Problemen rond losgeld voor Paul Getty III „Zestienhoven ongeschikt voor tweede luchthaven'' Shell aan pomphouders niet zelf rantsoeneren Bandjes Watergate in handen van rechter Wurger Boston doodgestoken in gevangenis Dinteloord of Markerwaard Kamer van hoogleraar bezet 3 iDINSDAG 27 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA II let is slechts weinige stierenvechters gegeven om met een simpele zwaai met de cape, een stier zo'n machtige hoogstand te laten maken. Het gebeurde nochtans afgelopen zondag in Madrid. De matador is „El Inclusero" Tebar. ergen op Zoom (ANP) Door zijn ligging komt Zestienho ven nie( in aanmerking voor een eventuele tweede lucht haven. In de discussies rond deze luchthaven, van het overlegorgaan zeehavenontwikkeling Zuid-West-Nederland wordt het vliegveld dan ook niet genoemd als alternatief. Dit heeft mr. J. van Aartsen, commissaris van de konin gin in Zeeland, gezegd tijdens een bespreking van het rapport van de commissie luchthaventerreinen in Bergen op Zoom. inteloord is de meest geschikte plaats voor de tweede grote Ne derlandse luchthaven, zo staat in het rapport. Zou de regering be sluiten deze in de Markerwaard aan te leggen, dan, zo meent de commissie, blijft Zuid-West-Ne- iderland behoeft'» hebben aan een secundaire luchthaven. Het overlegorgaan, overweegt de commissie, die ook wel de com- imissie Polak wordt genoemd, in iieaer geval een tweede studieop dracht te geven. De heer Polak, jwethouder van verkeer in Rot terdam, vindt Dinteloord een van de reële mogelijkheden, ook voor een secundaire luchthaven. Hij vroeg zich echter af of een secundaire luchthaven naast de twee nationale vliegvelden een haalbare kaart is gezien de be perkte financiële mogelijkheden. De vereniging voor milieubeheer en leefbaarheid West-Brabant, die bij de besprekingen aanwe zig was, verzet zich fel tegen de aanleg van een luchthaven in Dinteloord De voorzitter van de vereniging de heer F. P. Fok kers twijfelde eveneens aan de noodzaak van de luchthaven. Zijn voornaamste bezwaar was echter van milieu-hygiënische aard, terwijl volgens hem ook uit het oogpunt ,van werkgele genheid een dergelijke luchtha ven in dit gebied ongewenst is. AMSTERDAM (ANP) - Een 60-tal studenten van de studie-eenheid sociologie - culturele antropolo gie van de universiteit van Am sterdam heeft gisteren de ka mer bezet van hun hoogleraar prof. H. M. Jolles. Zij eisen het aftreden van de pro fessor, die volgens hen de afge lopen tijd heeft geweigerd een aantal besluiten van de gedemo cratiseerde bestuursorganen van de subfaculteit uit te voeren. In een verklaring noemen zij de houding van prof. Jolles een po ging de democratische structuur van de faculteit uit te hollen en kritische wetenschapsopvattin gen buiten de universiteit te houden. Nederlanders rijden te snel in België Brussel (ANP) - De Nederlandse consulaire diersten, zowel in Brussel als in Antwerpen is ge bleken dat er betrekkelijk veel Nederlandse automobilisten in België een proces verbaal krij gen wegens snel rijden. Uit kontakten met de Belgische overheid is duidelijk geworden dat een betrekkelijk groot aan tal buitenlanders, onder wie nogal veel Nederlanders, be trapt worden op het overschrij den van de maximum snelhe den. De Belgische overheid heeft de in druk dat er bii de buitenlanders nog onvo'.doenJe bekend is dat er momenteel in België ver- pfli'ohte maximum snelheden gel den: IOC km per uur voor de autosnelwegen en 80 km per uur voor andere wegen. Washington - (UPI - DPA - AP) - Geluidsbanden met gesprekken die president Richard M. Nixon met me dewerkers heeft gevoerd over het Watergate-afluis- terschandaal, zijn gisteren ter hand gesteld van rech ter John J. Sirica. De bandjes werden, verpakt in een beige, metalen houder van het type waarin men gereed schap bewaart, in de raadka mer van de rechtbank door pre- sdent Nixons rechtskundige ad viseur Fred Buzhardt aan Sirica gegeven. Het Witte Huis heeft de bandjes zonder gerechtelijke tegenstand afgestaan nadat rechter Sirica er om had gevraagd naar aan leiding van de mededeling dat een stuk onverstaanbaar was. Volgens het Witte Huis was dit geschied door een foutieve ma noeuvre van president Nixons privésecretaresse Rose Mary Woods, tijdens het uitwerken van wat erop stond. Sirica zei dat hij nu de beschik king heeft over zeven geluids banden van het Witte Huis. Hem waren er negen toegezegd, maar het Wtte Huis stelde na derhand vast dat twee nooit ge maakt waren. Het Witte Huis heeft het bureau van de speciale Watergat»» aan klager Leon Jaworski verant woordelijk gesteld voor wat het noemde "het onlangs tot twee keer uitlekken van informahe". Het was de eerste openlijke kri tiek van het Witte Hu:s op het Buzhardt, Nixons juridische adviseur met de omstreden Watergate' werk van Jaworski sedert dere bandies op weg naar rechter Sirica. zijn functie aanvaardde na het ontslag van zijn voorganger, Ar- chibald Cox, op 20 okt. Parkeren voor eerste half uur: 50 cent If an onze parlementaire redac tie) pN HAAG Binnenkort moeten de vier grote steden, Amster dam, Den Haag, Rotterdam en lUtrecht, vijftig cent voor het jeerste half uur parkeren bij iparkeermeters gaan rekenen. Dat geldt ook voor de koopavon- linister Westerterp (verkeer en waterstaat) deelde dit gister- jmiddag in de Tweede Kamer mee tijdens de vergadering van de verkeerscommissie over het jrijkswegenfonds. Het tarief van (vijftig cent is voorwaarde voor de overname van de tekorten Idoor het rijk van de gemeente lijke vervoersbedrijven. Kleine- Ire gemeenten, die ook een ge meentelijk vervoersbedrijf heb ben, zullen 25 cent per eerste half uur moeten gaan rekenen taor parkeren bij parkeerme- ters, willen zijin aanmerking komen voor overname van de tekorten van' de gemeentelijke vervoersbedrijven door het rijk. Bedrijven betaalden 1 gefingeerde rekeningen Insterdam - Wegens oplichting van honderden buitenlandse be drijven is door de Amsterdamse (recherche aangehouden de 44-ja- rige directeur J. A. K. van het lureau "E.W.G.-handels-infor- mation" aan de Herengracht in de hoofdstad. )n bedrijf had aan enkele dui zenden bedrijven in West-Duits- land, Frankrijk en Engeland gefingeerde nota's gezonden. Waarvoor het bedrag moest wor den betaald vermeldden de reke- ningen echter niet. r werd op gespeculeerd, dat de bedrijven zonder meer zouden betalen. Uit een in beslag geno- boekje was gebleken dat ongeveer 500 Westduitse bedrij ven dat ook inderdaad deden en in totaal circa tien duizend gul den aan zijn bureau hadden overgemaakt. WALPOLE Albert H. De- salvo, die heeft bekend dat hij de „wurger van Bos ton" was, die in de jaren zestig dertien vrouwen ver krachtte en wurgde, is zon dagavond in zijn cellenblok in de staatsgevangenis van Massachusetts in Walpole doodgestoken, zo heeft de directie van de inrichting bevestigd. Gevecht in discobar te Boxtel Boxtel (ANP) Gehelmde politie mensen zijn gisteravond tussen beide gekomen, toen in een dis cobar in Boxtel een vechtpartij uitbrak tussen met stokken en knuppels gewapende Ambone- Uit onderzoekingen zou zijn geble ken dat dezelfde groep zater dagavond in een bar in Oister- wijk ook problemen had veroor zaakt en dat toen een barbezoe- ker zelfs zo gemolesteerd werd, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De Ambonezen kwamen geregld in de Boxtelse dancing, maar had den tot nu toe nooit moeilijkhe den veroorzaakt. Zaterdagavond om kwart over negen begon plotseling het gevecht waarbij zij stoelpoten en bierglazen han teerden. Hoofdinspecteur Wouters, die de leiding had van de mobiele bri gade had assistentie gevraagd in Vught en Den Bosch. Er werden vier arrestaties ver richt. Een jongeman is inmid dels vrijgelaten. De politie heeft contact opgenomen met de kampraad van het Ambonezen kamp in Vught, waar de jon gens vandaan komen. Explosie: 23 gewonden Bazel (AP) - Bij een ontploffing inde Schweizerhalle plastic fa briek in de buurt van Bazel zijn 23 arbeiders gewond geraakt van wie vijf ernstig. van de gevangenis, tijdens een routineronde. Een arts verklaarde dat de 42-ja- rige Desalvo enkele keren in de borst was gestoken. Het wapen waarmee dat gedaan werd, werd niet gevonden en de auto riteiten deelden mee dat er geen verdachte was. Desalvo zat alleen in het cellen blok en de arts zei dat toen zijn lijk gevonden werd, hij al „een uur of tien" dood was. De ge vangenisdirectie zei dat een an dere inwoner van de gevangenis zondagavond half tien Ameri kaanse tijd nog met Desalvo ge sproken had. Ho .wel Desalvo de moorden op de dertien vrouwen bekend heeft, werd hij in januari 1967 alleen tot levenslang veroor deeld voor aanrandingen, inbra ken en het molesteren van vrou wen tussen mei 1964 en oktober van hetzelfde jaar. De dertien vrouw n die door de wurger van Boston om het le ven werden gebracht, stierven in elf gevallen door wurging, in een geval door messtek n en in een geval door een hartverlam ming, waarschijnlijk als gevolg van shock. De slachtoffers varieerden in leef tijd van 19 tot 85 jaar. Acht wa ren bov n de vijftig. In alle ge vallen hadden de vrouwen de wurger vrijwillig binnengelaten, omdat hij voorwendsels gebruik te. Jager gedood door eigen jachtgeweer Een tang moest er aan te pas komen om deze Britse vrouw te bevrijden die zichzelf in Londen aan een lantaarnpaal geketend had uit protest tegen het bezoek dat de Britse minister van buitenlandse zaken volgende maand in Moskou gaat afleggen. (Van een onzor verslaggevers) DEN HAAG Pomphouders en andere leveranciers van Shcll- benzine wordt door de verkoop maatschappij aangeraden om niet zelfstandig een soort rant soenering in te voeren, maar normaal de gevrangde hoeveel heden af te leveren. Dat staat in een brief die dezer dagen naar de afnemers van Shell-ben- zine is gestuurd. Shell Nederland zegt daarin de indruk te hebben dat de door de overheid en de oliemaatschap pijen aangekondigde maatrege len hier en daar geheel onno dig leiden tot indivdueel ver schillende behandeling van de klanten. „Een dergelijke behan deling draagt ln niet geringe mate bij tot ongewenste onge rustheid en Irritatie bij het pu bliek". zegt Shell, die derhalve tot het geven van enkele advie zen is overgegaan. Een daarvan is ook dat indien de voorraad motorbrandstoffen tijdelijk zou zijn uitgeput, dit duidelijk aan het publiek kenbaar te maken door bijvoorbeeld op een bord te vermelden: benzine uitver kocht. Voor wat betreft de aflevering var Dieselolie wordt aangera den om nieuwe relaties in de sector van eigenaren en exploi tanten van bedrijfswagens te weren. Tenslotte meent Shell, gezier de huidige situatie waar van vaststaat dut het de omzet ten doet dalen, de exploitatie kosten van verkooppunten te verminderen. Met name wordt gedacht aan het eerder sluiten van do benzinestations. (Van onze correspondent) Empe - Juist voordat bij het huis Empe in Empe bij Voorst een drijfjacht zou beginnen is de waarnemend directeur van de koninklijke Nederlandse ja gersvereniging, de heer H. K. Michaelis (52) door een schot uit zijn eigen jachtgeweer dode lijk getroffen. Het fatale schot viel, toen de ze ven jagers van de jachtcombi- natie Empe, die aan de drijf jacht zouden deelnemen, hun posten gingen innemen. Aange nomen wordt dat Jo heer Mi chaelis op een g'.-.d bruggetje voor het huis Empu is uitgegle den, daarbij meet n zijn jachtgeweer zijn afge' n.- Zuid-Holland Snelle boten wellicht aan banden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het provinciebe stuur van Zuid-Holland gaat wellicht sncllp motorboten op de provinciale waieren sterker aan banden leggen. Gedeputeerde Staten hebben voorgesteld om het gebruik van motorboten met een snelheid van méér dan zes tien kilometer per uur op een aantal plassen en wateren te verbieden. In het voorstel willen G.S. die be voegdheid voor hogere snelhe den nu alleen nog maar geven voor delen van de Kagerplassen en het Braasemermeer, voor de Kralingse Plas en de Binnen Maas. Voor de Reeuwijkse Plas sen kan die ontheffing alleen nog maar voor het jaar 1974 verleend worden en daarna niet meer. Provin:iale Staten beslis sen in december over het voor stel. Aardbeving in Algerije Algiers (AP) Ten minste zes mensen zijn gedood en velen werden dakloos toen de kleine steden Mansoura en Medjana in het departement Setif op een kleine 200 km ten oosten van Algiers, door een aardbeving werden getroffen, zo heeft het officiële Algerijnse persbureau meegedeeld. De schok werd in grote delen van oostelijk Algerije gevoeld. In het centrum van de aardbeving werden vele huizen vernield of beschadigd. (van ojize correspondent) ROME - Heeft grootvader Paul Getty wel of niet bijna tien miljoen gulden, betaald voor de vrijlating van zijn kleinzoon Paul Getty III, die vijf maan den geleden uit Rome is ver dwenen? Die vraag, de vage bevestiging en later de ontken ningen, met name door de moeder van de ontvoerde jon gen. hebben de verwarring, en daarmee de spanning in deze ontvoeringsaffaire, naar het zoveelste kookpunt gevoerd. Het enige, wat zowel in Lon den als in Rome is toegegeven is, dat er zondagnacht ten hui ze van grooivader Getty een belangrijke beraadslaging inza ke de ontvoering van zijn kleinzoon heeft plaatsgehad. Volgens een Engels blad zou de schatrijke grootvader Getty eindelijk door de knieën zijn gegaan en betaald hebben, on danks zijn doorlopend herhaal de weigeringen ook maar iets van de losprijs te betalen. In de loop van zondag echter ont kende mevrouw Gail Harris, de in Rome woonachtige moe der van de verdwenen jongen, dat de losprijs zou zijn be taald. Zij had al eerder meegedeeld het een uiterst dwaze zaak te vinden dat haar ex-echtgenoot, de eveneens in Londen woon achtige vader van de ontvoer de jongen op eigen gezag een zeer hoog bedrag had uitge loofd aan ieder die bruikbare informatie aan de Italiaanse politie kon verschaffen. „Laat de ontvoerders goed beseffen dat ze uitsluitend met mij te maken hebben. Ik onderhoud het contact, ik betaal de los prijs voor mijn zoon".. Mevrouw Harris had vlak voor het weekeinde aan enkele vrienden, die daartoe speciaal naar Londen reisden, de foto's meegegeven waarop de ont voerde Paul Getty te zien is zonder zijn rechteroor dat hem door de ontvoerders is afgesne den. De foto's waren bestemd voor de vader en de grootva der van de jongen. De politie van Napels heeft on verwacht uitvoerig huiszoeking verricht in een kapitale villa van de familie Getty op een klein eilandje voor de Napoli- taanse kust. Er is niet gezegd waarnaar gezocht werd, even min of de zoekactie succes had. Inmiddels stromen uit geheel Italië en ooi: uit andere delen van de wereld, grotere en klei nere bedragen binnen van meelevende mensen en kinde ren, die op die manier mee willen helpen het losgeld b j el kaar te krijgen. Een nogal na vrante zaak, aangezien ont roerde, vaak onbemiddelde mensen nu geld gaan geven terwijl de scha: jke grootva der steeds de knip op zijn uit puilende beurs heeft gehouden. Sjichanovitsj „veroordeeld" tot kliniek Moskou (UPI) - Een rechtbank in Moskou heeft de dissidente wis kundige Jocrl Sjichanovitsj ver oordeeld tot opsluiting in een psychiatrische kliniek. Dit heb ben dissidente kringen in de Russische hoofdstad bekendge maakt. Sjichanovitsj werd schuldig be vonden aan het "verspreiden van anti-Russische geschriften". Hij was zelf niet bij het proces aanwezig omdut hij volgens de rechtbank niet ln orde was. De dissidente Russische historicus Andrej Amalrik moet zijn drie jaar ballingschap uitdienen in de provincie Magadan, in het oostelijk deel van de Sowjet- Unie. Bom ontploft in Parijse metro Parijs (AP) - Een krachtige tijd bom Is gisteren voortijdig ont ploft in een Parijs metrostation. Een voormalige sergeant in het Franse leger en een jonge Por tugese Immigrant kwamen hier bij om het leven. Een van de twee doden, die bei den nog niet officieel geïdentifi ceerd zijn, droeg waarschijnlijk de bom toen deze ontplofte, al dus de politie. Het is niet be kend of zij bij elkaar hoorden. Negen personen werden ge wond, waarvan vijf ernstig.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11