Êekbe (Sou/ta/nt CONCURRENTIEPOSITIE ROTTERDAM IN GEVAAR Nog geen beslissing over prijscompensatie Oliekraan spoedig weer kan open fblijmaker Jamani verzwakt voorwaarden Jan de Vries stopt Hamsteren onnodig verdien'n echte Het hele gezin in tram-trein-bus voor vijftig gulden in de maand DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19684 DINSDAG 11 DECEMBER 1975 PERIODEN MET ZON. Ned. I: 19.05 uur Stratenmaker- opzeeshow; 20.21 uur Onedinlijn; 21.10 uur Zoen van de juffrouw; 21.55 Achter het nieuws. Ned. II: 1905 Cineac; 21.10 uur Oorlog en vrede; 21.55 uur Waar gebeurd. Eerst zwaar bewolkt met in het Oosten en Zuidoosten van het land regen, morgen perioden met zon en op de meeste plaat sen droog weer. Tot matig af nemende Weste-lijke wind. Min. temp. omstreeks 4 graden, ma xima morgen circa 7 graden. Bedrijfs- benzine 25% minder TELETIKSTER 9DEN HAAG Automobilisten die hun wagen voor hun werk gebruiken of in een wagen van de zaak rijden, zullen waarschijnlijk een aan vullende benzinetoewijzing krij gen lot 75 procent van hun vroegere gebruik. Een te verwachten regerings maatregel zal bepalen dat deze automobilisten bij de aanvrage voor een aanvullend benzine rantsoen op de algemeen be- schikbaargestelde 15 liter per week een door werkgever of ac countant gewaarmerkte verkla ring moeten overleggen, waar uit blijkt hoeveel kilometers men voor de olieboycot placht af te leggen. De Economische Controledienst zal later de opga ve steekproefsgewijze controle ren. Een afzonderlijke regeling komt er voor het vrachtvervoer. Zo wel voor de expeditiebedrijven als voor bedrijfswagens. f 37,50 voor benzinebon. Dm Haag Op de dag dat de eerste benzinebonnen werden uitgereikt, ontstond ook gelijk de handel erin. Gisteren verscheen in de etalage van een koffieshop in Den Haag het bordje Inkoop en verkoop van benzinebonnen aan het buf fet". Bonnen worden inge kocht voor 7,50 per stuk 15 liter) en verkocht voor 9. In Amsterdam bleef gisteren al iemand bereikd d37,50 voor een benzine bonnetje neer te tellen, het geen dus betekent, dat de man op de normale, reeds hoge benzineprijs nog een sf 2,50 per liter extra be- aalt. De handel in bonnen is ditmaal in tegenstelling tot b.v. de oorlogsjaren 1940-'45 nog) legaal. Miro Twee studenten van de Harvard Universiteit in Amerika hebben het wereldrecord Monopoly-spelen gebroken. Ze brachten het nieuwe record op 57 uur en 34 minuten. Het record werd overigens gevestigd in een lift. Het oude record stond op 50 uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De service en daarmee de concurrentie positie van de Rotterdamse haven komt in gevaar als er onvoldoende extra benzinetoewijzingen komen voor het pendelverkeer van havenarbeiders. Veel Rotterdam se industrieën houden al rekening met een verminde ring van de arbeidstijd met twintig procent (een dag per week). Dit zijn conclusies uit onderzoeken die de Rotterdamse Kamer van Koophandel en de Scheep vaartvereniging Zuid in het Rotterdamse industrie gebied hebben ingesteld. Volgens de Scheepvaartvereniging moet het oplossen van problemen voor het pendelverkeer voorrang heb ben. In de Rotterdamse havens werken vele duizenden pendelaars, vooral uit West-Brabant. De automobielverzekeraars durven nog geen voorspel ling te doen over het effect van de autoloze zondag, de snelheidsbeperking en de benzinedistributie op de scha de door verkeersongevallen, die voor rekening van de verzekeraars komt. Wel heeft men de indruk dat het aantal ongevallen vrijdag- en zaterdagnacht stijgt. De verzekeraars zullen het ministerie op de hoogte houden van het schadeverloop. Als GS van Noord-Holland toestemming geven, wil de NAM de boorputten in Middelie onmiddellijk weer in produktie nemen. Dat betekent een produktievergroting van 100 miljard kubieke meter gas per jaar. Siemens Nederland is van 22 december tot en met 1 ja nuari gesloten. De 1800 werknemers (800 in Den Haag) zullen deze verplichte snipperdagen in januari, februari en maart moeten inhalen. Drs. J. van Dis. lid van GS van Noord-Holland, meent dat voor het uitoefenen van een politieke functie extra benzinebonnen beschikbaar moeten zijn, althans als er onvoldoende openbaar vervoer is. Het Russische persagentschap TASS heeft een Zweeds bericht tegengesproken, dat olie uit de Sovjet-Unie naar Rotterdam zou worden verscheept. De rijkspolitie heeft bij een inwoner van Mierlo (N.B.) 1500 liter benzine gevonden. De hamstervoorraad was in vaten van 200 liter in zijn garage opgeslagen. Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 categorale bonden. Aanzienlijke schade bij slippartij op rijksweg de SASSENHEIM Gistermorgen vonden er op de Rijksweg, rich ting Den Haag, enkele slippar tijen plaats met aanzienlijke materiële schade. Om half tien kwam een personenwagen in 'ten slip en na eerst met een vangrail in botsing te zijn geko men, tolde de auto rond, waar bij een aanrijding met een ach teropkomende personenwagen niet was te voorkomen. De slippende wagen, afkomstig uit Wormerveer, moest total joss" worden weggesleept, de andere, afkomstig uit Badhoeve dorp, werd aan de voorzijde Zwaar beschadigd. Om half elf dook een slippende personenwa gen, bestuurd door een Amster damse foto-journalist, 15 meter diep het talud af en kwam in een naastgelegen sloot terecht. De bestuurder liep een nat pak op, zijn auto en foto-apparatuur gingen verloren. De andere be stuurders kwamen met de wh-:k vri5. WASHINGTON (ANP) Het Arabische embargo op de levering van olie aan het westen kan op elk moment worden opgeheven, zodra de Verenigde Staten waarborgen verschaffen voor een tijdschema waarbinnen Israël zich uit bezet gebied terugtrekt. Dit heeft sjeik Achmed Jamani, minister van olie van Saoedi-Arabië, gisteren tij dens een lunch op de National Press Club in Washington gezegd. Hij gaf te verstaan dat opheffen van het embargo ook al volgende maand zou kunnen gebeuren. Op de vraag hoe men er in de Arabische landen over zou den ken als de Europese economie in elkaar zou storten als gevolg van het olie-embargo, antwoord de Jamani: We zouden dat ver schrikkelijk vinden, maar we moeten het vergelijken met de bezetting van onze grondgebie den. Hij zei verder van mening te zijn dat de huidige moeilijk heden van tijdelijke aard zijn. De Arabische landen hopen nog steeds zaken met de Verenigde Staten te kunnen doen en de toekomst ziet er gunstig uit, al dus de minister. Jamani ontkende dat het olie-em bargo met chantage mag wor den vergeleken. Hij merkte op dat de nieuwe voorwaarden die de Arabischela nden hebben ge steld, een matiging van hun ei sen betekenen. Ze vragen nu een gegarandeerd tijdschema voor de Israëlische terugtrek king in plaats van de feitelijke terugrekking. Als de Verenigde Staten en Israël aan de eisen voldoen, kan het embargo al tij dens de eerste ronde van de vredesonderhandelingen op 18 december of begin januari wor den opgeheven, zo zei Jamani. landen op 22 december opnieuw bijeenkomen in Teheran, om over de prijzen te praten. Hij wilde niet ingaan op geruchten dat een door goud gesteunde dollar zal worden geëist voor toekomstige betalingen van Ara bische olie. Twee doden bij ernstige autobotsing Utrecht-ANP Vannacht zijn bij een ernstig verkeersongeval op rijksweg 2 tussen Maarsen en Utrecht twee mensen omgeko men. Eén persoon werd ernstig gewond. Bij deze botsing waren 5 auto's betrokken. De ravage bij deze botsing ont stond, toen een vrachtwagen combinatie in volle vaart inreed op een andere vrachtwagen, die wegens een defecte verlichting bezig was zich naar de vlucht strook te begeven. Hierop boor de zich een vanuit dezelfde rich ting komende personenauto on der de laatste vrachtwagen. Dit ziende, remde een uit de andere rijrichting komende personen auto af. Een tweede auto botste toen op zijn voorganger. De be stuurder van deze wagen over leed later in het ziekenhuis. Eén en ander had tot gevolg dat het verkeer In de richting Utrecht tot diep in de nacht ge stremd is geweest. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft giste ren de geruchten tegengesproken als zou de regering in het kader van de komende algemene machtigingswet reeds hebben besloten tot beperking van de prijscompen satie voor het komende jaar. Of en in welke mate er loon- compensatie mag worden gegeven vanwege gestegen prijzen zal pas over een maand of vijf worden beslist. De minister zei dit gisteravond na afloop van gesprekken die hij en zijn collega van Economi sche Zaken hadden met verte genwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties en van organisaties van vrije be roepen. De maatregelen die in het kader van de machtigingswet zullen worden getroffen, zullen betrek king hebben op de eerste perio de van 1974. Dan zal duidelijk zijn geworden of de feitelijke ontwikkeling is mee- of tegenge vallen en wat er verder moet gebeuren, aldus minister Boers- De minister wilde nog niets mede delen over het al dan niet toe staan van een loonstijging bij het ingaan van nieuwe c.a.o's. Daarover spreekt hij vandaag eerst met vakcentrales en werk geversorganisaties. Wel is dui delijk dat er deze keer geen reële ruimte te verdelen valt, wel een lastenstijging. „Wij zullen daarbij de zwakste schouders moeten ontzien", aldus de mi nister, „de inkomens rond het minimum loon en de kleine zelf standigen". Hij wees er echter op. dat die zelfstandigen niet zo maar opgetrokken kunnen wor den. omdat het concurrentie-ele- ment ook meespeelt. Werd in het algemeen steun toe gezegd aan het regeringsbeleid, de Nederlandse centrale van ho ger personeel wenste er niet mee akkoord te gaan als de re gering de bestaande situatie zal gebruiken als hefboom voor in komensnivellering. In het gesprek met de vrije be roepen was de minister het er over eens dat een algemene maatregel ten aanzien van de tarieven niet redelijk is, omdat bij elke categorie de situatie an ders is. De minister overweegt nu de tarieven enige tijd te be vriezen (bijv. oen maand) en in die tijd de bijzondere situaties te bestuderen. Het N.K.V. is van mening dat de regering de vrije beroepen moet aanpakken via aanvullende be lasting maatregelen. Amsterdam Motorcoureur Jan de Vries stopt met de wedstrijdsport. Hij is om wedstrijdsport. Hij is om persoonlijke redenen tot dit besluit gekomen. Een dezer dagen zal zijn firma, Van Veen Kreidler, bekend maken wie als zijn opvol ger in het fabrieksteam zal worden opgenomen. Reconstructie Rijndijk in Hazerswoude aanbesteed KOUDEKERK AAN DEN RIJN De reconstructie van de Rijn dijk in Hazerswoude wordt op 8 januari aanbesteed. Het gaat hier om het gedeelte van de Zwaantjeskerk tot driehonderd meter voorbij de Gemeneweg. Het werk moet op 31 oktober van het volgende jaar gereed zijn. De weg zal een asfaltbeton verharding krijgen. Zoals be kend is door verschillende be trokkenen al jarenlang op ver betering van dit deel van de Rijndijk aangedrongen. Instrumenten van The Cats gestolen Steenwijk - De popgroep The Cats uit Volendam is na afloop van 'n optreden in Steenwijk bestolen van een kist met muziekinstru menten ter waarde van 6000. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering ziet op het ogenblik geen enkele re den, om een wettelijk hamsterverbod uit te vaardigen. Zij gaat ervan uit, dat het hamsteren van een aantal urtikelen een zeer tijdelijke kwestie Is, vooral ook omdat de detailhan del voor een groot deel zelf reeds tot een soort distributie van artikelen overgegaan is. De detailhandel wil daarmee proberen het hamsteren zoveel mo gelijk te voorkomen. De agrarische handel heeft gisteren na gesprekken met verte genwoordigers eveneens laten weten, dat er (nog) geen tekort is aan agrarische artikelen. Ook deze handel ziet daarom geen reden om, zoals dat thans hier en daar gebeurd is, te hamsteren. Economische Zaken blijft in dit verband nauw contact houden met de handel. r.iW In Nijverdal waren het geen ambtenaren van de PTT, die de benzinebonnen verstrekten, maar twee oliesheiks. Nadat de mannen een honderdtal bonnen hadden uitgc- reikt.werden de hoofddeksels hen te warm en veran derden zij weer in PTT-beambten. Mededeling aan onze abonnees Tengevolge van de voortgezette kostenstijgingen o.a. wegens de sterk verhoogde papierprijzen (niet minder dan 28%) zijn de Nederlandse dagbladen helaas genoodzaakt hun abonnements prijzen aan te passen. De verhoging is ingevolge de prijsbeschikking bij de Minister van Economische Zaken gemeld. Met ingang van 1 januari 1974 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 2,37 per week 30,66 per kwartaal f 119,05 per jaar Losse nummers 40 ct. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot auto matische afschrijving van hun bank- of girorekening zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De Directie Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. (Van e t onzer verslaggevers) DEN HAAG Elk gezin in ons land zou voor vijftig gulden per maand gebruik kun nen maken van elke vorm van openbaar vervoer. Als 70 procent van de gezinnen voor dat bedrag een gezinskaart zou ko pen, zou het openbaar vervoer uit de pro blemen zijn. Dit idee is gisteren gelanceerd door het PvdA-Tweede Kamerlid Jaap van der Doef. Volgens hem zouden de opbrengsten gelijk zijn aan de huidige inkomsten plus de overheidssubsidies op exploitatietekor ten. De NS zou bij berekeningen ook tot dergelijke uitkomsten zijn gekomen. Van der Doef zal minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat voorstellen een marktonderzoek te laten houden teneinde de bereidheid van het publiek le peilen in zake de aanschaf van zo'n gezinskaart. waarvan de prijs van 50 gulden niet hoog is in vergelijking met de kosten van een auto per maand van 150 gulden. Aantrek kelijk is ook dat de gezinsleden ook onaf hankelijk van elkaar kunnen reizen. Noteer m.l.vPON als nieuw Kwartaal-abonnee: DUN Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar. Adres antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: ££|QC£ ïr. COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1