Vogels om van te watertanden in Noordwijk Uniek gebeuren in Sassenheim Timdelerclub zorgde voor een meeslepend vuurwerk Gillende man jaagt dieven op de vlucht VOGELSTERFTE HEEFT THERMISCHE OORZAAK stad en streeknieuws Commissie wil eerst schoolpl anningsnota OOK Wat u moet weten 3 PAGINA 3 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT tl Op 26 maart van dit jaar overleed J een van de grootste scheppende genieën van deze eeuw. Sir Noël Coward, de man die bijna een halve eeuw lang een onuitwis baar stempel heeft gedrukt op het Engelse amusementsleven. Of dit voor De Timdelerclub een reden is geweest om het na-oorlogse successtuk „Relati ve Values" (Het is maar be trekkelijk) in studie te nemen, is mij onbekend. Een verstandi gere keus is echter nauwelijks denkbaar. Coward wist als geen ander hoe hij ensemble-werk moest schrijven waarin iedere speler zonder één uitzondering de kans kreeg om alle registers van de humor-met-de-tragische- ondertoon wijd open te trekken. Gisteravond gaf De Timdelerclub er in het Rijnlands Lyceum on der regie van Gérard van hebben aangevoeld. Weg was de Kamp blijk van dit terdege te traagheid en de uitputtingsslag met de schier eindeloze teksten die hun voorstelling vorig jaar nog kenmerkte. Met uitzonde ring van het gedeelte vlak na de pauze werd hier een meesle pend vuurwerk van onweer staanbare dialogen afgestoken, te en vlot reagerende zaal dat bij de uitermate goed bezet merkbaar in de smaak viel. De conclusie ligt voor de hand: een èht goed stuk en een vlotte tekstbehandeling garanderen al meer dan de helft van het suc ces van de uitvoering. Er waren echter meer factoren die deze avond tot een groot succes maakten. Op de eerste plaats was dit natuurlijk het spel, dat -een enkeling daarge laten- op een bijzonder hoog peil stond en dat een differen tiatie tussen de verschillende karakters te zien gaf, die we van het amateurtoneel niet al tijd gewend zijn. Die differentia tie ontbrak jammer genoeg wel eens in de opstelling en daar door deden sommige scènes door een gebrek aan beweeglijk heid soms wat stroef aan. De r grote vooruitgang die echter ge-1 constateerd kan worden als we i deze voorstelling vergelijken i met de vorige, doet ook wat dit betreft het beste hopen voor de j toekomst. Een niet te onderschatten aandeel in het uiteindelijke resultaat werd geleverd door het decor, of liever gezegd: het ontbreken daarvan. Op advies van Kees Hoogeveen was er resoluut een streep gezet onder al die stoffi ge en benauwde zetstukken en werd er gespeeld in een fleurige entourage van louter gordijnen, waarbinnen door een zorgvuldig geplaatst meubilair een over vloed aan ruimte werd gesugge reerd, die door de meeste spe lers dankbaar benut werd. Paul Korenhof d4:! NOORDWIJK Voor de twintig- ik ste maal opende „Vogellust" )S*j gisteravond de poorten van '"J haar jaarlijkse vogelshow. Ter 00 gelegenheid van dit lustrum ga- ven nog een vijftal Noordwijkse irl verenigingen, alle werkzaam op ,wj het gebied van het dierenleven, de natuur, het milieu en de kunst, in rest. De.Boer aan de Hoofdstraat acte de presence op y deze expositie, die wat opzet en en kwaliteit betreft, tot nog toe ti v| haar weerga niet vond. Uiteraard zorgde „Vogellust" voor de hoofdschotel met enkele °°j honderden kooien en vluchten, ;.,r:| waarin een selectie van prachti ge vogels. Kleurkanaries in vele pasteltinten, fraaie parkieten soorten, waaronder rossey-col- lies en prachtJrosella's, zeldza me bastaarden, kwartels, en sol een bijzonder mooi assortiment ?n exoten. Op deze show is een col lectie gould-amadines samenge- - bracht, waarvan liefhebbers zul len watertanden, verder spits- staarten, exclusieve astrilde- en 15 amadinesoorten, gordelgrasvin- ken, roodkuifkardinalen, Japan- ie'. se nachtegalen, en dergelijke ial mooie vogels. De keurmeesters J. Bouwens en (Haarlem) en M.A. Mook (Den 'o- Haag), beiden voor de kleurka- naries, en C. Heuperman (IJ- :b. muiden) voor de tropische vo- ,m gels, de bastaarden en de par kieten, spraken hun bewonde ring uit over het ingezonden materiaal. Vooral het tropische genre was van super-kwaliteit, luidde hun oordeel. De mooiste vogel van de tentoon stelling was een eigen-kweek zwartkop gouldamadine van de heer J. Hazenoot, die 90+ pun ten behaalde. Daarmede legde deze expert in de vogelweek be slag op de legpenning van de gemeente Noordwijk en op de wisselbeker van de Bondsspaar bank. Een opmerkelijke prestatie lever de het jeugdlid H. Verkade jr., die voor de eerste maal vogels inzond en met zijn zelf ge kweekte zilverbruine kanarie (88 p.) een eerste en met een dito zilver-agaat (87+ p.) een tweede prijs behaalde.—pHet centrum van de show werd be zet door een grote volière van de heer Van Bohemen met Goudfazanten, patrijzen en kost bare parkieten. De Noordwijkse aquariumvereni ging „Aqua Tropica" luisterde de expositie op> met verschillen de prachtige bakken, die zowel wat de begroeiing als vissen be treft, sterk de aandacht trok ken. Het geheel werd op een smaakvol le en fleurige wijze omlijst door talrijke boeketten en bloemstuk ken. Dit was het aandeel van enkele leden van de plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Een waardige presentatie, die alom waardering vond. Vogel- en Natuurbescherming Noordwijk had een overzichte lijk gedocumenteerde stand in gericht, waarbij de aandacht werd gevestigd op het werk van de vereniging ten behoeve van natuur- en milieubehoud. Platen met inlandse vogels en het door Vogelbescherming uitgegeven document „De vogels van Noordwijk", alsmede ander ma teriaal in dit genre deden het goed. Hoe de natuur in beeld kan wor den gebracht liet de fotogroep „X 65" zien. De opnamen wa ren stuk voor stuk juweeltjes van fotokunst. Last but not least kon men in een tweetal uitstallingen van boek handel Van der Meer vrijwel al les vinden wat er in de litera tuur op het gebied van natuur» en dierenleven geboden wordt, speciaal wat betreft de vogel- houderij, de vissen en het tui nieren. Het geheel van de show is een su bliem stuk werk, waarvoor „Vo gellust" en haar helpers alle lof verdienen. Voorzitter F.M. Vink bracht hulde aan de heer De Boer en diens assistente mej. Prins voor het beschikbaar stellen van zijn zaak. Burgemeester mr. J.M. Bonnike verrichtte de opening. In zijn toespraak wekte hij „Vogellust" op om, naast de volière aan de Prins Hendrikweg, ook eens te denken aan een dorpsvolière en aan volières bij de bejaarden centra. De expositie is vandaag (zater dag) geopend tot 9 uur nam., morgen van 2 tot 6 uur nam., en maandag van 7 tot 9 uur nam. LEIDEN Een moord en brand gillende bejaarde man is het gister nacht gelukt enkele dieven op de vlucht te jagen toen deze in zijn woning aan de Hoge Rijndijk aan het „werk" waren. De mannen namen 8 tinnen kannen, 8 maatbekers en een bronzen beeldje mee op hun vlucht. De dieven hadden zich omstreeks drie uur 's nachts toegang ver schaft tot het pand via een ruit aan de voorkant die zij ingeslagen hadden. Tijdens hun werkzaamheden werden zij gestoord door de vrouw des huizes die door een gerucht was wakker geworden. In haar paniek rende zij de straat op. Haar 67-jarige echtgenoot, die door het lawaai dat zijn vrouw maakte, eveneens ontwaakt was, ont dekte in de voorkamer en van de mannen. Hij begon hierop luid keels te schreeuwen hetgeen de inbreker nu net niet gebruiken kon. Voordat de dief de benen nam wierp hij een grote klok en een zwaar bronzen beeld naar de gillende man. Deze beschermde zich met zijn armen, die hierdoor letsel opliepen. Een vaag signalement, enkele cijfers van het kenteken en de kleur van de vluchtauto (rood) zijn tot nu toe de enige aanwijzingen waarmee de Leidse politie haar onderzoek kan gaan beginnen. Warmond Jr. N. Buijsert, lid van GS van Zuid-Holland, heeft gistermiddag in Warmond de eerste j paal geslagen voor de in opdracht van de woningstichting ..Warmunda" en de Stichting Eigen Woning bezit Warmond te bouwen 93 woningen in het plan Endepcel II. Bij deze voor Warmond zo belangrijke gebeurtenis viel het hei-personeel met de neus in de boter. I.p.v. het gebruikelijke schouderklopje werden ze verrast met een enveloppe met inhoud. VOORSCHOTEN De leden van de Voorschotense commissie voor onderwijs wilden niet in stemmen met het beschikbaar stellen van een krediet van 20.000 ter voorbereiding voor de definitieve bouw van de Ru- dolf Steinerkleuterschool in de Als eerste reactie op een verslag van een vergadering van de Leidse Milieuraad kan ik u me dedelen dat de eendensterfte bij molen de Valk (en verder tot in Katwijk en alle wateren, die in Alphen aa nden Rijn Vanwege zijn 40-jarig dienstverband bij de Scheeps. en Jachtwerf Kempers B.V. te Alphen aan den Rijn heeft burgemeester Gallas gis termorgen de heer P. van Wie- ringen de ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau in brons uitgereikt. De heer Van Wieringen, die als 14-jarige knaap hij het bedrijf in dienst kwam. ontving van de directie een kleuren-t.v. en van het personeel visgerei. Roland Holst- prijs voor Mauk Mulder venbinding staan met Galgewa ter. Vliet en Korte Vliet) alleen het gevolg is van de z.g. een denverlamming (botulisme) De ze verlamming wordt veroor zaakt door een anaërobe bacte rie. die dus alleen kan leven in een zuurstofarm tot zuurstofloos milieu. Deze vergiftiging begint bij een temperatuur van 15 gra den Celsius en eindigt bij een UW MENING temp. van 12,8 graad C. Het op treden van eendensterfte staat volkomen los van vuil of van met E-coli besmet water. Maar een temperatuursverhoging van 8 graden C., zoals de directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken blijkens een verslag in de Leidse Courant van 13 november j.l. zelf toegeeft, is gezien de toch als slechte waterkwalteit zonder meer funest, ook al noemt hij het volgens het verslag normaal. Het is diep betreurenswaardig dat èn de directeur van de S.L.F. èn de commissiè voor de bedrij ven en de Milieuraad over on juiste gegevens beschikken en alle drie niet de moeite geno men hebben zich met mij in verbinding te stellen, aangezien ik mij, in samenwerking met het enige laboratorium in Ne derland dat deze materie onder zoekt, al vanaf 1970 met deze thermische milieuverontreini ging bezit houd. wat uit vele ar tikelen in deze krant is geble ken. Als de Milieuraad niets ziet om er iets tegen te doen, dan moet deze raad maar eens studeren op een afdoend koelsysteem, bijv. luchtkoeling. Als dit blad (of andere bladen) het mij toe staan zal ik (ook aan werkelijk belangstellende raadsfracties gaarne uitvoerige van een rijks- laboratorium afkomstige docu mentatie overleggen, waaruit .blijkt dat de gemeentelijke voorlichting onjuist is. De secretaris van de Vogelwacht Rijnland, W. A. v. Krieken. Tel. 51701. Eerste vero;aderin<* CDA in Oegstgeest OEGSTGEEST - De afdelingen van de KVP, AR en CHU hou den maandag a.s. in het ge meentecentrum aan de Lijtweg een vergadering, die „histo risch" is. De drie confessionele partijen hebben dan de eerste ledenvergadering onder de noe mer van Christen-Democratisch Appel. Het is een open avond. Als sprekers zullen optreden wet houder M. v.d. Voet (Openbare werken, CHU), Wethouder J. J. Thorn (CRM, KVP) en de heer J. Brouwer (fractievoorzitter PC-AR). Na de pauze zullen zij een forum vormen om vragen, die door de aanwezigen gesteld worden, te beantwoorden. Suggesties met betrekking tot het gemeentepro gramma t.b.v. de komende raadsverkiezingen zijn welkom. De avond begint om 20.00 uur. wijk Noord-Hofland. Alle com missieleden wilden eerst een scholenplanningsnota zien. Drs Mennema (PvdA) herinnerde wethouder Esselaar er aan dat hij al drie jaar geleden om een dergelijke nota gevraagd had. Mevrouw Bloembergen (VVD) vroeg zich af of dit het mo ment is waarop een definitieve school gebouwd moet worden. De heer Marcelis (kvp) wist met behulp van de ambtenaren te becijferen dat de twee klassi- ge school ongeveer een half mil-' joen gulden zou gaan kosten. De heer Uyterlinde (Pog) be greep de moeilijkheden van de wethouder wel bij het uitbren gen van een scholenplanningsno ta, maar zag dan toch graag een minder exacte nota, dar een nota. die steeds maar toege zegd en nimmer uitgebracht wordt. Wethouder Esselaar nam het voorstel terug omdat hij hef I met de commissieleden eeni^ was over de noodzakelijke nota,- welke gewoon door tijdgebrek of- de secretarie niet uitgebracht kon worden. Volgende maand vu er een kans dat de nota uit kan komen. Toch kan de nota wei nig uitzicht geven over de totK komst van de Rudolf Steiner? kleuterschool. Het is een regio nale school, slechts een derde van de leerlingen (2%) van hel Voorschotense totaal) komt ui4 Voorschoten, de overige leerling gen veelal uit Leiden. Hef schooltje telt ongeveer 60 kleu* ters. LEIDEN De Henriette Roland Holst-prijs, groot 1.000 is toe gekend aan Mauk Mulder uit Leiden voor zijn sociologisch-es- sayistisch werk. „Het spel oom macht", over verkleining en vergroting van machtsongelijk heid. De prijs wordt jaarlijks beschik baar gesteld voor uitgeverij De Arbeiderspers. Hij is toegekend op advies van een commissie, gevormd door prof dr. H. M. in 't Veld-Langeveld, prof. dr. F. de Jong Edzn en prof. dr. B. C. A. Röling. De prijs wordt op 30 november uitgereikt bij de uit geverscombinatie, Singel 262, Amsterdam. De onderscheiden auteur is sociaal-psycholoog Mr. Portheine bij oprichting W D-Zoeterwoude Zoeterwoude Niet, zoals eerder gemeld, op 29 november maar а.s. maandag 26 november wordt de oprichtingsvergadering van een plaatselijke V.V.D.-af- deling gehouden. Plaats van handeling is „Ons Huis", aanvang 8 uur. Tijdens de bijeenkomst zal het woord gevoerd worden door mr. F. Portheine, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. Zijn in leiding zal zich toespitsen op de huidige politieke situatie. Het oprichtingscomité staat onder voorzitterschap van de heer A. J. Swaans. Drs. F. Mulder is secretaris en voorlopig penning meester: W. Maan. Marktberichten Veiling Katwij-k 23 november Waspeen p. kist: A extra 6.30 7.10; A I 4.40—7.70; A II 2.60— б.00; B I 5.00—8.10; B II 2.00— 3.70; C I 4.40—5.00; C II 1.10 4.10 bloemkool E II 30—131: an dijvie 3488; boerenkool 36—39 breekpeen 2.105.60; groene kool 4041; knolselderij 14—39; prei 6570; spruiten 77105; anvoer waspeen 226.000 kg. elkkoc tte koe! ka'.vei vetle schapen 40. 1379. varkens (zeuKen) 42. men 2. b!g*en 240. ecllen lens 1, totaal 2116 Prljzer dens per stuki: slachtstl kjt. Resl ?ew 5.90—6.10; melk,Velen 16002025vette koelen per kg ges! gew 5.006.10vare koelen 900— 1900; vette kalveren per kg lev. gew. 4.755.30; vette schapen 130— ISO: vette kammeren 160-320: drachtige zeugen 550700: schram men 135153biggen 95-110: gelten 3080. Hanslo'dachtstleren goed. knelei LEIDEN In de Leonardus- kerk aan de Haagweg zal morgen om 9.00 uur tijdens het feest van Christus Ko ningschap door het mannen koor met assistentie van en kele kerkzangers uit Leiden de 4-stemmige mis van Gru- ber worden uitgevoerd. LEIMUIDEN Maandag zal er een heren-volleybal-wed strijd worden gespeeld tus sen Donar en Kickers '69 in de 5-Mei Hal te Leiden. Aan vang 21.45 uur. In de plaats van de wedstrij den van 29 november a.s., die niet ziullen worden ge speeld wordt er vrijdag 30 november in de Rijnstreek hal te Alphen a d. Rijn ge streden tussen Kickers '69 junioren en W.V.V.A. Aan vang 19.30 uur. De dames Kickers zullen die zelfde avond eveneens in de Rijnstreekhal uitkomen tegen het team van NOVO. Aan vang 22 uur. LEIMUIDEN Morgen viert ds. D. Ringnalda, gerefor meerd predikant te Haarlem, zijn 50-jarig ambtsjubileum. Hij en zijn vrouw zouden deze dag gaarne in hun eer ste gemeente, Leimuiden, doorbrengen. Ds. Ringnalda hoopt dan in de morgendienst, die om 9.30 u. aanvangt, voor te gaan en in aansluiting daarop wordt een ontmoeting georganiseerd in de bijgebouwen van de gere formeerde kerk, waarbij ie dereen de gelegenheid krijgt ds. en mevrouw Ringnalda persoonlijk te begroeten en te feliciteren. NIEUWE WETERING In café Nel (v/h L. Hooge- boom) houdt de IJsclub IJsvermaakt Willem Ba- rendsz, a.s. dinsdag een jaarvergadering. Na het offi ciële programma zal er een gratis verloting zijn. Aan vang 20.30 uur. Gisteravond was er in het Bruine Paard in Sassenheim een feestelijke bijeenkomst van de Bouwbond NV ter gelegenheid van het jubileum van penningmeester D. A. Sluymer. Deze is 25 jaar lid. waarvan de laatste 8 jaar penningmeester. Voorzitter Van Nieuwkoop noemde de jubilaris etn echt smartebaasje, waar ieder met z'n klachten terecht kon. Vervolgens sprak districtsbestuurder Spruyt, die zei dat 25 jaar alleszins reden was cm gevierd te worden, temidden van zoveel kameraden. Blij was hij met deze huldiging. Met succes heeft de jubilaris de organisatie 25 jaar trouw gediend. Naast de gelukwensen was er ds traditionele zilveren NVV-speld. een vulpen set en voor mevrouw Sluymer een zilveren schaaltje. Voorzitter Van Nieuwkoop deed een schrijfmap cadeau en voor de echtgenote was er een bloemstuk. Ook hondraadslid Van Rijn bracht een bloemstuk mee. Laatste spreker was voorzitter Mazee van de Gevasaf orgaan van plaatselijke samenwerking). sil*. 1 kal- ichapen flai ïen matig, bigger GROENTEVEILING LEIDEN <23— 9D: Champignons 260 -280;. romnten A 1060—1130: B 1' 830860U!en plcklers 512—03: Wit lof 200-310: Knolselder!) 32—18: Komkommers A 9"-': B 86—94 C 72; D 50—52: E 33: Sla zwaar 27—34, licht 11—23; Peterselie 29: Selderij.. SASSENHEIM Gistermiddag werd in het Kooiplan de derde nieuwe school in gebruik geno men. De eerste was een kleuter school, de tweede een lagere en de derde idem. De laatste is de tweede openbare school ge bouwd aan de Kagerdreel. Bur gemeester van Knobelsdorff, die als gastheer optrad, sprak van Alphen aan den Rijn Tijdens een gisteren in het parkrestau- rant van Avifauna gehouden bij eenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het be drijf Spanbeton in Alphen en Koudekrrk hebben de heren C. Verruijt en Lambrechtse (beiden d rccteur) afscheid genomen. Namens het personeel werden de beide heren, die de pensioenge- rc hl gde leeftijd hebben bereikt, enkele fraaie cadeaus overhan digd (zie foto). Het personeel werd een sprankelende feest avond voorgeschoteld. een uniek gebeuren. De andere nieuwe school „de Spring plank", verzamelplaats van le vensbeschouwingen, werd nooit officieel geopend. Circa 18 jaar geleden kwam de eerste openbare school met 45 leerlingen tot stand. Thans zijn er 265 leerlingen waarvan 103 in de nieuwe school. Schoolhoofd Hoeve heeft zich hiervoor zo In gespannen. dat z'n naam extra vermelding verdient. H j was blij dat allss zo vlot r n zelfs financieel. De sch heeft 929.000 gekost, en is er ge bouwd evenals de andere, door annnemer A. J. v.d. Heyden uit Woerden. Hij wenste het nieuwe schoolhoofd v. Duinen, met z'n medewerkers veel succes, De heer v. Eyien van het architec tenbureau Stuurman, zei na z'n ge!'.'':wensen te honen -poedig terug te kunnen keren voor de bouw van de gymnastiekzaal. De heer Hoeve sprak van een grote dag. Het openbaar onder wijs heeft zich waar kunnen maken door stug volhouden. Hij feliciteerde B. en W. z'n nieuwe collega en kinderen, waarna hij serviesgoed cadeau deed. Mevrouw v. Hemert van de Vereniging Openbaar onder wijs deed vervolgens een boek werk cadeau voor de schoolbi bliotheek. De heer Muller van de oudercommissie hoopte o|i een goede samen werking. Du heer v. Duinen sprak in eed slotwoord van z'n blijdschap over de voortreffelijke nieuwu school. Het documentatie-cen trum van de school zag h;j al! een zae van groot belang. BH was hij ook met de goede sa i env. crrig met z'n collega's Voor de b jeenkomst een aan vang nan was er een rondgan| langs de klassen, waarin e<i pro]iet over ,,Sas9cnhei mep ei gen manier" door de leerlinge erd li 'gewerkt op een orlgina le manier, 's Avonds was o voor de ouders gelegenheid kei nis te maken met de nieuw school.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3