VOORZITTER BILJARTBOND DREIGT AF TE TREDEN Van Abe tot Zoetemelk MOEILIJKE PERIODE DRAF-ENRENSPORT Straffen in het betaald voetbal RUDI LUBBERS 25 FEBRUARI WEER IN RING Theunissen naar Heracles m Dik Bruynesteyn: Sportwereld Russische kritiek op FIG Toto-omzet daalde fors Oefenzege Oostenrijk VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 p AMSTERDAM Er zijn in het be stuur van de Koninklijke Neder landse Biljart bond zulke ernstige meningsverschillen gerezen, dat voorzitter Frans Schimmel in zijn openingsartikel in het maandblad „Biljart" heeft gedreigd op de op 19 januari 1974 in Utrecht te hou den algemene ledenvergadering te zullen aftreden. De directe aan leiding voor het dreigement van Schimmel, was het feit, dat de penningmeester van de bond, de heer A. Schulte, vorige week plot seling aankondigde tussentijds te zullen aftreden en dat gelijktijdig de voorzitter van de commissie jeugdzaken, de heer T. K. Gruys, liet weten zich niet herkiesbaar te stellen. De penningmeester nam zijn besluit on der meer, omdat hij zich niet kan ver enigen met de opvattingen van een aan tal mensen in de bond over het uitoefe nen van bestuursfuncties en het bestu ren van de hond. „Dit is eigenlijk een soort structuurkwestie", aldus de heer Schulte. „Een gegroeide gedachtenwe- reld. die een aantal situaties mogelijk heeft gemaakt". Verder dan „u moet het aftreden van de heer Gruys en mij zien als een bedoeling om een positieve benadering van de problemen mogelijk te maken" wilde hij op de zaak niet in gaan. De heer Gruys liet het dagelijks bestuur van de bond weten dat het hem onmo gelijk was geworden op basis van ver trouwen nog verder te kunnen werken met de secretaris-penningmeester van de commissie jeugdzaken, de heer D. H. N. Even. „In de CJK is een onwerk bare situatie ontstaan door de houding van de secre*aris-penningmeester", al dus de heer Gruys. De heer Even. die telefonisch van de gang van zaken op de hoogte was ge bracht, maar nog geen afschrift had van de brief van de heer Gruys, gaf als commentaar: „Ik begrijp het niet, ik heb helemaal geen kwestie met wie dan ook gehad. Ik neem er geen genoegen mee. dat deze publikatie in „Biljart" is verschenen. Hij was er voorts over ge belgd, dat de affaire naar buiten was gekomen zonder eerst in het volledige bondsbestuur te zijn behandeld. Rondsbureau De moeilijkheden in het bestuur, die vol gens ingewijden zijn ontstaan door de houding van de bestuursleden Lageweg en Even in de commissie die een nieuw bondsbureau: had moeten voorbereiden, zijn niet van recente datum. Dat blijkt wel uit de woorden van Frans Schim mel. „Na een moeilijke periode in het bondsbe stuur was het mij gelukt door middel van een compromis beide partijen weer bijeen te brengen. Dit compromis gaf mij het gevoel, dat er wellicht weer mogelijkheden warer. voor een goede samenwerking" en „ik had vertrouwen dat de bereikte overeenkomst de basis zou kunnen vormen op een terugkeer naar betere onderlinge verhoudingen". Schimmel schrijft voorts: „Zowel in het dagelijks bestuur als in het bondsbe stuur is een situatie ontstaan, die het 'n aantal mensen onmogelijx maakt hun taak met overtuiging uit te voeren. Nu deze omstandigheden zich eveneens gaan voordoen in belangrijke commis sies heeft een aantal functionarissen geen vertrouwen meer ten aanzien van een doelmatig bestuur in de toekomst. Onder deze omstandigheden is het voor een voorzitter een onmogelijke taak de belangen van de KNBB op de juiste wijze te behartigen". Tenslotte kondig de Schimmel aan na langdurig en rijp beraad en na alle facetten nauwkeurig te hebben overwogen op de algemene ledenvergadering te zullen aftreden ten zij er zich perspectieven zouden voor doen, die de werkbaarheid in alle colle ges zouden herstellen. De verwachting is echter, dat nog voor die algemene vergadering een buitenge wone ledenvergadering bijeen zal wor den geroepen om de problemen in het bestuur te bespreken. Leen de Graaf zag een voorwaar delijke wedstrijd omgezet in een onvoorwaardelijke en ontving voorts een boete. DEN HAAG De tuchtcommis- si van de KNVB heeft een aan tal spelers uit het betaalde voet bal gestraft. De straffen zijn on der meer: Geschorst voor één bindende wedstrijd: L. de Graaf Frans Derks Leen Pfrommer AMSTERDAM - In 1948 was Dik Bruynesteyn militair, gelegerd in Den Haag. Daar begon zijn carrière als tekenaar van sportkari- katuren. Hij schetste bok ser Giel de Roode als eer ste en familieleden die over zijn schouders meeke ken, zeiden: „Nou ja, 't lijkt toch op een hóófd". Ze hadden het verkeerd ge zien want het was hele maal Giel de Roode. Dat is het fenomenale van de kunst van Dik Bruynes teyn. Zijn tekeningen lij ken, al zijn ze natuurlijk „overtrokken" want daar om zijn het karikaturen, maar degeen, die zijn jubi leumboekje (25 jaar sinds 1948) beziet, voelt intuitief dat er achter „die kop" meer steekt. Nico Scheepmaker, die het voor woord schreef voor de jubileum uitgave „Van A..be tot Z..oe- temelk" vatte het terecht sa men met „hij slaagt erin in lut tele lijnen de grootste gemene deler van iemands persoonlijk heid uit te beelden". Zie daar toe bijv. Hans Eykenbroek, Frans Derks, Jan Cottaar, Eu- sefbio, Levitan, Jan Hein Don- ner, Jo Moerman, Mohammed Ali, een greep uit de veelheid want Dik Bruynesteyn heeft zijn onderwerpen over bijna de ge hele wereld nagejaagd, om dan razendsnel lijnen te schetsen die later haarfijn worden uitge werkt. Voor dit heerlijke boek heeft hij de meeste tekeningen opnieuw gemaakt om up to date te kunnen zijn. Hij heeft bij deze selectie ook geestige, pun tige of zeer waarheidsgetrouwe teksten bij geschreven, die het geheel tot een kostelijk bezit maken, fraai uitgegeven door Uitgeverij Luitingh b.v. te La ren. Eén opmerking: enige na men zijn verkeerd geschreven, maar zelfs dat geeft niet want ook zonder namen weet ieder een die enigszins thuis is in de sportwereld wie het is. Bewijs, hoe sterk Dik Bruynesteyns ka rikaturen zijn. Een drietal karikaturen van Dik Bruynesteyn dat voor zichzelf Rudi Lubbers komt voor het eerst sinds zijn ontmoeting met Cassius Clay weer in de ring. Ditmaal tegen een iets minder gereputeerde tegenstander. Van onze sportredactie AMSTERDAM Na zijn gevecht tegen Cassius Clay op 28 okto ber heeft de Nederlandse zwaargewichtkampioen Rudi Lubbers enige tijd rust geno men. Onlangs is hij weer met de training begonnen, want hem wacht op 25 februari een be langrijk duel. In de Ahoyhal te Rotterdam bokst Rudi Lubbers dan tegen de Amerikaan Terry Daniels, hoog genoteerd op de internationale lijst. Transol bleef ongeslagen DEN BOSCH Transol heeft zijn ongeslagen positie in de eredivi sie basketbal kunnen handha ven. De Rotterdammers, die morgen uitkomen in het belang rijke duel tegen Levi's, wonnen de moeilijke uitwedstrijd tegen EBBC met klein verschil. De Bosschenaren, morgen tegen stander van Raak Punch,verloor met 81-78. In een tweede compe titieduel won Frisol gisteravond met 84-80 van DED. Weer verlies ijshockeyers OSLO —Het Nederlandse ijshoc- keyteam heeft in Oslo ook de tweede vriendschappelijke wed strijd tegen Noorwegen verlo ren: 0—3. De tussenstanden wa ren 0—1 00 en 0—2. De ont moeting, die eerder werd ge speeld, hadden de Noren gewon nen met 120. De wedstrijd werd bijgewoond door 2500 toe schouwers. TOKIO De 34-jarige Rotter dammer Loek Hollander is in Tokio gegradueerd tot zesde dan in het karate. Hollander is voorzitter van de Europese kyo- ku shinkai kan karate organisa tie. RIO DE JANEIRO Pele zal in 1974 in elk geval niet voor Bra zilië deelnemen aan het wereld kampioenschap voetbal. Pele zal echter wel in West-Duitsland zijn als commentator voor de televisie. MELBOURNE Wim Cuypers zakte tijdens de wereldkam pioenschappen skeet in Melbour ne naar de veertiende positie met 189 punten. Wereldkam pioen werd de 26-jarige Rus Vladimir Andrejev (196). Mar- tien van de Manakker finishte op 182 punten en Ere Swinkels met 180. EMMEN Uitstagen tweede ronde Danloruschaalctoernool zijn: Cardoso (Braz) Kalöhbrennor (J-S1) 01: Weiehert (W-Dtd) Laznrevlc (J- Sl) 1-0: Tlmimer (Ned) Bruinen berg (Ncd) 0.&A.6: V.d Glessen (Ned) Knrakas (Hong) 0-1. chert en Kalchbrenner 1.5: 4/5. Car doso en Bruinenberg 16/7 Timmer en Lazarevlc 0,5; 8 V D. Glessen 0. Almelo De Almelose eerste divisie-club Heracles zal de 34-jarige Bert Theunissen die in Bern woont, contracteren. De komst van Theunissen, die momenteel nog onder contract staat bij Young Boys, is mogelijk gemaakt door een niet met name genoemde sponsor. De verbintenis van Theunissen met Heracles dat hem vanaf begin december zal kunnen opstellen, loopt tot aan het eind van dit seizoen. Daarna zullen de par tijen bezien of het contract dan niet zal worden verlengd. Bert Theunissen speelde al eerder een seizoen bij Heracles dat hem destijds overnam van DOS. Hij begon zijn voetbalcarrière bij Vitesse. Theunissen zal in Zwitserland blijven wonen en na elke wedstrijd terug keren naar Bern, v aar hij een bloeiende ra dio- en televisiezaak bezit. (FC Den Haag) en een boete van 100, geschorst voor één bindende wedstrijd voorwaarde lijk: S. Walbeek (Sparta) en een boete van 150, E. Schaaf- stra (AZ'67). Drie spelers van ADO in honkbalteam Den Haag Het Nederlandse honkbalteam zal van 25 novem ber tot en met 10 december in Havanna deelnemen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap. De andere equipes komen uit: Cuba, Costa Rica, Panama. Venuzuela, Colombia, Mexico, Nederlandse Antillen, Porto Rico De nationale selec tie, die inmiddels naar Cuba is vertrokken, bestaat ut de vol gende spelers: boom (ADO) Bocke Vakker Raak/N i col») Carol do Vrle» (Luydu/GlanU). Kees WIJdekop (Luljcks GlanU). Achtervanger*Hans Augusttnus (Sparta). Bcrtll Haage (Tex/Town Tigers), Bart Seldel (Orwo/HCAW). Binnenvelders: Harm Horeman (Seho- ten/Rucanor). Jaap Bijl (ADO). Henny J enken (UW), Jelle Po sim a (OWO), Jlmmy Sl'-vnl (Scho- len/Ruc-anor). Fnuik Smit (Uiyrfca C.lonts), Arnold Smith (Or wo/HCAW). Bul terw elders: Barry Eljgendant (ADO), Wlm Hagemnn (Or wo/HCAW) en Hamilton Richardson (Sparta). Coaches: Charles Urbnnus en Nol Houtkamp i MOSKOU l!et Russische staats- persbureau Tass heeft de beslis sing van de internationale gym- nastiekfederatle (FIG) om het aantal landen bij de komende Olympische spelen terug te brengen tot twaalf, fel aange-J vallen. De daarvoor uit te slui ten landen zullen op subjectieve manier worden aangewezen, al dus Tass. Bovendien vond het bureau dat hierdoor „de grote ontwikkeling van de turnsport in vele landen zal worden geremd". De beslis sing van de FIG om bepaalde oefeningen niet te verbieden kreeg daarentegen steun. Een eventueel verbod zou „de crea tiviteit van deelnemers(sters) danig kunnen hebben bedreigd". Arthur Gander, president van de FIG werd heftig gekritiseerd op grond van zijn gedragingen tij dens het in Rotterdam gehouden congres. Daar werd ccn voor stel van Rusland om Zuid-Afri- ka uit de federatie te stoten, af gewezen. JOHANNESBURG Arthur Ashe (VS) heeft de halve finales he- renenkelspel van de open Zuid- afrikaansc tenniskampioen schappen In Johannesburg be reikt. De Amerikaanse tennisser won in drie sets van de Zuid- afrikaan Hewitt: 6-3, 7-6 en 6-3, Cruyff nu al populairste voetballer MADRID Johan Cruyff, de nieuwe ster van FC Barcelona, is door het Madrileense blad „El Pueblo" uitgeroepen tot de populairste voetballer op de Spaanse velden in het jaar 1973. Barcelona zelf heeft op dit mo ment cok reden tol tevreden heid: sinds het debuut van Cruyff is het sUr'ion elke keer uitverkocht geweest. Het gemid delde aantal toeschouwers bij de thuiswedstrijden van de Ca talanen ligt rond de 90.000. Franz Hasil nam in de oefenwed strijd van het Oostenrijkse elf tal twee doelpunten voor zijn rekening. WENEN Ter voorberei ding op het beslissende treffen tegen Zweden, op 27 november in Gelsenkir- chen, in de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, heeft Oostenrijk in een oe fenwedstrijd een ruime overwinning van 8—0 be haald op Post/Hinteregger. De doelpunten werden ge maakt door Hasil (2), KrankI (2), Jara, Gom- basch, Koegelberger en Stering. Tij is Hilversum Kelljk ook e eerste start van de tien dra verijen op de vierde autoloze zondag Is op Hilversum om halt twee. Chlmpanseeprljs: Lerry Bulten- Centaurprljs: Leo ArcUc. Lan ge Ros en Lttanl. LeerlliiKevkumploenschap I: Ideal Prise. John Arela en Frits W Cobraprljs: Grand Geste Don Cam 11 In en Hilda Z. Leerlingen kampioenschap II Jacob R. Enterprise Hollon- dla en Hannibal Revanche der Vierjarigen: Ka rei Duke. Keen Speed en Koos Verkerk. Dlnosnurusprljs: Jean Bul'ien- zorg. Kwiek van Ata en Joris Hagheweyde. Leerllngenkamploenschap III: Jacco Buitenzorg. Ido Hano ver en Hlggens Dalmprljs: Idool Vredenhof. Hup en Jheronlmus. Clnchlllnprljs: Loekl Dartel. Luckey Lady en Leo Bulten- DEN HAAG De paardesport heeft het moeilijker dan ooit tevoren. Niet alleen de autoloze zondag en daar door de terugloop van bezoekers op de Hilversumse baan is daar de oor zaak van, al leverde dat een schade post op van rond 75 duizend gulden. De heer P. B. van Binsbergen alge meen voorzitter van de Stichting Ne derlandse Draf- en Rensport: ,,Na de jaren van sterke expansie van de draf- en rensport lijkt nu een perio de te zijn aangebroken waarin een pas-OD-de-plaats moet worden ge maakt en zelfs een aantal bezuini gingen moet worden doorgevoerd om aan de te verwachten moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden". De paardesporttoto ging de laatste jaren met grote sprongen vooruit en boekte over het jaar 1972 een omzetwinst van bi|na twintig procent. Nog nooit eerder was dat z" groot geweest, in één jaar, zelfs groter dan de voetbalpool, zo rond de 75 miljoen kwam. Dit jaar gaat het niet goed met de omzet. In de maand oktober toen er nog geen autolo ze zondag was was de omzet minder dan in oktober 1972. De verwachtingen zijn dat de toto geen omzetwinst maakt dit Jaar. Weliswaar was na tien maanden dt omzet nog dri miljoen meer dan van verleden jaar, maar gezien het feit dat Hilversum de helft van zijn omzet haalt op de zondag, mag men de handen dicht knijpen als de toto-omzet gelijk blijft of niet veel minder is dan vorig jaar. Bij de Stichting Nederlandse Draf- ea Ren- sport zijn de ongunstige resultaten nog In studie. Het is niet onmogelijk dat verho ging van de entreeprijzen en de mindere service aan de wedkassa een oorzaak zi|n. Op Duindigt is het de afgelopen zomer veel voorgekomen dat de wedders met hun geld lang in de ril moesten staan om wedden schappen te kunnen afsluiten. V:nr velen hoeft het dan begrijpelijk niot meer. D» eerste ingreep op bezuiniging heeft d» Stichting Nederlandse Draf- en Rensport reeds gedaan. In december zal er voor 38 duizend gulden minder prijzen in de drave rijen worden uitgeloofd. De koersagenda voor 1974 is nog niet samengesteld. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport zal zich de komende tijd hierover moeten beraden. Een van de vragen is natuurlijk of het zin heeft kleine banen in het leven te houden, waar het publiek wat accommo datie en service betreft weinig of niets te bieden is? En een tweede vraag hoe lang duurt de autoloze zondag nog en heeft het zin voor de helft van 't normale bezoekers- aantil nog een meeting te houden. Pers chef Cees Berg van de Stichting Neder landse Draf- cn Rensport: „Op de eerstei autoloze zondag hadden we een strop van 40 procent. Op de tweede was er een lichte verbetering. De derde ,wmdag is qigt,Maat gevend. omdat er toen Nedcrlaqdjj^plgiö op de t.v. was. Ik hoop dat de zondag stij gende blijft. Uitwijken naar zaterdag is bijna onmogelijk omdat er dan ook drave rijen in Wolvega zijn en de ervaring heeft geleerd dat de koersavonden op de zater dag op Hilversum ook niet best bezocht worden".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13