JOS SUYTEN MAG NA 50 JAAR EEN KEER „BENEDEN ZITTEN" Financieel gezond Sassenheim heeft veel noten op haar zang bollen- en vïïeistreefi- Van halve eeuw 47 jaar organist in Stompwijk Aanmelding leerlingen teehnische school in de Veen liep terug Noordwijkse raad heeft geen trek in kunstwerken Goed toned van Zoeterwoudse KPJ PAGINA 6 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 i n :;e couuani STOMPWIJK Zondag 25 november wordt voor en met de heer Jos Suyten het feit herdacht dat hij 50 jaar lang lid van het kerkelijk zangkoor is. Deze 50 jaar zijn krap gemeten, want als knaap van 18 jaar was hij al aspirant lid. Toen hij 19 was werd hij pas officieel lid en vanaf dat tijdstip tellen we. Dat aspirant-lid zijn verwonderde ons nogal, temeer daar je dan wel meezong, maar later in het ge sprek is de vermoedelijke reden duidelijk geworden. Zo'n mannen koor van vroeger was een gezelligheidsclub. Bij allerlei gelegenhe den zongen zij in de kerk en dat leverde weieens wat geld op. Een maal per jaar was het dan potverteren en dan was zo'n snotneus van 16 jaar natuurlijk niet welkom. De reglementen van het koor, herziene uitgave van 1872 waren streng maar wel logisch. Overigens zal de Stompwijkse van nu zich de heer Suyten niet op het koor kunnen indenken. Hij bespeelt namelijk al 47 jaar het kerkorgel. Dat orgelspelen kwam eigenlijk onverwacht, want de toenmalige organist, Toon van Santen, overleed al vrij jong. En Suyten, enige zoon in café „De Gouden Leeuw", kon, omdat dat in het café noodzaak was, piano spelen en dus werd hij organist. Echt or gelles heeft hij pas genomen toen hij al organist was bij de heer Jos Francken. Pianoles had hij allang. Als organist was hij wel aan han den en voeten gebonden. Denk eens aan de zondag met de hoogmis, de Vespers en het lof, aan de doordeweekse repetitie, de trouwerijen en de begrafenis sen. Onlangs is de jubilaris, die erg veel van vroeger weet eens aan het turven geweest. Voor 730 bruidsparen heeft hij feeste- ALKEMADE Met een begelei dend schrijven van de directeur van de Technische School voor de Veenstreek, de heer A. J. C, Donders, is dezer dagen het jaarverslag 1972 van deze school uitgekomen. Hierin staan weer zeer vele wetenswaardig heden over het afgesloten schooljaar opgesomd. In de bij. lage inzake het financieel be. heer blijkt dat het totaal aan inkomsten en uitgaven 1.166.914,24 bedroeg, waaron der aan te veel ontvangen voor schot van het Rijk ad 93.670,28. De aanmelding van nieuwe leerlingen bleef beneden het aantal van voorgaande ja ren. Er is wel een toename van het aantal leerlingen komende van andere vormen van voort gezet onderwijs. Verheugend wordt genoemd de uitbreiding van contacten met de in de streek bestaande 4 vormen van voortgezet onderwijs. Voorts wordt in het verslag een uitvoe rig overzicht gegeven van het leerlingenbestand, alsmede uit welke woonplaatsen deze afkom stig waren n.l. Roelofarends- veen 77, Ter Aar 45. Oude Wete ring 43, Rijpwetering 30. Lei- muiden 27, Nieuwe Wetering 14. Oud Ade 7, Abbenes 6, Hoogma- de 4, Rijnsaterwoude 3, Nieuw Vennep 3 en Hazerswoude 1. Ten slotte worden nog besproken de activiteiten voor de leerlin gen inzake ontwikkeling en ont spanning, sport, gehouden ex cursies, voorlichting aan de leerlingen, ouderavonden, werk zaamheden van de schoolarts. lijke muziek gespeeld en van 530 doden heeft hij met toepas selijke muziek afscheid geno men. Wat betreft de moderne tijd is de heer Suyten blij met het af schaffen van het lof. Nooit kon hij op tijd zijn bij een verjaar dag enz. Zelfs toen hij verke ring had te Zoeterwoude, moest hij zondagsavonds naar Stomp wijk om tijdens het lof te spe len. In datzelfde Zoetermeer vond hij bij wijze van hoge uit zondering een vervanger in de heer C. Ruygrok, die dan voor drie kwartjes op zijn mooi wit geschuurde klompen vanuit de Geer naar Stompwijk kwam lo pen om daar het orgel te bespe len. Muzikaal heeft hij toch wel bedenkingen tegen de modernis ten. Goed en slecht, alles moet worden uitgevoerd. De oude muziek bood meer houvast en de mindere muziek was daar in de loop der tijden allang uitge- zeefd. Goed herinnert hij zich hoe een oom vroeger wist te vertellen dat er vrouwen op het koor hadden gezongen. Daar stond hij vreemd van te kijken, dat bestond in de vooroorlogse opvattingen eenvoudig niet. Nu speelt hij al ruim 10 jaar vaker met het dames- dan met het he renkoor. Ondanks het feit dat hij reeds 50 jaar lid is van het kerkelijk zangkoor, waarvan hij ook al weer vele jaren voorzitter is. denkt de heer Suyten nog niet aan afscheid nemen. Onlangs heeft het kerkbestuur „zijn or gel" laten restaureren, zodat het weer een zeer goed en mooi instrument is. waarop hij toch wel erg trots is. Fijn is het ook. dat juist op die manier blijkt dat zijn werk wel degelijke door hen wordt gewaardeerd. Zondag Om half tien wordt voor hem een dankmis gehouden waarbij het gemengd dames- en herenkoor zijn beste beentje zal voorzetten in de mis van Stehle. De organist-koorleider krijgt voor deze dag verlof om met zijn vrouw „Ibeneder te zitten". ZONDAGS NIET RIJDEN dan ZATERDAGS HEERLIJK FONDUEN IN „DE MEERHOEVE" BOEKHORSTERWEG IS - OUD-ADE S.V.P. RESERVEREN TELEFOON 01712-8291 „Schijtlijster heeft al hruine poten" NOORDWIJK Het is nog niet zeker of de „afgeknotte lindeboom" van de Noordwijkse kunstenares mevrouw Maja van Hall het park van het bejaardencentrum St. Jeroen gaat sieren. Na een vrij uitge breide discussie besloot de raad het gevraagde krediet van 6000 te voteren, doch onder voorbehoud, dat de bewoners van het bejaar dencentrum in de gelegenheid worden gesteld zich over het bronzen beeld uit te spreken. In het algemeen vonden de raadsleden het kunstwerk te gering van omvang voor de plaats in het park. Bedijn (PvdA) meende, dat men de bejaarden geen kunstwerk moest opdringen. Oostdam (KVP) liet zich niet erg enthousiast uit over de afgeknotte boom en bovendien vond hij het kunstwerk te nietig. Vogelaar liet zich kri tisch uit over de tot dusver aangeschafte kunstwerken. „De schijt lijster" in Boerenburg krijgt al bruine poten. Hij vond de prijs voor dergelijke werken aan de hoge kant. Burgemeester Bonnike deed een beroep op de raad enige kunst in het dorp aan te brengén. Des prijs ligt ver beneden de marktwaarde, omdat de kunstenares i graag iets voor haar woonplaats wilde maken. Haar bekwaamheid' stond, aldus de burgemeester buiten kijf. De plaats in het park zagj de burgemeester nog niet als een vaststaande zaak. Topjaar voor reddingsbrigade in Wassenaar WASSENAAR De Wassenaarse Reddingsbrigade heeft een erg druk seizoen achter de rug, zo bleek deze week tijdens de in het Jeroenhuis gehouden jaar vergadering. De stranddienst liep 376 uren patrouille, vertoef de 219 uren met de patrouille op zee en er werden niet minder dan 185 verdwaalde kinderen bij de ouders terugbezorgd. In samenwerking met de EHBO- vereniging en het Rode Kruis werd in ruim 400 gevallen eer ste hulp verleend. Wat het red dingswerk betreft was 15 augus tus de dag bij uitstek voor de brigade om te bewijzen hoe groot de paraatheid is. Die dag namelijk maakte een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst een noodlanding op zee. De 14 bemanningsleden werden in kor te tijd veilig aan land gebracht. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Versteeg, bestuurs lid sinds de oprichting, herko zen. Nieuw benoemd werden de heren Van Velzen, Van Galen en Van Beusekom. SASSENHEIM Financieel staat Sassenheim er goed voor. De begroting voor 1974 is sluitend en daarvoor hoefde niet over de reserve te worden beschikt of verhoging van een gemeentelijke belasting te worden geraamd. Er is op deze be groting zelfs een post van 153.351 voor on voorziene uitgaven. Overigens is er nog voldoende ruimte voor ta riefsverhogingen. B. en W. zijn wel van mening dat de tarieven van alle plaatselijke belastingen zoveel mogelijk regelmatig moeten worden aan gepast aan de gestegen kosten. In verband hier mee zijn zij van plan in het begrotingsjaar wij zigingen van o.a. de legesverordening 1967 en van de marktgeldverordening 1968 aan de orde te stellen. Bovendien hoopt het college de raad dan de eventuele invoering van een belasting op onroerend goed voor te leggen. Voor de investeringen boven 25.000,- hebben B. en W. een urgentieplan opgesteld. Dat ziet er als volgt uit: Bouw en inrichting gymnastieklo kaal, reconstructie Gouverneurlaan; Huisves ting gemeentelijke diensten; aankoop woningen Zuiderstraat; reconstructie hoek Pallandt- laan/Parklaan; riolering Berkenlaan; herstra ten Julianalaan over de brug; verbetering straatverlichting van diverse straten; bouw sporthal; bouw RK kleuterschool; bouw instruc- tiebad; aanleg algemene begraafplaats. De urgentieverklaring voor een tweede gymnas tiekzaal is binnen. Over de plaats, die gepland is aan het Kagerplein, is nog geen beslissing van Ged. Staten ontvangen. Zcdra deze proce dure is afgerond zullen B. en W. een voorstel doen voor de bouw. B. en W. verwachten dat het crediet voor de re constructie van de Gouverneurlaan nu spoedig zal worden goedgekeurd. De goedkeuring van het reeds uitgetrokken crediet voor de huisves ting der gemeentelijke diensten kan ook binnen kort worden verwacht De aankoop van 30 wonin gen en een schuur aan de Zuiderstraat heeft de gemeente 250.000 gekost. De combinatie sport- hal/instructiebad willen B. en W. splitsen om aan de bouw van een sporthal een hogere ur gentie toe te kennen. Ofschoon het plan voor een instructiebad op het urgentieschema voor 1974 is gehandhaafd, mag niet worden ver wacht, dat een realisering op korte termijn zal kunnen plaats hebben. Met de uitvoering van het plan Teylingen is een begin gemaakt. Naastf 18 woningen in de vrije sector, zullen in dat plan 99 premie woningen, 32 woningwetwoningen en 22 woningen voor be jaarden en alleenstaanden, worden gebouwd. Om de doorstroming vanuit de goedkoper huur woningen naar de premiewoningen te bevorde ren, hebben B. en W. op grote schaal informa tie-materiaal verspreid en zijn voor belangstel lenden drie voorlichtingsbijeenkomsten georga niseerd. Gezien de vele aanmeldingen verwach ten B. en W. dat een belangrijk aantal wonin gen voor de doorstroming beschikbaar zal ko men. Het doeit het college genoegen dat na een impasse van enige jaren, via de woningbouw in het plan-Teylingen omstreeks 1974, begin 1975 aan een groot aantal woningzoekenden woon ruimte kan worden toegewezen. In verband met het feit dat geen nieuwe woningen gereed zijn gekomen, is tot nu toe slechts in in cidentele gevallen sprake geweest van doorstro ming. Het aantal uitkeringen op grond van de verordening doorstroming is in 1973 dan ook ge ring geweest. Ten tijde van de voltooiing van de woningen in het plan-Teylingen, zal eohter gezien de grote belangstelling die voor deze wo ningen bestaat tot het verlenen van uitkeringen worden overgegaan. Ten aanzien van het plan Teylingen besloot de raad dat, in de gevallen waarin de verordening doorstroming niet van toepassing is en de mi nister eventueel niet bereid is een afwijking van de normen toe te staan, toch een uitkering, geheel ten laste van de gemeente zal worden verleend. Het is nog niet bekend hoe de minis ter zich fen opzichte van dit verzoek zal opstel len. Als gevolg van de ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen is meermalen een krotont- ruimingspremie toegekend. Ook dit aantal zal toenemen. Door toewijzing van door de door stroming naar het plan Teylingen vrijkomende woningen, verwachten B. en W. t.z.t. een groot aantal onbewoonbaar verklaarde woningen te kunnen ontruimen. Na 50 jaar teruin de o zesde klas NOORDWIJK In de r.k. Jon gensschool aan de Zeestraat vond een reünie plaats van oud-leerlingen. Na vijftig jaar namen de zesdeklassers uit 1923 weer eens plaats in de school banken. Weemoed zal hen hebben vervuld bij het betreden van de speel plaats en in gedachten zullen zij het klepperen van de wit ge schuurde klompjes hebben ge hoord toen zij als jongetjes van elf met (meester Verwey een wandeling maakten. Niet min der dan 32 oud-leerlingen had den gevolg gegeven aan de uit nodiging. Het huidige hoofd van de school, de heer J. M. Wintels toonde zioh een uitstekend gast heer. Nog eenmaal nam men plaats in het lokaal, nu echter zonder de nauwe bankjes van vroeger, voor het maken van een groepsfoto. De heer Wintels vertoonde een film over de leer middelen van toen en nu. Na „schooltijd begaf men zich naar restaurant Flora". NIEUWKOOP Vandaag wordt de traditionele Reghl- huys-veiling gehouden. Onder de bezielende leiding van vei lingmeester B. de Graal worden allerlei voorwerpen geveild, variërend van koppen en schotels van Crie kwartjes tot een twee meter hoge En gelse klok, die best f 2500.— kan opbrengen. Van 10 tot 23 uur kunnen nog kunstvoor werpen worden ingeleverd. De inzendingen worden dan getaxeerd door een commis sie. Kooplustigen kunnen van 15 tot 17 uur alles wat onder de hamer komt bezichtigen. De veiling zelf begint om 20 uur precies. Het gelimiteerde bedrag wordt aan de inzen ders onverkort uitbetaald'n eventuele meeropbrengst wordt gelijkelijk verdeeld tussen de inzender en het Kunstgenootschap ,,'t Reght- huys". 0 RIJNSATERWOUDE ln de zaal van het Nutsgebouw heeft de toneelvereniging NUVO deze week voor een uitstekend bezette zaal een geslaagde opvoering gegeven van het blijspel in 3 bedrij ven „Vogel vlieg de wereld in". De regie was in handen van Meinke de Boer sr. Op de foto een scène uit het 2e bedrijf v.l.n.r. Mary Hapgood gespeeld door Hulda Bonder, John Neilson (Jan van. Spij keren) en Phyllis Hapgood (Marleen Möllers). Een dank baar applaus viel ae acteurs en actrices na elk bedrijf ten deel, terwijl allen aan het slot van de avond een atten tie werd aangeboden. OVERSCHOT AAN SPORTVELDEN IN TOEKOMST? LEIDSCHENDAM De onafhan kelijke eenling in de Leidschen- damse raad. mevrouw E. Schilp-den Hartog, vraagt zich bij de schriftelijke algemene be schouwingen af of bij de terug loop van het kindertal en het leegkomen van schoollokalen er straks ook sportvelden over zul len zijn. B. en W. zijn volgens mevrouw Schilp van plan de gemeente kwekerij op te offeren „aan Ko ning Voetbal". Het terrein zal dan weliswaar intensiever voor recreatieve doeleinden kunnen worden gebruikt maar als het overgrote deel van de beoefe naars junioren zijn vraagt zij zich af of er geen waardevolle zaken worden afgebroken om een slechte tijdelijke noodsitua tie op te lossen. Duiven- tentoonstelling in Nieuwkoop NIEUWKOOP Zaterdag— en zondagmiddag en -avond wordt er in de zaal van de cantine van de camping „De Roer domp" door de postduivenver eniging „De Roerdomp" een grote duivententoonstelling ge houden. Buiten de normale keu ring om wordt er dit keer te vens een zichtkeuring gehouden per viertallen, te weten oude doffer, jonge doffer, oude duivin en jonge duivin. Deze vogels worden op zicht gekeurd inzake conditie en gelijkheid van het viertal. Tijdens deze expositie zijn er tevens door de bezoekers aan het rad van avontuur nog tal van prijzen te winnen. Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kc-rksteeg) is het adres van juwelier- horloger v. d. Water, waar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet ..altijd voordeliger". Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - brillant. Eigen ateliers, waardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen. Zoeterwoude. De jaarlijkse Oogstdankdag van de L.T.B. begon 's morgens met een H. Mis in de Sint Jan. Tijdens de viering werden symbolisch de oogstdankgaven aangeboden. Dit was een bedrag van 1.080,-, dat ten goede komt aan de Zoeterwoudse missionarissen. Na afloop kwam men bijeen in het Don Boscohuis voor een gemeen* schappelijk ontbijt, waarna men onder het genot van een kop koffie nog geruime tijd in een geanimeerde stemming bijeen bleef. De uitgebreide L.T.B.-famille zorgde 's avonds voor een geheel bezet Centrum. De K.P.J. zette hier het blijspel „De Kerkstraat is een rustige straat" op de pla-'-.3n. Onder regie van Jos Flan^n werd hel een gave uitvoering waa.aan de aanwezigen veel genoegen beleef' den. Kees de Groot vormde met Ria Zandbergen een sterk duo in de hoofdrollen als de fam. Hofman welke juist verhuisd was naar dé Kerkstraat. Een belangrijke rol was ook toebedeeld aan Trudy Olst- hoorn die als een nieuwsgierige oma vanachter het raam de nieu we omgeving goed in de gaten hield. De dochter en zoon werden vertolkt door Maria Veldhuizen en Wil v.d. Poel. Wil van Leeuwen en Anny van Te jlingen namen de rollen van de buren De Vriel voor hun rekening terwijl er vooral veel hilariteit was om Adrie dl Jong en Jan Borst als vrienden van Arie Hofman. Ook de kleinen rollen waren door Margriet Berg en Arnold Mooijman goed bezet. Tot besluit van de avond werd er nog een dansje gemaakt op dj muziek van de gebroeders Slingerland. De KPJ-toneelgroep geeft vanavond in het Centrum een herhaling van dit blijspel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6