Op reis door Europa met de verfdoos Westduitse synode vermeed conflicten Korte metten Edisonwinnaar Rudi Brink altijd trouw aan de jazz ITALIAANSE T.V. TOONDE LIJKWADE VAN TURIJN KERK EN WERELD Oosterse auladans Britse acteur Laurence Harvey overleden DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 1 „De synode bevindt zich niet in een energie-crisis", zo heeft kardinaal Doepfner, voorzitter van de Westduitse katholieke synode, tevreden vastgesteld na afloop van de vierde plenaire vergadering van deze synode in Wiirzburg. Deze opmerking sloeg onder meer op het feit, dat de driehonderddertig leden, onder wie zestig bisschoppen een agenda, die voor vier dagen was be doeld, in drie dagen afwerkten. Er hebben zich tijdens de vergadering geen conflicten voorgedaan. Alles werd vermeden wat de rust kon ver storen. Over het conflict tussen nuntius Bafile en de bis schop van Limburg, mgr. Kampf, wiens aftreden de nuntius onderhands aan Rome had voorgesteld en wel ke affaire in augustus veel beroering in Duitsland had gegeven, werd zelfs niet gerept. Slechts aan het einde van de bijeenkomst werd de voorzitter van de bisschop penconferentie verzocht om de volgende keer de positie van de nuntius op de agenda te plaatsen. Tijdens de vorige vergadering leken af en toe te laten preken was het heftig toegegaan toen desavoueerde. Nu bleek men Rome het synodevoorstel om vanuit Rome de lekepreek niet langer te willen tegenhouden. Kardinaal Wright van de Ro meinse congregatie voor de ge loofsleer had een schrijven aan kardinaal Doepfner gericht, waaruit bleek, dat leken, met ingang van het voorjaar, mo gen spreken, onder meer wan neer er geen priester of diaken beschikbaar is. Tijdens de eucharistie is de preek in principe voorbehou den aan de priester. Alleen wanneer het noodzakelijk en raadzaam is, mag een leek preken. Maar ook dan moet een priester het lekewoord in leiden of afsluiten. Er is voor vier jaar toestemming ver leend. Daarna zal aan de hand van een rapport over de erva ringen worden uitgemaakt of het experiment kan worden voortgezet. Vlak voor de Westduitse rege ring een gastarbeidersstop af kondigde, sprak de synode zich op een andere manier uit over het vraagstuk van de twee mil joen gastarbeiders die West- Duitsland telt. Volgens de sy node dienen de rechten van de mens het altijd te winnen van de motieven zoals economie en werkgelegenheid. De kerk zou zich voor al moeten keren te gen het roulatiesysteem, waar bij buitenlandse arbeiders na enkele jaren weer moeten ver dwijnen om plaats te maken voor „verse" krachten, die men minder kan betalen. Verder sprak de synode zich uit voor de vernieuwing van het religieuze leven, voor een aangepast godsdienstonderricht op de scholen en voor een ver ruiming van de oecumene, met name ten aanzien van het zo geheten „gemengde huwelijk", dat de snyode typeerde als een proeftuin en een voorpost van de eenheid. In 1975 wordt de synode beslo ten. Voor het zover is moeten in vier zittingen nog zeventien onderwerpen worden bespro ken, elk jaar twee, nog afge zien van de vele bijeenkomsten van werkgroepen en commis sies. Kardinaal J. Doepfner, voorzitter van de Westduitse synode. Meer dan tweeduizend priesters per jaar verlaten het ambt, gewoonlijk om te trou wen, maar ook wel om econo mische redenen. Dit blijkt uit officiële Vaticaanse statistie ken. Een en ander werd mede gedeeld door kardinaal Gabrie- le, kanselier van de Gregoria- na-universiteit in Rome. Honderd bezorgde ouders hebben tijdens een vergadering in Bilbao besloten inlichtingen te eisen over de verblijfplaats van> hun minderjarige kinderen aan de sinds een jaar bestaan de sekte van de „verlichten", gesticht door de goeroe Maha- ra Ji. De kinderen hebben het ouderlijk huis verlaten en zou den zich in centra van de sekte in Londen of Marseille bevin den. De kerk heeft de opdracht om in situaties zoals in Chili, Spanje en Griekenland vanuit het evangelie een woord te spreken. Van mensen, die als opdracht hebben het evangelie te verkondigen kan men ver wachten, dat ze ook dat evan geliewoord in die concrete si tuaties zullen gaan toepassen. Aldus kardinaal Alfrink in de KRO-rubrick Kruispunt. Maar, zo zei hij ook: "Een volk heeft er niets aan wanneer men door publiek optreden de situa tie verslechtert, terwijl men ze door onderhands optreden mis schien zou kunnen verbete- ren". De generale synode van de ge reformeerde kerken gaat de kerken per geschrift oproepen tot bezinning op de christelijke levensstijl, hetgeen zij drin gend noodzakelijk acht. Het welzijn, aldus de synode, mag niet allereerst worden gezocht in materiëlo welvaart. De boodschap van de bijbel stelt ons voor de eis om rentmees ters te zijn en dringt ons daar om tot een verantwoord beheer van de goederen van de aarde. De opleiding van voorgan gers van de Nederlandse Pro testantenbond is niet in te nrs- sen In de theologische oplei ding van de rijksuniversiteiten, aldus prof. drs. G. J. van den Berg op de «ergadering van de bond. Het academisch statuut en de W.U.B. laten geen moge lijkheden om tot een combina tie te komen. De bond kan wel samenwerken met de rooms- katholieke theologische facul teiten en daarmee bestaat dan ook inderdaad een goede sa menwerking die men vooral verder zoekt in de richting van het onderwijs op do sociale academies. Oplossing in anglicaanse wijdingen verv/acht Op 13 december wordt over het kerkelijk ambt een ge meenschappelijke verklaring gepubliceerd door een interna tionale commissie van katho lieken en anglikanen. Ver wacht wordt dat de commissie een zelfde vergaande basiso vereenkomst heeft bereikt, als eind 1971 over ae eucharistie. Dit betekent dat er eindelijk een oplossing in zicht is voor het probleem, dat ontstond, toen paus Leo XIII in 1896 de priesterwijdingen van de angli kanen veroordeelde als „van nul en generlei waarde en vol slagen ongeldig". Voor het document, dat een voorwoord heeft van de beide voorzitters van de commissie, de anglikaanse bisschop McA- doo van Ossory (Ierland) en de katholieke hulpbisschop Clark van Northampton, zijn tot nu toe uitsluitend de sa menstellers verantwoordelijk. Pas na grondige bestudering besluiten beide kerken of zij hun handtekening onder het werkstuk plaatsen. Met de wens, dat de lijkwade van Turijn niet slechts een be tere waarneming geeft van de uiterlijke trekken van Christus, maar veeleer een dieper In zicht In het geheim van zijn persoon, heeft paus Paulus zich gericht tot miljoenen tele visiekijkers, die In Italië en daarbuiten, een programma volgden van de Italiaanse tel- visie over de lijkwade. Deze grafdoek. die in Turijn wordt vereerd als de lijkwade, waarin Christus werd begra ven. werd tweeënveertig jaar geleden voor het laatste aan het publiek vertoond. De Ita liaanse televisie had toestem ming voor "het filmen van de lijkwade gekregen van het Huis van Savoye de eige naar van het doek en van de kerkelijke autoriteiten. In een persconferentie heeft kardinaal Pellegrino van Tu rijn zich niet willen uitspreken over de echtheid van het doek. Hij verklaarde slechts, dat er zeer zwaarwegende argumen ten zijn om de echtheid aan te nemen. In zijn korte toespraak tijdens de uitzending noemde de paus de grafdoek een kost bare relikwie van buitengewo ne geestelijke en godsdienstige betekenis, maar vroeg hij om Jezus daar te zoeken waar hij geheimisvol leeft, namelijk in de lijdende broeders, die Jezus, lijden voortzetten. Congres vraagt herziening van opleiding tot priesterambt Het congres over roepingen voor het kerkelijk werk dat in Rome is gestart heeft zich een stemmig uitgesproken voor een grondige herziening van de traditionele opleiding tot het priesterambt «»n het religieuze leven. Aan het congres werd deelge nomen door tachtig bisschop pen en religieuze oversten. Na mens de Nederlandse bisschop pen was mgr. Zwartkruis, bis schop van Haarlem aanwezig. De congressisten drongen aan op een betere informatie over de kerkelijke taken, zodat zo wel jonge mensen als volwas sen christenen beter zicht krijgen op de vereisten en de mogelijkheden. Tijdens het congres, dat door de bisschoppenconferenties en de organisaties van religieuzen drie jaar lang was voorbereid, werd de huidige kritieke situa tie niet verbloemd en werden plannen voorgesteld voor de toekomst, zoals de aanpassing van de seminaria aan de ver ouderde opvattingen. Het slotdocument zal later worden gepubliceerd. Als de eindredactie gereed is, wordt deze eerst aan alle deelnemers ter goedkeuring voorgelegd. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is De Vereniging Nederland-India- Ceylon brengt regelmatig exoti sche klank- en bewegingskunst j naar Den Haag, waar men in j het Tweede VCL een bruikbaar podium vond. Gisteren kwam de Hindoedanseres Rajaki Puri dansen. Een veelzijdige podium persoonlijkheid, die met haar demonstraties overal ter wereld zeker succes zal oogsten. Ze woont in New York, heeft wes terse muziek en literatuur ge studeerd en is dus al jaren van de oude bronnen van haar ma gische bewegingskunst verwij derd. Dat resulteerde in een ei gen stijl en techniek, die welis waar het streven van de geest op zoek naar eenheid met God niet in de weg staar., maar die toch vraagtekens doen plaatsen bij sommige tot volkstheater ge worden tempeldansen en bij de I visualisering van de oeroude melodiepatronen. Maar een inte ressant en kleurig schouwspel was het zeker! v. P. Laatste zuster Talmadge overleden LOS ANGELES - Conilanc, T«I- madge, de laatste van de drie zusters Talmadge die sterren waren in stomme films, is op 72-jarige leeftijd in een zieken huis te Los Angeles overleden. In 1915 speelde zij in „Intoleran ce" een beroemde rolprent van D. W. Griffith. Later trad zij op in romantische komedies die echter al lang vergeten zijn. Norma, haar oudste en bekendste zuster, overleed in 1957 in Los Angeles en haar Jongste zuster Natalie in 1969. Constance was vier maal getrouwd. Zij stierf vorige weck vrijdag na een lan ge ziekte. De Rijn bij Konstanz. Er was eens een Vlaamse dorpsdokter die, als het over reizen en trekken ging, het hoogste woord had. Geen land in Europa of hij wist er alle bijzonderheden van te vertellen. „Maar zijt gij dan daar overal geweest?" vroeg een vriend aan de stamtafel. „Wel neen ik", antwoordde de dokter: „Ik lees het in Le tour du monde" een bekend aardrijkskundig werk in vele delen). Had deze man in onze tijd ge leefd hij zou aan de tentoon stelling van Willem de Regt, in Panorama Mesdag, zijn plezier beleefd hebben. Want daar is tot 9 december één deel van die „Reis om de wereld" ln aquarel te zien: een kunstreis door Europa. De Regt heeft overal ge werkt in Spanje, in Zwitser land, in Frankrijk, Honga rije, Engeland, Luxemburg. Denemarken, enz. Maar hij heeft ook bij een simpel laantje bij de Roggewoning gezeten en aan de haven hoofden van Scheven ingen terwijl de oude huizenrij aan de Princessegracht met de zelfde zorg behandeld werd als b.v. de kathedraal van Segovia. De Regt is een gemakkelijk, ongecompliceerd tekenaar die een zuiver beeld geeft van de werkelijkheid waarbij „sfeer" niet veronachtzaamd wordt maar toch wel op de tweede plaats komt. Soms is hij 'n beeld aan scherpte. Men kan het beste spreken van een boeiend prentenboek dat weinig tekst nodig heeft. Enkele tekeningen in kleur die wat steviger (met de viltstift) gemaakt werden voldoen ons het best van al. In de Pulchri-galerie die tot door zijn streven tot stand gekomen is, worden de nage laten werken van Charles Stok tot en met 6 december getoond. Stok werkte graag met zware contouren en tamelijk ge dempte kleuren waardoor het onderwerp in summa be klemtoond werd maar ook wel wat hards meekreeg. Dat Stok gevoelig was voor stemmingen zal Iemand die goed toekijkt zeker ontdek ken (zie b.v. die avondhemel achter de boerderij no. 2) maar door de soms kramp achtige stijl ging er weer veel van dat element verlo ren. Bovendien werden de doeken niet gevernist zodat ze dof en krijtachtig lijken. Er hangen twee werken die we véél hoger dan de overi ge aanslaan: De Boschkant- kerk en het grote stralende boeket met de handen waar in de schilder ver boven zijn gewone oeuvre uitsteeg. Vlak daarbij hebben piëteitvol le levende handen een grote boeket bij de foto van de overledene gezet. J.V. KUNST EN KUNSTENAARS De Franse componist Pierre Du- clos is na een langdurige ziekte op 44-jarige leeftijd te Parijs ove.leden. Duclos schreef o.m. een symfonie, twee opera's „De Portugese non" en „De rei ziger" en voorts muziek voor ongeveer tweehonderd films. Toneelgroep Theater geeft op woensdag 12 december in de Koninklijke Schouwburg de eer ste voorstelling voor Den Haag van „De min in het Lazarus huis" van W.G. van Focquen- broch in de regie van René Lobo. In de expositieruimte „De volle maan", Oude Delft 189 te Delft, wordt van 1 december t/m 6 ja nuari een tentoonstelling gehou den van keramiek van Claartje Boekhorst, schilderijen en teke ningen van Johan Hermsen en wandkleden van Ans Kooijman. Rein Dool exposeert van 1 decem ber t/m 6 januari recente schil derijen en tekeningen in Gale- rie-t, Keizersgracht 97 Amster dam. In De Hallen, Grote Markt Haar lem, wordt van 1 december t/m 6 januari een tentoonstelling ge houden van textiele vormen van Corrie Wortel. In het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt in de eerstko mende maanden een tentoon stelling gehouden van tekenin gen en grafiek van Isaac Is- raëls, aangevuld met enkele werken van andere Nederlandse impressionisten. Van Marle Bignell aan het Haagse Lange Voorhout houdt van dinsdag 11 t/m vrijdag 14 december zijn 590ste openbare ku.,:.- en --..iekveiling. De cata logus v-imtldt de namen van o.m. L-.ekheyde, Van Goye:-,, .^l! -.'.k, J. Maris, MoniLlci;. Roe'ofs. Operazangeres Jennie Tourel is op 63-jarige leeftijd te New York overleden. De sopraan, ge boren In Montreal, maakte in 1933 haar debuut te Parijs in Carmen. In 1941 vluchtte de joodse Jennie Tourel uit Frank rijk naar Amerika, waar zij haar carrière voortzette bij de „Metropolitan" onder Arturo Toscaninl. In Theater Pepijn, Nieuwe School straat 21 Den Haag, wordt op zondagmiddag 2 december een jazzconcert gegeven door het trio van pianist Louis van Dij'.: met John Engels drums en Jac ques Schols bas. Heel lang lijkt „Viewers" de nieu we choreografie van de Duitse danser Jiri Kylian uitgebracht door het Ned. Dans Theater een schoonheid van een ballet. De zes dansparen werken verras send zuiver met afwisselende pas de deux. Zwevende attitu- j des, supersnelle, fantastische dialogen met vloeiende licha men, dan weer razendvlug schuifelen als sluipwespen. Let terlijk met de uitnodigende mu ziek van Frank Martins Petite Symphonie Concertante mee. In diezelfde lange lijnen, die geen meter van het danspodium on gebruikt laten. Men merkt, dat Kylian zelf danser is en geen kleintje. Praag, Londen en Stuttgart vormden deze nu 2(1- jarige en zijn medewerkers han teert hij als kostbare juwelen, die hij technisch in telkens nieu we en verrassende zettingen wil laten schitteren. Maar de cli max valt zo'n beetje in het wa ter. Iedereen en alles blijkt te reageren op het eigen spiegel beeld en wat is daar nou zo bij zonder aan? In „Tilt" werkt Van Manen, wiens „Grosse Fuge" gisteren in de volle Kon. Schouwburg weer een impone rende afsluiting vormde, in we zen ook met een spiegel. Maar dan figuurlijk. Falco's edelero- tiek in „Huescape" completeer de deze opmerkelijk goede avond door het Ned. Dans Thea- ter. D-y. LONDEN De Britse filmacteur Laurence Harvey is op 45-jarige Ieeftiid overleden. Hij was al anderhalf jaar ernstig ziek. Hij speelde hoofdrollen in meer dan 40 films, waarin hij samenwerk te met sterren als Elizabeth Taylor. Zijn bekendste films zijn „Room at the top", „The Manchurian candidate", „I am a camera", „Exprcsso Bongo" en „The spy with the cold nose". Harvey is geboren in Litauen zijn eigenlijke naam was Laroesjak Misja Skikne. Hij kwam in 1946 naar Engeland, nadat hij eerst drie Jaar had gediend in het Zuidafrikaanse leger en maakte naam met zijn optreden als lid van de „Royal Shakespearian Company" in Stratford-on-Avon. Hij speelde afwisselend toneel in Engeland en in de Verenigde Staten. „House of darkness" da terende uit 1947 was zijn eerste film. DEN HAAG „Wat er ook ge beurt, ik zal de Jazz trouw blij ven". Deze kernachtige uit spraak werd door tenorist Rudl Brink gelanceerd in één van zijn eerste interviews. Hij was toen achttien jaar en juist als „professional" gedebuteerd. Zijn eerste engagement bracht hem bij de Ted Powder Combo in 1955. Sindsdien Is er veel gebeurd in de licht muziek en ook veel veran derd. De rock 'n roll kwam en liet een frisse wind waaien door de wat Ingeslapen amusements wereld: later de beat die een onmiskenbaar stempel heeft ge drukt op practisch alle vormen der lichte muziek. Doch ook de jazzmuziek werd door deze evo lutie geraakt. Toch is Rudi Brink nog altijd met hart en ziel ver knocht aan de hem zoveel vrij heid biedende jazz. „Voor mij blijft jazz muziek waar in je echt kreatief kunt zijn". Van deze eigenschappen heeft hij menigmaal blijk ge geven: recentelijk op zijn met een Edison bekroonde l.p. „Teach me tonight". Hij be wijst hierop zich te kunnen me ten met menig solist uit het soms ten onrechte zo aanbeden buitenland. De muziek op deze plaat geboden beweegt zich op het snijvlak van jazz en mood music Rudi Brink toont zich hier een met sterke verbeeldings kracht improviserend musicus. Hij werd tijdens deze opname terzijde gestaan door organist Henk Eikerbout, gitarist (tevens producer) Peter Nieuwerf, bas sist Rob Langereis en drummer John Engels. Het repertoire om vat tien evergreens zoals The Nearness of You, These foolish things, My one and only love en Polka Dots and Moonbeams, kortom muziek waarmede Rudi Brink zo vertrouwd is geraakt en die een deel van hem gewor den is. Want „ballads", sfeer volle slows, hebben de op 9 au gustus 1937 te Haarlem geboren (en daar nog steeds woonachti ge) Rudi Brink altijd na aan het hart gelegen. Hij speelde ze reeds bij Ted Powder, later bij het nog steeds in de herinnering voortlevende sextet van Rob Prink. Maar ook ver over de grenzen; als stersolist bij het Atlantic Quintet in ondermeer Garmisch Partenkirchen, waar de Amerikanen dochten naar een hooggeklasseerde landge noot te luisteren hetgeen zelfs resulteerde in 'n aantal uitno digingen om in de States te ko men werken. Rudi weigerde re soluut. Na de periode bij the At- lantics keerde hij in de jaren zestig terug qaar Nederland. Hij verwierf een ereplaats in de saxgroep van the Skymasters, waarvan hij nog steeds deel uit maakt. Daarnaast werkt hij in andere radio- en televisie-orkes ten en Is bovendien een zeer ge waardeerd medewerker aan vele plaat-sessions. Hij werd door jazz-vocaliste Ann Burton gevraagd bij haar recent opgé- nomen l.p.'s vocaliste Sanny Day stelde hoge prijs op zijn medewerking aan de l.p. die ih feite haar come-bock inluidde, omdat zij wist dat Rudi Brink de medesolisten inspireert en activeert. Dit alles bracht de „platenkelzers" ertoe een Edi son toe te kennen aan deze hardwerkende musicus die vrij heid zoekt in gebonden heid .de jazz. v. R.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7