Êffl®ló®0omaüi Bezuiniging nodig ook bij uitgaven rijksoverheid fblijmaker Werkgevers: hoger loon zit er niet in v. d. Stoel waarschuwt scheuring in de EEG Invoering Zomertijd! bespaart energié Bouwbonden willen 1,9% meer loon verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19679 WOENSDAG 5 DECEMBER 197S DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. 1: 20.30 uur Sarah, tv-spel; 21.25 uur E 73, oliecrisis in Eu ropa; 21.50 uur Studio Sport. Ned. II: 19.05 uur Anna en de ko ning van Siam; 20.20 uur Studio vrij; 22.00 uur De kerk gaat uit, doe. TIJDELIJK REGEN. Veel bewolking met tijdelijk re gen. Min. temp. rond 6 graden, maxima omstreeks 8 graden. Krachtige, aan de kust hardg tot stormachtige wind, later ruimend van Zuidwest naar West tot Noordwest. Morgen: zon 8.32—16.30, maan (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Vereniging „Euroklok" en de Stichting Recreatie hebben in een schrijven aan de regering herinvoering van de zomertijd bepleit. Het bedrijfschap Hore ca had al eerder in een telegram aan de re gering om herinvoering van de zomertijd ge vraagd. Volgens Euroklok en Stichting Recreatie we gen de voordelen van zo'n zomertijd zwaar der dan de nadelen. Voordelen zijn onder meer: een duidelijke bevordering van de vrije tijdsbesteding, een betere spreiding van de vakantie, een gunstige beïnvloeding van de verkeersveiligheid. Het voornaamste voor deel is echter een aanzienlijke besparing van het energieverbruik. De beide organisaties vragen tevens deze kwestie in Europees ver band aan de orde te stellen. Ook de Recron, organisatie van recreatie on dernemers, wijst op het beperken van het energieverbruik door invoering van een zo mertijd. De komeet Kohoutek begint met het blote oog zichtbaar te worden, even na zonsondergang. De vroeg-uit-de-veren-komers zullen Kohoutek meer als een bijzonder heldere ster zien dan dat ze iets van een staart ontdekken, zoals op deze met een telescoop ge maakte, Amerikaanse avondopname laat zien. De kleine streepjes zijn sterren, in hun bewegingen vastgelegd gedurende deze opname van 12 minuten. Winkelier op de bon voor verkoop ratjes ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft gisteren een bekeuring uitgedeeld aan een winke lier In de Maasstad die alvast was begonnen met de verkoop van jaarwisse lingsvuurwerk. De politie nam 10 kg knal- en sismateriaal, bestaande uit Chinese rotjes, ratel slangen, vuurpijlen en ra ketten in beslag. De winkelier kreeg de bon nadat agenten twee rot jes-gooiende jongens in de kraag hadden gegrepen. r'ziSp Jane Seymour, de tegenspeelster van Roger Moore i nieuwe James Bond-film ,,Live and let die" wipte met haar man even naar Amsterdam over. Door haar Neder landse moeder heeft zij daar nog een paar oude tantes en wat kennissen zitten. „Een mooie gelegenheid om de pro motie van de film met een hartelijk weerzien te combine ren". Meer over haar belevenissen als Bond-girl op pa gina 7. NIEUWE KOERS is als de grote overwinnaar uit de verkiezingen tevoorschijn ge komen. Hij heeft al aangekondigd een mi nisterie voor opruiming van over- heidsderspilling en ambtenaren te vorm,?n en het ministerie van defensie en alle militairen naar huis te zullen sturen. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG De werkge vers oragnisaties die gis teravond gesproken hebben met een kabinetsdelegatie, hebben van minister Boers- ma een ontwijkend ant woord gekregen op hun vraag of er nog mogelijk heden zijn voor een werke lijke loonsverhoging van 2.5 procent, zoals de vak bonden die nog steeds wil len. „Daarop wil ik van daag nog niets zeggen" al dus de minister. Volgens werkgevers is het een illu sie te denken dat er in 1974 nog ruimte zou zijn voor een reële inkomensverbete ring. „We mogen al blij zijn als de inkomens gelijk kunnen blijven". Juist o mhet voortbestaan va non- derneming n niet te bemoeilij ken hebben de werkgevers ge vraagd de toepassing van de se- 1-ctieve investeringsregeling uit te stellen. Men kreeg van de ka binetsdelegatie de indruk, dat ook de regering deze wet voor lopig in de ijskast wil z tten, al dus VNO-voorzitter dr. J. Bar- tels. De werkgevers toonden zich gis teravond teleurgesteld over de garing einformati edie zi jvan het kabine thebbe ngeha d,,We hebbe nniet meer gehoord dan de premier zaterdag rp d tv heeft gezegd" aldus de heer Bartels. De werkgevers hebben aangedrongen op het zoveel mo gelijk op peil houden van de produktie wat minstens zo be langrijk is als het handhaven van werkgelegenheid .D e werk gever szij nva nm nin gda ten minder soepel moet worden met het begrip ..passende arbeid" zodat werklozen eerder gedwon gen kunnen worden een andere baan aan te nemen. I heeft tenslotte het kabinet bijna gesmeekt de kaarten op tafel te leggen: de onzekerheid over wat er gaat gebeuren heeft ,,de kritische grens" bereikt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De regering komt vrijdag a.s. met een ont werp machtigingswet bij de Tweede Kamer. Aan de hand hiervan kan zij tal van wettelijke regelingen tref fen, om tegenwicht te geven aan de gevolgen van de olie crisis. Daaronder kunnen vallen de lonen en prijzen, het regelen van de werkgelegenheid, door bijvoorbeeld het aan banden leggen van ontslagen, het blokkeren van huurver hogingen voor bepaalde woningen, het bezuinigen in de overheidssector met ruim 1 miljard gulden e.d. rekteur van Koninklijke/Shell- groep meent, dat, wanneer de huidige situatie enige maanden voortduurt, het een slecht 1974 zal worden, „maar dan komen we er wel uit. Een grotere oliebeperking, dan nu wordt toe gepast, kan in Europa echter tot een ramp leiden, meent hij. Intussen heeft minister-president den Uyl alle openbare uitspra ken over de olieboycot aan zich getrokken. Gebleken is name lijk, dat sommige ministers en staatssecretaritsen in het nabije verleden tegenstrijdige uitlatin gen gedaan hebben over en rond de oliecrisis. Premier den Uyl wil voorkomen, dat tegen strijdige uitlatingen nog meer wrevel gaan wenken dan zij reeds gedaan hebben. De Tweede Kamer kan op vrijdag 14 december de reeds door de regering aangekondigde nota met maatregelen tegemoet zien. Daarin zal aan de hand van harde cijfers en gegevens een pakket van maatregelen voorge steld worden om de te verwach ten problemen het hoofd te kun nen bieden. Intussen heeft minister Duisen- berg van Financiën zijn colle ga's van alle departementen dringend verzocht een bezuini gingsprogram voor hun departe ment op te stellen. Hij wil ruim 1 miljard besparen om daarmee o.m. bepaalde hulpfondsen te kunnen creëren, die noodzake lijk kunnen zijn in de strijd te gen de oliecrisis. Mr. G. S. Wagner, president-di- opmerkzaam op gemaakt dat de voorraden zijn uitgeput daar al vergeefs. Ze worden uiterst Invalide man had veertig zwerfhonden ZUNDERT (ANP) Bij een in valide in Zundert zijn gisteren 40 zwerfhonden gevonden. De man hield deze dieren in zijn woning, maar was niet in staat ze te verzorgen. Bijna alle beesten vertonen een slechte gezondheid. Achtender tig honden zijn overgebracht naar het dierenasiel in Breda. De twee lievelingshonden van de man, die beiden een goede ge zondheid hebben, zijn in de wo ning gebleven. Volgens de rijkspolitie werden de honden door bewoners van Zun dert bij hem gebracht. De die ren zijn weggehaald door de in specteur van de dierenbescher ming, de rijkspolitie te Zundert en de afdeling Breda van de dierenbescherming. ONDERZOEK OLIEPUTTEN ASSEN ANP De Nederlandse Aardoliemaatschappij (N.A.M.) gaat de komende maanden de Ne derlandse bodem „uitwringen". Alle olieputten, die waren stil gelegd omdat zij niet rendabel meer waren, zullen nog eens worden onderzocht. Stookolie, verloren na botsing met paarden EINDHOVEN In Bergeyk (N-B) is gisteravond een tankauto gekanteld na een botsing met twee paarden. Duizend liter stookolie stroomde uit de tank. Een van de paarden overleed ter plaatse, het tweede moest door de veearts worden afge maakt. Gulden onder zware druk AMSTERDAM De gulden heeft gisteren en vandaag onder zwa re druk gestaan. De sombere voruitzichten voor onze econo mie als gevolg van de Arabi sche olieboycot zijn oorzaak van het geschokte vertrouwen in onze gulden. De Nederlandsche Bank heeft gis teren voor 356 miljoen gulden aan buitenlands geld moeten verkopen, omdat verschillende muntsoorten dreigden duurder te worden. In de geld- en devie- zenhandel wordt de laatste da gen steeds meer gehoord dat de gulden moet devalueren. De op waardering met vijf procent van september zou volgens deze kringen ongedaan moeten wor den gemaakt. BRUSSEL (AP/ANP) Minister van der Stoel van buitenlandse za ken heeft er gisteren voor gewaarschuwd dat de Europese gemeen schappelijke markt uit elkaar zou kunnen vallen als de lidstaten niet bereid zijn om de last van de Arabische preduktieverminde- ring van ruwe olie naar billijkheid te dragen. Een dergelijke scheu ring zou hoogst ernstige gevolgen hebben, zo voegde hij er aan toe. De Japanse vice-premier Taken Miki gaat als speciale vertegen woordiger van zijn regering naar het Midden-Oosten om na te gaan welke rol zijn land kan spelen bij het bereiken vrede. Minister van der Stoel zei een en ander na meer dan vijf uur ver trouwelijk beraad over het olie- vraagstuk voor de ministers van financiën en buitenlandse zaken van de negen EEG-lan- den. Een beslissing over een Europees standpunt ten aanzien van de olieboycot is opgeschort De tot de topconferentie van de Eu ropese gemeenschap op 14 de cember in Kopenhagen. De bewindsman van buitenlandse zaken legde uit dat de bevoorra dingssituatie van olie van het ene land tot het andere zou kun nen verschillen. Dit is de situa tie, zo verklaarde hij, die zou kunnen leiden tot een scheuring in de gemeenschap. de De Arabieren hebben de leveran ties aan Nederland geheel stop gezet, terwijl Groot-Brittannië en Frankrijk een normale aan voer is toegezegd. De andere le den van de gemeenschap zullen 25 procent minder ontvangen. Mr. van der Stoel zei dat de Ne derlanders rekenen op een billij ke verdeling van de lasten. Saoedi-Arabische minister oliezaken, Yamani, heeft gisteren In New York gezegd dat het verminderen van de olieproduktie die voornamelijk Emropa en Japan treft, in ja nuari zal worden voortgezet ten zij er een regeling van het con flict in het Midden-Oosten ir zicht komt. Hij geloofde even wel niet dat de voorgenomen vredesconferentie in Genève op zichzelf iets is om reeds nu de Arabische houding te verande- (Vane r verslaggevers). Den Haag Volgende week dinsdag begin nen in Den Haag de onderhandelingen tus sen de werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid om te komen tot een nieu we cao igaande 1 januari die geldt voor ruim een kwart miljoen werknemers. Hoewel de werkgevers zich afvragen of er gezien de jongste ontwikkelingen nog wel ruimte is voor loonsverhogingen doen de bouwbonden vooralsnog aLsof er niets aan de hand is. NW-voorzitter W. Kok liet reeds eerder weten dat de vakbonden be reid zijn hun inzichten te herzien indien met harde feiten de noodzaak daarvan wordt aangetoond. De bouwbonden vragen een loonsverhoging van 1.9 procent voor volwassen werkne mers, waarvan de helft in centen en de rest in procenten. Per procent prijsstijging wordt een minimum van 160 verlangd. Voor inkomens boven de 35 mille hebben de bouwbonden het aftoppingsvoorstel van de vakcentrales overgenomen. Op net ver langlijstje staan verder: verhoging pen sioenpremie met arbeidstijdverkor ting tot 8 uur per dag, 26 vakantiedagen voor werknemers tot 18 Jaar, 22 vakantie dagen voor werknemers geboren vóór 1920 en verhoging van een aantal toeslagen en vergoedingen. Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam, vijl en regenkapje, ontvangt u als dank voor de moeite voor hét aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. St Noteer m.l.vDflU als nieuw kwartaal-abonnee: DUn Stuur deze bon in open envelop. Naam zonder postzegel, neer: Adres antwoordnummer 349, leiden. Woonplaats: Stuur het etui naar: Naam LEIDSE WoonplaatsCOURANT Namens:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1