REGERING HAALT BUIT VERMOGENSBELASTING VOLLEDIG BINNEN Olie voor Duitsland via Franse havens Grieks bewind laat gevangenen vrij Onderzoek naar publicaties van majoor Miog Ziekenfondsen willen controle op medicijnen Zivaaien met portefeuille Geheime cheque 028: 10% korting op alle afdelingen. Kamer komt op voor Horeca Zuiniger met goedkope woonruimte JOENSDAG 28 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redacteur) SEN HAAG Door met af treden van het kabinet te dreigen heeft minister Dui- senberg van financiën gis teren de verhoging van de vermogensbelasting van 1974 volledig kunnen bin nenhalen. De fracties van KVP en ARP die deze ver hoging pas bij een vermo gen boven de 350.000 gul den wilden laten ingaan, waren hevig verontwaar digd. „Deze zaak is te on belangrijk om het machts woord van aftreden te ge bruiken," zei KVP-fractie- voorzitter Andriessen. En zijn AR-collega Aantjes voegde er aan toe „het zal maanden duren voordat het vertrouwen in het kabi net is hersteld", et debat over het dekkingsplan van de regering voor het ko mende jaar in de Tweede Ka mer, gisteren afgerond na twee dagen discussiëren vorige--week, jwas slechts voor de buitenstaan- yoorgekookt in de afgelopen da gen. Ingewijden wisten dat po gingen om een compromis te bereiken waren mislukt tijdens het weekeinde, dat de minister daarom met een kabinetscrisis zou dreigen en dat de confessio nele regeringsfracties vervol gens een wijzigingsvoorstel zou den intrekken. Maar het spel werd volgens het boekje ge speeld. e KVP-er de heer van Amels- foort begon met te stellen dat hij zijn (door de ARP en de op positie dus in meerderheid ge steund) voorstel om de vermo gensbelasting niet voor alle ver mogens (zoals de regering wil de) yan 7 tot 8 promille te ver hogen, maar pas vanaf 350.000 gulden wilde handhaven. Hij be toogde dat hij aldus niet de fa belachtige vermogens in be. Jscherming nam maar wel de middenstanders en boeren die dit geld in het bedrijf hebben zitten en dit nodig hebben om te kunnen blijven draaien. Dat be drijf is bovendien een stuk pen sioenvoorziening en pensioen rechten van anderen worden ook niet belast. Minister Duisenberg antwoordde daarop dat hij zijn ernstige be zwaren, ook na nadere overwe ging, handhaafde, deels omdat hij de dertig k vijfendertig mil joen gulden die het hem aan in komen zou schelen niet kon missen, deels omdat zijn plan ook dient om al iets te doen aan gelijktrekking van onredelijke verschillen in inkomens en ver mogens. Na eén theepauze drukte hij zich nog duidelijker uit: ,,Bij het voorstel van AR- en KVP-zijde om de verhoging van de fiscale huurwaarde van eigen woningen te temperen, wil ik me dan nog wel neerleggen al ontraad ik het omdat het me 25 A 30 miljoen gulden scheelt, maar bij de kwestie van de ver mogensbelasting is de grens van het aanvaardbare bereikt Dat betekent dat de regering bij aanvaarding van het voorstel za'. aftreden.' Onder hoongelach van de kamer constateerde de heer Van Amelsfoort toen dat er een ge heel nieuw element in de discus sie was gekomen, dat om nieuw intern beraad vroeg. Daarna verklaarde hij dat hij aan beide voorstellen (afzwakking huur waarde en vermogensbelasting! grote waarde toekende maar dat hij, zwichtend voor het machtswoord van de regering, dan maar koos voor de huur waardezaak omdat hierbij veel heid. De belangrijkste elemen- meer mensen zijn betrokken. ten zijn: AR-fractie,voorzitter Aantjes toon- Geen inflatiecorrectie, wel verho- de zich verbaasd en geschokt ging van belastingvrije sommen dat de regering de kabinets- in de loon- en inkomstenbelas- kwestie had gesteld. Dat vond ting; hij onverantwoordelijk in de Belastingvrijdom voor AOW en huidige en komende moeilijke AW W-uitkeringen voorzover situatie. En gelet op de v zaak men geen and.T inkomen heeft: waarom het ging buiten alle Verhoging van de drempel waar proporties. boven ziektekosten buitengewo- Toen deze kwestie van de baan ne lasten zijn. De benzine wordt was en besloten was om de fis- 4.5 cent en dieselolie 1,62 cent cale huurwaarde voor eigen wo ningen niet met 100 en niet met 60 procent te verhogen (achter eenvolgende voorstellen van de regering) maar met 30 procent de progressieve partijen stemden t^egen was de verde re afwikkeling van het dek kingsplan nog slechts een for mele zij het langdurige bezig- per liter duurder: verbetering van de regeling voor de vrouw die in de onderneming van haar ma 1 meewerkt: verhoging van het bedrag dat als privégebruik van een zakenauto wordt bere kend en invoering van een twee de fase van de regeling d'e zelf standigen in staat stelt een ou- dedagsreserve op te bouwen. De fractie van de KVP tijdens de stemming in de Tweede Kamer c op de achtergrond fractie-voorzitter Andriessen; in het midden met I trokken. De Franse minister van buitenlandse zaken Michel Jobert, de Duitse bondskanselier Willy Brandt, de Fran se president Georges Pompidou en de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel, van links naar rechts aan de maaltijd tijdens' de besprekingen die Willy Brandt in Parijs' gevoerd heeft. PARIJS Frankrijk heeft zich bereid verklaard West-Duitsland vla de Franse oliehavens van aardolie te voorzien nu de be voorrading langs Rotterdam door de Arabische boycot jegens Nederland bemoeilijkt is. Bo vendien zullen de Europese mi nisters van energievoorziening binnenkort bij elkaar komen om de oliecrisis te bezweren. Deze crisis zal de Europese topconfe rentie van Kopenhagen van 14 december beheersen. Dit werd dinsdag in Parijs be kend gemaakt na het periodieke onderhoud tussen bondskanse lier Brandt en president Pompi dou. Brandt, die de besprekin gen tot ongenoegen van de Fransen vooral rond de oliecri sis wilde concentreren, ver klaarde dat het bevoorraden van Nederland met aardolie, ook al zou dit via allerlei omwe gen moeten gebeuren een test zou zijn voor de toekomstkansen van Europa. Pompidou schijnt aan Brandt nog verklaard te aebben dat de Eu ropese solidariteit van Neder land. dat het zwaarst door het embargo getroffen wordt, óók wel iets te wensen overlaat: on langs is de gulden gerevalueerd zonder rekening te houden met de speculaties die dit ten aan zien van de valuta van zijn partners moest veroorzaken ter wijl Nederland (maar niet Ne derland alleen) steeds elke Eu ropese energie-politiek van de liggen buitengaats op hun beurt hand gewezen heeft. te wachten om hun lading te Het bevoorraden van West-Duits- kunnen lossen. land via de Franse' oliehavens In Fos. nabij Marseille, de tweede ligt overigens in de lijn van de politiek van Le Havre en Fos om Rotterdam als importhaven van olie naar de kroon te ste ken. In Le Havre komen de olieschepen normaal binnen en er is zelfs op dit ogenblik een beetje een verstopping opgetre den. De capaciteit van de olie installaties is sedert maandag verzadigd en twee tankschepen Europese oliehaven na Rotter dam. is de situatie eveneens normaal en men verwacht ..op korte termijn geen aanvoerver- mindering". Men verwacht dat als gevolg van het tussen Brandt en Pompidou overeenge- komene de oliepijpleiding tussen Fos en Karlsruhe zeer spoedig onder hoge druk zal komen te staan. Opdracht generaal Kranenburg JTRECHT (ANP) De territoriaal bevelhebber oost, generaal-ma- joor Kranenburg, heeft een huishoudelijk onderzoek gelast naar de activiteiten die land machtmajoor G. Miog heeft Ont plooid op het gebied van de pu bliciteit. Hajoor Miog, die dit gisteren meedeelde, heeft zich in het verleden al vaker voor zijn su perieuren moeten verantwoor den omdat hij via de publiciteit naar buiten was getreden. De majoor, die volgens eigen zeg gen "in de krijgsmacht als een vreemde eend in de bijt wordt beschouwd omdat hij eerlijk uit komt voor zijn socialistische in- stelling", kreeg in februari op Volgend jaar hoorzittingen Watergate Washington (Reuier-upi) - De speciale commissie van de Amerikaanse Senaat die een on derzoek instelt naar de Water gate-affaire, heeft besloten geen hoorzittingen meer te houden voor het volgend jaar, maar wel de bandjes met betrekking tot de74 zaak op te eisen die het I witte Huis niet heeft willen overhandigen en employés van multimiljonair Howard Hughes te dagvaarden. In verband met het uitstel van de openbare hoorzittingen verklaar- den medewerkers van de com- missie dat er meer tijd nodig is om materiaal te verzamelen voor de hoorzittingen die nog nodig zijn voor het onderzoek naar de bijdragen voor de ver kiezingscampagne van Nixon in 1972, verstrekt door de zuivelin dustrie en multi-miljonair Hug hes. deze manier twee weken licht arrest. Deze keer is de legerleiding ge vallen over een artikel van de hand van de majoor in „de „Nieuwe Linie" en over een J inte'rview met de heer Miog in de Winschoter Courant. In beide artikelen liet de majoor zich nogal kritisch uit over de leger leiding. In de Nieuwe Linie met name verweet hij de legertop naar aanleiding van de gerucht makende "generaalsrui-ie" een gebrek aan solidariteit met de regering Den Uyl. Majoor Miog, secretaris van de werkgroep vermaatschappelij king krijgsmacht en defensie specialist van de PvdA, deelde desgevraagd mee dat een huis houdelijk onderzoek kan resulte ren in strafmaatregelen die va riëren van een berisping tot ont slag. "Dat heeft de voorzitter van de commissie die het onder zoek leidt, kolonel Van Driel, mij uitdrukkelijk meegedeeld en ik heb zo het idee dat mijn ont slag er wel eens in zou kunnen zitten. Men wil deze publikaties kennelijk aangrijpen om me voorgoed kwijt te raken", zo zei majoor Miog. De majoor heeft voorlopig gewei gerd te voldoen aan het verzoek van de onderzoekscommissie om nadere verklaringen af te leggen over de bewuste publica ties. "Ik weet niet waar ik in feite van word verdacht. Men moet mij eerst maar eens zeg gen waar het nu precies om draait", aldus majoor Miog. ATHENE (UPI-DPA-AFP) De nieuwe machthebbers in Grie kenland zijn gisteren begonnen met de vrijlating van mensen die acht dagen tevoren in ver band met de opstandige actie van studenten en arbeiders te gen de zondag afgezette presi dent Papadoupoulos waren aan gehouden. De vrijlating die beschouwd wordt als een verzoenend ge baar van de nieuwe militaire machthebbers, begon in de Noordgriekse stad Saloniki waar vrijdag voor een week na een vreedzame protestactie on geveer 100 studenten waren op gepakt. In Athene waarbij de gewelddadige ontruiming van de bezette polytechnische school 302 mensen werden aangehou den, zijn nog geen gevangenen vrijgelaten. Dit zou nog niet zijn gebeurd om "technische redenen". Inmiddels zijn verscheidene kran ten begonnen aanvallen te doen op de afgezette president Papa- dopoulos. "Ellinikos Vorras", een blad in Saloniki dat voor heen het voormalige staatshoofd steunde, schreef dat "De men sen die zich over hebben gege ven aan een orgie van corrup tie, volledige verantwoording voor hun daden moeten afleg gen". Dit blad en andere kran- ten noemden papadopoulos een "dictator en een tiran". Waar de afgezette president nu verblijft is niet duidelijk. De sterke militaire bezetting waar onder 10 pantserwagens, bij het landgoed van Papadopoulos aan de kust bij Lagoissi, niet ver van Athene, is teruggetrokken. Daaruit concludeert men dat de voormalige machthebber naar elders is overgebracht. Volgens onbevestigde berichten zou hij zich nu te Agias Andreas, een villadorp bij de Griekse hoofd stad, bevinden. Windhoos Zeeland SCHOUWEN-DUIVELAND (ANP) Een korte, maar felle wind- hoos heeft gistermiddag vier luxe sta-caravans van de cam- ping Scaldenoord bij Westen- schouwen op Schouwen-Duive- j land vernield. De schade wordt op ruim 100.000 geschat. Helikopter redt vier runners IJMUIDEN (ANP) Een helikopter van „K.L.M.- Noordzee", die gewoonlijk gebruikt wordt voor het ophalen van loodsen, heeft gistermiddag vier opvarenden gered van een ponton, die zich op dat moment in volle zee bevond. Het waren runners, die ei genlijk in de haven van IJmuiden de ponton had den moeten verlaten. De gezagvoerder van de Amerikaanse sleepboot „Jole Robin" die het ge vaarte sleepte, had echter niet meer aan de runners op de ponton gedacht en was direct doorgevaren naar volle zee. Daar raakten de runners echter in moeilijkheden, omdèt de hoge zee met de pon ton speelde alsof het een lucifersdoosje was. Een poging van de redding boot „Johanna Louisa" de de ponton te halen mislukte en tenslotte moest de KLM-helikopter uitkomst brengen De vier mannen zijn in IJmuiden aan de grond gezet. (ADVERTENTIE) Donderdag 29 en vrijdag 30 november van 9-12 uur krijgt u op vertoon van Geheime Cheque 028 10% korting op alle aankopen van die ochtend. Systeem: u betaalt op de afdeling het volle bedrag. Tot 12 uur krijgt u op vertoon van uw kassabonnen bij de Centraalkassa 10% in kontanten terug (tegen inlevering van cheque 028). Goede ochtenden dus om toch die scheikundedoos voor Jan-Willem te kopen. Of dat antieke poppenhuis voor Anneke. P.S Enige beperking, de 70% korting geldt niet voor de kassa- bruinen. waarmee u het Surprise Chequeboek bemachtigt v: Kijk es indeBijenkorfLfll Tankwagen vol benzine gestolen MILAAN (AP) Door de oliecri sis hebben sommige dieven hun werkterrein verlegd en hebben zij het gemunt op benzine. In Milaan werd een tankwagen met 26 ton benzine, die voor een raffinaderij van de Shell stond, gestolen. De chauffeur had zijn wagen voor de raffinaderij geparkeerd en was even naar binnen gegaan om wat papieren te halen. Toen hij terug kwam was zijn wagen verdwenen. Voor de dieven was het eerv vette buit want een liter benzine brengt in Italië 200 lire op. TRETLER VERGAAN DEN HAAG (ANP) - De treiler HD 125 „Alida" uit Den Helder is de afgelopen nacht in de Ier se Zee vergaan. De vijf opva renden, de tot Engelsman gena turaliseerde Nederlandse schip per J. Koek en vier Britse be manningsleden, zijn gered door het Britse vrachtschip „Contai ner Venturer". (Van onze correspondent) Rotterdam - De besturen der zie kenfondsen, aangesloten bij de Unie van Ziekenfondsen, zullen op korte termijn een doeltref fende controle op de geneesmid delen en de verstrekking daar van instellen, Onder meer door geautomatiseerde verwerking van de receptuur. Dat Is gister middag In De Doelen In Rotter dam besloten op de algemene vergadering van dc Nederlandse Unie van Ziekenfondsen. De motieven van de unie waren, dat het lichtvaardig voorschrij ven van met name grote hoe veelheden geneesmiddelen een ernstig gevaar voor de volksge zondheid vormt. Deze mening heeft overigens dr. P. Siderius, secretaris-generaal van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, in een toespraak op 1 juni 1973 reeds verkondigd. De unie is verder van mening dat de consumptie, respectievelijk de kostenstijging van genees- en verbandmiddelen groter is dan van enige andere verstrekking. En bovendien dat zowel uit een oogpunt van volksgezondheid als van kosten tot beteugeling van deze verstrekking moet worden overgegaan. )e unie verzoekt daarom de staatssecretaris van volksge. zondheid en milieuhygiëne om op korqte termijn in overleg met ziekenfondsorganisaties formeel maatregelen te nemen, waar door de huidige onbeperkte re ceptuurvrijheid van artsen tot redelijke proporties wordt te ruggebracht, de doorzichtigheid van het prijsvormingssysteem te bevorderen ende Nederlandse prijzen van veelgebruikte ge neesmiddelen te doen toetsen, zoals in Engeland is geschied en maatregelen te bevor deren tot beperking van de re clame van geneesmiddelen. De heer Anbeek, voorzitter van de Binnenkort executie Michael X unie had eerder als mening uit gesproken, dat de honoraria van ziekenfondsmedewerkers bevro ren moeten worden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft in overgrote meerderheid aan de regerlnR gevraagd maat regelen to bestuderen om dc na delen van de autoloze zondag, speciaal voor de horeca, te ver zachten. Een motie van de liberaal de heer Portheine kreeg ook de steun van de regeringspartijen. In die motie wordt gezegd dat de auto loze zondag en andere maatre gelen ter beperking van het energieverbruik vooral zeer on gunstige gevolgen voor het ho- reca-bedrljf hebben en bekeken moet worden of door andere maatregelen de „soms catastro fale gevolgen" voor de horeca en andere bedrijfstakken kun nen worden opgevangen. Horeca heeft becijferd, dat de eerste drie autoloze zondagen een om zet verlies van 25,7 miljoen gul den hebben opgeleverd. Tegen de motie stemden alleen de SGP, GPV, Boeren- en Rnoms- katholieke Partij Nederland. LONDEN (AFP) - Dc voormalige leider van de "Zwarte macht" in Engeland Michael "X", die wegens een dubble moord in maart 1972 in Trinidad ter c/ood veroordeeld werd, zal waar schijnlijk spoedig terechtgesteld worden. Het beroep van "X" op de Britse kroonraad, ter ver krijging van uitstel van executie is afgewezen. Michael "X" werd veertig jaar geleden in Trinidad geboren. In Engeland wierp hij zich in 1966 op als kampioen van de "Zwar te macht". Hij predikte de oor log tegen dc"B!anke apen". In 1971 werd Michael "X" in Londen veroordeeld wegens ge wapende roofoverval. Nadat hij op borgtocht was vrijgelaten ontsnapte hij naar Trin;dad. In Trinidad werd hij tenslotte be schuldigd en veroordeeld we gens moord op een neger en een Engelse vrouw. DEN HAAG Bij koninklijk be sluit zijn Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam en Rot terdam aangewezen als gemeen ten waar het met ingang van 1 december voortaan verboden is om zonder toestemming van b. en w. een gebouw of gedeelte daarvan dat voor bewoning was bestemd, te slopen of te gebrui ken voor een ander doel dan bewoning. Deze beslissing geeft de gemeen ten meer mogelijkheden dan on dermeer de Woonruimtewet biedt om te voorkomen dat goe de en goedkope woonruimte ver loren gaat. In genoemde ge meenten bestant een grote be hoefte aan zulke woningen voor woningzoekenden met lagere In komens. Staatssecretaris J. L. N. Schacfer van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening heeft de totstandkoming van deze maatregel bevorderd op verzoek van de vijf gemeenten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9