Kila schakelde Vosmaer uit en FC Den Haag boekte winst Ajax was superieur Feyenoord speelde met spartelend mmmmm i^M! I—ÉT w ^i ^i i i ^MMw «nr5MiHBfl hF_** .."2-. Fadrhonc wil Korevaar in zijn selectie HAARLEM - Bondscoach Fadrhonc heeft voor de tweede keer binnen een maand bi] Joop Korevaar geïnformeerd of hy zich voor het Nederlands elftal beschikbaar wil stellen. Maar de Goudse linkerverdedi ger, die Jehova-getuige is en om geloofsredenen niet mag uitkomen voor welk vertegen woordigend elftal ook, blijft bij zijn standpunt. Een compromis zoals Kore vaar bij FC Den Haag vond, toen zijn club in Moskou voor de UEFA-cup moesten voetbal len en hij bij het spelen van de volksliederen in de kleedkamer achterbleef, is evenmin denk baar. "Bij FC Den Haag ging het alleen om het spelen van het volkslied, dat was het ver tegenwoordigende aspect, maar de rest van de wedstrijd voetbalde ik alleen voor de club.. In het Nederlands elftal ligt dat anders. Daar voetbal je voor je land en dat is niet in overeenstemming met mijn principes. Korevaar realiseert zich met dit standpunt een „sloot geld" te missen. Maar daar kan hij vrede mee hebben. „Soms denk ik wel eens aan het Ne derlands elftal en ik zie ook wel in dat een plaats daarin een bekroning van een voetbal carrière is. Maar het is niet te combineren met mijn principes en ik twijfel dan ook nooit." Het beslissende moment bij Haarlem—FC Den Haag. Na een vrije trap van Bres haalt Kees Storm uit en FC Den Haag mag juichen. Melchior gaf een miljoen als borgsom voor Maathuis WENEN - Volgens het Oosten rijkse persbureau APA hebben douanebeambten de Nederland se ruiter Jan Maathuis, die in Wenen is als deelnemer aan het internationale concours hfppique in de Stadthalle, zon dagmiddag in zijn hotel Schönbrunn gearresteerd. Maathuis zou zich in 1971 schuldig hebben gemaakt aan- het ontduiken van invoerrech ten voor een bedrag van onge veer 300.000 gulden. Het Oos tenrijkse persbureau meldde dat Maathuis in de avonduren weer op vrije voeten werd ge steld nadat de ruiter Leon Melchior een borgsom van on geveer een miljoen gulden had betaald. Desgevraagd liet Mel chior in de Stadthalle overi gens weten, dat er niets noe menswaardigs was gebeurd. „Alles berust gewoon op een paar misverstanden", zei hij. De andere deelnemers aan het concours hippique weigerden aanvankelijk uit solidariteit met Maathuis verder te rijden. Het programma werd echter vervolgd nadat de ruiters er van overtuigd waren dat de di rectie van de Stadthalle geen schuld trof. HAARLEM Bobby Vosmaer wordt in en buiten Den Haag gezien als het grote talent dat de „FC" heeft la ten lopen. De voormalige middenvelder van VUC, met zijn variabele techniek en onbegrensd overzicht, is week in week uit de gangmaker van Haarlem. Maar te gen FC Den Haag onderbrak de begenadigde Vosmaer deze cyclus. Trainer Teunissen had de man in vorm, Aad Kila van zijn rechtsbackplaats afgehaald, waar door Thijs Wijngaarde na lange tijd terugkeerde in de topelf, en hem als opdracht meegegeven het gevaar van Haarlem uit te schakelen. Dat lukte voortreffelijk in deze als kijkspel overigens teleur stellende wedstrijd en het ge volg daarvan was opzienba rend. Door deze ontwikkeling groeide het vertrouwen van de Hagenaars, die ver in de twee de helft de beloning voor hun inzet mochten binnenhalen. Uit een vrije trap van Bres bracht de voor de rest onopvallende Storm doodnuchter de stand op 0I. Een verdiende maar wéér magere zege en dat zegt eigenlijk alles van deze kleur loze ontmoeting. FC Den Haag was „geladen" in Haarlem. De laatste weken waren de prestaties niet best geweest en het verdwijnen uit de bekerstrijd, veertien dagen terug in Den Bosch, had hele maal de deur dichtgesmeten. Daar moest wat tegenover ge steld worden. De „FC" had in de vrijdag getrouwde Kila en Lochtenbergh vanaf het begin voortreffelijke „jagers", die op het middenveld hun mannetje stonden. Naarmate het spel- verloop vorderde kwamen er meer rustpunten bij. Doelman Terwijl de spelers van FC Den Haag juichend van blijdschap weglopen, appelleren de verdedigers van Haarlem heftig. Scheidsrechter Wellinga wees echter resoluut naar het midden. Thie speelde - zoals vaak de laatste tijd - foutloos en ook Mansveld, die onder de druk van het Nederlands elftal en zijn voetblessure in de club toch iets was teruggevallen, vierde de bevrijding van alle spanningen met 'n ontwapenen de rust in zijn spel. De terug gehaalde Wijngaarde en Kore vaar vielen minder op, maar opereerden zeker net zo be trouwbaar. Greep terug Striemende hagelbuiten met krachtige windstoten gaven de bal voor de rust soms een merkwaardig effect mee en Haarlem had daarvan het meeste voordeel omdat het wind mee had. Verder dan eni ge kleine kansen (o.a. voor Nieuwenhuijs en Van der Berg) kwam de thuisclub ech ter niet. Toen de blauwe lcuth in de tweede helft doorbrak en de dreigende donkere wolken waren weggedreven, kreeg FC Den Haag zijn greep op het spel terug. Maar nog wilde dat weinig zeggen,want de ploeg speelt uitermate zwak, als het erop aankomt om te scoren. De voorste pion van het mid denveld, die garant moet staan voor het maken van de openin gen, is er niet en in de spits doet Kees Storm soms aardige dingen maar het is allemaal niet af. Daar komt bij dat Swanenburg gisteren fysiek in het nadeel was tegen „beer" Wensink. Hoewel dat aanvalsprobleem ook in Haarlem speelde had FC Den Haag in de 29ste mi nuut het voordeel, dat Hans Bres (Teunissen: „Deze knaap ontwikkelt zich nog steeds. Hij deed weer meer dingen, waar uit zijn technische vooruitgang bleek") een vrije trap mocht nemen. Precies op het goede moment stapte Storm naar vo ren, de voor buitenspel appele rende verdediging van Haar lem achter zich latend, nam de bal met zijn borst mee en scoorde simpel: 0—1. Teunis sen: „Typisch Kees. Bijna de hele wedstrijd laat hij niets zien en dan staat hij er in eens". Angst De moeilijkheden voor FC Den Haag begonnen toen pas. Er was gehoopt op een gelijkspel in Haarlem en plotseling lag de winst voor het oprapen. Dat gaf de ploeg een angst, die nog bijna noodlottig was geworden. Want het middenveld - steeds het sterke punt van FC Den Haag - werd prijsgegeven om defensief sterker te kunnen opereren. Daardoor kwam Haarlem er beter uit en ont stonden er zowaar gevaarlijke momenten voor het doel van Thie. Alleen Vosmaer, met zijn schaduw Kila, bleef de grote afwezige in dit aanvalsspel. En toch was de oud-Hagenaar de speler, die de grootste kans van de middag miste. Eén keer had de voortreffelijk spe lende Kila een ondoordacht moment en profiteerde Vos maer er van. Maar Thie ver kleinde zijn doel uitstekend en de moeilijke inzet stuitte via de lat het veld weer in. Nog was alle gevaar niet voorbij. Lochtenbergh dacht in een ne telige situatie met een terug speelbal opluchting te brengen. In plaats daarvan sloeg elke Hagenaar de schrik om het hart, want Thie - weer attent uit zijn doel gekomen - rende alsof zijn leven ervan afhing en was net iets eerder bij de bal dan Van der Berg. Evert Teunissen, later „Ik ben in dit stadium van de competi tie ontzettend blij met deze zege. Als we nu wat punten binnenhalen verdwijnt de angst om in de onderste helft van de ranglijst terecht te komen en kan de verdere opbouw van de ploeg gewoon doorgaan. Dat is in het belang voor het voetbal in Den Haag voor over een paar jaar". HANS DE BRUYN ünarlemLelieveldWentlnk, Huyg, Van Duiven»--d--. M.'-rlj:: De Haan. Nieuwenhuijs (Wetzel), Vos- burg (De Caluwé). ROTTERDAM De zestien duizend (rijkelijk hoog geschat door de vertegenwoordiger van Feyenoord) in de Kuip hebben het zaterdagavond moeten doen met zeven doelpunten, waarom overigens altijd wordt gevraagd als het duel niet bijs ter aantrekkelijk is. En het was niet aantrekkelijk omdat FC Groningen niet veel meer kon doen dan tegenspartelen, wat niettemin een nederlaag van 7-0 betekende. Onder de getemperde schijn werpers kijken of dat kan om energie te besparen, en het kan bezat FC Groningen-te wei&ig techniek om hC-'de storm tot redelijk tegenspel'te kunnen komen en schiep daar entegen de uitblinkende Kris- tensen met zijn „Sarrassani- dribbels" zo veel onrust dat de Groningers naar een volkomen normale nederlaag werden ge speeld. Lex Schoenmaker, die het in zijn hoofd gezet had drie maal te scoren, kwam tot twee treffers maar lijkt naar een betere vorm te groeien. Hij schiep kansen voor mede spelers, ondernam weer rushes en beet de kop van de doelpun- tenproduktie af. Feyenoords defensie had wei nig moeite met de Groningers. Everse speelde wederom uit- AMSTERDAM - Meer lege plekken op de tribunes dan zaterdag avond heeft het Ajax-stadion in lang niet gehad. De Graafschap was niet in staat toeschouwers naar het stadion te trekken en Ajax toonde bij het eerste optreden sinds 'Sofia' niet meer pu bliek waard te zijn. De Amsterdammers wisten zich superieur en gedroegen zich ook als zodanig: hautain (Keizer) en nonchalant (Rep), ongeinspireerd (Haan) en slordig (Mulder). Lex Schoenmaker scoorde de eerste twee doelpunten voor Feyenoord. Dit is zijn tweede treffer. schiep want Israel had in de C-ploeg uitstekend gespeeld en eiste min of meer zijn oude plaats op. Coerver: „Moet ik Van Daele, die in Warschau de beste man was en tegen Roda ook uitstekend speelde, dan weer eruit laten?". Hij weet het nog niet maar Israel zou er, als niet iedereen fit is. woensdag tegen Standard Luik best eens bij kunnen zijn. Te lief Iedereen is niet fit. Ressel ver stapte .zich en,moest worden vervangen door Bosgieter, Van Hanegem (schouderblessure) kwam na rust niet meer te rug en Vos viel in zodat Jan sen naar het midden verhuisde en Vos rechtsachter ging spe len. Groningens trainer Groene- woud weet de nederlaag hier aan: „Drie geblesseerde spe lers moesten toch meedoen en we waren te lief, bang om Feyenoord kwaad te maken". Hij gaf wel toe dat er op het punt van dekking slecht was gespeeld. Enige onstellende blunders in de defensie waren oorzaken van doelpunten door dat spelers de bal simpel kwijt raakten aan Feyenoorders. Zo lief was FC Groningen trou wens ook niet want kregen Ressel en Hovenkamp het met elkaar aan de stok en scheids rechter Geurens, moest twee strafschoppen tegen Groningen geven omdat Everse onderuit werd gehaald en niet, zo bij ster opzettelijk, hands werd gemaakt. Een geheid handsge- val zag scheidsrechter Geurens later over het hoofd. Ook Gro ningen kreeg een strafschop toebedeeld maar Bos schoot naast. Zelfs zo konden de Gro ningers niet scoren. HERMAN VAN BERGEM Pas in de laatste minuten werd De Graafschap, dat soms aardig uit de -versterkte- ver dediging kwam maar aanval lend durf miste, de pin op de neus gezet. De nederlaag van 40 was meer dan De Graaf schap, dat nimmer naar de botte bijl greep, verdiende. Het statische Ajax (alleen Krol, Miihren en Blankenburg haalden hun normale niveau) kwam op 1—0 door Neeskens, die keihard inschoot na een hoekschop van Keizer. Meyers, Hoekema en Hiddink lieten de mogelijkheden ,die het slordige Ajax bood, ongebruikt. Te ruim Pas tien minuten na de rust liep Ajax dankzij de kracht op het middenveld verder weg. Rep trok het volle profijt uit een fout van Koenders en de beperkte kwaliteiten van de Doetinchemse doelman Van Oosterhout. Door Rep en Nees kens kreeg Aajx in de slotfase nog een (te) ruime beloning van de slechte show tegen een ploeg die alleen in de verdedi ging en op het middenveld zich kon losmaken van de beklem mende druk van het respect voor Ajax, dat dit juist dit maal helemaal niet verdiende. Scheidsrechter Jonker gaf Blankenburg een waarschu wing, omdat hij zijn kritiek op de leiding niet voor zich hield. •skens 1—0, AJAX: Stuy; Suurbler. Holshoff. Blankenburg. Krol: Haan. Nees kens, Ger Mühren; Rep, Mulder, De Graafschap: Van Oosterhout: Mlntjes, Zaaier. Van Londen. Koenders: Schreur, Poulus. Hid dink; Hoekema (Veen), De Jon ge, Meyers. Praatcollege Steeds meer verzand«| vergaderingen van het co, lega van zakenliedei meesters in de rechten personen die in het ma schappelijk leven niet o| aanzienlijke posities kleden in een ontstellen* brij woorden die onv doende hout snijden. Hl betaalde voetbal vormt op enige loffelijke uitj deringen na - een college dat eens bijzonda vooruitstrevend leek maa in feite geen beslissinge^^ durft te nemen. Waar ek deloos over is gesproke,^e'e in voorgaande vergaderiij gen, wordt, als tenslotfc een besluit wordt ge vraagd, nog eens uitg< steld. Zaterdag was het i Zeist niet anders. Uiten belangrijke zaken - Jeugc plan Nederland, shirtre clame - kwamen niet ronc Hoeveel uren moeten dj praatgrage 'heren no, overleggen om eindelij! eens definitief te kunne beslissen? Men zou vai hen, die de zakelijke e> financiële belangen vak^l het betaald voetbal in hai den hebben, anders moge verwachten. Misschiei gaat het daarom wt stroomafwaarts met he betaald voetbal. „Aandacht" De vergadertechniek var mr. Hogewoning, voorzit"® ter sectie betaald voetbal,—: is verre van briljant. Hi; vergist zich nogal eens! weet op sommige vrager geen antwoord en schuif te gemakkelijk onderwerp pen naar een later tijdstip door deze voor kenndsge ving aan te nemen ec-^ langs de neus op te mer ken dat ze de aandacht zullen krijgen. Zoals bij het voorstel van FC Dor- drecht om snel te trachten munt te slaan uit de plaat sing van Oranje voor Duitsland door het organi seren van evenementen die geld in de berooide^ kassen kunnen doen vloeien. Als straks andei- ren op dat denkbeeld ko men en het geld gaat aan het betaald voetbal voor bij, wordt er wis en zeker11 gejammerd. J! Chaos De veelheid van secties in de KNVB werkt uiteraard11, het veel vergaderen in de1^ hand. Zaterdagvoetbal, zondagvoetbal, Afdeling gen, LBA, allemaal apart vergaderen, dan nog eens 1 gezamenlijk, voorts nog£( eens op de bondsvergade^ ring. Het is duidelijk dale er besluitvorming moeta zijn maar daaraan ont-J1' breekt het juist. Daar ver-[a liest men zich in onbelang-^ rijker zaken. Een wel be%e langrijk onderwerp als dfre door West 1 ingediend»! motie inzake de hoofdklas->a se amateurs, gesteund^ door andere districten^' wordt door hetzelfde dis trict als kennisgeving ge schetst zodra het bestuur met de portefeuilles wap pert. Niemand zegt verder een woord, wat ten minste als zonderling, wellicht als laf kan worden bestem peld. Het wordt de hoogste tijd dat in de chaos van secties, en daardoor ver gaderingen, orde wordl geschapen. Met slap ge praat is de voetbalmaat- schappij niet gebaat en^ het lijkt steeds slapper te worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18