NEDERLAND DENKT AAN EEN EXTRA WINTERVAKANTIE Nog veel mogelijkheden tot vertier luxe paarden en werkpaarden Samengesteld door. Ank van Dugteren Han Heezius Ton van den Houten DEN HAAG - Nederland bereidt zich voor op een ex tra lange wintervakantie tussen 22 december en 14 januari. De voorstellen moeten nog goedgekeurd worden, maar het ziet er naar uit, dat zo'n 300.000 scholieren tussen 22 decem ber en 14 januari naar huis kunnen. Rond 60.000 rijks ambtenaren en duizenden ambtenaren van provincie en gemeente kunnen wel licht van 22 december tot 2 januari de deuren van hur» bureaus achter zich sluiten Enkele miljoenen werkne mers in de particuliere be drijven hebben eveneens kans van 22 december tot januari vakantie te krijgen Het wachten is nog op d< adviezen van de Sociaal Economische Raad voor de rijksambtenaren en van dt Stichting van de Arbeid voor het bedrijfsleven. Het gaat hierbij vooral om de data van 27 en 28 de cember. Krijgt men daar voor extra vrij ja dan nee? Valt de beslissing positief uit, dan kan Nederland zich voorbereiden op elf dagen vakantie. Voor de scholie ren zouden daar dan nog elf dagen bijkomen, wan neer hun vakantie verlengd wordt tot 14 januari. Het bedrijfsleven, de amb tenaren, de scholen wach ten in spanning de beslis sing af. Gemeenten kijken daarbij uit naar de beslis sing voor de rijksambtena ren, bedrijven vragen zich af of de extra dagen later al of niet ingehaald moeten worden. Voor de scholieren is het al zeker. Krijgen zij extra vakantiedagen, dan moeten deze van de paas- of zomervakantie af. Met bepaalde gevolgen vandien voor de gezinnen met schoolgaande kinderen, die nu reeds hun zomervakan tie vastgesteld hebben. En dat zijn er volgens de reis bureaus al heel wat. Bedrijfsleven en ambtena ren hopen op een snelle be slissing. Wachten tot het laatste ogenblik op een po sitieve of afwijzende beslis sing wordt met klem door de diverse organisaties ont raden. Men wil zo snel mo gelijk zekerheid, om zich erop te kunnen instellen. Een aantal vitale diensten en bedrijven zal moeten blijven doordraaien. Ge dacht wordt hierbij aan de energiebedrijven, aan be paalde continuebedrijven, die schade kunnen krijgen bij een langdurige stilleg ging. Men denkt aan ge meentelijke diensten, zoals de Burgerlijke Stand, aan politie en brandweer, aan bankinstellingen, die wel licht moeten rouleren. Aan openbaar vervoer, waarbij ook de spoorwegen. Het belangrijkste doel bij de beslissing is de bespa ring van energie. Men heeft er op dit ogenblik geen en kele kijk op, hoeveel de be sparing kan zijn. Volgens de energiebedrijven is dit •echter aanzienlijk, ook wan neer autorijdend Nederland op de vakantiedagen - met uitzondering van de zonda gen - de wagen volop ge bruikt. Dan nog zal de energiebesparing aanzien lijk kunnen zijn, omdat licht en warmte in een groot aantal kantoren en bedrijven of geheel uit, of letterlijk op een laag pitje gezet kunnen worden. Zeker is echter nu al, dat het wintertoerisme een nieuwe impuls krijgt. Men bereidt zich in deze kringen al voor op een forse stij ging van de aanvragen voor 'n Kerst-N'ieuwjaarsvakan- tie. Ook verwacht men in de periode tussen 22 decem ber en 2 januari (behalve op de autoloze zondagen) een flinke drukte op dc rijkswegen, vooral van dag toeristen. En daarvan kan dan weer dc horeca-sector profiteren na de verliezen, die de autoloze zondagen aan deze sector toebrengt. Tenzij de regering beslist, dat - als compensatie voor het rijden op de kerstdagen en Nieuwjaarsdag - de auto niet gebruikt mag wor den op 27 en 28 december. En dat schijnt de regering nu al als een mogelijkheid te zien. om nog meer ener gie te besparen. De reisbureaus staan voor niets. Ook al zou heel Ne derland straks met een mo gelijke elfdaagse kerst- nieuwjaarsvakantie voor de balie komen, dan nog zal men proberen deze winter vakantie op te lossen. De vraag is natuurlijk wel of het winterse buitenland heel 'Nederland kan ontvangen. Want een deel van de Ne derlanders is de slechte winter in eigen land al lang beu en boekte al voordat er nog maar bij geruchte sprake was X'an autoloze zondagen en oliecrisis zijn chaletje in Zwitserland of het appartement in Spanje. Voor wie echt naar het bui tenland wil, zijn de moge lijkheden dan ook niet zo gek groot meer. ,JEr valt natuurlijk hier en daar wel een gaatje te vinden, maar de mogelijkheden liggen niet meer voor het opschep pen. Althans voor wat be treft het verdpr weggelegen buitenland. Het nabije toe risme, zoals'Parijs of Brus sel. kan nog genoeg verwer ken', aldus de heer Van Zwijndrecht van de NRV. De heer Van Zwijndrecht constateert trouwens ook een zekere mate van onrust, onder zijn klanten. „We hebben al behoorlijk wat overboekingen van vliegtuig op trein gekregen door de energiecrisis. Er zijn ook mensen, vooral de oudere overwinteraars, die wat huiverig zijn. Ze vragen zich af of de energiecrisis niet zulke v>erstrekkende ge volgen heeft, dat ze hun wintervakantie niet kunnen houden of bijvoorbeeld niet terug kunnen komen. Va kantie met de eigen auto is ook al zo'n onzeker gege ven. in verband met autolo ze dagen of zelfs distributie van benzine. ,Er zijn men sen, die met kerstmis toch .maar liever thuis blijven en die extra vakantie verschui ven naar voorjaar of zo mer", aldus de heer Van Zwijndrecht. In eigen land zijn et nog mogelijkheden te over. Het Nationaal Bureau voor Toe risme verwacht, dat er, als we een Grote Kerstvakantie krijgen, belangrijk meer mensen op weg zullen gaan zeker als net mooi weer ts. Favoriete plekken zijn de bosrijke gebieden op de Ve- luwe, in Brabant en in Drente. Topper zijn ook dit jaar de Waddeneilanden. Een eiland als Texel zit al bijna propvol voor die tijd. Het NBT heeft een lijst sa mengesteld van aantrekke lijke Kerstarrangementen, die voor iedereen geschikt zijn. Veel buitenlanders verwacht men rond die tijd niet. Alleen wat oudere Duitsers zonder kinderen, die naar de kust komen",- verwacht de heer Roorda van het NBT. Daarnaast is er een aantal Amerikaanse militaire i'erlofgangers, die de Nederlandse grote ste den voor hun kerstviering prefereren boven de Duitse. Negentig procent van de kersttoeristen in ons land zijn we zelf. Naast het duurdere hotel is er ook de mogelijkheid de kerstdagen, de jaarwisse ling of beide in een bunga low te vieren. Het aantal verwarmde accommodaties is niet overweldigend groot, maar er is nog keus. Onge veer 70 pet. is al volge boekt. De rest, zo verwacht men bij de Recron, de overkoepelende organisatie. die zich met het verhuren van vakantiehuisjes e.d. be zighoudt. zal zeker rap van de hand gaan als de over heid besluit ons werkelijk een Grote Kerstvakantie te geven. Daarnaast betreurt men het echter wel. dat die extra vakantie missc'iien. ten koste zal moeten gaan van de zomervakantie. Over het algemeen was men al aardig tevreden otrer de boekingen rond de jaarwisseling. Wat betreft het buitenland lag dat per centage al weer 10 pet. bo ven dat van het vorig jaar. Die tevredenheid zal zich, als het meezit, alleen i uitbreiden. [januari z .6 13 m 7 14 d 1 8 15. w 2 9 ll b 3 10 v 4 11 z 5 121

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13