Ook wintervakantie met de caravan Overheid soepeler tegenover caravan in het landschap carauan rai Kampeerauto's steeds meer in trek )73 (NSDAO 11 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Hoewel de caravan van huis uit is ontworpen als rijdend dag- en nachtver blijf achter de auto om verre tochten te kunnen maken, zien we de cara van steeds meer dienst doen als weekend- en zo- merverblijf met een vaste standplaats. Ruim een kwart van het Nederland se caravanpark bestaat uit sta-caravans; dat zijn er bijna 60.000. Daarnaast wordt 60 pet van de toer- caravans op een vaste standplaats gebruikt; dat rijn er ook nog eens 65.000. Het veranderde ge bruikspatroon van de 'ca ravan heeft natuuurlijk al les te maken met het toe genomen verlangen van velen om in de vrije tijd de stedelijke steenmassa's te ontvluchten. Die ontwikkeling levert nogal wat problemen op. Waar vindt men voldoen de ruimte en hoe kan de stacaravan zo goed moge lijk in het landschap inge past worden? De overheid heeft zich tot voor kort zeer terughoudend opge steld. Caravans en tenten ontsieren Immers het landschap, recreanten vervuilen het milieu. Aan de andere kant kan de overheid ook niet voor bijgaan aan de sterk le vende behoeften van be langrijke groepen van de bevolking. Onderzoek heeft immers aangetoond, dat het vooral de minder welgestelden in de stede lijke agglomeraties van de Randstad Holland zijn, die in hun woonomgeving te weinig groen vinden om in hun recreatiebehoeften te kunnen voorzien. De Zuidhollandse Gedepu teerde, mr. H. B. Engels man, vertolkt de gewij zigde opvattingen bij de overheid: „De ruimtelijke ordening moet zodanig vorm en inhoud geven aan het gebruik van ons grond gebied, dat ruimte ont plooiingsmogelijkheden voor het menselijk welbe vinden worden geboden. Er moet dus rekening worden gehouden met wat maatschappelijk wenselijk wordt geacht. Dit betekent onder meer gezien de grote vraag naar ver- blijfsrecreatieve accom modaties - dat deze vraag positiever tegemoet wordt getreden, dan in het verle den, toen dit nogal afwij zend en negatief gebeur de". Volgens mr. Engelsman is het beleid althans in het dichtbevolkte Zuid- Holland erop gericht de recreatiemogelijkheden nabij de stedelijke centra te reserveren voor dagre creatie. Verblijfsrecreatie- ve voorzieningen dienen op een afstand van 30 tot 40 km van de wooncentra ge legen te zijn. De bezitter van een tent of caravan ervaart, dat hij beslist niet vrij is in de keuze van een stand plaats. Hij kan zijn tent of caravan niet zomaar er gens neerzetten. Hij krijgt te maken met zowel pro vinciale als gemeentelijke verordeningen en die blij ken per provincie of ge meentelijke kampeerver- len. Zo kennen Limburg en Noord-Brabant een provin ciale kampeerverordening, terwijl andere provincies als Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht zich beperken tot het bescher men van het landschaps- schoon. De gemeenten hebben dan nog hun ge meentelijke kampeerver- ordeningen, die een an der doel hebben dan de provinciale, namelijk de bescherming van openba re orde, veiligheid, zede lijkheid en volksgezond heid. Die onderlinge verschillen zijn te verklaren uit de verschillen in mentaliteit, maar ook de verschillen in landschap en bevol kingssamenstelling. Zo heeft men juist in de Randstad te maken met grote stedelijke agglome raties en een enorme be hoefte aan verblijfsrecrea- tieve voorzieningen buiten de stad. Het kamperen bij de boer i^ de laatste jaren sterk in de belangstelling geko men. Door plaatselijke overheden wordt hierop nogal verschillend gerea geerd. De één staat het niet toe, de ander beperkt en weer een ander ruim. Mr. Engelsman: „Als het om een flink aantal tenten of caravans bij een boer gaat, dan kun je moeilijk volhouden, dat het om een bedrijf gaat met uitslui tend agrarische bestem ming. Dan moet je van camping gaan spreken. Een camping kan slechts daar aanwezig zijn, waar de grond blijkens het be stemmingsplan een re- recreatieve bestemming heeft". Om daar nu onderuit te komen heeft men in Zuid- Holland gezegd: als het nu om ten hoogste vijf ca ravans gaat, dan houdt het boerenbedrijf zijn agrarische bestemming. Wel is natuurlijk de ont heffing krachtens de be staande caravan- en ten tenverordening nodig. Daarbij kunnen onder meer voorschriften gesteld worden met betrekking tot maskering van de cara van en de bescherming van het natuurlijk milieu. Zo'n ontheffing wordt be slist geweigerd op terrei nen met biologische of an dere bijzondere waarde. In Zuid-Holland heeft men de ontwikkeling inzoverre goed aangevoeld, dat vo rig jaar een „nota ont- spanningsverblijven" ver scheen, waarin richtlijnen zijn opgenomen voor ge bieden waarin beginsel aanvragen voor het plaat sen van caravans positief kunnen worden benaderd. In feite zou elke provincie zulke gebieden moeten aangeven. Dat geeft de gemeenten, maar ook de caravanbezitters, wat meer houvast. Hoewel men van de zijde van de overheid dus wat meer gevoel heeft gekre gen voor de noden van de recreanten, is nog lang niet iedereen tevreden. Zo vindt de Stichting Vrije Recreatie, dat het kampe ren bij de boer In veel ruimer mate zou moeten worden toegestaan. De discussie hierover zal voorlopig nog wel voort gaan. Want over het ge bruik van onze schaarse grond blijven de menin gen uiteenlopen. 13 t/m 19 december Wie met de caravan naar de wintersport gaat, moet of een zon derling zijn, of een geluksvogel, die zich peperdure modellen met kostbare snufjes kan veroorloven, denken velen. Toch worden op de Duitse autobahn tegen de Kerstdagen meer caravans aange troffen dan omstreeks de zomervakantie. De conclusie moet zijn, dat het hier onmogelijk om zonderlingen gaat, of wintertrekkers, die tot de „happy few" behoren. Het ligt meer voor de hand, dat een flink aantal levensgenieters op pad is; mensen die hebben ingezien, dat een caravan niet alleen hoeft te worden gebruikt in het warme seizoen. Onderzoek heeft ook aange toond, dat bijna eenderde van het aantal caravans, dat daar voor geschikt is, ook werkelijk in de winter wordt gebruikt. Voor de wintersport is men dan vooral aangewezen op de toercaravan. Daarnaast ge bruiken velen hun vaste staan plaats op camping of elders voor weekendwinterverblijf of wintervakantie in eigen land. Dat laatste is vooral aantrek kelijk, indien die standplaats vlakbij de plassen ligt; plassen waarop in de zomer wordt ge zeild, maar waarop in de win ter kan worden geschaatst. In vrijwel elke brochure over caravans wordt gesproken over isolatie; verwarmingen voor de caravan worden te kust en te keur aangeboden, zodat het mogelijk moet zijn die aanhanger ook in de winter comfortabel te bewonen. Zo uit de caravan op de ski's, of voor een wandeling in de krakende sneeuw. Alvorens de caravan In de sneeuw kan worden opgesteld, dienen er wel enige maatrege len getroffen te worden. Er worden, nu eenmaal strengere eisen gesteld, dan in de zomer. Het is niet voldoende alleen maar te zorgen voor een vol doende aantal flessen gas van de juiste soort, of voor een stopcontact voor aanlsuiting op netspanning. Wintercaravannen vergt voorai veel van de bestuurder, die auto en mobiele woning heel huids op de plaats van bestem ming dient te brengen. Ten minste 'n jaar ervaring in het rijden van een caravan is een vereiste. De combinatie ge draagt zich nu eenmaal anders op besneeuwde wegen dan op droge. er ook rekening mee houden, dat men voor ijzige tegenval lers kan komen te staan. Het weer kan onderweg dusdanig veranderen, dat het verstandi ger is de rit tijdelijk te staken. Een goede sneeuwschep en een bezem behoren tot de uitrus ting, omdat men soms een vracht sneeuw zal moeten ver wijderen om de caravan te kunnen bereiken. Niet exclu&ief De indruk kan gewekt zijn, dat wintercaravannen alleen moge lijk is met exclusieve wagens, voorzien van geraffineerde ex tra's. Op de sneeuwcamping staan echter zowel topmerken als eenvoudiger produkten. Zo heeft de Britse firma Caravans International, 'n speciaal aan vullingspakket op de markt ge bracht voor de Sprite-serie ten behoeve van de winterse ca- ravanners. Met het aanvul lingspakket krijgt men voor 295,- extra een goede bodem isolatie en een 220 volt aan sluiting, waarmee elektrisch licht mogelijk wordt. Het pak- grotere groepen is gekomen: zo Maar al zijn dak, wanden en vloeren zodanig geïsoleerd dat zo weinig mogelijk warmte kan ontsnappen, er blijven koude plekken, zoals vensters. De ramen kunnen desgewenst (tijdelijk) gevuld worden met stukken nauwsluitend styorpor, of men kan extra dikke, met schuimrubber gevoerde, gordij nen maken. Dubbele ramen is natuurlilk nog beter. Op sommige cara vans zoals de Cl Sport van Ca ravans International worden die standaard geleverd. Voor andere worden ze als extra ge- Belegging Er moet behoedzaam worden gereden. Het sproeiwater voor de rultensproeiers dient anti vries te bevatten (tot 20 gra den onder nul beveiligd). Een goede belegging is de aanschaf van sneeuwbanden. Ook sneeuwkettingen kunnen han dig zijn. Omdat in de sneeuw het verwisselen van wieicn doorgaans gemakkelijker is dan het omleggen van sneeuwket tingen, schaffen sommigen zich een tweede resevewiel aan en voorzien tevoren de beide reservewielen van sneeuwket tingen. Bij de voorbereiding moet men Een wintertent voor de caravan fungeert als sluis voor de koude winterlucht Een goede Isolatie en dubbele ramen hebben pas werkelijk zin, indien in de caravan kan worden gestookt. De voor naamste verwarmingsbron la in negen van de tien gevallen een gaskachel, welke op pro- paangas brandt. Dit propaan- gas houdt het ook bij zeer Inge temperaturen vol. Butaangas is voor de winer minder ge schikt, omdat het bij tempera turen rond de nul graden nogal eens verstek laat gaan. Een methode om de warmte gelijkmatig over het interieur te verdelen Is de sedert enige jaren door Trumatic geïntrodu ceerde centrale verwarming. Hierbij wordt de hete lucht van de kachel met een elektri sche ventilator (12 of 220 volt) weggezogen en via slangen naar de koudere plaatsen ge voerd. Dit is ook een effectieve methode tegen condens. Een wintertent is eveneens een aantrekkelijk accessoire. Hij wordt in ons land onder meer vervaardigd door Fras de Wit te (C.M.C.) en dient als soort voorportaal waar men zich van eventueel besneeuwde win- terkleding kan ontdoen, etc. De tent funktioneert tevens als sluis, die verhindert, dat de koude winterlucht meteen de warme caravan binnen dringt. Als alle noodzakelijke voorzie ningen zijn getroffen, kan win tercaravannen een succes wor den. Wil men van sneeuw ver zekerd zijn dan moet men ge bieden opzoeken, welke liggen op een hoogte van 1200 meter of hoger, althans rond de jaar wisseling. In febmari en maart liggen de kansen zelfs nog beter..., tenzij de benzine distributie roet in het eten gooit. In West-Europa neemt de be langstelling voor de kampeer auto sterk toe. Dat is ook te merken aan de inzendingen voor auto- en caravantentoon stellingen. In de Verenigde Staten, Canada en Australië is de kampeerauto al geruime tijd een bekende verschijning. In de Verenigde Staten worden zelfs meer kampeerauto's ge maakt dan caravans. West- Duitsland volgt die tendens bij na met 30.000 geproduceerde kampeerauto's (waaronder ge- deelteijk verbouwde bestelau to's en busjes) tegen 40.000 ca ravans. De RAI beschikt niet over cij fers van in ons land verkochte kampeerauto's. Daar zijn de aantallen kennelijk (nog) niet interessant genoeg voor. Bo vendien zouden die cijfers toch geen duidelijk overzicht geven, omdat er nogal wat gewone bestelauto's en bestelbusjes in later stadium tot kampeerauto rijn omgebouwd. De fabrikanten In elk geval achten de markt rijp genoeg om kampeerauto's te durven aanbieden. Er is zelfs een Ne derlandse kampeerauto van Spijkstaal uit Spijkenisse, welk bedrijf al bekend is van zijn witkarren. De Spijkstaal kam peerauto staat op Spijkstaal- chassis en heeft een Ford Transitmotor; het casco is van de Duitse firma Mikafa. Sommige autofabrikanten zijn ertoe overgegaan kampeerau to's te maken op basis van be staande bestelauto- of bestel- Een kampeerauto van Nederlandse makelij is die van Spijkstaal

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13