Voor coach Leopold Stastny werd wedstrijd tegen Zweden begrafenis Uitstel komt Feyenoord stuk beter uit dan Standard Luik Discussie omtrent bevoegdheden KNVB Oostenrijk na nederlaag van 2-1 uitgeschakeld FIFA vraagt bevestiging TIJDENS KORT GEDING WUfcJNMAiG *J NOVEMBER 1973 LniUbb GUUKANl PAGINA 15 GELSENKIRCHEN Leopold Stastny, de zo langzamerhand hoogbejaarde coach van het Oostenrijks elftal, had voor de beslissende slag met Zweden niet gesproken over winnen of verliezen. „Bij ons in Oosten rijk" constateerde hij spottend, „hebben we maar twee dingen: een bruiloft of een begrafenis". Het werd voor zijn equipe het laatste, aangezien de nederlaag van 21 - een niet onverdiende overigens - betekende dat de Oostenrijkers de niet verwachte maar alsnog verkregen kans op de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap achteloos verzuimd hadden aan te grijpen. Desondanks verkeerde de goede oude Stastny niet in een rouw- stemming. „Welnee", liet hij er tamelijk monter op volgen, ,,er is immers toch niemand over boord? Bovendien hadden we er eigenlijk al helemaal niet meer op gerekend d^t we nog zo'n mogelijkheid zouden krijgen, we waren ervan uitgegaan dat Zwe den op Malta wel ruim zou win nen". Dat was echter niet ge beurd, de Scandinaviërs waren op het eiland in de Middellandse zee blijven.steken op winst van 21. Door dit resultaat eindig den zij exact gelijk met de Oos tenrijkers, weardoor een beslis singswedstrijd noodzakelijk werd. Gisteravond in het Parkstadion van Gelsenkirchen dat ook plaats van handeling zal zijn in het eindtoernooi om de wereldti tel 1974, werd die slag niet on verdiend, maar gezien het spel- beeld toch wel totaal onver wacht in het voordeel van Zwe den omgezet. Oostenrijk vertrok uiterst furieus uit de startblok ken, drong de tegenstander al meteen ver terug en mocht bin nen vijf minuten een kwartet hoekschoppen nemen. Rende ment bleef echter uit, zoals ook het geval was bij twee aantrek kelijke mogelijkheden in de daarop volgende minuten. Eerst legde oud-Feyenoorder Franz Hasil de bal pasklaar voor de voeten van Jara, die echter de vuisten van doelman Hellstrom trof terwijl even later een fraaie 1—2 combinatie van Spartaan Willy Kreuz en Jara ten koste van een overtreding geen vervolg kon krijgen. Hasil mikte de vrije trap hard in de Scandinavische muur. Spaarzaam De Oostenrijkse openingstreffer leek een kwestie van minuten, maar de eerste 0 werd aan de andere kant weggewerkt. Ro land Sandberg kreeg bij een spaarzame tegenstoot een voor zet op maat van Ove Kindvall voor de matige Rettensteiner, en dat betekende, onhoudbaar 1-4). De Oostenrijkers verdubbelden hun energie vrijwel gedurende de gehele wedstrijd werd er be ter voetbal gedemonstreerd dan door de Zweden - maar zij moesten in de 28ste minuut een tweede slag incasseren. Sand berg mocht van de Oostduitse scheidsrechter Dopfner onbe kommerd duwen tegen Horvath en Rettensteiner, en deed bei maar wel actief en bovendien met veel inzet spelend, dreigde de bal mee te nemen naar het lege doel. Voordat hij zijn voor nemen ten uitvoer had kunnen Hoog spat de sneeuw op als Roland Sanberg (rechts) plotseling af remt, omdat de Oostenrijkse doelman Rettemsteiner hem te snel af is. De Oostenrijkse back Horvath (no. 3) verleent assistentie. komt toegesneld om zijn ploeggenoot te feliciteren. brengen greep Rettensteiner opleverde. Larsson voltrok het pituleren. En drie minuten na- alles mogelijk. Kriess, aangewe- hem bij de rechtervoet, hetgeen vonnis onberispeli'k:2—0. dat de Zweden de marge ver- zen als bewaker van Ralf Ed- volkomen terecht een strafschop Nog wenste Oostenrijk niet te ca- dubbeld hadden werd weer van ström, had de rollen eens omge draaid en liet langs de rechter flank een voorzet los. Doelman Hellstrom kwam in het gedrang ten val tussen enkele van zijn eigen verdedigers. Hattenberger zag in een flits een unieke situa tie ontstaan en met een uitge kiende boog kon hij de bal over de Scandinavische verdediging schoppen: 2—1. Sein Het was voor de Oostenrijkers het sein om nog meer in het offen sief te gaan ten einde te probe ren nog voor de pauze de gelijk maker op het electronische sco rebord te noteren. Willy Kreuz, vooral hij, probeerde overal gevaar te stichten maar zijn vele goede acties - hij was zonder meer de beste speler in de Statsny's equipe - vonden geen vervolg omdat de Oosten rijkse schutterij bedroevend faalde. Krankel en Hasil werden beiden door Kreuz in kansrijke positie gemanoeuvreerd maar beiden zochten het doel elders. Ook na de hervatting toog Oosten rijk met meer elan dan inzicht - het constructief wel goede spel werd voortdurend te weinig open gegooid - naar het front. In een steeds dichter wordende sneeuwbui vormden twee hoek schoppen in de eerste minuut en een ziedende kogel van Hasil in de tweede minuut tegen de on derkant van de lat de enige op brengst. Met Stering op de plaats van Ha sil - deze wisseling werd een kwartier na de pauze uitgevoerd - bleven de Oostenrijkers moe dig, maar vergeefs vechten voor een eervoller resultaat. De ene treffer die een verlenging zou betekenen, bleef echter uit. Zelfs kregen de Zweden nog een sublieme mogelijkheid om hele maal buiten bereik te komen maar Sandberg was net iets te traag om een vlijmscherpe diep tepass van Kindvall tussen Hor vath en Schmidradner door, te kunnen bekronen. Professioneel stuurden de Scandi naviërs op het einde aan. Een voor de Oostenrijkers roemloos einde, dat een half uur uitge steld had kunnen worden als Kreuz niet vier minuten voor het eindeslechts de vuisten van Sandberg getroffen had. De opMelllni Zweden: Nordqvl HellKtrflm: Olssnn, Karlsson. Kt. Anderuon, Crnhn, t.nr*- Torstenason (Tapper). Klnd- Oostenrljk: Ret Overwinning Dinamo Kiev Kiev Gistermiddag is reeds de derde wedstrijd gespeeld in de achtste finales (derde ronde) van het toernooi om de UEFA- Cup. Dinamo Kiev, een van de twee Russische vertegenwoordigers, won op eigen terrein van VFB Stuttgart met 2-0. De ruststand wasl-0. De doelpunten werden gemaakt door Verejemev en Trosjkin. Den Haag Onder auspiciën van Budo Bond Nederland organi seert sportschool Mulder zater- dag een judotoernooi in de sporthal aan de Steenwijklaan. Ruim honderd jeugdjudoka's (jon gens en meisjes) uit Zuid-Hol- land hebben reeds ingeschreven. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur. ZüRICH De FIFA heeft gisteren alle reeds voor West Duits land geplaatste landen schriftelijk gevraagd hun deelneming aan de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal voor 31 december te bevestigen. Dit conform artikel twee van het reglement voor het wereldkampioen schap. In een door de FIFA uitgegeven communiqué wordt Chili bij de geplaatste landen niet genoemd. Als toelichting zei men op het kantoor van de FIFA in Ziirich dat tijdens een bijeen komst van het organisatiecomité, op vijf januari in Frankfort, pas een definitieve beslissing over de wedstrijd RuslandChi li zal vallen. De landen, die een brief krijgen, zijn: West Duitsland, Oost Duitsland, Brazilië, Uruguay, Polen, Bulgarije, Argentinië, Italië, Australië, Schotland en Nederland. LUTK Om vier uur gistermid dag zouden spelers en begelei ders van Fevenoerd per bus naar Luik vertrekken. Om half vijf zat het geselschap nog in het spelershome in *de Kuip en kreeg manager Guv.s Brox de secretaris van Standard Luik, Willy Gillard aan de telefoon met de definitieve mededeling DEN HAAG Voor de presi dent van de Haagse rechtbank heeft gistermorgen een kort geding gediend, aangespannen door de vereniging van con tractspelers (VVCS) tegen de KNVB. Inzet was het niet ver lenen van overschrijving aan twee spelers, die vorig seizoen voor het betaald voetbal uit kwamen, naar een amateur- vereniging. Het betrof Jan van Belzen, die onder contract stond van FC Urecht en naar zijn oude ciub Elinkwijk wilde, alsmede Gerard van de Kerk hof, een broer van de tweeling Willy en Rene, die speelde voor Helmond Sport en de kleuren van de eerste klasser Geldrop wilde gaan verdedi gen. Volgens de bepalingen van het transfersysteem kan de club uit het betaalde voetbal een speler die geen nieuw contract aangaat, beletten gedurende een jaar over te gaan naar een amateurvereniging. In de ge vallen Van Belzen en Van de Kerkhof stonden FC Utrecht en Helmond Sport een directe overgang van de beide voetbal lers in de weg. Mr. J. L. Janssen van Raay, raadsman van de VVCS, had niet d; twee clubs gedagvaard doch de KNVB. Dit omdat hij het transfersysteem dat de voetbalbond kent, wilde toetsen aan de rechter. De vreemde si tuatie deed zich nu vcor dat de KNVB zelf er alles aan gele- Mr. Jansen van Raay voor de arrondisementsrechtb ank. Naast hem de beide aanklagers Gerard van de Kerkhof en Jan van Delzen (l.). gen was dat de overschrijving inderdaad op korte t rmijn zou worden verleend. Te meer om dat de dreiging van een kort geding ten tijde van de behan deling van het alternatieve vergoedingssysteem van be stuurslid mr. M. J. M. Tripels tijdens de op 10 en 24 novem ber gehouden vergaderingen van de sectie betaald voetbal erg ongel'gen kwam. De voet balbond was echter niet in staat de overschrijving te ver lenen omdat de reglementen ■van de KNVB voorschrijven dat de clubs die verlaten wor den toestemming moeten ge ven. Mr. Janssen van Raay be streed dit. Hij citeerde het „wetboek" van de bond waarin staat dat h t bondsbestuur de mogelijkheid heeft, gehoord de commissie van overschrijvin gen, in bijzondere gevallen zelf te beslissen. Z.jn tegen- pleiter mr. J. J. van Arkel wees die suggestie van de hand omdat in de voorkomen de gevallen de bijzondere aard geheel ontbrak. Volg ns Karei Jansen, secreta ris-generaal van de VVCS, heeft het bondsbestuur van de KNVB in het verleden wel de gelijk in soortgebjke gevallen :ngegrepen. „Op 3 juli zou er pen knrt ged:ng d:rnpn te°en HVC, dat de speler Lieffeit niet wilde laten gaan. Dat is n'et doorgegaan omdat het boncls- b stuur op korte termijn over schrijving verleende. In het al gemene reglement staat na me! ;jk dat het bnndsb^stuur hpt recht hpeft in te gr:lo»n als de belangen van de bond dreigen te worden geschaad". Uitspraak over veertien dagen. dat het onmogelijk was het veld in Luik zodanig in orde te ma ken, dat vandaag de wedstrijd voor het toernooi om de UEFA- cup kon worden gespeeld. In zijn kantoortje op de eerste ver dieping van het stadion zei Wil ly Gillard even later: „Wij zijn met Feyenoord overeen geko men dat de wedstriid zeven da gen is uitgesteld, tot 5 decem ber". Barre weersomstandigheden had den voor een vroege en onaan gename sinterklaassurprise ge zorgd. In het naargeestige Luik waar zonder ophouden de natte sneeuw neerdwarrelde, waren inmiddels 30.000 mensen in het bezit van een toegangsbewijs. Willy Gillard: „ik heb de stand van zaken nog niet geheel en al opgemaakt maar dat aantal is wel verkocht en we rekenen erop dat de resterende 13.000 plaatsen op de wedstrijddag nog over de toonbank zouden gaan. Feyenoord is tenslotte een zeer aantrekkelijke tegenstander". Toen stapte hij naar het raam wat uitzicht geeft op het bijveld waar Standard Luik met trai ningspakken aan. dassen om en handschoenen aan, om vier uur was begonnen met de training en maakte een gebaar dat be duidde dat de training gestaakt kon worden, een voor een drup pelden de kletsnatte spelers de kleedkamer binnen, het gezicht een groot vraagteken. „De wed strijd is uitgesteld tot 5 decem ber, 20 uur", zei Gillard. Dat Exceptioneel komt Feyenoord beter uit dan Standard Luik dat geen proble men met geblesseerden heeft. Bij de Rotterdammers sukkelen Ressel en De Jong nog met res pectievelijk een onwillige enkel en een liesblessure zodat enige dagen extra rust welkom zijn. Zo lang mogelijk heeft Standard Luik gewacht met het overleg. Welke Willy Gillard: „vanochtend leek het er wat meer op dat wij het veld sneeuwvrij konden maken. Als er niet meer dan tien centi meter ligt kan dat, maar het bleef sneeuwen en we verwach ten dat er op de wedstrijddag 20 tot 25 cm sneeuw zal liggen. Daaronder ligt een kleffe mod derpoel, want het is niet eens allemaal vaste sneeuw. En er is ook een deel gesmolten en dat heeft het veld compleet door weekt. Volgens de reglementen van de UEFA zijn we verplicht de tegenstander hiervan op de hoogte te stellen en dat hebben we gedaan om half vier. een half uur voordat en dat wis ten we Feyenoord zou ver trekken. Daarna is de Belgische voetbalbond verwittigd die Feyenoord heeft bevestigd dat het veld onbespeelbaar is. Ver volgens is het derde telefoontje, waarvan u getuiRe was. naar Rotterdam gegaan om de beves- i de lange geschiedenis van Standard Luik is het nog nooit voorgekomen dat een belangrij ke w-zdstrijd op een zo vroeg tijdstip moet worden uitgesteld. Willy Gillard: „zo vroeg sneeuw is exceptioneel, dat gebeurt hier Vette rook nooit". mate voor België, een dag is waarop men gemeenlijk iets anders doet dan voetballen, acht Willy Gillard geen bezwaar. „De kaartjes blijven geldig en wie zijn geld terug wil hebben krijgt het. Uit Nederland zouden toch maar weinig supporters zijn gekomen, dus daaraan lij den we geen schade". Hij keek naar de grauwe lucht waarin slierten vette rook van een nabij het stadion Sclessln gelegen fabriek werden opgeno men. Het gezicht van Willy Gil lard toonde weinig optimisme. „Als het zo nog een paar dagen door gaat is het veld de eerstko mende weken waarschijnlijk niet bespeelbaar". atregelen genomen moe ten worden indien mocht bliiken dat ook volgende week niet kan worden gespeeld, kon Willv Gil lard me: geen mogelijkheid zeg gen. Voor de uitwedstrijd van Standard, op 12 december in Rotterdam, wordt al druk recla me gemaakt. Er wordt een ex tra trein ingezet die voor de eenheidsprijs van 275 frank Het .sneeuwde toen niet alleen, (19.60) op diverse stations langs de route Luik—Rotterdam stopt. Die trein Is voorzien met een spe ciale wagon waarin men kleine hapjes kan kopen en tijdens de reis zullen plaatskaarten voor het Feyenoordstadion worden verkocht. Het is mogelijk dat bij weer een afgelasting Stan dard Luik. indien de UEFA daarmee akkoord gaat en ui teraard ook Fevenoord, eerst de wedstrijd In Rotterdam speelt en op een nadeT te bepalen da tum het duel in Luik wordt vastgesteld. Dat 5 december voor Nederland, en in mindere er viel ook nog een trieste motregen, die, vermengd met de doorweekte grond, een vieze brij vormde, waar men trrf aan de enkels inzakte. In de kleed kamer van Standard Luik lagen doorweekte trainingspakken, voetbalschoenen met klompen klei en spoelden de spelers on der de douche hun zwarte piet gezichten schoon. Willy Gillard stuurde mensen weg die kaarten wilden kopen met de woorden: „Feyenoord' komt niet, De wed strijd is uitgesteld tot volgende week". HERMAN VAN BERGEM u '4HU K:iMm urn *- Het uitstel kwam de geblesseerde Peter Ressel gced van pas, weer een paar dagen langer r

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15