Russische kritiek op rede Luns in NAVO CeidócSc Egypte en Libië weer vrienden PTT gaat weer 60 miljoen wenskaarten bestellen KONINGIN ONTVANGT NATIONAAL GESCHENK Schönau gesloten PTT 973 ^DINSDAG 11 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA Kissinger steekt hand uit naar Europa (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Russische persbureau TASS heeft vinnige kritiek uitgeoefend op de rede van de secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns, waarin deze de internationale situatie in sombere kleuren had afgeschilderd en bijzon der veel nadruk had gelegd op de „dreiging van de Sov jet-Unie". s van de Westduitse minister TASS beschuldigt mr. Luns er van dat hij „voorbij is gegaan aan positieve veranderingen die zich in de wereld hebben kun nen voordoen damk zij de syste matische vredes-politiek van de Sovjet-Uniie en andere commu nistische landen". Intussen is op de Brusselse najaarszitting de NAVO versterkt uit de „strijd" gekomen. Dat is mede te dan ken aan de uitgestoken hand van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger. Hij betoogde in zijn toe spraak dat Europa en de VS el kaar nodig hebben en tot sa menwerking dn de alliantie ge roepen zijn. Voordien was deze verhouding ietwpt vertroebeld geweest, omdat de VS het de Europese landen kwalijk geno men heeft te weinig steun aan de VS gegeven te hebben tij dens het conflict in het Midden- Oosten; de Europese landen wa ren boos niet geconsulteerd te zijn toen Amerika zijn troepen in staat van alarm bracht. Kis singer legde drie voorstellen op tafel: het Atlantische charter opnieuw formuleren, de weder zijdse consultaties verbeteren en de energiecrisis gezamenlijk aanpakken. Minister Van der Stoel pleitte voor in stand houden en verste vigen van de alliantie en brak een lans voor de democratische beginselen, waarbij hij Grieken land in ongunstige zin noemde. Dat lokte een pretest uit van de zijde van Griekenland, Minister Van der Stoel vroeg zich verder af of Rusland de Arabische lan den niet had aangezet om de olie als wapen te gebruiken met het doel de verdeeldheid onder de Europese staten te bevorde ren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In de komende weken zullen de Nederlanders elkaar zo'n zestig miljoen kaarten sturen om kerst- en nieuwjaarswensen over te brengen. Normaal verwerkt de PTT zeventig miljoen per week poststukken, zodat er nog eens voor een hele week werk bijkomt. Het sorteren en be zorgen vraagt vijfduizend man dagen extra, waarvoor men circa 10.000 hulpkrachten (meestal part-time) aantrekt. Daaronder zijn dit jaar opval lend veel gehuwde vrouwen. Hoewel de drukte rond Kerst mis en nieuwjaar ieder jaar weer een krachtproef is. zou de PTT deze massa kaarten niet willen missen: het extra personeel kost vier miljoen gulden, maar daar staat ruw weg vijftien miljoen gulden aan porti-inkomsten tegenover. De PTT heeft dit jaar door het NIPO een onderzoek laten in stellen naar de gewoonten rond het versturen van kerst- en nieuwjaarskaarten. Daaruit is gebleken, dat per gezin gemid deld zes gulden aan kaarten wordt besteed, exclusief de postzegels. 3 procent was meer dan 30 gulden aan kaarten kwijt. 85 procent van de gezin nen verzond vorig jaar kerst kaarten, en 15 procent dus blijkbaar niet) die voor het merendeel ook tegelijk nieuw jaarskaarten waren. 93 procent verstuurde gekochte kaarten, 5 procent zelfgemaakte kaarten en 5 procent visitekaartjes. Wat de afbeelding betreft, blij ken winterlandschappen het populairst te zijn, met daarna kerststukjes- en kerstboom- kaarten. Gemiddeld verstuurt men per gezin 17 tot 18 kaar ten. Gemiddeld kosten de kaarten zonder postzegel, 30 tot 35 cent. Van de verzenders zei 53 procent dat op een normale kerst- en nieuwjaarskaart 25 cent aan postzegels moet (wat juist is); 33 procent dacht dat er 30 cent op moet en één pro cent meende dat de PTT het wel voor 15 cent of minder zou doen. Een opvallende uitkomst is ook, dat in maar liefst 89 procent van de gezinnen de vrouw des huizes uitmaakt wie wèl en wie géén kaart krijgt. Ook het schrijven van de kaar ten gebeurt meestal door de Meer dan de helft van de ver zenders verstuurt een aantal kaarten pas als er eerst een kaart van de ander ontvangen is. De aankoop van kaarten gebeurt in 20 procent van de gevallen al vóór Sinterklaas en bij 5 procent pas na Kerstmis. Het versturen door 20 procent meestal vóór 15 december, door 41 procent tussen 15 en 20 december en door 30 procent tussen 20 en 25 december. „Die late piek willen we eigen lijk vermijden," aldus hoofddi recteur post. drs. H. de Jonge. Daarom voert de PTT nu een actie om met de leuzen „Goed gewenst is vroeg verstuurd" en „Gun ze de tijd terug te schrijven" het vroeg posten van kaarten te bevorderen. Bij de postverwerking geeft de PTT overigens voorrang aan de normale briefpost boven de wenskaarten. Van de ondervraagden vindt 43 procent, dat het sturen van kerst- en nieuwjaarskaarten te genwoordig nogal overdreven wordt. 33 procent vindt dat het sturen van kaarten een soort plicht is en 59 procent zegt dat je sommige mensen wel een kaart móet sturen omdat ze jou ook een kaart gestuurd hebben. Het ontvangen van kaarten vindt 72 procent leuk, de rest geeft er niet zoveel om. 82 procent van de onder vraagden bewaart de gekregen kaarten een tijdje, meestal aan een lint of koord geregen of op een kastje of de schoorsteen mantel. Hoewel de energiecrisis deze maand nog weinig effect zal hebben voor de PTT, aldus de heer De Jonge, is men intern al bezig te bezien wat de ge volgen voor de postbezorging kunnen zijn. Op 24 en 31 de cember, als de rijksambtena ren voor zover de dienst het toelaat vrij zijn, werkt de PTT door. „Bij ons laat de dienst het nu eenmaal niet toe." De postkantoren zijn op die dagen open, maar sluiten wel iets eerder. De Amerikaanse zangeres Jcan Baez de opening van de conferentie over martelingen, Amnesty International in Parijs. WENEN (Reuter-Upi) Het landgoed Schönau, sedert 1971 doorvoercentrum voor meer dan 80.000 Sovjet-joden die via Oos tenrijk naar Israël em'greerden, is gisteren gesloten na het ver trek van de laatste groep. De regering van kanselier Kreisky besloot hiertoe op 29 september in ruil voor de levens van vier gijzelaars die door Arabische guerrilla-strijders gevangen wa ren genomen. CYCLOON TREFT BANGLADESJ DACCA Twee districten aan de zuidkust van Bangladesj z'jn door een cycloon getroffen. Tot Vz Vz Vz Vz dusver ziijn er 32 doden geteld. In Calcutta wordt voorts aange nomen dat er in de Golf van Bengalen circa 40 vissers ver dronken zijn. Afremming gastarbeiders UIT DE MACHTIGINGSWET vloeit onder meer voort, dat de rege ring de kraan voor immigratie van gastarbeiders kan dichtdraaien, in zoverre dit niet doo andere verdragen de E.E.G. bijvoorbeeld wordt verhinderd. Er is al geconcludeerd dat ten gevolge hiervan straks misschien alleen nog gastarbeiders uit Italië in Nederland werkgelegenheid zal worden geboden. Het bedrijfsleven staat hierover niet te juichen; net name de werkge vers hebben tot voor kort nog met klem betoogd, dat het kabinet- Den Uyl vooral niet het voorbeeld va nDenamarken en de Westduit se bondsrepubliek (beide socialistisch geregeerd!) zou moeten vol gen wat betreft een totale stop op de werving en tewerkstelling van buitenlandse werknemers" als voorzorg met het oog op de situatie op de arbeidsmarkt en de gevolgen van de energiecrisis". Het argument van de werkgevers is, dat in Nederland de open arbeidsplaatsen toch niet door Nederalnders bezet zullen worden, als er geen buitenlandse werkkrachten meer aangetrokken kunnen worden. VOOR EEN DEEL hebben de werkgevers gelijk; Nederlandse werk krachten voor wie ergens geen emplooi meer is, zijn soms heel kieskeurig op het punt van „passende arbeid"; vaak komt het voor, dat een werkzoekende aangeboden arbeid afwijst, zelfs wanneer hij door her -en bijscholing er voor geschikt gemaakt zou kunnen wor den. Ook de mogelijkheid tot loonsuppletie helpt in deze gevallen niet. Noodgedwongen zal onze natie misschien In de nabije toekomst ook de geldende praktijk op dit punt moeten herzien. Een nationale sa menleving is niet alleen ondeugdelijk, wanneer de verschillen tussen hoge en lage lonen te groot zijn, maar ook wanneer we het mindere werk laten opknappen door buitenlanders die eigen land en familie moeten verlaten vanwege het geld dat ze hier verdienen kunnen, doordat de onderhavige arbeid voor eigen werkkrachten niet meer „passend" heet. ERGENS IS HET TRIEST wanneer de kraan van de immigratie af hankelijk wordt gesteld van het eigen nationaal socianl-economisch weizijn. Maar men kan ook moeilijk volhouden dat stijgende werk loosheid hier en onverminderde immigratie samen kunnen gaan, noch wat betreft de sociale gevolgen, noch wat betreft de mogelijk heden voor de nationale economie. Wij pleiten niet voor een keihard toepassen van de moraal dat het hemd nader dan de rok is, maar voor 'n toestand waarin de mensen hier en in de ontwikkelingslanden zowel het eigen hemd als de ei gen rok kunnen maken. Hamsteren ZOU EEN REGERING haar onderdanen nog les geven volgens do oude katechismus dan paste op de vraag: „Is hamsteren zonde?" als enig goede antwoord: „Hamsteren is altijd zonde/ Premier Den Uyl en minister Lubbers werken niet met het klassieke zondebegrip; zij zeggen alleen maar dat hamsteren a-sociaal, onver antwoord en dikwijls ook erg dom is. In de gegeven omstandighe den zouden huisvrouwen en vrijgezellen, jongelieden en beiaardt mannen zich bezig houden met het maken van een voorraadje art kelen, die alleen maar moeilijk verkrijgbaar zullen zijn. als ieder een opeens een abnormale vraag ernaar doet. DE MINISTERS HEBBEN GELIJK. Maar weten ze. waarom vele on derdanen weinig vertrouwen hebben in hun waarschuwingen en ge ruststellingen? Doordat e> nu eens nooit een bewindsman Is dit aanraadt zo'n voorzorgsmaatregel nemen. Vooral degenen die zo wel 1917/18 als de hongerwinter van 1944/45 overleefdhebben, denken daardoor vrij snel: „De excellenties kunnen me nog meer vertellen." Als het kabinet-Den Uyl geweten had. wat de Arabieren in het najaar van 1973 zouden ontdekken, en als minister Lubbers had kunnen be vroeden dat de oliesjeiks Nederland tot klein zondebokje zouden doemen, hadden ze onmiddellijk na hun familiefoto op Soestdijk da nationale tankersvloot achter de broek gezeten en de N.A.M. laten boren tot de pijpen rood gloeiend stonden. Zo redeneert menig huisvrouw, en als straks blijken mocht dat het allemaal toch wel meevalt, denkt ze: „Fen kastvol vuilnis zakken. zachte zeep, panties, nylons en ingeblikte groente is per slot van rekening nooit weg. In het slechtste geval kan je ze nog altijd anderen in een leuk pakje cadeau doen." Weeroverzicht CAIRO (RTR) - President Sadat van Egypte en zijn ambtgenoot van Libië, Moammer Gaddafi, hebben zich verzoend. Het me ningsverschil is uit de weg Amerio door Rode Brigade ontvoerd TURIJN (Reuter-AP) De Ita liaanse extremistische bewe ging, Rode Brigade, is naar alle waarschijnlijkheid verantwoor delijk voor de gasteren gemelde ontvoering van de Fiatdirecteur voor personeelszaken, Amerio in Turijn. In een telefooncel zijn pamfletten gevonden van deze beweging, waarin gezinspeeld wordt op deze ontvoering. De Rode Brigade had voordien al de verantwoordelijkheid op geëist voor sabotageacties tegen verschillende bedrijven. geruimd, dat ontstond toen Gaddafi er zich bij Egypte over beklaagde, dat hij niet was geraadpleegd toen de oorlog tegen Israël uitbrak, noch toen besloten werd tot een wapenstil stand. De Syrische president Hafez As sad, heeft met president Sadat in Cairo overleg gepleegd over een gezamenlijke strategie voor de komende vredesbesprekingen in Genève. Inmiddels heeft Is raël gewaarschuwd niet aan het vredesoverleg te zullen deelne men indien Syrië niet een lijst overhandigt van Israëlische krijgsgevangenen. Syrië heeft daarentegen als voorwaarde voor uitwisseling van krijgsge vangenen gesteld, dat Israël zich uit de bezette gebieden te rugtrekt. Koning Hoessein van Jordanië heeft besloten dat zijn land de vredesbesprekingen zal bijwo nen, zelfs als er een delegatie va-> de Palestijnse bevrijdings organisatie aanwezig is, die het recht voor zich opeist-de inwo ners van het door Israël bezette gen. De Israëlische minister van de fensie, Dayan, die gisteren van een bezoek aan de Verenigde Staten terugkeerde in Jeruza lem, verklaarde in het parle ment dat Israël zich niet zou te rugtrekken van zijn stellingen aan de westelijke oever van het Suezkanaal, voordat een over eenkomst zou zijn toereikt met de Arabieren. Trein rijdt in op arbeiders; vijf doden RAUNHEIM (UPI) Een foren sentrein is gisteren op het sta tion van Raunheim in West- Duitsland ngereden op onder houdswerklied en van de Duitse Spoorwegen. Vijf mannen wer den gedood. Het zijn twee Ita liaanse en drie Spaanse gastar beiders. Mr. Van Thiel overhandigt de kon'.ngin de cheque ter waarde van ruir naai geschenk voor haar zilveren regeringsjubileum. DEN HAAG ..Het is werkelijk scheen, is gebleken dat U mid- een ongelooflijk geschenk. Ik - den in het volk' staat en de be- zou iedereen die gegeven heeft volking u dankbaar is voor alles de hand willen drukken en zeg gen dank u wel". Met deze woorden nam koningin Juliana gistermiddag op Huis ten Bosch het nationale geschenk ter gele genheid van haar zilveren rege ringsjubileum in ontvangst. Het geschenk dat bijna 7,4 mil joen gulden bedraagt, is bijna geheel bestemd voor het kind in nood, waar ook ter wereld. Een klein gedeelte van het bedrag aanvaardt de koningin als per soonlijk gesche.ik. Het is een bijdrage in de kosten van de bouw van een klein binnen zwembad in paleis Soestdijk. De voorzitter van het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubi leum Koningin Juliana mr. F. J. F. M. van Thiel, benadrukte in zijn toespraak het sobere ka rakter van de feestviering. Het hoogtepunt van het feest was volgens mr. Van Thiel de rond rit door Den Haag. „Toen U op het balcon van het paleis aan het Lange Voorhout ver- DE BILT Vandaag trekt een oceaanfront vergezeld van re gen van noordwest naar zui doost over ons land. Het front vormt de voorste begrenz ng van m'nder koude en tevens minder droge oceaanlucht. Deze luchtsoort worit aangevoerd door een vrij kracht'ge westelij ke stroming, d e tot diep in Eu ropa zal weten door te -dringen en daarmee de vorstgrens tot ver n R-"'terugwerp'.. De lucndrul verdeling. zoels dij z.vaj nu c.... heeft, maakt I een terugkeer van vorst en win terweer op korte termijn niet wat U gedaan heeft. U hebt de waarschijnlijk, harten gestolen van alle Neder-Vooruitz chten voor donderdag, landers." opgesteld door het KNMI op miljoen gulden, het natio- maandag om 18.00 uur: Veran derlijk met nu en dan regen. Ttmperaturen boven nul. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: van 1—5 gr. Max. temp.: van 58 gr. Kans op een droge periode van m'ns'.ens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam Lu- Bilt Lcelen goed gewenst, is vroeg verstuurd Hnqk Tijdig posten hoffelijk gebaar tegenover dierbare verstrooiden. Kunnen die als ze wensen— nog dit jaar doen of ze niets vergeten waren. L jchth. Rtd. Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussei Frunkfort goh. bew. onbew. regen Co»a Blancn Istanbul Las Palmaa 1. bew.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9