Voorzitter en Amptmeijer gebruikten veel „energie" INSTALLATIEBEDRIJF STAPT BOOS UIT RENOVATIEPROJECT Schadevergoeding aan tuinders (van vóór '67) zal worden onderzocht WONINGEN IN VERVERSTRAAT KRIIGEN EEN OPKNAPBEURT stad en randgemeenten Raad akkoord met tariefsverhogingen Eerste stappen naar wi ik Voorhof gezet OOK Wat u moet weten PAGINA 3 DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT Leiden Het was gisteravond in de raadzaal ernst met de energiebesparing. De gordijnen waren gesloten en de lampen waren deels gedoofd. Geen energiebespa ring leverde een verhitte discussie tussen burgemees ter Vis, als voorzitter van de gemeenteraad, en PSP- er Amptmeijer op. De voorzitter stelde herstemming over een voorstel van b en w inzake hulpverlening aan Vietnam aan de orde. De stemming over dit voorstel was de vorige keer niet prettig, omdat geen quorum aanwezig was. Amptmeijer protesteerde en vroeg stemming over een (niet ingediend) apart voor stel om 25.000 gulden beschikbaar te stellen aan het Medisch Comité Nederland-Vietnam. De burgemeester wilde daar niets van weten, want een niet ingediend voorstel is een niet ingediend voorstel. Het ging boos tegen boos. Een voorstel van orde van Amptmeijer, zijn voorstel het eerst in stemming te brengen kreeg het „kan niet" van de heer Vis, die bleef hameren te gen het herhaaldelijk klinkende „nee" van Amptmeij er. De voorzitter wilde een en ander laten „nakij ken", maar het voorstel van Amptmeijer bleef bulten de agenda. Na een schorsing werd besloten de kwes tie van de agenda af te voeren. Een volgende keer komen herstemming en voorstel-Amptraeijer beide aan de orde. Het college stelde de raad voor, akkoord te gaan met een voor stel van de gewestraad van het (wankele) gewest Leiden tot wijziging van een artikel (38, lid 3) van de gemeenschappelij ke regeling gewest Leiden. Dit voorstel behelsde een verlenging van de huidige regeling tot 1 ja nuari '74. Van Aken wilde in af wachting van een nieuwe dis cussie i.v.m. een komend voor stel van Warmond (eventuele verlenging tot 1 okt. *74) een be slissing uitstellen. Toch kwam een discussie op gang over het Leidse standpunt. Van Aken sprak van .gemengde gevoelens' binnen de gewestraad. Onvol doende vertegenwoordigers in die raad menen het serieus met de gemeenschappelijke regeling van een aantal zaken. Het is duidelijk dat men een nieuw ge west (voorlopig) niet wenst. Onze uiterste datum is met die van Warmond 1 okt. '74. Op die datum uiterlijk kan de oude regeling door Leiden wor den beëindigd". Dit in een amendement vervatte voorstel van Van Aken, die er even later 1 januari '75 van maakte („maar ons geduld raakt op") werd door de raad met 2 tegen 12 stemmen (o.a. de WD-frac- tie en het college) aangenomen. Met de voorgenomen aanstelling van een burgerraadsman door de Welzijnsraad zei Van Aken blij te zijn: „dat is meer hulp aan de burgers van deze stad". Hij bracht lof over aan de di- rekteur van de Welzijnsraad die in Den Haag een belangrijke subsidie voor dit werk had we ten los te krijgen. Wel betwijfel de hij, dat met de komst van de O o burgerraadsman veel lasten van de schouders van het bureau Voorlichting zullen worden weg genomen, gezien het brede werkterrein waarop voorlichting en bijstand moeten worden ver leend. Hij wenste naast de bur gerraadsman nog een andere fi guur of als de raad zich hierte gen verzette, de aanwezigheid van de adjunct-gemeentesecre taris in de begeleidingscommis sie in plaats van de chef van Voorlichting. Hij maakte van i echter geen voor- De voorzitter zette uiteen, dat de chef van Voorlichting in de startperiode de voornaamste be geleider zal zijn van de burger raadsman, zodat deze zo snel mogelijk zijn weg zal kunnen vinden in de problematiek waarmee hij te maken krijgt. De heer Vis wees o.a. ook op de actieve signalerende functie van de raadsman, naast de meer passieve functie van het raadge- ven. Bij het signaleren kan de raadsman onvolkomenheden naar voren brengen waar hij deze meent te bespeuren. PvdA-raadslid Ouwerkerk werd aangewezen als vertegenwoordi ger van de raad in de begelei dingscommissie. Met enkele stemmen tegen besloot de raad tot verhoging van elec- triciteits- en gastarieven. Een motie van Van Dam (PvdA) die ten doel had de netto winst van de elektriciteitstarievenverho- ging te gebruiken om een stukje tekort weg te werken, wordt door het college in preadvies genomen. Wethouder Lijten noemde de motie een ingreep in de winstdeling van het streeke- nergiebedrijf, dat nog van start moet gaan. LEIDEN Met veel genoegen heeft de Leidse raad zijn in stemming betuigd met de ontworpen plannen voor de instandhouding ,van 52 ge meentewoningen in de Ver verstraat. De huize zouden pas volgend jaar aangepakt worden, maar dank zij een extra rijkssubsidie kunnen de Ververstraatwoningen thans reeds een opknapbeurt krijgen. Ook plannen voor verbetering van woningen aan de Leliestraat, 2e Cor- terstraat, Kraaierstraat en 4e Binnenvestgracht zijn in voorbereiding. Deze aanpak is met name te danken aan het bezoek, dat staatssecretaris van Volks huisvesting Schaefer op 19 september aan Leiden heeft gebracht. Als voorwaarde voor het meedoen aan een „instandhoudingsregeling" stelde de staatssecretaris, dat de plannen vóór 1 de cember bij hem moesten zijn ingediend. Na de goedkeu ring van de raad is deze voorwaarde nu geen hinder nis meer. De regeling, waarvan Leiden kan profiteren, geldt voor woningen die hetzij voor sa nering of reconstructie, het zij voor verdere rehabilitatie in aanmerking komen. Bij elke opknapbeurt betaalt het rijk 5600 gulden van de kos ten. Deze kosten bedragen voor de Ververstraat gemid deld 1200 gulden. De reste rende kosten worden door de gemeente betaald en door de eigenaar, in dit geval ook de gemeente Leiden. Mevrouw Kerling (PvdA) zei gisteravond te hopen, dat volgend jaar meer particulie re eigenaren van de regeling gebruik zullen maken. „Maak van de Ververstraat een soort „show" van hoe het kan" zei zij. De heer Cornelissens (KVP) noemde de aanpak „het begin van iets waarnaar we allen heb ben verlangd". Wethouder Kret zegde toe, dat instand houding ook bij particulieren zal worden bevorderd, maar wel wees hij erop, dat het rijk als voorwaarde hnd ge- werkzaamheden aan de wo ningen bij elkaar moeten lig gen (in clusters) huizen in verspreid woningbezlt komen niet in aanmerking. Bij de werkzaamhede aan de wo ningen zullen zo veel moge lijk werkloze bouwvakkers worden ingeschakeld. Geen tekort aan vuilniszakken LEIDEN De gemeentelijke rei nigingsdienst wijst er met na druk op dat de geruchten, die de ronde doen over een schaars te aan plastic huisvuilzakken, ongegrond zijn. Als gevolg hier van zijn veel mensen ertoe over gegaan om een extra hoeveel heid vuilniszakken in te slaan. De produktie 'en de levering van de „gemeentelijke" zakken gaat gewoon door, terwijl ook de voorraden groot genoeg zijn. De bevoorrading van de grossiers loopt geen enkel gevaar. De oorzaak van eventuele stagna ties in de verkoop moet gezocht worden in het feit dat door de ongemotiveerde extra aankopen door veel huisvrouwen de voor raden bij de winkeliers veelal zijn opgeraakt. De winkeliers doen dan op hun beurt een be roep op de grossiers, die uiter aard aan de plotseling sterk ge stegen vraag niet direkt kunnen voldoen. Daarom dringt de ge meentelijke reinigingsdienst erop aan niet meer vuilniszak ken aan te kopen dan nodig voor direct gebruik, zodat de winkeliers kans krijgep hun voorraad weer op peil te bren gen. Verlate sluitingstijden in binnenstad LEIDEN De winkels in de bin nenstad zullen weer anderhalve week voor Sinterklaas 's avonds geopend zijn. Het Leids City Centrum heeft haar leden hier over geïnformeerd. De vereniging stelt zijn leden voor a.s. woensdag tot en met vrijdag de winkels ope.. te hou den tot 21.00 uur. Zaterdag zul len de winkels normaal om 18.00 uur sluiten. Maandag en dinsdag 3 en 4 december zijn de winkels weer tot 21.00 pur ge opend en woensdag 5 december tot 17.00 uur. Behalve een aan tal slijterijen en bakkers. Adri v. Polanen stopt jaar met wedstrijdjndo LEIDEN Adri van Polanen, oud Europees en Nederlands ju dokampioen zal zich, voorlopig voor een jaar, uit de wedstrijd sport terugtrekken. Van Polanen bezit de 4e dan en geeft les op de sportschool Lui ten. Hij is tot zijn besluit geko men vanwege zijn' zeer drukke werkzaamheden op de sport school .Die zijn momenteel niet te combineren met de training, K die noodzakelijk is om goed te kunnen meedraaien in de wed strijdsport. OEGSTGEEST Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga heeft gisteravond de nieuwe kantine van de IJsclub Oegstgeest geopend. De ijsclub, die in 1893 is opgericht, vierde daarnaast nog het 80-jarig be staan. Op de foto feliciteert burgemeester Van Eysinga (l.) de voorzitter van de ijsclub, de heer Star uit Rijnsburg. LEIDEN Op de dag dat de vier renovatiewoningen in Lel den ter bezichtiging werden open gesteld keurde de SLF de elektrische installatie af: instal lateur Bakker, gespecialiseerd in renovatieprojecten, liet we ten, dat hij voortaan past voor Leidse projecten, (waarin voor hem toch een kwart miljoen te halen is). Pijnlijke opmerkingen aan het adres van SLF-direc- teur ir. Brooshooft gistermiddag in de commissie voor de bedrlj- De klachten werden geuit door woningbestuurder Van der Blom (echtgenoot van het raadslid mevr. van der Blom-Vijlbrief). Hij zei ook. dat ambtenaren van de SLF zich nogal formeel had den opgesteld bij de hantering Chicanes SLF of slordig werk Bakker? van voorschriften die ook voor andere interpretatie vatbaar zouden zijn. Van Aken sprak in dit verband over „chicanes" en „geen beste start van de reno vatie." Het vinnige duel tussen Van der Blom en Brooshooft leverde op, dat installateur Bakker te laat met zijn gereedmelding was ge komen bij de SLF. zodat er geen tijd meer was om wijzigin gen of verbeteringen aan te la ten brengen. Ook had er vol gens ir. Brooshooft wel wat ge mankeerd aan de uitvoering. „Dozen op enkele lichtpunten waren vergeten. Omdat installa teur Bakker niet aanwezig was om zijn „afhaken" te motiveren en de klachten van de SLF op zijn werk eventueel te weerleg gen, werd op voorstel van Zun- derman aan de kibbelende par tijen aangeraden bij elk werk tijdig met elkaar om de tafel te gaan zitten en tot keiharde af spraken over de uitvoering van de werken te komen. Men zal dan ook waarschijnlijk wel een veilige oplossing kunnen vinden voor de doucheproblemen. In de proefrenovatiewoningen werd door de SLF ook bezwaar ge maakt tegen de wasautomaten in de douches. Met een andere aansluiting en een goede water afvoer zouden op dit punt toch wel mogelijkheden te vinden zijn om de noodzakelijke voorschriften te voldoen. LEIDEN Amateurtuinders die zich voor 1967 gevestigd hebben op het volkstuinen- complex Ons Buiten en nu dit terrein zul len moeten verlaten in verband met de doortrekking van de Gooimeerlaan, maken een kansje op vergoeding in de kosten die deze verhuizing met zich meebrengt. Wet houder Kret deelde gisteravond in de raadsvergadering mede. dat deze mogelijk heid onderzocht zal worden. Degenen die na '67 op Ons Buiten een tuintje hebben betrokken wisten, aldus de wethouder, wat er ging gebeuren. Daarom komen deze tuinders niet voor vergoeding in aanmer king. In de betrokken commissie zal een en ander nog worden besproken en op 17 december komen b en w in de raad met een nader voorstel inzaike eventuele ver goeding. De socialist Verboom, die gesteund werd door een aantal pak-genoten en WD-er Wessels, diende een voorstel in waarbij de kosten van de schadevergoeding gebracht zouden worden ten laste van de aanleg van de Gooimeerlaan. Kolonel b.d. Wessels sprak van het „verdriet van een zeer sym pathieke groep" en bepleitte vergoeding van „geleden verlies of leed". De heer Zunderman van DS'70 wekte op tot begrip voor degenen die hun met moeite verkre gen eigendom weer hebben moeten afbre ken. De raad was zich er van bewust dat het hier niet ging om een juridische ver plichting tot schadevergoeding, maar wel om een morele plicht. KVP-fractievoorzitter Driessen uitte zich voorzichtiger. Hij wilde, dat eerst raads commissies zich nog eens over de zaak buigen om na te gaan wie voor een even tuele vergoeding in aanmerking komen. Ook wethouder Kret waarschuwde ervoor, geen precedenten te scheppen: „Het is best mogelijk, dat in het verleden er geval len zijn geweest die een morele aanspraak konden maken op vergoeding. Dat is ook in de toekomst wellicht mogelijk. De enige vergoeding die de raad zou kunnen toe staan gaat via het ten laste leggen van een plangebied". Hij zag geen grond voor het voorstel om tot vergoeding over te gaan. Volgens hem mocht men een beslissing niet baseren op eenzijdig overgelegde cijfers, De raad zou moeten beslissen; b en w kon den niet meestemmen omdat het college niet kon terugkomen van een eerder geno men besluit. De heer van Rooyen (D'66) wees er nog wel even op, dat de raad voortaan moet uitkijken met lichtvaardig wegen aan te laten leggen. Volgens kreten vanaf de tribune had een onderzoek bij de tuinders van vóór 1967 weinig zin meer: „daar valt niets meer te kijken, want alles ligt plat." LISSE De buurtvereniging Wilhelmina houdt op za. 8 december een groot Sinter klaasfeest voor de kinderen tot 12 jaar in Rehoboth. Aan vang 2.00 uur. LISSE In het Trefpunt wordt donderdag 29 novem ber een feestelijke bijeen komst gehouden door de afd. Lisse van de RK bejaarden- bond. De toneelvereniging van de Ned. Ver. van Huis vrouwen zal een stuk opvoe ren. Aanvang 14.00 uur. LEIDERDORP - Binnenkort zal worden begonnen met het bouwrijp maken van de grond van het plan "Voorhof". Thans is men bezig met het aan leggen van een diepriool. Mede in verband met het in klinken van de grond kan met de bouw pas in het voorjaar van 1975 begonnen worden. De laatste woningen zullen naar wordt verwacht in de loop van 1977 gerealiseerd worden. De gegadigden voor een woning in Voorhof hebben afgelopen week dokumentatie ontvangen over de woningen m de nieuwe wijk. Er zullen in Voorhof 498 woningen worden gebouwd, waarvan 394 met rijkspremie. De gemeenteraad heeft zich op het standpunt gesteld, dat het een gemeentelijke taak is om t.a.v. alle in Voorhof tc bou wen woningen tc eisen, dat het goede woningen worden met een be taalbare huur-, resp. koopprijs. De bouwplunnen moeten ook vol doen aan door het gemeentebestuur gestelde kwaliteitseisen en re delijk geachte kostprijzen, voordat tot verkoop van de begenodigde grond wordt overgegaan. De koopwoningen zullen voor het meren deel worden gebouwd door bouwondernemingen en door deze op de markt worden gebracht. De mogelijkheid bestaat, dat de toewijzing van de premickoopwonin- gen aan de goedkeuring van de gemeente zal worden onderworpen. Dit om te bereikem. dat bij de verkoop o.a. voorrang wordt verleend aan kandidaten, die in belangrijke mate kunnen bijdragen aan da doorstroming, of een economische binding met de gemeente hebben. De bouwblokken bestaan allemaal uit een aantal woningen, die op aantrekkelijke manier aaneengeschakeld zijn. De architekten, die een belangrijke bijdrage leverden oan de stedebouwkundige vorm geving van Voorhof, zullen ook worden ingeschakeld bij het ontwer pen van de woningen. De eerste bouwplannen zullen waarschijnlijk In het komend voorjaar gereed zijn. rIAZERSWOUDE Op de agenda van de openbare ge meenteraadsvergadering van 29 november (aanvang 20.00 uur) staan o.a. de volgende punten: deelname interregio nale vuilverwerking; beheer- verordening begraafplaats; grondverhuur aan „Volksbe lang" en aan J. P. Burg graaf; wijziging salarisveror dening. LANGERAAR - De zuive ringsinstallatie voor afvalwa ter aan het verlengde van de Van Wassenaersstraat wordt vrijdag 30 november om 16.00 uur officieel geopend door burgemeester v. d. Poei van Ter Aar. LEIDERDORP Op 1 decem ber zal in Leiderdorp een huis aan huis collecte wor den gehouden voor de vredes- priester Don Helder Cama- ra. Men kan alvast gireren op nummer 1604400 t.n.v. Vredesprijs Dom Helder Ca- mara, Leiderdorp. LEIDERDORP De PAK- en D'66-frakties houden morgen avond een openbare vergade ring bij R. v. Kooy, Kool meesstraat 20. Besproken zal worden de agenda van de raadsvergadering van 3 de cember a.s. LEIMUIDEN In de Leimui- dense R.K. kerk wordt van avond om 19.30 uur een or gelconcert gegeven door Henk Weber, terwijl mede werking zal worden verleend door het Klein Koor van de Pancratiuskerk te Sassen- heim. De toegang is vrij. OEGSTGEEST De drie confes sionele partijen, AR, CHU en KVP hielden gisteravond, onder de naam Christen-Democra tisch Appèl" een eerste ont moeting met leden en belang stellenden in het gemeentecen trum aan de Lijtweg. De voorzitter, de heer A. N C. Koch sprak in zijn inleiding over de totstandkoming van de samenwerking. „De leden heb- ben zich, voorzover gehoord, praktisch unaniem hiervoor uit gesproken", aldus de heer Koch. De eerste bijeenkomst was In fei te een ontmoetingsvergadering, een pril begin dat duidelijk voor evaluatie vatbaar is. Meerdere bijeenkomsten ter verdere uit dieping van het begrip CDA zul len volgen. Voor de pauze wier pen sprekers als wethouder M. van der Voet (openbare wer ken), J. J. Thorn (CRM) en de heer Brouwer fractievoorzitter van de PC-groepering (AR) in de raad een terugblik op drie jaar gemeentepolitiek. De cij fers logen er niet om. Alhoewel Oegstgeest praktisch volge bouwd is (het plan Haaswljk even buiten beschouwing gela ten) noemde de heer Van der Voet toch nog de realisering van 121 eengezinswoningen. Ook een flink aantal flatwoningen kwamen in de afgelopen drie jaar gereed. Volgende maand hoopt men verkeerslichten te kunnen plaatsen bil de bocht van Buitenlust terwijl de ver- keersvoorzieningen nabij het Rijnzichtwegviaduct in jauarl voor ongeveer 85% voltooid zul len zijn. Wethouder J. J. Thorn (CRM) verwacht voor 1974 een uitkering in het kader van de bijstandswet van 2 miljoen gul den. Een ander cijfer dat de heer Thorn ..heet van de naald" lever de: het zwembad poelmeer werd bezocht door 323.858 bezoekers. De heer J. Brouwer tenslotte be woog zich uitvoerig op finan cieel terrein, „zorgelijk" zoals hij dit noemde en het terrein van 't onderwijs. Vooral op dit laatste punt zal de afname van de bevolking een wezenlijk ele ment gaan vormen. Na de pauze werd van de gele genheid tot het stellen van vra gen gretig gebruik gemaakt. Hier werden punten aan de orde gesteld die in het gezamenlijk ge meenteprogramma dat in voor bereiding Is een wezenlijke rol spelen, O.m. vroeg men aan dacht voor de bejaardenzorg, het milieu, onderwijs, midden stand en het bestemmingsplan Haaswljk. Dit laatste wordt een kostbare zaak, zo kon men ver nemen. Plannen voor een over dekt bad liggen min of meer klaar, zo deelde wethouder Van der Voet mede. Naast de wet houders kwamen voorts aan het woord de heren Penning (PC), Mevrouw M. E. Gouverneur van Deene (KVP), de heer Van Veen (AR), en de heren Brou wers (AR) en Groenendijk (KVP). Op de foto's: Een gedeelte van de bestuurstafel van de CDA-partij- en, zoals zij gisteravond voor het eerst bijeenkwamen. Tweede van rechts voorzitter A. N. C. Koch.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3