KINDERAFDELING ELISABETH" EEN PARADIJSJE OP ZOLDER" NIEUWE RIOLERING IN GEDEMPTE TREKVLIET stad Met ket oog gericht op beterschap 55 55 Zoeterwoudenaar wil autopool op touw zetten Verlanglijst Vlieland Leidse bioscopen Opstand den zwaardvechters Geen Halleluja voor drie duivels Cabaret PAGINA 3 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT Leiderdorp „Hallo, Jaap, Truss, Jacqueline, Henk en alle andere kinderen, kom maar in de crèche wanneer pappa en mamma op be zoek zijn. Tot zo!, 3e verdieping". Een vrolijke mededeling op de glazen deur van vleugel F, vijfde etage, op daktuinhoogte. Zoiets is niet tegen dovemans oren gezegd, want vooral op de woensdagmid dagen is het van 2 tot tegen 5 uur in de crèche een bezigzijn van belang. Ouders die de zieke patiëntjes komen opzoeken hoeven op de duur de meekomende broertjes en zusjes niet eens meer naar beneden te sturen, die vinden de weg vanzelf. Dit geldt trouwens alle kinderen van alle bezoekers in het hele ziekenhuis! Wat ons verhaaltje betref, blijven we evenwel op de vijfde verdieping van het St. Elisabeth-ziekenhuis, waar de bijna 50 kinderen in de leef tijd van één tot veertien jaar een zee van ruimte hebben. „Hier kun je gewoon leven met de kinderen", zegt zuster J. Kooyman, hoofdverpleegster van de kinderafdeling, als ze de situatie hier met die van het oude gebouw aan de Hooigracht vergelijkt. Daar boven is het allemaal zo plezierig mogelijk. Als je niet op de bedjes let, heeft deze afdeling met de slingers, de papieren bloemen, de meters opgeplakte prentbriefkaarten en de kindertekeningen aan de wanden meer weg van een stel gèzellige klaslokalen. De opge ruimdheid straalt je tegemoet, maar de ondertoon staat ergens op een felicitatiekaart te lezen: „Ik wens je van harte beter schap.." -Het gehele personeel op deze mo derne afdeling, zowel verple- gend als verzorgend, is op de kinderen ingesteld. Het is een afdeling waar de persoonlijke verantwoordelijkheid sterk geldt: 1 bij de geringste fout is er geen kind dat je waarschuwt. Ver pleegsters die hier komen wer ken, worden eerst speciaal „bij geschoold": „de eerste dagen staan hun handen gewoon scheef", heeft zuster Kooyman ervaren, „maar daarna is men al gauw best op dreef". Sinds 1 november hebben de kinderen een eigen vertrouwensvrouw': Fransje Ingelse. Zij is de eerste observatrice, die vroeger spel- leidster heette. Fransje draagt een geel „complet" en mag als enige van het vrouwelijk perso- neel sieraden dragen, „omdat ze zoveel mogelijk op een ge woon mens moet lijken". Mej. Ingelse heeft haar opleiding 4 jaar (Nijverheidsonderwijs) XX ze was toen lerares kinderver zorging en -opvoeding. Vervol- gens kwam ze een jaar in oplei ding in de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis: daarna mag je ...e observatrice noe- Franse Ingelse is een Vraagbaak voor de kinderen, ze observeert, houdt de patiëntjes bezig en vangt ze op. Daar heeft ze meer dan een hele dagtaak aan. Zus ter Kooyman vertelt, dat, naast de verpleging, in eerste instan tie alle aandacht wordt geschon ken aan de voorbereiding van allerlei ingrepen die op de afde ling zelf plaatsvinden: vanaf de- prik, foto's, onderzoeken (ook EEG, isothopen en laborato riumwerkzaamheden) tot prepa ratie voor een operatie toe. „We doen hier niets „zomaar", we vertellen de kinderen op hun ei gen niveau wat we met ze gaan „xdoen", aldus zuster Kooyman. Zelden hoor je hier een huilend kind; ze zijn altijd met iets be zig. Zuster Kooyman: „We pro beren de gezinssituatie zo goed y mogelijk te benaderen: er 'wordt ontbeten, gewassen en ^bedden verschoond. Na de kof- 'fie ontstaan allemaal activitei ten, zoals in deze tijd St. Nico- ;"laas en zwarte pieten maken. Verder wordt er geverfd, ge- knutseld en niet zelden tref je voetballende jongens aan. Zoiets kost soms een lamp". Het zijn bezigheden die zuster Kooyman en haar collegae in de beste stemming houden, 's Zomers kunnen de kinderen, die van het overige ziekenhuisleven totaal .niets merken, op het brede dak- - balkon. Deze zomer werd een kinderbad aangeschaft, er is al .Jekker geplonsd. „We zijn van plan, buiten op het terras een speelplaats aan te leggen met zandbakken, schommels en an- der tuig. Tenminste, als er geen Veranderende kinder geneeskunde budgettaire bezwaren zijn", hoopt zuster Kooyman. „Budgettaire bezwaren" is een begrip dat binnen de zieken huiswereld steeds meer inbur gert. Dat hebben we vorige week nog op het symposium kunnen vernemen. Verpleging kost handen vol geld. In vleu gel F was de baby-afdeling ge vestigd: „een paar maanden hebben we er met 4 of 5 baby's gezeten. Daar kun je geen hele stafbezetting continu voor op de been houden. Daarom is die af deling gesloten, de baby's zijn verhuisd naar C en verblijven daar samen met de isoleerafde ling. Alles gebaseerd op econo mische gronden", legt zuster Kooyman uit. In dit verband spreekt kinderspe cialist dr. S. E. Bos van een „veranderende kindergenees kunde": „door familieplanning is het totaal aantal kinderen, dat per jaar in ons land wordt geboren, afgenomen en dit aan tal zal nog verder teruglopen nu de meeste kinderen uit de na oorlogse geboortegolf gehuwd zijn en dus ook het aantal huwe lijken gaat afnemen. Deze ver mindering van het kindertal vindt nu al zijn weerslag in de kindergeneeskunde en ook bv. in het kleuteronderwijs. Ook het aantal (kinder)ziekten dat een ziekenhuisopneming noodzake lijk maakt, is gedaald. Daarbij komt, dat wij erop uit zijn kin deren zoveel mogelijk polikli nisch te behandelen, zodat de nadelige scheiding van moeder en kind zoveel mogelijk wordt vermeden". Wat de baby-afde ling betreft is er minder ruimte nodig door het gebruik van de anticonceptiepil: verhoudingsge wijs zijn er (bijgevolg) ook minder zieke baby's. Op de afdeling vinden we verpleeg- eenheden van vier bedden met daartussen speelruimten. De kleinste patiëntjes liggen zo dicht mogelijk in de buurt van het „centrale zenuwstelsel", de balie van waaruit de toedracht op de afdeling wordt geregeld en waar ook de nachtzuster waakzaam resideert* De speel ruimten hebben niets„zieken- huisachtigs". De muren worden beschermd door borden waarop de jeugd mag kliederen en zich uitleven. Op gezette tijden zie je een clubje rond een tafeltje zit ten, lepelend in de soepkomme tjes of in afwachting van het di ner dat voortreffelijk wordt vef- zorgd. De kinderen houden zich groots. Een knaapje met pleis ters boven de lippen houdt al maar de klok in de gaten. Iedere zuster wil weten waarom. „Nou, dat vind ik leuk". Hij doelde blijkbaar op het verspringen, eens per minuut, van de grote wijzer. Een meisje van zeven is aan de stembanden geopereerd. Al tien dagen lang heeft ze niets gezegd, omdat ze dat niet mag. Ze heeft een leitje bij zich om vragen en antwoorden op te schrijven. Gisteren mocht ze voor het eerst even „piep" zeg gen. Voor het overige zwijgt ze, tot nader order. „Ongelooflijk", verbaast zuster Kooyman zich, „zo knap als die meid dat vol houdt". Ton Pieters In de speelruimten lussen de ver- pleegeenheden mogen de jonge patiëntjes er gerust een potje van maken. De meubelstukken kunnen er tot de meest uileen lopende gebruiksvoorwerpen worden omgetoverd. Zo zagen we een bank, die even later de aan blik van een wasmachine had. Een verblijdend aspect van een veranderende kindergeneeskun de. Foto onder. Bezoekuur: zor geloos hoogtepunt van een (kin der jziekenhuisdag. De bezoek uren zijn zeer ruim genomen: van 3 uur tot half 7. Vooral ook bedoeld voor de allerkleinsten, die niet buiten moeder kunnen; zeker niet in een vreemde om geving. De staf heeft op deze manier ook meer tijd om met de ouders te praten. Foto boven. (Foto's Theo Ringers). LEIDEN In vormingscen trum „Troef" wordt van avond een informatie-avond georganiseerd door de VVDM. Gesproken zal wor- den over o.a. dienstweigeren, uitstel vragen en het ver- band tussen maatschappij en leger. Na de inleiding zal er over deze punten gediscus sieerd kunnen worden. Aan vang 20.30 uur. LEIDEN Over enkele dagen zal een begin worden gemaakt met de aanleg van een riolering in de gedempte Trekvliet. De werkzaamhe den sluiten aan bij het aanleggen van een nieuwe riolering in de G roenhovenstraa t. Vanaf de Groenhovenstraat werkt men in de richting van de Telders- kade. De nieuwe riolering die in het zandbed van de gedempte Trekvliet komt te liggen, wordt ter hoogte van de Telderskade aan gesloten op het bestaande rioleringssysteem. Vervolgens pakt men het noordelijke gedeelte van de Trekvliet (tussen Groenhovenstraat en Haagweg) aan. Dit omvangrijke karwei waarvoor 180 werkdagen zijn uitgetrokken wordt door de firma G. Visscher uit Leiderdorp uitgevoerd. De kosten van de nieuwe riolering zullen 1.147.704 bedragen. Hiervan komt een deel voor rekening van Rijkswaterstaat. Tevens wordt een nieuwe waterleiding aangelegd en aangesloten op de huizen aan de Rijn- en Schiekade vanaf perceel 77 tot de Haag- weg. Tenslotte zal de verkeerstechnische aansluiting van de Witte Singel op het Noordeinsplein worden verbeterd. Als gevolg hiervan zal het standbeeld van Rembrandt een tiental meters verplaatst worden. LEIDEN Burgemeester en me vrouw Vis hebben gisteren een bezoek gebracht aan de heer en mevrouw H. W. Marks-Paats. Het echtpaar was gisteren 60 jaar getrouwd. Al die jaren heeft net echtpaar (hij 84, zij 83 jaar) op de Morsslraat gewoond. Zij kregen 4 kinderen, waarvan er I gestorven is. Ze hebben 7 klein kinderen en 15 achterkleinkinde ren. De burgemeester nam voor het diamanten bruidspaar een fruitmand nee. Tr zal geen groot familiefeëst worden gehouden en ook een 'familiecadeau blijft uit. „Ach. ik heb alles wat mijn hart je begeert", zegt de bruid. ZOETERWOUDE „Nu het steeds duidelijker wordt, dat we deze winter zuinig moeten zijn op onze energie, is het mis schien goed iets te gaan doen, wat eigenlijk al veel eerder had kunnen gebeuren, n.l. het orga niseren van een AUTO-POOL". Dat schrijft de heer R. C. v. d. Maaten aan zijn dorpsgenoten. Hij zegt verder dat velen die werken buiten het eigen dorp elke dag met lege zitplaatsen in hun auto daarheen rijden. Zijn idee is nu als -volgt. Men geeft aan hem op: 1. naam, adres en eventueel het telefoon nummer. 2. het werkadres. 3. hoe laat men per auto uit Zoe- terwoude vertrekt en hoe laat men 's avonds weer naar huis gaat. De heer v. d. Maaten hoopt dat er dan een lange lijst ontstaat met alle nodige gegevens. Deze zal in bet dorp worden rondge stuurd. Het wordt dan verder aan het initiatief van de lezers overgelaten om contact op te nemen met die dorpsgenoten, die gezien hun werktijd en - plaats geschikt zijn om voor taan mee samen te rijden. De heer v. d. Maaten woont Lothe 23 iel. 2194. Hij ziet in de auto- pool vooral een enorme uit komst als straks de benzine op de bon gaat. Amaryllis met sierpot 4 kruiden kweekboekje Plantenspuiten vanaf Planten-zonnescherm Sierlijke plantenhanger Sterk verplantschopje Kamer-kweekkasje, kompl. Gezellige tuin-molen Poezemandje met hoes Hondeflikjes met een gratis longdrinkglas Volièreverwarming v.a Dieren-transportmand Zaad-water-automaat v.a. Verwarmde drinkbak Leuk hamstermolentje Vogelvoeder-muurhuisje Aqua-bodemstofzuiger Aquarium-luchtpompje Kamerthermometer vanaf 4.45 29.50 25.95 5.45 18.45 2.25 14.50 3.95 9.95 3.50 i EEN WINKEL VOL IDEETJES. fuj. Tin I0t» (01710) LEIDEN Slechts één prolongatie deze week in de Leidse bioscopen. Voor de zesde achtereenvolgende week vertoont CAMERA de „menselijke" western „Once upon a time in the west". Voor de kinderen heeft dit theater deze week „Dik Trom en zijn dorpsgenoten". Het wel en wee rond het enige jaren geleden door ex-Beatle George Harrison georganiseerde „Concert of Bangla Desh" is te zien in de nachtvoorstelling. Bud Spencer excelleert deze week weer in LUXOR met de film „Geen halleluja voor drie duivels". LIDO heeft deze week een film, die de „Opstand der Chinese zwaardvechters" tegen Japanse indringers behandelt. Het heeft lang geduurd maar eindelijk is hij dan in Leiden, de alomgeprezen film „Cabaret" in STUDIO. De hoofdrol wordt op voortreffelijke wijze vertolkt door de dochter van Judy Garland, Liza Minel- li. TRIANON komt deze week met de iantste uit de serie fu turologische films rond de „Apenplaneet". REX heeft deze week „Vreemd gaan in de baas zijn titd" in zijn theater. Twee moordende circussen LIDO De films, die onder de populaire naam „karate- films" vallen, worden mo menteel door een groot bios- copenpubliek als het ware aanbeden. Het is onbegrijpe lijk. Het zijn qua vorm en inhoud de meest eenvoudige en eenzijdige producties, deze vechtfilms. „De Opstand der Chinese Zwaardvechters" (een niet-passende vertaling van de niet passende titel Beach ef the war Gods") behoort absoluut tot de slechtste. Vechter., moerde*, bloed, dat zijn de basiselementen. Het zijn ditmaal twee moordende circussen (de Japanse indringers tegen de Chine zen) die door de hele film trekken. De meest ongelooflijke en weerzinwekkende staaltjes van oosterse vechtkunst worden op het steeds roder wordende witte doek vertoond. Het „top punt" wordt wel bereikt, wanneer enkele sublieme acties van de topspelers vertraagd worden getoond. Hoewel de vergelij king met voetbalverslagen op de tv gedeeltelijk mank gaat, worden ook hier nu de „grofste overtredingen" overduidelijk gebracht. Spencer zonder Hill niet tot zijn recht LUXOR Wie aan Bud Spen cer denkt, denkt met wee moed aan zijn films met Te rence Hill als zij samen de vier vuisten van de duivel vormen. Waarschijnlijk is men door deze successen- reeks verwend geraakt. Wan neer men de flegmatieke Bud Spencer in een „one- man show" ziet, zoals in „Geen halleluja voor drie duivels" komt men onwille keurig tot de conclusie dat hij zonder zijn Terence nau welijks tot zijn recht komt. Men heeft deze film geprobeerd iets van de humor van het tweetal mee te geven maar men is daar nauwelijks in ge slaagd. Ook de onheilspellende sfeer die een Sergio Leone weet te creëren, is nauwelijks voelbaar hoewel men. vooral in het begin van de film, daar toch echt zijn best op heeft ge daan. Vermoedelijk is de olijke kop van Spencer niet geschikt voor dit genre. De film „Geen halleluja voor drie duivels" handelt over de strijd in Amerika tussen de Noordelijken en de Zuidelijken. Eli (Bud Spencer) wordt hierin voor de keuze gesteld: hangen of vechten. Hij koos voor het laatste. Begrij pelijk overigens. Liefhebbers van constante actie kunnen be ter thuisblijven; zij komen pas in het laatste half uur aan hun trekken. Speelsheid en dreiging wisselen elkaar af STUDIO Christopher Isher- wood schreef min of meer uit eigen ervaring als Engels leraar in het woelige Berlijn van veertig jaar geleden „Goodbye to Berlin". Het werd een toneelstuk van John van Druten. Via film en Broadway-musical werd het boek de basis voor de musicalfilm „Cabaret" De film toont het Berlijn van 1931, zorgeloos zich overgevend aan decadent genoegen, vol van creativiteit maar ook met rellen en opstanden. Aan de achterdeur Hitler met zijn SA, die intussen al begonnen was met brute intimidatie tegenover Joden. Slechts met enkele toetsen worden de politieke gebeur tenissen aangegeven, maar zij leggen toch een beklemmende dreiging over het verhaal. De scènes in de nachtclub om Sally Bowles, de idylle van dit vrijgevochten naar filmroem hunkerende danseresje met haar kosthuisgenoot, de leraar Engels, de tragische liefdesaffaire tussen een playboy en een dochter van een warenhuiseige naar. Zij worden allen op een perfecte manier door regisseur Bob Fosse weergegeven. Elke historische les heeft een kwarteeuw nodig om weer verge ten te worden. „Cabaret" haalt deze op een speelse manier nog ««eer eens op in de tonen van hoe politieke apathie boze gevolgen kan hebben. De leraar keert naar zijn land terug en Sally, zijn vriendin, blijft, want zij sluit de lieve oogjes graag voor wat onontkoombaar blijkt te worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3