JAB STREEFT ERNAAR ZICHZELF OP TE HEFFEN Commissie wil fietspad langs de Herensingel Laatste deel van Haarlemmerstraat nog geen promenade Eerste bonnen al afgehaald Politie maakte eind aan reeks baldadigheden stad „Lvthemuthen" stelde zich voor TP" PAGINA 3DINSDAG 11 DECEMBER 1973 Li:il)SE COURANT S"i LEIDEN „Het JAB moet er aan werken om zichzelf overbo dig te maken", is een van de - grondbeginselen van de Leidse wetswinkel. Dat het nog lang niet zo ver is, blijkt uit de lange rijen cliënten, die het Juridisch Adviesbureau (oftewel de recht- winkel) wekelijks te adviseren krijgt. Steeds meer mensen we ten de weg naar het Leidse Volkshuis, waar het JAB geves tigd is te vinden. Ook de depen dances in het dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat en clubhuis „Het Mierennest" aan de Morsstraat genieten veel belangstelling bij de naar recht zoekende Leidenaars. „Om onze stelregel waar te ma ken, is het van het allergrootste belang dat wij structureel te werk gaan", zegt Leno Sillevis, een van de oprichters van de rechtswinkel. Bij de oprichting (nu bijna 2 jaar geleden) ging men er van uit dat de cliënten gebaat zijn bij een individuele hulpverlening alleen. Dit uit gangspunt heeft langzamerhand moeten plaatsmaken voor de gedachte dat je problemen niet voor goed kunt oplossen als je niet werkt aan een verandering van de structuur, waaruit ze voortkomen. Structurele aanpak Al meer dan een jaar worstelt de wetswinkel intern met het pro bleem hoe de mistoestanden structureel moeten worden aan gepakt, zonder dat de individue- le hulpverlening daar onder lijdt. Verschillende medewer kers (rechtenstudenten) kunnen zich niet goed achter de structu rele aanpak van problemen plaatsen. „Dat is ze niet zo kwalijk te nemen", zegt Jaap Houtappel. „Wij zijn. in onze rechtenstudie vertrouwd ge maakt met het feit dat recht niet politiek is, maar waarde- vrij." Een rechtskundige wordt geacht alleen maar toe te pas sen, zonder zich af te vragen waarom er een of andere rege ling is of waarom die er juist niet is. Praten met het heengaand en het nieuwe dagelijks bestuur van het JAB betekent kennis maken met een „ander soort rechtskun digen" die behalve juridische ook democratische en sociale aspecten onder ogen zien. Des ondanks blijven zij in het „ju risten-vakje" geduwd worden. „Wanneer wij een actie, zoals die in de Pelikaanflat van de werkende jongeren steunen, komt al gauw de reactie: „Waar bemoeien zij zich mee." Van ons wordt alleen verwacht dat wij ons houden aan de toe passing van de wet." Dat deze gedachte ook bestaat bij actie groepen blijkt doordat deze slechts weinig een beroep doen op de rechtswinkel. „Jammer", vinden de beide dagelijkse be sturen. „Hiermee zouden we een mogelijkheid krijgen struc tureel te werk te gaan." Twee jaar geleden werd het JAB opgericht om rechtenstudenten „de kans te geven hun kennis aan de praktijk te toetsen". Langzamerhand maakte deze gedachte eohter plaats voor een ander. „Zoveel mogelijk men sen, die niet gebaat zijn bij een pro-deo regeling, te helpen." Dat laatste is overigens een zeer rekbaar begrip bij de me dewerkers van de wetswinkel. Over het algemeen wordt ieder een wel geholpen. Of het moet zo overduidelijk zijn, dat een cliënt een beroep doet op het JAB, omdat hij dan lekker niets hoeft te betalen. „Die verwijzen we onmiddellijk naar een advo caat", aldus Leno Sillevis. Ontslagprocedures De meeste adviezen geeft het JAB over sociale kwesties (ontsla gen, lonen, sociale uitkeringen en algemene bijstandswet). „Vaak merken we dat bij voor beeld in ontslagprocedures de werknemers niet weten wat ze moeten doen wanneer ze ontsla gen zijn", zegt Leo Neve. „Ze weten niet dat de werkgevers een ontslagvergunning moet hebben en dat zij er in geen ge val mee akkoord hoeven te gaan. Doen ze dat wel, dan lo pen ze de kans geen WW-uitke- ring te krijgen. Een ander pro bleem bij ontslag-op-staande voet is nog dat de werknemer kan procederen, wanneer hij het met zijn ontslag niet eens is." Hiermee is hij dubbel kwetsbaar. Dit is een van de vele leemtes in de rechtshulp die het JAB op landelijk niveau wil bestrijden. De meeste processen voor de kantonrechter voeren de „rechtswinkeliers" zelf. „In Den Haag (arrondissements- Medewerkers van het JAB relaxen na twee rechtbank) komen we nog niet, kundige problemen. daar is alleen plaats voor een klein elite-groepje advocaten." Behalve cliënten die uit eigen be weging de deur van het Leidse volkshuis binnenstappen, wor den er ook velen doorverwezen door het Gewestelijk Arbeidsbu reau, het belastingkantoor en de gemeente. „Waar deze instan ties vroeger een ambtenaar hadden zitten, is nu een plaats opengevallen, die wij moeten opvullen. Zodoende bevorderen we eigenlijk de structurele te korten in het ambtelijk appa raat, die we eigenlijk willen te gengaan", zegt Leno Sillevis. Behalve op de groep sociaal recht (ontslagen en dergelijke) wordt ook vaak een beroep gedaan op de werkgroep wonen. Deze geeft adviezen over huurverhoging, - opzegging, onderhoudskosten en woonvergunningen. „We krijgen vaak mensen, die al drie jaar of meer op de urgentielijst van huisvesting staan", aldus Leo Neve. „Dat zijn dan mensen die zelfs met een individuele huur subsidie niet geholpen zijn. Het wordt dan ook tijd dat er een verandering in het huurprijzen- beleid komt. Wij zouden graag zien dat die prijzen aangepast worden aan het inkomen van de bewoners. Het is namelijk wel zo dat de huizen niet goedkoper gebouwd kunnen worden, maar dat mag niet ten nadele van de huurders zijn." Het „advocaatje-spelen" in de rechtswinkel gaat er zo langza merhand uit. Leno Sillevis: „De medewerkers die aangenomen willen worden, moeten eerst een oriënterend gesprek hebben met een zogenaamde „motivatie commissie". Daarna komen ze enige tijd op proef, waarbij de groepen bepalen of ze kunnen blijven of niet. Zo krijg je een veel samenhangender geheel." Leidse advocaten lang de bewoners te hebben geadviseerd c Bliksemafleider Niet dat de doorverwezenen niet welkom zijn, maar de proble men zijn even zo gemakkelijk door de instanties zelf op te los sen. Een gesprek met bij voor beeld de directeur van het Ge westelijk arbeidsbureau levert al gauw het verweer: „Wij heb ben er geen tijd voor" op. Zo wordt het JAB langzaam maar zeker een soort „bliksem-aflei- der" voor andere instanties. Het JAB werkt in groepen. Cliën ten worden naar aanleiding van hun probleem geadviseerd door medewerkers van de groep wo- fiscaal recht, publiek recht, fiscaal recht en publiek recht en familie recht. Officieel krijgt de wetswin kel geen enkele steun van de Leidse advocatuur Jaap Hout appel: „In het begin was er een advocaat die wel wilde meewerken, maar die werd door zijn collega's op de vingers getikt en trok zich daarop schie lijk terug. Pas zijn we benaderd door een jonge advocaat, die in Amsterdam heeft gestudeerd, waar er een nauw contact be staat tussen JAB en advoca tuur. We hebben het idee dat de Leidse advocaten bang zijn voor hun brood. Maar het is juist an dersom, wij nemen zaken van hen over, zodat zij zich meer kunnen wijden aan „meer winstgevende projecten". Elisabeth Vogels UW MENING Er zijn al een aantal mensen in Leiden, die voet bij stuk houden, en weigeren de Kal kar-heffing te betalen. Zij verzochten ons, ten behoeve van iedereen die de Kalkar heffing wil weigeren, uiteen te zetten hoe men dat het beste kan doen. De 3% stroomkostenverhoging voor de bouw van de kern centrale bij Kalkar begint op de lichtrekening over de maanden sept/okt. Zoals ge bruikelijk, ontvangt men een accept-girokaart met het te betalen bedrag. Op een bij gevoegd kaartje staat gespe cificeerd, waaruit de reke ning is samengesteld Daar bij staat ook een bedrag voor Kalkar. Als U de Kal kar-heffing niet wilt betalen, moet U dus het bedrag van Kalkar in mindering brengen op de hele rekening. De ver minderde rekening kunt u met de voorgedrukte accept girokaart niet betalen. In plaats daarvan kunt u een blanko stortingskaart gebrui ken, die op het postkantoor verkrijgbaar is. U moet hier mee op het postkantoor beta len, wat U 75 cent extra kost. Als U een eigen giro hebt, kunt u de blauwe over- schrijfkaart gebruiken. Auto matische giro-afschrijving kunt u stopzetten door de gas- en lichtfabriek op te bellen en hun machtiging tot afschrijving van uw giro in te trekken. U kunt ook recht streeks bij de gas- en lichtfa briek betalen. U betaalt dus normaal voor uw gas en licht. Alleen de extra 3% hef fing betaalt u niet De Kal kar-heffing is bij partikuliere verbruikers meestal geen groot bedrag. Het gaat ons er ook niet om het geld in ei gen zak te houden, maar wij willen niet medeplichtig gemaakt worden aan een projekt, dat geen energie-krl- sis helpt oplossen en alleen de milieu-krisis versnelt. Wanneer het op weigeren aankomt, moeten we dat met zijn allen doen. Ga bij uw bu ren langs; we kunnen bv. or ganiseren, dat we met een groep tegelijk betalen aan het loket van de gas- en lichtfabriek, of dat we in de buurt helpen met het invul len van de girokaart. Wilt u ook weigeren en wilt u ook meehelpen om zoveel moge lijk mensen te mobiliseren, bel dan het M.A.N., tel. 44600 te Leiden. Milieu Aktiecentrum Neder land (M.A.N.) H. Boddé 2de Groenesteeg 31 J .Pellicaan, Hooigracht 5 LEIDEN Ook voor het laatste gedeelte van het voormalige NS-emplacement op de grens van Leiden-Noord en de Kooi heeft men een bestemming ge vonden. Indien de raad het ont- werp-bestemmingsplan van de Verkeerscommlssie aanneemt, zal van de waterzijde van de Herensingel, voor zover gelegen tussen de Madusastraat en de Lage Rijndijk, een fiets-wandel- LEIDEN Het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen de Pelikaanstraat en de Haven, zal voorlopig nog toegankelijk blij- van voor het doorgaand verkeer. „,.Het merendeel van de leden van de Verkeerscommissie was het er gistermiddag tijdens de vergadering over eens, dat het niet verantwoord zou zijn dat gedeelte tot promenade te be stemmen, indien er voor de voetgangers, die de Pelikaan straat willen oversteken, geen beschermende maatregelen wor den getroffen. Momenteel wor den automobilist en voetganger slechts door borden gewaar schuwd voor elkanders mogelij ke aanwezigheid. Vooral het verkeer vanaf de Hooi gracht vormt een probleem. Doordat op het Levendaal-Haar- lemmerstraat geen enkel stop licht voorkomt, vormt het au toverkeer vaak een niet te doorsnijden stroom. De enige mogelijkheid om veilig over te steken krijgt men indien een au tomobilist rechtsaf de Haarlem- «-.merstraat op gaat. Het daarach- ,-^ter komend verkeer wordt dan n. genoodzaakt te stoppen. De oplossing voor het oversteek- 1 i probleem vond men in de bin nenkort af te danken voetgan gerslichten van de Verdistraat (het gedeelte dat de Churchill- laan kruist). Wethouder Kret dacht dat voor de kosten voor de installatie van deze lichten geen nieuwe kredietaanvrage vereist zou zijn. Hij wilde ech ter met de promenade wachten totdat er meer duidelijkheid zou zijn over de bestemming van de voetgangerslichten van de Ver distraat. Tijdens de vergadering van de verkeerscommissie werd duide lijk dat niet alle leden de ver vanging van zebrapaden door blokbanden zagen zitten. Des tijds is door de gemeenteraad besloten dat zebra's op drukke kruispunten ongewenst waren, aangezien bij de voetganger ten onrechte de indruk gewekt werd dat het bij een zebra vei lig oversteken was. Vooral de heren Amptmeijer (PSP) en v. Rooyen (D'66) waren fel gekant tegen vervanging van zebra's door blokbanden. Van Rooyen zei zelfs te twijfelen aan de ver- keersdeskundigheid van de raad. Men had graag gezien dat bij besprekingen inzake het tref fen van voorzieningen voor voetgangers en fietsers de werkgroep Fiets gehoord werd. De leden van de commissie wa ren het wel eens met de verbre ding van de vluchtheuvels op het Gangetje en de Lage Morsweg. LEIDEN De postkantoren in het gehele land kregen gisteren voor de eerste maal een nieuw soort klanten, de bonnenafha lers. Hoewel het aantal bezoe kers aan de loketten merkbaar groter was, verliep het afhalen van de benzinebonnen rustig en geleidelijk. Er waren geen over drukke pieken te merken. Dat was ook niet het geval op het Leidse postkantoor aan de Gere- gracht. De autobezitters, waar van de naam begint met A t/m DOR waren gisteren aan de beurt. Vandaag volgen de „DOR's" t/m de Jansen met enkele s. Vanaf 7 januari zitten de autobezitters helemaal in het keurslijf van de bonnen. Ieder bonnetje zal worden omgekeerd voordat hij zal worden uitgege- Hoewel dit ontwerp-bestemmings- plan beduidend in grootte ver schilt met het plan voor het ge deelte langs de Kooilaan, waar men kantoren, dienstencentra, huizen, groen en een zwembad wil, waren de leden van de commissie het niet eens over de voordelen voor de fietsers. De heer Amptmeijer zag problemen bij het afslaan naar links, de Lage Rijndijk op. Het invoegen werd volgens hem veel moeilij ker. Wethouder-voorzitter Kret wees zijn bezwaren van de hand en vroeg zich af waarom op het kruispunt Rijnsburgerweg/Was- senaarseweg, waar de wielrij ders zich ook door het autover keer een weg moesten banen, destijds deze problemen niet be stonden. Bij het bestemmingsplan is men er van uitgegaan dat het gedeel te voor de voetgangers langs het water moet lopen. Daar naast komt het fietspad. De bo men, die er reeds staan, worden in de groenstrook opgenomen. Ter zijner tijd zullen de twee luxe woonschepen verwijderd worden maar wordt een langlo pend proces. straffen voor diefstallen LEIDEN De Leidse politie heeft met de arestatle van een vijftal jongelui enkele dagen ge leden een einde gemaakt aan een lange reeks baldadigheden en inbraken in Leiden. .De 5 knapen, die varleerden In de leeftijd van 16 tot 19 jaar, wer den aangehouden toen zij zich verdacht ophielden voor een lampenzaak in de Haarlemmer straat. Twee van hen komen uit Leiden, de rest uit Delft, Am sterdam en Maastricht. Tijdens het verhoor is duidelijk geworden dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan straatter reur, berovingen, vernieling van 10 telefooncellen (o.a. op het Bevrijdingsplein, Weidehof, Rijnzichtbrug Galgewater) en het stelen van het geld uit de automaten), vernielen en leeg halen van 5 sigarettenautoma ten, inbraak in 2 scholen (Su- matrastraat en Telderskade), inbraak in clubhuis het Honk en het 5-hovenhuis, enige winkel diefstallen, diefstal vun goede ren uit geparkeerde auto's,joy riding en vernleulingen van di verse ruiten in Leiden. De Jon gens zijn gisteren voorgeleid voor de officier van justitie. LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft een 20. jarige glazenwasser en een 18- jarige loodgieter, beiden afkom stig uit Den Haag, veroordeeld tot resp. 24 weken (8 weken voorwaardelijk) en 8 maanden gevangenisstraf (2 maanden voorwaardelijk) wegens een groot aantal inbraken en dief stallen In de Rijnstreek. Zij opereerden vanuit hun woon plaats en ondernamen ritten naar o.a. Bodegraven, Alphen aan de Rijn. Kaagdorp, Sassen- he.m. Nieuwkoop en Lisse. Tof hun buit behoorden buitenboord motoren vanuit vaartuigjes in jachthavens, radiotoestellen, e<*n pick-up, een verrekijker, geld. i een fototoestel an een toerboot- I je. De glazenwasser w bij 27 j diefstallen betrokken, de lood gieter bij ..slechts' .i0" LEIMUIDEN Zondagavond Is de toneelvereniging „Lythemu* then" voor de eerste keer uitge komen met het blijspel „Wel kom Binnen". Het gezelschap stelde de goed gevulde zaal niet teleur, want hoewel er aanvan kelijk nogal wat zwakke punten waren, waren de meeste speler» aardig op dreef. In het bijzon der Paula Berends, die de rol van Mia Terhove speelde, en Nel Scholte-de Rijk als Lenl Terhove, haar nicht, deden hel '••orireffoUJk. Het gezelschap voert 16 december het stuk opnieuw op, waar bij tevens de bejaarden van Leimulden zullen worden uitge nodigd. Niet ten onrechte is de vereniging trots op het zelf gebouwde mo biele toneel van plm. 40 m2. De mogelijkheden voor het kulture- le leven in Leimuiden zijn daar door beslist uitgebreid, temeer daar de groep het gaarne ter beschikking stelt van andere verenigingen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3