AANWIJZING BONNEN VOOR EERSTE MAAND CeidócSouoaiot Noodtoestand Engeland verlengd m Parlement te veel buitenspel bij machtigingswet Extra benzine Scholieren maken zich niet „drug55 DONDERDAG 13 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) pEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren bekend gemaakt welke series benzinebonnen ingewisseld kunnen worden vanaf 7 januari tot en met 3 februari aanstaande. In deze periode kan men met de volgende bonnen benzine kopen: kaart B 01 t/m 04 motorrijwielen 8 liter benzine; de kaarten E, H en K 01 t/m 04 personenauto's 15 liter benzine; kaart G 01 t/m 04 personenauto's en vrachtauto's op LPG en benzine; 18 liter gas of 15 liter benzine; kaart M 01 t/m 04 vrachtwagens 25 liter benzine. )e bonnen 01 t/m 04 zijn in prin cipe bedoeld voor inlevering tot en met 3 februari. Ze blijven echter zes maanden geldig, zo dat men bonnen kan sparen voor een vakantie. Elke maand wordt door het ministerie een nieuwe serie bonnen aangewe zen waarop men benzine kan krijgen. ilk kwartaal wordt weer een )EN HAAG Een aantal specia- categorieën zal extra toewij- g van benzine, sommigen ook nog zonder korting, kunnen krij gen. Dat zijn: auto's van ge meentepolitie, brandweer en Invaliden zonder beroep komen nen te sparen, zo is het ook mo gelijk om op 7 januari alle bon nen voor de eerste periode van vier weken ineens op te maken. Men kan dan dus 60 liter benzi ne ineens tanken. Maar het ge volg is dat men dan tot 3 fp- bruari geen druppel meer kan krijgen, tenzij men extra toewij zingen heeft gekregen. motor, bromfietsen dus die niet op mengsmering lopen. Brom fietsen die op mengsmering lo pen (2-takt) zijn van de benzi nedistributie gevrijwaard. De pomphouders mogen de brand stof hiervoor echter niet meer zelf mengen maar moeten deze rechtstreeks van de oliemaat schappijen betrekken. nieuwe bonkaart met 25 bonnen uitgereikt op vertoon van een nieuwe machtigingskaart. Deze periode van drie maanden is ge kozen om te kunnen zien of de mensen hun wegenbelasting hebben voldaan. Aan het eind van elk kwartaal blijven altijd 12 bonnen over die ongeldig ver klaard zullen worden. Zoals het mogelijk is om de benzinebon- Vandaag zal staatssecretaris Van Voor pleziervaartuigen komt ook Huiten (Verkeer) maatregelen bekend maken voor de distribu tie van brandstof voor vrachtau to's met dieselmotoren. Er komt ook nog een aparte regeling voor bromfietsen met een 4-takt aparte regeling, even als voor buitenlanders, die Ne derland bezoeken. Personenau to's die op dieselolie lopen val len voorlopig nog niet onder het distributiesysteem. De oud-wereldkampioenen boksen zwaargewicht, Cassius Clay (links) en Jimmy Braddock hebben het Britse televisiepubliek laten zien waar het best een linkse of rechtse hoek kan worden geplaatst. Dit in een programma over de „Internationale sportman van het jaar". cent worden afgetrokken); huis artsen en veeartsen (na aftrek bruik van 13.000 km per jaar, zonder verdere korting). ambulances (toewijzingen der korting); taxi's en huurau- >'s met chauffeur, begrafenis- trouwauto's, auto's van het reddingwezen (slechts de 15 li ter basistoewijzing wordt in mindering gebracht); huurau to's zonder chauffeur, lesauto's en lesmotoren (de basistoewij zing en een reductie van 20 pro van het gemiddeld privever- aanmerking voor tra toewijzing, maar invaliden met beroep kunnen er een aan vragen, eventueel ook voor het woon-werkverkeer. Ook voor het vervoer van geestelijk- of licha melijk gehandicapten zijn uit zonderingen mogelijk. Extra toewijzingen zijn tenslotte mo gelijk voor dienstauto's van het rijk en voor.dienstritten. DEN HAAG „Een drug-probleem in de populaire betekenis van het woord bestaat niet onder de Zuidhollandse middelba re scholieren". Tot deze slotsom komt een rapport over drank, drugs en schooljeugd dat in de loop van deze maand zal verschijnen. Het rapport is tot stand gekomen op initiatief van een commissie van de provinciale raad voor de volksge zondheid in Zuid-Holland. Op 720 ondervraagden was er slechts één die wellicht als een probleemgeval is te beschou wen, terwijl er slechts 44 „snoepers" van de omstreden hen- nepprodukten werden gesignaleerd. Het gebruik van andere drugs is té verwaarlozen, terwijl ook het hennep-gebruik in het algemeen matig is. Veel gevaren kleven daar volgens het rapport niet aan temeer omdat juist de (veelal wat oudere) gebruikers goed op de hoogte zijn van de aan de diverse drugs verbonden nadelen. De invloed van eventuele sancties van ouders of autoriteiten op de beslissing om wel of niet te gaan roken is te verwaarlozen. Wel van be lang is de invloed van leeftijdgenoten. Het roken is, aldus concludeert het rapport een gedragskenmerk in een voorbij gaande levensfase. i bij de stations e e opstoppin- Bakkers bezetten eigen fabriek INDHOVEN (ANP) De twee- honderd arbeiders van de brood- en banketbakkerij Kern- penland in Eindhoven hebben (gistermiddag hun fabriek bezet in verband met de voorgenomen ovérname door de NV Meneba. Dé werknemers stellen als eis dat dpidelijk wordt of er voor het bedrijf toekomst is binnen het Albert Heyn-concern, en wil. len garanties voor werkgelegen heid en lonen. Sinds augustus maakt Kempenland deel uit van het AH-concern. Morgen zal er een gesprek zijn tussen de di- 'an Kempenland en Me- e produktie is de afgelopen nacht gewoon doorgegaan. De broodbezorgers hebben vanmor gen aan de klanten een brief overhandigd waarin zij adhesie betuigingen vragen. Vanuit vèr- schiliende Meneba-vestigingen in Nederland zijn al bewijzen van steun gekomen. De bakkerij maakte vroeger deel uit van de verbruikerscoöperatie ETOS, die werd overgenomen door Al- bert Heyn. Deze maakte on langs bekend dat de bakkerij al leen rendabel te maken is als zeventig personeelsleden af vloeien. Onderzoek massamoorden NEW YORK (AP) De algeme ne vergadering van de Verenig de Naties heeft met 109 tegen 4 stemmen besloten een commis sie van vijf te vormen voor het instellen van een onderzoek naar de Portugese wreedheden in Mozambique. LONDEN (AP) Koningin niet werden ingewilligd. Elizabeth heeft gistermid- De moeilijkheden werden nog dag aangekondigd, dat de 00 nnn in november ingestelde en voor een maand geldende noodtoestand met vier we ken zal worden verlengd. ger nadat 29.000 treinmachinisten ook waren overgegaan tot een stiptheidsactie die de toestand, al gevaarlijk geworden door de energiecrisis, nog verhevigde. In politieke kringen is verno- De toestand was in werking getre den nadat tienduizenden mijn werkers en technici werkend in energiebedrijven hadden beslo ten „volgens het boekje" te gaan werken en geen overuren men dat de regering-Heath al Zij van binnenlandse zaken, Robert Carr woensdag gezegd, dat de noodmaatregelen waren geno men omdat het geschil met de spoorwegmensen „een nieuwe dre ging betekent voor de essen tiële levensvoorwaarden van de bevolking." haar plannen tot economische groei terzijde heeft gelegd zo lang de huidige economische crisis, volgens bepaalde waarne mers de ergste van de afgelo pen twintig jaar, voortduurt. nodig geweest, i hij, te maken als beDaalde looneisen In het lagerhuis heeft minister omdat de gescholen in de steen koolindustrie en de energiebe drijven niet zijn opgelost, en bij dit alles nog de blijvende onze kerheid kwam die het gevolg was van de verminderde c|e- Sov jet-Unie Troed klaagt over zware kinderarbeid MOSKOU (Reuter) Een Russi sche krant heeft er over ge klaagd dat zwangere vrouwen in de Sovjet-Unie nachtdiensten moeten verrichten en overwerk moe'en doen en dat minderjari ge kinderen gedwongen worden tot het dragen van zware lasten, wat in een geval leidde tot de dood van een vijftienjarig meis je. Het blad, Troed, orgaan van de vakbondsfederatie, signaleerde ernstige overtredingen van de arbeidswet om te elfder ure produktielimieten te halen." K;nderen van vijftien jaar worden gedwongen zware lasten te dra gen, hoewel voor arbeidskrach ten beneden de zestien jaar ver gunningen van de vakbonden nodig zijn, aldus Troed. Vermindering aanvullende werk gelegenheid GRONINGEN (ANP) De rege ring wil het bedrag van 750 mil joen, bestemd voor aanvullende werkgelegenheid in 1974, met twintig procent verminderen. De besparing van 150 miljoen is wellicht bestemd voor projec ten om de gevolgen van de energiecrisis op te vangen. Dit heeft gedeputeerde mr. J. J. Prins van Groningen in de Gro ninger Staten meegedeeld. Het ministerie van Sociale Zaken moe t het officiële bericht nog versturen, zo zei mr. Prins op vragen. Het provinciaal bestuur was alvast telefonisch op de hoogte gesteld. De regionale raad voor de ar beidsmarkt in Drente heeft naar aanleiding hiervan reeds een protesttelegram aan de regering gestuurd. In het telegram zegt de raad dat deze maatregel voor Drente, de provincie met het hoogste werkloosheidsper centage, funest is. Hij meent bovendien, dat de „korting" in strijd met de centrale doelstel ling van het regeringsbeleid is, om het bestaande werkgelegen- heidspeil zoveel mogelijk in stand te houden. Machtigingswet moet beperkt blijven ER GAAN MOMENTEEL nogal wat stemmen op die verkondigen, dat wat de regering bij haar machtigingswet vraagt, de moeite niet waard is om zich druk over te maken. Lijnrecht hiertegenover staan dan de critici die bang zijn dat het parlement in zijn be voegdheden wordt aangetast en er dus een stukje democratie op d« tocht komt te zitten. Wij vinden dat als de oliecrisis inderdaad in haar gevolgen doorzei zoals door het kabinet-Den Uyl vorige week becijferd werd de re gering over ruimere bevoegdheden moet kunnen beschikken om snel, dus slagvaardig op te treden. Maar onmiddellijk daarnaast plaatsen we dan de overweging dat d< regering zich bij het gebruiken van de extra bevoegdheden dient t« beperken tot een noodzakelijk minimum. HET GAAT ONS TE VER om degenen die van plan zijn in de Kamei precies uit te zoeken, hoever de regering bij de machtigingswei gaan wil en gaan kan, als onruststokers en saboteurs van het alge meen belang te hekelen. We kunnen ons voorstellen, dat er politici en burgers zijn, die vrezen dat het zittende kabinet wel eens al te royaal van extra bevoegdhe den gebruik zou willen maken om omstreden plannen aan de ord« te stellen op een moment dat van de uitzonderlijke toestand gebruik (lees: misbruik) gemaakt zou kunnen worden. „Van de nood een on deugd maken" hebben we de vorige week genoemd. Gelet op de vóórgeschiedenis en afronding van de kabinetsformatie in de vorige zomer lijkt ons bezorgdheid hiervoor bepaald geen onge rijmdheid. IN ELK GEVAL ZAL DE REGERING bij alles wat zij nu doen en laten gaat, steeds in royale mate bereid moeten zijn om ter con trole de kwesties achteraf met de volksvertegenwoordiging te be- spreken. Dan stelt het kabinet - of een bepaalde minister zich natuurlijk aan het risiko bloot, dat hij achteraf in het ongelijk wordt gesteld. Vermoedelijk zal de premier dan in zulke gevallen laten, of zelf komen, meedelen, dat de vertrouwenskwestie in hel geding is, So what? Zelfs in oorlogstijd hebben er in democratische landen ministers aan het risiko van te moeten aftreden bloot gestaan. Zeker als op die manier een garantie wordt geschapen, dat de machtigingswet niet misbruikt zal worden, moeten zij en wij dit risiko nemen. Gevraagd om eenheid Sleutelwoord voor de top van Kopenhagen luidt niet „solidariteit", maar „eenheid". Solidariteit in de olie- en energiecrisis is zo van zelfsprekend, dat men dat op den duur zelfs in Parijs en Londen zal inzien. Als de Europese gemeenschap een prijs voor spruitjes en Edammer Kaas kan afkondigen, kan dat ook voor olie. Het Europa der negen dient, omdat het op de langere termijn toch op het pro gramma stond en omdat het hier en nu dringende noodzaak is, een gemeenschapppelijke energiemarkt te creëren. Eén prijs en één markt voor de energie met de bijbehorende harmo nisatie van de belastingen. Haalt de Kopenhaagse top dat niet: adieu. Europa. Maar er is meer. Een gemeenschappelijke land bouw- en energiemarkt, nog versterkt met een hinkende tolunie en de langzame aanloop naar een economische en monetaire eenheid, dat alles is niet voldoende om de economische wereldmacht Europa te verlossen uit de politieke onmondigheid en uit de meelijwekkende rol van lijdend voorwerp: van ten eerste zijn eigen schuldige ver deeldheid en ten tweede van Amerika. Rusland, de Arabische staten en iedere andere macht die zich kandidaat stelt. Europa dient in versneld tempo in een of andere, desnoods later wel bij te slijpen vorm een politieke eenheid te verwerven. En daar zit in de gegeven omstandigheden duidelijk aan vast de plicht tot het spoedig bereiden van de weg die naar een Europese defensiege meenschap binnen de Noord Atlantische verdragsorgonisat-ie voert. Dat werd nooit zo duidelijk en zo pijnlijk aangevoeld als tijdens de recente najaarszitting van de NAVO-raad te Brussel. Europa kan het zichzelf en om' anderen niet langer veroorloven speel bal te zijn van derden, die nog minder bevoegd en nog minder wijs en gewetensvol zijn dan het zelf is.Als de top van Kopenhagen dit alles niet oplevert, loopt Europa gevaar dat bij de volgende kamer verkiezingen her en der de anti-Europeanen hun kans zullen grij- Weeroverzicht (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regeringspar tijen in de Tweede Kamer staan in beginsel niet afwijzend tegen over de machtigingswet. Ze zijn het erover eens, dat de regering bijzondere bevoegdheden moet Vrij algemeen is de opvatting, dat krijgen om slagvaardig op ver storingen van de nationale eco nomie te kunnen reageren. De oppositie is met de CPN fel ge kant tegen invoering van de wet. het parlement zo nauw mogelijk betrokken moet blijven bij de uitwerking van kabinetsplannen. Dit blijkt uit de voorlopige standpunten van de Tweede Ka merfracties ten aanzien van de machtigingswet. Het debat hier over begint volgende week dins dag. Waar de regeringsfracties over- tuigd zijn van de noodzaak de regering speciale bevoegdheden te verlenen, zegt de WD dat het kabinet geen enkele poging heeft gedaan - laat staan erin is geslaagd - aannemelijk te ma ken dat zich zeer uitzonderlijke omstandigheden voordoen. De liberalen tekenen hierbij aan, dat zij de ernst van de situatie niet willen kleineren. De VVD vindt dat het regeren met vrij- wel onbeperkte volmachten zich niet verdraagt met ons stelsel j van parlementaire democratie. De CHU wil van de regering v/eten waarom bestaande wette lijke bevoegdheden ontoereikend zijn om aan de situatie het hoofd te bieden. Vrijwel alle partijen z:jn van me ning, dat in het wetsontwerp het parlement teveel buitenspel ge zet wordt. Daar moet huns in- Tijdens de cpnamen voor de film ..The Gelden Voyage of Sin- bad" op het Spaanse eiland Mallorca. levert de actrice Caro line Alunro haar bijdrage om de schoonheid van de omgeving te verhogen. -y- zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren opklaringen <£3^ hagel -w-w warmtelront H hoge-drukgebied jg* bewolking -o» sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen onweer windrichting verplaatsingshchting DE BILT Noordwestelijke win den zullen morgen koude en on- stabcele lucht naar ons land transporteren. Deze krachtige noordwestelijke stroming ont stond in de loop van vandaag boven de Noordzee, doordat een storing, die zich in de ochtend nog ten westen van Zuid-Noor- wegen bevond, naar het zuidoos ten wegtrok. Het front, dat bij deze depressie hoort, heeft inmiddels Polen be reikt. en koerst verder naar het oosten. Matile tot strenge vorst komt alleen nog voor in Noord- Scandinavië. In Zweden en Rus land treedt gedurende de nacht nog lichte tot matige vorst op. In de onstabiele lucht, die naar Nederland gevoerd wordt, kun nen zich morgen zowel hagel- als regenbuien ontwikkelen. De temperaturen zullen overal rond 4 z 6 graden liggen. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Enkele buien en geleidelijk iets kouder. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp. omstreeks I gr. WEERRAPPORTEN Den Holder L jchth. Ktd. Twents Vllsslniren Berlijn Bordeaux Brussel r11 k t r Genévs Istanbul Las Palm&s New York

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13