WD veroordeelt inkomenspolitiek D'66 blijft streven naar progressiviteit Een dwerggeitje is een leuke speelkameraad Israël wil in december naar vredesgesprek als kind in huis MAANDAG 26 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie UTRECHT Op het congres van D'66 is zaterdag het tijdperk Van Mierlo definitief afgesloten. Onder leiding van de nieuwe po litieke leider dr. Jan Terlouw besloot het congres met een overweldigende meerderheid een duidelijke politieke partij te worden, de kiezers weer een ei gen gezicht te laten zien, maar de samenwerking met PvdA en PPR niet te verbreken. Op het congres klonk een onder toon van kritiek op de PvdA, die evenals de PPR had beslo ten dat er voorlopig maar niets van de progressieve volkspartij moest komen. PvdA-voorzitter Van der Louw constateerde zelf dat een deel van de democraten zijn partij niet zo welgezind was. Maar een motie van de Drechtsteden om uit het overleg orgaan van de progressieve drie te stappen, ging het con gres te ver. Ondanks de kritiek worden de progressieve banden met de PvdA en de PPR niet verbroken. De door de partijvoorzitter Jan ten Brink, de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Jan Ter louw en de fractievoorzitter in de Eerste Kamer, Paula Was sen-van Schaveren voorgestelde resolutie, waarit het voortgaan van de vernieuwde partij werd vastgelegd, kreeg een overgrote meerderheid. De ontwerpreso lutie haalde niet ongeschonden de finale. Aangenomen werd na melijk een amandement van de groep van Loockeren Campag ne, oud-partijvoorzitter, waarin werd vastgelegd dat D'66 in de toekomst steeds opnieuw zal be kijken of de partij zal meewer ken aan een regeerakkoord met de andere progressieve partijen. De totstandkoming van zo'n ak koord zal mede getoetst worden aan de mogelijkheden om tot programmatisch-* overeenstem ming te komen, gezien de eigen identiteit. D'66 verklaarde daar mee dat het weliswaar samen werking met de PvdA voor staat, maar die samenwerking steeds weer opnieuw zal wegen. Grote schade bij brand in Heemstede Hemstede (anp) Een feiie brand, gevoed door exploderen- Be olievaten en aangewakkerd door een harde wind heeft zon dagmorgen in Heemstede voor i tnkeie miljoenen guldens scha- le aangericht. Een garagebe- Brijf en tennishallen werden in de as gelegd en ook een tech- lisch bedrijf werd zwaar getrof fen. De politie houdt rekening bet de mogelijkheid dat er op let in het spel Is. Er zouden Een felle brand woedde gisteren in een garagebedrijf, tennishal len en een technisch bedrijf in Heemstede. zich twee jongens bij de gebou wen hebben opgehouden. Omwonenden ontdekten 's nachts om twee uur het vuur. De brandweren van Heemstede, Haarlem, Bennebroek en Zand- voort rukten uit. Pogingen om enkele tientallen vracht- en per sonenauto's uit de garage te ha- lem moesten worden opgegeven. Vermoedelijk als gevolg van het j ontploffen van een zuurstoffles zijn twee brandweermannen uit Heemstede gewond geraakt, j Een van hen brak een been en de ander liep snijwonden op. I PPR wil Griekenland isoleren in NAVO (Van onze parlementaire redak- tie) Utrecht Het congres van de PPR nam zaterdag, nog voor de jongste gebeurtenissen in Grie kenland, een motie aan.w aarin de regering gevraagd wordt Griekenland in de NAVO geheel te isoleren en de NAVO-betrek- kingen met dit land op te schor ten. De radicalen besloten op aandrang van de tweede-kamer fractie van de partij de discus sie over het Nederlandse lid maatschap van de Navo uit te stellen tot een voor 1 juli 1974 te houden congres. De achterban van de PPR toonde zich over het algemeen tevre den met het kabinet Den Uyi en het optreden daarin van het PPR-bewindslieden. De woorden van as deB Gaay. Fortman, voorzitter vande Tvwhs de Kamerfractie, over het kabi net werden met applaus be groet. De Gaay hield d ecun- gresgangers voor. dat de deel neming van de PPR aan „de meest progressieve regering die in dit land mogelijk is" gewnst is. Kampioen vogels gestolen ETTEN-LEUR (ANP) - Tijdens de tentoonstelling van de Ge vleugelde Vrienden in Etten- Leur zijn gisteren 5 kampioenen gestolen. Het gaat om 5 Engelse postuurkanaries. De diefstal ge beurde tijdens de officiële ope ning. De dieven moeten kenners zijn geweest, omdat zij alleen kampioenen hebben meegeno men. De eigenaars zijn vooral gedupeerd omdat hun kweekma- teriaal nu verdwenen is. Een van de gedupeerden is een wachtmeester van de rijkspoli tie te Breda. ALGIERS (Rtr) - Egypte en Is raël hebben, aan de vooravond van de Arabische topconferentie in Algiers, zich bereid ver klaard, de volgende maand In Genève vredesonderhandelingen te beginnen. Dertien Arabische staatshoofden nemen vanmiddag aan de topconferentie deel. Irak en Libië boycotten de conferen tie. In Algiers vraagt men zich af of de Israëlische bekendmaking In Jeruzalem op zondag, dat het In beginsel besloten heeft op 18 de cember vredesonderhandelingen te beginnen, met voorbedachte rade vlak voor de Arabische topconferentie is gedaan. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Ismail Fahml heeft zondag In Algiers ver klaard, dat Egypte ..uiteraard" aan de vredesbesprekingen zal deelnemen. Hoewel Syrië en Jordanië in Al giers geen verklaring hebben afgelegd is het bekend, dat deze landen hun beleid met dat van Egypte hebben gecoördineerd. Jordanië heeft trouwens reeds ingestemd met het denkbeeld van vredesonderhandelingen. De uitnodigingen voor dc vredes conferentie moeten nog door se cretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties worden verzonden. Verwacht wordt dat de volgende landen zullen wor den uitgenodigd voor de confe rentie in Genève: Egypte, Is raël, Syrië, Jordanië, de Ver enigde Staten en de Sovjet Unie. Gisteren werfl in het Amsterdamse RAI-gebouw de nationale kleindiercntentoonstelling gehouden. Ook de 2-jarige Annemarie Timmerman kwam hier haar dwerggeitfe laten zien. Van onze pari. redactie Breda De overheid moet zich niet bemoeien met de particulie re inkomens, aldus de VVD In een zaterdagmiddag op de bui tengewone ledenvergadering te Breda aangenomen resolutie, zqgt de VVD dat de overheid geen rechtsgrond heeft om nor men te stellen voor de particu liere inkomeoj. De resolutie, afkomstig van het hoofdbestuur en verdedigd door de oud-staats-secretaris van So ciale Zaken Rietkerk, thans di recteur van het VNO, ontmoette maar weinig echte tegenstand. De VVD-ledenvergadering was het er over eens dat bij het inko mensbeleid aandacht geschon ken moet worden aan de zwak ke groepen in de maatschappij maar verwierp een voorstel om in de resolutie een passage op te nerr"n, waarin wordt uitge sproken dat een gedurige ver-1 sterking van de inkomenspositie van de laagstbetaalden moet worden bevorderd. Een meerderheid van de VVD-af- gevaardigden naar deze verga- j dering verwierp een van de stel- lingen van het liberaal mani-l test, waarin gezegd wordt dut de verbetering van de onderwijs- technologie de voorkeur dient te hebben boven verlaging van de leerlingenschaal. Vader schiet treiterende zoon dood (Van een onzer verslagge vers) Hilversum heeft de 65-Ja- rlge heer G. van M. za terdagmiddag na langdu rige trtiterpartijen die vaac gepaard gingen met bedreigingen, zijn 32-JarI- ge zoon N. doodgeschoten. De situatie In hot gezin was sinds de terugkomst van de zoon, een zeeman, van een reis zeer gespan nen. De zoon kwam vaak dronken thuis en bedreig de dan zijn ouders met doodschieten en neerste ken. De moeder sliep af en toe uit angst buitens huls D? vader is hartpatiënt. Toen hij, gealarmeerd door de dreigementen, de bagage van zijn zoon eens doorzocht, vond hij een pistool dot .lij verstopte en af en toe bij zich stak als hij zich ernstig be- dreigd voelde. Zaterdag middag had hij htt op zak en toen de zoon be gon te trc'tercn en te dreigen haalde hij het te voorschijn. Er zat een ko gel in de kamer en er viel onmldcjeljijk een schot. De zoon was prak tisch op slag dood. De va der is ingerekend. Uitgebreid onderzoek moord in Beerta NIEUW-BEERTA (ANP) Het team van rechercheurs van de rijkspolitie dat nog steeds op zoek Is naar de dader die woensdag JJ. de 25-Jarige franse prostitué Marqulrita Guimese in de sexclub E-35 In Nieuw Beer ta heeft doodgeschoten, Is uitge breid met vijf zodat er nu 20 re chercheurs aan de moordzaak werken. Uit de verhoren van de portier en de andere Francalse van de scxclub heeft de politie een montagefoto kunnen maken van de vermoedelijke dader, die cir ca. 25 tot 30 OJaar oud moet zijn. Het motief vnn de daad houdt de politie nog steeds op wraak. Het schot moet woensdagochtend om vijf uur zijn gelost uit een pistool. Een kogel Is gevonden In dc bar die een open verbin ding heeft met de keuken van de sexclub. Boeren halen schuren leeg voor pyromaan BLIJHAM (ANP) De angst van de boeren in de omgeving van Bel- lingwolde voor de Oostgroninger Pyromaan is zo groot geworden dat ze onder elkaar weekeinde- diensten hebben Ingevoerd om de nog volstaande kapachuren dag en nncht te bewaken. Er is zaterdag een begin gemaakt om alle afgelegen kapschuren leeg te halen. Noorland B.V. In Roden, de grootste strohande laar in Nederland, heeft zijn ge hele wagenpark ingezet en ook Kdere vrachtwagens aangetrok- n om de schuren direct leeg te holen, zodat het dure stro niet meer ten offer valt aan de ^>ost-Gronlnger pyromaan en de rust in de dorpen terugkeert Overtolligebokjes zijn niet zo den de overtollige diertjes voor 60 70 gulden verkocht. Het is beslist aan te bevelen het diertje te laten castreren, het wordt daardoor niet alleen veel liever en rustiger, maar het verspreidt in de bronstijd geen penetrante geur, die het houden van geitenbokjes in de stad bijvoorbeeld onmogelijk maakt. Men kan zich voor de aanschaf van een gecastreerd bokje het beste richten tot een van de verenigingen van dwerggeitenhouders. Als de jonge dwerggeitjes acht tot negen weken zijn kunnen ze al van de moeder af. Ze eten dan goed ,,met de pot mee" en hebben ook geen moedermelk meer nodig en hoe jonger ze bij hun nieuwe baas komen, des te beter zul len zij zich aanpassen in het gezin. Voor het houden van een of meer dwerggeitjes in de stad, maar ook buiten, moet men plaats hebben waar de die ren buiten kunnen lopen. Een afgerasterd stuk tuin of een grasveld waar ze aan de lijn kunnen staan is voldoende, het mag alleen niet te klein van oppervlakte zijn. Hekel aan water Beslist noodzakelijk voor de geitjes is een hok waar ze nachts en als het regent kun nen verblijven, want als er iets is waar geiten een hekel aan hebben is het water, ze kunnen er ook niet tegen. Kou en vorst vormen geen bezwaar voor dwerggeiten en in de sneeuw dansen ze zelfs naar hartelust, maar vocht en tocht zijn funest. Ook licht en lucht zijn noodzakelijk bij het hou den van dwerggeiten. De meeste voedingsprodukten voor de dwerggeiten zoals hooi, geplette haver, kalver- of schapebrokjes, vitaminen en mineralen zijn in de fourage- handel te krijgen. Ze zijn dol op kool, suikerklontjes of kaak jes. 's Zomers kunnen naast gras ook twijgjes aan het menu worden toegevoegd. Pas echter op welke twijgen, want vele zijn zelfs gevaarlijk voor het dier. Houdt het daarom bij twijgen van onbespoten vrucht bomen, een delicatesse voor de dwerggeit. Ook moet hij elke dag vers water hebben. Plastic De geitjes los In een tuin laten lopen is af te raden want ze eten alles wat los en vast is. Dat heeft niet alleen voor een mooie tuin nadelen, maar ze ker ook voor het dier zelf, want er zijn veel giftige plan ten en struiken, zoals bijvoor beeld de rhododendron, gou denregen, lupinen en dergelij ke. Een lijst met alle gevaar lijke planten is uitgegeven door de Nederlandse Organisa tie voor de Geitenfokkerij en heet voeding en riekten". (Schriftelijk aanvragen bij se cretariaat Nederlandse organi satie voor de geitenfokkerij, Looydijk 67, Oud-Maarsseveen, Maurssen. 70 Cent aan postze gels bijsluiten). Deze lijst bevat ook de moge lijke ziekten waaraan de geit kan lijden, met de oorzaken, ziekten overigens die niet ge vaarlijk voor de mens zijn. Veel ziekten kunnen voortko men uit de ontoombare vraat zucht van de geit, die zich kan overeten, maar ook plastic en geplastificerde verpakkingen verorbert met meestal fatale gevolgen. Goed en regelmatig doseren van het voedsel is noodzakelijk. Als men al deze dingen goed In acht neemt, kan de dwerg geit een leuk en lief huisdier zijn waar men Jaren plezier van heeft. Een dwerggeit kan 16 tot 17 jaar worden. En ver geet tenslotte niet het dier re gelmatig te borstelen. Dwerggeitjes zonder hoorntjes zijn ideaal voor kleine kinderen Samen met de hond is de geit het oudste huisdier van de mens. Ging de hond mee op jacht, de geit zorgde eeuwen lang voor melk, vlees en kle ding. De geit is echter lange tijd een „gebruiksdier" geble ven. Zelfs aan het begin van deze eeuw was de geit nog de „koe der armen" die voor de welkome aanvulling op het ka rige maal zorgde. En hoeveel pret hebben en hadden de kin deren niet met de jonge geit jes? Alleen die pret duurt veelal niet langer dan een zomer, im mers de geitjes worden vol wassen en daarmee onhandel baar voor het kind. Toch heeft de geit promotie gemaakt want het kleinere neefje uit Afrika van de grote Toggenburgers en de Saanegeiten wordt thans al in vele gezinnen als gewoon huisdier gehouden. Dwsrggeitjes worden namelijk niet groter dan 50 tot 55 centi meter schofthoogte. Het is nog maar een paar jaar geleden dat naast de dierentuinen ook de particulier deze kleinere geitjes ging houden en men kan nu zelfs van een mode spreken. Sinds drie jaar bestaat de Ne derlandse federatie van vereni gingen van dwerggeitenhou ders. (Secretariaat Zd-Holland, Isingstraat 77, Den Haag). De dwerggeitjes, voornamelijk af komstig uit Cameroen, zijn er in verschillende kleuren, varië rend van fwart, reebruin met een zwarte streep over de rug. de z.g. „aalstreep" en blauw. De dwerggeitjes hebben bijna allemaal hoorntjes. Er zijn echter ook soorten zonder hoorns, die vooral voor kinde ren ideaal zijn. Dwerggeitjes stoeien nu eenmaal graag en een onverwachte beweging kan soms minder aangename ge volgen hebben. Kosten Alvorens men tot de koop van een geitje overgaat zou men eerst eens een tentoonstelling of een clubkeuring, die regel matig overal in het land wor den gehouden, moeten bezoe ken of met een dwerggeiten- houder moeten gaan praten. De kosten van het onderhoud van dwerggeitjes liggen niet zo erg hoog, rond de vijf gulden per week, maar voor de aan schaf, de bouw van een hok moet men toch even flink in de beurs tasten. De prijzen van dwerggeitjes liggen momenteel tussen de 250 en 450 gulden. Schrik niet, want er is nog een andere oplossing, als men er niet mee wil gaan fokken. Er mogen namelijk niet teveel bokjes komen en daarom wor-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7