Weerstand tegen financiële consequenties Jeugdplan van herziene Nederland Weer geen beslissing over shirtreclame spaar vooralle zekerheid Rabobank S Negatieve oogst van 6,5 uur vergaderen betaald voetbal Hoofdklasse bij amateurs komt er, sectiebestuur mag blijven zitten SNIPPERS VAN PRAATMARATHON Sportwereld geef een appeltje voor de dorst; zet wat op een spaarboekje bij de MAANDAG 26 NOVEMBER 1973 A5|| ZEIST Zestien afgevaardigden staken ter buitengewone vergadering betaald voetbal in Zeist zaterdag hun hand op. Het Jeugdplan NeNderland, dat beoogt het methodisch opleiden van jeugdige talenten waarmee al vele jaren ge leden is begonnen maar waaraan nog steeds wordt gedok terd om het systeem te perfectioneren, was niet aanvaard in de vorm zoals een commissie ad hoe het sedert de op dracht op 22 oktober 1971 (twee jaar geleden) tenslotte Mr. Hogewoning: „U~legt niets op 1 geformuleerd. Omdat het Jeugdplan op de agenda ^kosten om ïet^Jeugdplan^e -.aat voor de vergadering van het voetbalparlement op 15 kunnen door voeren", december zal het ongetwijfeld een sterk omstreden punt Stoop (FC Amsterdam): „Er is worden dat de tegenstellingen die bestaan tussen amateur- nog J1?0'1 ,een f?weest waarbij de kosten door één sec-1 en betaald voetbal zal kunnen verscherpen. tie (bedoeld: amateurs) bal. Er zit bovendien een vorm van blokkade voor de jonge spe lers in en die willen we met het alternatieve transfersysteem voor de ouderen juist eruit heb ben. Een bedrag van 21.500,- is een blokkade omdat het niet betaald kan worden". FC Den Haag wees het plan op finan ciële en praktische gronden af. de 3000,- voor een amateurspe ler verhoogd moeten worden, wat dus thans het geval zou zijn. „Dan willen wij zelfstan digheid voor het betaald voet zelfstandigheid worden streefd en daaraan zal het aan nemen van het Jeugdplan mee werken". voor Hut (Haarlem): „Laten we bij het contracteren 3000,- betalen en de rest als na een jaar blijkt dat die speler het waard is". Dit compromis vond Hogewo ning iets om over te denken maar hij wenste toch een opi niepeiling hoe men over het her ziene Jeugdplan dacht. kant eens te zijn en Hogewoning vroeg tenslotte: „Aanvaard u in principe het Jeugdplan als er een nadere kostenanalyse komt?". Zestien van de achten dertig staken de hand op. Zij waren tegen. HERMAN VAN BERGEM ZEIST In de zes en een half uur durende praatmarathon in Zeist werd voorts te berde gebracht: Hoewel de Limburgse zich eerst verzetten maar later door de knieën gingen, tekenden de afgevaardigden van de betalende clubs het formulier waarbij zij elkaar beloof den tot 1 mei 1974, als de alternatieye vergoe dingsregeling van kracht wordt, geen hande lingen te verrichten waardoor de voetbalmaat schappij schade wordt berokkend. Contracten zullen alleen worden gesloten in de tweede transferperiode (1-15 december) en aan nog slechts indien beide clubs overeenstemming bereiken over de transfersom. Indien een club zich bij de onderhandelingen hieraan niet houdt, moet 150.000,- aan de andere club (stichting) worden betaald. FC Dordrecht deed schriftelijk de suggestie „munt te slaan" uit de plaatsing van het Ne derlands elftal voor de eindronden in Duits land door o.a. het organiseren van sportquis- ses en andere „wedstrijden" waardoor de pe nibele kasposities zouden kunnen worden ver stevigd. Mr. Hogewoning zal erover denken. Met de betaalde scheidsrechters is overeen gekomen dat de vergoedingen zullen worden opgetrokken. Tot 1 juli 1976 (wel lang vonden sommigen) ontvangt een A-scheidsrechter 225,- per wedstrijd, een B-scheidsrechter 115,- en een grensrechter 70,-. In de plaats van prof. G. P. Hoefnagels (geen tijd) werd mr. J. M. L. Pompe (rechter arrondissementsrechtbank te Rotterdam) be noemd tot lid van de tuchtcommissie betaald voetbal. Indien zij akkoord worden bevonden zal de sectie betaald voetbal de kosten voor haar re kening nemen die Roda en Heerenveen heb ben gemaakt voor de uitgestelde bekerwed strijden tegen resp. Ajax en Feyenoord. To taal 2916,-. Er zal een marktonderzoek worden verricht naar de oorzaken van het teruglopen van de publieke belangstelling voor het betaald voet bal. Kosten 80 90 mille, die of uit de alge mene (bonds) middelen of uit het toto-sane- ringsfonds (van het betaald voetbal) moeten komen. Voor het laatst zaten mr. Ben van Vloten en Hennie van Dalen achter de bestuurstafel. Zij stelden hun functie ter beschikking. Van v. Dalen zal later „op gepaste wijze afscheid worden genomen. Van Vloten werd veel dank gezegd en is opgevolgd door Ton Zwikstra (Telstar). Het herziene Jeugdplan Nederland bevat schalen voor extra-ver goedingen voor jeugdspelers die gekozen zijn in de landelijke se- lectiegroepen 14/15, 16/17 jaar, Jonge Amateurs of UEFA-jeugd, benevens schalen voor hen die niet gekozen zijn in de landelij- DEN HAAG Er waren het af gelopen weekeinde drie atletiek wedstrijden. In Eibergen won Hennie Stokvis de ASV-park- loop, in Hoogkarspel was Joop Keizer in de Vijverloop de snel ste en Egbert Nijstadt lang afwezig door ziekte zette in Harderwijk de AWOG-cross naar zijn hand. ROTTERDAM Stan van der Driessche krijgt vanavond in Lommerrijk een andere tegen stander. De Belgische kampioen middengewicht, Lionel Cuypers vervangt de afgemelde Frans man Claude Cleget. ke selectie maar wel in de dis trictsselectie 14/15, 16/17 of amateur of afdelingsselectie 13/14, 14/15 jaar. Indien een be talende club zo'n speler con tracteert, moet de oude (ama teur) vereniging 50% ontvangen plus de reglementaire vergoe ding van 3000,- voor een ama teurspeler en gaat de andere 50% in een te stichten Reserve fonds Jeugdpla de andere (bedoeld: betaald voetbal) worden geschoven". Hij sprak de pathetische woor den: „Moeten we nog verder gaan op de weg van de zelf moord? Nu kun je je permitte ren elk jaar zes amateurs van 3000,- er stuk aan te trekken, van wie er misschien een door- komt. Nu moet je voor die zes, neem aan, tienduizend gulden per persoon neertellen en dat kunnen we niet betalen". Di..v.eïa.'le.r.i°g betaa'd VOetba' Mr. Hogewon ing pleitte: „Het wej over eens dat voortbestaan van het betaald het Jeugdplan Nederland door gang moet vinden maar toen de heer Henk Zon, in de commissie het betaald voetbal vertegen woordigend, met op grote vellen papier zichtbare cijfers kwam en bleek dat voor een „uitgelo pen" (bijv. UEFA) speler een maximum van 21.500,- betaald zou moeten worden, sloeg de schrik de bestuurders betaald voetbal om het hart. Blokkade Hartmann (FC Den Haag): is, hoe dan ook, een lastenver zwaring voor het betaald voet- Het voetbal is in hoge mate afhan kelijk van de jeugdopleiding en daarvoor moeten we compensa tie geven". En hij smeekte bij na: „Neemt u het straks wel aan want we praten er al jaren over". Mr. Hogewoning zag kennelijk met schrik de reacties van de amateursecties tege moet. Zelfstandigheid Herman Choufoer (FC Den Haag) haakte in op destijds gesproken woorden dat het betaald voetbal wel iets terug wil hebben als zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken Dé Stoop: „Nog verder op de weg naar de zelfmoord?" Een broeder werd ridder Broeder Gregorïo (de heer G. de Jong) is zaterdag middag tijdens de alge mene vergadering van het zondagamateurvoetbal 'onderscheiden met de gouden bondsspeld van de KNVB. De nieuwe bonds- ridder, die 45 jaar de voetbalsport heeft ge diend. heeft vele jaren een zeer actieve rol ge speeld bij RBC uit Roo sendaal, ook in de periode dat de huidige landskam pioen van het zondagama teurvoetbal deel uitmaak te van de semiprofsectie. Zeist Er komt voorlopig geen shirtrecla me. Anderhalf jaar geleden werd dit voor gesteld en verworpen. Een later gehouden enquête wees uit dat vrijwel alle betalende clubs in shirtreclame een redmiddel zagen om de (lege) kassen enigszins te vullen. Veertien dagen geleden was men het daar over nog eens maar zaterdag, op de bui tengewone vergadering betaald voetbal in Zeist, werd de ijskast wijd geopend en het onderwerp shirtreclame daarin voorlopig bijgezet. Het typeert de zorgvuldige wijze waarop het betaald voetbal vergadert. Er wordt kenne- lijk niet voldoende gestudeerd op hetgeen naar voren wordt ge Dracht. Zodra iemand iets te berde brengt dat als „tegen" moe: gelden, neemt ae vergadering een wankel moedige houding aan. Mr. Masman (FC iwente) noemde het aan vaarden van shirtreclame een fatale beslis sing. „We kunnen trouwens niet beslissen want shirtreclame wordt bedreven op het lichaam van een ander en die is niet ge hoord." Meteen borrelde de twijfel naar boven. Hartmann (FC Den Haag, dat des tijds de eerste poging waagde) hield nog een pleidooi en wilde dan nog wel nader laten bezien of de revenuen in een geza menlijke pot terecht moesten komen maar men was zozeer onder de indruk van mr. Masmans woorden ("de rijken worden weer rijker en er moet juist eyenwicht ko men. de kleineren moeten sterker worden en als de maatregel niet zou leiden tot aantrekkelijker voetbal, hoeft het niet") terwijl ook mr. Van Vloten (bestuur) twijfel zaaide door te melden dat het bedrag dat de NOS betaalt voor uitzending en flitsen erdoor beïnvloed zou kunnen worden, dat werd besloten de kwestie nog eens uitge breid te bestuderen zodat op de voorjaars vergadering een compleet, juist beeld kan worden gegeven van pro en contra. Alleen thuisclub Ton Zwikstra (Telstar) zei nog wel dat de spelers er via hun organisatie, de VVCS, wel degelijk bij betrokken waren geweest maar toen mr. Hogewoning concludeerde dat niet iedereen ervan overtuigd is dat shirtreclame de redding van het betaald voetbal is en Jaap van Praag (Ajax) mompelde of het esthetisch wel verant woord is terwijl Loe Lap graag zou willen dat alleen de thuisclub reclame zou mogen voeren je kunt toch bij Philips niet met Grundig op je rug gaan lopen") ging men vlot door de knieën. Uitstellen Ook het rapport van de comm.-Zwikstra over de lange termijnplanning ging de mist in. Hierover is op voorgaande vergaderingen ook al uitgebreid gesproken. Mr. Masman was meteen al van mening dat er niet over gesproken kon worden „omdat de WCS erbij betrokken moet worden". Het rapport vermeldt o.m. dat beperking van het tal contractspelers kostenverlagend werkt (kostenverlaging is een van de hoofdpun ten, met het verdeelplan extra-totouitke ring die wordt verlaagd indien de uitgaven de inkomsten overschrijden). Clubs die subsidie ontvangen zouden niet meer dan 24 contractspelers mogen hebben. Mr. Masman wilde opnieuw bestudering en za terdag afvoering van de agenda. De verga dering was hiertegen. Ook VVCS Maar Van Rijn (Sparta) kwam met een zeer goed gedocumenteerd aantal bezwa ren over het verdeelplan (2.8 miljoen extra uit totogelden) en wilde ook terugverwij zing naar het bestuur. Zwikstra, cor sievoorzitter, kon nog zo pleiten en zelfs zeggen dat het plan natuurlijk fouten her bergt maar dat de eerste opzet is het be taald voetbal gezond(er) te maken, hij loor het, spijtig opmerkend: „Dan moet ik mijn commissieleden weer zeggen dat het rapport niet is aangenomen". Besluit: Commissie nogmaals bijeen, ver sterkt met Van Rijn en Masman, en tijdig voor 1 februari 1974 een volgens de wensen aangepast plan toezenden aan de clubs c.q. stichtingen, die dan hun oordeel moeten geven. Masman: „Maar ook met de VVCS praten". Uitstellen, het wemelt ervan ->ij de vergade ringen betaald voetbal. HERMAN VAN BERGEM. Zeist De tijdbom, die veertien dagen geleden door de districten West 1 en Oost onder de stoelen van het sectiebestuur zondagama teurvoetbal was gelegd, is zater dagmiddag in het Sportcentrum van de KNVB niet ontploft, dus komt er bij de zondagamateurs eea hoofdklasse. De conclusie, die men kon trekken na afloop van de zes districtsvergaderingen van veertien dagen geleden, was dat het sectiebestuur niet het vertrou wen genoot van vier van de zes districten. Immers, men was te gen het invoeren van een hoofd klasse, dus tegen het beleid van het sectiebestuur dat in deze hoofdklasse een sanering van het zondagamateurvoetbal zag. Oe conclusie lag voor de hand. Als de moties van West 1, gesteund door West 2, en van Oost op de vergadering van het zondagamateurvoetbal zouden wor den ingediend env^wat ook te verwach ten viel - de meerderheid zouden halen, zou het sectiebestuur de daad bij het woord gevoegd hebben en hun porte feuilles ter beschikking hebben aange boden. (n Rotterdam, waar men zo graag van geen woorden maar daden spreekt, was veertien dagen geleden de stemming zo emotioneel, dat men sprak: „Laat ze dan maar gaan". In die geest lieten verscheidene districten zich uit, reden waarom men een zeer explosieve bij eenkomst in Zeist verwachtte. Kennisgeving Zo opgewonden als de meeste afgevaar digden twee weken geleden waren, zo tam waren ze zaterdag. Nadat de voor zitter van het sectiebestuur zondagama teurvoetbal. Jo van Marle, het ope ningswoord had gesproken en punt twee van de agenda —ingekomen stukken aan de orde gekomen was. zei de voor zitter: „Er zijn twee moties ingediend, een van West 1 en een van Oost. Wij hebben deze voor kennisgeving aange nomen. Is er misschien iemand die het woord over deze moties wil voeren?" Oe aanwezige afgevaardigden leken aan hun stoelen vastgelijmd en blikten strak vooruit, zonder iets te zeggen. Triom fantelijkheid maakte zich van Van Mar le meester en terwijl hij harder dan normaal met de voorzittershamer op de tafel sloeg, riep hij: „Punt 3". Oe overige bestuursleden haalden ook op gelucht adem; de berg had een muis gebaard. Niets was er meer te bespeuren van de grote groep die enkele weken geleden nog riep „Weg met hen". Vls-è-vis met hen die dan maar weg moesten, durfde niemand iets te zeggen. ,,Ik had wel verwacht, dat iemand uit het district, waar de moties vandaan kwa men, wat gezegd zou hebben", zei Jo van Marle later. „Het valt me inder daad wel een beetje tegen van hen". De voorzitter gebruikte zaterdag voor zijn openingswoord ruim drie kwartier en refereerde aan het jaarverslag van de KNVB inzake het toenemen van het aantal strafzaken, gestegen kosten, de groei van de KNVB etc. Maar ook sprak hij duidelijk geëmotioneerd: „Wij hebben een motie ontvangen van West 1. op zich misschien geen motie van wantrouwen, materieel voelen wij het wel zo. Wij kunnen als sectiebestuur niet werken, als mensen het niet met ons eens blijken te zijn. Hoezeer het ons ook spijt, wij kunnen niet langer blijven besturen met een schaduw die zegt: als u nog een keer doet wat ons niet zint, kunt u gaan". Ingekomen stuk Oe heer Feringa, voorzitter van de Lan delijke Bond van Amateurverenigingen, en afgevaardigde van West 1: „Er is geen enkele motie ingediend, maar ter kennisgeving aan het bestuur gestuurd. Als er een motie had moeten worden in gediend, had West 1 dit anders moeten spelen. Trouwens het is nooit onze be doeling geweest het sectiebestuur op één punt te laten vallen. Het zou een ramp zijn als vooral nu het bestuur op zou staan. We hebben er geen enkele behoefte aan. zeker nu niet tijdens de onderhandelingen met het beroepsvoet bal. Wij hebben de motie als ingekomen stuk bedoêld en zo is het ook behan deld." Wat daarna ter tafel kwam, was al drie maal eerder behandeld, op de districts vergaderingen van KNVB en LBA en zaterdagmorgen in Zeist bij de Lande lijke vergadering van de LEA. Drie zou normaal al teveel zijn. laat staan vier. Maar dat is bij de KNVB nog niet ge noeg, want bij de jaarvergadering ko mende zaterdag van het amateurvoetbal gezamenlijk komt ook weer een en an der ter sprake, als de amateurs zich gaan beraden wat ze moeter. zeggen op de algemene bondsvergadering van 15 december. BART HOOGDUIN.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12