CHINA OPENT HANDELSOFFENSIEF IN NEDERLAND Duitse kerken tegen vrijgeven van abortus Meer belang hechten aan spoorwegen EEG-gesprek over olie zal weinig opleveren KORTE METTEN Mgr. Zwartkruis ziet gehuwde priester niet al te ver weg DINSDAG 4 DECEMBER 1973 I' LEIDSE COURANT PAGIA 8 De Westduitse bisschoppencon ferentie en de Raad van de Evangelische Kerk in de Bondsrepubliek hebben in een gezamenlijke verklaring aan de regering en de Bondsdag, die werd overhandigd aan bondskanselier Brandt en aan de fractievoorzitters, het voor stel verworpen om paragraaf 218 van het wetboek van straf regels zo te wijzigen, dat abor tus tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap niet langer strafbaar is. Volgens de kerken moet het strafrecht wel worden herzien, maar bij deze herziening dient niet de nadruk te liggen op abortus, maar op de hulp van de zwangere vrouwen en het scheppen van voorwaarden voor een maatschappij waarin het kind welkom is. De verklaring onderstreept de plicht van de staat om te zor gen voor de levensbehoeften en de opvoeding van de kinderen. Van hun kant kondigen de ker ken een uitbreiding aan van hun eigen hulpverlening aan zwangere vrouwen in nood. Ook benadrukken zij dat het werk dat de kerken tot nu toe in dit opzicht hebben ge daan. aantoont dat het moge lijk is om zwangere vrouwen te helpen en ongeboren levens te redden. De wetgever moet naar het oordeel van de kerken uitgaan van de onaantastbaarheid van het menselijk leven en heeft de plicht dat te beschermen. Do staat mag het ongeboren leven niet overlaten aan de willekeur van individuele personen. Het vrijgeven van abortus tij dens de eerste drie maanden van de zwangerschap voert volgens beide kerken tot on overzienbare gevaren, niet al leen voor het leven in zijn meest hulpeloze toestand maar voor de bescherming van het menselijk leven über haupt. Ook vrezen de kerken dat 't ,,drie-maanden-voorstel" gemakkelijk begrepen kan worden als recht op abortus. Over een regeling, die abortus zou toestaan op bepaalde indi caties zegt de verklaring dat deze slechts mag worden toe gepast, wanneer het gaat om een conflictsituatie tussen het leven van de moeder en van het ongeboren kind. „Wanneer zwangerschap of geboorte - al dus de verklaring - naar het oordeel van de arts het leven van de moeder in gevaar brengt of diepgaand en blij vend zware schade toebrengt, mag de rechtsorde abortus on gestraft laten". Hiermee wordt ech'er het ze delijk gebod niet opgeheven. Dit blijft ook van kracht, „als voor buitengewone grensgeval len in noodsituaties de moge lijkheid wordt geboden om af te zien van rechtsvervolging". Mgr. Th. Zwartkruis De actie van het Westduitse blad „Publik-forum" om geld in te zamelen voor de Brazi liaanse aartsbisschop Helder Camara Is vooral aangeslagen bij katholieke studenten en jongerenorganisaties. Zo heeft de Duitse katholieke jeugdbond zijn leden opgeroepen zich via straatacties actief voor het Ca- mara-fonds in te zetten. Ook anderen zijn bezig met acties om Camara een „alternatieve Nobel-vredesprijs" te bezor gen. Aan particuliere giften al leen al is in West-Duitsland dertigduizend gulden binnen. Dienst- en keukenpersoneel van een rooms-katholiek zie kenhuis in Quebec in Canada, dat al anderhalf jaar staakt, heeft het paleis van kardinaal Maurice Roy, aartsbisschop van de stad. bezet.. Al zeven jaar is men bezig te onderhan delen over een c.a.o. De bezet ting kwam. „omdat we het fla neren met spandoeken voor het ziekenhuis beu zijn en ein delijk wel eens een doorbraak willen." Aan de theologische hoge school der gereformeerde ker ken in Nederland te Kampen is gepromoveerd drs. Jan van Raalte op het proefschrift „se cularisatie en zending in Suri name". Dr Van Raalte was van 1965 tot 1970 legerpredi- kant in Suriname. Hij is mo menteel legerpredikant in Har derwijk. De Poolse oiverheid heeft de katholieke uitgeverij „Verum" gedwongen haar activiteiten te staken. De lopende zaken moe ten binnen drie maanden wor den afgehandeld. De uitgeverij werd ongeveer twee jaar gele den met toestemming van de Poolse autoriteiten gesticht door de katholieke publicist. Andrzej Micewski. Hem is geen reden voor het verbod ge geven. Alleen werd hem mee gedeeld, dat zi'n uitgevers-acti viteiten „niet meer gewenst" „Het is zeer verheugend te kunnen vaststellen, dat on danks de toenemende lasten de balans van het bisdom Breda zich op gunstige wijze blijft ontwikkelen", schrijft mgr. Ernst van Breda bij de jaarre kening 1972 van het bisdom. Het voordelig saldo bedraagt 1478 gulden. De baten waren 2.682.114 gulden en de lasten 2.680.641 gulden. Ook voor 1973 is er volgens de bisschop re den tot optimisme, na het gun stig; antwoord op de actie „Kerk van de grond", die in januari is gevoerd. Het priesterbeeld moet aan trekkelijker zijn, aldus mlgr. drs. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, in de KRO-ra- diorubriek „Kruispunt" naar aanleiding van het internatio nale roepingencongres, waar aan hij namens Nederland on langs in Rome heeft deelgeno men. Vanwege de ambtsveria- tingen denken velen dat de dui zenden priesters die in het ambt zijn gebleven ongelukki ge mensen zijn. Volgens mgr. Zwartkruis ten onrechte. In het Nederlandse plan dat hij aan het congres heeft voor gelegd. staat centraal dat de leek in de plaatselijke kerk zijn eigen verantwoordelijkheid heeft en daardoor deel heeft aan het pastoraat. Met name wijst het rapport op de zeventigduizend jonge mensen die in ons land deelne men aan liturgische werkgroe pen en dergelijke. Uit dit mi lieu zouden roepingen gewekt kunnen worden, zowel voor ta ken als die van lector en aco liet als die van pastoraal wer ker of pastoraal assistent, zoals de term in Duitsland luidt. Volgens mgr. Zwartkruis heeft het congres deze nieuwe vormen van kerkelijke bedie ning sterk gestimuleerd. Hij zei te hopen dat de jongeren hun idealen echter ook durven KERK EN WERELD beleven in het priesterlijke dienstwerk. Op de vraag of in de nabije toekomst naast de gehuwde diaken ook de gehuwde pries ter mogelijk zal zijn, zei mgr. Zwartkruis: ,,lk geloof dat ik dit misschien nog zal meema ken". Aanwijzingen daartoe vond hij de geringe meerder heid die op de synode van 1971 het gehuwde priesterschap had afgewezen en het feit dat men anders in een aantal landen „doodeenvoudig vastloopt". Over de priesterleiding, waar voor het congres aanpassing en nieuwe vormen heeft aanbe volen, zei de bisschop dat men de leefgemeenschappen, zoals het convict in Rolduc, en de katholieke theologische hoge scholen niet tegenover elkaar moet stellen. De hogescholen blijven gewoon bestaan, ook in het bisdom Roermond, het gaat om de geestelijke vor ming die parallel moet lopen met de hogeschool. Hier zijn verschillende opvattingen over. Mijn college in Roermond meent dat het in de vorm van een convict het best kan ge schieden." „Persoonlijk geloof ik dat de geestelijke vorming binnen een pastoriemilieu, zoals ik dit op enige plaatsen nu dn Amster dam heb zien groeien, een uit stekende weg is om de studen ten in de theologie én geeste lijk te vormen èn tegelijk on middellijk in contact te bren gen met de praktijk. Ik ben blij dat deze vormen in het bisdom Haarlem gegroeid zijn uit de theologanten zelf". Vol gens mgr. Zwartkruis heeft Rome daar „uiteraard" geen bezwaar tege*\ mits er naast theologische ook geestelijke vorming is. Spaans episcopaat bepleit clementie voor gevangenen De Spaanse bisschoppen heb ben aan het slot van hun jaar vergadering in Madrid een beroep op deregering gedaan clementie te betrachten jegens alle inwoners van de Spaanse gevangenissen. Deze mildheid zou ook in acht moeten worden genomen ten aanzien van de genen die militaire dienst wei- geren op grond van gewetens bezwaren. In een communiqué dat na afloop van de jaarvergadering werd uitgegeten, stond voorts dat de permanente commissie van het episcopaat een rapport zal opstellen over de oorzaken van de „huidige spanning in het leven van de kerk". Hier mee wordt kennelijk gedoeld op het pleidooi van liberale priesters en leken om de nau we banden tussen kerk en staat losser te maken en de re- gering te bewegen burgerlijke vrijheden zoals het recht van vergadering te erkennen. In het slotcommuniqué werd geen melding gemaakt van het geval van de zes priesters die in een speciale gevangenis voor priesters in Zamora In hongerstaking zijn. Overigens zijn in een kerk in Bilbao on geveer vijftig priesters een hongerstaking begonnen uit sympathie met de zes pries ters. De hongerstakers hebben de bisschop Ivan Bilbao om een onderhoud gevraagd, maar deze heeft geweigerd, zo zegt men in kerkelijke kringen. Nixon betaalde vrij weinig aan belasting WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis tsl deze week formeel be kend madera yr«jdcy.t Nixon In de afgelopen drie jaar minder dan 6000 dollar aan in komstenbelasting heieft betaald, zo hebben bronnen bekend ge maakt. Vertrouwelijke dokumenten, waar aan momenteel nog wordt ge werkt, laten ook zien dat Nixon het eerste jaar van zijn presi dentschap meer dan 72.000 dol lar inkomstenbelasting heeft be taald. Dit was voordat hij een gedeeltelijke belastingverminde ring kreeg in ruil voor het ge ven van zijn dokumenten als vi ce-president aan de regering. Nixon verdient als president 200.000 doUar per jaar. Ook krijgt hij 50.000 dollar onkosten vergoeding per jaar waarover hij geen belasting hoeft te beta len. Nixon zou verder profijt hebben getrokken uit de trans- aktie met buitenhuizen sinds hij president is geworden. Deze informatie is bijeengebracht in een serie verklaringen en do kumenten die deze week naar leden van het congres zullen worden gezonden en daarna zul len worden vrijgegeven als on derdeel van de pogingen van het Witte Huis om te bewijzen dat de beweringen over de per soonlijke financiën van de pre sident niet waar zijn. Zeezenders hoeven geen auteursrechten te betalen Den Haag De organisaties Buma en Stemra, die opkomen voor de auteursrechten van componisten en tekstschrijvers, hebben het tegen de produktie- leiders van enkele zeezenders aangespannen kort geding verlo ren. Zij hadden van de president van de rechtbank in Den Haag een verbod aan de produktieleiders gevraagd om vanaf het zend- schip „Mi Amigo" muriek uit te zenden zonder daarover muziek- auteursrechten te betalen. Vol gens de Buma hebben de sta tions Caroline, Atlantis en Sea gull, die alle van het voor Sche- veningen in zee liggende schip „Mi Amigo" uitzonden, enkele tienduizenden guldens aan mu- ziekauteursrechten niet betaald. Veronica en Noordzee betalen die rechten wel. De president van de rechtbank mr. J. H. C. Slotemaker, ver klaarde maandag de dagvaar ding tegen de stationmanager van Radio Caroline, die niet meer uitzendt, nietig omdat de dagvaarding verkeerd was uit gebracht. De vordering tegen de andere gedaagde, Andy Archer, wees de president af. Israël heeft gisteren afscheid genomen van oud-premier David B,?n Coerion, die 25 jaar geleden de zionistische droom gestalte gaf met de stichting van de staat Israël. Toen in Jeruzalem de rouwdienst begon, loeiden in het gehele land de alarm-sirenes, waarmee op de velden en in de fabrieken, in de kantoren en op straat het leven miljoen Israëli's hebben hem in de voorhof van een uur werd stilgelegd. Meer dan een kwart de Knesseth, waar Ben Goerion sinds zondag lag opgebaard, de laatste eer bewezen. Er werd. naar de wens van de overledene geen grafrede gehouden. Alleen werd een minuut stilte in acht genomen. Een militaire vorzenger zng een oud hebreeuws treurlied „El mole Rahami(God vol genade). Later werd het stoffelijk overschot van de 87-jarige oud-premier per helicopter overgebracht naar de kiboets Sde Boker, waar hij ge leefd heeft sinds hij zich terugtrok uit de politiek. Hij is hier begraven naast zijn vrouw Paula. UTRECHT (ANP) - De Stichting Toegepaste Ecologie heeft een nieuwe vertaling gemaakt over de begin vorig jaar in Engeland verschenen „blauwdruk voor overleving", een studie over de gevaren van de ongebreidelde economische groei, vergelijk baar met het rapport van de Club van Rome. „De voornaam ste fout die aan de industriële samenleving met haar groei- ethos kleeft, is het feit dat zij niet vol te houoen is", staat in de inleiding van de Nederlandse vertaling. Gewezen wordt v.p de onvermijde lijkheid van de ineenstorting van de industriële samenleving door de uitputting -an energ e- bronnen en grondstoffen, door de verwoesting van het milieu en tekorten aan voedsel. Er zijn, aldus de inleiding, twee al ternatieven. Het eerste is de on vrijwillige ineenstorting, die ge paard zal gaan met hongersno den, epidemieën, sociale crises en oorlogei.. Hel andere alterna tief is vrijwillig: door een op eenvolging van humane en wel overwogen maatregelen kan de groei worden afgeremd tot een stabiele samenleving. Een enkel voorbeeld uit de „blauwdruk": „Wij kunneh ons niet voorstellen dat iemand vre de heeft met de gedachte dat het aantal wegen gedurende de komende tien jaar alleen al ver dubbeld zal moeten worden om de status quo ie handhaven. Wij moeten daarom ons verstand gaan gebruiken en naar alterna tieve vervoersmogelijkheden gaan zoev.en. Men had in het bijzonder het spoorwegverkeer nooit zo achteru t mogen laten gaan als nu gebeurd is. Voor het vrachtverkeer over de weg is vijf- tot zesmaal zoveel ener gie nodig als voor het vracht vervoer per spoor, en de vervui ling die door het vrachtvervoer wordt veroorzaakt, is evenzo veel malen groter. De Neder landse Spoorwegen bezaten tot voor enkele jaren 400 goederen stations. Die werden en worden opgeheven, cp 100 na. De i leg van autowegen vergt vier maal zoveel cement en staal (dat ook weer ten koste van veel energie moet worden produceerd) als de aanleg van spoorlijnen, en bovendien neemt een autoweg viermaal zoveeJ ruimte in beslag als een spoor lijn. Het voornemen om geen wegen meer te bouwen en het op deze manier vrijkomende ka pitaal te benutten om het open baar vervoer te subsidiëren, zoi een uitstekende methode zijn.' In de blauwdruk wordt bijzonder de nadruk gelegd op het behoud van de ecologische kringloop, die onontbeerlijk 's voor het le ven op aarde. Voortgaande ver vuiling zal ernstiger gevolgen hebben dan het uitsterven bepaalde dier- of plantensoorten. Die uitsterving is alleen een sig naal van de vernietiging het leefmilieu, aldus de .blauw druk voor overleving." Biïsant-granaten in Den Briel DEN BP.IEL/ANP Tn den Briel zijn dezer dagen 3000 brisant- granaten uit de tv.eede wereld oorlog opgegraven bij de restau ratie van de stadswallen. Het grootste deel van de oorlogs buit, die bij het uitbaggeren van een der vesten werd aangetrof fen, was nog intact. De grana ten van Duitse makelijk zijn on geveer 20 bij 2 kentimeter groot. Op de tentoonstelling, die van daag door minister Van der Stee van Landbouw werd ge opend. Is veel ruimte ingedeeld voor Chinese textiel zoals zijde, wol en kunstvezels. Daarnaast is er een groot aantal produkten uit de keramische (porselein) in dustrie en speelgoed. In de le vensmiddelensector valt het ac cent op thee, conserven van exotische groenten en fruit en alcoholische dranken. Ook fijn afgewerkte en duurzame Chine se tapijten in aantrekkelike kleuren worden er getoond. To taal staan 1600 produkten ten toongesteld. „Een heel klein deel van wat wij thans produceren," aldus de heer Sun So-Chang. Hij herhaal de dat uit de contacten met za kenlieden veel interesse bleek voor de Clvnese produkten. „Ik ben er dan ook zeKor van dat wij over enkele jaren terugko men met een expositie die vele malen groter is dan de 1000 m2 die wij nu als proef hebben vol gebouwd. BRUSSEL (ANP) - Verregaande voorstellen van de Europese commissie vcor een energiebe leid maken in Brussel geen schijn van kans. Verwacht wordt dat de Europese minis ters van financiën en buitenland se zaken vandaag als de ener glcproblmen z' n besnrclwr met ccn uiterst magere verkla r'ng voer de dag zullen komcr om de Arabische landen nie! voor het hoofd te stoten. Vooral Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zullen een be houdende koers volgen. Gisteren heeft West-Duitsland aan de twee Arabische olieministers, die e?n re s door Eur - heb ben gemaakt, toegezegd know how te leveren veer he, b:.:wen van fabrieken en technische in- staüat'es in de Arab'sche lan den n ruil voor ol'eleveran ies. Machmoed Riad, secretaris-gene raal van de A-ab sche L ga heeft g sf-ren M vn dat de Eurcpese gem:c-.schep forrr.:e! meet verkeren d:~ j geen wapens meer aan Israël zal leveren. Hij zei dat de EEG zich op papier goed had ge toond. Maar de Arabieren, zo benadrukte hij .willen feiten. De S2oedi-Arab sche minister voor oFezaken, Sjeik Jamani, is g'sterrvond in New York u:t West-Duitsland aangekomen '•car b?r igen met Ameri kaanse regeringsfunctionarissen, r-r v m n ster van buten- lar.dse zaken Henry Kissinger. T? -vrr.ms'.e energ'e-ad-: v s :irs van president Nixon, n Leve en Cha-les D'bóto, hebben g s'eren hun ontslag ge nomen. Z j z jn het niet een! met de weigering van Niixon ori rantsoenering van benzine in H voeren. AMSTERDAM De Volksrepu bliek China is van plan in Ne derland een handelsoffensief te openen voor haar produkten uit de lichte industrie zoals horlo ges, camera's, radio en tv-appa raten kunstnijverheidprodukten en goederen uit de levensmidde lensector. Een voorproefje van dit handelsoffensief is vanaf vandaag t/m 15 december te zien in de RAI te Amsterdam. Volgens de heer Sun So-Chang, voorziter van de tien man ster ke Chinese delegatie die deze tentoonstelling begeleidt, ontwik kelen de handelsbetrekkingen met Nederland zich voortreffe lijk. „Er is een grote belang stelling, niet alleen voor de pro dukten uit onze lichte industrie en kunstnijverheid maar ook voor onze kunstvezels, syntheti sche olie en optisch glas. Dit is vooral te danken aan het feit dat wij prijzen kunnen anbie- den die 10 tot 50 procent lager liggen dan men gewend is in Nederland te betalen." Dit fraaie Chinese schilderij, te bewonderen op de tentoonstelling van lichte industrieprodukten en hand werk van de Volksrepubliek China in Amsterdam, is vervaardigd van materialen uit de zee.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8