Strijd om beveiliging Schiphol WIE IS DE BAAS? DE BURGEMEESTER OF DE MAJOOR? VIER KAPINGEN wetgeving kan bijhouden en dat er daarom moet worden geïmproviseerd met allt fouten van dien. Een eerste voorwaarde blijft echter, dat de organisatie van die geïmproviseerde beveiliging duidelijk moet zijn. Het is van )iet grootste belang, dat od de kortst mo gelijke termijn vastgesteld wordt wie waarvoor verantwoordelijk is. Want na vier kapingen kan niet meer vol gehouden worden, dat het met de beveili ging goed zit. Een kwalijke zaak in een tijd, waarin ons land zo overduidelijk in het Arabische verdomhoekje staat. Het gaat om het leven van een miljoen passa giers per jaar. GUIDO HALLEEN foto's: MILAN KONVALINKA Burgemeester C. van Stam van Haarlemmermeer is als hoofd van de politie verantwoordelijk voor alles wat zich binnen het gemeentelijk gebied voordoet. Hij' heeft echter geen vat op de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie. De commandant van de Luchthavenpoli- tie, de heer H. J. Ramaekers: "Als ieder een zich aan zijn taak houdt, dan pas is 'het goed' desgewenst met nog eens 10Ö man bij staat, voornamelijk bij de fouillering van passagiers. Met opzet worden hier niet genoemd de Marechaussee, welke uitsluitend belast is met de grensbewaking, de douane met als enige taak de grenscontrole, en de bewa kingsdiensten van de afzonderlijke lucht vaartmaatschappijen, welke tot taak heb ben de eigen bezittingen te bewaken. De moeilijkheid is nu, dat de burgemees1- ter van Haarlemmermeer als hoofd van de plaatselijke politie wettelijk verant woordelijk is voor de orde en veiligheid binnen zijn gebied. Er is voor hem alle aanleiding zich de problematiek van de beveiliging van de luchthaven aan te trekken. Voorzover het zijn eigen politie korps aangaat, heeft hij de zaken wel in de hand. Ook trouwens voor wat betreft de Luchthavenpolitie, want het personeel van dit korps heet „onbezoldigd ambte naar van gemeentepolitie" te ziin. Als er op Schiphol wat loos is, dan heeft de burgemeester echter te maken met twee kapiteins op een schip: zijn eigen korpschef en de commandant van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie. De laatste, majoor Gerritsen, heeft niet al leen met de burgemeester, maar ook met hogere bazen van de Rijkspolitie te ma ken. In de praktijk blijkt het kontakt tussen burgemeester en majoor Gerritsen niet altijd even vlekkeloos te verlojien. De verhouding wordt geïllustreerd door de kribbige reaktie van majoor Gerritsen op de uitlating van burgemeester Van Stam, dat hij met zijn korps gemeentepolitie best de beveiliging van Schiphol zou wil len overnemen. Majoor Gerritsen: „Ik zou het op hoge prijs stellen, wanneer de burgemeester met zijn gemeentepolitie en de Luchtha venpolitie vandaag nog de fouillering van de passagiers en de beveiliging tegen ka pingsgevaar van ons zou willen overne men. Ik ben echter van mening, dat de burgemeester niet weet wat hij aanhaalt. Zijn kennis op het gebied van de beveili ging van de burgerluchtvaart is boven dien bepaald beperkt". Dat kon burgemeester Van Stam in zijn zak steken. Maar hij liet zich door ons gevraagd om een rekatie niet uit zijn - overigens fraaie en in Nieuw-Vennep staande - tent lokken: „Gerritsen is. een bekwapie vent, maar hij zit in het ver keerde korps. Het zorgen voor goede orde en veiligheid is een specifieke taak voor de gemeentepolitie. Die is daar helemaal op ingesteld. De gemeentepolitie werkt ook veel democratischer. Ik pleeg als' hoofd van de gemeentepolitie overleg met mijn wethouders. Wij worden gecontro leerd door de gemeenteraad. De Rijkspo litie wordt weliswaar gekontroleerd dooi de Tweede Kamer, maar die zit te ver weg. Ik heb een eenvoudige organisatie nodig om de ingewikkelde problematiek aan te kunnen. Ik moet precies weten, wie waar voor verantwoordelijk is. De oplo^ing is Volgens mij d^taken, welke nu verricht worden door. Je Rijkspolitivrde gemeepte-^ politie en de Luchthavenpolitie, onder een noemer te brengen: die van de gemeente politie". De visie van burgemeester Van Stam wordt gedeeld door de commandant van de Luchthavenpolitie, de heer H. J. Ra maekers: „De Dienst Rijkspolitie te Wa ter bemoeit zich toch ook niet met wat aan de wal gebeurt. Zo moet de Dienst Luchtvaart zich ook opstellen: Dus zich alleen bemoeien met wat er in de lucht gebeurt. De taken, die in 1957 aan deze dienst tijdelijk werden gedelegeerd moeten nu overgenomen worden door de gemeen tepolitie. Gerritsen wil teveel doen. Geen wonder dat hij dan te weinig mensen denkt te hebben. Zijn werkelijke taak behoort pas te beginnen ajs er iets gebeurd is en niet eerder. Maar hij houdt zich ook al op met de snelheidscontrole op de wegen van de luchthaven". Het is duidelijk dat de lang sluimerende competentiestrijd op Schiphol nu in alle hevigheid is losgebrand. Daarin heeft ook de directeur van de partikuliere bewa kingsdienst „HB", de heer R. Hoogen boom zich nu gemengd. Hij meent, dat de veiligheidsdienst van de KLM tekort is geschoten. Die had de passagiers op wa pens moeten kontroleren. Dat dit niet is gebeurd riekt naar een foutje". Volgens de heer Hoogenboom is fouille ring van passagiers niet genoeg. Er moe ten mensen voor bewaking aan boord blij ven. Liefst in uniformen, zodat' ze goed opvallen. Dat werkt preventief'. De heer Hoogenboom vindt wat betreft de laatste opmerking het Kamerlid De Beer (VVD) aan zijn zijde: „De maat is nu vol. Bijna twee jaar hamer ik erop dat in» elk KLM-vliegtuig een veiligheidsofficier moet zitten en dat men elke bezoeker controleert op wapenbezit. Daartoe kun nen elektronische poortjes gebruikt wor den, zoals ze dat in Amerika doen". Het Kamerlid heeft van de Tweede Ka mer toestemming gekregen de regering binnenkort te interpelleren over de veilig heid van Schiphol. De ministers van Bin nenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken en Justitie zullen dan moeten opdraven. Dan zal ongetwijfeld ook weer de kwestie van de verantwoordelijkheid aan de orde ko men. Dit gebeurde niet met de passagiers van de vorige week gekaapte KLM-Jumbo. Vol gens majoor Gerritsen waren zijn mannen bezig met het controleren van de passagiers van een Garoeda-lijntoestel, dat een flinke vertraging had. "Een ongelukkige samen loop van omstandigheden", noemde hij dat. De luchthavenpolitie moet zorgen voor c orde en veiligheid op Schiphol. Kapingen vanaf Schiphol: 1. september 1970 Boeing 707 van El Al; kaapster Leilah Galeth bij landing in Londen gearresteerd. 2. september 1970 Boeing 747 van Pan Am; toestel twee dagen later opgeblazen op het vliegveld van Cairo. 3. 20 juli 1973 Boeing 747 van Japan Air Lines; toestel opgeblazen in Libië. 4. 25 november 1973 Boeing 747 van KLM. In feite bevindt Schiphol zich voor wat betreft het toezicht van de politie in een bijzondere situatie. Toen in 1957 de ge meente Haarlemmermeer een eigen korps gemeentepolitie kreeg, werd door alle be trokkenen afgesproken, dat de reeds op Schiphol gevestigde Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie voorlopig de aan de gemeentepolitie toekomende taak van be veiliging van Schiphol zou waarnemen, totdat de opbouw van het gemeentelijke politiekorps rond zou zijn. Hoewel het gemeentebestuur van Haar lemmermeer al veel eerder de minister van Binnenlandse Zaken kenbaar heeft gemaakt, dat de kwestie van het politie toezicht op Schiphol genormaliseerd dien-, de te worden, is het daar nooit van geko men. Burgemeester Van Stam merkte vo rig jaar november tijdens zijn installatie- rede op, dat de bewaking van Schiphol steeds ingewikkelder wordt. „Onze lucht haven kan beschouwd worden als een front in de Koude Oorlog. We moeten er alles aan doen om een optimale bewaking te krijgen." Nu kan vastgesteld worden, dat dit geen loze kreet was, maar de woorden klonken toen nog als van een roepende in de Ara bische woestijn. De organisatie van de bewaking op Schip hol doet onoverzichtelijk aan. Daar is op de eerste plaats majoor Gerritsen met zijn honderd rijkspolitiemannen van de Dienst Luchtvaart. Deze dienst is te ver gelijken met de Dienst Rijkspolitie te Wa ter. Het is een gespecialiseerd korps, dat een taak heeft bij het opsporen van mis-' drijven aan boord van vliegtuigen, bij vliegtuigongevallen en in de lucht assisten tie verleent aan de verkeerspolitie. Als toe gevoegde taak sedert 1957 de bewaking van de luchthaven. Dan is er de Gemeentepolitie van Haar lemmermeer (115 man), die patrouilleert op en rond de luchthaven. Ook is er een Luchthavenpolitie, welke ressorteert on der de directie van de luchthaven Schip hol en moet zorgen voor orde en veilig heid op de luchthaven (100 man). Tenslot te is er nog de particuliere bewakings dienst Hoogenboom, welke de rijkspolitie SCflïPHOL - Er zijn vier kapingen vanaf Schiphol nodig geweest om de diskussie over de kennelijk fa lende beveiliging van onze nationale luchthaven op gang te brengen. De passagiers van de afgelopen zondag gekaapte KLM-Jumbo PH BUA „Mississippi" werden niet op wapenbezit gecontroleerd. Dat is vooral de commandant van de op Schiphol gevestig de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, majoor E. Gerritsen, kwalijk genomen. Het hoofd van de ge meentepolitie van Haarlemmermeer, waaronder Schiphol ressorteert, burgemeester C. van Stam, heeft zich krachtig in de diskussie gemengd door te verklaren, dat hij met zijn gemeentepolitie best de hele beveiliging van Schiphol van de rijkspolitie wil overnemen. Bij nader onderzoek blijkt rond de beveiliging van Schiphol een levens groot competentiegeschil te bestaan, dat veel diepere oorzaken heeft en onder meer te maken heeft met de al jaren slepende discussie over het voortbestaan van de rijkspolitie. Burgemeester C. van Stam: „Ik noem de Rijkspolitic ook wel eens „staatspolitie" en dan weet u precies, hoe ik er over denk1'. Het wordt inderdaad hoog tijd, dat de re gering nu het heft in handen neemt en orde schept in de chaotische toestand rond de beveiliging van onze nationale luchthaven Schiphol. Natuurlijk heeft commandant Ramaekers van de Luchtha venpolitie gelijk als hij zegt, dat de ontwik keling van de terreur sneller gaat, dan de

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14