Harde misdaad in havens neemt grote vormen aan WiM Leonidas' prijscourant uit 1913: gaaf stukje jeugdsentiment ROTTERDAM - Er kwamen met een hard soort misdaad te teiten. Het komt voor dat een vorig jaar 33.164 zeeschepen de maken." bepaalde club zijn werkzaam- havens van Rotterdam en Eu-, Zijn collega rechercheur H. heden al voor een heel jaar ropoort binnen. Er werd toen van Bruggen zegt: „Het zijn vooruit plant. De politie onder in 's werelds «rrnAtct» h»v»n». een paar dubs je komt tej. J;r kens weer dezelfde namen te gen. Onder hen zijn beruchte brandkastkrakers en lieden uit andere branches die nu in de, havens een nieuw werkterrein zien. Deze misdadigheid is nog wel niet zo georganiseerd als in Amerika, het is hier nog niet zo dat een bedrijf dek mantel is voor misdadigersac- tiviteiten, maar het is wel dui delijk dat er „brains" achter s werelds grootste havenge bied 268,4 miljoen ton aan goe deren overgeladen. Bij zulke hoeveelheden is het niet vreemd als er eens wat, soms letterlijk, tussen wal en schip valt, als er eens gewoon wat verdwijnt. Maar de diefstallen in de havens gaan de laatste twee jaar zorgwekkende vor men aannemen. De havens zijn een operatieterrein gaan worden voor de georganiseerde scheidt diverse fasen in het „werk" van de criminelen. Al lereerst de fase van informatie (tipgevers e.d.); dan de obser vatieperiode: posten envol gen van bijv. vrachtwagens wat soms maanden in beslag neemt; de planningfase en het uitvoeren van de diefstal; en de opslagfase. Soms worden de goederen in Nederland opge slagen, maar vaak ook gaan ze direkt via bepaalde „kana-' iuit Japan worden ingevoerd, en ook foto- en filmapparatuur. Erg in trek .zijn daarnaast .ook metalen; baren koper en broodjes nikkel verdwijnen bij de regelmaat, maar ook meta len als bismuth, cadmium en kwik. Meestal wordt daarvoor via via een afnemer gevonden j.n. de Duitse industrie. De diefstallen worden op di verse manieren gepleegd. De dieven kunnen zich in laten sluiten in loodsen, of gewoon brutaalweg spullen meenemen terrein waar onvoldoende De Rotterdamse havens zijn het rijke arbeidsterrein geworden van gerenommeerde misdadigers. Overslag in een van de vele Rotter damse havens. "Ongemerkt" wil er wel eens wat verdwijnen. misdaad, voor gerenommeerde zitten. De zaak wordt perfect len" naar België of Duitsland., bewaking is. Containers staan misdadigers met hun benden, voorbereid, tot en met de afzet De dieven-in-het-groot hebben van de spullen." Commissaris vooral goederen op hun reper- Mët grote precisie voeren zij L. van der Zande van de ri- toire staan waarvoor een ge- hun acties uit en nemen rustig vierpolitie luidde een dezer da-, makkelijk afzetgebied te vin een buit mee met een waarde gen de noodklok in tijdens de den is. De spullen moeten een van enkele tonnen of een mil- behandeling van de beleidsnota voudig „kwijt te raken" zijn. _0_ joen gulden. De Rotterdamse van algemene zaken in de Rot- Zulke artikelen zijn bijvoor- zijds wordt ook driftig gestolen rivierpolitie krijgt te maken terdamse gemeenteraad. beeld sigaretten, electronische uit vrachtwagens die uit de ha- met tegenstanders, van steeds De bendes kennen een strikte apparatuur zoals cassetterecor-, vens op weg zijn naar hun be- zwaarderkaliber.Hoofdinspec- arbeidsverdeling en een duide- ders, stereoapparatuur en klok-, stemming. Dat gebeurt al of teur G. Tamboer: „We hebben lijke planning van hun activi- .radio's die met. vrachten vol 'niet met medeweten van de op vele plaatsen in Rijnmond langs de openbare weg en kun nen worden opengebroken of in z'n geheel meegenomen wor den als je de beschikking hebt over een vrachtwagen. Anders chauffeurs. Chauffeurs worden soms in kroegen benaderd en het resultaat is o schrik, dat de volgende morgen hun wa gen weg is. Tot enkele jaren geleden lagen de diefstallen in de havens nog op een heel ander niveau. Er waren toen nog geen contai ners, er werd minder massa goed aangevoerd. Diefstal was meestal het kleine „kijk-en- grijp-werk". Een verpakking was beschadigd of werd „per KAREL LENGS ZONEN. TEGELEN „Speciaal" heeren-Rijwiel It Spteiail-Toerenmichlm mtt frlnu dubbel k 1 ïrtS-SZ-'- - aU rSL fcS Op een vfieskóude dag in 1880 zette de smid Karei Peter Lengs een vreemd soortige machine bij de in gang van zijn zaak: het ge vaarte leek heel in de verte op de velocipede, een duü' vélse uitvinding, waartegen van de kansels al veelvul dig in vlammende sermoe nen gewaarschuwd was. Maar dit gedrocht, door Lengs „heerenrijwiel" ge noemd, was toch wat an ders: het had twee identie ke wielen en de pedalen waren los van het wiel aan een eigen tandwiel beves tigd, waardoor de machine veel sneller en comfortabe ler was dan alle andere mo- torloze vervoersmiddelen. Het rijwiel van Lengs trok dan ook vanaf de eerste dag enorme belangstelling en de kopers meldden zich bij tientallen. Reden genoeg voor Lengs om naast zijn enorme collectie gereed schappen nu ook de fabrica ge van fietsen krachtig ter hand te nemen. Dat gebeur de eerst primitief in een hoekje van zijn smederij maar in 1895 had zijn vaar dig geknutsel reeds zo'n omvang aangenomen, dat een gloednieuwe rijwiel-an- nex carbid-lantaarnfabriek gebouwd moest worden. Los daarvan begon de energieke smid zijn verzendhuis Leo nidas, het eerste Nederland se postorderbedrijf. In 1913 had Leonidas klan ten in geheel Europa, die de kloeke prijscourant „met meer dan 2000 afbeeldingen en beschrijvingen van uiterst laag-geprijsde kwaliteitsaii- Leonard de Vries doet nieuw boekje open over de oude tijden tikelen" als een spannende beeldroman verslonden. De gids werd in een monsteróp-- lage van 335.000 exempla ren verspreid en 'in de fa briek van Lengs werkten 600 mensen zich in het zweet om aan de wassende vraag te voldoen. De aan geboden artikelen varieer den van onverslijtbare fiet sen met dubbel klokkenla- ger (f27) tot handnaai machines op ijzeren voet (5 jaar garantie, f 15), ui-, terst solide rijwielbellen (10 cent), luxe polster-gezond heidszadel (f 6,10), voet- pompen (42 cent), spreek machines (f 8,75), prima viool, model Stradivarius (f2,75), flobertgeweer (f3,05) hoogst moderne koe koeksklokken met le klas eendaagsch gang- en slag werk, tien gulden), graf kransen uit het fijnste staalblik, groene bladeren met thee-rozen-bouquet voor f4,80, kruisbeeld, hoogfijn vernikkeld met kogelvoeten, fl$0, goede bolknaks, 100 stuks voor 2 gulden, zeer amusante scheftsartikefen (snurksigaar, 18 cent, stink- sigaar 3 cent, ansichtkaart met uitt'rekkeroriginele scherts, 10 cent, scherts- pijp, zodra men blaast springt een figuur uit 45 cent, en muzikale stoelzit, wórdt op stoel gelegd en wanneer men zich neerzet hoort men een muzikalen toon tot schrik van den zit tende, prijs 18 cent, dames onderbroeken uit fijnste geel macco tricot f 1,40 en vrouwencorsetten uit de fijnste drilstoffen f2,70. Lengs met zijn Leonidas- vondst leek het eeuwige le ven te hebben, maar helaas wierp de Eerste Wereldoor log roet in zijn eten: de En gelsen boorden drie schepen vol Leonidas-goederen in de grond en de leveranties aan de Oosterburen vielen com pleet weg. In 1931 stierf Ka- rel Peter, die werd opge volgd door zoon Heini. Toen deze in 1938 plannen smeed de voor een geheel nieuw imperium weigerden de Duitse fabrikanten de door hem bestelde metaalpersen 'af te leveren. Ze hadden het ijzer zelf nodig om er dikke Bertha's en tanks van te maken. In 1944 stierf Heini gedesillusioneerd te midden van zijn onge bruikte, grotendeels door hem zelf geconstrueerde machines. Leonidas was daarmee voltooid verleden tijd geworden. Meesters-speurder Leonard de Vries, die het vaderland al eerder verblijdde met facsimile-uitgaven van het oude „Leven" en Panora maheeft uoor uitgeverij Sk'arabee in Laren ónder het motto Jt60 jaar inflatie" nog een keer een duik geno men in de Leonidas-prijs- courant van 1913 en het re sultaat is een gaaf stukje nostalgie in drukvorm ge worden. Deze paperback van 176 pagina's heeft niet de vertrouwde Leonidas- prijs (men betaalt er f 1430 voor) maar voor liefheb bers van de goeie ouwe tijd mag deze prijs nimmer een onoverkomelijk bezwaar zijn. LEO TH URING ongeluk" beschadigd, en er, heid hebben en met name de kleine diefstallen signaleren en aan de politie overgeven. Daarnaast hebben veel bedrij ven een eigen „beveiliging" van hun terrein. Het gedijen van de misdaad in de Rotterdamse havens wordt vergemakkelijkt door het feit dat Rotterdam een „open" ha- i behoeve van het verdween wat van de inhoud. Dat betrof soms maar een. paar sinaasappelen, wat speel goed of oude metalen. Tegen deze kruimeldiefstallen werd streng opgetreden: als iemand gepakt werd en de waarde van hët gestolen goed ging de drie, vier gulden te boven, werd hij direkt voor de officier van jus titie gebracht en volgden soms snel mogelijk kunnen doorvoe- enkele dagen in verzekering ren van de goederen. De mees stelling. De heer Tamboer: te terreinen zijn gemakkelijk „Een weekeinde met 25 tot 30 verdachten was heel gewoon, De daders waren meestal ha venarbeiders, die echter in. veel gevallen ontslag bove toegankelijk, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de haven van Londen die vrij hermetisch is afgesloten. De rivierpolitie pro beert de bedrijven er toe te het hoofd hing bij diefstal. Dit bewegen zo nodig de bescher- snelrecht (dat nu niet meer be- ming van hun eigen terreinen staat) had de bedoeling pre- te verbeteren, een vorm van ventief te werken en zo de ha- preventie, ven" „schoon" te houden. Maar Behalve de directe grote en of het enig resultaat gehad kleine diefstallen is nog een heeft is nog maar de vraag." andere vorm van diefstal erg' liet merendeel van de arbeids- verbreid in de havens. Omdat .uren van de rivierpolitie ging er met de over te laden goedc- toen op aan dit kruimelwerk, ren diverse handelingen ge- Slechts enkele malen per jaar pleegd worden zijn er genoeg kwam er een grotere zaak aan mogelijkheden om iets te latea het licht, meestal malversaties verdwijnen of toe te voegen, met massagoed zoals graan, Zo kan bijvoorbeeld om uit hout, koffiebonen. Het ging om concurrentieoverwegingen een waarden van hooguit een paar klant ter wille te zijn wat ton. Nu is zowel de waarde meer graan worden gestort in van het „grote werk" als van een schip dan was overeenge- de kijk-grijp-diefstallen ver- komen. Daar praat dan verder meerdcrd. Klein is niet meer niemand over en het tekort tien sinaasappelen, maar een wordt wel weer uit een andere complete stereoinstallatie, partij aangevuld, groot is nu een miljoen of min- Dergelijke praktijken komen' stens een paar ton, een hele veel voor en worden door ie- container vol of een complete dereen als heel normaal geac- geladen vrachtwagen. cepteerd. Een ander voor- Het kenmerkende van de grote. beeld van deze werkwijze is zaken is, dat de mensen die het bevochtigen van meel en deze diefstallen op hun naam steenkool om stuiven bij het schrijven van buiten de haven verladen tegen te gaan. Maar Politie te water komt aan boord om te onderzoeken of het wel allemaal zuivere koffie is. komen, zelfs uit het buiten land, en dat hun acties van te voren zijn gepland en dat voor een afzetgebied is gezorgd. Dit in tegenstelling tot de kleine diefstallen door mensen die meenemen wat ze toevallig te genkomen. Grote diefstallen wil zeggerj een container siga retten van 600.000 tot 700.000 gulden, een partij metaal van 3 lot 4 ton, of voor een ton aan elektrische apparatuur. De Rotterdamse havenpolitie telt 130 geüniformeerde perso neelsleden, waaronder 15 re chercheurs. „En dat is echt te weinig," zegt hoofdinspecteur Tamboer. Hij en zijn collega Van Bruggen zijn ook niet he lemaal tevreden over de poli tieorganisatie. „Er zijn teveel politiekorpsjes. Al te vaak ben je voor een zaak afhankelijk van de goodwill van collega's elders, ook in het buitenland, en van officiers van justitie in andere districten." Hun wen sen: een centrale informatie verzameling. waar alle gege vens over daders, zaken en ontwikkelingen worden bijeen gebracht; regionale post- en volgploegen; en een soort vlie gende brigade die overal in Europa zou kunnen optreden. De rivierpolitie waakt over een immens gebied: alle water tus sen Bolnes en de Maasvlakte, plus de Rotterdamse haventer reinen, plus de schepen. Naast de politie zijn in dat gebied werkzaam veiligheidsmensen van de Scheepvaart Vereniging Zuid (verband van werkge vers) die opsporingsbevoegd- het is duidelijk dat door er meer water op te spuiten eerder* het vereiste gewicht is bereikt. Ook bij afwegen van goederen kan geknoeid worden. Hoofdin specteur Tamboer: „Dit is normaal in de haven. Je moet het als een soort gewoonte recht beschouwen. Wij kunnen ef weinig aan doen. Er wordt geen aangifte van gedaan en als politie stuit je op een muur van onwil." Maar het is nog lang met zo erg als in andere havens, ondermeer in Zuid-A- merika." Rechercheur Van Bruggen toont een lijst met 116 zaken, „van rijp tot groen", die dit jaar tot 1 november bij de ri vierpolitie bekend zijn gewor den, behalve dan nog de klei nere diefstallen. „Daarvan hebben we er 28 opgelost En dat cijfer zegt nog niet veel, want de diefstallen die het best zijn voorbereid en dus meestal de grootste zijn, zijn het moei lijkst om op te lossen. En ik heb het idee dat we nog lang niet alles weten." De heer Van Bruggen ver wacht, dat in de toekomst vooral het stelen van hele con tainers zal toenemen. „Zo erg als in Amerika is het hier ge lukkig nog niet. en ook zijn hier douane en politie niet cor rupt. Maar ja, eigenlijk staat alles wat er hier gestolen wordt in geen enkele verhou ding tot de totale waarde van alles wat er hier in de Rotter damse havens komt." WILLIBRORD RUIGROK

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17