Grote chaos dreigt rond machtiging van benzinebonnen Bestedingsbeperkin; t volgend jaar Egypte dreigt met boycot overleg Brand Japan: 100 doden Van der Slikke vermoedelijk nieuwe chef generale staf KVP, CHU en AR zijn het eens in Leiden ECONOMISCHE SITUATIE ZORGELIJK PLANTEI of VISSEN MM! Grote antiekdiefstal in Leiden opgelost Sikkens denkt aan personeelsstop NU DAMESMODE LAARZEN 65e JAARGANG No- 196,5 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 ^Möa&ywta/nt £LFLarebU/.9^, rtum' J?2Ï?U8 11' telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H, P. M. Heruer. Advertenties iexci. ö.i.w.j /o,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f 27,76;Jaar 108.20. - DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE Ned. I; 19.05 uur Cineac; 20.20 uur Smith and Jones; 22.00 uur Hit journaal. Ned. II: 19.05 uur Zorro; 20.20 uur Op losse groeven; 21.20 uur De FBI; 22.10 uur Sport; 22.50 uur Huis op de grond, doe. VANNACHT MATIGE VORST Vooral aanvankelijk enkele sneeuwbuien, morgen ook op klaringen. Hier en daar mist banken. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Min. temp. van min vijf tot min tien graden, maar vlak aan zee onge veer min een graad. Maxima morgen omstreeks plus een gr. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het versturen van mach tigingskaarten voor benzinebonnen gaal gepaard met een grote chaos. Tal van mensen hebben al machtigingskaarten gekregen, waarop een verkeerd kenteken voorkomt, of een kenteken van een vori ge auto. Ook zijn er mensen, die hele maal geen auto bezitten, maar er bijv. vroeger een gehad hebben en nu machti gingskaarten krijgen. Een verklaring daarvoor ligt in het feit dat de computer, die Let kenteken- en adressenbestand moet verwerken, het niet aankan. Ook is men bij de kentekenregistratie hopeloos achter. Mensen die een verkeerde machtigingskaart hebben gekregen, dus een waar bijv. een ver keerd kenteken opstaat, hoeven zich echter geen zorgen te maken. Zij moeten die verkeerde machtigingskaart opsturen naar het rijksbureau voor aardolieproduktie in Den Haag, Bezuiden- houtseweg 16/b. Daarbij moet dan vermeld wor den wat aan de machtigingskaart niet deugt. Automobilisten die hun wegenbelasting, om wel ke reden dan ook, nog niet hebben betaald en dit alsnog doen om voor benzinedistributie in aanmerking te komen, moeten er op rekenen dat zij nog wel enkele weken lange/ op machti gingskaarten moeten wachten. employés van het brandende warenhuis in Koe- mamoto proberen te ontkomen naar het dak van een belendend gebouw. KOEMAMOTO (AP) Brandweerlieden hebben van daag hun speurtocht naar meer slachtoffers in de bovenverdiepingen van het uitgebrande warenhuis voortgezet. Zij verklaarden, dat het dodencijfer vrijwel zeker de 100 zal overschrijden. joe. Tot dusver zijn de lijken van 70 vrouwelijke en 28 mannelijke slachtoffers geborgen. De oorzaak van de brand, die op de derde verdie ping in de beddenafdeling zou zijn ontstaan, is nog niet vastgesteld. De brandweer heeft echter ver klaard dat het brandalarm en de sprinkler-installa ties kennelijk niet hebben gewerkt. fkUTo 5*$? Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79. tel. 33861-20E RoelofaTendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 n een kompleet aquarium, GRATIS KADOBON Voor Uw eerste aankoop van de planten en tropische vissen jAquarium, wit gemoffeld, met een dubbele TL-Verlichting en volle dige technische inrichting, bodem- pedekking en achterwant; 60 x 35 x 35 212.45, kadobon 25.— 80 x 40 x 40 294.95, kadobon 50. 100 x 40 x 40 371.20, kadobon 75.— fiaar ook gezeilige kleine ado'tjes, zoals: MODERN AQUARIUM, rond, plas- [ic, met voet en verlichting, in Siverse kleuren, voor 59.75 Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG. Nederland staat volgens tal van economische deskundigen voor een situatie, die volgend jaar op een bestedingsbeperking kan uitdraaien. De onderhandelingen in de metaalsector, die vandaag zouden beginnen, zijn daarvoor een graadmeter. Werkgeversorganisaties heb ben al laten weten, dat van werkelijke loonsverhogingen nauwelijks iets kan komen. De vakbonden zetten daar echter nog een vraagteken achter. Zeker is in ieder geval, dat een aantal prijzen drastisch omhoog gaan, vooral olie, benzine, aardgas, wellicht elektriciteit en produkten die uit chemische bestanddelen samengesteld zijn. De vakcentrales maken zich em- D'66 is met een rapport gekomen stige zorgen over de gevolgen, over een stringente warmte-iso- die de oliecrisis op de werkgele- lie te beginnen bij de nieuw- genheid kan hebben. Volgens bouw. becijferingen zou het aantal Minister Gruyters (van D'66) van werklozen volgend jaar kunnen Volkshuisvesting zal dit rapport oplopen tot 200.000 alle gevolgen van dien. De (vakcentrales houden voor wat de cao's betreft wel vast aan de 2,5 procent reeele loonsverbete ring. De vraag is echter of dit oliecrisis haalbaar blijft, zeker gezien de 1""* zorgen over de werkgelegen heid. De regering werkt reeds aan een nota, waarin maatrege len voorgesteld worden om de gevolgen van de crisis te kun nen opvangen. Vooruitlopend op allerlei maatre gelen zijn vele Nederlanders overgegaan tot het hamsteren van vooral artikelen, die afge leid zijn van chemische produk ten: zeep, zeeppoeders, plastic zakken enz. Sommige gemeen ten zijn daarom overgegaan tot het inslaan van grote hoeveelhe den plastic-vuilniszakken. Ande re gemeenten staan reeds ande re vuilverpakkingen toe. Ook de metalen vuilnisemmer keert op verschillende plaatsen terug. nadrukkelijk in zijn beleid opne men. Volgens berekeningen van zijn partij kan door deze isolatie zeker 20 procent energie be spaard worden. crisis en het rijver bod, dat dit weekeinde begin nende verlengd is tot maan dagmorgen 3 uur, raken ver schillende sectoren in grote moeilijkheden. Van de horeca is dit al bekend, maar ook de au toverkoop loopt sterk terug, evenals, zoals thans blijkt, de verkoop van caravans. Het openbaar vervoer daarentegen heeit'thans uitgebreide maatre gelen uitgewerkt, om bij de te ■verwachten benzine-distributie onmiddellijk met aangepaste Tij schema's en meer materiaal te starten. Men wil daarmee de grote drukte in het woon-werk- verkeer proberen op te vangen. Spreiding van werktijden wordt daarbij door het openbaar ver voer dringend geadviseerd. Twee vrouwen aangehouden Zaterdag 1 dec. van 14.00 - 16.00 uur St.-Nicolaas met veel Pieten oo de DOEZASTRAAT voor groot en klein zal er een verrassing zijn I I fm.ns.v. Bakerstreet Jazzband) LEIDEN De Leidse politie heeft twee vrouwen (van 54 en 52 jaar) aangehouden, resp. af komstig uit Leiden en Oegst- geest. Zij worden verdacht van ongeveer 30 diefstallen van antiek uit kerken en insluipingen in wo ningen. De diefstallen dateren uit 1972 en 1973. Er is een enor me hoeveelheid antiek gestolen o.a. uit de Apostolische kerk, de Lodewijkskerk, de Hartebrug- kerk, de Marekerk. de Hoog landse kerk, de Pieterskerk en de doopsgezinde kerk. Het be treft o.a. delftsblauwe vazen, kandelaars, wierookvaten, col lecteschalen. klokken, psalmboe ken. offerblokken, twee grote koperen turfkisten en wandbor den. De totale waarde wordt op minstens 20 mille geschat. Los daarvan is een 28-jarige Lei- denaar aangehouden, die ver dacht wordt van diefstal van de statenbijbel van de Hooglandse kerk. De bijbel, die dateert uit 1643, is in Friesland in beslag genomen. CAIRO (UPI) - Egypte heeft gedreigd niet te zullen deelnemen aan de vredesconferentie over het Midden Oosten in Genève, indien Is raël volhardt in zijn 'onverzoenlijke hou ding'. Van officiële Egyptische zijde is ver klaard dat het mislukken van de Egyptisch- Israëlische onderhandelingen bij kilometer paal 101 op de weg van Cairo naar Suez de kans voor een duurzame vrede in het Mid den Oosten geringer maakt en zelfs een nieu we oorlog kan ontketenen. Egypte zal tussen komst van de supermogendheden inroepen om uit impasse te geraken. Het overleg tussen Egypte en Israël bij kilo- meterplaal 101 werd gisteren opgeschort om dat geen overeenstemming werd bereikt over voorwaarden van een Israëlische terugtrek king op de bestandslinies van 22 oktober. Is raël stelt dat deze bestandslinies niet zijn vast te stellen omdat er toen geen waarne mers ter plaatse waren. In kringen van de Verenigde Naties in Egyp te wordt ontkend dat het overleg is mislukt. Verwacht wordt dat binnen 48 uur het Egyp- tisch-Jsraëlisch overleg zal worden hervat. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger, liet zich gister avond ook in dezelfde richting uit. De Israë lische generaal Yariv, die het overleg voerde met zijn Egyptische collega Gamasy. zei gis teravond voor de radio dat hij gelooft dat de onderhandelingen in weerwil van de impasse die was ingetreden, zullen doorgaan. Pre mier Golda Meir verklaarde gisteren tegen een groepje Amerikaanse joodse leiders in Tel Aviv dat de Aabische conferentie in Al giers aan Israël onmogelijke voorwaarden heeft gesteld. Zij keerde zich tegen de deel neming van een Palestijnse delegatie aan de vredesbesprekingen. Van onze parlementaire re dactie. Den Haag Het kabinet zal zich vandaag onder meer bezighouden met de benoe ming van een nieuwe chef generale staf, als opvolger van It.-gen. Ysselstein. Deze heeft per 1 december ontslag genomen. Ver wacht wordt dat minister Vredeling (Defensie) gen.- majoor J. van der Slikke tot nieuwe chef van de gene rale staf zal voordragen. Daarmee zou hij dan de eerste commandant van het legerkorps, it.-gen. F. Meynderts, passeren. Meynderts, die eind volgend jaar met pensioen gaat, vond zich zelf de geschikste man om chef staf te worden. Van der Slikke staat in legerkringen bekend als een integer en onpolitieke gene raal, die zich steeds afzijdig heeft gehouden van de machts strijd tussen zijn collega's. SASSENHEIM De geruchten als zou er op de afdeling moffol- lakken en half-synthetische lak ken van de Sikkcnslakfnbricken in Sassenhelm onrust zijn ont staan over eventuele ontslugen zijn door de directie ontkend. Zoals bekend ligt het in de lijn van de verwachtingen dat n.a.v. de verminderde productie bij de DAF. en Ford autofabrie- ken de afzet van moffellakken, waarbij de Sikkens een belang rijk aandeel zou leveren, sterk zal verminderen. Dat door deze verminderde afna me mogelijk in de nabije toe komst ontslagen zullen vallen is pertinent onjuist, aldus een Sik- kens-voorlichter. Wel wordt overwogen op deze afdeling mo gelijk de werktijden te verkor ten en volgend Jaar, indien de olie-crisis onverminderd zou voortduren, een personeelstop in te voeren. LEIDEN De Leidse afdelingsbe sturen van KVP, ARP en CHU, zijn gisteren formeel met elkaar tot overeenstemming gekomen over de vorming van het Chris ten Democratisch Appèl. De drie partijen zullen zich bij de gemeenteraadsverkiezingen vol gend Jaar als CDA aan de Leid se kiezers presenteren met één lijst en één programma. De basisovereenkomst zal op kor te termijn gedetailleerd worden uitgewerkt. Eén van de eerste punten zal zijn de opstelling van een gemeenschappelijk verkie zingsprogram voor Leiden, de samenstelling van de kandida tenlijst en de aanwijzing van een lijsttrekker. Wat de lijst trekker betreft: Deze znl waar schijnlijk wel uit de KVP als grootste partner komen. Nog voor het eind van het jaar hoopt men het gcmeenschapelijk pro gram vastgesteld te hebben. De AR en de CH hebben daarvoor al een concept. De nieuwe par tijcombinatie, die volgens de huidige trent zou kunnen reke nen op 7 of 8 van de 37 rtrd ze tels, zal evenals in het verleden voorstander zijn van een afspie gelingscollege. De SGP-er, ir. Houtman, die nu in de gemeen teraad zit, doordat hij bij de vo rige verkiezingen door de prot. christelijke groep (AR en CH) op een verkiesbare plaats was gezet, zal niet deelnemen aan het CDA. Ir. Houtman wil zelf standig de verkiezingen ingaan en de steun trachten te verwer ven van het GPV. ZEER SPECIALE AANBIEDING Donkersteeg 12-14 Leiden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1