TIP TAP IN OPMARS Anderlecht is weer op het pad van de nationale eer „Deed de KNVB het maar beter" ANDER VIGNET Noteer bij de radio ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 LEIDSE COURANT Dordtenaar Oosterbeek wordt omrings door artikelen met de Tip en Tapafbeeldingen. Foto Milan Konvalinka) Omzet van voethalmascotte beloopt in totaal 100 miljoen gulden ZWIJNDRECHT Hij ligt er geen nacht wakker van. Want Tip Tap is een voor hem niet onge woon project met miljoe- nencijiers en miljoenen bedragen. Kort gezegd, een handelaar in het groot dus, kenmerk van zijn inzet. Voor een man, die in hoofdzaak niets tastbaars maar iets ideëels aan de man brengt, een lastige opga ve. Een de komende maanden belangrijke taak ook voor de Neder landse voetbalwereld, die elf internationals afvaar digt naar West-Duitsland, zomer volgend jaar. Arie Oosterbeek uit Dor drecht is in de Benelux de sales promotor van de in trigerende mascotte van de wereldkampioenschap pen voetbal. Twee leven dige figuurtjes, Tip Tap genaamd, die de dolste capriolen met een bal uit halen. Zij vormen over de gehele wereld het zinne beeld van de sportvreug- de, die voor de deur staat. Kostbare kereltjes óók, die het Westduitse organisatie comité nu al een garantiebedrag van minimaal tien tot vijftien miljoen gulden hebben opgebracht. De onder de naam Sales promotion In ternational opererende Benelux-firma investeer de nu al bijna twee ton in de waarschijnlijk wereld vermaard wordende Tip Tap en gaat ervan uit het eerste half jaar van 1974 een omzet van ander half tot twee miljoen weg te drukken. Op de kassa's in èlle landen zal naar schatting een totaalbe drag van honderd miljoen gulden worden aangesla gen. Alleszeggende nuchtere en keihar de cijfers voor de zakenwereld. Maar nog niet voor de vader landse sportwereld. De verkla ring daarvoor is simpel aan te geven. Nederland moet tot 1934 teruggaan („we gaan naar Rome") om te weten wat het is om in de ban te raken van een zo mondiaal! opgezet sportevene ment. Steeds neigde weliswaar het losslaan van een golf van enthousiasme, maar de werke lijke climax bleêf weg door het voortijdige afscheid van het Ne derlandse elftal. Dat gaat nu veranderen. Oranje is geplaatst voor het merkwaardig genoeg met de naam Mllnchen samen gevat toernooi en de boeien van voorzichtigheid kunnen losge- smeten worden. Daar rekent Dordtenaar Oosterbeek op. Het weet wat er in het buitenland zoalls omgaat (West-Du!tsland, Zuid-Amerika o.a.), rekent op de rage, die moet losbarsten en Promotor Oosterbeek: wapent zich ertegen. Tot in Hongkong toe heeft hij mate riaal besteld om aan de ver wachte vraag te kunnen vol doen. Alles wat maar denkbaar is ligt voorradig in zijn „etala ge", vijf hoog flat nummer 70 aan de Roosstraat. Vanaf de meest krankzinnige maar grap pige poppetjes, in alle orde van grootte, vaantjes, wekkers, tas sen, glazen, stickers, affiches, kussens, kaarten, sleutelhan gers, posters, bloemdzaadmat- jes. tegels, tot aan wat groter werk toe. Ook dat kan zo gek niet zijn, lijkt me tenminste, óf laaiend en thousiaste Oosterbeek kan er voor zorgen. Alles met een en hetzelfde kenmerk erop: Tip Tap, het onafscheidelijk worden de voetbalduo, dat niets te dol is om aandacht te trekken. Of hij nou groot of klein, dik of dun is, de figuurtjes leven. „Dat is het grote verschil met Waldi, de mascotte van de Olympiade. Hij was statisch, bewoog niet. Deze wèl. Tip Tap kent één basis-houding, die waarop de een zijn hand over de schouder van de ander legt en met zijn linkerhand zwaait. Dat is het zinnebeeld van MUnchen. Daar om komt deze afbeeld'ng ook op officieuze affiches en zo voor Voor de rest kan er met Tip Tap gedold worden. We kennen zeker tien standen, die allemaal wel iets voorstellen. Uitgangspunt Arie Oosterbeek praat over Tip Tap alsof het zijn kinderen zijn. Zó helemaal gaat hij op in wat er zich allemaal afspeelt. Hij moet ook wel enthousiast zijn. Voor hem is deze mascotte duur geld waard. Hij heeft de verkooplicentie voor de Bene- lux-landen in zijn bezit, heeft er fors voor betaald en moet er handel mee drijven. Dat is zijn uitgangspunt. Maar wat er aan vast zit voor het zover is, weet niemand. In mei begon hij met Tip Tap. Na wat verplichte voorzorgsmaatre gelen inkopen o.a. kwam de zaak tot de interland Nederland —België op een dood spoor. De groothandel en de grote bedrij ven wilden liever het resultaat van die kwalificatie-ontmoeting afwachten, zeer begrijpelijk al lemaal. Maar een dag na de in terland bleek al hoe beide grap penmakers (dóódsimpel ont staan na het uitschrijven van een prijsvraag in West-Dults- land) zich manifesteerden. „Tip Tap worden elke dag popu lairder", Is nu zijn stellige in druk. „Over de hele wereld is het merkbaar". Als hij dit zegt, zegt een blik méér. Wat volgt: „,Deed de KNVB het ook maar zo uitgekookt als de Westduit sers. Er zit ook voor deze bond veel geld in zo'n actie, als je het er bij het publiek maar in blijft bonken, als je maar blijft zeggen straks moet iedereen voor de buis zitten. Als ik een moment vrij ben zit ik wel eens aan andere mogelijkheden te denken. Ik doe bijvoorbeeld aan klelduivenschieten, een klein wereldje maar. Maar ook voor zo'n groep zou met sales promo ten veel bereikt kunnen wor den. „De vakman is aan het woord. Als geen ander weet hij wat er bij het völk omgaat en zijn kennis vergaart hij simpel door meningen en ervaringen van relaties te toetsen. „Ik kom soms twee, drie jaar voor het evenement reeds met het idee op de proppen en test het dan. Als negen van de tien er niets in zien, geef ik het op". Alle tien zagen het bij wijze van spreken in de wereldkam pioenschappen wel zitten. Want dat was opgelegd pandoer voor hem. Ook toen de markt van voetbalar tikelen kelderde voor de klein handel bleef zakenman Ooster beek stug doorzetten. Omdat hij erin geloofde en omdat hij erg gunstig zat. Want óf België óf Nederland zou zich plaatsen, het kon hem weinig schelen. Hij had het Benelux-recht. Dus risi co's zaten er nauwelijks aan, voor wat tenminste het projec tie-terrein betrof. Dat had hij slim bekeken. Er zijn twee mo gelijkheden voor afzet van wat er te koop is. Zijn enorme col lectie van over de honderd arti kelen is beschikbaar voor de groothandel, dus voor warenhui zen grossiers en verzendhuizen om wat te noemen. Of de grote bedrijven doen er hun voordeel mee bij hun spaar- en ca deauacties. Al jaren Rappratende Oosterbeek, die van twee miljoen stickers voor de zakenwereld niet achterover slaat, is geen debutant in het vak. Zijn bedrijf bestaat al ja ren en zijn naam kent iedereen, die met deze artikelen te maken heeft. Ook de sportwereld rekent hem niet tot een onbekende. Toen vier jaar geleden de wereld kampioenschappen in Mexico waren hield hij zich er ook al mee bezig. „We haalden leuke omzetcijfers, maar voor een topper wat het land te ver weg. Het evenement op zich leefde vooraf niet. Bovendien waren de prijzen van de artikelen te hoog". Dat ver weg zijn speelt in het denken van de Dordte naar een grote rol. Hij voorspelt bijvoorbeeld, dat Montreal—0- lympische pleisterplaats in 1976 lang niet zo zal aanspreken als onlangs MUnchen. Dat is ge baseerd op zuiver en alleen zijn ervaringsgevoel. „Je krijgt van zo'n evenement niet meer dan een paar uur televisie, op de dag van het gebeuren zelf bo vendien, en voor de rest vooraf met name is het vrij wel muisstil". Oosterbeek per se niet. Hij idealiseert over Tip Tap, zijn boezemvrienden en denkt aan de kassa, die moet rinkelen. De itrigatie van de rinkelen. De intrigatie van de sport In de maatschappij gaat steeds verder en verder. Waren in Europa tot voor kort waspoe- ders en gasovens aan te prijzen objecten voor sales promotors, heden ten dage zien handige za kenlui ook kapitaal zitten in een voetbalmascotte... HANS DE BRUYN Dordrecht Naast de door de industrie aanbeden creatie van Tip en Tap bestaat er ook nog een officieel vignet. Dat is een ontwerp van de FIFA, de wereldvoetbalbond. Tip en Tap is echter ontworpen door het Duitse organisatie comité van het toernooi. Ervaringen uit het verleden heb ben duidelijk gemaakt, dat het symbool van de commercie het de laatste keren won van de minder sprankelende FIFA-voorstelling. Sportbrief uit Brussel door Jan Wintraecken BRUSSEL De roemruchte paars-witte Anderlechtenaren hebben na tijdenlang behoorlijk doorgezakt te zijn eindelijk weer het pad der nationale glorie betreden. Laatstelijk werd thuis In grote stijl met 3—0 gewonnen van FC Luik. Zulks geschiedde op een autovrije zondag toch nog ten aanschouwe van maar liefst 22 000 kijkers en verhief Anderlecht naar de eerste plaats die het overigens delen moet met de Brusselse concurrent RWD Molenbeek die in Diest niet verder kwam dan 0—0 hetgeen niet ver Is. Na tien van de dertig te spelen wedstrijden is de stand aan de top: I. Anderlecht met 15, 2. Molenbeek eveneens 15, 3. Mechelen met 13, 4. Waregenx eveneens met 13, 5. Beveren ook al met 13 en 6. Stan dard met 12 punten. Standard speelt nog steeds zonder Wilfried van Moer en dat bekomt de Luikenaren slecht. Wilfried die onlangs een reeds fel beklante kroeg opende is er nu eindelijk achter dat zijn scheenbeen een barst vei toont. De nationale geleerde geneesheren allerwege hadden hem een spierletsel toegeschreven en daar werd ook voor of tegen behandeld. De pijn bleef en voetballen was er niet bij. Teneinde raad trok Wilfried op eigen hout naar een echte dokter en die ont dekte ten eerste dat Van Moer's ene been een centimeter korter is dan het andere, ten tweede dat de ruggegraat een zwenkende af wij- king vertoont, ten derde dat de beem/pieren geheel o.k. zifn en ten vierde dat er een barst In een scheenbeen zit die al zeven weken oud is maar door de deskundigen niet ontdekt werd. Inzicht De oplettende lezer zal zich hebben afgevraagd op welke plaats lands kampioen Club Brugge dan wel mag staan. Het antwoord luidt: met slechts elf punten op de zevende plaats. Club verloor verleden zon dag namelijk van Mechelen dat thuis met 2—1 won. Om u een diep inzicht te geven in de betreffende Mechelse gebeurtenissen citeer ik de verslaggever van een toonaangevend Nederlandstalig Belgisch dagblad: „De zege van 2—1 van Club Mechelen op Club Brugge is een schoonschijnend resultaat. Dat In werkelijkheid een magere la ding dekt. De twee doelpunten van Van Herp, die slechts in schaar se omstandigheden een doorzetter blijkt te zijn en uiteraard vaker ruimschoots binnen de perken van zijn mogelijkheden blijft, waren de topnummers in een Mechelse opvoering. Een opvoering waarvan het peil lager lag dan het wedstrijdaandeel van Brugge. Nochthans, wil men stellen, dat Brugge een gelijkspel verdiende, dan moet het rouwmoedig een mea culpa slaan om het ongehoord slordig richten van de vuurmonden. En dan is de penitentie niet te zwaar, want waren de kanonnen met scherp geladen geweest, dan zouden de Bruggelingen moeilijkheden hebben gekregen met het ministerie van landsverdediging en het stadsbestuur van Mechelen wegens de enorme schade aan de kazerne en het kerkhof", die tegen het voet balveld aanpalen. Dat Is recht voor zijn raap. Dat vraagt niet om uitleg of aanvulling. Dat Is compleet. Dat blijkt trouwens het beste uit de volgende rake zet van dezelfde verslaggever: „Was het een blijk van toegeving dat Van den Bergh het goed had bekeken door Callaerts en Vergotc te laten permuteren, Brugge begon uitdagend de les te spellen". Alsjeblief. Vermoeidheid Met dat al verblijft het wat verbleekte Club Brugge in de midden moot waar het ver van gevaar en glorie de ene uil na de andere knapt. Canjels zou zlfn legioen niet herkennen. En omdat Standard er niet veel beter op staat, wordt de zaak althans tot nog toe uitge vochten door het oude Anderlecht en het nieuwe Racing White Da ring Molenbeek dat men nu uit vermoeidheid langzamerhand toch maar Molenbeek gaat noemen. Molenbeek is de ploeg van Koens (9 doelpunten In 10 wedstrijden). Bergholtz, Veenstra en enkele andere spelers. In Anderlecht excel leren Jan Ruiter en Robbie Rensenbrlnk, waarvan gezegd wordt dat hij de beste speler van het huidige competitie-voetbal Is. In tegen stelling tot alle andere voetballers is Rob wars van koude drukte en een minnaar van het kurkdroge schot. De vrouwen van Anderlecht, dezer dagen voor het eerst in wintertooi: Lederen rulterlaarzen mei kleine zilveren sporen, kozakkenbroek en lange zware mantels met zilveren knopen, zilveren epauletten en zilveren ceintuur met gesp In de vorm van een doodshoofd, wel deze vrouwen van Anderlecht aanbidden Robbie. Toch Is Bob sinds de dagen van Sjef Mcr- mans de enige Anderlechtspeler die vanwege de vrouwen van An derlecht ongekust gebleven is. „Durft gij?", vroeg de ene aan de andere toen onder daverend applausRob naar de kleedkamers schreed. ..Ikke nie, die jongen ziet er uit als een heilige en misschien is 'm zelfs nog maagd". EREDIVISIE De Graafschap—MW Sparta—A jax Telstar—PSV FC Den HaagFC Utrecht Roda JCHaarlem (1/12, 14.30 uur) FC Groningen—A2 '67 (1/12) FC AmsterdamFeyenoord NEC—NAC Go Ahead EaglesFC Twente (1/12) EERSTE DIVISIE SC CambuurHeracles Willem II—Vitesse Volendam—PEC Zwolle Fortuna VI.SW Eindhoven—FC VVV Helmond Sport—FC Den Bosch Wagenin^enFortuna SC FC DordrechtHeerenveen De wedstrijden, angeduld met een komen voor op het totoformulier

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11