MEER VOOl BA-CUPDUEL Amateurvoetbal hmit vast aan vergoeding geselecteerden van het jeugdplan Nederland Dwangpositie voor Standard Luik-Feyenoord DEN HAAG/LUIK Van alle kanten klinkt het „we beraden ons over de UEFA-Cupwedstrijd Stan dard Luik—Feyenoord". die vorige week woensdag werd afgelast wegens on bespeelbaarheid van het veld in Luik. Guus Brox de manager van Feyen oord, heeft contact opge nomen met de UEFA en kreeg als antwoord: „We beraden ons". Willy Gil- lard, de secretaris van Standard Luik, deed een zelfde ervaring op. Van daag evenwel zal beslist moeten worden, waarbi; voor de UEFA zwaar zal meetellen dat Feyenoord wenst vast te houden aan de destijds verrichte lo ting, waarbij de Rotter dammers eerst de uitwed strijd moeten spelen. Guus Brox: „Wij zijn van mening dat men zich aan die loting moet houden en wensen derhalve eerst in Luik te spelen en dan, op de 12e december, thuis. Hoe 'het moet als blijkt dat ook deze week niet in Luik kan worden gespeeld; weet ik ook niet". In Bel gië is evenwel de algeme ne mening dat Standard Luik verplicht zal worden voor woensdag 5 decem ber het veld sneeuwvrij te maken, zodat hoe dan ook gespeeld kan worden, al is het dan op een keihard en hobbelig veld. In de middaguren van gisteren trainde Standard Luik op een veld, dat dik onder de sneeuw lag. Over eventueel doorgaan van het duel overmorgen maak te men zich nog niet druk. Leo Dolmans, de linker verdediger en met doelman Piot, Nicolaas Dewalque, Jean Thissen, Leo Semmeling behorend tot de internationale kern" van de ploeg, was van mening, dat er woensdag kan worden ge speeld. „Vorige week was het veld niet alleen bedekt met sneeuw, maar. ook kletsnat. Er was geen mogelijkheid de sneeuw te verwijderen. Dat kan nu wel NSF proof mee over besteding sportgelden DEN HAAG „Er is geen verschil van mening over, dat de Nederlandse Sport Federa tie moet meepraten bij de be steding van d'e gelden die voor de sport beschikbaar komen. Immers, de NSF is een insti tuut, dat een belangrijke plaats in de sportgemeenschap inneemt. De wet heeft het geld, dat via de toto en in de toekomst ook de lotto ten dele bestemd voor de sport. Naast deze geldstroom komt er ook geld van gemeenten (circa 300 miljoen gulden) en rijk. Dit totale gemeenschaps geld voor de sport moet op el kaar worden afgestemd en die geldstroom moet planmatig worden gekanaliseerd", aldus drs. J. van Gorsel, hoofd van de hoofdafdeling sportzaken van het ministerie van C.R.M.. naar aanleiding van een eer der bericht waaruit een andere mening kan worden opge maakt. „Wij moeten streven naar een werkelijk nationaal sportbeleid, zoals dat is voor gesteld in de sportnota'70, wat betreft de financiering". Guus Brox: „Vasthouden aan loting, eerst uitwedstrijd" want er ligt een harde korst onder de sneeuw. We mogen aannemen dat maandagmiddag het definitieve besluit valt". Daarbij zal dan ook de UEFA zijn betrokken. De regiemen ter vermelden dat een wed strijd achtenveertig uur kan worden uitgesteld ingeval mist en andere abnormale weers omstandigheden spelen onmo gelijk maken. Vorige week was zelfs dat uitstel niet moge lijk omdat het veld beslist niet speelklaar kon worden gemaakt binnen de gestelde termijn. Dwangpositie Uit het contact dat manager Guus Brox met de UEFA heeft gehad, bleek dat men ook daar nimmer met een dergelijke si tuatie zo vroeg In de winter te maken had gehad. Vandaag zou Brox wederom (telefo nisch) contact met de UEFA hebben. Het leek Brox niet mo gelijk dat de UEFA Feyenoord zou kunnen verplichten, indien besilst deze week woensdag wederom niet kan worden ge speeld, op 12 december toch eerst in Rotterdam te spelen. Iedereen verkeert met dit duel in een dwangpositie omdat ook de data, waarop de beide wed strijden moeten worden ge speeld, vast liggen en daarvan reeds een is „opgesnoept". Ten hoogste zou woensdag niet gespeeld kunnen worden maar dan treedt de reglementaire termijn van binnen achten veertig uur in werking, derhal ve uitstel tot donderdagavond. Het kwam overigens voor Feyenoord niet ongelukkig uit dat vorige week dinsdag de reis naar Luik niet behoefde te worden gemaakt. Ressel, De Jong en Van Hanegem hebben anderhalve week rust kunnen nemen om hun blessures kans op herstel te geven. Feyenoord zal derhalve op volle kracht kunnen uitkomen. Standard Luik mist nog steeds Wilfried van Moer, wat niet alleen in de competitie is te merken Standard neemt na de laatste speeldag (25 november) de zesde plaats in met drie pun ten achterstand op leiders An- derlecht en RWDM maar ook meespeelde in de beker competitie waarin Standard door Lierse SK werd gewipt. Als Cruyff Van Moer, die af tweemaal kort achtereen zijn been brak, werd op de derde competitie dag bij een botsing met Cou rant (FC Luik) gekwetst aan het scheenbeen. Foto's toonden geen blessure maar Van Moer bleef pijn houden. Met de in het ziekenhuis van Ougree ge nomen foto's ging hij naar een specialist in Keulen die hem verzekerde dat hij spoedig weer zou kunnen spelen. De pijn bleef en op aanraden van Markovic, de Joegoslavische coach van Standard, ging hij naar Belgrado waar de arts van de nationale Joegoslavi sche ploeg hem eveneens ge rust stelde. Een bevriende or thopedist in Lier liet tenslotte weer foto's nemen en consta teerde een barst in het scheen been. Van Moer was voorlopig uitgeschakeld. „Toen we de afgelopen zomer voor de Intertotocompetitie te gen Feyenoord speelden, was Van Moer er net weer bij, ge nezen van zijn tweede been breuk. We speelden thuis 1—1 en verloren in Rotterdam met 3—1 maar Feyenoord speelde toen bijzonder goed. Van Moer was natuurlijk niet in vorm en hij betekent voor ons hetzelfde als Cruyff voor Ajax. Als Van Moer er niet is, zitten we eens klaps met problemen op het middenveld". Feyenoords trainer Wiel Coer- ver, die op 18 november Stan dard zag spelen tegen Berin gen (0—0), is een andere me ning toegedaan betreffende Standards formatie. „Omdat Standard in een UEFA-Cup wedstrijd alle buitenlanders mag opstellen, levert dat voor Markovic de moeilijkheid op: wie laat ik eruit". Markovic heeft een heel vreemdelingen legioen tot zijn beschikking: de Joegoslaven Musc.vic, Rora, Takac, Bukal (twee weken ge leden geopereerd aan een me niscus en dus uitgeschakeld), reserve doelman Brkljacik en de IJslander Sigurvinsson. En dit was de opstelling, waarin Standard op 25 november de laatste competitiewedstrijd speelde: Piot; Gerets, Dewal que, Thissen, Domans; Go- vaert, Henrotay, Sigurvinsson; Semmeling, Musovic, Lam- brichts. Markovic, bijgestaan als hulp trainer door zijn landgenoot Bulatovic, zal zeer waarschijn lijk tegen Feyenoord meer „gasteq" dan alleen Sigurvins son en Musovic opstellen. Coerver: „Ik verwacht in elk geval Rora als linksbuiten. Hij was op die plaa's bij Dynamo Zagreb een uitblinker". Marko vic vreest vooral het midden veld van Feyenoord. Tegen zijn spelers zei hij: „daar heb ben we de intertotowedstrijd verloren. Feyenoords midden veld is sterk, zoals ik weer heb kunnen zien in de laatste com petitiewedstrijd tegen FC Gro ningen. Bovendien moeten we sterk Kristensen in de gaten houden. En die jonge speler, Everse. Naar ziin mening wordt dat de speler van de toekomst bij Feyenoord". Nicolaas Dewalque: „We zijn niet zo optimistisch. Nogmaals, het is moeilijk zonder Van Moer". HERMAN VAN BERGEM B BMSi üaZEIST De amateurs zullen niet marchanderen over de hoogte van de vergoedingen die betalende voetbalclubs zullen moeten uitke ren als zij geselecteerde spelers van het z.g. „Jeugdplan Neder land" van amateurverenigingen zullen overnemen. In de gezamenlijke vergadering van Stouthart (foto) aan op het vormen v er bestuurders van hun zetel moeten t de amateursecties drong J. in één blok. Maar dan zullen i dat is een probleem. Het ambitieuze nieuwe plan is opgezet om jeugdig talent sneller te kunnen selecte ren en gedegener te kunnen opleiden. Het gaat ervan uit dat voor spelers die zijn ge selecteerd voor regionale of nationale elftal len, bij overgang naar het betaald voetbal extra-vergoedingen moeten worden betaald. De helft ervan komt toe aan de vereniging waarvoor de speler uitkwam, van de ande re vijftig procent zou het Jeugdplan moeten worden gefinancierd. Het betaalde voetbal acht het Jeugdplan Nederland van wezenlijk belang voor het Nederlandse voetbal, maar schrok wel te rug voor de financiële consequenties. De heer H. Feringa, voorzitter van de Lande lijke Bond van Amateur-voetbalverenigin gen, heeft zaterdagmorgen tijdens de alge mene vergadering van de drie amateursec ties in het KNVB-sportcentrum in Zeist verklaard „niet bereid te zijn om af te din gen op de voorgestelde bedragen". Dit houdt in dat slechts als blijkt dat de beta lende clubs op de bondsvergaderingen van 15 december in Den Haag hun financiële bezwaren hebben overwonnen het plan kan worden verwezenlijkt. Hamerstuk De afgevaardigden hebben het voorzitter .1. W. van Marie in het geheel niet moeilijk gemaakt. Dit was niet verwonderlijk want tijdens de afzonderlijke algemene vergade ringen van de secties zondag-amateurvoet- bal, zaterdag-amateurvoetbaJ en de afdelin gen de week tevoren, waren de controver siële punten al uitputtend behandeld. Zelfa de financiële jaarstukken, veelal een punt van langdurige discussies, bleken lichte lijk tot verbazing van praeses van Maria niet meer dan een hamerstuk. Hoeveel? De afgevaardigde J. Stouthart betreurde het dat de pogingen van de besturen van de drie amateursecties tot een afdeling amateurvoetbal te komen, waren mislukt. Het grote probleem is hoeveel plaatsen de drie groeperingen moeten krijgen in het overkoepelende bestuur. Gesteund door LBA-voorzitter Feringa drong hij er op aan dat men opnieuw om de tafel gaat zitten. De heer Van Marle onderschreef dat be lang volledig. „Naast het bestuur betaald voetbal zou één krachtig college moeten staan", waren zijn woorden, „die het ge hele amateurvoetbal kan vertegenwoordi gen." Kortsluiting Zeer onlangs nog werd van de zijde van de sectie betaald voetbal van de KNVB geopperd dat „des noods een gerechtelijke procedure tegen Goud- smit-Hoff zou worden aan gespannen indien deze sponsor niet aan zijn ver plichtingen zou voldoen". Thans blijkt dat er nim mer een definitieve over eenkomst is gesloten. Er zijn slechts besprekingen gevoerd, die niet tot resul taat hebben geleid zodat Goudsmit-Hoff op 9 augus tus reeds de KNVB be richtte geen interesse in sponsoren te hebben. Mr. Hogewoning, voorzitter sectie betaald voetbal, heeft zich in een vergade ring waar de „befaamde brief van de UEFA inzake het transfersysteem" ter sprake kwam, laten ont vallen dat wel meer brie ven niet of (veel) later werden doorgezonden. Dat duidt op kortsluiting, die in het geval Goudsmit- Hoff waarschijnlijk even eens is opgetreden. Op een schriftelijke afwijzing kunnen zelfs de vele mees ters in de rechten in de sectie betaald voetbal on mogelijk reageren met „lopen naar de rechter". Gaatjes Door de betalende clubs is schriftelijk afgesproken dat zij niets zullen onder nemen zolang het alterna tieve transfersysteem nog niet in werking is getre den, dat schade kan be rokkenen aan de bedrijfs tak betaald voetbal. Dat slaat dan vooral on de transferperiode die per 1 december is ingegaan. Ter vergadering van 17 no vember verhieven de he ren Van Zandvliet (Feyen oord) en Van Rijn (Spar ta) hun stem omdat ze toch wel eens wilden we ten of daaronder ook viel een overeenkomst (trans fer) „waaraan geen dub beltje te pas zou komen", en „of de bepaling van kracht bleef dat alleen kan worden onderhandeld over spelers die op de eer ste transferlijst hebbe» gestaan". Dat laatste werd bevestigd. Later kwam de aap uit de mouw. Feyenoord en Sparta hadden besprekin gen geopend over een ruil tussen Lex Schoenmaker en Willy Kreuz, die beiden niet op de eerste transfer- lijst stonden. Omdat uit de vergadering werd ge roepen: „We hebben afge sproken ons aan de regle menten te houden" capitu leerden Van Zandvliet en Van Rijn. Het kan wel te denken geven over de ma nier waarop bestuurders toch zoeken naar gaatjes waardoor een schriftelijke afspraak kan worden om zeild. BH Breuk Op 15 december komt het voetbalparlement (ama teurs en betaald voetbal) bijeen voor de jaarlijkse vergadering. Zaterdag be sloten de amateurs niet af te wijken van de voor het Jeugdplan Nederland gel dende bedragen bij opne ming van een amateur in de betaalde sector. De be talende clubs maakten daartegen een week tevo ren ernstig bezwaar. Wijs heid en tact zullen nodig zijn om die breuk in de gedachtengang op 15 de cember te helen. Nicolaas Dewalque: Niet optimistisch zonder Van Moer'

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9