BANG? NEE EIGENLIJK NIET spaar vooralle zekerheid I Rabobank S Bemanning van Jumbo koninklijk onderscheiden Heikal stelt voor: olieruil voor wapens Geen extra steun voor getroffen landbouw CeidóeSouAcmt Nixon om meer banden gevraagd geef een appeltje voor de dorst; zerwat op een spaarboekje bij de VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ook de zoontjes van purser Laterveer waren blij hun vader weer terug SCHIPHOL Bij terugkeer op Schiphol na een angstig ka- pingsavontuur is gistermiddag de bemanning van de KLM-jumbo Mississippi koninklijk onderscheiden. Minis ter Westerterp speldde de gezagvoerders I. L. Risseeuw en J. Koedam de versierselen op behorende bij het offi cierschap in de orde van Oranje Nassau, de rest van de bemanning werd ridder en de stewardessen kregen de eremedaille in goud. „Het was een soort Odyssee met goede afloop", zei de minister, die gewaagde van „de door tastendheid, wil en moed van deze bemanning." „Bang? Nee, bang ben ik eigen lijk niet geweest. En ik ga weer rustig door met vliegen". Dat was het nuchtere commentaar van gezagvoerder I. L. Ris seeuw, toen hij .gistermiddag zijn Mississippi weer thuis had 1 gebracht na een dramatisch ka- pingsavontuur dat enkele dagen duurde. 75,5 uur nadat hij was opgestegen voor een routine- I vlucht naar Tokio was in Doe- IStibai een zeer voorspoedig einde gekomen aan de zwerftocht van Bemanning geridderd Bij terugkomst op Schiphol na het kapingsavontuur zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ge zagvoerder I. L. Risseeuw (53) uit Bennebroek en re- Ik serve-gezagvoerder J. Koe- T| i dam (52) uit Heemstede. 'I Ridder in de orde van i Oranje-Nassau zijn gewor den: piloot J. C. Peeters (47) uit Voorhout, piloot G. Curwiel (40) uit Lisse, pi loot P. van de Broek (45) uit Soest, boordwerktuig-1 kundige G. J. van de Beek (46) uit Badhoevedorp, boordwerktuigkundige P. Schram (50) uit Amstel veen, purser W. Hofland (49) uit Bussum, St' ward J. Laterveer (38) uit Woerden en steward R. Verhagen (25) uit Amsterdam. De eremedaille in goud beho rende bij de orde van Oran je-Nassau hebben gekregen: mej. S. J. Smid, mevrouw L. C. A. van I.uijk-Kiel, mej. E. W. Duneux, mej. H. C. van Esseve'dt, mej. J. H. Beelen, mej. D. M. A. Manders, mej. M. Saito en ruwweg 15.000 kilometer in op dracht van drie jonge kapers. Ondanks de vermoeienissen bracht dezeifde bemanning de KLM-machine weer thuis. „Dat laatste stukje naar huis was ei genlijk wel prettig. We moesten weer in het gareel vliegen en vragen waar we naar toe moch ten. Daarvóór was het eenvoudi ger: we gingen maar waar de kapers heen wilden. Het is eens wal anders." Zenuwachtig veegden de ruite- van de cock- mTA^I^pJmiHdna nm^ipr um- Minister Westerterp speldde de koninklijke onderscheidingen op, hier bij (v.l.n.r.) stewardess m Beelen uit Rijpwetering, piloot G. Curwiet uit Lisse en (achteromkijkend) piloot J. Koedam. gistermiddag op Schiphol aan pier C afmeer de. Het toestel was onopge merkt in een fikse sneeuwbui op de thuishaven geland. De fami lieleden van de bemanningsle den en de al eerder vrijgelaten stewardessen begroetten in het vliegtuig de bemanning. Onder applaus van vele belangstellen den kwam het gezelschap uir de „slurf" en de heei Risseeuw wilde voor de vele camera's de omhelzing met zijn jvrouw nog best eens een keer overdoen. In de propvolle perskamer sprak captain Risseeuw zijn grote waardering uit voor de beman ning en de stewardessen „en voor het vele werk buiten ons om toen wij niet precies wisten wat er gebeurde". Op het mo ment van de kaping hooide Ris seeuw „gestommel en meteen had ik een pistool in rr.S nek en nog een in m'n oor. Turn back, zeiden ze, en dat heb ik toen maar gedaan". Van de drie ka pers was er één de ïeider, die tijdens het hele kapingsavontuur hooguit anderhalf uur geslapen heeft. Constant siond er een ka per met een handgranaat in de cockpit. Behalve handgranaten en pistolen hadden ze een kneedbom van drie pond bij zich." Het spannendste moment van dé reis was beslist de start in Tri poli, maandagmiddag. Op dat moment hadden de kapers al passagiers, bemanning en vlieg tuig vrij willen geven, maar i Luijk, mej. S. J. Smid, mej. J. H. hun eigen vrije aftocht was niet alles wat wij met de toren be- verzekerd. Niemand wilde ze spraken. Na Malta ging het con- hebben. Risseeuw: „Ze stonden tact een stuk minder." met hun rug legen de muur en Het contact met Schiphol is van dreigden het toestel op te bla- uit de Jumbo een poos onderhou- zen. Maar van de verkeerstoren mochten we niet vertrekken. Toer. we het toch probeerden werd met wagens de baan ge blokkeerd. Nou, toen zag nie mand eigenlijk een uitweg meer". Daarna volgde de grote den kunnen worden met een zender die zich achter in het toestel bevindt en die door een boordwerktuigkundige bediend werd. Het heeft een tijd ge duurd voordat de kapers deze communicatie door hadden, met de kapers. Na het einde van de kaping hebben de KLM- ers een nacht uitgeslapen in het ziekenhuis van Doebai. Ris seeuw: „Op de kraamafde- ling stunt: „Er lag een veel korter Dinsdagmiddag landde de Jumbo startbaantje, met wat gras erop, dat niet meer werd ge bruikt. We deden net alsof we weer op de grote baan wilden starten, weer volgde blokkering en toen draaiden we dat kleine baantje op. Daar hadden ze niet op gerekend. Ik kwam wat scheef uit en slingerde wat. We gingen enigszins op een tankwa gen af. De kerels in die wagen schrokken en reden weg. We re den om de wagen heen en met een daarna „hingen" we al. Vanuit de verkeerstoren schreeuwden ze nog dat ze ja gers achter ons aan zouden stu ren. maar wij waren al weg." i de volgende landingsplaats, Malta, mochten uiteindelijk pas sagiers en stewardessen van boord. Ook de passagier Faysal Salami, die voor tolk had ge speeld, stapte daar uit. „Hij 'is van onschatbare waarde ge weest. Hij heeft de kapers wat gekalmeerd en vertaalde niet In Doebai (Oman). Toen werd al een vrije uftocht aan de ka pers aangeboden. Maar ze wil den weer weg. „We have friends In Aden", maar in Aden mocht niet worden geland. Na terugkeer in Doebai kwam een einde aan de kaping. De beman ning en de nog gewapende ka pers verlieten het toestel. „Ze zijn daar netjes door de zijdeur afgegaan," aldus Risseeuw. Vol gens hem ging het de kapers al leen om de houding van Neder land in de Midden-Oosten-kwes- tie. Er is geen enkele keer om De drie kapers blijken in Beiroet geld gevraagd en ook niet om aan boord te zijn gekomen. Ze bijvoorbeeld beëindiging van waren doorgangspassagiers, af- KLM-vluchten op Israël. komstig uit Amman. Volgens De bemanningsleden van de Jurn- Risseeuw zijn de bo hebben elkaar aflossend, wel enige uren kunnen slapen tij dens het kaapavontuur. Na Mal ta waren er immers vijf pilo ten aan boord. De bemanning heeft in Malta niet willen wisse- Gezagvoerder Risseeuw wilde nog len met de klaarstaande reser- wel kwijt: „Die Jumbo, dat is ve'bemanning omdat men al een de meest fantastische kist die bepaalde verstandhouding had er is". gecontroleerd. Op de vraag hoe ze dan toch wapens aan boord konden krijgen, kwam geen ant woord. De persconferentie werd ijlings beëindigd. =f mist 19 temperaturen nto luchtdruk in miilibaren <^3 opklaringen ■A-hagel ■w-w warmtelront H hoge-drukgebied j^bewolkhg «fa» sneeuw T-r kou-front L lage-drukgebied fff* regen TJfi onweer windrichting verptaatsingsrichting CAIRO, (Rtr). Hoofdredacteur Europa vragen om de middelen Heikal van het in Cairo ver- waarmee de Arabieren zelf schijnende dagblad Al Achram druk op Amerika kunnen uitoe- heeft vanmorgen het voorstel fenen. gedaan dat de Arabische landen Engeland en Frankrijk hebben hun olieboycot tegen Europa beëindigen in ruil voor Ara- bisch-Europese samenwerking. Deze samenwerking zou ook de levering van Europese wapens aan de Arabische landen moe ten inhouden., Volgens Heiskal heeft de olieboycot tegen Euro pa tot nu toe geen spectaculaire successen gehad, leikal stelt vast dat Europa geen druk op Amerika kan uitoefe nen, zoals de Arabische landen dat zouden willen. Daarom moe ten de Arabische landen aan ieder geval van de Arabische olieminister Yamani te horen gekregen dat ze vanaf januari weer normaal bevoorraad wor den. De hoeveelheid zal gelijk zijn aan het gemiddelde van de eerste negen maanden van vo rig jaar. Yamani heeft zijn be zoek aan Bonn afgezegd. De oud-voorzitter van de Europe se Commissie, dr. S. Mansholt, heeft gisteren in Parijs ver klaard dat de oliecrisis een ze gen is, die alleen maar een si tuatie bespoedigd heeft die on vermijdelijk was geworden door het verspillen van natuurlijke rijkdommen. De oliecrisis komt Libanon echter duur te staan. In verband met de olieboycot tegen Amerika en Nederland moet daar rekening worden ge houden met een werkloosheid voor minstens 33.000 arbeiders. In Duitsland wordt gesproken over werktijdverkorting, terwijl in Denemarken een vierdaagse werkweek is voorgesteld door werkgevers en werknemers. De werkdag zou er wel minstens 10 uur moeten bedragen. Volgende week komen in Brussel de Europese ministers bijeen om over concrete maatregelen voor de oliecrisis te spreken. Minister Van der Stee n Haag - Minister Van der Stee verdrievoudigd zijn. De vraag (landbouw en visserij) is nog was of de regering via bv. ren- niet bereid om extra maatrege- teloze voorschotten de gedupeer- len te nemen ten behoeve van de tuinders te hulp kan komen, tuinders die door de verhoging Minister Van der Stee wees erop van de olieprijzen worden ge- dat al 60 procent troffen. Hij heeft dit gisteren de Tweede Kamer geantwoord op vragen van de Kamerleden Van der Sanden (KVP), de Ko oning (ARP) en Tolman (CHU). De heer Van der Sanden zei te vrezen dat vele tuinders in het Westland en elders in ernstige moeilijkheden komen, omdat de prijzen van lichte stookolie al de tuin ders in het Westland verwarming van de kassen steun kan niet worden gegeven. Niet alleen zou dan ook in ande re bedrijfstakken extra hulp moeten worden gegeven, maar ook zou ons land het verwijt kunnen krijgen concurrentiever valsend in de Europese gemeen schap te werken. olie op Hij erkende dat de problemen voor de tuinbouw zeer ernstig zijn. Diverse tuinders verkeren inderdaad in liquiditeitsmoelijk- heden. Maar zo somber als de heer Van der Sanden zag de mi nister de situatie niet. Extra overgegaan. De minister deelde mee dat de neldingstermijn voor de overschakeling van olie op aardgas tot 1 januari 1975 is verlengd. Tuinders kunnen tot die datum een aanvrage op een premie voor de overschakeling indienen. zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken T empover snelling MINISTER VAN KEMENADE heeft deze maand, op Kamervragen uit de KVP- en de PvdA-hoek, kenbaar gemaakt, dat hij een „tempo versnelling" mogelijk en gewenst acht bij het werk van de commis sie die bezig is het leerplan maatschappijleer te bestuderen. Maatschappijleer is het vak dat binnen het kader van de mammoet wet voor de hoogste leerjaren Havo en VWO verplicht gesteld werd. Al spoedig bleek dat de Kamer daartoe destijds lichtvaardig beslo ten heeft. Niemand kon, toen het vak maatschappijleer op de scho len startte, zeggen „wat" het vak moest behelzen, „hoe" de leerlin gen hun instructie moesten krijgen; zelfs bij het formuleren van het beoogde doel bleken er in de praktijk meer vaagheden dan concrete richtlijnen opgediend te kunnen worden, „Modernisering van het leerplan" klinkt daarom bij maatschappijleer een beetje koddig, omdat het leerplan dat dan geacht wordt wel te bestaan, zelf een schimmig geval is. GEEN WONDER dat de Commissie tot Modernisering nu al ruim twee jaar bezig is en lin een tussentijds verslag slechts aankwam met de conclusie, dat ze slechts heil ziet in een planning op lange termijn. Maar minister Van Kemenade heeft gelijk, als hij opmerkt dat er in het onderwijsveld toch een sneller aanpak nodig is. In hoeverre zijn de uren die nu gegeven worden rendabel? In hoeverre is het geld dat in dit onderricht gestoken wordt, bij de grote urgentie van di verse overheidstaken, verantwoord besteed? Er zijn docenten die het bij intuitie begrijpen en die dus wat van het vak weten te maken. Maar in het algemeen is er geen reden om met tevredenheid terug te zien op de destijds overhaastig genomen beslissing; als overgangsmaatregel ware verplicht onderwijs in „staatsinrichting en sociale geschiedenis" beter geweest. VOOR HET PARLEMENT met zijn gering aantal echte onderwijsdes kundigen een reden om in de toekomst beter uit te kijken met het aanbevelen van een pudding, als men niet eens weet, met welke in grediënten en hoe de kok moet werken en wat bij de consument de gevolgen zullen zijn. Op diverse terreinen is de volksvertegenwoordiging gewoon veel be hoedzamer te beslissen dan juist In onderwijszaken. Weeroverzicht De Bilt - Tussen een rug van hoge druk boven Engeland en een la gedrukgebied boven Polen gaat aanvoer van arctische lucht via Scandinavië naar West-Europa nog steeds door. Wel wordt de wind minder door afnemende luchtdrukverschillen. Dit heeft echter alleen maar tot gevolg dat boven het sneeuwdek, dat nu geheel Midden- en Noord-Eu ropa bedekt, de nachtelijke af koeling nog groter wordt. In Mid- den-Denemarken kwamen van ochtend reeds minima van meer dan 15 graden onder nul voor. Door de afnemende wind zullen de boven zee gevormde sneeuw buien minder ver landinwaarts driiven. Er is ook op wat lange re termijn nog geen aanwijzing voor een weersomslag zodat ons een winters weekeinde te wach ten staat. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Af en toe een sneeuw- of hagelbui en lichte, hier en daar matige vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6, Min. Temp.: van -8 tot 0 gr., Max. temp.: van -1 tot 0 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Vllsslnxcn Zd, l.lrpburi Aberdeen Helsinki lunst) rllclt Kopenhagen PurIJi Rumo Spilt Stockholm Wenen ZUrlch Cnxa Blonca Islnnbul Lus Palmaj New York Tel-Avlv hu nel bul mist 1. bew. zw. bcW. 1. bow. WASHINGTON (Rtr) - De bij zondere officier van justitie voor Watergate, Leon Jaworski, heeft president Nixon gevraagd om nog vier geluidsbandjes die met h t afluisterschandual ver band houden, De woordvoerder van Jaworski die dit gisteren voor de rechter verklaarde, zei dat het Witte Huis nog niet had gereageerd. Nixons perschef Ronald Ziegler heeft tegen journalisten gezegd dat sommige medewerkers van Leon Jaworski een hekel aan de president cn diens regering heb ben. Ziegler hield Jaworski zelf hier nadrukkelijk buiten. Dwight Chapin die als secretaris van president Nixon speciaal belast was met het bijhouden van diens agenda, is wegens valse getuigenis in staat van be schuldiging gesteld. De 32-jarige Chapin is ervan beschuldigd ge logen te hrbben toen hij op 11 april 1973 voor de grand jury ontkende dat hij met de politie ke saboteur Donald Segretti ge sproken had over de „smerige streken" in verband met Nixons verkiezingscampagne. Kennedy in '76 geen kandidaat BOSTON (AP) De meeste Amerikaanse democratische lei ders menen dat senator Edward Kennedy niet door, de partij zul worden benoemd tot presidents kandidaat in 1976, vanwege het ongeval bij Chappaquiddlck waarin Kennedy betrokken was geweest, vier jaar geleden. Dit stond gisteren in de Christian Science Monitor die 98 landelijke leiders om hun oordeel had ge vraagd. „Het probleem waar vele kandidaten mee te kampen zullen hebben is dat de mensen wel fouten willen vergeven, maar dat zij eerst de hele waarheid van een geval willen weten". Opwarmertje BILBAO De 28 werknemers van een bankkantoor in de Spaanse stad Bilbao krijgen van hun directie elke morgen kof- fie-met-cognac op kosten van de baas zolang de kapotte verwar ming niet is hersteld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9