Australische oudjes deden het tegen Amerika nog best Damhond van zes naar zeven bestuursleden OPGAANDE LIJN HONKBALLERS Wordt Raak door HIJS geholpen? Hendriksen bij Utrecht alsnog terug Jeugdjudotoernooi werd organisatorisch succes mim- Daviscup na vijf jaar heroverd ■«US MAANDAG 3 DECEMBER 1973 A 4 (Van een speciale verslaggever) CLEVELAND Na vijf jaar de Daviscup in zijn bezit te hebben gehad, heeft Amerika deze felbegeerde trofee voor landenteams aan Australië moeten afstaan. De routi ne van tennisveteranen Rod Laver (35) en John New com be (29) bleek een garantie te zijn om de beslissende dub- belpartij - de Australiërs hadden in de enkelspelen al een voorsprong van 2-0 opgebouwd - zonder kleerscheuren door te komen. Rond zesduizend toeschouwers za gen gistermiddag de Amerika nen Stan Smith en Erik van Dil len (samen waren ze 26 jaar jonger dan hun Australische op ponenten met 6-1, 6-2, 6-4 verlie- Met deze zege werd het totaal van Australië op 3-0 gebracht, uiteraard voldoende om de Da viscup te veroveren. Stan Smith en Erik van Dillen stonden voor een schier onmo gelijke opgave. Zij moesten win nen om Amerika een kans in deze finale te laten behouden. De achterstand van 2-0 heeft het spel van het Amerikaanse dub bel duidelijk negatief beïnvloed Na afloop vertoonde Laver geen Vooral Van Dillen speelde niet bepaald een briljante partij. Hij was veruit de zwakste waar het gelegenheidsdubbel van Au stralië (Laver had tien jaar met Rosewall gespeeld) natuurlijk dankbaar gebruik van maakte door zoveel mogelijk op Van Dillen te retourneren. Stan Smith probeerde door geva rieerd werk aan het net de ba kens te verzetten, maar de Au stralische routiniers lieten zich daardoor niet van de wijs bren gen, ook al kregen zij het in de derde set wat moeilijker. Ech ter na 66 minuten was de Au stralische totaalzege een feit. sporen van de inspanning. Hij glunderde en terwijl hij de Da viscup teder betastte zei hij: „Smith en Van Dillen waren te gespannen, omdat zij wisten dat wij ontspannen konden spelen. Toen wij bovendien onze tactiek tijdens de wedstrijd een paar keer wijzigden zagen ze het he lemaal niet meer, zij moesten het antwoord schuldig blijven" Dat de Amerikanen duidelijk be neden hun normale niveau speelden was zonneklaar. Smith verspeelde tweemaal zijn servi- cegame en Van Dillen driemaal. Hoe groot in dit dubbelspel het Australische overwicht was blijkt wel uit het feit dat Laver en Newcombe achtmaal een In- ve-game veroverden. Op de overdekte tennisbaan in Cle veland - een novum in de Ameri kaanse Daviscup historie - wa ren - slechts - drieduizend toe schouwers zaterdag getuige van de complete ontgoocheling van de Amerikaan Gorman. De Amerikaan - negen jaar jonger dan Laver - leidde na drie sets met 2-1 (10-8, 6-8, 8-6) en de verwachting was gewettigd dat Laver op conditie geslagen zou worden. Maar het tegendeel was waar. Laver ging juist in de laatste sets beter spelen en bracht deze nog vrij gemakkelijk op zijn naam, 6-3, 6-1. De hele partij had bijna drieëneenhalf uur geduurd. Eerder had John Newcombe het eerste Australische punt binnen gebracht. Maar dat ging minder gemakkelijk dan in de partij van Laver. In de beslissende vijfde set, bij de stand 2-2, leid de de Amerikaan Smith met 3-1. Het Amerikaanse punt leek zeer nabij, maar op dat moment kwam de collapse van Smith, die steeds zwakker ging spelen. Uitgerekend een double-fault van de Amerikaan - die ook al in 1971 in de finale van New combe verloor - bracht de zege van de set en partij bij New combe. Hoewel de Daviscup definitief naar Australië ging, weerhield dat Newcombe niet ook een zege te boeken in het enkelspel op Tom Gorman met 6-2, 6-1, 6- 3. Dat betekende in de finale de tweede zege voor Newcombe, waardoor hij Tom Okker van de tweede plaats - waard 37.500 dollars - in het Grand Prix Klassement verdrong. Zaragoza Spanje heeft zijn wedstrijd voor k wartfinales van het tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker tegen Po len, die in Zaragoza is gespeeld, met 3-2 gewonnen. De resultaten zijn: Munoz-Fiback 6-1, 2-6, 3-6; Higueras-Niedzwiedzki 5-7, 6-8; Munoz/Moreno-Fiback/Nowicki 4- 6, 6-0, 6-1, 6-4, Ook Italië en Zweden plaatsten zich voor de halve finales. Zwe den versloeg Groot-Brittannië met 3—2 (na een achterstand van 20), Italië bleef met de zelfde cijfers Frankrijk de baas. HAVANA Het internationaal nauwelijks ervaren verjongde Ne derlandse honkbalteam heeft de laatste dagen een goede indruk achtergelaten in het toernooi om de wereldtitel op Cuba. Vooral In de laatste twee duels, die overigens opnieuw nederlagen opleverden, weerde de ploeg van coach Urbanus zich bijzonder verdienstelijk. Er heeft zelfs lange tijd een over winning op Venezuela in geze ten, maar de ploeg kon een voorsprong van 3—1 in de laat ste innings niet in handen hou den. Het verschil bleef echter beperkt tot een eervolle neder laag van 5—3. Een dag eerder kon Nederland het eveneens niet bolwerken tegen Mexico. Ditmaal had het duel een geheel ander verloop, want Nederland kwam tegen de Mexicanen met 3—0 achter. In de zevende in nings echter werd fraai gelijk gemaakt, maar in de verlenging ging de ploeg met Koops op de heuvel toch nog met 43 tenonder. In het spel van de na tionale ploeg zit echter een dui delijk waarneembare opgaande lijn, die de verwachtingen wet tigt dat dit wereldtoernooi gun stiger wordt afgesloten dan „Colombia", waar Nederland enkele jaren geleden een af schuwelijk debficle beleefde, die na terugkeer tot een crisis rond het team leidde. In het toernooi in Havana ste vent Cuba op de titel af. De Cu banen behaalden een overwin ning van 11—0 op de Domini caanse Republiek. Panama is tweede na een zege van 54 op Puerto Rico. DEN HAAG Ongewild kan HIJS Veronica zijn stempel op de finale van de competitie om de Coupe Nationale Ne derlanden drukken. Zelf is HIJS allang voor de bovenste plaats uitgeschakeld maar het kan wel „stadgenoot" Raak-ijshockey en Tilburg een enorme dienst bewijzen. Raak en Tilburg hebben beide twee verliespunten, maar ontmoeten elkaar vrijdag in Tilburg. Als HIJS vanavond wint dan moét Belgische ploegen Luik en Brus- Tilburg vrijdag met tenminste sel. Nijmegen en Smoke Eaters 3 doelpunten verschil verliezen. moeten nog uitvechten wie van om zich winnaar van de Coupe te hen overgaat, noemen. Wordt er met slechts Tilburg won zaterdagavond in twee doelpunten verloren dan Heerenveen (slechts 800 toe kan Raak zich winnaar noemen. schouwers) met 7-4 van Thialf. De eerste wedstrijd tussen beide Smoke Eaters speelde gister giganten op de Hokij werd door avond in Geleen tegen Nijme- Raak met 5-3 gewonnen en het gen, de uitslag werd: 6—3. doelgemiddelde telt alleen van onderlinge wedstrijden. Wint De stand in de competitie van de Tilburg vanavond dan moét Coupe Nationale Nijmegen is: Raak vrijdag winnen en die Raak-ijshockey 12 11 0 1 22 dwang kan in het voordeel van 2 Tilburg Trappers i0 9 0 1 18 Tilburg werken. Voor HIJS is hst echter een ere zaak r.n van Tilburg te winnen en gezien de eerste wedstrijd in Tilburg (11-7) zit die winst er wel in want beide ploegen lig- 8- ThiaJf gen elkaar goed. HIJS heeft het waarschijnlijk minder moeilijk dan afgelopen zaterdag in Luik toen met 12-4 van CPL werd verloren. De achterhoede was op de kleine baan duidelijk van slag en van de twaalf doelpunten die Luik maakte waren er acht het ge volg van defensiefouten. HIJS leed nog een verlies. De Graauw vloog tegen de balus trade en moest van het ijs worden gedragen, zijn meespe len vanavond is derhalve een vraagteken. Lijngenoot, de nieu we Canadees, Martin ondervond last van een zware griep. 3. HIJS Veronica 4. CPL Luik 5. Smoke Eaters 6. Nijmegen 7. Brussel 12 7 0 11 6 0 5 14 5 12 8 12 8 10 12 3 0 9 6 11 1 0 10 2 ARNHEM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond zal met een lid worden uitgebreid en in de toekomst bestaan uit ze ven leden, zo werd tijdens een buitengewone algemene vergadering in hotel Haarhuis te Arnhem, voorafgaand aan de jaarlijkse alge mene vergadering besloten. De dubbelfunctie secretaris-penning- meester werd opgeheven. In de eerste koers op Hil versum kwam het paard „Kathleen Song" te vallen. Alles lepk ernstiger dan het was want het paard kwam daarbij geholpen door haar rijder Freek Eeren- berg (links) weer snel overeind. De huidige functionaris drs. W. Visser uit Amsterdam treedt in het vervolg op als coördinator financiën en sponsoring. Tot de voorjaarsvergadering zal hij evenwel ook het secretariaat waarnemen. In de nieuwe func tie van coördinator recreatie- dammen werd de heer W. Los uit Smilde benoemd. De meeste aandacht vergde het punt bestuursbeleid. Enkele af gevaardigden konden zich niet verenigen met het rapport van •een commissie die een onder zoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de controverse tussen het bestuur van de bond en de sponsors van de twee kamp om het wereldkampioen schap SijbrandsAndreiko. Zij verweten de commissie een soort doofpotpolitiek en vonden dat de schuldigen in het rapport Golfspeler Nicklaus sloeg goud bij elkaar BUENA VISTA —De befaamde Amerikaanse golfspeler Jack Nicklaus heeft met het winnen van het Walt Disney tournooi te Buena Vista als eerste speler in het golf de totale winsom van 5,5 miljoen gulden bereikt. Met de 30.000 dollar, die Nicklaus hier won (het totale prijzengeld was 150.000 dollar), kwam zijn totaal op 2.012.068 dollar. Hij sloeg dit bedrag bij elkaar in twaalf jaar professional golf. Het was het laatste toernooi van het Amerikaanse circuit van dit seizoen. De winsom van Nic klaus over dit seizoen bedraagt 308.362 dollar (ongeveer 850.000 gulden), waarmee hij eveneens aan de top staat. Hij kwam in Idt seizoen tot zeven overwin ningen in de achttien belangrij ke toernooien, waarin hij uit kwam. HIJS heeft zich in elk gaval ge plaatst voor de internationale competitie die in februari 1974 van start gaat. Daarvoor heb ben zich ook geplaatst: Tilburg Trann«»rs. Raak-ijshockpv en de UTRECHT De eredivisieclub FC Utrecht gespeeld. FC Utrecht is dit weekeinde als- Het doel werd de laatste tijd nog tot overeenstemming geko men met doelman Joergen Hen riksen. De Deen tekende zater dag een contract voor twee en een half jaar. Henriksen had deze competitie nog niet voor de dedigd door Harry Suvee, die minder gelukkig opereerde. Aan het eind van het seizoen weiger de Henriksen te tekenen, omdat men niet bereid was te voldoen a«n zijn voorwaarden. Keiler moet twee weken rust houden MUNCHEN - Het Westduitse WI- SO-lid Erhard Keiler zal niet mee kunnen doen aan de prof- schaatswedstrijden in Eindho ven in Den Haag. Keiler, die tij dens de westrijden in Alkmaar vrijdag wegens een blessure moest uitvallen, zal twee weken rust moeten houden. Commen taar van Keiler: „Daardoor verlies ik zeker een bedrag van ongeveer 12.000 gulden". INZELL Monika Pflug heeft dit weekeinde op de kunstijsbaan van Inzeil bij een temperatuur van 20 graden onder nul ge toond dat zij al behoorlijk in vorm is. De 19-jarige Westduit se, die in de heftst dreigde met schaatsen te stoppen kwam tot 500-metertijden van 45.19 en 45.80 seconden, reed de 1000 me ter in 1.33.67 en de 1500 meter in 2.27.64. Op deze afstand zege vierde de Noorse Lisbeth Berg in 2.26.11. Bij de heeren zegevierde de Noor Ole Christian Iversen in de sprintvierkamp. Zijn beste pres tatie was 40.53 seconden op de 500 meter van de tweede dag. DEVENTER Tijdens schaats wedstrijden in Deventer heeft de Canadese Sylvia Burka de 500 meter bij de dames gewon nen in de uitstekende tijd van 45,6 seconden. Sylvia Burka ver toeft reeds van 6 oktober in Ne derland en zal op 19 december naar Inzeil gaan. De voornaamste uitslagen zijn: DAMES: 500 METER: 1. Sylvia Burka (Can.) 45.6 seconden; 2. Christa Jaarsma 47,5 3. Annie Borkink 47,6. HEREN: 500 METER: 1. te Winkel 43,0, 2. Westerhof 43,1, 3. Brink 43,4. 3000 METER: 1. Te Winkel 4.39,0, 2. Waanders 4.43,3, 3. Slakhorst 4.43,6. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Meer dan honderd jonge judoka's uit geheel Zuid-Hol- land hebben deelgenomen aan de officieuze Zuidhollandse jeugd kampioenschappen, die zaterdag onder leiding van de sportschool Mulder in de sporthal aan de Steenwijklaan werden gehouden. De naar gewichtsklasse ingedeel de jongens (en meisjes), die stuk voor stuk van plan zijn het voorbeeld van Anton Geesink en Willem Ruska te volgen, hebben in een indrukwekkende reeks wedstrijden hun uiterste best gedaan om een goed resultaat te behalen, terwijl het gebruik van zes judo-matten en de me dewerking van vele scheidsrech ters, tijdwaarnemers en an dere officials er toe bijdroeg dat dit zeer geslaagde toernooi in een vlot tempo kon worden af gewerkt. Na de poulewedstrijden, waarin ook de verliezers ten minste drie keer op de mat konden ko men, volgden de interessante eindstrijden, waarin met houd grepen, beenworpen en schou derworpen vaak een verrassen de techniek werd gedemon streerd. Het slot, bestaande uit een prijsuitreiking, compleet met een erepod.um, werd een waar feest, waaraan ook mede werking werd verleend door de toevallig in de buurt zijnde zwarte Piet, die niet karig was met zijn pepernoten. De resultaten van dit toernooi, dat voor de sportschool Mulder, waren als volgt: Lichtgewichtklasse :1 Mark Kortenoe- ver (Leiderdorp). 2 Peter Vogelaar (Mlddelharnls). 3. Peter Spui (Mid- delharnls). Haltmlddenigewlcht: 1. Laurens van As (Leiderdorp), 2. Rik Snellen van Vollenhoven (Maassluis), 3. Marcel van der Meer (Lelden). Middengewicht: 1. Paul de Wit (Mld delharnls). 2. Rudy Evers (Den Haag), 3. Teun Koppenol (Mlddel harnls). Ha! (zwaargewicht: 1. Nico Klein (Maassluis), 2. Mark Veen (Maas sluis). 3. Peter Schrama (Sassen- helm). Zwaargewicht: 1 VVIm Hoekman (Maassluis). 2 Fred Hazelaar (Den Haag). 3. Robert Kloos (Sassen- helm). Meisjes: 1. Marjan Groenendijk (Lel den), 2. Mary Plelerse Middelhar- nis). 3.Jacqueline PleUrse (Middel- niet voldoende werden aangewe zen. De commissie wees er op dat van beide kanten fouten wa nen gemaakt en dat het niet aanging enkele personen de schuld te geven. De vergadering ging toen akkoord met het uit gebrachte rapport. De twee kamp heeft de KNDB 'n bedrag van 2000 gulden gekost, de helft hiervan wordt echter door een gulle gever gedekt. Volgende maand zullen in hotel Haarhuis te Arnhem de wed strijden worden gespeeld voor de halve finalegroepen van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land 1974. De indeling van de twee groepen ds: Groep 1: Drs. D. de Jong (Groningen), Drs. E. P. Bronst ring (Leiden), F. Drost (Langweer), Th. Tiel- rooy (Driehuis), J. Prinsen (Al melo), P. Bergsma (Terwispel), Drs. J. Dallinga (Groenlo), J. Goudt (Amsterdam), C. Bakker (Alblasserdam), H. Barkers (Asten, N.Br.). Groep 2: F. Gordijn (Den Haag), C. Varke- visser (Katwijk), W. F. v.d. Sluis (Amsterdam), K. Toet (Scheveningen), Sj. Visser (Damwoude), B. Stenekes (Leeuwarden), A. L. Jurg (Al melo), H. van Westerloo (Am sterdam), F. C. H. Ivens (Den Haag) en P. Wijn (Eindhoven). Van 'elke groep plaatsen zich de nummers één tot en met vier voor de finale, waarin voorts uitkomen Sijbrands, Wiersma, Hermelink en De Ruiter. De speeldagen zijn 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26, 27 januari en 2 februari. Duyna'am-de Wit zege in Zürich ZURICH Het Nederlandse kop pel Leo Duyndam-Piet de Wit heeft de 21e zesdaagse van Zü rich gewonnen. Het was de eer ste keer dat deze zesdaagse door een geheel Nederlandse combinatie werd gewonnen. Voor De Wit betekende het zijn eerste zesdaagse-overwinning, voor Duyndam zijn twaalfde. De eindstand luidt: 1. Duyndam- j De Wit (Ned) 489 pnt; 2. Stam- Fritz (Ned/Wdld). op een ronde, 616 pnt; 3. Pfenninger-Spahn (Zwits), op een ronde, 552 pnt; 4. Kemper-Hempel (W Did), op j een ronde, 473 pnt; 5. Bugdahl- f Haritz (W Did), op een ronde 182 pnt; 6. Renz-Savary (W Did/ Zwits), op drie ronden, 524 pnt; 7. Van Lancker-Mourioux (Fr), op drie ronden, 157 pnt; 8. I Sercu-Kurmann (Belg/Zwits), op vier ronden, 315 pnt. De overige koppels hadden negen of meer ronden achterstand op de winnaars. De Nederlander j Van Leeuwen, die samen met de Zwitser Sutter reed, eindigde als twaalfde. In de zesdaagse voor jongeren ging de overwin ning naar de Fransen Aubey- Cluzeaud. Met twee ronden ach- terstand eindigden de Nederlan ders Ponsteen en Fens op de tweede plaats.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14