Nixon op legale wijze miljonair Ondanks belemmering kerk van Brazilië nieuw en dynamisch Kerken over rechten van de mens Korte metten MENSEN IN NOOD HELPT KINDEREN VAN SEOEL Egypte wil Engeland en Frankrijk bij vredesberaad Genève Verkeer eiste dertien doden KERK EN WERELD 4.95 VROOM DREESMANN LEIDSE COURANT PAGINA 9 Er is sprake van een crisis in de betrekkingen tussen kerk en staat in Brazilië. Deze crisis belemmert ook het pastorale werk van de kerk. Dit stelt de Braziliaanse bisschoppenconfe- rentie vast in een werkdocu ment, bestemd voor de bis schoppensynode, die in de herfst van het volgend jaar in Rome zal worden gehouden. Het document zegt niettemin, dat de positieve aspecten binnen de kerk van Brazilië sterker zijn dan de negatieve. De laat ste betreffen vooral de terug gang van de priesterroepingen, die de sluiting van verscheide ne seminaries tot gevolg heb ben gehad, voorts de vertroe beling van het beeld van de Braziliaanse kerk door tenden tieuze berichtgeving en de ge noemde orisis in de betrekkin gen tussen kerk en staat. De bisschoppen noemde de kerk van Brazilië een "nieuwe en dynamische kerk op zoek naar volledige identiteit met de realiteit van het land, in dienst van de mensen en in het licht van het evangelie". De moeilijkheden en hindernissen langs deze weg houden gelijke tred met de situatie "langs elke weg op deze aarde en in de wereld van de mensen". Tijdens de bijeenkomst in Rio de Janeiro waarin de verkla ring werd opgesteld spraken verscheidene bisschoppen zich uit voor een verdere dialoog tussen kerk en staat. Eens per maand is er overigens in Rio een ontmoeting tussen leden van het episcopaat en de rege ring ter bespreking van actue le problemen. Allen die de menselijke vrij heid en waardigheid met de mond belijden, maar in feite de mensen van deze waarden beroven, moeten meer eerbied opbrengen voor het individu. Aldus een gemeenschappelijke verklaring van de Wereldraad van Kerken en van de r.k. kerk bij de vijfentwintigste verjaardag van de afkondiging van de rechten van de mens op 10 december. De verklaring werd uitgegeven door secreta ris-generaal dr. Ph. Potter van de wereldraad en door kardi naal M. Roy, voorzitter van de pauselijke commissie „gerech- van allerlei discriminatie, tigheid en vrede". Mensen worden onrechtmatig In de verklaring constateren gevangen gehouden en gefoL. ds kerken dat er nog steeds terd of worden gedwongen hun mensen het slachtoffer worden land te verlaten en elders asiel te zoeken. ..Juist de christenen mogen hun ogen voor deze fei ten niet sluiten", aldus de ver klaring. De verklaring zegt verder: ,,Dat vandaag aan de dag nog steeds miljoenen mensen onder onmenselijke voorwaarden moeten leven, is niet te wijten aan onvolkomenheden van de verklaring van de mensenrech ten. maar aan het feit. dat be paalde staten meer uit zijn op macht dan op gerechtigheid, en dat bepaald? personen lie ver hun eigen rijkdommen ver groten dan zich druk te maken om de gelijkheid van allen". —Als we volgend jaar in Duits land het wereldkampioenschap voetbal wordt verspeeld zullen er behalve de verzorgers, die de vertegenwoordigende ploe gen zelf zullen meebrengen, ook nog andere klaar staan voor spelers en begeleiders. Dat zijn dan degenen, die deel uitmaken van de werkgroep „Kerk en Sport" van de katho-y lieke, zowel als de evangeli sche kerk. In alle plaatsen waar wedstrijden worden ge speeld willen de werkgroepen mensen inzetten die de gasten kunnen helpen met theaterbe zoek, contacten met de bevol king en dergelijke. „Als u de verjaardag van iemand viert, doet u dat niet alleen omdat de jarige een maal geboren is maar om wat de betreffende persoon nu voor u betekent". Dit citaat uit het kerstnummer van De Strijd kreet. het blad van het Leger des Hei Is, kan tevens als mot to gelden voor dit nummer, dat als altijd uitstekend geïllu streerd is. Het zal dezer dagen worden verspreid. De vormingscursus voor huishoudsters op pastorieën, die sinds oktober 1969 in Frei burg negenenveertig huishoud sters uit zestien Duitse dioce sen in vier cursussen van acht tien weken elk, heeft gevormd en bijgeschoold, is bij gebrek aan financiën gesloten. De ini tiatiefnemers noemen het te leurstellend, dat de vorming van huishoudsters bij de dioce sen niet het verwachte begrip heeft gevonden. De methodisten in Italië verwachten van het voor 1975 geproclameerde Heilig Jaar een gunstige invloed op de oe cumene. Zowel het thema „Verzoening" als het streven om het christelijk leven een nieuwe religieuze impuls te ge ven zijn aanleiding voor deze hoop. De theoloog Karl Rahner heeft binnen de kerk een groot gebrek aan creatieve fantasie vastgesteld. De vraag is aan de orde naar de situatie van de christenen over twintig of dertig jaar, zo zei hij in een gesprek met jonge katholieke publicisten. Rahner waar schuwde in dit verband na drukkelijk voor een ghetto- mentaliteit binnen de kerk. Hij meende dat reactionaire krachten niet de overhand mochten krijgen, maar hij keerde zich ook tegen tenden- zen de kerk om te vormen tot een „humanitaire vereniging van maatschappij-kritische kankeraars". In de Bondsrepubliek zo meldt onze correspondent, is een schandaal ontstaan rond de in ternationaal bekende theoloog, prof. Georg Denzier. De 43-ja- rige hoogleraar aan de Bam- bergse universiteit was in con flict gekomen met zijn bis schop, nadat hij met zijn 35-ja- rige huishoudster samen was gaan leven. In het begin van dit jaar kwam er ecu kind. Op dat moment was dr. Denz ier nog pastoor van zijn dorps kerk in het Beierse Breit- brunn, waar hij er in het open baar voor uitkwam dat hij en Duits theoloog in opspraak zijn huishoudster samenleef den. Op een oproep van de bis schop, dat Denzier zich van haar en zijn kind moest schei den. reageerde de theoloog met het neerleggen van zijn functie als pastoor. In Bam berg bleef hij echter zonder enige problemen colleges in de theologie geven. Tot een openbaar conflict kwam het toen dr. Denzier een dezer dagen als normale kerk ganger in zijn oude parodve de mis wilde bijwonen, zoals hij regelmatig deed. Zijn op volger kondigde van de preek stoel af, dat hij Denzier, op last van de bisschop niet meer de communie mocht uitreiken. t Zichtbaar onder de indruk ver liet de professor daarop de kerk, waarbij hij bij wijze van protestbetoging door een twin tigtal gelovigen gevolgd werd. Denzier wil nu voor de wet gaan trouwen en na de huwe lijkssluiting in ziin eigen huis de mis celebreren. Diocesane Pastorale Raad bijeen De Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Rotterdam zal hedenavond om half acht weer bijeenkomen in het Adei- bertcentnim aan de Röntgen- weg 99 te Delft. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van de sectieverslagen naar aanlei ding van de brochure voor het Landelijk Pastoraal Overlég „Mens. waarheen Voorts zal het vergaderthema worden vastgesteld voor 14 januari. Tevens wordt voorgesteld tot lid en plaatsvervangend lid van de raad te benoemen als vertegenwoordigers van de Ka tholieke Bond vtin Bejaarden en Gepensioneerden Haarlem en Rotterdam de heren J. H. Mansveld te Den Haag en A. F. Ruijssenaars te Alphen aan den Rijn. De Katholieke Theolo gische Hogeschool Amsterdam heeft als plaatsvervangend lid afgevaardigd H. L. M. Baars te Amsterdam. Met Kerstmis 1973 gaat in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel de eerste paal de grond in voor een opvangcentrum voor de duizenden straatkinderen van Seoel. De stichtng Mensen in Nood/Caritas Nederland gaat voor dit centrum met Kerstmis een actie voeren on der het motto "neem een kind voor uw rekening". Dagelijks pikt de politie van Seoel twintig tot dertig kinde ren van de straat op en brengt ze onder in een aantal barak ken. Daar leven nu ongeveer 1300 kinderen van vijf tot ze ventien jaar onder menson waardige omstandigheden, al dus de stichting Mensen in Nood. Om deze situatie te ver beteren heeft de burgemeester van Seoel aan de Amerikaanse priester Al. Schwartz gevraagd een nieuw opvangcentrum to bouwen. Deze heeft voor de oprichting een beroep gedaan op Mensen in Nood/Caritas Nederland. Het stadsbestuur van Seoel heeft de grond voor het tehuis beschikbaar gesteld en neemt vijftig pet. van de exploitatiekosten vor zijn reke ning. CAIRO-TEL AVIV (Rtr-AP-UPI) Egypte is bereid deel te nemen aan liet vredesoverleg in Ger>ve, maar wil ook dat Frankrijk en Engeland bij dit vredesoverleg betrokken ziin. Ook wenst Egypte dat het over leg geleid wordt door de secre taris van de VN Waldheim. Het is al vrijwel zeker dat de VS de Sovjet-Unie aan de vredes besprekingen deelnemen. De deelneming van Syrië hangt nog ietwat in de lucht. Damascus heeft bekend gemaakt dat het zich terugtrekt als Amerika de uitwisseling van krijgsgevange nen blijft zien als een belang rijk punt van het bestandsak koord. Ook moet Kissmger. zo liet Damascus weten, zijn bezoek aan Damascus als een misluk king beschouwen als hij de Rwestie van de krijgsgevange nen aanroert. Kissinger begint deze week zijn tweede reis langs verschillende landen van het Midden-Oosten. Israël heeft de VN medegedeeld dat tenmin ste 42 Israëlische krijgsgevange nen in Sryië zijn vermoord door Syrische, Iraakse en Marok kaanse militairen. De gevange nen ware,n in het algemeen ge maakt tijdens de kortstondige Syrische opmars in de Golan- heuvels. Zaterdag is de militai re gouverneur van Nabloes, de hoofdstad van het door Israël bezette Jordaanse gebied, bij een hajidgranaataanslag gewond geraakt. De betrokken gouver neur is kolonel Segev. NAPELS (AP) - Het zondagsrij verbod in Italië heeft een groep dieven dwarsgezeten die hadden ingebroken in een delicatessen- winkel in Napels. Volgens de politie waren de die ven vrijdagavond per auto gear riveerd, maar zij bleven zo lang binnen dat het al na midder nacht was toen ze tevoorschijn kwamen en het rijverbod voor feestdagen (zaterdag was Maria Onbevlekte Ontvangenis, een feestdag voor Italië), al van kracht was. Liever dan het risi co te lopen om te worden ange- houden, lieten de dieven hun buit - salamiworsten, kazen, pakken koffie en een telmachine - achter en vluchtten te voet. DEN HAAG Dertien personen zijn zaterdag in het Nederland se verkeer om het leven geko- fnen. In Doesburg botste een auto uit Arnhem frontaal op een auto die onverlicht van een par- keerstrook de linkerweghelft op reed. Van de inzittenden uit eerstgenoemde auto kwamen de 49-jarige J. van Oudgaarden, zijn vrouw (43) en haar vader (79) om het leven, alsmede het 9-jarige dochtertje van het echt paar. Een 14-jarige zoon werd ernstig gewond. Ook de bestuur der van de andere auto werd gewond. In Marum (Gr.) kwamen vier jongemannen om toen hun auto bij het oversteken van een voor- rangsweg door een andere auto bij het oversteken van een voor- rangswegdoor een andere auto werd geschept. De slachtoffers zijn de 19-jarige J. de Vries uit Beetsterzwaag, en T. van Hou ten en H. Top, beiden 18 jaar en afkomsig uit Kloostertille. Een vierde inzittende werd zwaar gewond. In Zevenaar raakten in de afgelo pen nacht drie ziekenbroeders en een taxichauffeur zwaar ge wond bij een ongeluk. De taxi was met de broeders op weg naar het ziekenhuis toen deze slipte en tegen een boom botste. De 65-jarige W. Dubelaar uit Nigtevecht verongelukte zondag op een spoorwegovergang in Zaandijk toen hij om de halve gesloten overwegbomen naar de overkant liep. WASHINGTON (UPI-DPA) - President Nixon heeft het in de bijna vijf jaar in het witte huis tot miljonair weten te brengen. Dat blijkt uit een om vangrijke documentatie, die Nixon zaterdag heeft laten pu bliceren. Hij wil daarmee de geruchten en verwijten ontze nuwen daf hij zich tijdens zijn ambtsperiode op onwettige ma nier zou hebben verrijkt. Nixon blijkt over zijn inkomen een kleiner percentage aan fe derale belasting - 7 procent - te hebben betaald dan een ge zin van vier personen met een inkomen van 8.000 dollar. Dat komt in hoofdzaak door een grote belastingvermindering wegens het verschaffen van zijn documenten van zijn vice- presidentschap aan het natio nale archief. Zowel de president als een groep onafhankelijke belas ting-advocaten verzekeren dat alle financiële transacties van Nixon geheel legaal geweest zijn. Aan de documentatie hebben ongeveer twintig advocaten en belastingcontroleurs meer dan drie weken gewerkt. Nixon had op 1 januari 1969, drie weken voordat hij president werd. een particulier vermogen van 307.141 dollar. Op 31 mei van dit jaar bezat hii 988.522 dollar en dat bedrag is intussen tot een miljoen dollar gestegen. De Amerikaanse president ont vangt jaarlijks 200.000 dollar en een kostenvergoeding van 50.000 dollar. diepe, platte cn dessertborden van 1.50 per stuk nu 3 voor vloosschnlcn

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9