Gehandicapten op werkplaatsen te zwaar belast ONGEBRUIKTE MEDICIJNEN IN ENSCHEDE VERZAMELD Winnaar Deense verkiezingen van fraude beticht Energiebesparende gaskachel begin volgend jaar te koop Kerstkalkoen en konijn voor honden en katten BREZJNJEV WIL ZIJN POSITIE VERSTERKEN Ontvluchte IRA-leider gegrepen DINSDAG' 11 DECEMBER 1973 _~iDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wet sociale werkvoorziening (WSW) is verouderd. De sociale werkvoorziening zal op de helling moeten om de individuele tewerkgestelde meer tot zijn recht te laten komen. Studie is nodig om te bekijken of een nieuwe doelstelling aan de werkvoorziening moet wor den gegeven. Teveel is de produktie de sociale werkplaat sen nog bepalend, waardoor de gehandicapten te zwaar worden belast. Deze uitspraken vielen te beluisteren op een hoorzitting van de Tweede-Kamer-commissie voor Sociale Zaken over de wet sociale werkvoorziening. Vrij algemeen is de kritiek dat de wet een te strak keurslijf is. In de sociale werkvoorziening is volgens diverse deskundigen te weinig speelruimte om de ge handicapten naar de aard van hun handicap een bevredigend arbeidsmilieu te bieden. Meer zou moeten worden uitgegaan van de individuele mogelijkhe den der gehandicapten. Bij zwakzinnigen, zo werd naar vo ren gebracht, heeft het weinig zin naar de produktie te kijken. De wet echter werd indertijd bepaald door 't scheppen van de mogelijkheden aan lichamelijk gehandicapten om zoveel moge lijk arbeidsprestaties te leveren. Namens de vereniging van Neder landse Gemeenten wees de Haagse wethouder Happel erop dat de schaalvergroting vanuit het ministerie van Sociale Za ken teveel wordt gestimuleerd. Daardoor ontstaan grote werk- Oppositie wint in Venezuela CARACAS (RTV) De Venezo laanse oppositiepartij Accion Democratica is op weg naar een verrassende overwinning in de zondag gehouden presidents verkiezingen in Venezuela. Volgens een computerberekening heeft de kandidaat van de A.D., de 51-jarige advocaat Carlos Andres Perez, de verkiezingen met een overweldigende meer derheid van 300.000 stemmen gewonnen. De voornaamste tegenkandidaat van Perez was Lörenzo Fernan dez van Copei, de christendemo cratische partij. Hij is minister van binnenlandse zaken in de zittende regering. plaatsen, maar een nadeel is dat de sociale werkvoorziening wordt losgemaakt van de plaat selijke gemeenschap. In kleine werkplaatsen is de band met de plaatselijke gemeenschap hech ter, maar er is ook een nauwer samenspel tussen personeel en tewerkgestelden. Het basisloon zou gelijk getrokken moeten worden met het wettelijk mini, mumloon. De federatie /an ouderverenigin gen bepleitte met het bestuur van de Haagse Schröder van der Kolk vereniging voor de geestelijk gehandicapten een tussenvoorziening mogelijk te maken in de vorm van eer mengsel tussen sociale werk plaatsen en dagverblijf. Zo'n tussenvoorziening gaat het niet om de produktie, maar om het bezig zijn van de gehandicapte in werk, vorming, creatieve ac tiviteiten en sport. Vara's ombudsman Ouwerkerk had eerder 180.0(w> handtekenin gen aangeboden van mensen die pleiten voor verkorting van de werktijden op de werkplaatsen. De ombudsman zei op grond van vele brieven te kunnen con cluderen dat de werkweek moet worden verkort. Met de reistijden mee zijn vele gehan dicapten, vooral op het platte land, soms meer dan tien uur per dag van huis. KOPENHAGEN -- (AP) - De Deense politie heeft bij de open bare aanklager tegen Mogens Glistrup een aanklacht inge diend wegens ontduiking op gro te schaal, fraude en woeker. Glistrup is de man die verleden week bij de algemene verkiezin gen een groot succes behaalde met zijn streven tegen de bu- zreaucraties en tegen het betalen van belasting, en wiens partij als de op een na grootste - na de socialisten - uit de bus kwam. De politie nam haar besluit na een onderzoek dat een jaar heeft geduurd en dat nu kon lei den tot het Deense „proces van de eeuw". Glistrup, oud 48 jaar en van be roep advocaat en belastingdes kundige, werd in 1971 in Dene marken bekend als "de heer Nul" nadat hij de mensen in ra dio- en tv-uitzendingen had ver teld over de talloze gaten die in de wetgeving zaten, waardoor degenen die deg weg kenden geen belasting behoefden te be talen. Glistrup heeft al meegedeeld dat hij zou vechten tegen elke po ging hem zijn parlementaire on schendbaarheid te ontnemen, en dat, als het zou komen tot een proces, dit wel vijf jaar zou kunnen duren en dit alleen maar een weggooien was van het geld van belastingbetalers, omdat hij niets illegaals gedaan had. Speelgoed moet veiliger DEN HAAG - Speelgoed voor kin deren onder de vijftien jaar zal In de toekomst aan bepaalde ei sen moeten voldoen om verkocht te mogen worden. De advies commissie warenwet van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft hiervoor een voorlopig ontwerp-kinderspeel- goed besluit bekend gemaakt. In dit ontwerp wordt behalve aan speelgoed ook eisen gesteld aan instructiemateriaal, zoals kleurpotloden. In de toekomst zal het speelgoed moeten voldoen aan eisen wat betreft de brandbaarheid, de giftigheid en de breekbaarheid van het materiaal, waaruit het vervaardigd is. Ook zal het aan bepaalde normen ten aanzien vair de stabiliteit en het gewicht moeten voldoen. Speciaal wor den de speelgoedfornuisjes ge noemd, die niet meer in combi natie met de ervoor te gebrui ken brandstof mogen worden verkocht, met het oog op brand gevaar of het mogelijk in de mond steken. (Van een onzer verslaggevers) ^ERBORG Over ongeveer twee maanden komt de 20 pet. ener giebesparende gaskachel van de N.V. Vulcaansoord te Terborg, waarvan wij al eerder melding maakten, in de handel. Met de produktie van de unieke kachel zal over vier zes weken een begin worden gemaakt. De prijs' zal komen te liggen tussen de 980 en 990 gulden. De prijzen van de huidige gashaarden va riëren van 700 tot 1300 gulden. Dat vertelde ons algemeen di recteur J. Chr. Breedveld, die dagwerk heeft aan het aanne men van telefoontjes van groot handelaren en andere hevig geïnteresseerden. Het unieke van een gaskachel zit in het feit dat men er bij Vul caansoord in is geslaagd een natuurlijk stromingsbeeld van de lucht door en langs de ka chel te vervangen door een ge forceerde luchtstroming. Dat gebeurt door dat een ventilator de opeenhoping van warme lucht naar het plafond tegen gaat en deze op ieefhoogte brengt. Daardoor is het mogelijk de warmte te brengen waar ze het hardst nodig is. De hele kamer wordt verwarmd bij een lager gasverbruik, ook de hoeken. Proeven hebben uitgewezen dat energiebesparingen van 20 pro cent zonder meer te verwezen lijken zijn, dwz. voor de gemid delde consument zo'n 80 gulden per jaar. PORTLAOISE (RTR) De Ierse politie heeft IRA-leider Kevin Mallon gearresteerd die op 31 oktober met twee anderen per helikopter uit de gevangenis van Dublin ontsnapte. De 36-jarige leider van de „voor lopige" vleugel van het verbo den Ierse republikeinse leger moest door vier politiemannen worden overmeesterd. Mallon verliet samen met een meisje een huis in Portlaoise, 80 kilo meter ten zuiden van Dublin, toen hij door de politie werd verrast. Zijn ontduiking had alleen maar gediend "om drt idioterie van de inkomstenbelasting" aan de kaak te stellen, zei hij, en het feit dat in Denemarken geen be lasting werd betaald naar in komsten maar naar iemands bedrevenheid in het ontduiken. Dank zij zijn "systeem", aldus Glistrup. zou hij in 1974 meer dan 4 miljoen kronen (1,8 mil joen gulden), gean verdienen zonder een kroon belasting te betalen. Mogens Glistrup arriveert vol goe de moed bij de rechtbank te Ko penhagen om te protesteren te gen het politieonderzoek. De Enschedese wethouder van f volksgezondheid, de heer H. Schoonderbeek: „Deze actie is om minstens twee redenen be langrijk. Sommige mensen spoe len oude medicijnen door de w.c. Op die manier wordt het milieu onnod g extra vervuild. En mensen die hun medicijnen niet weggoo en, bewaren ze, met alle r-slco's van dien". De heer Buiter, inspecteur van de volksgezondheid voor de medi cijnen: "We hebben er geen idee van hoeveel medicijnen er zullen worden ingeleverd. Wel weten we dat er veel genees middelen worden voorgeschre ven, waardoor er ook te veel overblijven. Deze vormen een potentieel gevaar, vooral voor kinderen. Het aantal ongelukken dat ermee gebeurt, is niet ge ring". Niet alleen de burgers zal ge vraagd worden de oude medicij nen in te leveren. Ook de medi sche staven van onder meer be jaarden-centra en huisartsen zullen worden benaderd. Vooral van de huisartsen wordt ver wacht, dat zij nog grote partijen ongebruikte artsen monsters in de kast hebben staan. Het is niet uitgesloten dat, wanneer deze monsters nog in uitstekende staat verkeren, deze niet wor den vernietigd, maar alsnog worden gebruikt. Sommige huis artsen sturen hun monsters bij voorbeeld naar ontwikkelings landen. Arrestaties in Cliili gaan nog door STOCKHOLM (Rtr) - De Zweedse ambassadeur in Chili heeft bij zijn terugkomst in Stockholm gezegd dat onder het bewind van de junta in Chili ongeveer 15.000 mensen zijn gedood. 87.000 gearresteerd en 30.000 dak loos gemaakt. Ambassadeur Harald Edelstam is in Chili tot ongewenst persoon verklaard. Hij heeft zich sinds de staats greep erg ingespannen voor po litieke vluchtelingen. Tot op de dag van vandaag, drie maanden na de militaire staats greep, gaan de folteringen en arrestaties door, zo zei hij op het vliegveld. Met hem arri veerden nog 20 vluchtelingen uit Chili. Edelstam zei dat de eco nomische toestand weer min of meer normaal is geworden, maar dat eerste levensbehoeften een luxe zijn geworden. Oudste boom gedeeltelijk verbrand fAIPEH (AFP) In het noorden van Taiwan is de rode cypres, waarvan men vermoedt dat het de oudste boom ter wereld Is. zondag gedeeltelijk door brand verwoest. De boom werd vorige maand door een groep studen ten ontdekt. Hij staat op een berghelling, op een hoogte van 1900 meter, is 50 meter hoog en zijn stam bereikt een diameter van bijna 9 meter. Volgens de berekeningen is hij ongeveer 5200 jaar oud. 5200 jaar oud. Veel bandjes voor Jaivorski VASHINGTON (RTR) - Het Wit- te Huis heeft aan de speciale of ficier van justitie Leon Jawors- ki een groot aantal presidentiële geluidsbandjes en documenten overhandigd. die betrekking hebben op de Watergate-zaak en andere zaken die in onderzoek zijn. >e advocaat van het Witte Huis heeft de verzekering gegeven, dat thans wordt gezocht naar andere documenten waarom verzocht is, aldus heeft een woordvoerder van het bureau van Jaworski meegedeeld. Benzinetank in flatgebouw gevonden AMSTELVEEN (ANP) De poli tie van Amstelveen heeft een vat met enkele honderden liters benzine in beslag genomen, dat een bewoner van een flatge bouw aan de Van de Hooplaan in zijn box had opgeslagen. De bewoners van het flatgebouw, waarin ongeveer 40 gezinnen wonen, hadden een sterke benzi nelucht waargenomen en had den de politie gewaarschuwd. SACHAROV EN VROUW NAAR ZIEKENHUIS MOSKOU (AFP La Ru&s'scbe atoomgeleerde j Secl.arcv en z.j.i vrouw r, jn i.i c:n z.:!;er.- huis n Moskou o?_ zo is van de zijde van h.n fi e vernomen. Sacharov zou last hebben van te hoge bloeddruk en zijn vrouw, een oorlogsinvali de, lijdt aan een oogkwaal. Ook Saigon kampt met een benzinetekort, dat acuut is gewor den sinds de Vietkong vorige week de grote opslagplaats bij de hoofdstad in brand heeft geschoten. De minibussen staan werkeloos, terwijl langs de lege straten fietsen te koop worden aangeboden. LONDEN Een tehuis voor do lende honden en katten in de Engelse stad Plymouth is van plan z'n honderd blaffende en miauwende beschermelingen op 25 december een copieus kerst diner aan te bieden. Op de menu staan 25 malse gebraden kalkoenen en 200 pond gestoofd konijnenvlees. Dit festijn zal 200 pond kosten. De kalkoenen en konijnen worden nu al gebraden en gaargestoofd. Daarna wordt het vlees zorgvul dig uitgebeend en gaan a! de lekkere hapjes in de koelkast. Op kerstdag zal het personeel van het tehuis alles lekker op warmen, waarna 70 honden en 30 katten, die geen eigen baasje of vrouwtje hebben, zich rond de kerstboom zullen scharen om de dampende hoopjes kalkoen en konijn op te slokken. Nu dit dierenfeest op de een of de andere manier uitgelekt is. ver oorzaakt het enorme deining, niet alleen in Plymouth maar ook in andere grote Engelse stn- den waar veel arme mensen wonen, die tijdens de kerst nau welijks te eten zullen hebben. Ken Taylor, directeur van het tehuis voor verlaten honden en katten van Plymouth, wijst ech ter alle protesten af. „Dit is een traditie, die al bestond voor ik hier directeur werd", zei hij gisteren. „Alleen krijgen onze viervoetige vriendjes dit jaar voor het eerst kalkoen. De afgelopen jaren kregen ze alleen kip en konijn voorgezet. We betalen de kosten met het geld dat ons speciaal voor dit doel geschonken wordt door trouwe dierenvrienden. Zij vra gen ons uitdrukkelijk het daar voor te gebruiken". De Zweedse koning Karl Gustav heeft gisteren de uit Nederlanu afkomstige prof. Nico Tinbergen, samen met twee andere geleer den de Nobelprijs voor de ge neeskunde toegekend, omdat, zo als de Zweedse hoogleraar Boer je Cronholm bekend maakte In zijn lofrede, „het hun gelukt Is de taal der dieren te ontcijferen en daarmee in het voetspoor van koning Salomon te treden". Ook de Nobelprijzen voor natuurkun de, scheikunde, literatuur en economie werden door de koning uitgereikt. In Oslo werd de No belprijsvan de vrede uitgereikt, in afwezigheid van de heide win naars Kissinger en Le Due Tho. Kissinger verblijft in Brussel, terwijl Le Due Tho de prijs ge weigerd heeft. Enschede - In Enschede is gisteren een voor Nederland unieke proef van start gegaan, die tot doel heeft zoveel mogelijk oude. ingebruik te medicijnen te verzamelen, die daarna in de Rijnmondcentrale zullen worden verbrand. Het gemeentebestuur van Enschede, de in spectie voor volksgezondheid, de apothekers en de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevordering van de pharmacie, hopen, dat alle burgers van Enschede aan deze proef zullen meedoen en dus hun oude medicijnen zullen terugbrengen naar hun apothekers, die voor dit doel een speciale container hebben klaargezet. Grote partij vuurwerk in pakhuis AMSTERDAM (ANP) Na een j tip van omwonenden heeft de Amsterdamse politie gisteren in een pakhuis in de Nova-Zemble- straat een partij van 15.000 kilo gram vuurwerk ontdekt, waar voor geen hinderwetvergunning aanwezig is. Het vuurwerk dat een handelswaarde heeft van een half miljoen gulden, behoort toe aan een groothandel, d:e zegt elk Jaar een grote hoeveel heid in het pakhuis opgeslagen te hebben. In overleg met het ministerie van justitie werd be sloten vandaag een geschikter bergplaats dan een woonwijk te zoeken voor het vuurwerk. MOSKOU (AP) Terwijl geruchten de ronde deden dat partijleider Leonid Brezjnjev opnieuw pogingen in het werk stelt zijn persoonlijke machtspositie te versterken, is gisteren in Moskou het centraal comité van de Russi sche communistische partij bijeen gekomen om een be langrijke rede van de partijleider aan te horen. Het officiële Russische persbu reau Tass maakte het thema van Brejznjev's toespraak niet bekend, maar het '.s waarschijn lijk dat hij de f-ihvikkelingen in de buitenlandse politiek, die sinds de plenaire vergadering van april hebben plaats gevon den, tot in bijzonderheden heeft besproken en dat hij, wat in de Russische pers zijn „vredespoli tiek" wordt beschreven, een suc ces heeft genoemd. In het leger, de politiemacht eri onder de ideologen van de oude lijn is hier en daar merkbaar verzet tegen de politieke lijn van Brezjnjev, omdat deze groe pen de risico's van een betere verhouding met hef westen vre- t kringen van buitenlandse com munisten en westerse waarne- r rs werd vernomen dat Brezj njev van plan zou zijn om naast (ie d'ng van de partij nu ook het or s dentschap van de Sov- je.-Unie aan zich te trekken. Dit zou betekenen dat president Ni kolai Podgorny, van wie lange tijd is gezegd da; hij "en rivaal van Brezjnjev is, zo" worden af gezet.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7