Geheim corpulentie nog niet opgelost Professioneel kerstmenu Kopen voor de kou VOOR DE VROUW mam Vrouwelijkheden J MAAN PAO H) DECEMBER x973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Chefkok J. Biégelaar (42) van het nationaal befaam de restaurant d' Vijff Vlieghen in Amsterdam heeft speciaal voor het Binnenhof een kerstmenu ontworpen. De hoeveelhe den zijn berekend per persoon. ZEETONG Tongfilet 100 gram, Rode Zalm 50 gram, Salade 100 gram, Garnaal (stukjes) 1—6 Mayonnaise 35 cc, Melba toast en boter Rode zalm uit blikje in gekookte koude tongfilet rollen, garne ren met garnaal en mayonnai se, op smaak gebracht met peperkorrels, peterselie, wat kaneel en noot en een druppel tje citroen. Op wat slablaadjes serveren. KREEFTENSOEP 1/4 (blikje) kreeftensoep vermengen met scheutje cognac en dunne room. Soepstengels 1 2 stuks AUBERGINE Aubergine 1/2, Vulling van Ham en Champig nons 100 gram. Kaas en Pa neermeel 10 gram. Aubergine gaar koken in water. Elke helft vullen met vrucht vlees, vermengd met in reep jes gesneden stukjes ham en g s' champignons uit blik. Gratine ren in de oven met geraspte kaas en paneermeel.. HAZERUG Hazerug 1/2, Mari nade van Rode Wijn, Puntas- perges 1/5 blik, Worteltjes 60 gram, Tuinboontjes 60 gram. Kastanjepurée 50 gram. Bar- quette (hakje) 4 stuks. Zwarte bessengelei. Hazerug een paar dagen leggen in marmelade van eenvoudige tafelwijn, waarin uitgelekte, even fifn geprakte, kapperties meetrekken. Dit is het geheim van de kok: het sap van de kappert/es moet in de saus ko men. Verder aan de marinade toevoegengemalen peper, zout en roosmarijn. Het is echt niet nodig dure wlfn te nemen voor de marinade, dit proeft niemand. Na de twee dagen hazerug in boter bra den. terug in het fond leggen en het geheel goed warm op dienen met het garnituur en de met zwarte bessengelei ge vulde bak/es Barquettes Kastanjepuree apart erbij ge ven. Denkt u erom dat de ha zerug niet mag stoven, ze moet roze blijven en niet tot het bot bruin worden. GEFLAMBEERDE PERZIKEN Perziken 1/2 Baisée's 2 stuks, Saus Saus maken van roomboter, waarin kristalsuiker carameli- seert. V/at uitgeknepen ci troensap toevoegen met een flinke scheut cognac en een eetlepel rum. De uitgelekte perziken (goed droog) In de saus leggen en deze met een lucifer aansteken. Dit dessert .brandend" opdienen. Het geheim van de corpulentie is nog ver van opgelost. Dit neemt niet weg dat af en toe .fle sluier ,wat verder opgelicht wordt. Zo schijnt- er duidelijk verband te bestaan tussen cor pulentie, het aantal en de groottè van de vètcellen. De normale ontwikkeling bij de mens tot 12 jaar is ongeveer gelijk aan wat men bij ratten vaststelt. Men ziet hoe het ge wicht toeneemt met de leef tijd, ook het vetgewicht loopt op. Het aantal vetcellen neemt geleidelijk foe lot-een bepaal de hoeveelheid tèrw/ljT er ook een toename is van de grootte van de vetcellen. Hierop verder bouw.end .'kan men de corpulentie in- twee grote groepen-indelen.'In de eerste plaats de zwaarlijvigheid die reeds in de babytijd aanwezig is. Bij hen vindt men een te groot aantal vetcellen fiat ook ndg te ste?k blijft toenemen. De reden waarom sommige kinderen een te groot aantal vetcellen ontwikkelen is niet bekend. Sommige specialisten menen dat zowel de erfelijk heid als de voedrng op jonge leeftijd een rol speelt. Ook MEDISCHE RUBRIEK vermoedt men dat er een ver band bestaat tussen het aantal vetcellen en het hongergevoel. Het drama begint pas echt wanneer ieder van die te tal- - rijke vetcellen door een flinke voeding een abnormaal grote afmeting gaat krijgen. Op het vetgew'cht staat dan geen rem meer en het li chaamsgewicht kan dan op'o- pen tot cijfers (150-200 kg of nog meer). De jonge corpulente, die te veel vetcellen bezit, zal waarschijn lijk een levenslange en nooit aflatende strijd moeten voeren om het gewicht toch maar enigszins binnen menselijke normen te kunnen houden. Aangezien ze over te veel vet cellen beschikken zou het radi- kale middel zijn een flink ge deelte van het vetweefsel weg te snijden. Geen enkele p'asti- sche chirurg zou echter weten hoe eraan te beginnen. Kan er dan gedurende de jeugd niets gedaan worden wanneer het jonge kind zijn overtollig aan tal vetcellen aan het vormen is? Ook hier steken de specia listen de handen nog hulpeloos in de hoogte. Wel heeft men bij proefnemingen door middel van een streng dieet de aan groei van het aantal vetcellen kunnen afremmen gedurende twee jaar. Verdere experi menten zijn hier nodig. De corpulentie die optreedt op volwassen leeftijd is een heel ander probleem. Deze perso nen hebben een normaal aan tal vetcellen maar de afme ting van de vetcellen neemt toe door overvoeding, even tueel gecombineerd met een verm'nderng van het ca'orie- gebruik door afname van li chamelijke arbeid. Deze vorm van corpulentie is veel gemak kelijker te bestrijden omdat men hier niet het probleem heeft van een te groot aantal vetcellen. Wat meer lichaamsbeweging en wat minder kalorierijk voedsel zou volstaan. Zoals men spreekt van een „ideaal ge wicht", zou men naar analogie ook moeten spreken van de vetcellen. Natuurlijk speelt het geslacht ook een rol. Vrouwen hebben over het algemeen meer vetweefsel dan de man. Kortom, deze benadering van de corpulentie verruimt ons inzicht. De corpulentie van de volwassenen zou dan eerder een cultuurfenomeen zijn, te vergelijken met de corpulentie van wilde dieren die we in de dierentuin aantreffen. De jonge corpulentie zou een meer organische basis hebben en ook een veel hardnekkiger verloop omdat, zoals sommige onderzoekers veronderstellen, de babies met te veel vetcel len de sterke neiging hebben zoveel te eten dat hun overtol lige vetcellen ook nog veel te groot worden. De enige prakti sche aanpak blijft voorlop g de verminderde voedselinname. Het belooft me het wintertje wel te worden. Zuinig stoken thuis, zuinigheid bij de verwarming dn overheidsgebouwen en kantoren. Straks misschien ook zuinigheid bij het verwarmen van trams en treinen. Het beste is zich erop voor te bereiden dat de tijd van luxueus in een dun wollen mousseline jurkje door de januari- en februarimaand te dartelen even voorbij is. Het klinkt misschien cru, maar koop Orion zolang het nog kan. Binnenkort is de voor raad misschien op. Bodystockings- met knoopjes in het kruis f 50.- zijn een uitkomst voor koukleumen. Onze voorouders wistern het wel. Die droegen borstrokken van jaeger met een grote klep van achteren, die even onder de taille met vier knopen sloten. Om maar niet te spreken van de flanellen onderrokken en onderblouses waarin ze zich hulden toen grote behuizingen alleen nog maar met kolenka- chels werden gestookt. Wat diit betreft leven we in een goede tijd. Het is nu "in,, van al les over elkaar aan te trekken; niemand kijkt op van een Tee- shirt onder een V-hals pullover met (twinset) vestje. Beide sexen Twee modellen van Van de Casteele. Zittend kindje draagt broekpakje van grijze en rode Borg, hurkend kleutertje pakje met gele Borg. foto midden. Lam-nappa jas van Frittala met ruime vosgarnering. Envelopmodel, foto rechts. Uit de Twenty Seven collectie van Dick Holt- haus overdress van wol met wollen coltrui eronder. (Wolmerk Shetland). Allerlei combinatiemogelijkheden, foto links. kunnen profiteren van de poloblouse onder iets wolligs. Hij ziet er enig uit in een knalrood polo-shirt met een open hemd erover. Bengelende byoux als versiering van de blote borst van meneer zijn "out,,. Behalve de sous-blouse is er een ruime keus in gebreide jasjes, vesten, cardigans en het vest tot over de heupen met minderingen in de taille en twee zakken. Dit praotische geval vervangt de tailleur in de zomer; uw kledingstuk met vele mogelijkheden. Het kan ook 's avonds gedragen worden over een Lurex truitje met stromen parels om de nek. Kleuren: bordeaux kerry wit, (het truitje moet dan een sterke kleur hebben of zwart). Ruige rokken vormen heerlijke bescherming tegen de kou. Voor 's middags en 's avonds tweedrokken met wollen franje tot op de enkels. Met een omslagnota van jersey (met of zonder franje) zit u altijd goed vooral als u er kerstboom,juwelen bij draagt. Grove bollen, die glanzen maar niet glimmen van allerlei mate rialen voor "bij the fireside,,. Voor hem de ouderwetse "coin de feu,, het huisjasje van fluweel dat kleurt met de warme groc met citroen. Kinderen moeten ook goed ingemoffeld worden. De scholen bezui nigen eveneens op warmtelevering. Geef de jeugd stevige pak ken met modieuze warme voeringen. Borg leent er zich uitste kend voor, vooral omdat het goed tegen regen kan. Nieuw is de panty in bodyshort stijl met beha (verstelbare cups), maar beter legen de kou lijkt de zogenaamde „long- Jones" broek tot over de knie. In blauw- en bruin jaquard (Schiesser) Zaterdag 15 december en zondag 16 december (dus tweemaal een dag) kunt u onder leiding van een aantal bloemisten kerststukjes maken in Camping Calluna in Ommen. Dit plnnnetje is uitgedok terd in samenwerking met de Streek VVV Overijsselse Heuvel rug en Sailand. De besjes en takjes worden verzameld (na de koffie om 10.30) tijdens eon wandeling onder leiding van Staats- bosbeheer-funktionarissen. Om 11.45 is men terug met koude neus om te lu steren naar de theoretische uiteenzetting van de bloemisten. Na de lunch knutselen tot 4 uur. Kosten alles inclu sief 9 p.p. Tel. (05720) 2T41. Treir.verbind ir.g door het hele land: overstappen in Zwcüc voer de trein naar Ommen. V rwennerij zij d* r'-u e fcodf rorVVert in de Ot-IIjn van I.ancome. Voor 'n uit get cd o e->.-d Rn n de Fat M.ussant 13.75); een flinke flacon met lichtgroen poeder dat het water welriekend laat schu men. Daarna de "Lait Adouccissante pour Ie corps,, om in de huid te ma '.ere i ten bate van de zarh he:d. Deodorant 12.50) rondt de I chaamsverzorging af. Wilt u liever zeepge- bruiken dan is er"Savon,, voor 5.95 in een doos met gaatjes om het water te laten verdwijnen).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7