Noren hebben heerschappij Nederlanders overgenomen Raak sloot minder goed duel toch met winst af Börjes en Linkovesi zijn nu al in topvorm Rob Hagendoorn gaat jeugd Raak trainen Goudsmit Hoff als sponsor van viel af Oranje Hunting en Roomer ook naar Raak? Tilburg Trappers in halve finale Sjelekova onder wereldrecord Kindvall niet Betaald voetbal afgelast ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT ALKMAAR De Noren hebben vernietigend uitgehaald in het eerste schaatsspektalek van de WISO, dat gisteravond zijn tweedaagse afsloot voer onge veer 4500 toeschouwers. Zowel op de 1500 meter als op de 3 ki- lometer bezetten de Noren de hoogste treden op het erepo dium. Slechts Kees Verkerk slaagde erin het Noorse geweld enigszins te weerstaan. Met een derde plaats op de 1500 meter en een derde plaats in het to taalklassement kon de Oranje equipe, dankzij Verkerk, nog met enige glans van de uitste kende Alkmaars'e Ijspiste af stappen. Het Is duidelijk, de Nederlanders heersen niet meer. Die eer is weggelegd voor de Noren, die ondanks het overlijden van de ISSL en de geboorte van de WISO zich nergens iets van aantrokken en rustig onder lei ding van trainer Tenmann bouwden aan hun conditie. Daarvan hebben de Noren in de presentatiewedstrijden van de WISO geprofiteerd door het grootste deel van het prijzen geld in hun beurzen te laten vloeien. Duidelijk is dat de trek bij de Ne derlanders weg is. Op zoals ge zegd Kees Verkerk na, die een schitterende wedstrijd achter de rug heeft. En wat te zeggen van de laatste plaats, die Jélppie van Dijk in het totaalklasse- inent bezet. Jappie van Dijk, kersvers gecontracteerd door de WISO, goed geprepareerd, hij immers volgde van het begin af aan de conditietrainingen van de KNSB om tenslotte toch over te stappen, maar die toch geen imponerende rol kon spelen. Ge bleken is overigens wel dat er bij het publiek wel bejangstel- ling bestaat voor het prof- schaatsen. Li twee dagen be trokken zo'n 6.500 mensen de tribunes, die dankzij de WISO konden worden betaald. De be langstelling in Alkmaar; waar alles uitstekend was verzorgd, is de WISO-bazen alleszins mee gevallen en wat vooral erg be langrijk was: het publiek leefde nog mee ook. Het klom zelfs op d'e stoelen toen Kees Verkerk en de gedoodverfde favoriet voor Kees Verkerk in actie. Hij schijnt de enige Nederlandse schaatser te zijn met wel 'n juiste profmentaliteit. de wedstrijden, Ard Schenk, het tegen elkaar moesten opnemen op de 1500 meter. Rivalen Het werd een duel tussen twee ri valen. De vertoning van Ard Schenk daags te voren op de 5 kilometer had Kees Verkerk be paald niet best geluimd. Op de 1500 meter zou hij Ard Schenk 'eens even goed aanpak ken. Schenk beet zich vast in de kleine Puttershoeker, verloor de race, maar finishte toch in zijn kielzog. Ard Schenk had de WISO getoond toch ook nog te kunnen vechten. Het was -een van de mooiste ritten gister avond op de Alkmaarse piste, nadat eerder Tveter een voor de tijd van het jaar magistrale tijd van 2.05.68 voor zich had laten afdrukken. Tveter trok in zijn race naar 800 harde guldens ook Willy Olsen met zich mee, die met een tijd van 2.07.17 de tweede plaats pakte. Op de 3000 meter zou Kees Verkerk vier seconden sneller rond moeten gaan dan de lange Björn Tve ter. Maar de Noor gaf geen krimp. Nadat in de eerste rit het hopeloos zwoegende tweetal Schenk en Bols zich naar accep tabele tijden trachtten te rijden, stond vast dat de andere rijders beneden dé door Bols en Schenk gezette tijden zouden duiken. Ook Jan Bols heeft kennelijk een slechte periode van voorbe reiding achter de rug. De vech- tersjas van weleer, de man die vroeger nog voor sensatie kon zorgen, is er niet meer. Jan Bols is gedegradeerd tot een rij der uit de middenklasse en daar zit het publiek nu net niet op te wachten. Acceptabel Dat publiek wil voor 'een paar uur schaatsen, waarvoor 15 gulden per avond moest worden neer geteld, strijd zien. Bikkelharde strijd, met daarbij dan goede tijden. Wat het laatste betreft hoeft de WISO zich geen zorgen te maken. De meeste rijders le verden acceptabel werk voor hun brood, maar niet de Neder- landers, op Verkerk na, die be grepen heeft wat het is om prof rijder te zijn. Een profrijder kan zich niet veroorloven zich te verschuilen achter excuses van slechte voorbereiding door omstandigheden. Op het mo ment dat er wedstrijden zijn, moet de rijder zich aandienen. Dat heeft kennelijk ook veteraan Johnny Höglin begrepen, want hij pakte toch nog een vijfde plaats in het profgezelschap voor de Nederlanders Schenk, Bols en Van Dijk. Höglin reed ook een zeer acceptabele 3 kilo meter. In zijn rit tegen Olsen liet hij een tijd afdrukken van 4.33.70 het geen aanzienlijk sneller was dan Bols en Schenk. Aan zijn tijd kon ook Jappie van Dijk niet tippen in het derde paar. Het is duidelijk. Wil de WISO verzekerd zijn van een succes vol seizoen, en belangstelling blijkt er toch te zijn, dan zal ie dere prof ervan overtuigd moe ten zijn dat prof zijn geen in stelling betekent van de op rou tine rondjes draaien. Want dan zal de WISO ondanks alles goe de bedoelingen haar eigen graf graven. Het eindklassement van de all roun ders is: 1 Tveter 174.245 punten, 2. Olsen 175.570. 3. Verkerk 175.760, 4. Grönvold 176.925. 5. HOglIn 177.747, 6. Schenk 178.635. 7. Bols 178.678. 8. V. Dijk 180.418. De eindstand bij de sprinters Is: 1. Linkovesi 163.370 punten. 2. B Borjes 164.030, 3. Erlksen 166.190, 4. Haennlnen 166,345, 5. Könlg 168.820, 6. Blatehford 169.740, 7. Lymafl 171.625. Ton de Wit Leo Linkovesi (1) was Hasse BÖrjes in Alkmaar in totaal vier keer te snel af. Gisteren was hij de enige die de 500 meter onder de veertig seconden reed. ALKMAAR In alle onderdelen van het sprint spektakel tijdens de eerste WlSO-profschaatswed- strijden was Leo Linkovesi de meerdere van Hasse Börjes. Viermaal waren zij eikaars tegenstander, en viermaal zegevierde de kleine, stijlvol rijdejnde Fin over de bonkige Zweedse krachtrijder. Linkovesi is nu al in topvorm en Börjes eigenlijk ook. Al verloor hij dan de directe krachtmetingen tegen Linkovesi, het waren fascinerende duels tus sen de beide wereldrecordhouders op de 500 meter. Verhitte gevechten, die werden beslist omdat Lin kovesi een steeds iets betere start had dan Hasse Börjes, en de laatste vijftig meter iedere keer weer net niet genoeg kracht over had om de uitge putte Linkovesi voorbij te komen. Natuurlijk, doordat Erhard Keiler de tweede dag niet van start kon gaan vanwege zijn steeds erger wordende liesblessure, had Linkovesi het een stuk gemakkelijker en waarschijnlijk had de Fin meer moeite met de Westduitser gehad dan nu met Börjes, maar het doet niets af aan de prestatie van eeuwig glimlachende Leo. Kijk bijvoorbeeld naar de manier waarop Linkove si zijn opponent gisteren op de 500 meter versloeg. De kleine Fin was met zijn ultrakorte schaatssiag net als tijdens het eerste duel iets sneller weg. Hij raasde de eerste 100 meter af in 9.79 seconden, ter wijl Börjes daar 5/100 van een seconde langer over deed. Op de finish was daar nog maar 2/100 van over /Linkovesi 39.99 en Börjes 40.01). Andermaal werden de tijden van dit razendsnelle duo door geen enkele andere sprinter verbeterd. Seppo Hünninen, de sympathieke 30-jarige Finse ingenieur, kwam er nog het dichtste bij. In de der de rit, die hij door het uitvallen van Erhard Keiler alleen moest afklauteren, legde hij na een zeer ac ceptabele eerste 100 meter (10.11) zijn 500 meters ijs af in de voor zijn doen zeer scherpe tijd van 40.67 seconden. Niemand anders van de sprinters elite kwam verder onder de 41 seconden. De Ameri kaan Neal Blatehford leek er in zijn rit tegen de Noor Ivar Eriksen in te slagen (de eerste 100 me ter raffelde hij af in 10.06) maar door een jnisslag In de laatste 50 meter verloor hij zijn balans, waardoor hij op de laatste meters nog bijna Eriksen naast zich moest dulden. De Noor bleef echter 5/100 van een seconde achter (41.14 om 41.19). Door deze misslag moest Blatehford de Zweed König voor laten gaan. König, die tijdens dit tournooi iets tegenviel, kon in zijn rit tegen de Amerikaan Gregory Lyman tot 41.3 komen. Ly man eindigde in 41.96, waarmee hij opnieuw laatste werd. Linkovesi won net niet op de 1000 meter. Hij werd tweede achter Ivar Eriksen. Een hele prestatie van de Noor, gezien het feit dat hij alleen over de baan moest gaan. Eriksen reed een tijd van 1.24.11, ter wijl Linkovesi op 1.24.13 bleef steken. Het zal de Fin (afgezien van de 100 gulden die hij minder ver diende) verder een zorg zijn. Hij zorgde ervoor dat Börjes niet de 1.01 seconden op hem goed maakte, die de Zweed nodig had. Sterker nog, dankzij een overrompelende start (de eerste 200 meter gingen in 17.51 seconden) bleef hij Börjes op de finishlijn 31/100 van een seconde voor. Leo Linkovesi is nu al in topvorm. Erhard Keiler zal, als hij genezen Is van zijn liesblessure, de no dige (zo niet te veel) moeite hebben. ROB HOOGLAND (Van onze sportredactie) DEN HAAG Rob Hagendoorn was gisteravond bij de wed strijd Raak-Smoke Eaters toe schouwer. Hij wil voor Raak gaan spelen. De Nederlandse ijshockeybond zal 6 december tijdens een bestuursvergadering hierover een beslissing nemen. Voor Hijs Veronica 358 is hij Data Olympiads Ronde DEN HAAG Het jaarlijkse wie- Ierevenement voor amateurs Olympia's Ronde door Neder land zal in 1974 worden gehou den van 24 april tot en met 2 mei. Overwinning Levi's DORDRECHT Levi's Flamin go's heeft gisteravond in Dor drecht de competitiewedstrijd voor de eredivisie basketbal te gen Frisol R gewonnen met 108—102. Adriano Rodoni is in Geneve herkozen als voorzitter van de i UCI. De Italiaan was de enigé kandidaat. B Italië is aangewezen om in 1976 het wereldkampioenschap voor wielerprofessionals op de baan i en de weg, alsmede dat voor I dames te organiseren. I Olympia's Tour door Nederland draait in 1974 van 24 april tot en met 2 mei. Er nog de Perschef Hans Kortekaas van Raak: „Rob heeft bij ons reeds een training meegemaakt. Hij was na afloop doodop. Hij gaat bij Raak samen met Dave An drews de jeugd trainen. We ho pen dat hij voor ons snel mag spelen. We zitten niet op hem te wachten. Maar het is toch altijd een speler die goed voor ons na tionale team is en die moet toch niet buitenspel staan". Ook Bennie Roomer en Henry Hunting schjinen het niet best naar hun zin te hebben bij Hijs. Wellicht gaan ze ook naar Raak. nieuws Raak-bestuurskamer. Er is goe de hoop dat Dave Andrews nu snel zijn Nederlandse paspoort krijgt. De Nederlandse ijshockey bond zal zich er voor inzet ten. 13 december moet Dave voor het ministerie van justitie verschijnen. Hij hoopt bij de wereldkampioenschappen het Oranje-shirt te dragen. Decloe was gisteravond niet best: „We kunnen het hem niet kwa lijk nemen met zijn barst in zijn schouderblad. Hij kost Raak vijftig gulden pleisters in de week en is niet naar een dokter te krijgen" was het com mentaar van Hans Kortekaas. Rob Hagendoorn is bij Hijs ge schorst. nu gaat hij de jeugd van Raak trainen. TILBURG De Nederlandse ijs- hockeykampioen Tilburg Trap pers heeft gisteravond de twee de wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup tegen Klagenfurt gewonnen met 8—3. naai* Cambuur De eerste wedstrijd in Klagenfurt eindigde in 55 en daardoor plaatste Tilburg Trappers zich nu voor de halve finales. De pe riodestanden waren 32, 21 en 3—0. In een uitverkocht sta dion (3500 toeschouwers) scoor den voor Tilburg Joe Simons (Jx), Jacques de Heer (3x) Paul Don en John McDonald pe Oostenrijkse tegendoelpunten kwamen van König. Zyplakow en Samonig. ILMA ATA Tijdens internatio- lale schaatswedstrijden met deelnemers uit de Rusland, Oost Duitsland eji Tsjechoslowakije heeft de Russische Tatjana Sje lekova in Alma Ata de 1500 me ter gewonnen in 2 minuten en 15.7 seconden. lit is eentiende seconde beter dan het officiële wereldrecord, dat sinds 15 januari 1971 op naam staat van St'en Baas-Kai- ser. Het is echter de vraag of de tijd van Tatjana Sjelekova als wereldrecord kan worden erkend. Bij de heren bracht sprinter Vale ri Moeratov zijn persoonlijke re cord op de 500 meter op 38.4 se conden, een verbetering van eentiende seconde. Op de 1000 meter liet hij 1.18.1 voor zich afdrukken. LEEUWARDEN De onderhan delingen tussen het bestuur van de eerste divisieclub SC Cam buur en de Zweedse internatio nal Ove Kindvall zijn gisteren op niets uitgelopen. Kindvall heeft telefonisch laten weten zijn zakelijke belangen in Zwe den niet in de steek te kunnen laten. Kampioen schap zaalhockey op 16 januari DEN HAAG Het toernooi om het Nederlandse kampioenschap zaalhockey zal op zaterdag 16 en zondag 17 februari worden gehouden in de sporthal te Be- verdwijk en in de dr. prinsenhal te Heemskerk. Het is de eerste keer dat het toer nooi om de nationale titel over twee dagen is gespreid, waar door het mogelijk is alle dis trictskampioenen hieraan te la ten deelnemen, d.w.z. zes heren en zes damesteams. De titelhou ders zijn 's-Hertogenbosch bij de dames en Hattem bij de he- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Raak IJshockey heeft gisteravond op de Hokij in de wedstrijd tegen Smoke Ea ters haar aanhang lang in span ning gehouden. Pas diep in de derde periode kon de lijstaan voerder in de competitie tegen Nationale Nederlanden de wed strijd in haar voordeel beslissen en met de stand van 6-4 over de finish gaan. De 1500 toeschouwers hebben geen beste avond gehad. De wedstrijd begop veert'g minuten te Iaat, hetgeen betekende zo veel minuten langer in de steen koude Hokij verblijven. De glad heid was de oorzaak van het te laat op het ijs verschijnen van de club uit Geleen. Maar het bleef voor de toeschouwers koud. Het ijshockey was niet hartverwarmend en vooral Raak en met name Decloe kon niet datgene brengen wat de fan's de laatste weken zo posi tief deed spreken over Rank IJshockey. De Haagse ploeg had de wedstrijd misschien te makkelijk opgenomen en mis schien was de concentratie door het wachten wel weg. Dave Andrews bleef bij Raak langs de kant. Niet wegens een blessure, maar om het feit dat Van Bilsen ook wat ervaring op moest doen en met een tegen stander als Smoke Eaters op het ijs kon je iets proberen, was de gedachten bij Raak. En RIJEN De stichting Sportfonds Goudsmit Hoff is definitief afge vallen als sponsor van het Ne derlands elftal. Hoewel de KNVB recentelijk nog heeft la ten weten met onderhandelingen bezig te zijn maakte het dage lijks bestuur van de Stichting Sportfonds Goudsmit-Hoff gis teravond bekend reeds op 9 au gustus j.l. te hebben besloten definitief af te zien van het slui ten van een sponsorcontract. In verband met diverse recente publicaties en berichten, ver spreid door of namens de KNVB, achtte de Stiching het gewenst het volgende communi qué te versspreiden: „In de loop van 1973 zijn tussen de KNVB en de Stichting Sport fonds Goudsmit Hoff onderhan- De KNVB heeft gisteravond alle wedstrijden voor het betaalde voetbal afgelast. KNVB consul Gra- vensteyn, manager Lam van Sparta en trainer Leo Steegman (v.l.n.r.) bekijken de ondergesnee uwde vlakte op Spangen. delingen gevoerd omtrent de mogelijkheid dat de stichting het Nederlands elftal, angezien als sponsor zou optreden van echter met de KNVB geen, al thans niet in voldoende mate, overeenstemming kon worden bereikt, heeft de stichting in een schrijven van 9 augustus 1973 de KNVB laten weten te hebben besloten definitief af te zien van het Nederlands elftal. Aangezien tract. Tussen partijen is nim mer een definitieve overeen komst tot stand gekomen, zodat aan de Stichting Sportfonds Goudsmit Hoff niet kan worden verweten op enigerlei wijze in gebreke te zijn gebleven jegens de KNVB". De Stichting voegt daar nog aan toe dat „van de zijde van de KNVB de onder handelingen dermate onzorgvul dig zijn geweest, dat de stich ting zich ten aanzien van de KNVB alle rechten heeft voor behouden". RODONI HERKOZEN GENEVE - Adri-.no Rodenl is gisteren fn Genève tijdens het Congres van de Internationale Wielerunie (UCI) herkozen als voorzitter. De 75-jarige Italiaan was de enige kandidaat voor het voorzitterschap. Italië is aangewezen om in 1976 het wereldkampioenschap voor profs op de baan en op de weg, alsmede voor dames te organi seren. daardoor Is de formatie bijna van een koude kermis thuis ge komen. De rust die er van Dav® Andrews uit gaat werd in de achterlinie duidelijk gemist. Goed, Van Bilsen is een goede doelman, maar om de druk te weerstaan bij een stand van 2-2 en 3-3 is natuurlijk voor een tweede man heel erg moeilijk. Toch kwam Raak vrij snel op een voorsprong van 2-0. Boyd de beste speler gisteravond maakte re°ds na zeven minuten het eer ste doelpunt uit een assist van Henny van Drunen cn even la ter maakte Decloe zelfs 2-0. Met deze stand kwam ook de tweede periode. Anton maakte in de ne gende minuut fraai 2-1 en valk voor het verstrijken van de tweede p-riode bracht Cowley de stand in evenwicht. Fen mis greep van Van Bilsen die daar voor toch enkele goede schoten had gestopt. Drie minuten was de derde perio de oud, of Turk had Raak aan een voorsprong van 3-2 gehol pen. Voordat Raak aan door drukken kon denken maakte Griffith geen dertig seconden la ter weer gelijk 3-3. Even later stopte Van Bilsen een fraai schot van Anton. En toen, met nog acht minuten te spelen, was het Boyd die knap 4-3 maakte. Maar nog was de strijd niet be slist. Decloe verdween naar de strafbank en Raak moest weer alle zeilen bijzetten. Met nog zes minuten te soel n kon de aanhang adem halen. Een com binatie Crombeen-Jellema en het was 5-3. Daarna zorgde Turk nog voor 6-3 mef een fraai afstandschot en Anton gaf de stand voor Smoke Eaters een nog beter aanzien met een tref fer twee minuten voor het slot 6-4. Een wedstrijd om snel te vergeten. Ook in België geen voetbal BRUSSEL In verband met de winterse omstandigheden, die de velden onbespeelbaar hebben gemaakt, zullen er dit weekein de ook geen voetbalwedstrijden worden gehouden voor de Belgi sche competitie. Ook Engeland en Schotland kampt men mee problemen door de vroeg ingevallen winter. Vrijdag in de namiddag waren reeds negen Engelse leaguewed strijden en twee Schotse Lea gueduels afgelast. Men ver wachtte dat er nog meer afge- 'astingen zouden volgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9