LEIDSE REGIO KAN PROFITEREN VAN (OUDE) HAAGSE „KNOW HOW" Buurtbewoners verontrust over verdwijnen van zebra's stad School- biologen nood zakelijk onderdeel milieube scherming Veiligheid De Sitterlaan weer onderwerp discussie OOK Wat u moet weten Leidse bioscopen Macbeth Maagdelijke heks Skyjacked The Getaway PAGINA 3 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDERDORP/DEN HAAG Wat de grote dr. Jac. Thijsse dacht was hee! mooi. Hij wilde, via de botanische tuinen, het kind waar dering laten krijgen voor het leven, in de hoop dat het goeie natuur- wachters zouden worden. Deze hoop heeft tegenwoordig, onder druk van de milieuproblematiek, een andere dimensie gekregen: „We trachten nu het kind door middel van tuinieren, kinderboerderij, de- monstratielessen, excursies en het uitzetten van natuurpaden duide lijk te maken, dat er in de natuur allerlei relaties bestaan. In feite willen wij de basisprincipes van de ecologie blootleggen. Het gaat om de onderlinge betrekkingen die in deze wereld bestaan. Als je binnen die relaties storingen gaat aanbren gen, kunnen rampzalige gevolgen optreden. Deze kennis acht ik een voorwaarde om te begrijpen wat op dit moment met het milieu aan de hand is. Vanuit dit begrip hebben we de hoop, dat we een men taliteitsverandering tot stand kunnen brengen: de mensen bewust te doen warden wat ze wèl en wat ze niét kunnen doen. En daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen". De heer H. Wals weet waarover hij het heeft: het schoolbiologenwerk draait in ons land al ruim 50 jaar om de schooljeugd natuur(mi- tó'eu)bewust te maken. De resultaten zijn ernaar: alleen al in Den Haag nemen jaarlijks 100.000 leerlingen deel aan demonstratielessen en excursies. De heer Wals, die in Leiderdorp woont, is drie jaar geleden directeur geworden vqn de Haagse gemeentelijke dienst School- en Kindertuinen. Thans is deze 38-jarige Zaankanter, die van huiisuit pedagoog is, o.a, vice-voorzitter van de commissie Na tuurbeschermingseducatie van het ministerie van CRM en voorzitter van het landelijk instituut van Natuurbeschermingseducatie. „Het voordeel daarvan is (behalve dat je je rot werkt) dat je contacten hebt met allerlei ontwikkelingen die in ons land op onderwijsgebied aan de gang zijn. Je hebt je. contacten anei biologen, met terreinbe heerders en ga zo maar door". Het schoolbiologenwerk ontstond na het begin van de eerste wereld oorlog in Groningen. Daar werd een schoolbioloog aangesteld, wiens taak het was binnen de stedelijke sfeer kinderen in contact te bren gen met de natuur. Het contactmiddel daarbij was het schooltuin- werk van april tof oktober. Andere steden volgden spoedig, Den Haag b.v. in 1919. Men vond dit werk goed voor de karaktervor ming en fysieke ontwikkeling van het kind (frisse lucht en bloe men): „een romantische gedachte", aldus de heer Wals, „hoewel het waar is dat er aspecten zijn die voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van het kind goed zijn. In Den Haag heeft dit werk na de laatste oorlog een grote vlucnt genomen, vooral onder de flatkinde ren. Kinderboerderijen ontstonden, in lesgebouwen worden onder schooltijd demonstraties gegeven. Men wilde via aanschouwing van levend materiaal de jeugd vertrouwd maken met flora en fauna. Dat was geen taak voor de onderwijzer, die het alleen met opgez^- te dieren moest doen. Een levende vogel is iets heel anders". In Schooltuinspecialist H. Wals: „Jonge kinderen erin betrekken Den Haag werkt de dienst al met peuters in zg. peuter- of knuffeltui- nen (kinderen en kleinere huisdieren), de kleuters werken onder schooltijd in miniatuur-schooltuintjes en ontvangen lesjes in de z*« kinderboerderijen waarvan er zelfs in het centrum van de stad lig gen. Het basis- en voortgezet onderwijs krijgt demonstratielessen, De dienst School- en Kinderurnen heeft daarvoor typische milieu- lessen ontwikkeld (het zoete water, Noordzeeproblematiek enz.). „De kinderen vertellen thuis over die lessen, maar vinden", zo heeft de heer Wals ervaren, „geen gehoor bij de ouders. Vanuit een oudercommissie is de vraag gesteld, of de ouders ook zo'n les konden hij wonen teneinde te kunnen meepraten. W e geven in de avonduren nu lessen aan ouders van leerlingen. Onderwijzers krijgen een bij scholingscursus en lesmateriaal (planten, dieren worden geleend uit de „dierotheek"). Deze twee jaar bestaande dierotheek wordt van dieren voorzien var uit een fokcentrum. Een konijn gaat dn doos met vouwkooi plus gen voer op transport naar school, voorzien van een informatie brief. „Men kan die dieren vijf dagen lenen: egels, cavia's, tamme ratten, muizen. In het weekeinde doen we de verzorging zelf. In principe hebben we van alles zo ongeveer 30 exemplaren", verte1* schoolbiologenwerker Wals. De Haagse dienst is de grootste schot»1- biologendienst van het land, met ongeveer 50 vaste krachten. De heer Wals spreekt van een stormachtige ontwikkeling van het werk in den lande: „Steeds meer gemeentebesturen voelen zich verplicht meer aandacht te besteden aan de milieu-educatlie, vooral in d« era te en kleinere steden. Wij van de Haagse dienst geven nu ook gastcolleges in Amerika. Men heeft ons uitgenodigd. Daar begim men met dit educatief werk pas bij het voortgezet onderwijs. En dat vinden wij rijkelijk laat." De Amerikanen sturen ook waarnemers naar de Europese conferen tie. die van 6 tot 10 mei 1974 in het Haagse Congrescentrum wordf gehouden en gewijd zal zijn aan de problematiek van het schoolbio logenwerk. Het thema van de conferentie is: het educatief gebruik van levende materie. In de Leidse regio is de ontwikkeling van het schoolbiologenwerk oo gang gebracht door Voorschoten, waar B en W terecht stelden dat het zeer oneconomisch zou zijn als kleinere gemeenten een zelfstan dige eigen dienst in het leven zouden roepen. Men vond het handi ger en minder kostbaar als van de faciliteiten van de bestaande Haagse dienst werd gebruik gemaakt. Er is destijds overeenstem ming bereikt: op eenvoudige schaal (20 mille per jaar) geeft nu een docent twee maanden demonstratielessen aan alle 4e, 5e en Re Voorschotense klassen. Dit gebeurt in de Nutsschool", aldus de heer Wals. Nu is men onlangs in Oegstgeest ook op het idee gekomen: waar om wij ook eigenlijk niet? De heer Wals weet, dat men in Oegst geest zeer positief tegenover deze regeling met de Haagse diensl staat. „Er wordt nu gezocht naar een oplossing voor de financiële middelen. Natuurlijk weet ik niet hoe de problemen in een bepaalde gemeente precies liggen. Er zijn zo veel belangen die behartigd moeten worden. Wat moet voorrang krijgen? Remedial teaching bij voorbeeld, of het schoolbiologenwerk? Dat zal elk gemeentebestuur voor zich moeten uitmaken. Wel streven wij er eigenlijk naar voor deze regio één man per jaar beschikbaar te hebben. Die zou dar door de samenwerkende gemeenten betaald moeten worden. Dat is een haalbare zaak", meent de heer Wals. Wat het onderwijs betrefl is de heer Wals er rotsvast van overtuigd, dat de milieuproblema tiek in ons vaderlandse onderwijs moet worden ingebouwd; „allerlei disciplines dienen meer in teamverband op te treden en op elkaar te worden afgestemd. Milieubescherming wil zeggen: een opvoe dingsproces op gang brengen. Daarom zal er een ander leerplan ont wikkeld moeten worden op weg naar een (noodzakelijk) andere maatschappij. Hoe dat „andere" ook mag uitvallen. Daar heeft de huidige energiecrisis helemaal mee te maken. Die schudt de men sen ook wakker: men zal zich moeten matigen, omdat de natuurlij ke hulpbronnen niet onuitputtelijk zijn. Hc-t rode lampje schijnt in elk milieubesef. Maar raak doen, kan fataal zijn Ton Pieten LEIDEN De bewoners van de burgemeesters- en de Professo- renwijk zijn hevig verontrust. Zij vrezen, dat de veiligheid van de voetgangers op de Burggra- venlaan en de De Sitterlaan nog meer in gevaar zal komen nu er zebrapaden vervangen zijn door zgn. bloklandovergangen. De herprofilering van de lanen heeft de eerste bijdrage gele verd tot die verontrusting. In de wijken zijn 22 scholen geves tigd, waarvan de leerlingen te doen hebben met aè oversteek plaatsen. De Lorentzschool zit nu als eerste school met twee nieuwe overgangen voor de poort. De oudercommissie van deze school is daarom in actie gekomen tegen deze rigoureuze veranderingen. Voorzitter dr B. H. Terwie]„Wij willen geen oordeel uitspreken over de vraag wat veiliger is, zebrapaden of blokbandovergan- gen, maar we zijn erop tegen, dat er zomaar in een veilige si tuatie verandering wordt ge bracht". De oudercommissie wil dan ook. dat de zebrapaden voorlopig niet verdwijnen, maar dat er eerst een grondig onder zoek komt over de beste beveili ging voor voetgangers. Dat on derzoek zou dan verricht moe ten worden door deskundigen van buitenaf. De heer Terwie! heeft daaromtrent reeds telefo nisch positieve reacties ontvan gen van de ANWB, Veilig Ver keer Nederland, de Vereniging Bescherming Voetgangers 'en de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Nader overleg zal nog worden gepleegd. Intussen zijn in de betreffende wijken stencils verspreid, waar in de Oudercommissie haar vi- sie geeft op de situatie. De be woners wordt gevraagd om, in dien ze het met de inhoud daar van eens zijn, hun adhesie te betuigen d.m.v. een aangevoegd strookje. De oudercommissie vindt de gang van zaken vooral zo kwalijk, omdat de afdeling Verkeersza ken van le Dienst van Gemeen tewerken zelf in een nota van augustus 1972 („Veiligheid van de voetganger in het verkeer") zegt geen statistisch bewijsma teriaal te hebben voor de bewe ring dat blokbanden veiliger zijn dan zebra's. Daarnaast is alles gebeurd aldus de ouder commissie, „zonder medeweten van het schoolhoofd en zonder dat de verkeersbrigadiertjes in gelicht en „herschoold" werden. Met deze brigadiertjes was de situatie betrekkelijk veilig. Wanneer de reconstructie van de Lorentzkade begin volgend jaar zijn beslag krijgt, zullen ook daar, wanneer het door de ge meenteraad gekozen beleid niet gewijzigd wordt, de zebra's ver dwijnen. De oudercommissie wil er dan ook naar streven, dat de gemeenteraad zich op korte ter mijn over het verkeersbeleid t.a.v. de buurt opnieuw beraadt en uitspreekt. De heer Oosterman (D'66) heeft intussen al zijn instemming met de actie betuigd door vragen te stellen aan het college van B. en W. Hij vraagt o.m. of het college bereid is om de buurtbe woners over de zaak te horen. Bovendien vraagt hij om „met drukknoppen bedienbare bevei ligde oversteekplaatsen". Boven de inmiddels aangebrachte blokbandovergangen behoort nog de zgn, son-verlichting te komen, die de voetgangers voor het verkeer duidelijk zichtbaar maakt. Volgens de betreffende gemeentedienst is die verlich ting nog niet aangebracht, om dat de levertijd van het mate riaal langer duurt dan ver wacht. De heer Terwiel: „Dat blijft een ambtelijke fout. Men had dan beter gecoördineerd moeten werken. De blokbanden hadden zeker niet aangebracht mogen zijn zonder de verlich ting". TER AAR In verband met de autovrije zondag heeft de NAL autobusonderneming maatregelen getroffen om het passagiersaanbod zo goed mogelijk te verwerken. Met ingang van zondag 2 de cember rijdt lijn la van Ter Aar via Woubrugge en Hoog- made naar Leiden vanaf 9.05 terdag. Lijn lb van Leiden via Hoogmade en Woubrugge do s|b jsudfpjnn uao jnn naar Ter Aar en van Ter Aar via Papenveer/Lange- raar naar Nieuwveen rijdt vanaf 8.30 uur een uurdienst als op zaterdag. Informatie kan verkregen worden onder nummer 01722—2333 en 2745. ALPHEN AAN DEN RIJN In het centrum van Alphen aan den Rijn aan de Van Boetzelaerstraat zal binnen kort als onderdeel van het nieuwe winkelcentrum wor den begonnen met de bouw van een HEMA. De vestiging zal in twee lagen worden ge bouwd en zal op parterre een oppervlakte van 1700 m2 bouwterrein in beslag ne men. De nieuwe HEMA zal waarschijnlijk in het najaar van 1974 worden geopend. ZEVENHOVEN - De toneel vereniging St. Jan uit Zeven hoven voert zaterdag 1 de cember het spel „Angst om de Liefde" op. Het stuk wordt opgevoerd in de grote zaal van het dorpshuis en begint om 20 uur. AARLANDERVEEN In de H. Eucharistieviering van zondag 2 december, die om half elf begint, wordt pastoor Zoutenbier door bisschop Si- monis als pastoor van de H.H. Petrus en Pauluskerk geïnstalleerd. Dit geschied in de parochiekerk van Aarlan- derveen. LEIDEN Geweld en sex zijn de enige ingrediënten die de bioscoophutspot deze week te bieden heeft. „Cabaret" dat in STUDIO voor de tweede week draait staat hier eigenlijk een beetje buiten. De film ademt de sfeer van een dreigend ge weld. CAMERA heeft deze week een actueel probleem op het witte doek: een vliegtuigkaping (Skyjacked"). Voor de kinde ren heeft het theater „Tarzan, koning van het oerwoud", nachtvoorstelling in het theater behandelt de verwikkelingen rond een driehoeksverhouding: „X, Y en Zee". Ontzettend veel „filmbloed" komt er te pas aan „Macbeth" in TRIA NON en „The Getaway" in LIDO. De eerste film is geba seerd op het gelijknamige toneelstuk van Shakespeare, dat op grandioze wijze werd verfilmd door Roman Polanski. De twee de gaat over een echtpaar dat leeft van bankovervallen. De film staat op naam van Sam Peckinpah en Steve McQueen c Ali McGraw spelen de hoofdrollen. Maagden zijn er i LUXOR en REX te zien. In de eerste bioscoop worden op ta melijk ongeloofwaardige manier heksensabbatten weergege ven („De maagdelijke heks"). REX komt jn de nachtvoor stelling met „Een maagd van 18 karaats". Van Duitse make lij is de dagelijkse film in het theater: „Blutjunge Maseu- sen". TRIANON Hel 16e-eeuwse werk „Macbeth" van Sha kespeare is de basis geweest voor de gelijknamige film van Polanski. De jonge re gisseur, heeft hierin een weg gevonden om zijn gevoelens omtrent de afgrijselijke slachtpartij, waar van ook zijn vrouw Sharon Tate het slachtoffer werd, af te reage- Polanski buit geweld ten volle uit Nog nooit is het Shakespeariaanse werk zo bloederig weergege- van. Van het slagveld in het begin tot aan het slot, wanneer het hoofd van Macbeth van de romp wordt geslagen en bloed- spuwend de kasteeltrappen afrolt, beijvert Polanski zich het geweld zoveel mogelijk uit te buiten. Maar ook het bovenna tuurlijke wordt niet vergeten. Zoals de zwevende dolk die Macbeth naar het koningschap leidt, is een vast gereedschap voor de regisseur of de heksen, die veranderen in naakte dui velinnen, wanneer Macbeth hen raadpleegt over zijn toe komst. Het is kortom „Macbeth" geworden, die er wezen mag. Er is verbluffend mooi camerawerk; imposante opna men van het onheilspellende Schotland, die overigens groten deels in Wales zijn gemaakt. En de begeleidende muziek door The Third Ear Band doet onmiskenbaar Shakespeariaans Engels bedriegerij e' LUXOR In de voorfilm wordt de toeschouwer ge trakteerd op een paar mooie plaatjes van Oosteuropese makelij, die bi' een half uur in besla? en. Node moet hierdoor v tekenfilm gemist worden. En dan hoofdfilm. De titel doet hee| wat seks en mysterieuze ken vermoeden, maar daar in komt men toch enigszins bedrogen uit. Het is het oude liedje, twee meisjes lopen van huis weg. Zij (gespeeld door de gezusters Michelle) komen in aanraking met een modellenbureau, dat geleid wordt door een lesbische vrouw. Deze neemt hen mee naar een buitenhuls van een vriend, die nogal geïnteresseerd is in heksen en alles wat daarmee te maken heeft. De oudste van de twee meisjes stelt erg veel belang in deze „wetenschap" en vraagt ingewijd te mogen worden in de kring als heks. Wat zich verder afspeelt kan men beter gaan zien, als men houdt van zulke typische Engelse verhaaltjes, die duidelijk appelleren aan het „hogere" en mysterieuze, dat ze zo in ere houden. CAMERA Nadat we nog nauwelijks bekomen zijn van de spanning rond de kaping van de KLM-Boeing, komt Camera met een film over een vliegtuigkaping van ook een Boeing. Charlton Heston speelt de hoofdrol In dit ty pisch „Hollywoods" verhaal. Sensatie en spanning in „Hollywood op zijn best" De passagiers van een Boeing 707 zijn ontspannen op weg naar wat zij denken dat Minneapolis zal worden. Mis, het wordt Alaska. Iemand, het zal hier niet uit de doeken gedaan wor den wie, schrijft op de spiegel van het damestoilet, dat een bom ontploft, wanneer het toestel de steven niet wendt. In „Skyjacked'' worden de sensatie en spanning hoog opge voerd. Maar ook een idylle aan boord en een bevalling wor den niet vergeten. Allemaal mooi, glad en op zijn Hollywoods. Steve en Ali staan voor niets LIDO In „The getaway" heelt regisseur Sam Peckin pah alle cynisme gelegd, die hem maar mogelijk was. HIJ laat een oude man opdraven die zich afkeurend uitlaat over de immoraliteit van de Jeugd tegen het duo Doe (Steve McOueen) en Carol McCoy (Ali McGraw). Wanneer hij echter hoort dat de hoofdrolspelers getrouwd zijn, vindt hij alles best. Ook wanneer hij hoort dat de twee leven van bankovervallen en niet voor een paar moorden terugdein zen. Sam Peckinpah laat de toeschouwer desondunks zien dat het koppel niets mlsmadigs heeft, omdat rij huishouden In een maatschappij, die tenminste even corrupt is. Steve heeft zijn vrijlating te danken aan een politicus, die straks de helft van de poet hoopt op te strijken. A'li volgt hoar echtgenoot op ziijn vlucht voor de politie naar de grens. Al met al een „Bonny en Ciyde-achtig" verhaal vol spanning. Sassenheimse kerkencomniissie kwam bijeen Sasscnheim Evenals vorige ja ren houden alle protestanten van Sassenheim, Warmond en de Kaag ook dit jaar weer geza menlijk een actie voor „de ver re naaste". Met de plaatselijke katholieke commissie „Missie en Ontwik kelingssamenwerking", die een actie houden t.u.v. het onder wijs in Argentinië, is dit jaar een bepaalde vorm van samen werking gevonden. Beide acties worden tegelijkertijd gehouden in december. Aan de scholen wordt aan de leerlingen begin december voorlichting gegeven over de ontwikkelingsprojecten. Op zondag 16 december staat in alle kerken van Sassenheim de hulp aan hen, „die geen helper hebben", in het centrum van de belangstelling.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3