Eerst en boek over Ekseption dan Rick er uit Vanavond Mash, Hec en Sonja TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND NCRV-première opera Death in Venice RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 (Van onze showredactie) Eigenlijk een vreemde gang van zaken. De Goolse journalist Frans v.d. Beek verzamelt ma teriaal over een boek over Ek seption. Tegen de tijd, dat het moet verschijnen, wordt de be zielende leider van deze pop groep, Rick v.d. Linden, aan de kant gezet. Men houdt dit voor de buitenwacht verborgen tot het boek op de markt is ver schenen. Ofschoon uit in dit boek opgenomen gesprekken blijkt, dat 't niet allemaal pais en vree was tussen de heren, krijgt men toch als lezer lichtelijk het gevoel bij de neus genomen te worden. Zoals uit dit boek ook duidelijk wordt, gaat het leven van een popster niet over rozen. Talent, wereldfaam en ruime financiën vormen geen garantie voor een gelukkige bedrijvigheid. Teleur stellingen en ontgoochelingen verbitteren de zoete smaak van de roem. Uit dit boek krijgt men trouwens het idee, dat de voortdurende ruzies als oorzaak hadden, dat iedereen de baas wilde spelen, dat de geboren lei der Rick geen maat wist te hou den in zijn heersersdrartg en dat alle ex- en huidige leden van deze popgroep blijkbaar het be sef missen, dat geen groep rede lijkerwijs in stand te houden valt als niet iedereen bereid is terwille van het team van eigen voorkeuren af te zien. Frans van der Beek tekende het levensverhaal van deze vrij unieke groep op. Hij sprak met Rick van der Linden, Rein van den Broek, Jan Vennik, Cor Dekker en Pieter Voogt en be zocht de ex-leden Peter van Leeuwe, Dick Remeling, Steve Allet, Huib Kampman, Mi chel van Dijk, Dennis White- bread, Rob Kruisman en Tim Griek. Hij maakte het iboek compleet door ook manager Nico Spring in 't Veld en de twee roadmanagers van de groep Henk van der Lely en Rene Kilsdonk te laten praten. Gezien de vele namen was het een druk komen en gaan bij de Ekseption. De verschillende leden en ex-le den laat hij praten over het ont staan van de Ekseption en over de moeilijke weg die ze gingen na:ar wereldfaam. Men geeft oordelen over elkaar als mens en als muzikant. Zonder schroom wordt verteld door de Rick, de gewipte leider huidige leiders waarom de ver schillende mensen' zonder par don uit de groep zijn gezet. Ekseption tijdens een tv-opname De verhalen zijn bijzonder aar dig al zullen ze voor de fans, de meest geïnteresseerden in het boek, weinig nieuws bevatten. Het boek is rijkelijk, meer dan 50 procent, geïllustreerd met fo to's en tekeningen. Fraaie en minder fraaie. Het is jammer dat de lay out van het boek slecht is. De interviews staan in een volstrekt onlogische volg orde. De foto's lijken er wille keurig aan te zijn toegevoegd, hebben meestal geen duidelijk of helemaal geen onderschrift en slaan bijna nooit op het verhaal waar ze bij staan. Waarschijn lijk een gevolg van de snelle op maak in verband met de drei gende ruzie. Het eerste interview is het le vensverhaal van Pieter Voogt. de drummer, die slechts enkele maanden deel uitmaakt van Ek seption. De foto's bij dit op zich zelf goede verhaal, dat alleen over Ekseption gaat, tonen de groep in een zeer pril stadium toen alleen Rein van den Broek er bij zat. In het daarop volgen de hoofdstuk is Jan Vennik (saxofoon) aan het woord. Van hetzelfde laken een pak. De der de in de rij is Cor Dekker, de gitarist. Hij is een oude getrou we, blijkt uit hetgeen hij vertelt. Bij dit verhaal staan wel recen- nair vandalisme. Ook hier zijn te foto's van de groep, de onder- voorbeelden van. schriften ontbreken echter, zodat Peter van Leeuwe werd uit de de belangstellende lezer nog moet raden over wie het gaat. Hierna volgen interviews met Rick van der Linden, orgel, en Rein van den Broek, trompet. Ze vertellen het ontstaan van de groep, verklaren de muzikale richting en maken hun opvatting over een popgroep duidelijk. Bezwaren Gelukkig heeft Frhns van der Beek alle bezwaren die Rick te gen Rein heeft en omgekeerd zonder er doekjes om te winden overgenomen. De verschillende uitlatingen over en weer. zeggen veel over de sfeer in de groep. Het blijkt duidelijk dat Ekseption een buitenbeentje is tussen de Nederlandse popgroepen. Het is een club van vaktechnici. Men sen die volkomen verschillen, die elkaar niet gekozen hebben om hun leuke smoeltjes. Ze zijn bijeengeraapt om hun muzikale kwaliteiten. Of ze daarnaast ook nog vrienden zijn tis nummer twee. Het gevolg daarvan is een beweging die gemakkelijk een dieptepunt kan bereiken en kan eindigen in vechtpartijen of ordi- Rein v. d. Broek denkt veel groep gezet, omdat hij als grap een ei tegen het plafond van een hotel gooide. De angumentatie om Dick Remeling zijn congé te geven was ongeïnteresseerdheid. Dick en Peter werd verweten dat ze vaak te laat kwamen, dat ze hun paspoorten vergaten als de groep op tournee moest. Wie niet werkt kunnen we niet ge bruiken, redeneerden Rick en Rein. Dus er uit. Dat het ernstige gevolgen kan hebben, van de enen op de ande re dag van aanbeden popster tot werkeloos burger te degraderen blijkt uit het verhaal dat Frans van der Beek uit de mond van de verbitterde Huib van Kam pen, eens het middelpunt van de groep, optekende. Hij zegt: „Op een zondagmiddag kwamen de jongens bij me thuis en vertelde dat de band was opgeheven. Ik reageerde zeer emotioneel. Toch zijn ze daarna doorgegaan zon der mij. De reden daarvoor heb ik nooit gehoord. Het kwam hard aan, omdat de band voor mij altijd nummer één was. Het was alsof de wereld voor mij verging. Ik zal het mijn hele leven als een zure zaak ervaren. Bij het zien van een film over Ekseption komt het allemaal weer boven. Jet moet ook bedenken dat Rick bij Ekseption kwam via een bandje dat ik op school had op gericht. Rein vroeg hem bij ons te komen. Sindsdien heeft hij zich langzaam naar voren weten te dringen. Vorig jaar ben ik on der doktersbehandeling geweest. Ik kon er niet meer tegen. Hy pernerveus. Ik werd gek. Lag met koptelefoons op de grond. Nu ben ik daar gelukkig over een". Uit alle verhalen blijkt dat Rick van de Linden niet zo'n geziene jongen was. Ex-lid Tim Griek zegt hierover: ,,We hebben des tijds lang zitten dubben of we hem er uit zouden halen, want iedereen vond hem onsympa thiek. Hij heeft een jaar op de nominatie gestaan om eruit ge trapt te worden". Het boek over Ekseption is een boek dat zowel door de fans als door belangstellenden gelezen zal worden. Het vertelt niet al leen over enkele popmuzikanten, maar geeft de lezer ook een in zicht hoe het er in de wereld van de popmuziek toegaat. En dat is niet altijd even zaohtzinnig. NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Wie van de drie 19.30 Mash 20 00 Journaal NOS 20.21 Columbo 21.35 Een leven in beeld NOS 22.45 Uit de kunst 23.10 Journaal 23.15 Sluiting 21.40 Hec Ramsey 23.00 Journaal 23.05 Sluting Reg. progr.: NDR: 1S.00 Sportover-I zicht. IS.30 Aktual. 18.45 andmann. 18.55 Nordschau Magazine. 19.26 Okay SIR. Im Reich der Tr&ume. 19 59 Progr. overz. WDR: S.20-8 50. 8.55—9.23. 10.30—11.00 en 11.0011 20 Schooltelevisie 18 00 Nws ui» Noordr-Weslfalen. 18.10 Okay SIR 18.40 Hier und Houte. 19.20 Die Handschuhe der Franzosen. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Recht- zaakspel. 21.45 Der 7 Sinn.21.50 Be richt uit Bonn 22.15 Journaal cd weerber. 22.30 Die Angst des Tor- manns belm Elfmeter 0.10 Journaal.' NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Motormuis 19.10 De mens en de zee 19.20 'n Gulden man 20.00 Journaal 20.21 Zevensprong NEDERLAND I NOS 11.00 De ondernemer (teleac) 11-30 Sluting 11.30 Sluiting KRO 16.02 De bloementuin 16.15 Klassewerk 17.30 Sluiting NOS 1 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 1 18.55 Journaal KRO 1 19.05 Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, meneer? 1 20.00 Journaal NOS 1 20.21 Jos van der Valk presenteert: De Berend Boudewijn-kwis 1 22.10 Brandpunt 23.00 Epiloog 23 05 Journaal NOS 23.10 Het lied van de week 23.15 Sluiting VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal NOS 20.21 Niet meer doden, lieverd, film 22.10 De ombudsman 22.40 Een man over de vloer 23.05 Journaal NOS 23.10 Sluiting DUITSLAND I (reg. progr.: NDR: 18 30 Wo die Lle-i NEDERLAND II zijn op aarde gelovige visie op ae mens en zijn bestaan 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven: ver- zoekpl. progr. 22.00 (S) Wie niet kij ken wil cabaretprogr. 22.35 Over weging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hits 13.56—24.00 Nws. HILYERSl'M II nws. (20.00 Nws: 2.05—20.15 Vandaag dit. morgen dat) NOS: 20.50 Den Haag Vandaag VARA: 21.00 (S) Rondom Strawlnsky Messiaen mod. kamermuz. In de pauze: Z1.4A-3.S0 Lezing 22.35 (S) Staal- -. kaart 33 £5 Ms. vim de» - eeuw: mod. pianomuz. 13.55—24.00' Nws. HILVERSUM III NOS: 18.00 uur Nws. 18.02 Joost mag niet eten 19.00 Nws. 29.03 Gevol machtigd: verzoekpl. progr. 20.00 Nws 20.02 EBU-Ja2Zconc. VP<RO: 21.00 Nws 21.02 VPRO-Vrljdagavond; progt met lichte i Ronnie Luiam weg uit Jackpot (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De tv-talenten- jacht Jackpot van de TROS gaat de spelregels wijzigen. Tijdens de laatste uitzending werd door het publiek als jury opnieuw de 9-jarige Ronnie Lutam als win naar gekozen. Dit ging ten koste van andere, beginnemde arties ten, die oorspronkelijk werk brachten, maar werden wegge vaagd door een jongen van 9, die Jimmy Osmond imiteerde in dienc nummer Long haired lover freir Liverpool. Dit betekende dat volgende keer (28 nov.) Ronnie weer op hel scherm mocht komen. Van de zijde van de deelnemers aan deze talentenjacht is hiertegen bezwaar gemaakt, alsmede nu ook door de Arbeidsinspectie, die hier een geval van kinderex ploitatie in begon te zien. Mede in overleg met de vader van Ronnie is besloten, dat Ron- n e niet meer zal optreden. Bo vendien verandert de TROS nu ook dc spelregels, waarin de fouten intussen zonneklaar zijn gebleken. Voortaan zal een win nende deelnemer ten hoogste tweemaal mogen optreden. Van links naar rechts Steuart Bedford, dirigent, Peter Pears, vertol ker van de hoofdrol Gustav von Aschenbach en Cornells van Zwol, die de opera ..Death in Venice" van Benjamin Britten introduceert. -rrr/Aï. - De NCRV zendt maandag de Neder.nadse première uit van de opera Death in Venice, van Bunj&min Britten, opgenomen door de BBC tijdens het Alde- burgh Festival 1973, toen de ope ra drie keer word uitgevoerd. De jonge dirigent Stuart Bed ford heeft de taak van Britten overgenomen, omdat de kompo- nist tijdens het componeren van deze opera ziek werd, na vol tooiing een zware operatie on derging en daar nu nog hinder vrn ondervindt. Britten heeft de opera gecompo neerd geheel onafhankelijk van de gelijknamige film van Luchi- no Visconti, bovendien nogal ac tueel na de recente cholera-epe- demie in Italië... Maandag, Hilversum 2, 20.20 uur. Vanavond niets dan afleverin gen, te beginnen met Ti-Ta-To- venaar en eindigend met Uit de kunst. Daar tussen op beide net ten alle bekende vrijdagavond- gezichten. Na Wie van de drie de aflevering „Hoofdchirurg wie?" van MASH. Hierin wordt Hawkeye tot hoofdchirurg be noemd in een zeer drukke tijd, maar Frank neemt dat niet. Een Inspecterende generaal vindt dat hij In een gekkenhuis terecht is gekomen, maar Haw keye vindt hij een genie. Ned. I, 19.30 uur. Leven in beeld Sonja Barend brengt vanavond weer een leven in beeld hoopt zij. Want de kandidaat, van wie het leven tot kindsbeen is uitge plozen, kan op het laatste en on herroepelijke moment nee zeg gen tegen de eer op de buis te verschijnen. De freule deed dat de vorige keer bijna, maar be dacht zich pijlsnel. Het zal Son ja maar overkomen.. Ned. I. 21.35 uur. c Zevensprong Eveneens voor de derde keer wordt Zevensprong uitgezonden, een spelprogramma met veeJ HOU HET SCHERM IN HET OOG in Nederland 11.55 Med. 12.00 Aktua. 12.16 Overheldsvoorl.Werk en wel-! zijn onze voeding op de helling. Progr. v. h. min. van volksgezond-1 held en mllleuhyg. 12.26 Med. tb.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Tross-county 13.30 (S) Steiger B: a- musementsprogr. 15.30 Nws 15.33 (S) Als dat zou kunnen: verzoekpl. progr. 17.30 Nws. 17.32 Aktua. 17.50 iS) Café-ehantant: liedjes en mug. uit de goede oude tijd. amusement en prijzen waarom vier echtparen strijden. Onder die prijzen een vakantiereis tot 6000 kilometer van Nederland. Onder de muzikale gasten Ada- mo. Ned. II. 20.21 uur. Hec Ramsey Drie maal is scheepsrecht. Ook Hec Ramsey gaat vanavond voor de derde keer de lucht in, onder de titel Het loon van de beul. Hec komt in een moeilijke situatie, want een onbekende dreigt elke dag een slachtoffer te maken, zo lang een gevange ne niet wordt vrijgelaten. Een van de kandidaten is een vrien din van Hec. Ned. II, 21.40 uur. Veel militair vertoon gister avond op de tv. Eerst in het Britse spel „Het bevel van kolo nel Keyser", waarin onder het soldateske gedoe van schreeuw lelijkerds van officieren het zin loos doden van een dier aan de orde wordt gesteld, inclusief de bekwaamheid van een comman dant. Een goed gespeeld spel was het wel, met veel acteerver- mogen en bekwaam camerage bruik gedaan, zodat er zowaar enige spanning ontstond. In dit spel sprak het geweten vóór het stellen van de daad in tegenstel ling tot de aangrijpende docu mentaire van Henk Mochel over een militair, die deels vrijwillig, deels in opdracht betrokken was bij fusillades op extremistische Indonesiërs tijdens de politiële acties in de nadagen van de tweede wereldoorlog. Als te doen gebruikelijk in dit soort werk, waarin Mochel de diepste menselijke gevoelens tot onderwerp maakt, ging hij ook in deze bijdrage van zijn hand weer uitermate omzichtig te werk. Hij laat niets aan het toe val over en legt een groot res pect aan de dag voor de inbreng van de ge nterviewde, voor diens persoonlijkheid. In een dis cussie achteraf stelde de Leids- ce psychiater prof. dr. Bastia- nen, dat er in ons land tussen de 20.000 en 40.000 mensen rond lopen, die in gevoel en geweten nog niet klaar zijn mét daden, door hen bedreven onder oorlogs omstandigheden. Getroffen door de begripsvolle benadering moet ons echter een bemerking van het hart. In haar geloofs (over) ijver noemde de vrouw, die de Pinkstergemeente leidde, de man in kwestie „een goede moordenaar". Moeten mensen,' die lijden aan een dergelijk syn droom en daarvoor nog geen op lossing hebben gevonden zich nu beschouwen als „slechte moor denaars"? Het is wellicht zinnig als Mochel op deze goedbedoelde; maar ongelukkige uitspraak nog even nader terugkomt in zijnj vervolg-uitzending over di on derwerp op 20 december. De EO verordeelt al te gemakkelijk „ongelovigen". Laat de NCRV! hieraan niet mee doen. In zijn serie gesprekken metj dichters discussieerde Wim Ha. zeu ditmaal met Habakuk II de Balker, achter wie de Twentse onderwijzer Hendrik ter Balkt zich verschuilt. Een zeer aarde- gebonden dichter, deze Habakuk II, en niet minder Twente-gebon- den. Niet alleen zijn onderwer pen put hij uit deze landstreek maar evenzeer de sfeer van zijn werk. Een verhelderend portret, onbelangrijk ook volgens Haba kuk II, die dichters onbelangrijk vindt. O.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2