iCeidae Qowia/nt RIJVERBOD 3 UUR VERLENGD 41 ijmaker Duitsland gesloten voor gastarbeiders Shell steekt 540 min in kernreactor Gulf Idealist gaat in Koeweit praten 1 If v.d.wiel Ongunstig perspectief olie-aanvoer Bonn vreest gevolgen oliecrisis Skylab verliest gyroscoop ENERGIE VAN DE TOEKOMST Suriname v.d.wiel verdien 'n echte •7 'ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. ^dvertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal f 27,76;jaar 108.20. - Losse nummers 35 cent. 65e JAARGANG No. 19670 - ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag: Ned. I: 19.05 uur Weg naar Hameien; 20.21 uur Be rend Boudewijn-kwis; 22.10 uur Brandpunt met Congres D'66, koppelbazen, Griekenland en Guinee-Bissau. Ned. II: 19.05 uur Coronation Street; 20.21 uur Niet meer do den, lieverd, satire. Zondag: Ned. I: 15.25 uur Star Trek; 20.20 uur Hillbillies; 20.40 uur Gemalah, spel. Ned. II: 19.00 uur Vrijbuiters; 21.30 uur Dokter ja, dokter nee over alcoholisme. VEEL WIND. Meest zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige tijd re gen. Krachtige, aan de kust harde en bij de Wadden storm achtige wind uit west tot zuid west. Maximumtemperaturen omstreeks 10 graden. Zondag, zon 8.16—16.37, maan 9.06—16.48, hoogwater 3.41— 15.05; laagw. 11.1123.30. Maan dag zon 8.1816.36, maan 9.59 —17.39, hoogw. 3.51—16.03, laagw. 11.50. Regering aekt actie tegen zeezenders urgente zaak DEN HAAG (ANP) De regering acht het optreden tegen de zeezenders een urgen te zaak. „Er moet een einde gemaakt worden aan de wanorde in de ether", aldus staats secretaris Van Huiten van verkeer en wa terstaat en de minis ters Van Agt van jus titie, Van der Stoel van buitenlandse za ken en Van Doorn van CRM in hun schriftelijk antwoord op opmerkingen van senatoren over de reeds door de Tweede Kamer goedgekeurde maatregelen om te gen de zenders op de Noordzee op te tre den. Uit het buitenland wordt druk op Neder land uitgeoefend om tot effectief optreden tegen de zeezenders over te gaap. De re gering wil voorko men, dat de onder handelingspositie van Nederland bij de in ternationale radiocon ferenties (volgend jaar begint er een over de herindeling van de middengolf- omroepband) nadelig zal worden beïnvloed. MAARSEN De 58-jarige heer D. A. Jager uit Maarssen is donderdagavond op goed ge luk met een Vliegtuig naar Koeweit vertrok ken. Hij wil daar de Arabieren uitleggen wat het Nederlandse standpunt is over het Mid den-Oosten en hen er van overtuigen de boy cot van olie op te heffen. Met name gaat hij praten met de minister van cultuur van Koeweit, emir Sabah al Sa lem al Sabah. Of de emir hem wel wil ont vangen wist hij niet. Om zijn reis te kunnen betalen heeft de heer Jager een paar duizend gulden geleend. Voor zijn vrouw en zoons was zijn plotselinge reis een complete verras sing. Hij had een briefje achtergelaten waar in hij hem geruststelde en uitlegde wat hij van zins was te doen.De heer Jager heeft al eens meer van ziidi doen spreken toen hij brillen inzamelde voor slechtzienden in Afri ka. Hij verzond toen vele duizenden brillen naar Kenia en Oeganda. Wanneer de Jager terugkeert is niet bekend. Zelf hoopt hij don derdag in Nederland terug te zijn. De Israëlische generaal Yariv (links)-en de Egyptische Gamasi zijn hier, tijdens een zandstorm, gewikkeld in een privé- gesprekje voor de onderhandelingstent bij kilometerpaal 101 tussen Suez en Cairo (zie ook elders in ons blad). (Van oneze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het zondagsrijverbod zal met ingang van 2 december met drie uur verlengd worden; het eindigt dus maandgochtends drie uur. Er zijn voorbereidingen ge maakt voor benzinedistributie. Alle houders van auto's en motoren krijgen een formulier toegezonden, op grond waarvan te zijner tijd een bonkaart verstrekt wordt. Er zal een beschikking worden uitgevaardigd voor het beta len van de kosten van het distributieapparaat. De school vakanties zullen niet worden verlengd en er heeft overleg plaats met België en Duitsland om de oliebeperkende maatregelen op elkaar af te stemmen. Dit zijn de besluiten die de minis terraad gisteren in de wekelijk se vergadering genomen heeft. Na afloop hiervan zei premier Den Uyl, dat de ontwikkelingen van de olieaanvoer ongunstig is. Er is een beperking van tien tot vijftien percent voor alle be stemmingen van de olie. Boven dien is er sprake van een sterke prijsopdrijving door landen als Nigeria en Iran. „Het is duide lijk dat de boycot niet alleen te gen Nederland is gericht, maar dat het echt een zaak is die alle Europese landen treft". Wanneer een eventuele benzinedis tributie doorgevoerd wordt, staat nog niet vast. Dat is af hankelijk van de verdere ont wikkeling van de olieaanvoer. Men wil in ieder geval gereed zijn om tot distributie over te gaan, zodra de toestand daar aanleiding toe geeft. De verzen ding van de formulieren is ge baseerd op een verstrekking van namen en adressen uit het bestand van de motorrijtuigenbe lasting zullen andere regelingen worden getroffen. Voor hen die vrijgesteld zijn van motorrijtuigenbelasting zullen andere regelingen worden ge troffen. Het is van groot belang dat de toegezonden formulieren goed bewaard worden. Premier den Uyl zei nog, dat het niet in het voornemen van de regering ligt om de kerstvakan ties voor de scholen te verlen gen. Een oliebesparing door va kantieverlenging is minimaal en zou bovendien de onvolledige gezinnen en gezinnen met kende moeders treffen. Bonn Reuter-UPI-AP) De Westduitse regering heeft besloten voor- lopig geen gastarbeiders uit niet-EEG-landen meer toe te laten. Bonn vreest namelijk dat de moeilijkheden met de olietoevoer op den duur invloed zullen gaan uitoefenen op de Westduitse arbeids markt. liermee zijn naar schatting 60.000 gastarbeiders getroffen die op het punt stonden naar Duitsland te gaan. Als gevolg van de maatregelen zullen de wervings bureaus in Portugal, Spanje, Ita. lië, Griekenland, Joego-Slavië, Turkije, Marokko en Tunesië gesloten worden. Voor de reeds in de Bondsrepubliek werkende gastarbeiders behoeft, zo liet een regeringswoordvoerder nader hand weten geen ernstige onge rustheid te bestaan. Momenteel werken er in Duits land 528.000 Turken, 466.000 Joe- goslaven, 268.000 Grieken, 179.000 Spanjaarden. 69.000 Por- i tugezen, 15.300 Marokkanen en 11.200 Tunesiërs. Mochten de j vooruitzichten verbeteren, dan j is het niet onmogelijk dat die i gastarbeiders die op het punt stonden naar Duitsland te gaan volgend jaar alsnog in de gele- j genheid worden gesteld. De I maatregel is van tijdelijke aard en het is nog niet bekend hoe lang deze nog zal duren. In Nederland heeft men nog geen besluit genomen de grens voor gastarbeiders te sluiten. Men heeft dit nog in overweging. Ander beleid voor niidden- en kleinbedrijf DNE HAAG (ANP) - Om onder- nemers in het midden- en klein bedrijf met ee inkomen beneden de huidige minimumnormen de noodzakelijke financiële en maatschappelijke hulp te verle nen, moet er een nieuw sociaal beleid komen, dat algemeen gel dende maatregelen inhoudt. De huidige bedrijfsbeeindigingsre- geling, die uit 1970 dateert, biedt geen adequate oplossing voor de sociale problemen bij deze onderemers. Aldus een gis teren gepubliceerd advies Drie Israëliërs zoeken tussen de wrakstukken van het Cypriotische vrachtschip Annette dat in de haven van Ashdod tijdens een storm verging. Er worden twintig personen vermist en men vreest dat zij omgekomen zijn. Twee opvarenden overleefden de ramp. HOUSTON (AFP) - Het niimte- laborutorium Skylab heeft don derdagnacht een van ziin drie grote gyroskopen verloren die ervoor zorgen dat het in de ruimte stabiel blijft. In Texas, wordt momenteel nage gaan of men de missie van de derde skylab-bemanning nor maal kan laten voortgaan. De gyroskopen zorgen ervoor dat Skylab in een bepaalde koers blijft of in een gewenste rich ting draait. Aulohandelaar bekent overval op Leids café LEIDEN/ROTTERDAM - Met de arrestatie van de 35-jarige autohandelaar André van de M., de 40-jarie kunstschilder Siem S. en 24-jarige Jan L. heeft de Rotterdamse politie, in nauwe samenwerking met het korps uit Leiden, vier gewapende overval len en vijf inbraken tot oplos- sing gebracht. De drie mannen pleegden onder meer de gewa pende overval op café „De vier Azen" aan het Leidse Leven daal. Zij maakten toen slechts 200 gulden buit. Van der M. werd zaterdag 10 no vember j.I. gearresteerd in Hoogvliet toen hij een filiaal houder van De Gruyter had overvallen (buit 3000 gulden). Een week later hield de politie in verband hiermee S. aan; L. volgde toen spoedig. Behalve op het Leidse café en De Gruyter voerden zij een overval uit op een modezaak aan de Rotter damse Binnenweg (buit 200 gul den) en op een woning in Zeist (100 gulden). In alle gevallen kwam. behalve een pistool steeds een over het hoofd ge trokken nylonkous te pas. Een inbraak in een woning te Hoog vliet leverde verreweg het meest op: 35.000 gulden aan geld en zegels. Uit een café te Noordwijkcrhout stalen zij 200 gulden. PARAMARIBO (ANP) Het hooofdstembureau in Suriname heeft officieel de zetelverdeling van he nieuwe Surinaamse par lement ekendgemaakt. De 39 ze tels zijn als volgt verdeeld: 22 voor de nation ale partij kombi- natie (NPK) en 17 voor de voor- j uitstrevende hevormingspartij (VHP). welving van uw voorhoofd I 'n Hoog voorhoofd, pientere ogen, eisen vakbekwaam geslepen glazen, eison 'n professioneel montuur' Maatwerk. Intelligent doordacht, 'n v. d. Wiel-advies staat daar borg voor! weet er het fijne van ...van brillen i Nleuwt Dijn 62 i Lelden. De 39-jarige Edward F. Fisher houdt hier een mes op de keel van een jonge vrouwelijke politieagente. Fisher had geprobeerd de 32-jarige Ellen Sheldon uit haar auto te ontvoeren, die zij juist voor een bank in Holly wood geparkeerd had. Eén van de veiligheidsmannen van de hank George H. Derby houdt Fisher onder schot. De joto is gemaakt vlak voor Derby schoot en Fisher dodelijk verwondde. UTRECHT (ANP Reuter-AFP- DPA) Shell heeft besloten onge veer 540 miljoen gulden te ste ken In een samenwerkingsvorm met het Amerikaanse Gulf-be- drijf, omdat Shell voor de toe komstige energie-voorziening het meeste ziet in de hoge tem peratuur gasgekoelde reactor (HTGR) van Gulf. Dit blijkt uit een vraaggesprek in het blad Atoomenergie van het reactor centrum Nederland met ir. E.J.G. Toxopeus, directeur' kernenergie van de koninklijke Shell. Over de hoge temperatuur gasge koelde reactor zegt ir. Toxopeus dat bij dit type reactor het ge bruik van koelwater kan worden vermeden, een belangrijk mi lieuhygiënisch aspect. De 540 miljoen van Shell die in de samenwerking wordt gestoken, zal worden gebruikt voor finan cieringen van deze „joint ventu re" tussen Shell en Gulf. Als het geld op is gaan Gulf en Shell of fifty-fifty basis verder met de ontwikkelingen. Optimitisch is ir. Toxopeus over de concurrentie tussen de HTGR en de snelle natriumge- koelde kweekreactor, die als d-. reactor van de toekomst is be schreven en waarvan een exem plaar door België, Nederland en Duitsland in Kalkar wordt ge bouwd, begeleid door heftige protesten van actiegroepen ten aanzien van de veiligheid. De staten van Zeeland hebben gisteravond na een debat van negen uur met meerderheid van stemmen ja gezegd tegen een vestiging van een tweede kern centrale bij Borsele Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam ot voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- of herenagenda. Noleer m.l.vDAM als nieuw kwartaal-abonnee: DUN SIuut deze bon in open envelop, ™)anr zonder postzegel, naar „?fe8: antwoordnummer 349, Leidf. Woonplaals: Stuur een dames/herenagenda, LEIDSE SS COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1