EIS: TIEN JAAR VOOR GIJZELING IN DEIL Guinée-Bissau nog niet erkend Aanbieding nationaal geschenk: 10 december Sacharov vraagt visum voor V.S. Verdachten storten zich op officier R a n d k r a n t VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 'S-HERTOGENBOSCH Met kreten van woede wierpen de 26-jarige Daan D. uit Den Haag en de 24-jarige Jan B. uit Den Bosch zich gistermiddag in de rechtszaal te Den Bosch op de officier van justitie mr. J. van Mierlo. Met opgeheven vuisten gingen zij hem luid schreeuwend te lijf, nadat deze tegen beiden tien jaar gevangenisstraf had geëist. Parketwachten en rijkspolitieagenten snelden toe om mr. Van Mierlo te ontzetten en de overige leden van de Bra bantse rechtbank, die al onder de tafel waren gekropen, te beschermen. Jan B. wilde daarbij de toesnellende agenten met een stoel te lijf. De publieke tribune, die tal van leden van de Haagse onderwe reld bevatte, kwam over het hekje heen de rechtszaal binnen. „Moordenaars krijgen drie jaar", en „Vuile viespeuken, kleine kinderen uitgassen, dat kunnen jullie" klonk het woe dend uit de opgewonden menig te. Een razende Daan D., vast gehouden door politieagenten, schreeuwde met beide vuisten op tafel slaand: „D'r gaan hier lijken vallen, dat zweer ik je". Vrouwen, die relaties met de Voordat de spectaculaire vecht- beide verdachten onderhouden, partij in de rechtszaal uitbrak, genaars het paleis van justitie in Den Bosch hadden verlaten, werd de zitting na 20 minuten hervat. Daan D. en Jan B. wa ren daarbij elk geketend aan een parketwacht, terwijl vier anderen een cordon voor de rechtbank hadden opgetrokken. De zitting verliep verder zonder incidenten. Mr. Van Mierlo had bij de worsteling een paar stom pen tegen de borst en arm op gelopen. huilden van ingehouden drift over de eis van tien jaar, die mr. Van Mierlo tegen de man nen eiste, die op 29 januari van dit jaar een boerengezin in En- spijk (gemeente Deil) gijzelden. Kort daarop ontruimden de or debewaarders de zaal. Nadat de opgewonden en scheldende Ha- had de zitting een uiterst kant verloop gehad. Er was he lemaal geen gijzeling in Deil ge weest op 29 januari van dit jaar, beweerden beide verdach ten in alle toonaarden. De heer en mevrouw Smits en hun ge trouwde dochter Jannie zouden in het geheel niet belemmerd zijn geweest in hun bewegings vrijheid. ,,Op het moment dat de politie een cordon rond de boerderij legde, is de gijzeling begonnen en had Nederland zijn „Deil", zo drukte de verdediger van Jan B., mr. W. Kousema ker uit Breda het uit. Het plan om de volgende ochtend met twee pantserwagens, bemand met boordschutters, post te vat ten bij de boerderij, kwalificeer de hij als een „waanzinnig idee". Mr. Kousemaker vervolg de: „Ook boer Smits is woedend geworden toen hij die dingen zag staan. „Ga ergens anders staan", schreeuwde hij toen de bemanning toe". Het opmerkelijke van de gehele zitting was, dat zowel mevrouw Smits (door Jan B. in de rechts zaal begroet met een hartelijke kus, voor welke geste de publie ke tribune veel waardering had) als haar dochter Jannie, geheel in de trant van de beide ver dachten meespraken. „We zijn niet bedreigd, we zijn nergens toe gedwongen", klonk het keer op keer. Toen de getergde offi cier van justitie op de proppen kwam met getuigenverklarin gen, afgelegd bij de politie en de rechtercommissaris, waarin beiden het tegenovergestelde verklaarden, was het stereotype antwoord: „Dat weet ik niet meer". En een voortdurend hoofdschudden moest deze woor den kracht bijzetten. Aan het slot van de zitting merkte de officier van justitie misnoegd op dat „de objectieve toeschou wer wel het zijne zal hebben ge dacht van met name de getui genverklaringen vanuit Deil". Hij doelde op mogelijke pressie die op de getuigen zou zijn uit geoefend. Naar hij tussen de re gels door liet blijken was dit zon der meer 't geval geweest. Daan D. vatte zelf de koe bij de ho rens door aan mevrouw Smits te vragen of zijn ouders de fa milie Smits nadien hadden be dreigd. „Nee", was het korte antwoord van de boerin.Haar dochter had toen ze de rechts zaal binnenkwam een schalks knipoogje over voor de verdach- Ook getuigen, opgeroepen in ver band met de vier gewapende roofovervallen die het tweetal ten laste waren gelegd, blekén veel minder positief in hun ver klaringen dan zij destijds bij po litie en rechtercommissarissen hadden afgelegd. Slechts twee van hen, onder wie een vroege re vriendin van Jan B. in Maas- driel, gaf tijdens de zitting een groot aantal belastende verkla ringen af. Zij zei, dat op 18 ja nuari Daan en Jan samen met een zekere A.S. binnen waren komen vallen, waarbij Jan ge zegd had, „dat ze zoéven een roofoverval hadden gepleegd". Als bewijs had hij daarbij een stapel bankbiljetten op tafel ge legd. Haar uiterst zenuwachtige moeder daarentegen verklaarde niets van een dergelijke verkla ring te hebben gehoord en zich in het geheel niet te hebben af gevraagd waar al dat geld van daan kwam. De buit van deze overval in Hedel bedroeg ruim 2300 gulden. Nagenoeg de hele middag be steedde de rechtbank aan de ge ruchtmakende gijzeling in Deil, waarbij zo merkte de verde diger van Jan B. op „van een mug een olifant was ge maakt". Hij had geen goed woord over voor de manier waarop politie en leger de zaak hadden aangepakt. Mr. Van Mierlo zei in zijn repliek dat „er niet met de botte bijl wordt gehakt, maar wij gaan bepaald niet opzij vook terreur en dat is het bij een gijzeling, waarbij men bovendien de za ken niet meer in de hand heeft. U moet niet menen dat fk met plezier die tien jaar eis. Maar ik meen dit werkelijk te moeten doen in het belang van de ge meenschap". Later verklaarde mr. Van Mierlo zijn eis van 10 jaar: zes jaar voor de vier roofovervallen en vier jaar voor wederrechtelijke vrijheidsberoving (de gijzelings zaak in Deil). Duits leger wordt kleiner BONN Het aantal manschap pen van het Westduitse leger zal met zes procent worden ver minderd, tot 465.000 militairen In actieve dienst. De inkrimping is mogelijk door de instelling van een „parate reserve" van 30.000 soldaten die na hun dienstplicht kunnen terugkeren in de burgermaatschappij, maar nog een jaar kunnen worden op geroepen. Wielrijder door trein gegrepen Maarssen (ANP) Op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg in Maarssen is gisteren een 69-jarige wielrijder door een trein gedood. Volgens getuigen reed de man, ondanks waarschuwingen van omstan ders dat de lichten op rood ston den, toch de overweg op. Het treinverkeer liep twintig minu ten vertraging op. Bezettingen in Spanje MADRID (AFP) Tachtig pries ters en leken hebben gisteren een tijdlang het seminarie van Madrid bezet, uit solidariteit met de zes priesters die in de gevangenis van Zamora in hon gerstaking zijn. Een delegatie van de bezetters werd ontvan gen in het gebouw van de Spaanse bisschoppenconferentie. Zevehonderd arbeiders van de Se- dafabrieken in Barcelona heb ben gedurende zeven uur de kerk van de heiligen Cosmas en Damianus bezet gehouden, ter inwilliging van hun eisen. Bij Seda staken sinds twee weken 2000 arbeiders voor hoger loon, langere vakantie en het weer in dienst nemen van vijfontslagen collega's. Bij Amorebieta, in de buurt van Bilbao, heeft de poli tie een arsenaal met wapens en springstoffen ontdekt. Het ging om dynamiet; machinepistolen en revolvers. De macht van de sneeuw is tot diep in Zuid-Europa doorgedrongen, zette geen domper op het goede humeur van de Florentijnen en i Andrej Sacharov: colleges in Princeton. MOSKOU (UPI) De Russische atoomgeleerde Andrej D. Sacha rov heeft meegedeeld dat hij voer enkele maanden de VS wil bezoeken. Hij heeft de eerste stappen genomen om een visum te krijgen. Sacharov, die wel „de vader van de Russische waterstofbom" wordt genoemd, staat in de Sowjet-Unie aan veel kritiek bloot wegens zijn activiteit als leider van een onofficiële com missie voor de rechten van de mens. Hij deelde journalisten mee dat zijn positie erg precair was geworden en dat hij een maand geleden 'had besloten een uitnodiging té aanvaarden om voor drie tot zes maanden colle ges op de Princeton-universiteit te geven. De geleerde zei niet te weten of hij toestemming voor het ver trek zou krijgen maar hij had de indruk dat de autoriteiten het mogelijk als een „goede stap" zouden beschouwen. Hij was niet van plan het land blij vend te verlaten en hoopte dat hij. als hij weg mag, zal mogen terugkeren. Hij noemde het zeer belangrijk terug te kunnen ke ren. Sacharqv hoopt in decem ber te kunnen vertrekken. Enkele Russische dissidenten die het land mochten verlaten, zoals de fysicus Valery Chalidze en de biochemicus Zhores Med- vedev, zijn beroofd van hun Russisch staatsburgerschap en mogen niet terugkeren. Sacharov zei dat enkele vrienden vrezen dat hij niet zal mogen terugkeren als hem toestem ming verleend wordt het land te verlaten. Hij erkende dat bet ri sico „niet te verwaarlozen is" maar dat hij bereid is een kans te wagen. ONTVOERDE ZWITSER WEER VRIJ BUENOS AIRES (Reuter) De regionaal directeur van Swiss Airline in Buenos Aires, Kurt Schmid, die ruim vijPweken ge leden in Argentinië werd ont voerd, is in vrijheid gesteld. Hij bevindt zich reeds bij zijn fami lie in Zwitserland. Dit is in Bue nos Aires meegedeeld. Spoorkaartje uit automaat UTRECHT (ANP) Wanneer een proef met plaatskaertenau- tomaten bij de Nederlandse Spoorwegen goed uitvalt, wil de NS vanaf 1977 op grote schaal overal in den lande automaten gaan Inschakelen. Op den duur kan men voor een gewoon spoorkaartje dan alleen nog maar bij de automaat terecht. Rond 1975 wil men circa 70 auto maten verspreid over het land plaatsen om ervaringen op te doen. Slaagt de proef dan gaat men uiteindelijk 650 automaten aanschaffen, exclusief die op de meer secundaire lijnen. Op die manier zou men 700 man perso neel kunnen uitsparen, aldus de NS. Commissie steunt Ford als vice-president WASHINGTON (AP) De juridi sche commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de benoeming van Gerald Ford tot vice-president van de Verenigde Staten met 29 stemmen voor en acht stemmen tegen goedge keurd. Het Huis van Afgevaardigden zal waarschijnlijk volgende week over deze zaak stemmen. Alge meen wordt een overweldigende meerderheid voor de benoeming van Ford verwacht. Eerder deze week gaf de Senaat zijn goedkeuring. Ford werd door president Nixon voor vice-president voorgedra gen nadat Spiro Agnew was af getreden. (ADVERTENTIE) Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen' gratis mee! Toch dik het overwegen waard Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. cLw.z. alle kinderen t/m 19 jaar. voordelig uit met NS DEN HAAG - De Nederlandse re gering wil de in september uit geroepen staat Guinee-Bissau, voormalige Portugese kolonie in Afrika, nog niet erkennen.Mi nister Van der Stool (buit. za ken) deelde dat gistermiddag in de Tweede Kamer mee, bij de bespreking van het buitenlands beleid. Hij vond het te betreuren dat Por tugal geen serieuze pogingen doet om tot een fundamenteel andere houding tegenover de Afrikaanse kolonies te komen, door de mensen daar recht op zelfbeschikking te geven. In ge sprekken met de Portugese mi nister van buitenlandse zaken DEN HAAG (ANP) - Hei nationa- le geschenk, waarvoor rond het zilveren regeringsjubileum van de koningin in september een inzamelingsactie is gehouden, zal maandag 10 deember wor den aangeboden aan koningin Juliana. Dit zal gebeuren tij dens een ontvangst door de ko ningin op paleis Huls ten Bosch in Den Haag van het nationale comité, dat de landelijke aktie heeft georganiseerd. Tot nu toe heeft de aktie 7.3 min. opgebracht. Er komen nog steeds giften binnen, aldus het nationale comité. Een klein deel van de opbrengst zal worden besteed voor de bouw van een klein binnen-zwembad in paleis Soestdijk. Het nationale comité heeft de koningin verzocht dit persoonlijke geschenk te aan vaarden. Veel gevers hadden hierom gevraagd. „De koningin heeft dit aanbod met vreugde aanvaard", aldus het nationale comité. Het ingezamelde geld zal worden besteed aan een groter aantal instellingen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag.Behalve pro jecten in Nederland, zouden uit het beschikbaar komende be drag projecten worden gefinan cierd voor'de opbouw van gein. tegreerde kinderzorg in een aantal ontwikkelingslanden. De koningin liet voor haar zilveren regeringsjubileum weten, dat zij a|s belangrijk Nederlands pro ject had gekozen de financiering van een project van de nier stichting Nederland. Het ging hierbij om het tot stand brengen van een tweede kinder dialyse- centrum voor jonge nierpatiënt jes. De volgende instellingen zullen een bijdrage uit het nationaal geschenk ontvangen: Stichting Nederland Kinderhulpplan, Den Haag; Nederlandse Rode Kruis, Den Haag; Nierstichting Neder land, Amsterdam; Steunfonds Nederlands Overleg Zwakzinni genzorg, Assen; stichting aan passing voor gehandicapten, Leidschendam; Stichting Weer klank, Amsterdam; Koningin Wilhelminafonds Amsterdam; Verbond Algemene Instellingen voor Zwakzinnigenzorg Den Haag; Vereniging 's Heerenloo. Amersfoort; Nederlands Her vormde Stichting voor Zenuw en Geesteszieken, Soesterberg; Katholieke Vereniging voor In ternaten voor Geestelijk Gehan dicapten. Utrecht; Vereniging "Helpt Elkander", Maarssen; Vereniging Philadelphia. Utrecht; R.K. Oudervereniging voor het zorgerkind, Maarssen; Koninklijk Instituut voor Onder wijs aan Blinden, Huizen; Ver eniging Bartimeus, Zeist; Blin den instituut Henricus, Nijme gen; Vereniging Effatha, Voor burg; Insti'uut voor doofstom men, St. Michielsgestel, Vereni ging Koninklijk Instituut voor Doven H.D. Guyot, Groningen. Geen spaghetti voor Italianen ROME (AP) Het vooruit zicht voor de Italianen op de komende feestdagen is wat minder prettig ge worden sedert de produ centen van spaghetti en macaroni (Pasta) bekend hebben gemaakt dat zij hun leveranties zullen sta ken uit protest tegen de bevriezing van de „pas ta-prijzen". De producenten besloten over te gaan tot een boy cot omdat de regering de prijzen voor pasta in juli van dit jaar samen met andere produkten hebben bevroren. De producenten hebben verklaard hier door ernstig gedupeerd te zijn omdat zij nu verlie zen lijden. heeft mr. Van der Stoel aange drongen op zelfbeschikking vpor die Afrikaanse gebieden. Ge hoopt wordt om zo gauw moge lijk tot de erkenning van Gui. nee-Bissau te kunnen overgaan. Minister Van der Stoel was het met enige kamerleden eens dat ons land niei mag wachten tot alle Europese landen tot erken ning zijn overgegaan. „Hoe eer der het bloedvergieten eindigt hoe beter het is", zei de minis ter. De minister durfde geen enkele voorspelling te doen over de verdere ontwikkelingen in Grie kenland. Hij hoopte dat de Ka mer geen uitspraak zal doen om de regering via een motie te be wegen bepaalde stappen ten aanzien van de aanwezigheid van Griekenland binnen de Navo te doen. „Wij nemen bin nen de Navo geen passieve hou ding in maar moeten steeds weer bekijken wat de beste be leidslijn is". Wat betreft de Europese samen werking zei de minister dat een verdere voortgang van de ge meenschap niet denkbaar is zonder verdere democratisering van deze instituties. Een Euro pese kernmacht acht de rege ring onaanvaardbaar en onver antwoord. De Kamerleden van G.P.V. en S.G.P. kregen te horen dat ten aanzien van de republiek van AARDSCHOK OP KRETA ATHENE (AP) Een hevige aardschok heeft gisteren een groot aantal huizen op het Griekse eiland Kreta vernield. Volgens de autoriteiten zijn er geen slachtoffers gevallen. de Zuid-Molukken en West-Pa poea het Nederlands standpunt j niet is gewijzigd. Het vraagstuk van de Papoea's heeft voor Ne- derland als staatkundige kwes- j tie afgedaan, zei minister Van der Stoel. ..St. Martinus": onrust bij militair personeel U7RFCHT (ANP) Ten aanzien van de huidige regering Is de gebruikelijke afwachtende hou ding bij het militair personeel gepaard gegaan met tekenen vnn duidelijke onrust. Dit con stateerde de heer H. J. J. Hoog- enboom, voorzitter van de ka tholieke militaire ambtenaren- vereniging St. Mcrtinus op do Jaarvergadering van deze orga nisatie in Utrecht. Voornaamste oorzaak van deze naar zijn mening niet onbegrij pelijke onrust is volgens de heer Hoogenboom het feit, dat het huidige kabinet belangrijke steun vindt bij politieke groepe ringen, die de prioriteiten in de sector van de overheidszorg dui delijk anders gesteld willen zien dan vroeger. Met name de prio riteit, die aan het militair vei- lighc dsbeleid moet worden ge geven, is in het geding. Ingrijpende wijzigingen in de taakstelling van de krijgsmacht zouden ook de militaire ambte naar als werknemer niet onbe roerd laten. Hij heeft behoefte aan redelijke zekerheden wat betreft zijn arbeidsomstandighe den, sociale positie en rechtstoe stand. Bezuinigen: een tochtstrip op je portemonnee doen. .Tegelijk Enkele tientallen gedetineer den in een Amerikaanse ge vangenis hebben uit protest tegen beperking van het ge bruik van radio en televisie allen tegelijk de w.c.'s op de vierde verdieping van het gebouw doorgetrokken. Het gevolg was dat de afvoerbui zen barstten. Van Rooyen zal wel een blauwtje hebben gelopen bij Feisal. Politiek Uit Australië komt het bericht, dat daar een jongetje thuis kwam, van onder tot boven onder de modder, die zijn moeder daarvoor de volgen de onthutsende verklaring gaf: ..We hebben politiekje gespeeld. We gingen in twee groepen aan de kreek staan, tegenover elkaar, en begon nen toen met modder te gooien". Griekenland: Papa is de hlos. Hoogtevrees Een rechter uit de Amerikaan se plaats Coock heeft be paald. dat de zaak tegen een verdachte naar een lagere rechtbank verwezen moest worden. De verdachte had namelijk geweigerd in de op de 22c verdieping gelegen rechtszaal te verschijnen. Omdat hij aan hoogtevrees lijdt. Toppunt van optimisme: liften op zondag. Arrestatie In een rechtszaal In het Engel se Badford is een „vrouw" gearresteerd, die een half uur lang met een zuigeling In de armen op de publieke tribune had gezeten. Het bleek een als vrouw verklede man te zijn, dia twee maan den geleden uit een gevange nis was ontsnapt en nu het proces tegen een van zijn vrienden wilde bijwonen. De Nederlandse diergaarden overwegen te gaan sluiten: er is geen olie meer voor de Jantjes. Overval Gebeurd in New Yorfe. Een voorbijganger deelde de poli tie telefonisch mede, dat er een overval werd gepleegd op een kruidenierszaak in Broeklyn. De politie omsin gelde het pand en verzocht de aanwezigen in de winkel naar buiten te komen. Vijf Spaans sprekende personen kwamen naar buiten. Toen zij echter de zwaar bewapen de politiemannen zagen, hol den zij meteen weer naar binnen. Drie kwartier later wist de politie ze met een zacht lijntje toch naar buiten te krijgen. De vijf werden naar het bureau gebracht, waar bleek, dat het de win keteigenaar en vier klanten Vraagje Griekenland overweegt maat regelen tegen ons land. Is daar dan iets gebeurd waar Nederland het niet mee eens is? Verschil In Nleuw-Zeeland is een 18-ja- rige )ongcn die lastig was geworden en een politieman schopte, daarbij uitroepend ,.Ik haat jullie, varkens" door een rechter praktisch gestraft. Hij werd veroor deeld een dag In een var kensstal op een grote boerde rij te gaan werken om, zoals de rechter zei, het verschil te leren kennen tussen men sen en varkens. List In Buenos Aires verscheen in een krant de volgende adver tentie: Vermist gele dames fiets. Door experiment ra dio-actief geworden en voor gebruiker levensgevaarlijk". Binnen een dag werd de fiets teruggevonden. Er was ove rigens niets aan de hand. De eigenaresse had dit bericht bedacht om de dief van haar fonkelnieuwe fiets in paniek te brengen. Lukte snel "tin Mi De mummie, die In het Egyp- tologlsch instituut in Gronin gen ligt. is niet van een dan seres uit een tempel te The- be. zoals men tientallen fa- ren heeft aangenomen. Een medisch student bijvak Egyptologle Is tot de ont dekking gekomen dat het gaat om een gemummificeer de man. Hij maakte röntgen foto's en stelde vast dat liet geraamte dat van een man moet zijn. De Egyptologen zijn tot dusver misleid door de hiëroglyfen op de kist, die gewag maakten van een dan seres uit Thebe. Eindelijk recht gedaan aan die man. Laatste stellingen Het Is niet uitgesloten dat de polarisatie een symptoom is van een naderende nieuwe Ijstijd. Wandelaars en fietsers hebben recht op minstens een witte zondag (zonder gemotori seerd wegverkeer) per maand.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11