KVP en ARP houden been stijf tegenover minister Duisenberg WINTERBANDEN ZONDER SPIKES OP DE MARKT Voorzitters van PvdA en PPR: D'66 moet blijven m 1 Huurwaarde eigen woning Voor het eerst katholieken iti Noord-Ierse regerings coalitie De beste Nederlandse persfoto in 1973 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (ADVERTENTIE) KAAS UIT HET VUISTJE ALS NAAM (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG KVP en AR zijn tot gisteravond laat blijven aandringen op een afzwakking van de verho ging van de fiscale huur waarde van eigen wonin gen en van de verhoging van de vermogensbelas ting, hoewel minister Dui senberg van Financiën tot dusver van geen wijken heeft willen weten. Het dekkingsplan is weloverwo gen, zei hij. „Bij het op stellen ervan is zorgvuldig gezocht naar andere moge lijkheden en als de Kamer wat anders wil, dan zal ze zelf met alternatieven moe ten komen". as de volgende week zal het eindgevecht in de Tweede Ka mer worden geleverd, want de Kamer had aan twee keer de klok rond vergaderen op woens dag en donderdag onvoldoende tijd voor totale afhandeling. Tij dens de debatten is een stroom van amendementèn ingediend. Ze zijn door de minister vrijwel allemaal in verschillende nuan ces ontraden. Hij had daarvoor soms wel principiële argumen ten. maar het zwaarst woog voor hem toch wel. dat elke wij ziging een gat slaat in zijn fi nancieringsschema voor de overheidsuitgaven. Het christendemocratische voor- stel de fiscale huurwaarde niet met 60, maar slechts met 30 pet. te verhogen brengt voor de schatkist 25 a 30 miljoen gulden minder op, de heren Van Amelsvoort (KVP) en Schouten (AR), die dit hadden voorge steld, wilden wel meedenken over alternatieven om deze schadepost op te vangen. Het plannetje van mej. Goudsmit (D'66) om voor de fiscale huur waarde onderscheid te maken tussen woningen ouder en jon ger dan 25 jaar zou 30 a 35 mil joen kosten. Zij trok het dan ook in. Als zou worden afgezien van ver hoging van de vermogensbelas ting zou dat 60 miljoen aan in komsten schelen. De VVD kreeg met een dergelijk voorstel bij de minister helemaal geen voet aan de grond. Maar ook het voorstel van KVP en AR om de verhoging (van 7 naar 8 pro mille) pas te laten beginnen bij 250.000 gulden kost altijd nog 30 a 35 miljoen. Ook daarvoor was de minister niet te vinden. Bo vendien is deze verhoging ,,een troetelkind van deze regering". Door DS'70 was in verband met het nalaten van de inflatie correctie voorgesteld de be lastingvrije bedragen voor de loon- en inkomstenbelasting met 2 pet. te verhogen. „Ernstig ont raden", luidt het ministeriële vonnis, want dat zou 220 mil joen kosten. Intussen moe°t minister Duisen berg tot twee keer toe meede len, dat hij bepaald niet opti mistisch is over de economische gevolgen van de oliecrisis, on geacht hoe en wanneer die zcu aflopen. Nederland zal ongetwij feld zwaardere lasten te verwer ken krijgen en iedereen zaJ daaraan zijn stepntje moeten bijdragen, zo zei hij. Door de Tweede Kamer is nauwe lijks bezwaar gemaakt tegen de verhoging van de accijns op benzine, die de benzineprijs met 4.5 cent per liter zal verhogen op 1 januari a.s. waarmee niet gezegd is. dat de benzine niet om andere reden»n nog duurder wordt. Kiveker Bert Asdrager uit Sassenheim heeft een nieuwe anjervariant weten te ontwikkelen. Als groot liefhebber van een stukje kaas tussendoor, heeft hij zijn lichtgele bloem heel toepasselijk "kaas uit het vuistjegedoopt. Hier wordt de eerste bos aan een vertegenwoor diger van de Nederlandse kaaswereld overhandigd. Voor kweker Asdrager was er natuurlijk ook kaas uit het vuistje. (NZB-foto) Van onze correspondent LONDEN William Whitelaw, de minister van Noord-lerland. werd gisteravond in het Britse Lagerhuis als een held toegejuicht door le den van alle partijen. Zij zijn Whitelaw bijzonder dankbaar voor de overeenkomst, die hij in Belfast bereikt heeft inzake de samenstel ling van een soort voorlopige regering voor Noord-lerland. Gisteren hebben we dit al in het kort gemeld. Die regering zal elf leden tellen, onder wie zes gematigde protes tantse Unionisten, vier afge vaardigden van de gematigde katholieke SDLP en één lid van de verzoeningsgezinde Alliance- Partij. De regering wordt ver der aangevuld met vier buiten staanders. Voor de eerste maal sinds meer dan vijftig jaar zal Noord-ler land bestuurd worden door een DEN HAAG De vereniging van Bandenspecialisten in Nederland (Vaco) is ervan overtuigd dat omstreeks 1 januari 1975 in de mees te Europese landen het gebruik van de z.g. spijkerbanden zal worden verboden. In Nederland gebeurde dat reeds vorig jaar oktober. Om dat zulke banden het wegdek zouden beschadigen. Vijf grote ban denfabrikanten hebben intussen een nieuwe winterhand ontwikkeld zonder spikes. Algemeen secretaris van de Vaco, de heer F. J. Mulder, zei giste ren in Den Haag het te betreu ren dat de Nederlandse over heid bij de beoordeling van de spijkerband is uitgegaan van verouderde ervaringen. „De ge gevens waren van winterhanden van het diagonale type met Spi kes. die inderdaad bij hoge snel heden beschadigingen aan het wegdek veroorzaakten. Maar deze banden worden thans niet meeer gefabriceerd", i de jaren 60 werden voor het eerst speciale winterhanden voor personenauto's op de markt gebracht. Deze banden hadden een grovere profilering, waardoor ze op bijvoorbeeld beijzelde wegen ruim 20 procent meer houvast boden met het wegdek dar\ bij zomerbanden het geval was. Bandenfabrikant Metzeler introduceerde in 1961 als eerste zo'n band met Spikes, die daartoe in gevulcaniseerde openingen in het profil werden „geschoten". Als basis voor de thans ontwikkel de nieuwe winterhand dienen onder meer nieuwe radiaal-kar- kas constructie met staal- koord, nieuwe rubbrmengsels met toevoeging voor extra grip op het wegdek en aangepaste profielopbouw. De vijf banden fabrikanten die de nieuwe win terhand leveren, zijn Fulda, Phoenix. Pirelli, Uniroyal en Metzeler. Wel zijn deze banden ca. 50 procent duurder dan de normale banden. T DEN HAAG (ANP) De voorzitters van PvdA en PPR zouden graag willen dat D'66 blijft en zij hopen dat de intensieve samenwerking tussen de democraten en hun partijen gehandhaafd wordt. Dit verlangen hebben PvdA-voorzitter Van der Louw en PPR-voorzitter Van Dam neergelegd in een brief aan het bestuur van D'66 met het verzoek deze brief ken baar te maken aan het morgen in Utrecht te houden D'66-congres. t)'66 heeft een electoral-' prijs moeten betalen voor het proces dat de drie progressieve partijen op één regeerprogramma en later ook in één rege ring heeft samengebracht.. De teleurstelling daar over delen wij, maar samen hebben wij op basis van de kiezersuitspraak verantwoordelijkheden I aanvaard. „Wij willen D'66 niet missen om de inbreng in het gesprek met onze partijen vanuit het besef dat het vernieuwingsproces in de Nederlandse poli- tiek nog lang niet is afgesloten en dat D'66 met zijn eigen mentaliteit, uitgangspunten en electo rale plaats daarin een buitengewoon belangrijke rol kan vervullen". VLISSINGEN De twee man sterke D'66 gemeen teraadsfractie van Vlissingen heeft gisteren tij dens de begrotingsbehandeling gezegd dat deze fractie niet meer zal medoen aan de komende raadsverkiezingen. De tweezrttende leden moeten in verband met drukke werkzaamheden afzien van hun gemeenteraadslidmaatschap. Er blijken geen prtijgenoten te zijn die het vaandel willen overnemen. j Eis van 2 jaar voor vervoer van materiaal voor bommen regering met kaholieke mede zeggenschap. Ulster staat nu al twintig maanden onder recht streeks toezicht van Londen, maar vrtór die tijd had het al tijd protestantse regeringen, die zich voortdurend schuldig maakten aan discriminatie ten aanzien van de katholieke min derheid. De huidige strijd om al dit on recht te herstellen, is al meer dan vijf jaar aan de gang. Ex- premier Brian Faulkner, leider van de protestantse Unionisten, die benoemd zal worden tot re geringsleider. verklaarde: „Het zal de sterkste regering zijn, die Noord-lerland ooit gehad heeft". Jerry Fitt. leider van de katholie ke SDLP, wordt Faulkners rechterhand. Hij beschouwt het bereikte akkoord als een dra matische vooruitgang. De afge vaardigden van zijn partij zul len de portefeuilles van handel, volksgezondheid, huisvesting en gemeentebestuur toegewezen krijgen. De Unionisten zullen zich onder meer bezig houden met de departementen van on derwijs, financiën, landbouw en industrie. Ook in Dublin is men in de wol ken over de gunstige uitslag van Whitelaw's onvermoeibare inspanningen. Iedereen hoopt, dat Noord-lerland nu een keer punt bereikt heeft dat zal leiden naar rust en vrede. Alleen de Noord-Ierse uiterst rechtse pro testanten geloven niet in de re gering. Zij zijn ervan over tuigd, dat ook deze politieke on derneming compleet zal misluk ken. Minister Whitelaw gaf in het La gerhuis toe, dat de toestand in Ulster nog heel explosief is. Londen blijft zich daar trou wens bezighouden met het hand haven van de orde. Het zal ook nog een poosje duren eer White law de "Executieve" (de nieu* we regering wordt zo genoemd, omdat het nog geen echte eigen regering is, zoals Ulster die vroe ger had) definitief kan vormen. Whitelaw en de Noordierse politi ci zijn er nog niet in geslaagd een overeenkomst te bereiken over de voorgestelde raad van heel Ierland. De partijen, die zetelen in de Executieve, zullen spoedig onderhandelingen over deze raad aanknopen met de re geringen van Groot-Brittanië en de Ierse republiek. De minis'er maakte verder be kend, dat nog voor Kerstmis een aantal geïnterneerden vrij gelaten zal worden uit het be ruchte Noordierse concentratie kamp van Long Kesh. Een der gelijke maatregel is noodzake lijk om in de Executieve een vlotte samenwerking tot stand te kunnen brengen tussen SDLP en Unionisten. (ADVERTENTIE) hebben wat zich in de koffer be vond en zich daarom onschuldig hot ongeluk tijdens de Nederlandte voelen. Hij weigerde verder enige vraag ie beantwoorden of verklaring af te leggen. Mr. Peynenburg acht de overtre ding van de vuurwapenwet meer dere malen gepleegd bewezen en zag geen verzachtende omstan digheden. Verdachte is overigens enkele jaren tot in 1972 lid DEN BOSCH De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Peynenburg. heeft gisteren twee jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 27-jarige G. F. uit Amsterdam. Hij was op 15 juni van dit jaar op het station te Eindhoven aangehouden, in het bezit van een koffer met materialen waaruit bommen kunnen wor den vervaardigd van de soort zoals die in Rotteidnm en Eind- hoven door de Rode Jeugd rijn uj[ OoSt-Duitslaild gebruikt. verklaarde niet geweten te BERLIJN (AP) In totaal 5.552 Oostduitse vluchtelingen hebben west-Dul.sland bereikt Dit jaar al 5.552 vluchtelingen LAREN Prins Claus heeft gis- De tweede prijs in die categorie Surprise Cheque 027: Uniek lp album voor 5,95. U heeft de keus uit twee Bijenkorf Info-albums: óf 'n Klein Uur Klassiek met geliefde stukken van ö.i. Mozart, Handel en CKopin: óf 'ii album met een stereodemonstratie. Aan de ene kant verrassende geluidseifekteii, aan de andere kant speciale muziekeffek&n van o.a. Al Hirt. In béide albums vindt u ititgebreide plateninformatie. Met Surprise Cheque'027 niet 7.95 maar 5.95. Tot 31 december. Kijk es indeBijenkorf ARJOS blijft op zichzelf DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van de AR-jongerenor- ganisaties (Arjos) meent, dat de verschillen met de federatie van CHU en KVP-jongerenorganisa- ties van zodanige fundamentele aard zijn, dat er slechts sprake kan zijn van een voortgang van ad hoe kontakten. Een gestruktureerde samenwer king kan niet tct de mogelijkhe den behoren, aldus een verkla ring van het Arjos-hoofdbestuur over de samenwerking tussen de christen-democratische jon gerenorganisaties. In die verklaring zegt het hoofd bestuur ook, dat de plaatselijke en regionale vormen van sa menwerking tussen DC-jonge- ren waar mogelijk bevorderd en gepropageerd moeien worden. Ook wordt opgemerkt, dat de Arjos het Christen-democratisch Appel kritisch wenst te blijven volger.. termiddag de „Zilveren Came ra"-prijs vcor de beste Neder landse persfoto in 1973 uitge reikt aan de Amsterdamse foto- graaf Rob Misremet voor diens foto van het dodelijk ongeval op het Zandvoortse auto-circuit. Mieremet kreeg bovendien de In de categorie fietsers won eerste prifs in de categorie Brand M. Overeen uit Amers- dezelfde opname. foort zowel de jerste als de der- ging naar Cor Mooy, de derde naar Foppe de Boer, De Am sterdammer Ruud Taal verover de in de categorie sport de eer ste prijs, Ruud Kramer de tweede, Ruud Hoff de derde. de prijs. Tweede werd hier A. Bastiaanse. Stye Rav ez ver wierf voor zijn kleureninzending een eervolle vermelding, e ruim 300 foto's, die werden in gezonden, zijn tot 6 januari In Singer geëxposeerd. Prins Claus stelde bovendien voor de ten toonstelling een collectie foto's beschikbaar, die hij van zijn ge zin maakte. eerste tien maanden van dit jaar, zo is g.s.eren bekend ge maakt. Dit is 20 procent meer dan het vor.ge Jaar m dezelide periode. Precies 1.588 personen kwamen werkelijk over de Oostduitse grensversperringen heen West- Duusiand binnen, dc Rode .leujd geweest en hee t De Clj( „erden bekendgemaakl nog steeds grote belangstel- do(jr de ling vuoi. De raadsvrouwe mr. Oliveira be- toogde dat zich in de koffer geen ontstekingsmateriaal he- i vond. Ze beriep zich op een ju risprudentie uit de twintiper ja- ren. waarbij is gesteld dat de afzonderlijke materialen of on-1 derdelen niet onder de vuurwa penwet vallen en benleitte daar- j om ontslag van rechtsvervolging en onm'ddellijke invrijhe'dstel- ling, hetgeen werd geweigerd. 1 Vonnis van de rechtbank op 6 december. organisatie 13 augus tus", welxe genoemd is naar de datum waarop de Oostduitsers in 1941 de Beriijnse muur be gonnen te bouwen. Volgens deze organisatie vluchten nog steeds veel Oosluuitsers via een ander land naar West -Duusiand. Peron is weer beter buenos Aires (AP) De Ar gentijnse regering heeft gisteren oekend gemaakt ,dat president Juan Pcron hersteld is van de plotswl.nge ziekte, die hem deze week in zijn buitenhuis trof. De omzet van de In een verklar.n werd gezegd dat Hogere omzet hij HBG Hollandsche Beton Groep NV (HBG) over 1973 zal. overeen komstig de verwachting, ruim f 100 min. bedragen en a'dus 20 i pet. hoger zijn dan over 1972. In september de-'de HBG reeds mpe dat de stijg-'ng mede het gevolg is van de uitbro'd'ng van de participates. De stiig'ng be treft nagenoeg all- bedrijfssec toren aldus het bedrijf. de 78-jange Peron „geheel her steld .s en zien thu.s volledig wijdt aan de staa szaken". Vol gens niet officiële woordvoer ders zou Peron woensdag een lichte hartaanval hebben gehad. Van officiële zijde werd dit ech ter i gengesp.oken. Zijn artsen verkaarden dat de president een n'euwe aanval van bronchi tis had doorstaan. Prins Claus overhandigt „de „Zilveren Camera

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11