Optreden van Schenk bezorgde aanzien van WISO forse deuk Levi's Flamingo's presteerde met overwinning ongelooflijke WIMBLEDON VERDUBBELT PRIJZENGELD ,Schaatsgodverantwoordelijk voor anticlimax Mensen moeten tevreden zijn De Graaf gesehorst 2 ,RIJDAG 30 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ■e ï-LKMAAR Puffend was hij nrondgegaan, Ard Schenk, de :-schaatsgod. Al zo vaak was hij -• bezongen om zijn uitmuntende prestaties. Gisteravond echter, tijdens de openingswedstrijden van de nieuwe profschaats-orga- nisatie WISO werd met Ard Schenk de vloer aangeveegd. Op de 500 meter wist de Noord-Hol lander het eerste zestal rijders, dat voor de tijd van het jaar toch alleracceptabelste tijden op de chronometer bracht, nog volgen, maar later op de avond, in de laatste rit op de 5 km, verdweeen Schenk met meer dan een halve ronde achter stand op de Noor Tveter in de kleedkamer. Met zijn tijd van I boven de 8 minuten illustreerde Schenk de machteloosheid. iter op de avond had Schenk geen enkel excuus voor zijn machteloze optreden. ,,Ik ben", 7* verklaarde hij, „gewoon nog niet in vorm. Voor de mensen r- pp de tribune was het een vraag, maar voor mij een weet. Ik ben nog niet aan deze af- stand toe. En dan komt het wat 8) harder en onheilspellender aan. 5: Ik heb gewoon nog niet genoeg st kunnen trainen om prestaties te :n junnen leveren. Maar ik vind 0. dat de andere rijders dat wel n lebben gedaan, en daarmee is 0. bewezen dat de WISO dus niet illeen van mij afhangt. Ja, er varen er die me uitscholden. De mensen hebben een hoop geld betaald en willen prestaties :ien. Maar ik kan het allemaal jog wel inhalen denk ik. De af standen zitten er nu echter nog liet vast in". Ergernis bleek er jok in de eigen groep. oral Kees Verkerk haalde moe rt deloos de schouders op, waarom „grote" Schenk zich op de |lag van de presentatie van de WIS-V voor zo'n tweeduizend j loeschot""*«fi^s de aansluiting met ie andert,- fjders niet had we- j ten te bewaren. „Dat kun je "n niet maken", oordeelde Verkerk, „zelfs een Koning kan dat niet tnaken. Hij had zeker tien se conden sneller moeten rijden. Natuurlijk was het ijs niet zo 1 geweldig, waar hij op reed, inaar dan had hij toch moeten knokken. Zoiets kun je niet ver- copen". in i dat deden de andere rijders ivel. In de sprint al toonden de mannen er terdege zin in te lebben. Met tijden van rond de II sec. op de 500 meter presen teerden de schaatsers van de (VISO zich behoorlijk snel. De start van het desillusionerende Enige die een beetje uit de boot viel was de kersverse aankoop Jappie van Dijk: ,,Ik had een slechte start", verklaarde Jap pie van Dijk. Zijn tijd van 43.78 sec. („Ik bleef even staan", al dus de Fries, die er op de 5 km als eerste rijder tegen Jan Bols stevig tegenaan ging. Jappie van Dijk zette een tijd neer van 7.48.95 tegen Bols 7.50.88. Een tijd, waarop de anderen zich cp zouden gaan richten. Van Dijk: „Dat is het nadeel als je in het eerste paar moet starten. Ik ging trouwens ook te snel weg. Ik reed rondjes van 36. Nor maal kan ik die wel volhouden, nederlaag op tegen de Noor Willy Olsen. maar nu ging het nog niet. De vorm is er nog niet". Overigens verklaarde Jappie van Dijk geen moment aan de centen te hebben gedacht, die hij gister avond op de uitstekende Alk- maarse ijsbaan kon verdienen. „Nee, tijdens de race heb ik daar niet aan gedacht. Dat deed ik pas toen ik in de kleedkamer zat. En het publiek, dat was ook erg goed hier. We zaten geloof ik wel in de goede hoek". Dat zat ook Kees Verkerk, die in Noorwegen vijf weken had kun nen trainen en wellicht daar door zich zo sterk ontpopte. Verkerk draaide razend snel, moest iets terrein prijsgeven, maar finishte toch in 7.43.08, een tijd die Gronvold in de vol gende rit ook noteerde. Waar door beide heren voor hun over winning 800 gulden konden in. casseren. Een totale anti-climax werd tenslotte het optreden van Ard Schenk, die er ruim 20 se conden langer over deed dan Kees Verkerk en Gronvold, en die daarmee het aanzien vgn de WISO toch een forse deuk he- zorgde. Een WISO, die toch een redelijk debuut maakte voor die toeschouwers, die ondanks de plotseling optredende gladheid de weg naar het Alkmaarse sta dion waar vandaag aanzienlijk meer publiek wordt verwacht, hadden gevonden. TON DE WIT e WISO-wedstrIJden He dag). Ulroundldasse (500 meter): 1. Björn Tveter (Noor) 41.2B sec.. 2. Wllly Olsen (Noor) 41.34, 3. Ard Schenk (Ned.) 41.59, 4. Kees Verkerk (Ned.) 41.78, 5. Jan Bols (Ncd,> 41.83, 6. Johnny Höglln (Zwe.) 21.12; 7. Roar Grönvold (Noonv.) 42.58, 8. Jappie van Dijk (Ned.) 43.78 000 meter -. Grönvold en Verkerk 7.43.08. 3. Tveter 7.46 22. 4. van Dijk -fi. 5. Olsen 7.50.00, 6. HögHn 7.50.10. 7. Bols 7.60 SS. 8. Sc) 8.04.59 Stand na de eerste dag: 1. Tveter 87.853 punten. 2 .Verkerk 88 098. i. ALKMAAR „Het kan niet anders of de mensen moeten tevreden zijn", hijgde Hasse Börjes na afloop van de eerste dag van de WlSO-schaatswed- strijden op de Alkmaarse kunst ijsbaan. „Het kan gewoon niet beter. Onder de 40 sec. rijden, in Holland, en dan ook nog in November. Dat belooft gewoon veel voor de komende maanden. Ten slotte zitten w« nog steeds In een opbouwperlo- de, die pas half januari gereed Is". Toch was Hasse Börjes, het Zweedse kanon, niet eens win naar van die 500 meter. Zijn directe tegenstander in de vierde rit van een openings nummer. de Fin Leo Linkove- si, net als Börjes wereldre cordhouder op de kortste schaatsafstand, was zelfs nog een tiende van een seconde sneller dan de bonkige Zweed, en dat na twee valse starts. Voor Hollandse begrippen wa ren die tijden inderdaad erg scherp. Alleen de tijden van König en Lyman vielen eigen lijk tegen. König: „ach, er valt nog niets te zeggen. Ik heb pas twee weken ijstraining achter de rug. Dan kun je toch geen wonderen verwachten." En Lyman: „ik heb geen excu ses. Het ging gewoon slecht. Net zoals verleden jaar. En dat terwijl ik veel harder heb getraind. Misschien dat het vanavond beter gaat. Anders moet ik mezelf maar eens goed bekijken." Een man, die op de 500 meter zo op het gezicht ook eigenlijk tegenviel, was mede-wereldre cordhouder Erhard Keiler. Hij had echter een voor reden vat baar excuus. Met een van pijn vertrokken gezicht wees hij naar zijn rechteriies: „Ik heb al een paar weken last van een blessure in mijn lies. Dat kan alleen met rust genezen. Met Kerst echter kan ik het twee of drie weken rustig aan doen. Dan zal het wel weer overgaan". Tweede op de 1000 meter, na Keiler was Leo Linkovesi. En dat is eigenlijk een verrassing van de eerste orde. Immers, de kleine Fin liet vorig jaar op de duizend meter iedere keer maar bitter weinig zien en moest de slechte tijden die hij op de kilometer maakte steeds compenseren met zijn vlijm scherpe sprint. Dat iis nu an ders. Met twee-tiende van een seconde voorsprong op ex-we reldrecordhouder Ivar Eriksen en acht-tiende van een seconde achterstand op Keiler, eindigde Linkovesi als tweede. ROB HOOGLAND Schenk 90.049, 8. Van Dijk 90.675. Sprlntersklassc: 600 meter: 1. Leo Linkovesi (Fin 39.04 sec. (nieuw baanrecord), 2. Hasse Börjes (Zwe.) 39.73, 3. Er- hard Keiler (Wdl 40 09. 4 Sepp« Hacnnlnen (Fin.) 40.90. 6. Nell Blatchford (VS) 40.91. 6 Ivar Erik- sen (Noor) 41.17. 7. Ove König (Zwe) 41.23, Grcg Lyman (VS) 41.83. 1. Erhard Keiler 1.22.60, nen 1.24.90, 6. König 1.25.83 7, Blatchford 1.27.70, 8. Lymeh 1.27.83. tand na de eerste dag; 1. Linkovesi 81.315 punten, 2. Keiler 81.840, 8. Börjes 81.800, 4. Eriksen 82.935. 5. Haonnln-n 83.350. 6. König 84,145. 7 Blatchford 84.760, 8. Lyman 85.745. ,5000 nieter sprint voor allrounders' ALKMAAR De eerste profschaatswedstrijden, die volgens de organisato ren 3500 toeschouwers hadden getrokken (vol gens onze schatting wa ren het er beslist niet meer dan 2000 - red.) Is geen groot succes gewor den. Door Ton Vissers, die zijn populariteit uit de wieler sport heeft gehaald, was de bekende zesdaagse speaker Chris Delbrassine gecontracteerd als stadi onomroeper. Chris Del brassine, die in de wieler sport zonder meer de bes te speaker van Nederland is, maakte gisteravond in Alkmaar een zwak de buut. Zijn uitspraak van het Engels was uitermate slecht. Bovendien was duidelijk te merken, dat Delbrassine nauwelijks iets van de schaatssport afweet. Hij corrigeerde zijn tijden regelmatig en maakte het helemaal te bont toen hij het over de 5000 m sprint voor all rounders had. Bovendien besloot hij zijn eerste schaatsavond met de me dedeling: „We hopen u morgen weer op de Alk maarse wleler-schaats- baan te mogen begroe ten." Cambuur sprak met Kindvall LEEUWARDEN Rieks SplrBc- laar, de manager van de eerste divisie-club SC Cambuur, heeft vanmorgen een gesprek gehad met de Zweedse International en ex-Feyenoorder Ove Kindvall, die momenteel uitkomt voor FC Norrköplng. Kindvall zou veel voor een terugkeer naar Neder land voelen, evenals zijn vrouw. SC Cambuur heeft voorts interes se ln Bram van Kerkhof (ex-Vi- tesse). nu spelend voor Gent (Bel). )NDEN De organisato ren van Wimbledon, het belangrijkste tennistoer nooi in de wereld, hebben gisteren bekendgemaakt, dat het prijzengeld met honderd procent zal wor den verhoogd. In geld om gerekend betekent dat een Stijging van 332.000 gulden naar 654.000 gulden. Hier- fnee wordt Wimbledom het hoogst gedoteerde toernooi. winnaar in het heren-enkelspel intvangt ongeveer 63.500 gul den. In het dames-enkelspel ligt 44.000 gulden te wachten op de De entreeprijzen worden met on geveer zestig procent verhoogd: van 12 gulden naar 19 gulden. Super lange afstand op 15 december {STERDAM De KNSB orga- liseert deze winter niet minder lan zeventien wedstrijden voor e super lange afstand-rijders. arbij zijn de races in het Hei- leken-toernool meegerekend. De lerste wedstrijd vindt plaats op 5 december om zes uur 's a- [onds op de Jaap Eden Baan in Amsterdam. Hier wordt over londerd ronden gereden om de Irote prijs van Amsterdam, de /aap Eden bokaal. Voorts op 23 lecember en 1 januari in Hee- ènveen. Het Heineken-toernooi kart op 10 januari. Daarna zijn (f vrijwel iedere week één of fleer wedstrijden. Uitslagen Hilversum ke. W. 6.00. pl. 2.80. 5.50. 5.00 Kop. 6.60. TNo 2576.30 Doenjoengprijs (2940 meier); 1. Loos DromcdarlsprijN (2000 motor, autos tart): 1. Kid Aster (S. Hartman) 1 24.2. 2, Kris Spencer. 3. Kosmos P. WInn. 1.90. pl. 1.60. 4.60. 4.80. kop 6.40 Trio 636.00. Fenlksprljs (2000 meter, nutostort)1. Pi. 2.00. 5.70. 2.20. Kop 45.00. Smöeprljs (2040 meter): 1. Keep It Again (L. Heyman), 1.23.9. 2. Jupl- Klderprljs (2040 motor): 1. Ivonne Ha nover (J. Tambach) 1.23.6. 2. Hen- rlettet Signal. 3. John Areta W 32.20. Pl. 6.40 1.90, I SO. Kop 17,10. Flnmtng8pri.|s (2000 motor)1. Jnnny P. (J. Wagenaar) 1.22.7, 2. Jules Bonnl, 3. JausUsslma. W. 3.20. Pl. 1.50. 3.00, 3.30. Kop 8.90, Trio 265.70. Eiberprljs (2440 meter): 1. Jnnuska D (W.v.Dalen) 1.24.8, 2. Joseva Carbn- narl, 3. Iwan W. 3.20, Pl. 2.00. 3.00. 3.90. Kop 4.80. FoniksprljR (2000 meter): 1. Harold Signal (C. Immlng) 1 24.00. 2. Kls'a- ra Woelwater, 3. 'Tup W. 11 00. Pl 2.00 1.50 1.20. Kop 34.90. Trio 245.90 Emoeprijs <2o aid. 2040 meter): 1 II- lustre Mac (J. Wagenaar) 1.24.3, 2 Henry van Wendy 3. Irma van Double. W. 1.50, P- 1.30, 2.00, 5.10. Knp 4.40. Totallsatoromzet222.684.00. DEN HAAG De tuchtcommis- sie betaald voetbal heeft het be stuur van de eredivisie Go Ahead Eagles berispt omdat het Matthias Maiwald heeft laten meespelen in een zgn, neder laagwedstrijd, hoewel hij daar toe niet gerechtigd was. De tuchtcommissie sprak verder de volgende straffen uit: Willem II: W. Swaans. een w dstrijd geschorst, alsmede een boete van honderd gulden. FC Dordrecht: G. de Keizer ge schorst voor twee wedstrjden en een boete voor honderd gul den. G.- Roeland voor een wed strijd geschorst en een boete van honderd gulden. De Volewijckers: H. ten Cate, ge schorst voor twee wedstrijd n. SC Amersfoort: H. v. Kooij een wedstrijd geschorst. FC Den Haag: L. de Graaf voor een wedstrijd geschorst. PEC/Zwolle: J. Verheijen voor twee wedstrijden geschorst. HAARLEM In de Kennemer sporthal heeft gisteravond een basketbalwonder plaats gevon den. Levi's Flamingo's heeft ln de eerste wedstrijd uit de twee de ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen Maccabi Tel Aviv met 8584 verslagen. De Haarlem mers hebben daarmee het onge looflijke waar gemaakt, want bij rust had de ploeg een ach terstand van 18 punten, 32—50. Dat was een normaal resultaat na de eerste helft, waarin in Maccabi alles kon en Levi's niets. Brody, de foutloze schut ter en spelmaker en Pleas, de ongenaakbare springer in de re bound, verlamden Levi's. Le vi's, dat klap op klap moest in casseren. Na rust echter met de veel vinni ger Ombre inplaats van de meer begaafde, maar passieve Leibowitz, hervond Levi's zich zelf. Eén driekwart minuut voor tijd kwam de ploeg gelijk (81— 81). Een minuut later, in de hectische slotfase, stond Levi's voor: 8381. De overwinning bleef in handen van de Haar lemmers doordat Pleas in de letterlijk en figuurlijk allerlaat ste seconden van de wedstrijd bij de stand 8583 slechts één van de twee hem toegekende strafworpen benutte. De meest sensationele, boeiende, enerverende basketbalwedstrijd ooit in Nederland gespeeld, was het duel van Wally Ombre. Na rust, toen Levi's eigenlijk in volstrekt kansloze pos:tie was werd hij ingezet voor Barry Lei bowitz. Levi's Israëliër had ge faald. Zijn passes mislukten, zijn schoten misten de basket, hij trof slechts een keer doel uit elf pogingen, maar wat nog be langrijker was, hij kon door zijn flegma de ploeg niet stimuleren. En juist die prikkel had het aangeslagen Levi's zo dringend nodig. De klap uit de eerste minuten veroorzaakte gedurende de hele eerste helft trillende vingers bij de Nederlanders, die niets over hadden van hun normale zeker heid. In de eerste twee minuten name lijk misten alle schoten die Akerboom, Smit en Kip loslie ten. Maccabi Tel Aviv, dat zijn spel met bedriegelijke eenvoud af werkte, schoot daarentegen praktisch foutloos. Na vier mi nuten lag er al een gat van zes punten tussen de teams (10—4) en vanaf dat moment had Le vi's In wezen geen vijftal meer binnen de lijn, maar vijf indivi duen. Spelers die elkaar chao tisch probeerden te vinden, bij het schieten de zuiverheid mis ten en in de rebounds tegen de geweldig springende Bill Pleas aldoor net een paar centimeter te kort kort kwamen. Maccabi leek duidelijk te maken waarom de ploeg zo graag wilde door spelen in dit toernooi om de Eu ropese beker. De manier waar op Levi's gedeklasseerd werd, zoals de Nederlandse kampioe nen nog nooit zijn overtroefd in hun Europa Cup geschiedenis, moest wel de indruk wekken dat de tegenstander een waarlijke topploeg was. Het verschil groeide met regelmaat en de vervangmg van Kip door Harre wijn hielp niets. Levi's leek niet meer te Helpen. Egon Steuer, de voor rust zo ge plaagde coach, vond het red middel echter. Te laat, zoals hij eerlijk bekende na afloop, nam hij de moeilijke beslissing Lei bowitz, de bewlerrookte, te ver vangen. Met Wally Ombre na rust ln de plaats van Leibowitz was Le vi's, dat gebruik maakte van de enigszins tegenvallende condi ties van de Israëli's, plotseling zichzelf weer. De schotvaardig- held keerde terug. Smith, maar vooral de kleine vinnige Ombre, vonden de weg naar de basket. Levi's ging ook veel feller spe len. De schroom van de eerste minuten was verdwenen, de ploeg durfde na een eerste helft met slechts 6 persoonlijke fou ten het risico van een overtre ding te nemen. Het kon gemak kelijk, omdat de scheidsrechters Glenn (Schotland) en Jaeger (West-Dultsland) bepaald niet tegen de Haarlemmers floten. Punt voor punt kwam Levi's te rug. Ombre gebruikte het laat ste restje van zijn reserves in de slopende slotminuten en met nog maar 100 seconden spelen was Levi's bij: 81—81. Die geweldige terugkeer van de ploeg uit geslagen positie was nog niet voltooid met de gelijke stand. Met nog slechts negen se conden op het bord was er een voorsprong: 8583. De laatste poging van Pleas werd door Kip onreglementair gestuit. Twee strafworpen u.et nog precies een tel te spelen daarna. Pleas, die feilloos had geschoten ln de 35 minuten en 59 seconden die aan het beslissende mom int wa ren vooraf gegaan, miste de eerste van de twee. Levi's had gewonnen. De Kennemer sport hal werd net niet afgebroken door de 2400 dolzinnige toe schouwers. De I Mer Macc-bl Tel Please i(G-7, Steven* 2^4), Levi's Flamingo's: Ombre 0—13, Har rewijn 3—0, Kip 0—8, Leibowitz 2— 0. Akerboom 14—6, Kales 3—2, Smith 10—24.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13