RAADSELS ROND LUCHTVERWARMING IN HOOGMADESE DOES SCHOOL jaar Binnen twee voor Bodegraven sporthal gereed Ruimtelijke problemen in Hazerswoude Woubrugge zit met vuilprobleem rijn- en veenstreek De dader ligt nog op het kerkhof Wat u OOK moet weten WOENSDAG 28 NOVEMBER 1973 M IDSE COURANT mi V HOOGMADE De onder wijzers en kinderen van de r.k. -basisschool, ,.Ter Does" in Hoogmade zitten er momenteel niet bijzon der warmpjes bij. Reden daarvan is de nu alweer zolang hoofdbrekens en j ergernis veroorzakende verwarming van de-school. Door kwalijke fouten moet in deze dagen van nog ge matigde buitentemperatu ren al voluit gestookt wor den om het kvyik tot draag lijke hoogte op te stuwen. De anderhalf jaar oude en leuk ogende school heeft ruim 1.5 miljoen gulden gekost maar de verwar ming deugt niet. Hoe dat precies komt en wie de „schuldige" is weet eigen lijk niemand. Daarom is door het schoolbestuur een rechtskundig adviseur in de arm genomen, die moef gaan uitzoeken, wie aan- sprakelijk gesteld kan wor- De leerll„gen va„ de combinmie-klas (3 klassen) den voor de constructie blunder, die-in eerste aan leg een slordige ton gaat kosten. In de loop van de vorige winter werd het overduidelijk, dat het niet snor zat met de hete lucht verwarming in de gecombineer de kleuter- en basisschool Ter Does. De verwarmingskranen werden volledig opengedraaid maar behaaglijk werd het er nauwelijks. Toen het hoofd van de school, de heer J. van Ou- werkerk en tenslotte alleen niet meer uétkwam, schakelde hij het schoolbestuur in. Ver schillende maatregelen werden overwogen maar eerst moest de oorzaak van de slecht functio nerende verwarming worden ge vonden.. Deze werd na lang zoe ken gevonden in de hoogte van het grondwater. Het bleek na melijk, dat de verwarmingsbui zen geregeld in_h"'t water lagen. Als koelsysteem waarschijnlijk voortreffelijk, maar voor ver warming minder geschikt. Bij de plaatsing van de hete luch'- verwarming inderllijd bleek al veel water aanwezig te zijn maar men dacht toen aan re- In NVijkerhout volgend jaar plastic zakken NOORDWI.TKERHOUT Vol gend jaar start de nieuwe vuil nisophaaldienst in Nnordwljker- hout. In plaats van de metalen emmers komen dan de plastic zakken. De gemeenteraad be sloot gisteravond tot wijziging van het ophaalsysteem. teen emmers meer. ólhen plas- j ticzakken met vuil worden opge- j haald en dat éénmaal per week, Het éénmaal per maand opha- 1 len van grof vuil blijft bestaan, De raad stelde 130,000 beschik baar om een nieuwe kraak-pers- vuilniswagen aan te kopen en sprak zich in beginsel uit voor een reinigingsrecht voor parti- I culierm van een uniform be drag per huishouding. Daarvoor mag een onbeperkt aantal zak- i ken worden meegegeven. genwater, dat wel zou wegtrek ken. Niet iedereen is het echter eens met deze visie. Verschillende betrokkenen zijn van mening, dat het buizenstelsel van het verwarmingssysteem te lang is en daardoor teveel warmte ver liest. Deze stelling wint aan kracht als men bedenkt, dat in mei van dit jaar de buizen zijn verhoogd zonder merkbare re sultaten. De oorzaak van de slecht werkende verwarming moet eerst vast staan wil men de „schuldige" kunnen aanwij- Aanvankelijk nen doen Er z:jn namelijk vier „verdachten". Ten eerste is er de gemeente, die een fout grondwaterpeil kan hebben op gegeven. Dan zijn er de aanne mer. die te laag gebouwd kan hebben of de verwarmingsinsta! lateurs, die niet volgens de plan nen kan hebben gewerkt. Ten slotte kan ook de architect fou ten hebben gemaakt. Iedereei heeft zo zijn vermoedens maa zekerheid is er allerminst. fen tussen de voornoemde vier betrokkenen. Maar daar voelde men niet bijster veel voor. Hoofd van dc school, de heer Van Ouwerkerk vertelde giste ren: „Het schoolbestuur heeft toen gekozen voor een rechts- worden teruggevorderd op de „ware schuldige". Doordat de gemeente dit bedrag voteerde was de rechtskundig adviseur niet langer in dienst van het schoolbestuur maar van de ge- eente. kundig adviseur om de boel vol- Toen men er tenslotte helemaal kun- minnelijke schikking te tref- ledig door te lichten maar per soonlijk had ik liever gehad, dat de kantonrechter was ingescha keld". Ondertussen had de ge meente 100.000 gulden „voorge schoten" om de adviseur en de herstelwerkzaamheden voor de verwarming te bekostigen. Het bedrag zal dan te zijner tijd niet meer uitkwam werd (Ie oude verwarmingsadviseur dan de kant gezet en een nieuwe be noemd. Deze is nu nog bezig met het nodige doorlichtingswerk. Tot nu toe heeft hij verschillen de mankementen ontd'-kt maar meer is niet bekend van zijn be vindingen. Aangezien het niet te Hoofdonderwijzer J. van Ouwer kerk. Het schoolgebouw met daarachter de R.K. Kerk (foto boven). verwachten is dat de verwar ming binnenkort beter zal wer ken, zullen noodmaatregelen worden genomen. Waar nodig zullen bijzetkacheltjes worden geplaatst. De Ter Doesschool zit er maar mee. Buiten de ver warming is ook de aflevering van de school niet bepaald vlek- keiloos gegaan. Op verschillende plaatsen moeten nog roosters worden bevestigd. Het school plein is ook niet geworden zoals de plannen waren. Door het hoge grondwater staat na het kleinste buitje de tuin bij de speelplaats blank. Hierdoor is men gedwongen om een vijver in de tuin te graven. Iets, wat hoofdonderwijzer Van Ouwer kerk liever niet had gehad met zoveel spelende kinderen en kleuters in de buurt. Tijdens het gesprek, dat wij gisteren in de school hadden, vlogen bij een niet al te krachtige windstoot een aantal pannen van het dak. De heer Van Ouwerkerk kijkt er al niet meer van op. Op zijn vrije woensdagmidag is hij met een busje eens 'n lading dakpan nen gaan halen in Limburg om dat de levering ervan te lang uitbleef. Hij heeft ermee leren leven. Hij is ondanks alle tegen slag trots op de school met zijn fraaie (flexibele) lokalen, ruime aula en documentatiecentrum. Met een glinstering in zijn ogen vertelt het hoofd, dat zelfs men sen uit het buitenland al naar de school zijn komen kijken. Hij zegt tenslotte: „En op de ouder avond van vanavond hoeven de mensen ook niet in de kou te zitten want de aula is de enige ruimte, die warm te stoken is". HAZERSWOUDE Tijdens de donderdagavond te houden openbare vergadering van de gemeenteraad van Hazerswoude zullen b en w enkele wijzigingen van de Verordening tot regeling van het gebruik en het beheer van de Algemene Begraafplaats aan de orde stellen. Wanneer de raad daarmee akkoord gaat, zal slechts een persoon van 60 jaar en ouder gerechtigd zijn tot de aankoop van een graf kelder of eigen graf, tenzij de aankoop plaatsvindt om daarin direct een lijk ter aarde te bestellen. Het is overigens aan b. en w. om in bijzondere gevallen ontheffing te verlenen. Voorts zullen op de be graafplaats afzonderlijke vakken gevormd worden voor grafkelders, eigen graven, algemene graven en algemene kindergraven. Enkele jaren geleden heeft de gemeenteraad zich al bezig gehouden met de ruimtelijke problemen die in de toekomst kunnen ontstaan bij het begraven van lijken. Als gegeven werd daarbij het in de toe komst verdwijnen van de begraafplaatsen achter Scheepjes- en Zwaantjeskerk (beide r.k.) aan de Rijndijk aangenomen. De raad sprak zich destijds vrijwel unaniem uit voor handhaving van de al gemene begraafplaats langs de Provinciale weg als centrale alge mene begraafplaats, Daarop zou zo nodig een afzonderlijk gedeelte ter beschikking kunnen worden gesteld voor de teraardebestelling van leden van de r.k. parochies. Vooruitlopend op een eventuele uit breiding van de begraafplaats werd het noodzakelijk geacht om nu al maatregelen te nemen die een mogelijk ruimtegebrek op kortere termijn zouden kunnen voorkomen. Opheffing van het nog resteren de klassestelsel zou ook een van de maatregelen moeten zijn. Te vens wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om enkele tarieven op te trekken in een meer verantwoord peil en tot het verplicht stel len van de afkoop van het onderhoud tegelijk bij de aankoop van een graf bij de begraving in een algemeen graf dan wel bij het ver lenen van vergunningen voor het plaatsen van beplantingen op mo- Bodegraven De brandweer heeft maandag een nieuwe lagedrukspuit in gebruik ge nomen. In de burgerzaal werd de spuit door de heer Van Eyck symbolisch aan burgemeester Croles overhan digd. De spuit heeft een ca paciteit van ca. 3500 liter water per minuut. HAZERSWOUDE In het Ne derlands Hervormd Verem- gingsgebouw te Hazerswoude Dorp wordt vrijdagavond a.s. een klaverjaswedstrijd gehouden die zal beginnen om 20.00 uur. HAZERSWOUDE - De jeugd commissie van de voetbal vereniging Bernardus organi seert een banketlettra- seert een banketletteraktie, waarvan de baten worden aangewend voor diverse acti viteiten ten behoeve van d viteiten ten behoeve van de jeugd. STOMPWIJK Aan de orga nist van dc Stompwijkse Kerk is ter gelegenheid van diens 50-jarig zangersjubi leum de Gouden Ere-Medail Ie verleend van de Neder landse Gregorius-vereniging. Na 50 jaar is deze medaille door de heer Jos Suyten ten volle verdiend en ook van harte gegund. WASSENAAR - De winkeliers in de Langstraat en op het Plein laten kinderen tot 10 jaar t/m zaterdag 1 decem ber hun schoentje zetten. Aan deze schoentjes dienen labels bevestigd te worden met zegels. Bij elke 10 gulden boodschap pen krijgt men 1 zegel. ZEVENHOVEN We kleding- aktie van de Stichting „Mensen in nood" heeft ruim 700 kilo goed bruikbare kleding opgeleverd. De aktie werd gehouden op 7 en 14 december. WOUBRUGGE De gemeentelijke vuilnisdienst krijgt meer en meer te maken met grote hoeveelheden huisvuil. Nu de ge meente niet langer mag storten in Ofwegen, werkt men sa men met Alphen. Hetgeen een verhoging van de reinigings rechten tot gevolg kan hebben. Het Groene Kruis heeft zich gisteravond tijdens een ledenvergadering uitgesproken voor net treffen van meer maatregelen om het vuilprobleem op te lossen. Zo stelde men voor dat de jachtwerven en de gemeen te voorzieningen zouden treffen voor de watersporttoeristen door het plaatsen van containers en vuilniszakken. levens kwam de rioolwaterzuiveringsinstallatie ter sprake. Woubrugge beschikt over een moderne installatie, maar een oud deel van de gemeente is hier niet op aangesloten. In Hocginade beschikt de gemeente zelfs nog niet eens over een stuk grond voor een dergelijke installatie, die dringend nodig is voor de nieuwbouw. Tenslotte werd er gepleit voor de oprichting van een plaatselijk milieu-comité, dat bepaalde actuele zaken betreffende de aan tasting van het milieu zal behartigen. Zo zou het school- ooomplantdagen kunnen organiseren of zich bezighouden met de overbodige geluidshinder van bromfietsers en radio-tran sistors in d:- gemeente. Kosten een half miljoen Voorzitter ARP Boxkoop jubileert BOSKOOP Tijdens de ledenver gadering van de ARP werd gis teren voorzitter Van Velde ge huldigd. Veertig jaar lang heeft hij zich ingezet voor de Anti-Re volutionaire partij. Namens de partij overhandigde secretaresse mevrouw C. van Eck-Oosterwijk de jubilaris een boeken- en platenbon en de ge bruikelijke „zilveren" envelop. De vertegenwoordiger van de KVP, de heer van Tol, sprak zijn waardering uit over het werk van de jubilaris. Hij hoop te op nog nauwere samenwer king van zijn partij met de prot. christelijke groep. Voorzit ter Van Velde dankte ontroerd voor alle lof, felicitaties en ca deaus. Hij zei: „Niemand is on misbaar. Ik ben nu bezig een jonge enthousiaste opvolger te zoeken." Henk Weber dwingt respect af LEIMUIDFN Dat Henk Weber meer is dan alleen maar orga nist van de Pascaliskerk te Den Haag. werd gisteravond over duidelijk tijdens het door hem gegeven concert op het orgel van :1e St. Jan de Doperkerk te Leimuiden. Gedurende het gehele programma dwong hij respect af door zijn virtuoze spel „met" het orgel, maar hij excelleerde in het door hemzelf bewerkte deel uit de cantate no. 147 van J.S. Bach: Je.su, Joy of Man Desiring". Zijn improvisatie op een thema van de Leimuidenaar Dick van der Meer, kwam er zo speels en vrolijk uit, dat het publiek hem een extra applaus er tussendoor gaL De medewerking van een klein jongenskoor, aangevuld met vier heren uit de Pancratiuspa- rochie te Sassenheim, maakte het geheel tot een zeer levendi ge en gevarieerde presentatie. Junioren van PIT kt impioen BODEGRAVEN - De gemeente- In het intergemeentlijk Overleg raad heeft onlangs een half mil joen gereserveerd voor de reali sering van een sporthal. Burge meester Croles heeft onlangs In vertrouwen verteld dat de hal er over twee jaar zal staan. Langer had de gemeenteraad no dig voor het voorstel deel te ne men in de verbranding van i huisvuil in intergemeentelijk verband. De heer Van Doorn (KVP) meende dat er alterna tieven zijn. Verbranden biedt I vele voordelen, maar hij wilde blijven meebesturen in deze i aangelegenheid. „De reinigings rechten zullen echter wel weer omhoog moeten gaan", meende de KVP-fractie-voorzitter. Mevrouw Van Nieuwkoop (CHU) betwijfelde of de aangevoerde j hoeveelheid wel voldoende zal zijn. Haar grootste bezwaar wa ren de uniforme tarieven. orgaan Midden-Holland heeft beraad plaats gevonden omtrent de ontwikkeling van de samen werking binnen deze regio, met als uitgangspunt de taakstelling van Midden-Holland. Hierin werden een drietal alternatieve ontwikkelingsmogelijkheden uit- HAZERSWOUDE De ge meenteraad krijgt het voor stel om 5500,- beschikbaar te stellen voor dc aanschaf van abri's bij de bushaltes van Westnederlancl bij de Zonneveldstraat, nabij Fas- son en bij de Rhijnenbur- cherlaan (twee) indien noodzakelijk kunnen de wachthuisjes worden ver plaatst. eengezet n.L: continuering van de intergemeentelijke samen werking op de huidige basis. Versterking van de interge meentelijke samenwerking door overdracht van taken en be voegdheden door de gemeenten ten aanzien van de ontwikke lingsplanning, alsmede van de KATWIJK Op de agenda van de Katwijkse gemeente raad van morgen staan o.a. de volgende punten: benoe ming ambtenaar burgerlijke stand; wijziging bezoldiging gemeentepersoneel; wijziging gemeente-begroting; verle nen van diverse kredieten; verordening reinigingsrech ten; bespreking groenboek wijkverpleging Cleijn Duyn. inbreng van regionale voorzie ningen inclusief het intregeren van bestaande gemeenschappen- lijke regelingen.. Inbreng van provinciale taken en bevoegdhe den vorming van een gewest op basis van een wet op de gewes ten.. Vorming van enkele grote streekgemeenten. De raadsleden waren niet enthousiast over deze zaak. maar wel overtuigd dat het gebeuren moet. Voor de restauratie van het ver enigingsgebouw te Nieuwerbrug werd 15.000,- gereserveerd, Er bestaan plannen voor de bouw van een nieuw gebouw, maar de kas van CRM is zo karig dat we daar voorlopig geen kans toe hebben, aldus de voorzit ter. De heer Groen(AR) was als Nieuwerbrugger toch blij hier mee omdat het gebouw in een erbarmelijke staat verkeert, maar hij hoopte dat nieuwbouw niet voor jaren van de baan is. ZOETERWOUDE Het eerste junlorentcam van de tafeltennis vereniging PIT'51 is door een 73 overwinning op Docos kam pioen van dc derde klus gewor den. Naaste concurrent Scylla, die enkele weken terug werd ge klopt, bleef men juist één punt Het team bestaat uit Cees Janson. Reis van Veen en John van Leeuwen welke laatste zich bij- J zonder goed in het eerste team heeft aangepast. Het trio mocht bloemen in ontvangst nemen j van trainster Marian v.d. Helm. welke hen ook in de beslissende ontmoeting begeleidde. Aan het eind van de eerste com- j petiliehelft kan worden gecon- stateert dat de juniorenteams van P1T'54 goed voor de dag I zijn gekomen. Het eerste meis- I jesteam, Mieke den Eisen, An- kie Slingerland en Ineke v.d. Salm behaalde een derde plaats. Meisjes 2 bestaande uit Janet v.d. Salm, Els v.d. Lubbe en Miriam v.d. Salm bereikte de tweede plaats en het tweede jongens- team een derde plaats. Voor de jongens-pupillen was geen eer weggelegd en eindigde puntloos op de laatste plaats.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5