voor Geen reden paniek bij tijdige |j maatregelen Aardgas moet Nederland door oliecrisis helpen It Stookt u al @@n graadje lager? R&idoe Sowa/nt O! te j$ je zin. MR. VAN TOEL SPRAK MET GRIEKSE MINISTER DEN UYI, OVER ENERGIECRISIS holfzuiQfe MAANDAG 10 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 *1 1 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Morgen gaat de regering met de werkgevers en werknemers praten over de maat regelen die door de energiecrisis noodzakelijk zijn. Over die maatregelen zal het kabinet don derdag een nota aan de Tweede Kamer sturen. Zaterdag heeft de regering al een ontwerp-mach- tigingswet tot beheersing van inkomens bij de Tweede Kamer ingediend. In een nota zijn ver der becijferingen over de olietekorten gegeven. Dat olietekort zal in de komende tijd 25 percent bedragen. Dat tekort, de sterke stijging van de grondstoffenprijzen en de stagnatie in de wereld handel manen tot de 'grootste waakzaamheid', aldus de regering. "Als tijdig maatregelen wor den genomen is er geen reden voor paniek", zei minister-president Den Uyl zaterdag in een toe lichting. Van de totale olie-aanvoer wordt 2/3 door de boy cot getroffen. Voor de komende maanden wordt verwacht dat er voor binnenlands gebruik 30 tot 35 percent minder olie béschikbaar zal komen. Er zijn behoorlijke voorraden, waarop geleidelijk wat kan worden ingeteerd. Daarmee rekening houdend, moet ervan worden uitgegaan dat er voor binnenlands verbruik een kwart minder olie beschikbaar komt. Een blijvend olietekort van 25 percent zou, aldus de regering in haar nota, diep ingrijpende gevol gen hebben voor de Nederlandse economie. De totale produktie zou dan met tien percent terug lopen. Als gevolg hiervan zou de werkloosheid met 200.000 man vermeerderen. Door tijdig maat regelen te nemen kunnen de nadelige gevolgen van de energiecrisis tot een bepaalde hoogte wor den opgevangen. Er zJijn onzekerheden in het spel. Met name is nog onbekend hoe lang de olie tekorten zullen aanhouden. Die onzekerheid vraagt om een 'flexibel samenspel van maatrege len", aldus de regering. Hoofddoel hiervan is: handhaving van de produktie en de werkgelegen heid. Daarbij laat het kabinet zich leiden door het Uitgangspunt dat 'de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen". In de nota over de olietekorten wordt erop gewezen dat een deel van het tekort door aardgas kan worden opgevangen. Zouden bijv. alle stookin richtingen in woningen en bedrijven van olie op aardgas overschakelen, dat zou het tekort van 25 percent al worden gehalveerd. Besloten is de aardgasproduktie versneld op te voeren. Het olie tekort moet worden opgevangen door beperking van het verbruik en door compensatie. Het pak ket maatregelen bestaat uit: - Zuiniger omspringen met aardgas en elektriciteit, - Het elektriciteitsverbruik moet met 10 percent omlaag, - De export van aardgas zal worden beperkt, - vermindering van het benzineverbruik met 30 percent, - Zuiniger stoken in de woningen (verwarming twee graden lager afstellen), - Vervanging olie door aardgas en kolen (wonin gen, tuinderskassen, industrie), - betere warmte-isolatie van woningen, - versnelde exploitatie en exploratie van aardgas velden. Als al die maatregelen worden toegepast, resteert nog een tekort. Dat zal zich vooral laten voelen in de beschikbaarstelling van nafta's, propaan, butaan en bitumen. Dit tekort zal zijn effect heb ben op de petro-chemische industrie, het trans port en de wegenbouw. Het totale olietekort zal overigens gevolgen hebben voor het gehele be drijfsleven. Maar de grootte van die gevolgen zijn moeilijk te voorspellen. In ieder geval moet er niet op worden gerekend dat volgend jaar de produktie in ons land zal stijgen. Bij een krachtig beleid is het mogelijk om een teruggang in de produktie te voorkomen. De werkloosheid zal echter boven 150.000 uitstij gen. Rekening houdend met krachtige maatrege len, stijgt de werkloosheid in 1974 op jaarbasis tot minimaal 125.000 en maximaal 175.000. De invoerprijzen zullen vermoedelijk volgend jaar met 15 percent omhoog gaan. De invoer zql naar schatting met vijf procent dalen, de uitvoer met drie percent. Gerekend wordt op een terugslag in de bedrijfsinvesteringen. De positie van de gulden in het internationale beta lingsverkeer wordt zwakker door de verslechte ring van de ruilvoet met zes percent. Door net ongunstiger economische verloop - hogere prijzen, weinig 'ruimte' voor loonsverhogingen - zal de particuliere consumptie verminderen. Reusachtige brand in Buenos Aires BUENOS AIRES (AP) Een van de grootste branden ln de ge schiedenis van Buenos Aires heeft vannacht ten minste vier blokken van de stad in de as gelegd. Tijdens de brand deden zich een aantal krachtige explo- De politie heeft verklaard dat het aantal mogelijke slachtoffers pas bekend zal worden wanneer de brand geheel onder controle is. De brand brak uit in de buurt van een brandstofdepot en een chemische fabriek in het indu strie-district van de stad, waar voornamelijk armere bevol kingsgroepen wonen. Servan Schreiber afgeluisterd PARIJS (AFP) - In het kantoor van de leider van de Franse ra dicale partij en oprichting van L'Express, Jean-Jar.ques Ser- van-Schreiber, is een verborgen microfoon ontdekt. Dit heeft weekblad „Frangais" in zijn jongste nummer bekendge- dit jaar gehad, ledereen is daarom Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wat enige maan den geleden door de regering nog nadrukkelijk van de hand gewezen werd blijkt voor Ne derland thans een redding te zijn: het Nederlandse aardgas zal de helft van hei olietekort moeten opvangen. Dit betekent een verminderde export naar het buitenland en het intensive ren van de aardgasproduktie. De fractievoorzitter van D'66 drs. J. Terlouw heeft zich hierover blijkens zijn commentaar van gisteren hogelijk verbaasd. Wat nog niet zo lang geleden aan de regering gevraagd werd .vanwe ge het milieubeheer, maar wat toen als onmogelijk van de hand werd gewezen, is nu wel mogelijk, stelde de fractievoor zitter van D'66 vast. Op grond van overleg van de re gering met de Gasunie is geble ken. dat het technisch mogelijk is om binnen vier maanden j oliestookinrichtingen in wonin gen en bedrijven om te bouwen op aardgas voor een capaciteit van anderhalf miljard kubieke meter en binnen zes maanden voor een gebruik van 1,8 mil jard kubieke meter. Knelpunten bij een snellere ombouw zijn ge brek aan deskundige mankracht en aan regelapparatuur. Transportcapaciteit voor de extra hoeveelheden is er voor deze winter wel. Voor de komende winter kan door middel ,van een versneld investeringsprogram ma in aanvullende transportca- paciteit worden voorzien. In 1974 zou door de overschakeling van olie op aardgas 3,7 miljard kubieke meter capaciteit ont staan. overeenkomende met twaalf dertien procent van het binnenlandse olieverbruik. Op deze wijze wordt het tekort van vijfentwintig procent olieaan- voer gehalveerd. Er is nog nader overleg nodig over de mogelijke opvoering van de produktie van het aard gasveld Slochter*-* voor de win ters van 1973 op 1974 en van 1974 op 1975. Daarna kan een extra groep putten in bedrijf komen die de capaciteit per jaar belangrijk kan vergroten. Wat de exploitatie van de overige aardgasvelden op het vaste land betreft wordt opgemerkt dat óver enige jaren een versnelde produktie ter grootte van zes d twaalf miljard kubieke meter tot de mogelijkheden behoort. Een versnelde exploitatie op het continentale plat liikt, wat het Nederlandse deel daarvan aan gaat, niet mogelijk. Machtigingswet I TACTISCH GEZIEN geen zwakke zet van het kabinet-Den Uyl om eerst bekend te laten maken dat de gewone burger het voorlopig met 15 liter benzine per week moet doen, om daama parlement en ingezetenen het zware „huiswerk" voor een heel weekend voor te schotelen. De gegevens welke premier Den Uyl en zijn paranimfen Boersma en 1 Lubbers rond de machtigingswet verstrekten, drongen de benzinebe- zuiniging, naar ons gevoel tenminste, een stuk naar de achtergrond. Wanneer de voorlopige gegevens en inzichten van het kabinet klop- pen. is het ongelijk aan vakbonden, kranten en commentaargevers die beweerd hebben dat het perspectief niet zo ongunstig voor de i Nederlandse economie is, als gesuggereerd wordt. Verder voelen wij op grond van de regeringsgegevens veel voor de conclusie, dat het olietekort nog wel eens minder gevaarlijk voor ons sociaal-economisch welzijn zou kunnen worden, dan het snel duurder worden van diverse grondstoffen en de daaruit voort- vloeiende gevolgen voor de prijzen, de productie en de betalingsba- lans. HET KABINET VRAAGT, via de machtigingswet, zeer ruime be- voegdheden. Dat zal - bijvoorbeeld in het belang van de werkgele- genheid en de sociale zekerheid van de kleine man - wel nodig zijn. i Maar het parlement zal erop moeten staan, dat het de kabinetshande- l lingen goed kan blijven controleren; want het is niet helemaal denkbeeldig, dat bepaalde ministers zullen proberen van de nood een ondeugd te maken, door via de machtigingswet maatregelen door te drukken waarvoor die wet niet bedoeld is. Zo heeft een socialistisch Kamerlid zaterdag voor de radio al de hoop uitgesproken, dat minister Gruijters nu de kans zal aangrijpen om van het hele huurbeleid weer een straf geleide aangelegenheid te maken. DAT DE OVERHEID, wanneer van reële loonstijging in het algemeen geen sprake zal zijn, ook de vrije inkomens aan banden gaat leggen (inclusief dividenden en andere bijzondere uitkeringen) is even lo gisch, als dat tarieven over een breed terrein onder straffe controle gaan komen. Maar ook de overheid zelf zal flink moeten gaan bezuinigen; zaterdag was het alleen minister Lubbers die in zijn toelichtend commentaar daarover een duidelijke zin sprak. Wanneer het kabinet-Den Uyl volgende week gaat uitleggen waarvoor de machtigingswet precies gebruikt zal worden, doet hij er goed aan ook duidelijk te maken, dat ministers in het vervolg zuinig zul len zijn met „onaanvaardbaar", indien een duidelijke meerderheid in de Kamer vindt, dat bepaalde plannen 5ot betere tijden gereser veerd moeten worden. Weeroverzicht Hel r.:hcl'emcal weer in orde te zijn tussen Elizabeth Taylor en Richard Burton. Burton duwt haar rolstoel nadat ze op de luchthaven van Los Angeles zijn gearriveerd, op weg naar Londen. Liz moest onlangs een maagoperatie ondergaan. Om alles weer goed te maken schonk hij haar een diamanten hart. mist hagel «fl» sneeuw 7JC onweer 19 temperaturen ■w-w warmte! ront -wr kou-front windrichting rno luchtdruk in minibaren H hoge-dnitgebied L lage-drukgebiod verplaatsingsnchtrg DE BILT In de nacht van gis- Enige tijd regen en iets hogere teren op vandaag heeft het in temperaturen, het gehele land licht tot matig Weersvooruitzichten in cijfer» BRUSSEL (ANP) - De minister van buiten landse zaken, mr. M. van der Stoel, heeft gisteravond in een hotelkamer in Brussel een wat hij noemde „zeer openhartig" ee- sor-k gehad met zijn Griekse collega. Te- tenes. Mr. Van der Stoel verklaarde na afloop van dit gesprek „in alle duidelijkheid" het stanuDUni van de Nederlandse regering te hebben uiteengezet, en de hoop te hehhen i uitgesproken dat de democratip in Grieken- I land spoedig zal worden hersteld. s, Minister Van der Stoel wilde niet tot in bii- j zonderheden onthullen wat zijn Griekse collega hierop had geantwoord. Ministpr Tetenes had verwezen naar hetgeen de Griekse premier na de jongste militaire staatsgreep had gezegd en in algemene zin geduid op een terugkeer naar democrati sche verhoudingen. „Echter zonder", «ldus mr. Van der Stoel, „een tijdschema aan te geven". Het gesprek tussen mr. Van der Stoel en ziin Griekse collega had plaats in het Hilton hotei, nadat de Nederlandse bewindsman in hetzelfde hotel de Amerikaanse minister van buitenlandse' zaken Henry Kissinger had ontmoet. De situatie in het Midden-Oosten en de be trekkingen tussen West-Europa en de Ver enigde Staten zijn zo wordt in Den Haag verwacht, de belangrijkste onderwerpen van gesprek van de ministers van buiten landse zaken van de vijftien navo-landen, die vandaag en morgen voor hun gebruike lijk halfjaarlijks overleg in Brussel bijeen i zijn. De vorige NAVO-conferentie, op 14 en 15 juni in Kopenhagen, was in belangrijke mate j gewijd aan de vooruitzichten op de confe rentie over Europese veiligheid en samen werking (CEVS) en de onderhandelingen over wede,«gijdse en evenwichtige troepen- vermindering (MBFR) in Midden-Europa. gevroren. Twente en Beek Zuid-Limburg meldden met min 7 de laagste min. temp. Een la gedrukgebied waarvan het cen trum boven Oentraal-Europa was aangekomen zorgde voor het ontbreken van de bewolking en de windstilte die voorwaarde waren voor de temperatuurda ling. Inmiddels trekt het front van een depressie voor de kust van Noorwegen in snel tempo over de Britse eilanden naar het Amsterdam vasteland van West-Europa. Dit {j'eJJn1 front passeert morgen met re- Eelde gen ons land. Daar de winden S^Helder tengevolge van deze ontwikke- Luchth? Rtd. ling weer in de westhoek te- Twente rechtkomen, krijgt het weer de aï^LJmburi komende dagen een wat zachter Aberdeen en tevens neerslagrijker karak- B&rcdon» ter. Berlijn Vooruitzichten voor woensdag, op- Bordeaux gesteld door het KNMI op zon- Y^ïtort dag om 18.00 uur: Cenèva Helsinki lnnnbrUck Kopenhagen voor woensdag, aantal zon: nul tot 4- Min temp.: van 1—4 gr., max. temp. omstreeks 5 gr., kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. WEERRAPPORTEN In veel huizen stookt men veel warmer dan nodig is. Soms zet men zelfs het raam even open om wat warmte te „spuien" Breek met die gewoonte, nu we zuinig moeten zijn met aardgas, met alle energie. Stook bewust, pas de temperatuur aan de behoefte aan (ca 20° kan voor de meeste mensen een heel aanvaardbare woontempera- tuur zijn). Het kan met de knop aan uw kachel of de kamerthermostaat. Deed u 't nog niet? Doe 't nu. Heus 't helpt Uw aardgas- en elektrlciteitsleveranclers hebben deze en andere aanbevelingen verzameld in een brochure die voor het einde van het jaar huis-aan-huis zal worden bezorgd. Publikatie in overleg met het Ministerie van Economische Zaken Parijs Rome Spilt Istanbul Las Palmas Golda Meir in Engeland vrouw van het jaar LONDEN (AP) De Israë lische premier Golda Melr is de vrouw die door het Britse publiek het meest wordt bewonderd, aldus een Gallup onder zoek dat in de Sunday Ta» legrnph is gepubliceerd. Mevrouw Melr verdreef da koningin voor de eersta maal in drie jaar van da perste plaats.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5