ANDERE AANPAK FINANCIERINGEN EEN NOODZAAK Artsenbe zoekers op weg naar erkenning Commissieleden verbolgen over bestemming van zeevaartschool stad Mr, M, Vrolijk op wcr!:Lczcch in Leiden: OOK Wat u moet weten Boete voor bezetters MOB- aetiegroep Jongeman stal kistje met f1500,- Werkgroep Middenstand wil uitspraak Staten over Winkelhof plan PAGINA 3 DINSDAG 4 DECEMBER 1973 UUIIïSE COURANT Eerste gediplomeerden van farmaceutische industrieën LEIDERDORP Mede op aandrang vanuit de kring der Ne derlandse huisartsen is een eerste stap gezet op weg naar volledige erkenning van het beroep artsenbezoeker, waarvan ons land er ongeveer 700 kent. Deze vertegenwoordigers Van farmaceutische Industrieën geven de arts voorlichting over de preparaten van hun bedrijf. Daarbij was het met name de artsen opgevallen dat kleinere bedrijven (en hun artsenbezoe kers) soms een verkooppolitiek hanteren, die niet boven het niveau van harde verkoopvoorwaarden uit komt. Daarom heeft de farmaceutische industrie in het algemeen, in overleg met artsen en de Leidse Onderwijs Instellingen te Leiderdorp, zich beijverd voor het invoeren van een cursus Primaire Me dische Kennis. Het L.O.I. kende al geruime tijd een dergelij ke opleiding als uniforme basisopleiding voor alle beroepen .in de gezondheidszorg. Deze opleiding duurt normaal acht maan den, de nieuwe aangepaste cursus met het speciale aspect van een versnelde dagopleiding (circa twee maanden) heeft thans voor de eerste maal een aantal gediplomeerde artsen- bezoekers opgeleverd. /orige week werden de diploma's «aan de eerste 27 geslaagde kandidaten uitgereikt in het hoofdkwartier van het L.O.I.ze ven kandidaten werden afgewezen. De voorzitter van de exa mencommissie, de Leiderdorpse huisarts R. T. M. Starren- burg, stelde onder meer vast, dat deze cursus voor artsenbe zoekers geen „motie van wantrouwen" was tegen de thans geldende normen waarmee de farmaceutische industrie op treedt. Bij het contact tussen medicus en artsenbezoeker was volgens hem wel naar voren gekomen, dat de medische ethiek en de farmaceutische commercie elkaar soms danig voor de voeten lopen. De heer K. van der Zee, voorzitter van de speciaal in het leven geroepen studiecommissie Ontwikke ling Artsenbezoekers, memoreerde dat de artsenbezoeker bij de arts wel eens een vrij verwarde indruk naliet. Binnen de farmaceutische industrie beraadde men zich over de vraag of het mondelinge persoonlijk contact nog wel gebeurde op aan deze tijd aangepaste wijze. Het ligt in de bedoeling deze eerste versnelde cursus als basis opleiding een vervolg te geven met bedrijfskennis (preparaat- en pakketkennis door de bedrijven zelf), een praktijkperiode en tenslotte een opleiding „bovenbouw", waarin eveneens het L.O.I. zal participeren. Hierna kan de gediplomeerde artsen bezoeker ingeschreven en geregistreerd worden, wat een rijks erkenning inhoudt. LEIDEN „Er moet voor Lei den een andere aanpak worden gevonden voor wat betreft de fi nancieringen. Het is mij van daag duidelijk geworden dat Leiden te maken heeft met structurele tekorten." Dit zei de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk tij dens de gisteravond gehouden buitengewone raadsvergadering. De heer Vrolijk was gistermorgen naar Leiden gekomen voor een periodiek werkbezoek aan deze gemeente. Samen met de grif fier van Zuid-Holland, mr. P. Zegwaard, benutte hij de och tenduren met een vergadering met het college van b. en w. In die tijd bezocht zijn echtgenote met mevrouw Vis de Mytyl school aan de Blauwe Vogelweg en de toeleveringsbedrijven in De Waard. In de middaguren maakte de commissaris een rondrit door Leiden. In de Merenwijk sloeg hij de eerste paal voor de hon derd woningwetwoningen voor woningbouwvereniging „Ons Doel" en voor de 107 premiewo ningen, die in opdracht van Bhan Bouwgemeenschap BV uit Utrecht worden gebouwd. Ver volgens vertrok het gezelschap naar de Groenoordhal. Nadat de commissaris en zijn vrouw rond vijf uur het nieuwe clubhuis en de terreinen van VV Lugdunem hadden bezichtigd, maakten zij een rondrit langs enkele buurt- en straatverbete- ringsprojecten in Leiden-Noord Qe commissaris (rechts) in de bestuurskamer var iddag werd links de heer Breedeveld, voorzitter van Lugdunui en De Kooi. De afgesloten met een bezoek de brandweerkazerne aan de Langebrug. Op de buitengewone raadsverga dering bleven er vele vragen voor d-e raadsleden onbeant woord. De heer Oosterman Lugdunum. In het midden wethouder Lijten (D'66) sneed het onderwerp van restauratie van de Zijlpoort aan. In 1969 werd door de raad het besluit tot restauratie geno men. Hierover is nog steeds geen antwoord van GS geko men. De heer Oosterman wees erop dat met het verstrijken van de jaren de kosten steeds hoger worden (waarschijnlijk zijn zij nu al tweemaal hoger dan in 1969). Ook de definitieve sluiting van de Pieterskerk werd door de heer Oosterman aangeroerd. „Het is toch eigen lijk een schande dat een kerk gesloten moet worden. De heer Vrolijk antwoordde dat het niet Mr. Vrolijk rechtsbij het slaan van de eerste paal voor de 107 premiewoningen. zo uitzonderlijk is dat er kerken moeten worden gesloten. Hij wees hierbij op Den Haag. Naar aanleiding van de ruimtelij ke ordening merkte de heer Waal (PvdA) op dat het de taak van de provincie is een betere planning te bewerkstelligen voor wat betreft de woningbouw. „Het huidige beleid kan leiden tot het bouwen van een relfd; type woningen, waarvoor in de toekomst geen belangstelling meer bestaat." Tevens drong hij erop aan dat andere ge meenten zouden bijdragen in voorzieningen, waar zij gebruik van maken. „Dat is nu nog niet mogelijk. Pas wanneer de ge westen vorm krijgen, kunnen de gemeenten hiertoe verplicht worden", aldus de heer Vrolijk. In de rondvraag wilde de heer Van Dam weten of bij de herbe noeming van de burgemeester de raad nog inspraak zal krij gen. De commissaris moest hierop antwoorden dat in de huidige omstandigheid dit niet noodzakelijk was, maar dat hij overleg met de raad zal plegen. De heer Van Baaren vroeg of er nu nog met ingang van 1 janua ri gemarkt gaat worden in Lei den. Hierop moest de heer Vro lijk het antwoord schuldig blij ven. Wethouder Lijten wist ech ter te vertellen dat hij van een ambtenaar had gehoord, die het weer van een andere ambtenaar van binnenlandse zaken wist, dat Leiden de vergunning krijgt. Met die restrictie, dat de schapenmarkt niet op dinsdag, maar op maandag zal moeten worden gehouden. LEIDEN De Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren voor Leiden en Omstreken houdt op dinsdag 11 decem ber haar najaarsledenverga dering. De vergadering be gint om 20.00 uur en vindt plaats in het Antonius Club huis aan de Mare. LEIDEN Fred Meijer van judoclub "De Eendracht" is onlangs geslaagd voor de zwarte band le Dan. Fred is 16 jaar. LEIDEN In een gecombi neerde vergadering van de commissies stadsontwikke ling, economische zaken en financiën zullen B. en W. het concept van de „Algemene bepalingen betreffende uitgif te in erfpacht van gronden, die voor andere doeleinden zijn bestemd dan voor wo ningbouw" aan de orde stel len. Dit zal a.s. donderdag om 20.00 uur in de raadszaal gebeuren. LEIDEN De ambtenaar van het algemeen burgerijk pen sioenfonds zal op 24 en 31 december geen spreekuur houden ir. de hal van het stadhuis. LEIDEN De Commissie voor economische zaken komt a.s. donderdag bijeen in kamer 204 van het stad huis. Gesproken zal o.a. wor den over een onderzoek naar winkels en overige bedrijven in Leidennoord en De Kool en uitgifte van grond in erf pacht aan de Brandts Buys- kade. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN De Commissie voor de algemene en bestuurlijke aangelegenheden komt van avond in kamer 234 van het stadhuis bijeerGesproken zal worden over gedecentra liseerde besluitvorming en LEIDEN De jaarlijkse ten toonstelling van postduiven wordt op zaterdag 8 en zon dag 9 december gehouden in café-restaurant De Kleine Burcht. De openingstijden zijn als volgt: zaterdag van af 19.00 uur, zondag van 10.0016.00 uur. De toegang is vrij. LEIDEN De Commissie voor onderwijs komt dinsdag 11 december in kamer 20 van het stadhuis bijeen. Ge sproken zal worden over voorzieningen en eigendoms overdracht aan de kleuter school aan de César Franck- straat en de nota democrati sering. Aanvang 16.00 uur. LEIDEN Vijf judoka's van judoclub De Eendracht heb ben tijdens wedstrijden in Den Haag in het weekend voor een goed resultaat ge zorgd door 4 prijzen in de wacht te slepen. Hun namen zijn: Marjon Groenendijk (le prijs), Eelco Fielemon (2e prijs), Marcel v. d. Meer (3e prijs) en Remco Zandbergen (5e prijs). Aad Luhulima werd in de halve finale uit geschakeld. LEIDEN In de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg wordt op dinsdag 11 decem ber om 20.00 uur een Chassi dische bruiloft gevierd, zoals deze is beleefd door de voor zitter van Genootschap Ne- derland-Israël, de heer J. Cohen, in Haifa. LEIDEN In het polikliniek gebouw van het Academisch Ziekenhuis zal van 3 t/m 14 december een grafiekten toonstelling gehouden wor den. Deze grafische werken zijn vervaardigd door 15 jon ge Nederlandse kunstenaars. LEIDEN - Prof. mr. J. Ver burg, gewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de Leidse universiteit, heeft zijn ambt aanvaard met het uit spreken van een oratie op vrijdag 30 november j.I. LEIDEN Het gerechtshof In Den Haan; heeft acht studenten uit Leiden, leden van de MOB- actiegroep, boetes van 25 op gelegd wegens lokaalvrede breuk. De actiegroep had op 29 februari 1972 in Leiden het kan toor van de provinciale Inspec tie voor de geestelijke volksge zondheid bezet om te proteste ren tegen het ontslag van de staf van het MOB. Zij wilden sluiting van het MOB voorkomen en zo de behande ling van de tachtig patiënten veilig stellen. De actiegroep had de bezetting als laatste middel gezien, nadat tal van andere po gingen om het voortbestaan van het MOB veilig te stellen geen resultaat hadden afgeworpen. De procureur-generaal bij het hof had bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank in Den Haag, waarbij de studenten elk een boete van 10 hadden ge kregen. Het hof verwierp een beroep op noodweer als onvol doende gegrond. Het hof had de zaak al eerder behandeld en toen de dagvaarding nietig ver klaard. Bij de eerste behande ling van de zaak, voor de poli tierechter in Den Haag, waren de leden van de actiegroep vrij gesproken. IJsclubs in Bollenstreek naar Uithof WARMOND De Warmondss IJsclub organiseert .n samen werking met de ijsclubs van Sassenheim, Lisse en Lisser- broek twee reizen per bus naar „de Uithof" in Den Haag, waar men recreatief kan schaatsen, zowel hard- als kunstrijder.. Deze reizen zijn gepland op dins- dag 11 en 18 december a.s. Da kosten hieraan verbonden zijn 6 (busreis en entree baan). Dit bedrag moet worden vol daan direkt bij inschrijving en wel voor donderdag 6 en 11 de cember bij E v. Bentem, Dorpsstraat 80. De bus zal uit Warmond om plm. 19.20 uur vertrekken De haltes zijn da Baan en het Oosteinde. Vietnamcollecte bracht in Leiden bijna 15.000 op LEIDEN De collecte voor het ziekenhuisproject van het Me disch Comité Nederland-Viet- nam, die van 19 tot en met 24 november werd gehouden, heeft In totaal 14.804,62 opgebracht. Dit bedrag zal in zijn geheel (dus zonder aftrek van onkos ten) overgemaakt worden op het gironummer van hel comité. Van deze Leidse bijdrage kun 60 m2 van een ziekenhuis in Binh Vien Ha-Lan worden opge bouwd. Er kan ook een verlos kamer met verlosbed, linnen goed en instrumenten van wor den ingericht. De totale kosten van dit Nederlandse ziekenhuis project bedragen 2.500.000. LEIDEN Een onbekende jonge man heeft in het weekend een winkelier aan de Herengracht 1500 gulden „lichter" gemaakt. De jongeman begon met het op geven van een grote bestelling waarbij hij zaken noemde waar voor de winkelier naar een ach ter de winkel gelegen vertrek Van deze korte afwezigheid maak te de jongeman gebruik om het geldkistje waarin de 1500 gulden zat, weg te pakken. Hetzelfde foefje deed hij op dezelfde dag (zaterdag) bij een juwelier aan de Breestraat. Daar wist hij 400 gulden en een bankcheque weg te pakken. De kanarietentoonstelling in het zaaltje aan de Maria Gijzen- steeg heeft in het weekend sluitingstijd bezoek gekregen van inbrekers. Deze zijn er de drie gevederde prijswinnaars vandoor gegaan. Het betreft hier twee citroenkanaries een stuurkanarie. De waarde van de vogels is niet bekend. De Leidse politie heeft een 37-jari- ge Leidenaar aangehouden die zo'n 20 fietsen had gestolen en verkocht. Het was een bekende van de politie en hij werd reeds geruime tijd in de gaten gehou den. LEIDEN Het echtpaar H. Brak- hoven-Mieremet, wonende aan de Van Speijkstraat 6, is 60 jaor getrouwd. Burgemeester Vis en echtgenote brachten onlangs een bezoek aan het echtpaar om hen te feliciteren. Op de foto brengt het burgeiiieestersechtpaar so men met drie kinderen var. de heer en mevrouw Brakhoven- Mieremet een toast uit op het 60-jarig huwelijksfeest. LEIDEN De heren Kwik, Oosterman en Duyvestein, leden van de commissie cul tuur, recreatie, sport en jeugd hebben zich oneens verklaard met de bestemming van de voormalige zeevaartschool. Op korte termijn zal deze bewoond gaan worden door de stichting vorming werkende jonge- ln een open brief aan mevrouw Den Haan, voorzitter van de commissie, verwijzen de heren naar een voorstel, waarin een deel van de zeevaartschool toegewezen zou wor den aan de boksvereniging DTS. De com missieleden Duivesteyn en Kwik wilden al in het beginstadium bij het overleg wat er met de school zou gaan gebeuren betrok ken worden. Wethouder Den Haan had toen gesteld dat het niet' de taak van raadsleden was zich te mengen in detailkwesties. Sinds die datum (26 september) is er in de commissie niet meer over de zaak gesproken. „Op deze wijze is het voor een raadslid on- mogelijk werken; je vertrouwt op toezeg gingen. je informeert als zodanig belang hebbenden. maar je wordt plotseling voor het blok geze'i", aldus de ondertekenaars van de brief. Zij dringen dan ook aan op de opening van zaken. Hierbij vermelden zij wel dat zij geen bezwaren hebben om wie dan ook te helpen aan ruimte in de zeevaartschool* maar zij zouden toch graag zien dat er aan meer betrokkenen ruimte zal worden beschikbaar gesteld. LEIDEN De Middenstandswerkgroep Regio Kamer van Koophan del en Fabrieken wil met spoed een uitspraak van Provinciale Sta ten over de toelaatbaarheid van grootschalige winkelvoorzieningen in de regio, in het bijzonder over de Maxis-vcstiging, die de project ontwikkelaar Joh. Mafser NV te Hilversum en Kon. Bijenkorf Be heer in Leiderdorp willen stichten. De regionale werkgroep (voorzitter J B. J. van Riel van het NKOV en secretaris J. van Zijp. Leids ondernemer) wordt in zijn verzoek gesteund door een groot aantal middenstands- en winkeliersvereni gingen. namelijk van Oegstgeest, Rijnsburg. Warmond. Leiden. Kat wijk. Voorschoten. Alphen aan den Rijn, Woubrug^e, Lisse, Hazers- woude. Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp en Alphen aan den Rijn. Het hoofdbezwaar van de werkgroep is. dat het ontwikkelingsplan van Joh. Matser voor de Winkelhof duidelijk afwijkt van de gefaseerde ontwikkeling, zoals in 1968 door het Centrale Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf werd geadviseerd. Die gefaseerde ontwikkeling zou parallel moeten lopen met de toename van de Leiderdorpse be volking. Orr. een rendabele exploitatie te verkrijgen, is Maser even wel in zee gegaan met KBB, die in de Winelhof een Maxis-super- store wil bouwen. Samen met aanvullende winkelvoorzieningen zou de Maxis een omzet van minstens f 100 miljoen moeten realiseren om rendabel te zijn. aldus de werkgroep. Dat is een omzet, die ver uitgaat boven wat plaatselijk haalbaar is. „Door haar bevoorrechte positie heeft de grootschalige winkelvoorzie ning in Leiderdorp de potentie om de fijnmazige verzorgingsstruc tuur te bedreigen. De plaatselijke verzorgingskwaliteit zal verar men", aldus de werkgroep. Men stelt ook, dat het verzorgingsni veau in de wijde omgeving in gevaar komt door deze ongewenste vestiging. C. Glasbergen bedolven onder geschenken RIJNSBURG „We hadden tien Jaar geleden toen wc iemand nodig hadden, die de zorg voor de sportvelden ann de Noordwij- kerweg op zich kon nemen, al snel door dnt we met dc benoe ming van U een goede greep hadden gedaan" aldus burge meester Koomans gistermiddag tijdens het afscheid van de heer Glasbergen. De directeur gemeentewerken, de heer Tramp r en de voorzitter van Rijnsburgse Boys, de heer Den Haan, onderstreepten deze woorden. Eerstgenoemde over handigde namens het personeel een stereo-bandrecorder terwijl R.B. een enveloppe met inhoud overhandigde. Een ontroerde heer Glasbergen dankte voor zo veel lovende woorden en ge schenken bij zijn afscheid. Marktberichten 1973: Anjers Rose, Wit, Shoc king. Lena, Esperence 19—28, Rood, Keefer 23—41, Charmeur 246, Rozen Garnette, Carol, Zorina, Spanish Sun, Precflla, Carina 16—24, Evergold, Esther Ofarim 25—32, Ilona 6789. Be linda 28—38, Sonia 35—51, Lelies 30-1,50, Gerbera's 31-39. Nerine 2843, Strelitzia 1.65—2.30, Ge plozen chrysanten 1627 p.st. Troschrysanten 701,50, Free- sia's 1.30-3,25, Irissen 2,35-3,15 per bos. riling Kat' III., :i de. - Wu»pe*n p kist AI 3.«'l 11.30. A tl 2.BO- 0.40. H I 6.30—14.60. B II 2.00. 1 5.30, CU 3.005.10, Andijvie 1.01: Uoe- rcnkoiil 53—«I. Peterselie 14; Breek» peen p kist 6.10-6.00: Kroten p. kist 8.80. Aanvoer wuspccn 65.000 k«.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3