fieidae Somcuit Noodwetten in beraad bij kabinet en bedrijfsleven Rotterdam mag olie doorvoeren V wills Rijkspolitie vindt gestolen tankwagen met alcohol terug f i ze zeggen... PAARD AAN DE TOOG Kind bij brand omgekomen BEGRAFENIS BEN GOERION Raad Voorschoten uit weer kritiek op burgemeester L£I2 65e JAARGANG No. 18677 MAANDAG 3 DECEMBER 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f 27,76;jaar 108.20. - Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.20 uur Cannon; 21.10 uur Willeke. er was eens. 22.00 uur Televi- zier-magazine met energiecri sis; kijkers kunnen telefonisch vragen stellen. Ned. II: 19.05 uur Soete Suiker- bol; 20.20 uur Boerin in Frank rijk; 21.15 uur Hier en nu; 21.55 Tussen salon en souterrian. Veel bewolking met op de mest» plaatsen nu en dan regen of mo tregen. Minimumtemperaturei van 6 graden vlak aan zee tot I graden in het zuidoosten var het land. Maxima van 8 grader in het westen tot 5 graden ir het zuidoosten. Vrij krachtigi tot harde, aan de kust latei stormachtige wind, ruimend var zuidwest naar west tot noord west. Ah controle mogelijk is BRUSSEL ROTTERDAM Als het technisch mogelijk is te verzekeren dat deze olie niet ten goede komt aan Nederland, kan Rotterdam blijven functioneren als doorvoerhaven van Ara bische olie voor België en West-Duitsland .Dit hebben de olie ministers van Saoedi-Arabië en Algerij voor de Belgische tele visie verklaard. Volgens de Rotterdamse wethouder van de ha ven, drs. Viersen is de door de Arabieren gewenste controle mogelijk .Voor de werkgelegenheid in de haven zou het Arabi sche besluit volgens drs. Viersen echtr weinig positief effect hebben, omdat het overslaan van olie een weinig arbeidsinten sief werk is. Een opheffing van de olieboycot van Nederland zit er volgens minister Lubbers (Economische Zaken) op korte termijn niet in. De minister zei dit na afloop van het gesprek dat hij zater dag in Brussel had met de Saoedische en Algerijnse olieminis ters Yamani en Abdessalam. Beide Arabische ministers gaven de wens te kennen dat Nederland eenzijdig een verklaring af; legt, waaruit blijkt dat de Nederlandse opvattingen niet afwij ken van die van de overige acht landen van de E.E.G. Minister Lubbers zei, niet zo pessimistisch te zijn over een op lossing van het Midden Oosten-iprobleem, waarvan de olie kwestie een essentieel onderdeel is. Hij voegde er aan toe, geen opheffing van het olie-embargo te verwaohten voor het Midden Oosten-probleem is opgelost. In Amerikaanse regeringskringen is vernomen, dat Amerika bereid is aap Nederland olie te leveren als wij door de Arabi sche olieboycot niet meer in onze minimum-behoefte kunnen voorzien. Dank zij een recente verklaring van de Belgische minister van Buitenlandse zaken zullen de Arabieren wellicht hun houding tegenover België in gunstige zin herzien, en het evenals Enge land, Frankrijk en Spanje opnemen in de king van „bevriende landen". Dit betekent dat de voor januari aangekondigde verde re korting met 5% van de olietoevoer niet van toepassing zal rijn op deze landen. In café „De Farm" in Amsterdam kwam een van de stamgasten, heel toepasselijk, te paard. Maar bij zulk koud weer kun je het dier niet buiten laten staan. Dus werd voor hem een plaatsje ingeruimd aan de bar, waarna de kastelein hem een glas wortelsap ser veerde. SPRANG-CAPELLE (ANP) De rijkspolitie heeft zaterdagavond in Sprang-Capelle een tankwagen, gevuld met 25.000 liter zuivere alcohol, terug gevonden die in de nacht van woens dag op donderdag In Pijnacker was gestolen. Drie mannen waren in een schuur bezig de alcohol over te pom pen in tweehonderd klaarstaande va ten. Ze gaven zich zonder verzet over. De alcohol, bestemd voor een distilleerderij in Schiedam, had een waarde van 413.000 gulden, terwijl de gloednieuwe tankwagen van de transportonderneming Jawico in Pijn acker anderhalve ton gekost had. Een ande re chauffeur van Jawico was 's nachts de gestolen wagen tegengekomen op de rijks weg Rotterdam-Breda. Men wist dus dat het spoor naar het zuiden leidde, maar het was toch toeval, dat het grootscheepse onderzoek leidde naar de bewuste schuur. De aangehouden mannen zijn een 34-jarige houthandelaar uit Bergeyk, een kippenfokker (22) uit Balen. België, en een 22-jarige inwo ner van Eersel zorder beroep. Inval op het huisadres van twee van de drie leverde de politie nog een complete distilleerderij op. De verdachten bleken voorts over moderne com municatiemiddelen te beschikken. Het onder zoek van de rijkspolitie van Pijnacker, Sprang, Den Haag en Den Bosch en de doua nerecherche duurt voort. Nog nooit was in Nederland zo'n grote hoeveelheid alcohol ge stolen. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG Het kabinet begint vanavond reeds met beraad over al lerlei maatregelen, die in verband met de oliecrisis noodzakelijk zijn. Vanavond worden daarvoor vertegenwoordigers van de werk gevers en werknemers ontvangen. Morgen overlegt het kabinet met de werkgeversvertegenwoordigers van de middenstand en de land bouw. Punten van overleg zijn: bijzondere regels voor alle inko mens en de tarieven in de vrije beroepen; verder regels voor hu ren, pachten, dividenden en tantièmes. Maatregelen, die premier Den Uyl zaterdagavond al aankondigde voor radio en t.v. Bodegraven Bij een kettingbot sing op de Rijksweg nabij Bo degraven zijn zaterdag tien ge wonden gevallen, waaronder en kele zeer ernstig. Bij het onge luk waren acht personenauto's, een tankwagen en drie vracht wagens betrokken. Een foutieve invoegmanoeuvre zou de oor- zaak zijn van de botsing, die voor een enorme ravage zorgde. stremd. Verschillende wagens moesten met snijbranders van hun omklemming met de vang rail worden bevrijd. Ten tijdt van het ongeluk tras het Weg- Het verkeer in de richting dek enigszins glar' door sneeuw- Utrecht was geruime tijd ge- val. Leiderdorp - De 27-jarige vracht wagenbestuurder D. J. A. E. uit Nieuw Vennep en de 21-jo rige bestuurder van een perso nenauto A. J. M. B. uit Rijr- wctering ontkwamen dit week einde ternauwernood aan een ijskoude onderdompeling toen de wegens waarin zij zaten op de provincialeweg no. 5 vlak voor Leiden van ia weg raak ten. Oorzaak was een foutieve inhaalmanoeuvre van de vracht wagenchauffeur, die daardoor de macht over het stuur ver loor en in jen slip de langs de weg geparkeerde personenauto meenam. Met de neuzen in het water kwamen beide auto's tot stilstand. Niemand raakte er gewond. wEmnwae^r-j Bij het overleg tussen regering, werkgevers, vakcentrales, mid denstand en landbouw speelt de werkgelegenheid een belangrij ke rol. Volgens premier Den Uyl moet de werkgelegenheid gehandhaafd worden, ondanks de crisis, die Nederland be dreigt. In dit verband wordt vooral gedacht aan een ontslag stop en aan het soepeler toe staan van werktijdverkorting in diverse sectoren van het be drijfsleven. Verwacht wordt, dat het overleg tussen regering en bedrijfsleven enige dagen zal vergen. Daarna, vermoedelijk eind deze week, ontvangt de Tweede Kamer een aantal voor- stellen van de regering, die no dig geacht worden om de econo mische gevolgen van de oliecri sis zo klein mogelijk te houden. De vakcentrales zijn voor wat dit betreft minder pessimistisch dan de werkgevers en verschil lende woordvoerders van politie ke partijen. Het zal volgens de vakcentrales met de werkgele genheid nog wel meevallen, vooral wanneer de regering vol doende maatregelen neemt, „om de werkgevers af te rem men wanneer deze eventueel tot massale ontslagen zouden willen overgaan". Het overleg tussen regering en het bedrijfsleven zal zich mede concentreren op de vraag, in hoeverre loonsverhogingen in EGMOND AAN ZEE Bij een brand in hotel Duin en Dal te Egmond aan Zee is vannacht het anderhalf jarige kind van de eigenaar om het leven geko men. Een man. een vrouw en drie kinderen konden met hulp van omwonenden worden gered. De schade aan het gebouw loopt in de tonnen. He* pand was ver zekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. f 1.000.- boete BODEGRAVEN De Haagse rechtbank heeft een 28-jarige vertegenwoordiger, die voor vijf tig mille aan kaas had verduis terd, veroordrïeld tot een geld boete van 1000 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met eet) proeftijd van 2 jaar. De vertegenwoordiger verduister de van juni 1972 tot juni van dit jaar regelmatig grote partijen kaas door knoeierijen met fac turen. Door deze manipulaties kon hi zelfs tweej zuivelwinkels in Haarlem openen. 1974 nog mogelijk zijn. Verder staat op de overleg-agen- da o.m. de kwestie van de huur- verhogingen. De regering over- j weegt in dit verband, om de huurverhogingen zoveel moge lijk te beheersen. Doel van dit alles is, om naast een loonmati ging ook de prijzen zoveel mo-1 gelijk in de hand te houden. Ge vreesd wordt namelijk, dat de prijsverhogingen van olie en j olieprodukten ernstiger zullen j zijn, dan men nu reeds kan be- I cijferen. Daardoor zouden ook andere prijzen in beweging kun nen komen. De regering wil dit I zoveel mogelijk beteugelen. Vietkon g schiet depot van benzine in brand SAIGON - De Viel- kong heeft vanoch tend vroeg met bijna 50 mortiergranaten de grootste benzi neopslagplaats van het land in brand ge schoten. Miljoenen li ters benzine zijn in vlammen opgegaan en de militaire gou verneur van de hoofdstad heeft de verkoop van benzine voor particulier ge bruik verboden. Het is de opslagplaats van de Shell te Nha- be, 10 kilometer ten zuidoosten van Sai gon. Tenminste 28 tanks zouden in brand Margarine vier cent duurder DEN HAAG De margarineprijs is met ingang van van daag met vier cent per pakje van 230 gram verhoogd. De prijs van halvarine is twee cent hoger ge worden. Een erewacht van politiemannen en militairen draagt de kist met het lichaam van David Ben Goerion naar een wachtende helikopter, voor de vlucht van het ziekenhuis van Tel Aviv naar Jeruzalem. Ben Goerion, een van de stichters van de staat Israël en de eerste premier van zijn land. is 87 jaar geworden. Hij werd op 18 november getroffen door een beroerte, waar van hij niet meer herstelde. Vandaag wordt Pen Goerion naast zijn vrouw Paula begraven in de kibboets Sde Boker in de Negev, waar hiI de laatste jaren heeft gewqond. (Zie voor eën biografie elders in de krant). VOORSCHOTEN Tijdens de al gemene beschouwingen in do gemeenteraad is door de nestor van de raad, de heer M. de Klerk Wolters, voorzitter van do prot. chr. fractie, ernstige kri tiek geleverd op burgemeester dr. J. v. d. Haar. In zijn twijfel aan dr kwaliteiten van de burgemeester sprak hij namens alle fracties: „Voor uw benoeming hadden wij een pro fiel: we dachten toen aan een burgemeester volgens het pro fiel van een manager of een uit stekend coördinator. Naar onze mening bent u er nog steeds niet in geslaagd geheel aan dit profiel te beantwoorden." Bur- gemeester v. d. Haar, die Voor schoten nu 2% jaar leidt, gaf als antwoord: „Ik betreur, dat ik niet aan bepaald? verwach tingen voldaan heb. Mijn taak vervul ik naar eer en geweten. Een mens kan niet meer talen ten ontplooien dan nij heeft." Volgens de heer De Klerk Wolters werken het college van b. en w. en de ambtenaren op het ge- m-entehuis langs elkaar heen. Structuur- en ontwikkelingsplan nen worden niet juist behan deld. Zo had de gemeente bij voorbeeld de plannen voor de nieuw te bouwen brandweer-ka zerne in eigen handen moeten houden. „We hebben ambtena ren die dat graag zoud n 'loen", aldus de heer De Klerk Wolters. Er gaan in de raad al rtemmen op om over drie jaar. wanneer het eerste ambtstermijn van de 56-jarige burgemeester afioopt. de bezwaren die geu l Jjn, aan de commissaris van de koningin •voor te legg n. De bezwaren re gen burgemeester v. d. haar zijn al eerder gehoord in de gemeenteraad. Gesprekke die het seniorenkonvent daarop heeft gevoerd, hebben blijkbflai niet het gewenste resultaat op geleverd voor de raad. dat op onze bont-afdeling een klant door een nerts is gebeten - hij was woest op z'n lage prijs

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1