LISSE WIL EEN EINDE MAKEN AAN VERWARRENDE WONINGTOEWIJZINGSBELEID Gemeente Warmond geeft brochure uit Sombere verwachtingen voor bollen- bedrijven in het komende jaar Beleid studentenhuisvesting aan tand gevoeld in UR bollen- en duinstreek Instelling van centrale commissie Weinig vrolijke terugblik op het bloem bollen- seizoen PAGINA 6 DINSDAG 11 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Lisse Vanaf 1 januari 1974 zal in Llsse de verdeling van de beschlkbaarkomende woonruimte gaan geschie den door een „centrale woonruimteverdelingscommis sie." In de praktijk komt het al jaren achtereen hierop neer, dat de woningen, eigendom van de woningbouw verenigingen „Gezinsbelang" en Volksbelang" voor de helft rechtstreeks en voor de andere helft op voor- dracht van deze woningbouwverenigingen door de ge meente werden toegewezen. Slechts bij hoge uitzonde ring werd van een dergelijke voordracht afgeweken. De overige huurwoningen in Lisse werden in overleg met de eigenaar door de gemeente toegewezen. Zowel de woningbouwverenigingen als de gemeente maakten bij hun voordrachten, respectievelijk toewij zing, tot dusverre ieder gebruik van een eigen lijst van woningzoekenden, waarbij werd uitgegaan van een ei gen urgentie-systeem. Nu gaat men dus de woonruimte centraal verdelen. De instelling van één woonruimteverdelingscommissie heeft volgens b en w van Lisse als voordeel dat er een beter inzicht wordt verkregen in het totale aantal wo ningzoekenden binnen de gemeente (tot dusverre stond dezelfde woningzoekende dikwijls bij alle drie instanties als zodanig geregistreerd). Bovendien stellen b en w dat bij de woonruimteverdeling de belangen van de wo ningzoekenden beter worden afgewogen en er ontstaat meer uniformiteit bij de voorwaarden om in aanmer king te komen voor een bepaalde woning. De in Lisse nieuw te benoemen commissie zal bestaan uit zes personen, waarvan twee te benoemen door de ge meente, twee door de woningbouwvereniging „Gezins belang" en twee door „Volksbelang." De wethouder van sociale zaken en huisvesting zal als voorzitter van de commissie fungeren. i wt mmm »•- "f q m Vereniging bloembollencultuur in Voorhout: Voorhout Het was geen vrolijke terugblik op het bloembollensei zoen, welke de heer L. A. Zon neveld gaf over het afgelopen jaar aan zijn leden van de afde ling Voorhout van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur, in vergadering bijéén in restaurant W. Kerkvliet. Maar dat kon ook niet anders, want er waren bij zondere zorgen geweest en dat begon met een devaluatie het welk voor de exporteurs van bloembollen niet leuk was. Ver volgens de rampzalige ziekte in de Hyacintencultuur te velde. Hetgeen niet voor mogelijk werd gehouden, gebeurde en vele partijen werden in het groeiseizoen ter plaatse vernie tigd, om verdere besmetting te gen te gaan. Een derde klap voor het bollenvak was dat men van een devaluatie overging In een revaluatie, waardoor weer een percentage van de gekweek te winst van de exporteur, ver viel. Wat de tuinwerkzaamheden be treft, wilde spreker de mooie zomer niet vergeten. „Men kon alles doen wat men wilde" op het land. Ook prettig werken. Momenteel echter zitten we weer in gedachten hoe het af zal lopen, met de producten in de broeikassen, wat het olie- vraagstuk betreft. Wij zullen het beste er maar van hopen. Bij de rondvraag benadrukte één der aanwezigen, er bij het Hoofdbestuur op aan te dringen, om dit door te geven aan het Productschap en zo ook het Landbouwschap, dat, bij het ne men van beslissingen deze in stanties rekening moeten hou den met revaluatie en de olie crisis in het bollenvak. De voorzitter meende dat meerdere instanties dit al reeds zullen doen, of nog wel zullen doen. Toch merkte de vraagsteller de zes op, dat aan herinneren of „aan de bel hangen" ontegen zeglijk aandacht heeft. Marktberichten ROELOFARENDSVEEN. bloemen 10 december 73. Anjers Rose, Wit Alice. Lena. Arthur 31—41, Esperen- ce. Keefer 40H. Rood 31—49. Charmeur 49—51. Rozen Garnette. Carol 19—26. Zorlna. Carina 21—29. Esther Ofarlm, Precllla, Evergold. Belinda 29—42. Sonla 40—63. Ilona 1.00—1.10 Lelies 50—1.05, Strelltzla 2.20—2,85. Nerine 28—48. Geplozen chrysanten 28—44 p st. Troschrysan- ten 1.40—2.25. Irissen 2.75—3.10. Freesla's 1,70—3,85. Narcissen 1.55 —1,70, Tulpen Apeldoorn 4.501.80. Ruby Red 3.80—4.20. Gandes 4.10 per bos. Potchrysanten 4553. Cy clamen 1.60—2.70, Polnsettla 1.75- 7.30 p.st, 'bROENTEVEILING KATWIJK groen te. 10 dec Waspeen A-l 10.60— 12.80. A2 3.70—11.80. BI 7.00—12.00. B-2 2.20—16.70. C-l 4.00—5.30. C-2 4.20; Boerenkool 52—64. Breekpeen WARMOND —Vorige week ver scheen de voorlichtingsbrochure van de gemeente Warmond, waarin naast algemene informa tie over de financiële positie van -de gemeente, aandacht wordt besteed aan een aantal belangrijke zaken en plannen die het toekomstige woon- en leefklimaat van Warmond zullen gaan bepalen. De in de brochure opgenomen ge meentebegroting vertoon! een tekort van 154.402,21. Ir. af wachting van de te nemen be lastingmaatregelen voor 1974 en de verhogingen op andere wij zen, is er, ter dekking van net tekort voor 1974 voorlopig be schikt over de gemeentelijke re serves. Als reden voor het feit dat het gemeentelijk tekort weer groter is dan voorgaande jaren, wordt genoemd het ach terblijven van de rijksuitkerin gen bij de uitgave-stijgingen van de gemeente. Hoewel het wegwerken van het tekort een onmogelijke opgave zal zijn, zullen aan de raad de volgende voorstellen worden gedaan: verhoging van de plaatselijke belastingen beperking van de nodige uit breiding van het personeel van gemeentewerken van twee tot één man. Door het tekort op de gemeente begroting kunnen enkele noodza kelijke werken voorlopig niet worden uitgevoerd. Dat zijn o a. de derde fase van de riolering- vernieuwing, de algehele restau ratie van de Oude Toren, het derde veld op het „overbos", de werkplaats gemeentewerken an nex brandweergarage. De brochure: „Waar halen we het geld vandaan? Tekortgemeenten kunnen bij het rijk "en aanvul lende bijdrage aanvragen. Om hiervoor in aanmerking te ko men, moet aan een groot aantal voorwaarden worden voldaan. Krijg je de bijdrage dan wordt WARMOND Een foto van de maquette van het bestemmingsplan Ende poel 2 zoals deze staat afgedrukt in de voorlichtingsbrochure. Het plan bestaat voor 49% uit woningbouw, 25% straten, plein, parkeer stroken en trottoirs, 19% openbaar plantsoen en speelterrein, 5'/2% vij vers en l'/i% garages en openbare gebouwen. De 49% woningbouw omvat 228 woningen. de gemeente voor een deel on der voogdij gesteld. Elke nieu we opgaaf, hoe klein ook, moet aan Gedeputeerde Staten wor den voorgelegd. Je wordt aan handen en voeten gebonden. De aktiviteiten van de gemeente worden „bevroren". Noodzake lijke vernieuwingen en onder- De gemeente verliest bij houd worden uitgesteld. Subsi- aanvullende bijdrage een stuk diëring bevroren enz. Krijgt de van haar zelfstandigheid." gemeente extra inkomsten, dan De brochure besteedt verder o.m. wordt deze direkt afgetrokken aandacht aan de volgende on< van de aanvullende rijksbijdra- derwerpen: ge. En je bent weer evenver! „Zwanburg". Zoals bekend is het bestemmingsplan (Woningbouw, agrarische ontsluiting en re creatie) door de Kroon afgewe zen. De winst op de zandwin ning (vastgesteld op ong. 8 mil joen) is echter veiliggesteld door waterdichte kontrakten met de maatschappij die de zandwinning zal uitvoeren, Dit ondanks het feit dat er momen teel weinig vraag is naar zand i.v.m. de stagnatie in weg- en waterbouw. Recreatie-eiland „Koudenhoorn". Als gevolg van de Kroonbeslis- sing zal het wooneiland in de „Zwanburgerpolder" een re creatieve bestemming krijgen. Het recreatie-eiland is „Kouden hoorn" genoemd. Door een werkkommissie ruimtelijke or- dening, waarin zitting hebben burgemeester en wethouders van Warmond, bijgestaan door ambtenaren, en „Stad en Land schap" is een nota gemaakt waarin een opsomming wordt gegeven van de mogelijke re creatieve voorzieningen in Kou denhoorn (38 h 39 ha. groot). Streekplan Plassengehied. Veel kritiek is er van gemeentewege op dit streekplan. Zo wordt het „onaanvaardbaar en onbegrijpe lijk" genoemd dat de werkgele genheid en de woningbouw in het plan gekoppeld worden. „Dit betekent: er wordt alleen een woning voor je in de ge meente gebouwd als je ook in die gemeente werkt", aldus de brochure. Over enkele jaren is het wonen in de dorpen nog slechts weggelegd voor ener zijds de weinigen die er nog werken en anderzijds degenen die het zich financieel kunnen veroorloven." Gewest Leiden. De gemeente Warmon<J is, in tegenstelling tot andere, akkoord gegaan met het aangaan van de regeling per 1 januari 1974. Op basis van de (ontwerp)regeling zai Warmond 2 of 3 zetels gaan bezetten in de gewestraad, die uit 45 zetels zal bestaan. „Streekplan en Gewest zijn erg aktueel en zullen bepalend zijn voor de direkte toekomst van Warmond. Via het Streekplan Plassengebied en het gewest Leiden worden n.l. de toekom stige ontwikkelingen van War mond vastgelegd. Streekplan en gewest: Verplichte lektuur!" Tot zover de gemeentelijke bro chure, die o.i. een belangrijke stap is in de richting van „openheid en inspraak" in de gemeentepolitiek. SASSENHEIM In alle kerkert van Sassenheim wordt a.s. zon dag speciale aandacht geschon ken aan de acties ontwikkelings hulp. Zo worden er collectes in de Pancratiuskerk gehouden voor het werk in Argentinië. Hervorm den en Gereformeerden houden zondagmiddag om 17.00 uur een bijzondere dienst met muziek uit West-Irian. Volgende week zullen huis-aan-huis collectes' gehouden 'worden. Teneinde de Sassenhei- mers te informeren over het ont wikkelingswerk is in de gemeen te-etalage een expositietje inge richt (zie foto). Ook de scholen laten zich niet on betuigd. Onder het motto „hier, daar, dus" wordt er door de leer lingen van de Don Bosco-Havo een tentoonstelling ingericht in de school aan de Anthoniuslaan. Een missionaris komt over zijn werk vertellen en alle leerlingen zullen op 21 december van 9.00 tot 11.00 uur karweitjes gaan op knappen. Tijdens' de kerstviering zal het opgehaalde bedrag aan de missionaris worden overhan digd. NOORDWIJK De verwachtin gen voor het komende jaar kun nen wij jammer genoeg alleen maar zeer somber inzien. De prijzen waarvoor momenteel de tulpen en narcissen van de oogst 1974 verkocht worden, zijn nog weer lager dan in 1973. Daarnaast stijgen de kosten in steeds sneller tempo en wat de gevolgen van de economische teruggang door de energiebeper king voor het bollenvak zullen zijn, valt nu nog niet te over zien. De resultaten kunnen, ook als gevolg van de steeds stijgen de stookolie-prijzen alleen maar tegenvallen". Deze trieste visie gaf voorzitter G. Faase gisteravond in zijn openingsrede tot een zeer druk bezochte vergadering van de af deling Noordwijk van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembol lencultuur. Dit Jaar was er over het alge meen een normaal gewas tulpen geoogst, waarvan de leverbare bollen echter, ook in het han delsseizoen tegen lage prijzen niet te plaatsen waren. Het ge volg was geweest dat door het surplusfonds 5 a 6% van het aanbod uit de markt was geno men en vernietigd. De surplus- korting was vastgesteld op maximaal 3%, waardoor nu al de oogst 1974 met circa 2,5% be last moet worden om het tekort over 1973 aan te markt genomen. In 1972 was dit nog wel het geval. Op de plant goedveilingen was dit zeer goed merkbaar geweest, want er wa ren zeer vele partijen goed plantgoed verkocht beneden de tien gulden per mand. Naar de mening van de heer Faase zou het nuttig en noodzakelijk zijn geweest als de tulpenkwekers zelf vrijwillig een deel plant goed vernietigd zouden hebben "n daardoor hadden bereikt, dat het tulpenareaal weer niet gro ter was geworden. Op deze ma nier zouden in het komende sei zoen vraag en aanbod van le verbare tulpenbollen meer met elkaar in overeenstemming zijn gekomen. De hyacinthenkwe- kers hadden door het nieuw ziek- of zwartrand een bijzonder moeilijk seizoen achter de rug. Praktisch iedere kweker werd in zijn cultuur door deze ziekte getroffen, waardoor zeer vele bollen geoogst moesten worden voordat zij uitgegroeid waren. Deze voorzorg had tot resultaat, dat het afkeuringspercentage in de bollenschuren was meegeval len. Het totale aanbod van le verbare bollen was door vernie tiging te velde en door een te vroege oogst kleiner dan nor maal en ook geringer dan de vraag, zodat voor deze bollen in het handelsseizoen best prijzen te maken waren. De gladiolen hebben dit jaar een gezond ge was met normale opbrengsten gebraoht, terwijl de knollen nu voor redelijke prijzen te verko pen zijn. Een uitzondering maakt de maat 8/10 waarvan tot nog toe de prijs ver beneden de próduktiekosten ligt. Aan het eind van zijn betoog wees de heer Faase nog op de verande ringen, welke de exploitatie van het beurscomplex in Hillegom in 1974 zal ondergaan. De NV Dirk v.d. Broek heeft het oude Treslong-complex van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur gepacht met recht van koop, en gaat daaraan een kapi taal verbouwen. Verwacht wordt dat exploitatie en service meer aan de eisen van de LEIDEN De bezetting ongeveer een maand geleden van het stu denten-wooncomplex aan de Pe likaanstraat vormde gisteravond de hoofdmoot van de diskussies in de Leidse Universiteitsraad. In verband hiermede passeer den niet alleen de woningnood van andere Leidse bevolkings groepen dan studenten, zoals de werkende jongeren en de jonge gezinnen, maar ook het beleid van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting de revue. solidariteit met de bezetters be tuigen en tevens een ad hoc- commissie instellen om het be leid van de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting door te lich ten. Als motivatie voor dit laat ste deel van het voorstel noe men zij de te hoge huren, welke worden gekoppeld aan de maxi mum rijksstudietoelage, de vaag en veelal nogal hoog bere kende servicekosten, het vrije koöptatiesysteem, waarbij het recht op een kamer tot een kwestie van vriendjespolitiek en niet urgentiepolitiek wordt, als mede bepaalde, door het Juri disch Adviesbureau als onzede lijk gekenschetste kontrakts- voorwaarden, zoals de verplich te automatische huurafschrij- vingsmachtiging, welke bij het betrekken van een kamer aan de stichting dient te worden af gegeven. In tegenstelling tot nogal was leden uit de raad, kon het College van Bestuur zich bij monde van het kersverse bestuurslid Gevers verenigen met de solidariteits verklaring. Met betrekking tot de instelling van een commissie ad hoe stelde zij zich echter duidelijk terughoudend op. De heer Gevers verklaarde dat het College van Bestuur zich reeds zeer intensief met de voorberei dende werkzaamheden om tot een vernieuwing van het beleid t.a.v. sociale studentenvoorzie ningen te komen bezighoudt, en dat t.z.t. nota's over dit onder werp, waaronder ook de studen tenhuisvesting valt, aan de raad zullen worden gepresenteerd met konkrete voorstellen. Instel ling van een commissie ad hoe zou zijns inziens niet alleen dit beleid doorkruisen, maar zou bovendien mogelijk op procedu rele bezwaren k"nnen stuiten. Ter sprake kwamen nog de lopen de processen, waarbij de rechts geldigheid van de teeltregeling voor hyacinthen in het geding is. De voorzitter deelde in dit verband mede, dat aan de offi cier van justitie te Haarlem, waar een der zaken diende, was geadviseerd de zaak te verwij zen aan het Europese Hof te Luxemburg, dat zal moeten beslissen of binnen de EEG een dergelijke regeling mogelijk is.. De afdeling Noordwijk zal sa men met enkele andere afdelin gen in 1974 een corsowagen la ten meerijden in het streekcor- so. Bijzonder erkentelijk was men de gemeente Noordwijk, die voor dit doel werderom 1000 in de begroting opnam. Secreta ris A. J. Lindhout deelde mede, dat aan de soortwagen van Noordwijk e.a. in 1973 een gou den medaille was toegekend en een ereprijs voor het steekwerk. Voorzitter Faase deed een beroep op de zonen en dochters van de Noordwijkse kwekers om te hel pen steken bij het opmaken van de wagen, die de afdeling in het komende corso gaat vertegen woordigen. Hij roemde de leuke en gezellige sfeer bij dat werk. Men kan zich opgeven bij het bestuurslid De Haas. Verzocht werd om weer de medewerking van de politie te vragen ter bestrijding van de overlast van honden en katten in het voor jaar als de gewassen opkomen. Vanavond hearing over gemeente begroting WARMOND In verband met de begrotingsbehandeling deelt de gemeente Warmond het volgende mee: De ont werpbegroting ligt op het ge meentehuis ter inzage, op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.15 uur. De financiële commissie houdt vanavond om 8 uur in 't gemeentehuis (raadszaal) een hoorzitting over de begro ting. Ieder is velwora. In een zo breed mogelijk kader kun nen vragen worden gesteld. Op dinsdag 18 december om acht uur 's avonds komt de gemeenteraad bijeen voor de „algemene beschouwingen" over de begroting, tn deze vergadering bespreken de raadsleden het beleid voor 1974 en maken zij hun wen sen kenbaar. Dinsdag 15 januari '74 even eens om acht uur komt de raad nogmaals bijeen. Bur gemeester en wethouders zullen dan de door de raad gestelde vragen beantwoor den. En hun standpunt be kend maken t.a.v. de ken baar gemaakte wensen. NIEUWVEEN - B. en W. hebben besloten, ter besparing van energie akkoord te gaan met het verzoek van N.V. Lugdunum met het op halve kracht laten branden van de straatverlich ting, waar dit op verantwoorde wijze mogelijk is; slechte ver lichting zal niet worden vermin derd; verlichting op kruispunten zal ongetwijfeld gehandhaafd blijven. In gemeentelijke gebou wen zal zo zuinig mogelijk van energie gebruik worden ge maakt. SASSENHEIM In de Hervorm de kerk wordt a.s. donderdag een Adventdienst gehouden. Me dewerking verleent het Her vormd Koor „De Lofstem" en het Sassenheims Mannenkoor. Aanvang 20.00 uur. SASSENHEIM In de raadsver gadering van vanavond komt de aankoop van het pand aan de Zuiderstraat, dat thans in ge bruik is als autospuiterij aan de orde. Dit in verband met de ontsluiting van het plan-Was- beek. Met deze aankoop is 40.000,- gemoeid. SASSENHEIM Een 55-jarige fietsster kwam vrijdag op d«s Beatrixstraat te vallen toen zij een bal tegen haar voorwiel kreeg. Hierbij brak zij haar rechter arm op drie plaatsen. Na dc verlening van de eerste hulp werd zij naar het St. Elisa beth Ziekenhuis vervoerd. SASSENHEIM Op de hoek van de Hoofdstraat en de Gouver neurlaan kwamen zaterdagoch tend een bromfietser en een wielrijder met elkaar in botsing; De wielrijder (55) kwam hierbij" te vallen en verloor het bewust-" zijn. Na de eerste hulpverlening werd hij naar huis vervoerd. .INGSHULP ARGENTINIË

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6