar wennen". gehandicapt door de vreemde plaats Coerver hem laatste man te zetten was een te groot risico en op het middenveld heef* hi1 zich wat kunnen inspelen" dan nr het gemis aan wedstrijdervaring, moest Semmeling enige malen laten gaan. Maar er mocht waarlijk niet van zwak spel van Wiel Coerver sprak later: „Ze ga- zijn kanten worden gesproken. ven de kansen weg". Daarmee Aan hem lag de gedaantewisse- doelde hij ook op het tweede ling van Feyenoord niet. Belgische doelpunt, tot stand ge- zekerheid waarmee Feyenoord rustig de voorsprong vasthield. De allengs tot modder mannetje' gemetamorfoseerde spelers toonden het door hun driftige bewegingen die nog onrustiger werden naarmate Standard meer energie in de strijd wierp. Toen gleed Rijsbergen uit en viel hij op de bal die Rora had voorgezet. Hij pakte het leer even beet en Lo Bello wees naar de strafschopstip. In de ochtenduren was Treytel er nog op gewezen dat Piot, als hij een strafschop neemt, in de recht hoek mikt. Treytel „daarop rekende ik ook. en dan hoog. Uitgerekend ditmaal nam hij de bal laag. Hij schoot tegen zijn gewoonte in ook naar de linker hoek en toen stond ik op het verkeerde been". komen nadat Lambrichts te fel had gereageerd toen Lo Bello geen vrije trap wenste te geven, wat de Belg op de gele kaart kwam te staan. Van Daele: „er werd op doel gesohoten maar er was niets aan de hand want ik stor.d klaar om weg te trappen. Toen blokkeerde iemand de bal. die langs me vloog en het was raak". De man die blokkeerde was Rijsbergen. de man die in schoot Lambrichts: „2—1. Van het zekere technisch over heersend Feyenoord was ineens weinig meer over. Sigurvinsson, uitblinker bij Standard Luik, maakte er bijna 3—1 (van, maar Treytel kon de bal nog net weg- grabbelen. Die 3—1 kwam toch. Na een ingooi van Gerets ont stond een verwarde situatie waarvan Thissen gebruik maak te om toch nog Standard Luik de riante score te bezorgen om aan het tweede duel te begin nen. Trainer Markovic: „Als het publiek ons niet zo had ge steund was dit niet gebeurd, hoewel mijn mannen tot de bo dem van hun kunnen zijn ge gaan. Bovendien kwam die strafschop voor ons op het goe de moment. We geloofden er toen al bijna niet meer in". Coever: „Die strafschop is weg gegeven. Rijsbergen gleed uit". Niemand verweet de jeugdige verdediger dan ook iets, na zijn drie ongelukkige momenten. Maar hij sloop wel stil naar de bus die gereed stond voor de te rugreis. Allemaal ontgoochelde blikken en teleurgestelde gezich ten achter de ruiten, die glom men van de regendruppels. Feyenoord wachten twee onnoe melijk zware wedstrijden. HERMAN VAN BERGEM Engelse tactiek basis voor eliminatie Enschedese formatie NSCHEDE De druk om met een verschil van tenminste twee doelpunten van Ipswich Town te moeten winnen is voor FC Twente te zwaar gebleken. De Enschedeërs wer den gedwongen tot een speelwijze, die hen nu eenmaal niet ligt. Er moest worden gejaagd en daaronder leed de gebruikelijke precisie zodanig, dat alle goede bedoelingen volledig mislukten. Dat was niet zozeer de schuld van FC Twente, maar meer de verdienste van Ipswich Town, een tegenstander die veler verwachtingen overtrof en volko men terecht met 2-1 won. „Nog nooit", zei de gelukkige manager Bobby Robson na afloop, „speelde mijn ploeg op het continent zo sterk. Winnen van FC Twente be schouw ik als een geslaagde revanche voor de nederlaag [tegen Leeds United, want ik blijf erbij, dat Twente ster ker is dan Real Madrid en Lazio Roma en deze prestatie sla ik daarom erg hoog aan". (en c compliment, dat voor de (Twentenaren niet meer kan zijn dan een schrale troost. Want, (hoe men het ook wendt of keert, was na de schitterende de- lonstratie van techniek in Ips- 'ich door de Enschedeërs en un supporters toch wel min of leer gerekend op een plaats in kwart finales. Na de wedstrijd van gisteravond kan er echter geen twijfel over bestaan, dat Ipswich Town daarin eerder thuis hoort. FC Twente mocht dan gehandicapt zijn omdat verschillende spelers René Notten, Dieter Schwemmle en Kick van der Vall niet fit aan de wedstrijd konden beginnen, winnen van deze tegenstander bleek gewoon een te zware opgave. Ipswich speelde tactisch uiterst sterk. Heel anders ook, dan men van een Britse ploeg zou verwachten. Bobby Robson had de spelers niet alleen een scher pe mandekking in de defensie, maar ook op het middenveld op gedragen. Een erg onengelse speelwijze, maar wel uiterst el. fectief. Want FC Twente kreeg niet de kans aan te vallen, zoals het dat in thuiswedstrijden al tijd pleegt te doen: wel in hoog tempo, maar toch over vele sta tions en daardoor de nauwkeu righeid nooit uit het oog verlie zend. Door het sterke storen van Ipswich werden vrijwel alle Twentse acties in de kiem ge smoord en omdat de Britten bo vendien geen mogelijkheid om offensief te worden onbenut lie ten, en daarvoor ook over de benodigde fysieke kracht bleken te beschikken was al spoedig duidelijk, dat de achterstand van 1-0 de Enschedeërs minima le overlevingskansen bood. Risico's Voor rust profiteerde Ipswich niet van de ruimte, die het kreeg omdat FC Twente alle mogelij ke risico's nam door het mid denveld te verwaarlozen tenein de Eddie Achterberg als vierde spits te kunnen laten fungeren. Maar in de tweede helft, die be gon met een stormachtig Twents offensief dat de hoop op betere tijden leek te rechtvaar digen, sloegen de Engelsen toe. Koel, professioneel, kortom ui terst vakkuridig. In de 57ste mi nuut won Trevor Why mark op links een duel met Kalle Oranen en uit zijn voorzet scoorde Pe ter Morris met een keihard, voor Piet Schrijvers volmaakt onhoudbaar schot: 0-1. De spanning was na het doelpunt van Morris vrijwel geheel ver dwenen. FC Twente stond im mers, omdat het 14 dagen eer der had verzuimd een doelpunt te scoren, voor de onmogelijke opgave de Ipswich-defensie drie- keer te verrassen. Het pleit voor de Enschedeërs, dat zij zich bleven inspannen voor een gunstiger uitslag, ook nadat trainer Spitz Kohn duidelijk maakte de hoop te hebben opge geven door de niet fitte Dieter Schwemmle en Kick van der Vall met het oog op de zater dagavond te spelen competitie topper tegen Feyenoord te ver vangen door respectievelijk Roel Brinks en Jan Streuer. De Enschedese pogingen leverden een averechts resultaat op. Want in de 71ste minuut sloegen Colin Viljoen en Bryan Hamil ton munt uit een van de vele drie tegen vijf-situaties, zoals die door het massale opdringen van Twente nogal eens ontston den. Hamilton maakte oog in oog met Schrijvers geen fout: 0-2. Twente kwam tenslotte toch tot een doelpunt. Een schitterende treffer zelfs, want na voorberei dend werk van Roel Brinks en Theo Pahlplatz kogelde Jan Streur onbehoorlijk hard in: 1-2. Dat gebeurde negen minuten voor het einde. En nog geen 60 se conden later slaagde Eddie Ach terberg er bijna in de nederlaag te voorkomen toen hij het doel van David Best slechts luttele centimeters te hoog zocht. Kort daarop leidde Willem de Vries naast Theo Pahlplatz en Frans Thijssen de meest opvallende Een speler aan Enschedese kant een kans in voor Thijssen, maar Morris (waar haalde hij de lucht vandaan?) redde op de doellijn. Waardoor FC Twente voor de tweede keer (na de 1-2 van vorig seizoer tegen Boras- sia Mönchengladbach) in zijn UEFA-cup-historie een thuis wedstrijd verloor. teleurstelling, natuurlijk, maar beslist geen schande. Ips wich Town was nu eenmaal een verschrikkelijk sterke tegen stander. Sinds gisteravond ver wondert in Enschede niemand zich er nog over, dat de Briga de van Bobby Robson in Enge land als een toekomstige kam pioen wordt gezien. TON VAN DALEN FC Twente: Schrijvers; Notten, de Vries, van Ierssel, Oranen; Thijssen, van der Vall (Streuer), Achterberg; Schwemmle (Brinks), Zuidema. Pahlplatz. Ipswich Town: Best; Hammond, Hunter, Beattie, Mills; Morris, Hamilton, Viljoen; Johnson, Whymark, Woods. Scheidsrechter Rudolph Scheurer (Zwitserland). lidema (links) en Achterberg (midden) zien al het nutteloze van hun pogingen in. Doelman Best Ipswich heeft de bal in zijn beschutte handen. De enige treffer die Twente in de duels tegen Ipswich Town maakte kwam nog van een invaller. Streuer (rechts) kogelde van de rand van het strafschopgebied onbereikbaar voor doelman Best in. Ipswich Town ging niet met lege handen uit Enschede weg. Bui ten de overwinning werden in de bagage ook de gebruikelijke shirts van de tegenpartij ingepakt. Hammond en Pahlplatz (rechts) doen dat duidelijk in verschillende gemoedstoestanden. Twentenaren denken al aan Feyenoord ENSCHEDE Enige ondertoon van deceptie viel er na afloop eigenlijk nauwelijks meer te beluisteren. De spelers van FC Twente aanvaardden eliminatie in de achtste finales van het toernooi om de UEFA-Cup zon der morren, zonder zelfverwijten ook over de eigen onmacht om een minimale marge van één treffer weg te werken. De collectieve opinie luidde zo ongeveer: .Jammer dat we eruit liggen, maar Ipswich was ge woon de betere ploeg. Verder denken we alleen nog maar aan zaterdag, als Feyenoord hier op bezoek komt." René Notten bij voorbeeld spuide het relaas: „Ik geloof be paald niet dat deze nederlaag zo hard is aangekomen bij ons. Vijf minuten na afloon zeiden we tenminste in dc kleedkamer tegen elkaar: Zo. dat was dat. nu Feyenoord. We kunnen ons nu helemaal concentreren op de nationale competitie en on hat toernooi om de KNVB-boker. Nee. eerlijk, niemand zit bij ons in de put en het verlies zal beptiaild zaterdag niet nawer ken." René Notten was. gezien het spelverloop, ook niet te- •eurgesteld. hoewel: „Voor het begin was ik wel optimistisch geweest, gezien onze verrichtingen in Ipswich. Maar als je dit tweede duel nu ontleedt, dan kun je alleen maar zeggen, dat de Engelsen beter waren. In de beginfase al kregen zij drie. vier kansen omdat wij hen teveel ruimte gaven. Ze konden makkelijk een bal aannemen, op de borst opvangen en zo, of een tikje teruggeven. En daar stond tegenover dat wij van hun nog geen centime'.ertje speling kregen." Coach Spitz Kohn liet evenmin een eraan. Ook was het niet als excuus bedoeld toen hij opmerkte: „We waren toch wel be hoorlijk gehandicapt, omaa' enkele spelers niet helemaal fit waren. Vooral Dieter Schwemmle en Kick van der Va41 wa ren behoorlijk aangesbgen. Ik hei) hen r.a dat eerste doelpunt dan ook vervangen om ze verder kunnen sparen voor de con.'roniatie met 1-cyerc rd. Lun er-rder naar de kant te ha len had geen zin, omdat de knapen die toen op de bank zaten, te weinig er.ai.ng ha:'- t ca het wedstrijdritme misten. Nou. en na die achterstand van 1—0 was er voor ons immers toen nieis meer te winnen. En we hebben toen alleen maar gepro beerd om er voor het publiek nog een beetje spektakel van te maken."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15