Saöedie-Arabië dreigt met nog grotere olieboycot £eidóeSoma/nt VERWIJTEN AAN KVP OVER ZUIVELBELEID MPO TRUMAN NOEMDE NIXON LEUGENAAR La foto diPaul e senza orecchio Abbiamo pari; con Andrei Sakhi Lubbers sprak met Chinese viee-premier Veehouders LT.B. ongerust lid FAO VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 KUOfO ACCHIACCHMTC HESSACCIO KI UflTOU De Italiaanse krant II Tempo heeft gisteren een foto gepubliceerd die ontvangen werd van de ont- 1 voerders van Paul Getty III. Op deze foto zou het rechteroor van de jonge Getty zijn afgesneden. De moeder van Paul Getty III, de actrice Gail Harri (rechts boven) verklaarde dat zij niet twij felt aan de echtheid van de foto's van haar zoon (onder). De grootvader van de jonge Getty, de ver 1 maarde olieman en miljardair J. Paul Getty, heeft laten weten dat hij er niets voor voelt de ontvoer ders een cent te betalen. Deskundigen hebben inmiddels het oor, dat enige tijd geleden aan een as gezonden, beschreven als afkomstig van een levende, jongeman. TOKIO (AP) De Chinese vice- premier Li Hsien-nien en minis ter van buitenlandse handel Li Tsjiang hebben donderdag inpe- king een „vriendschappeliy on derhoud" gevoerd met de Ne derlandse minister van econo mische raken R..FM. Lubbers, zo meldde het officiële Chinese persbureau Hsinhua.Het persbu reau deelde niets mee over de onderwerpen van gesprek. Hsin- hua meldde voorts dat de heer J.H. Wijsman, voorzitter van de Nederlandse industriële en tech nologische tentoonstelling die inPeking wordt gehouden, gis teravond een receptie heeft aan geboden in de Chinese hoofd stad. Electrische verdoving bij bevalling STOCKHOLM (AFP) Voor de eer ste keer is in het Zuidzweedse Halmstad een nieuwe methode van pijnloze bevalling toegepast door middel van „elektrische verdoving". De methode is ontwil |:eld door twee hoogleraren van de univer siteit van Göteborg en een spe cialist van het ziekenhuis in Halmstad. Ze komt neer op een plaatselijke verdovering, veroor zaakt door elektrische impulsen via zes elektroden in de lende nen en de benen van de patient. Bestuur zeehavens moet in handen van gewesten GRONINGEN (ANP) Er zulle met spoed gewesten gevormd moeten worden om de Neder landse zeehavens te besturen. Dit is een van de adviezen uit het rapport van de commissie Samkalden, dat op verzoek van de Commissie Zeehavens Over leg is uitgebracht. De commis sie denkt aan Rijnmond, Noord- zeekanaal, Zeeland en Eems- mod als mogelijnke gewensten. Een op drie auto mobilisten bekeurd bij controle AMSTERDAM (ANP) Bij een verkeerscontrole gisteravond op de E-10 ter hoogte van Edam, bleek, dat aan één op de drie aangehouden auto's iets niet in orde was. Van de 250 gecontroleerde au to's, vertoonden er 82 een k of andere tekortkoming. De bestuurders kregen een preces verbaal. De politiemensen noemen deze score buitengewoon hoog. Vier auto's werden op grond van technische gebreken zonder meer af gekeurd en aan de kant gezet. Twee eigenaars te kenden ter plaatse een af standsverklaring. Elf au to's reden op gladde ban den en van zeven deugde de verlichting niet. Voor het niet bij zich heb- ben of bezitten van Kiop- pende autopapieren wer den 15 automobilisten be- u keurd. De motorrijtuigenbelastin- - ginspectie stuitte op 18 wanbetalers, van wie er elf met een -propaangas- i installatie reden, waar- voor de extra zware we- genbelasting van 230 pro cent geldt. Drie automobh listen kregen een bekeu- vring, omdat aan hun voertuig een buitensporigl ontbrak. KOPENHAGEN (RTR/UPI) De Saoedische minister van oliezaken, Achmed Jamani, heeft gisteravond gedreigd de olieproduktie met tachtig procent te verminderen indien de Verenigde Staten, Europa of Japan maatregelen zou den nemen tegen de huidige Arabische olieboycotten en produktiverminderingen. Hij dreigde voorts bepaalde olievelden in Saoedi Arabië op te blazen wanneer de Ver enigde Staten militaire actie zouden ondernemen. Nu de olieboycot Japan bedreigt blijken potkachels weer enorm i de enorme vraag naar deze verwarmingsbronnen nauwelijks aa\ trek. Een fabriek in Kawaguci kan WASHINGTON (Reuter) Wijlen president Harry S. Truman van de Verenigde Staten heeft presi dent Richard M. Nixon eens omschreven als „die schichtig- kijkende,. .verdomde leuge naar", aldus een boek dat giste ren in Washington is gepubli ceerd. Truman gaf zijn mening over Nixon tijdens een op geluids band opgenomen interview twaalf jaar geleden, lang voor dat laatstgenoemde president werd. Tegen zijn inverviewer. Merle Miller, ook de auteur van het boek „Plain Speaking", zei Tru man dat Nixon in geen enkele presidentsverkiezing enige kans zou maken. Op de vraag waarom niet, ant woordde Truman volgens Mil ler: „Omdat Nixon een schich- tig-kijkendeverdomde leugenaar is en het volk dat weet. Ik begrijp niet hoe hij in 1960 zo dicht bij het president schap kon komen. Ze zeggen dat Kennedy (John F.) de ver dienste toekomt dat hij hem er van heeft afgehouden, maar ik zie het niet. Ik begrijp niet hoe de schoft ook maar één staat achter zich heeft kunnen krij gen". Het aantal Amerikanen dat van mening is dat president Nixon in verband met het Watergate- schandaal zijn biezen moet pak ken is binnen een maand op nieuw gestegen. Blijkens een gisteren door het bu reau Harris gepubliceerd opi nie-onderzoek eist nu 43 procent het vertrek van Nixon uit het Witte Huis. Her percentage is opgelopen "an 14 procent in mei, 28 procent in augustus. 31 procent in september en 36 pro cent in oktober tot nu 43 pro cent. Nog 47 procent vindt dat de president moet aanblijven (in mei 75 procent). De Saoedisöhe bewinsman, die sedert dinsdag een particulier bezoek aan Kopenhagen brengt, uitte zijn waarschuwingen toen hem zijn reactie werd igcvraagd op de opmerkingen van de Ame rikaanse minister van buiten, landse zaken, Henry Kissinger, die woensdagavond verklaarde dat Amerika tegenmaatregelen zou moeten overwegen als de Arabische olieboycot tegen de Verenigde Statente lang zou voortduren. Koeweit heeft gisteren de ambas sadeur van de Verenigde Staten ontboden om opheldering te ver schaffen over de opmerkingen van dr. Kissinger Het in Cairo verschijnende blad Gomhoerra publiceerde gisteren een vraaggesprek met koning Feisal. waarin de Saoedische vorst zegt dat zijn land de olie als wapen in de Arabische strijd zal blijven gebruiken totdat drie doelen zijn bereikt. Dat zijn: al gehele terugtrekking door Israël uit de bezette Arabische gebie den, een garantie van het recht op zelfbeschikking van het Pa lestijnse volk en Arabisering van Jeruzalem. Eerst als aan deze drie voorwaarden is vol daan zal Saoedie-Arabië, aldus koning Feisal, de uitvoer van olie naar sommige landen her vatten en de vermindering van export naar andere opheffen De Sjah van Iran verklaarde in een intervrw met het Libanese blad El Hawadess, dat naar zijn mening de Arabische l«nden de olieboycot moeten intrekken. De oliekaart is tijdens de oorlog met succes gespeeld. Maar oor logspolitiek verschilt van vre despolitiek, aldus de Sjah. Specialisten en ambtenaren in dezelfde salarisschaal UTRECHT (ANP) Dr. R. M. Versteegh, voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereni ging, heeft gisteravond onthuld dat de LSV in de onderhandelin gen met de ziekenfondsen het voorstel op tafel heeft gelegd, te proberen de specialistenhonora ria te koppelen aan het salaris van hogere ambtenarendie bij de overheid in een bepaalde schaal zijn ingedeeld. Als voorbeeld noemde de heer Versteegh onder meer de om standigheid, dat juist in de ho gere regionen van de ambtena- renschalen de ii|:omensmati- ging het grootst is of zal wor den. Hij deelde een en ander mee naar aanleiding van de maatregel :n die staatssecretaris Hendriks gisteren heeft bekend gemaakt betreffende de perso neelsstop voor ziekenhuizen. HILLEGOM De veehou dersvakbond van de L.T.B. beeft gisteren op zijn jaar vergadering in Hillegom niet onder stoelen of ban- ken gestoken, dat de vee houders zeer gebelgd zijn over de K.V.P., omdat deze ten opzichte van het melk- en zuivelbeleid de opvattingen van het kabi net Uen Uvl steunt. Er dreigde zelfs een motie te gen de KVP over deze kwestie, die voorzitter P- Verhoef ternauwernood heeft kunnen tegenhouden. )a Zuid- en Noordhollandse boe ren verenigd in de L.T.B. vre zen door het beleid van het ka binet Den Uyl ernstig in hun be staan te worden bedreigd. Dit komt onder meer door de reva luatie van de gulden en door de tiemelk en melkprodukten, al- dat de vakbond op de jaarver dus voorzitter Verhoef in zijn gadering van de L.T.B. op deze openingsrede gisteren. zaak zal terugkomen. De leden namen deze grieven Voorzitter Verhoef hoopte intussen over en dienden tenslotte motie m tegen de houding van de KVP in deze politiek moeilij ke kwestie. Voorzitter Verhoef wist de vergadering echter dui delijk te maken dat de politieke stellingnar.ie thuishoort in de verbondsvergadering van de LTB waarna de motie ingetrok- dat de regering haar belofte per 1 april de schade voor de 1 landbouw opnieuw te bekijken, zal inlossen. „We beschouwen dit als: een man een man, een woord een w^ord" aldus de heer Verhoef aie gisteren als voorzitter aftrad. Hij wordt op gevolgd door de heer J. Kraak- Openbaarheid van inkomens UIT EEN ONVERWACHTE HOEK is er geklaagd over de geringe animo van werkgevers om mee te werken aan grotere openbaarheid terzake van inkomens. ARKA-voorzitter Loerakker wraakte op hel congres van zijn verbond de grote werkgeversorganisaties omdat die zich met „een Jantje van Leiden" van de kwestie distantiëren. We vermoeden dat de heer Loerakker zich gemengd heeft in een dis cussie die eerder door de grote vakcentrales werd aangesneden, omdat een heel andere kwestie hem in het verkeerde keelgat ge schoten is: kritiek van het vrije bedrijfsleven op het overheidsper soneel, omdat ambtenaren en aanverwante groepen hun bevoorrech te positie met hand en tand proberen te verdedigen. De wrevel van de heer Loerakker is zeker terecht, omdat bij trend- uitkeringen een groot deel van de publieke opinie nog steed- spreekt over „extraatjes", terwijl het in die gevallen vrijwel altijd gaat om nabetaling van bedragen, welke in het vrije bedrijfsleven al eerder waren uitgekeerd. WAARSCHIJNLIJK VREEST de heer Loerakker dat het kabinet Den Uyl binnenkort „om een voorbeeld te geven" de matiging van het loonbeleid en de toenadering van inkomens bij het overheidsperso neel zal gaan beginnen in de hoop (maar zonder de zekerheid) dat het vrije bedrijfsleven, de zelfstandigen en de vrije beroepen dan wel zullen volgen. Op het g'ebied van de openbaarheid van inkomen valt er immers bij de werknemers van de overheid weinig meer te doen. Van minister tot jongste bediend liggen de salarissen vast en die zijn openbaar Dat niet iedereen ze kent, is een andere kwestie; om tot exacte kennis te komen behoeft een burger niet meer te doen dan de perio diek gepubliceerde salarisschalen opvragen. Men moet dan alleen nog rekening ermee houden, dat de overheidspensioenen in doorsnee beter geregeld zijn dan die in het bedrijfsleven en dat zij het in afnemende mate ook de kinderbijslag wat verder gaat. NIETTEMIN LIGT ER DE KLACHT, nu ook van de heer Loerakker, dat er van de openbaarheid van inkomens weinig terecht komt. Dat is waar. De enige weg waarlangs die te realiseren zou zijn, is die van de openbaarheid van fiscale gegevens, zoals deze in enkele lan den bestaat. Het voordeel is dan dat niet alleen de inkomens, maar ook de vermogens openbaar worden, daar het een zonder het ander op meten met twee maten zou neerkomen. Voor een eerlijk en objectief oordeel inhoeverre men dan over de juiste gegevens beschikt om een rechtvaardiger verdeling van wel vaart of welvaartvermindering te kunnen nastreven, moet dan ei genlijk ook nog bekend worden, welke inspanning iemand verricht om zijn inkomen te verdienen of zijn vermogen te vormen. Bij de kritiek op de consumptie-, produktie- en prestatiemaat schappij wordt namelijk door sommigen graag en met voorop ge zette bedoelingen over het hoofd gezien, dat er een relatie moet blijven tussen inspanning en beloning; dat zonder die relatie de ver deling van produktie en bezit ook niet rechtvaardig zou zijn. Nu blijken zie rapporten over werkclassificatie, over het wegen van taken bij het onderwijs e.d. metingen inzake iemands in spanningen een zeer moeilijke zaak te zijn. De rapporten van deskun digen vallen altijd meer op door hun omvangrijkheid dan door hun duidelijke conclusies. We weten hoe sommige grote inkomentrekkers niets willen verande ren; we vermoeden dat monder egoïstische anderen vrezen, dat bij het streven naar een ander inkomensbeleid alleen maar gelet zal worden op naakte bruto-getallen. Misschien is er door aan die vrees tegemoet te komen, meer schot te brengen in de slepende kwestie. Weeroverzicht zonni9 mis* 19 temperaturen luchtdruk in millibaren c2-ï opklaringen hagel warmtefront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw t-t kou-front L lage-drukgebied Trr^regen 2^3 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een kleine randsto- ring die gisteren ten zuiden van Ierland lag trok vanmorgen over ons land en veroorzaakte voornamelijk in het midden en zaïiden van ons land enige re gen. De bij de storing behoren de bewolking zorgde er voor dat de nachtelijke uitstraling gering was. De min. temp. lagen over al boven het vriespunt in te genstelling tot de voorafgaande nacht. Morgen zal een volgende Oceaan storing het weer bij ons gaan bepalen. Deze storing, die van morgen boven het zeegebied ten zuiden van Groenland lag en naar Zuid-Scandinavië trekt, zal de wind doen toenemen en in de loop van de dag regen of motregen brengen. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Hier en daar wat regen of motregen en enige stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: van 3-7 gr. Max. temp.: var. S-I2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Deelen Eclde Elndhovt Den Heli rpgm mint ZUrlch Ca*a Elanca Istanbul La* Pulmat New Vork Tel-Avlv Chcrles van Engeland en de 22-jarige Lady Jane Wellesley, dochter van de hertog van Wellington, nemen deel aan een jacht- ir.,f cp patrijzen op een landgoed van de hertog inde buurt van Spaanse stad Granada. Sinds oktober 1972 lopen er geruchten Afrikaanse hevrij'tlings- beweffintïen ROME (AFP) —De Afrikaanse bevrijdingsbewegingen kunnen rekenen op toelating tot de ver gaderingen en andere activitei ten van de .FAO, de voedselen landbouworganisatie van de VN k-i ma. Een resolutie van die strek king is gisteren goedgekeurd door een FAOcommissie en zal volgende week worden voor gelegd aan de plenaire confe rentie van de FAO Alleen Frankrijk en Engeland verzetten zich ertegen. Portugal is geen lid vah de comfhtssle. Het besluit gooft uitvoering aan een resolutie van de social? en economische raad van de VN, die de VN-organen vraagt een regeling te treffen die de be- vrindingsbewegingen in staat stelt deel te nemen aan de bj- raadslagingen aangaande "Twh

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9