het ei is uit! Geboortedaling is ook merkbaar in babybranche De kippen mogen nog zo hun Ko~t doen, we eten hoe langer hoe minder eieren. De heer K. A. A. ROUWENHORST .veranderde eetgewoonten. produkten zit een hard- sellingmerkenrecldme. Dat ei is alleen maar dat hele onpersoonlijke 'ei, dat de huisvrouw koopt omdat ze het wel nodig heeft, net als een' pond suiker of zout. j Dan is er op 't ogenblik flink geageerd tegen het veel gebruiken van eie- ren. Het Voorlichtings-j centrum voor de Voe- ding adviseert minder eieren te gebruiken in verband met het vetge halte van de dooiers.' Over deze materie is] een rapport van de Voe dingsraad verschenen. Er staan ook minder heidsmeningen tegen over, zodat het 'erg ge voelig ligt. Het vervelen-' 'de is dat eieren in dat rapport samen met een ZEIST - Het ei. goed vaderlands produkt bijt uitstek, is niet meer in. Aten we in 1969 nog 220 eieren per man per jaar, in 1970 waren dat er nog maar 203, in 1971 190. in 1972 188 en voor 1973 lij ken de voorlopige cijfers nog slechter. Een wat trieste, aflopende cijfer- rij, die onze brave kip pen toch niet verdiend hebben. Het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren zit er ook een beetje mee in. De heer K' A. A. Rouwenhofst. hoofd van de Technische Afdelingen van het Pro- duktschap, vertelde ons- over de oorzaken van de -neergang van de belang stelling voor het ei: .Allereerst is er de. ver andering in leef- en eet gewoonten. De mensen gunnen zich geen ontbijt meer. Daarnaast zijn er zoveel andere produkten op de - markt gekomen dat de huisvrouw een •veel grotere keus heeft gekregen. Een mens kan maar een bepaalde hoe veelheid eten. Door de nieuwe produkten is er vaak voor het ei geen 'plaats meer. Achter die DEN HAAG - In de eerste zes maanden van dit jaar werden 9000 baby's minder geboren dan in het eerste half jaar van 1972. Volgens de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek neemt het aantal geboorten jaarlijks met 5 pet. af. Een ontwikkeling-waarvan de geleerden overigens niet ver wachten dat deze zal doorgaan. Zij voorzien eerder een stabilisatie. On tegenzeggelijk heeft het kleiner wordende aantal baby's zijn weer slag op bedrijfstakken, die daar di- rekt mee te maken hebben. „De gezinsplanning heeft de klad in deze branche gebracht", zegt de 35-jarige direkteur van de Riemers- ma Kinderwagen en Meubelindus-' trie B.V. in Surhuisterveèn. De heer S. Riemersma heeft de vraag naar kinderwagens de laatste jaren steeds kleiner zien worden. „Het is in wezen een in-trieste zaak'', vindt hij, „voor 'de hele babysector overi gens". Het dalend geboortecijfer waar hij „uiteraard, niet gelukkig mee is" is overigens niet het enige, dat een negatief effect op de kin derwagenverkoop heeft gehad. Ook het publiek heeft een andere hou ding aangenomen. „Vroeger was de kinderwagen een statussymbool. Ik herinner me nog, dat we hele koetsen maakten met prachtig chroomwerk. Maar nu zien de meeste moeders een kinderwa gen louter als een transportmiddel voor het kind en willen er ook niet meer zoveel geld voor uit geven. Tweedehands-kinderwagens zijn erg in trek, en ook goedkope importwa gens. Direkteur Riemersma heeft het accent in zijn bedrijf moeten verleggen naar andere takken van produktie. Sinds een paar maanden heeft hij zich geworpen op' de fabri cage van sta-caravans. Hoewel het nu nog in het experimentele sta dium verkeert, wil hij in de nabije toekomst een nieuwe fabriek gaan- bouwen, speciaal voor die sta-cara- De kinderwagen blijft wel op het programma staan. ..We wachten gewoon op andere tijden" spreekt hij geruchten als zou de hele pro- 3 duktie van kinderwagens stopgezet I worden, tegen. I In alle andere babysectoren heeft I men de geboortedaling eveneens I kunnen vaststellen. Om daaraan te- I gemoet te komen heeft men de no- S dige maatregelen getroffen. i Steeds meer moeders nemen hun kindje mee naar het consultatiebureau. Dat het allemaai veel somberder lijkt, dan het in werkelijkheid is, stelt de heer Pernot van de Stich ting Goed Speelgoed in Den Haag- vast. „Het is inderdaad een feit, dat ei per gezin minder kinderen geboren worden. Maar aan de andere kant moet men niet vergeten, dat het aantal gezinnen zich uitbreidt. De. kinderen van de geboortegolf van kort na de oorlog is de groep, die nu aan trouwen toe is. Honderd ge zinnen met vijf kinderen is uitein delijk net zoveel als 250 gezinnen met 2 kinderen", illustreert hij. „Daar komt nog bij, dat de ouders, omdat er minder kinderen zijn. meer geld per kind te besteden- hebben. Op die manier staan we er dus nog niet zo" heel slecht voor". Dat slechter worden verwacht de heer Pernot echter wel in de wat verdere toekomst „Daarom moeten we zorgen' dat we op die tijd zijn voorbereid." Volgens de heer Pernot zijn ouders zich nog te weinig bewust van het feit. dat kinderen speelgoed eenvou dig nodig hebben, dat kinderen moe ten spelen. Het is de manier van een kind om zijn wereld te leren kennen. Experimenteren, kijken wat wel kan en wat niet. „Ouders beperken het kopen van speelgoed voor hun kinderpn nog te veel tot dê verjaardag en Sinter klaas. Of zo'n kind al drie maanden' voor de Sint toe is aan een bepaald stuk speelgoed, dringt dikwijls niet tot ze door", aldus de heer Pernot. De Stichting Goed Speelgoed wil d£ ouders attenderen op de speelnood zaak. Als de ouders daarvan een maal goed doordrongen zijn, komt het speelgoed kopen vanzelf. Een goede. psychologische research acht de heer Pernot zeker nodig. In de babytextiel en de babyvoe ding is het teruglopende aantal ba by's enigszins in de omzet te mer ken. Daar tegenover staat voor wat betreft de babytextiel een steeds toenemende import uit bijvoorbeeld Italië van goedkope babykleertjes. Amsterdams babytextielagent A.H. Verweij: „De Italiaanse produkten zijn goed en tevens zo goedkoop, dat moeders en grootmoeders er niet meertegenkunnenconcurreren. Trui tjes en luierpakjes voor zo rond acht gulden, dat is toch reuze goedkoop en daardoor aantrekkelijk." Het doorschuifsysteem van kleren van kind op kind bestaat volgens de heer Verwey nauwelijks meer. „Ie-' der kind zijn eigen garderobetje. Dat willen de moeders allemaal." In de babytextiel is nog geen spra-' ke van enige vorm van research. „Onderzoek zou veel te duur wor den," stelt de heer Verwey. „Je koopt een leuke, gevarieerde collec tie en. dan maar hopen dat het loopt." In de sector van de babyvoeding moet een duidelijke teruggang te' bespreuren zijn. En dat klopt, al meldt men bij Nutricia ook, dat de baby's wat meer gaan eten. „Maar dat heeft natuurlijk nauwelijks in vloed op de terugloop", aldus de heer Jelgersma van Nutricia. Feit blijft wel, dat de kinderen tot latere leeftijd kant-en-klaar gekoch te voeding eten. Nutricia stimuleert dat weer door het assortiment ex tra uitgebreid en extra aantrekke lijk te maken. Tenslotte melden de consultatiebu reaus van de diverse Kruisvereni gingen ëen groei in het aantal kin deren, dat op het spreekuur komt. Dat verschijnsel is dan weer te verklaren uit het feit, dat de moe ders steeds meer gaan inzien dat een consultatiebureau speciaal op de baby en de kleuter gericht is, terwijl de babies en kleuters bij de huisarts alleen maar een onderdeel van het grote geheel vormen. „Moeders zien steeds meer de noodzaak van de consultatiebureaus in en gunnen zich ook meer tijd om naar het spreekuur toe te gaan," meent men. In alle sectoren constateert men de groter wordende aandacht voor een kind, doodeenvoudig omdat het kin dertal in de meeste moderne gezin nen beperkt is tot een of twee. Hoe lang dat zo zal blijven weet nie mand, zeker als men denkt aan de voorspelling van professor Heeren uit Utrecht, dat vooral in de betere milieus een groot kindertal tot een statussymbool zal worden, wat la ter weer door de andere groepen wordt overgenomen. Alternatief voor de kinderwaqenbouwer; de sta-caravan De kinderwagen wordt door de meeste moeders gezien als een transport middel. De koetsen met veel chroomwerk behoren bij Riemersma tot de verleden tijd. I 'aantal andere vethou- I dende voedingsmiddelen I I genoemd worden, maar I I dat er wel een advies I gegeven wordt voor gekwalificeerd aantal I eieren. De eieren krijgen lus een extra duwtje I de verkeerde kant I I uit. Al zegt het rapport I ook: „er zal nog veel j onderzoek nodig zijn', i krijgt toch maar I een duwtje.'' 1 Is een mogelijke oorzaak I t het dalen van de po-- pulariteit van het ei i ien ook de hoge j prijs? ..Dat was alleen de laat- J I ste tijd zo, t i de klad er al in, al zal j het natuurlijk wel enige I tijd duren voordat de la- I gere prijzen tot de I sument doordringen, j I Evenmin kan de oorzaak in een smaakveran de- ring liggen. De smaak I I veranderd in de loop der I jaren. De legkippen krij- gen een uitgebalanceerd^ I dieet voorgezet. En nog-j I I maals, wat die verander- I de eetgewoonten betreft. I we gaan ons niet af ze t- 7i, uit principe niet. te- I gen andere produkten I van de boerderij, zuivel- I produkten of vlees, waar I ook verkeerde vetten I 'zitten, maar het is erg ondoordacht van de voe dingsautoriteiten, dat de eieren uit die grote groep ..verkeerde" voe dingsmiddelen worden. 1 gehaald en bewust ge- f kwalificeerd." Moet dan misschien het ei meer gepropageerd worden? De heer Rouwen- horst vertelt dat er van de totale produktiewaar- de aan pluimvee en eie ren in Nederland, dat is 12 miljard gulden, slechts een kwart pro cent aan reclame be steed wordt. Het moge waar zijn dat de slogan ..Een ei erbij" dagelijks dreunt in honderdduizen Willen we het ei erbij la ten blijven, dan moet er wat gebeuren, al was 't kaas uit het vuistje min der. GERARD CRONE. den huisvrouwelijke hoofden, het is niet ge noeg om het eierver- bruik te verhogen. Even min de advertenties in damesbladen of de re ceptenblaadjes.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15