Treslong tjokvol bij jubileumviering Bloembollenkeuring Gezamenlijk optreden Blokfluitensemble en Jeugdkamerorkest werd groot succes Acht maanden geëist tegen Leidenaars voor serie antiekdiefstallen Burgemeester Croles nam afscheid 5 7 K. C. Rommen in Nieuwkoopse gemeenteraad Gyversto viert tweede lustrum bollen wam Fijne, dichterlijke „Pelléas buiten de riddertijd B en f delen ministerraad bezorgdheid van Leiden mee Nieuwe Woubrussrenaren worden voorgesteld aan gemeentebestuur PAGINA 3 ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT HILLEGOM Het gouden jubi leum van de Bloembollenkeu ringsdienst is gisteren in Tres long luisterrijk gevierd. De „fine fleur" uit hel bloembollen vak, de onderzoek-, de voorlich- tings- en de pbo-sector was aan wezig om de viering van het vijftigjarig bestaan op te luiste ren. Onder meer door de direc teur-generaal voor de landbouw, ir. A. de Zeeuw, die er op aan drong dat er meer gedaan gaat worden op het gebied van de kwaliteit. Immers: als een bol gezond is en aan alle eisen vol doet, behoeft dat nog niet te be tekenen dat die bol ook van hoge kwaliteit is. Dan zou men ook het „inwendige" van de bol onder contTole moeten nemen. De zaal van Treslong zat tjokvol toen de voorzitter van de Bloemboilenkeur-ngsdienst. dr. A, L. J. Coenen, als eerste het spreekgestoelte beklom, 't Is goed dat er een /erleden dus spr. Want wat zouden moeten beginnen als we van daag nog een begin zouden moeten maken met al die sa menwerkingsvormen. De heer Coenen ging in het kort nog even de historie van de BKD na.De directeur generaal van de landbouw, ir. A. de Zeeuw, zei dat men van hem vandaag geen is, al- bepaalde toezeggingen kan ver wachten. Er dreigt een econo mische teruggang en de over heid zal de eerste zijn om de kraan terug te gaan draaien. De heer De Zeeuw meende dat het nuttig zou zijn als overheid en bedrijfsleven samen om de tafel gaan zitten om ook het kwaliteitsaspect nader te rege len. Eén ding staat bij voorbaat vast: de hieraan verbonden kos ten zullen door het vak betaald moeten worden. Die zullen via een hogere prijs die men voor een kwaliteitsartikel moet ma ken, terug kunnen komen. Het bollenvak is als eerste begon nen met een vrijwillige heffing om diverse onderzoeken te fi nancieren Als je als eerste be gint, loop je het risico dat je vergeet op tijd over te stappen in een grotere boot om verder te reizen. Het bollenvak is net op tij-_* in die grotere boot ge stapt. waardoor er meer samen werking kon komen met institu ten in Wageningen en waardoor het laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek landelijk proef station kon worden. Ook de fi nanciering van het Laborato rium komt in een wat beter vaarwater. De heer De Zeeuw verklaarde dat de toerusting van het laboratorium up tot date moet blijven. Ook in dit opzicht mag de boot niet gemist worden. Spr. zinspeelde er op dat de verbetering van de toe rusting, waarin het rijk een for se bijdrage zal geven, niet naar een toekomst kan worden ver schoven. Na een korte pauze sprak de heer H. van Os, directeur van de BKB. Hij haakte in op de sug gestie van de heer De Zeeuw. Over het kwaliteitsaspect wor den al besprekingen met de overneid gevoerd. Er zijn hoop gevende perspectieven. Hij ging nader in op de nadelen die de mechanisatie met zich mee bracht voor de ziekzoeker. De laatste spreker was de heer J. Bijl van Du} venbode, die in een kostelijke speech een aantal kwekers ten tonele voerde. Een sterk punt van de BKD noemde de heer Bijl de mense lijkheid en het begrip waarmee men de kweker tegemoet treedt. De kreet „Je komt an me brood" wordt hoogst zelden ge hoord, al is dat bij bepaalde fi guren wel eens noodzake- Hiermee had men het officiële ge- Hiermee had men het officiële ge deelte van de bijeenkomst ge had en bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. OEGSTGEEST Door de aanhoudende gladheid en de oliecrisis is het voor de Sint erg moeilijk geworden iedereen te bezoeken. De bewoners van de Oegstgeestse wijk „Buitenlust" maakten zich daar erg bezorgd over. Om niet vergeten te worden, dienden enkele be woners een verzoekschrift in, met de mededeling of de Goedheilig man even tijd had om langs te komen. En dat had hij. Voor de foto wilde de hoogbejaarde Spaanse bisschop in een van zijn speciale standen staan. Het filosofeer-standje. LEIDEN De officier van justi tie bij de rechtbank in Den Haag heeft 8 maanden en voor waardelijk TBR geëist tegen de 34-jarige J. v. Vliet uit Leiden, die bekend heeft bij een vijftig tal inbraken in Leiden en omge ving (Sassenheim, Bodegraven en Alphen) voor vele tienduizen den guldens aan antiek en kle ding te hebben buitgemaakt. Te gen de 20-jarige A. Henneky uit Leiden, die bij de meeste dief stallen had meegedaan eiste de officier acht maanden waarvan twee voorwaardelijk. De buit was aan helers verkocht. Toch bedroeg de opbrengst niet veel: ,,Ik kon de spullen soms aan de straatstenen niet kwijt en vap antiek heb ik geen ver stand", aldus de oudste ver dachte. die veelal voor de ver koop zorgde. Zo kregen de twee voor een partij antiek, wegge haald bij een restaurant bij de Haagsche Schouw, 800,- ter wijl de waarde volgens de eige naars tienduizend gulden be droeg. Ook een hoeveelheid door H. en v.V. gestolen kleding (uit een zaak aan de Nieuwe Rijn) met een winkelwaarde van tien duizend gulden had bij de helers niet meer opgebracht dan f 90.- Beide verdachten hadden voldoen de tijd om op het dievenpad te gaan, zo memoreerde de recht bankpresident, omdat zij werk loos waren. Zij konden als stra tenmakers moeilijk werk vin den, „omdat de minister minder geld voor de wegenbouw be schikbaar heeft gesteld", ver klaarde van Vliet. De officier wilde er rekening mee houden, dat Henneky door zijn collega op sleeptouw was geno men en maakte om die reden verschil in de strafmaat. De rechtbank zal donderdag 13 de cember uitspraak doen. BODEGRAVEN Burgemeester Croles heeft na 28 jaar zijn functie neergelegd. In een bij zondere raadsvergadering met vele genodigden uit het bestuur lijk apparaat van gemeenten en provincie kreeg loco-burgemees ter H. van der Heyden de ambtsketen omgehangen en de voorzittershamer overhandigd. Nadat alle fractieleiders hadden gesproken, die mr. Croles lof toezwaaiden voor zijn grote in zet in de uitbreiding van de ge meente, bood de heer v. Brie- men namens de raadsleden een fiets aan met een flesje smeero lie om de zaak goed lopende te houden. De heer Vreeken, voor zitter van het comité uit de bur gerij, haalde als oud-raadslid vele herinneringen op en over- couvert 3000,--). handigde een geschenk onder De burgemeesters van Gouda, Waddinxveen en Alphen aan den Rijn spraken woorden van waardering tot hun vertrekken de collega. Burgemeester Croles benadrukte dat in zijn ambtspe riode veel is veranderd. Hij prees de raadsleden die steeds blijk gaven van een ruime visie en zin voor realiteit, respect voor eikaars mening en bereid heid tot luisteren. Weth. v. d. Heyden sprak een woord van dank voor alles wat mr. Croles voor Bodegraven heeft gedaan. De receptie liet een eindeloze stroom zien van belangstellenden die hun beurt afwachtten om mr. Croles en diens echtgenote de hand te drukken. Vele bloemstukken en geschenken sierden de ont vangstzaal. De Jeugdnatuur- wacht overhandigde een teke ning van een vogelhuisje, als symbool voor het huisje dat in de tuin van de Nijkerkse wo ning zal komen te staan. Gezegd moet worden dat de muzi kale leiding van de 29-jarige Amerikaan Dennis Russell Da- vies, die het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest tot zijn be schikking heeft, volmaakt bij de enscenering aansluit. Niet al leen de uiterlijke handeling ook de „handeling in de muziek" speelt zich af in een ingehouden lyriek, precies zoals Debussy het wenstte, die immers de tekst wilde laten uitkomen. De orkestrale partij had in colo- riet en ritme genuanceerder kunnen zijn, en de solisten had den vocaal meer raffinement kunnen hebben, maar naar geest en stijl was er een bijzon der mooie eenheid. Zowel de Mélisande van de Zwitserse so praan Edith Mathis, de Pelléas van de Amerikaanse bariton Alan Titus en de Golaud van de wat zwaardere Nieuw-Zeelandse bariton Donald Mclntyre als het De Italiaanse regisseur, decor- en costuumontwerper Filippe San- just heeft duidelijk willen ma ken dat Debussy's Pelléas et Mélisande van alle tijden is. Met spaarzame, onpersoonlijk vage middelen duidt hij het kas teel van Arkel aan, maar Golaud, die naakt in bed ligt, ziet er in andere taferelen uit als een jager of een visser, en zijn broer Pelléas draagt een gewone broek met open hemd of pullover. Het merkwaardige is dat deze kleding geen fel con trast schept, hoewel men ko ningskinderen verwacht. Arkel, Geneviève en Mélisande zijn traditioneler uitgdost, maar „middeleeuws" doen ook zij niet aan. Belangrijker echter dan deze van de traditie afwij kende, meer nog „neutrale" dan „moderne" costuums, zijn de fraaie, vaak door de belich ting fijn gekleurde, sfeerrijke decc.rs. Een enkele maal zijn c^e silhouetten van de personen nog sprekender dan de personen zelf: dat zegt wel wat over de ontwerper, die er in slaagt zo wel ruimte als rust te suggere ren. De door Debussy verlangde introverte stilte is bijna steeds tastbaar aanwezig. Nederlandse aandeel van Cora Canne Meijer als Geneviève, de Arkel van de Limburger Ton Thissen en de dokter van Tom Haenen sloten in opvatting uit stekend bij elkaar aan en waren elk voor zich helemaal op hun plaats. Er waren geen uitschie ters. Die moeten er hier ook lie ver niet zijn. Marco Vermie was voor het kind Yniold, zoals gewoonlijk, te groot. Haar actie en haar zang waren ook wat te uitbundig maar dat moet stellig aan de regie geweten worden. Samenvattend: een fijne, dich terlijke, een sublieme eenheid vormende „Pelléas" zonder top pers en buiten de riddertijd maar heel welkom en zeer de moeite van het bekijken en be luisteren waard. LEIDEN In een brief aan de ministerraad hebben B en W van Leiden gewezen op de be zorgdheid van de Leidse ge meenteraad „voor een steeds verder voortschrijdende directe, c.q. indirecte aantasting van de autonome bevoegdheden van de gemeentebesturen". lijke regelingen de gemeentebe sturen voldoende gelegenheid te worden geboden hun inzichten baar te maken". Bovendien de- ter zake aan de regering ken- len B. en W. de ministerrrad mee, dat de raad een beroep doet op de regering de bedoelde wet in te trekken, alsook om Fraaie exposities postduiven in Alkeburcht ROELOFARENDSVEEN Vrij dagavond werd in het dorpshuis fraaie postduivententoonstelling geopend. In feite liep de ope ningsceremonie wat uit de hand, doordatde hiervoor uitge- j de gladde wegen aanvankelijk verstek moest laten gaan. Toch reeds een groot aantal aanwezi- ge liefhebbers van de duiven sport om te zien tot welke j beoordelingen de vakbekwame dingen was gekomen. ALPHEN A D. RIJN - In het Al pheuse raadhuis werd gister morgen een ballethuwelijk ge sloten. Twee leden van de Leidse Balletgroep van Marjolein Briër, Amy Palahaturuson en Kenny Lalopua (de sterke man" van de groep), gaven elkaar in het bijzijn van vele belangstellenden, waaronder de gehele balletgroep, het ja-woord. Marjolein Briër (links) was één van de twee ge tuigen. Deze bezorgdheid is bij de raad ontstaan naar aanleiding van de totstandkoming van de wet, die de snelle kweekreactor in Kal- Een afschrift van de brief is ge- kar moet gaan bekostigen, nl. zonden aan de leden van de Sta de 3% verhoging van de electri- ten-Generaal, de minister-presi- citeitstarieven. „Naar het oor- dent, en de ministers van bin- deel van Raad dient bij de voor- nenlandse zaken en van econo- bereiding van dergelijke wette- mische zaken. NIEUWKOOP Door het zich te rugtrekken van de heer M. J. de Vreugd is in de raadsverga dering van 29 november j.l. als raadslid voor de VVD benoemd de heer K. C.Rommen. De heer Nieuwkoopse raadszaal omdat Rommen is geen vreemde in de hij als raadsverslaggever regel matig de vergaderingen bij woonde. Voorts had de vergadering van de Nieuwkoopse Raad een rustig verloop omdat geen „hete hang ijzers op de agenda voorkwa men. De raad besloot over te gaan tot opschorting van het be stemmingsplan „Dorpskom Nieuwkoop"daar geen ontwerp t worden gelegd, vastgesteld dat kleuterscholen (in het bijzonder de Openbare Marijkekleuter- school) in een zeer slechte staat verkeren en deze slechts dan als kleuterschool dienst zullen kunnen blijven doen als op kor te termijn herstelwerkzaamhe- stel, tezamen met enkele nodi ge voorzieningen zoals de ver nieuwing van een CV-ketel, be loopt een bedrag van 20.000.-. LEIDEN Een gezamenlijk .op treden van het jubilerende Leids Blokfluitensemble met het Leids Jeugdkamerorkest gister avond in de Zuiderkerk leverde een muzikale plus op voor gede gen musiceren. Het Blokfluit- ensetmble, onder leiding van Piet Kunst, was vooral zeker en muzikaal. Het jeugdkameror kest jongste orkestlid is 13 Jaar was verrassend. Enige maanden geleden zette het in een nieuwe samenstelling de eerste wankele (met hierop de nadruk) passen in de kunst. Nu lieten zij mét de Kunst-enaren de dubbelkorige Canzona „La Padovana" van Vfodana horen, niet alleen het openings- maar ook het pronkstuk van deze avond. De Zuiderkerk is geen San Marco en heeft slechts één balcon, en dus stonden de twee dirigenten, Henk Briër voor zijn Jeugdorkest beneden, en Piet Kunst met de zijnen „hogerop", in een niet voordeli ge positie ten opzichte van el kaar. En toch ging dat voortref felijk. Er waren in dit. in ziin geheel le- - vendige programma nog meer uitschieters, zoals het eerste deel vaa de Sinfonia Concertan te in G fr. t. van Cimarosa met de twee fluitsolisten Els Otheten Kunst (links) en Henk Brier spreken het veelzijdige programma en Jeroen Duyfjes, beiden naar door- prestatie niet meer met „jeug dig" te betitelen, en wat men noemt, op hoog niveau musice rend. Jeroen Duyfjes met een grote mooie toon, Els Oltheten muzikaal en technisch zeker niet zijn mindere. Knap vooral aan het slot de cadens, gedurfd en met uitstekend samenspel gebracht. Het Jeugdkameror kest omzeilde alle klippen dank zij rustig en beslist dirigeren van Henk Briër en bracht het hier tot meer dan alleen verant woord musiceren. Zoals reeds opgemerkt, maakte het Blokfluitensemble een gede gen indruk. Men had het gevoel dat er daar niets mis kon gaan. Maar in de Improvisaties van Serocki hadden zij. wat ons be treft. een stukje brutaler en uit dagender mogen zijn. met een wat strakkere toon. Het klonk alles zo oernetjes en zó exact, dat wij hoopten dat zij één keer over de drempel zouden gaan. Misschien hadden ze dan een steekje laten vallen, maar Se rocki zou er wat geestrijker uit gekomen zij.). De dansen van Susato daarente gen waren voor het Blokfluiten semble „gesneden koek". Het klonk levendig en het had wat meer temperament. Over het geheel genomen was het met het optreden van beide ensem bles een" uitstekend geslaagde avond. B. Rijnders 30 WOUBRUGGE Vele bewoners uit de nieuwbouw maakten ge bruik van de uitnodiging van het gemeentebestuur om kennis te komen maken in Het Oude Raedthuys. Burgemeester D. Brouwer de Ko ning ging in op enkele proble men binnen de gemeente alsme de over plannen voor de toe komst. „We zijn een snel groeiende gemeente, ondanks het feit, dat in het verleden van het grondgebied werd gean nexeerd door de gemeente Alke made. Vooral vanwege de wa tersport blijkt Woubrugge een grote trekpleister te zijn om zich te vestigen. Bovendien ligt de gemeente bijzonder centraal in de Randstad Holland. Vol gens het streekplan Plasscnge- bied mag het inwonertal jaar lijks met niet neer dan 2% stij gen. Hierdoor wordt de sociale inzage kon Voorts werd openbare STOMPWIJK - Vandaag viert de Gymnastiek Vereniging Stomp- wijk haar 2e lustrum. Toen Stompwijk 10 jaar terug een verenigingspastoor bij u.tstek, echte gymzaal rijk werd, kwam C. Koning, tot het initiatief een gymnastiekvereniging op te richten. Ilij wist de juiste man tot voorzitter te „bombarde ren", namelijk de heer Cor Jan sen. Onder diens bezielende lei ding groeide de Gyversto al snel uit tot een naar Stompwijk- se begrippen grote vereniging, met constant zo'n 200 led.n. Na enige bestuurswisselingen is de heer Toon de Winter het be stuur komen versterken. Het duo Jansen de Winter bleek een koningskoppel te vormen. dat Stompwijk keer op keer heeft verrast met allerlei aktivi- te ten. Uitgaand van het gezon de standpunt: „Niet klagen, niet bedelen, maar doen" en er kei- balwedstriiden tegen de Nat o- p.ale schaatsp'oeg toen r.ag met Ard en Cees e. ze'fs verr gC n zij de uitgave van een Stomp- vijkse sportkalender hard voor werken, organiseer- Vanavond half acht precies wordt den zij puzzelritten, enige voet- in de gymzaal gestart met een r.or-s'op feestprogramma, waar aan alle leden meedoen. Al n-.aanden is in diep geheim aan deze avond gewerkt door trai ner Vrijenhoef en trainster mej. Baartmans. Vele aparte kle dingstukken zijn al voor de jeugd gemaakt. In de gymzaal is een t' bune geborwd waarop ruim 200 mensen kunnen zitten. Aan het e nd van de avond wacht nog een grote verrassing 1 met veel knaleffecten. Om kwart over negen is het pro gramma afgelopen. De echte j feestvierders kunnen daarna nog terecht in „Het Blesse Paard" waar om half tien het kwartet De Walwero's zal trach ten de beentjes van de vloer te krijgen. bouw afgeremd. Het probleem van de talrijke woonboten dreigt uit de hand te lopen," al dus de burgemeester. Bordjes van straatnamen in Merenwijk „versierd" LEIDEN Onder een aantal nieuwe straatnnmert in de Me renwijk zullen op de naambord jes zgn. piktogrammen worden aangebracht. Dit zijn afbeeldin gen van datgene, waarnaar de straat is genoemd. in dit geval gaat het om het ge bied van de Stichting Eigen Huis. De straten die door deze stichting volgebouwd worden kr jgen namen van bloemen en planten. Deze zullen dus op het st-antnanmbord'e worden afge beeld. Het gaat hier om een voor Leiden uniek experiment, dat mogelilk in andere delen van de Merenwijk '.al worden voortrezet. De namen, die onlangs door de straatnaamcommissie zijn toe- pewezen, bevatten namen van bloemen en planten die niet alom bekend zijn, zoals bv Am- brosiadal, Cosmeaduin, Garde niadal en Ixiadal.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3