EEG EENSGEZIND IN OLIEKWESTIE Kamer bezorgd over werkloosheid in bouw EGYPTE STAAT ZOEKEN NAAR GESNEUVELDEN IN SINAÏ NIET TOE Qeidö&Qowumt Nixon wist alles ifgekeurde kaas gaat verdund 5 land uit Jonger in Nigeria Verliezers in Suriname: geknoei met oproepkaarten D'66-ROTTERDAM RU P.v.il.A. ENSDAG 21 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 'ENHAGEN (ANP) De ministers van buitenlandse za- n der negen EEG-landen hebben gisteren in Kopenha- n tot duidelijke tevredenheid van minister Van der oei, hun politieke eensgezindheid wat betreft het Midden Dsten en de olievoorziening bevestigd. De minister ken- hetst het verloop der besprekingen als „zonder reserve nstructief", mara wilde, gezien het „delicate karakter, en nadere mededelingen doen. Op 14 en 15 december 1 in Kopenhagen een EEG-topconferentie worden gehou- itwoord op een vraag, of ook eventuele vermindering of erbreking van de levering Nederlandse aardgas aan lere EEG-landen ter sprake was gekomen, verklaarde de minister dat de overige landen weten dat „de Nederlandse re gering niet graag door export restricties elders wordt gedwon- In kringen van de Nederlandse de legatie werd er overigens op ge wezen. dat de positie van Ne derland wat betreft de energie voorziening niet zo ongunstig is als zij op h?t eerste gezicht lijkt, Uederland is geen netto energie-importeur maar expor teur, in de zin dat het aardgas dat het exporteert, als energie- bron (gemenen in steenkool equivalenten) bslangrijker is dan de olie die het importeert. Nederland is echter nogal een zijdig georiënteerd op de invoer van olie en de uitvoer van gas. hetgeen bij de huidige boycot en produktievermindering van olie een nadeel is. De Algerijnse minister van olie Belaid Abdesselam heeft in We nen. waar hij de OPEC-confe- rentie bijwoont, laten weten dat hij niet naar Den Haag komt. Abdesselam maakt ir.et ingang van maandag, samen met zijn collega van Saooedi-Arabië sjeik Achmed Zaki Jahmani, een reis door Europa. fster Van der Stoel in gesprek met de Luxemburgse minister Thorn en zijn ambtgenoot Van Senaatscommissie steunt benoeming vice president Ford WASHINGTON (AP) De proce- dure commissie van de senaat heeft zich unaniem uitgesproken voor de benoeming van Gerald R. Ford, de leider van de repu blikeinse fractie in het Huis van afgevaardigden tot vice-presi dent. Door deze beslissing zal de benoeming nu in de senaat in stemming komen. Gisteren sprak Nixon voor een bijeenkomst van de republikeinse gou verneurs in Memphis (Tennessee). Een menigte juichte hem buiten de plaats van samenkomst toe. MARTHA MITCHELL: WASHINGTON (UPI) Martha Mitchell heeft gisteren gezegd dat president Nixon „alles af wist van wat er gaande was" tijdens de campagne voor zijn herverkiezing, voor en na de in braak in het Watergate-gebouw. Zij zei dat Nixon en haar man, oud-minister van justitie John Mitchell, „elke avond met het presidentiële jacht Sequoia uit voeren en de campagne van be gin tot eind bespraken. Er was niets dat Nixon niet wist. Dat is de waarheid." Haar man vertel de haar na zijn vaartocht eenl dat „de president alles weet wat er gaande is. Hij weet zelfs waar jij vandaag geweest bent". Nixon heeft herhaaldelijk beweert dat deze verkiezingscampagne „de eerste geweest is die ik niet gevoerd' heb en dat „overijve rige en goed bedoelende aan hangers" verantwoordelijk wa ren geweest voor de Watergate- inbraak. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren van verscheidene kanten grote bezorgdheid ge toond over de werkloosheid in de bouwnijverheid. Van minister Gruijters werd gevraagd, de ont wikkeling nauwlettend te volgen. De heer Cornelissen (KVPV wees erop dat de or derportefeuille bij de architectenbureaus de laat ste tijd is teruggelopen. De oliecrisis zou wel eens ernstige gevolgen voor de bouwactiviteit in het westen van het land kunnen hebben, zei hij. De heer Jansen (PvdA) vond de prognose van de minister somber, dat de werkloosheid in de bouw zich op het huidige niveau zal handhaven. Hij vroeg of bouwvakkers die in de nieuwbouw vrijko men, bij de noodzakelijke stadsvernieuwing kun nen worden ingeschakeld. Tolman (CHU) diende een motie in waarin de ver ontrusting over de teruglopende werkgelegenheid in de bouw wordt vastgelegd. Van de regering werd gevraagd met gedetailleerde plannen te ko men voor aanvullende bouwprogramma's. in een onzer verslaggevers) RLEM Een partij kaas n 50 duizend kilo, die in het gin van dit jaar is afgekeurd ïdat er te veel restanten van (strijdingsmiddelen in zaten, Is Irmengd met andere kaas lëxporteerd naar landen waar gere keuringseisen worden ge deerd, zoals in Zuid-Ameri- el men bij de inspectie van •Iksgezondheid op zich zelf gelukkig is met de „ver- nning" van de afgekeurde as, die een waarde van onge- er 250.000 gulden vertegen- •ordigde, kan men geen be- aar maken tegen de uitweg. de zuivelfabrieken hebben zocht. Van de andere kant t het er naar uit dat de Ne- rlandse zuivelindustrie niet 'er met het probleem van de esmette" kaas te maken zal ijgen, omdat men de oorzaak ons land heeft kunnen ont- kken en afdoende maatrege- heeft kunnen nemen om her- ling te voorkomen, afgekeurde kaas was gemaakt de melk van koeien, die ge- ederd waren met de buitenste aderen van kool, die met be- 'ijdingsmiddeien was bespo- n. Van de vijftig veeboeren, daar het slachtoffer van wa- geworden, is sindsdien de elkproduktie van hun koeien iten de consumptie gehouden. de dieien weer zoals orheen goede melk gaven aor nog slechts drie boeren lden nu nog beperkende bepa- Sinds het voorjaar is en andere „besmette" kaas eer gesignaleerd. De met an- re kaas „verdunde" afgekeur- voorraad zou o.a. in ons land et verkocht mogen worden. OS (Reuter) Vier miljoen gerianen worden met de hon- rsnood bedreigd als gevolg n een droogte die in de noor- lijke provincies al aan tal van ensen en dieren het leven •eft gekost, zo is gisteren uit of- •iële kringen in Lagos verno- ®n. In Ethiopië is de toestand ■s verbeterd. zij onmiddellijk hulp wordt ge iden zullen in de noordcentra- noordwestelijke en noordoos- lijke provincies nog veel meer lensen sterven. vankelijk zag men de toestand Nigeria niet zo ernstig in en erd er weinig aandacht aan schonken in vergelijking met aandacht die de hongersnood andere Westafrikaanse lan- fn in de Sahel-streek kreeg. CAIRO/TEL AVIV (Reuter-UPI-AP) Egypte staat niet 'toe, dat ver tegenwoordigers van joodse en Islamitische organisaties en van het Rode Kruis in het door Egyptische troepen veroverde deel van de Sinai zoeken naar gesneuvelde militaiiren. Dat is een van de punten in de bestandsbesprekingen bij kilometerpaal 101, die moeilijkheden opleveren. Een andere moeilijkheid blijft de door Israël vervaardig de brug over het Suezkanaal. Egypte maakt grote bezwaren te gen deze brug of dam, die het water in het kanaal zou tegen houden. Volgens de vredes macht van de VN bestaat deze brug uit een aantal holle beton nen buizen met daarover een verhard wegdek. Het water zou vrij door de buizen kunnen stro men. Een derde punt is, dat volgens Isaël de blokkade bij Bab el Mandeb nog steeds niet is opgeheven, hoewel Kissinger had laten doorschemeren dat dit zou gebeuren. Morgen komen de Egyptische en Israëlische on derhandelaars weer bij kilome terpaal 101 bij elkaar. Gisteren besteedde h&t Israëlische kabi net een speciale zitting aan deze besprekingen. Opperonderhan- delaar generaal Yariv gaf een toelichting. Over de resultaten van het besprokene is niets meegedeeld. Een punt dat wel uitstekend verloopt is de uitwis seling van krijgsgevangenen, die nu bijna voltooid is. Overi gens hebben Israëlische en Egyptische militairen ook hun privé-vredesgesprekken. Bij de meest zuidelijke Israëlische post heeft dat plaats door middel van een over het ka naal gespannen nylonkoord en een kartonnen doos waarin briefjes worden gedaan. Kolonel Gadaffi van Libië wordt morgen in Parijs verwacht. Aangenomen wordt dat hij met president Pompidou wil spreken over Franse leveranties; liefst van of fensieve wapens. Een Japanner tracht zich staande te houden in een van de overvolle treinen op het Shinjoekoe- station in Tokio. Het onder normale omstandigheden toch al overdrukke station kreeg gisteren met extra overlast te kampen wegens een 12 uur durende langzaamaanactie van het Japanse spoorwegpersoneel. Een groot aantal treinen viel iiit en de overige moesten rijden met grote vertraging. PARAMARIBO (ANP) De lijst aanvoerder van de Hindo- staanse vooruitstrevende Hervor mingspartij (VHP), Jaggernath Lachman, die in de maandag gehouden verkiezingem in Suri name tegen alle verwachtingen verlies heeft geleden zal een hertelling 'ragen voor het ge bied rond Paramaribo. Ook de Hindoestaanse Progressieve Partij (HPP) zal een hertelling aanvaragen in één van de dis- trichten. Volgens beide Hindo- staanse partijen zou er gezwen deld zijn met oproepkaarten. De nog steeds voorlopige resulta ten van de verkiezingen geven een politieke aardverschuiving te zien. De Creools-javaanse op positiegroep Nationale Partij Kombinatie (NPK) heeft 22 van ai* 39 zetels veroverd. De Voor uitstrevende Hervormingspartij van Lachmon haalde 17 zetels. De Creoolse regeringspartij (PNP) van premier dr. Jules Sedney haalde geen enkele ze tel. Omdat nog niet alle stemmen zijn geteld kunnen er nog verschui vingen optreden, rolitieke par tijen in Paramaribo achten het net onmogelijk dat bij de ver deling van de restzetels de ver houding 23 voor NPK en 16 voor de VHP zal worden. Hardere aanpak zwartrijders DEN HAAG Automobilisten die de motorrijtuigenbelasting ont duiken zullen volgend jaar ste viger worden aangepakt. Een zwartrijder die na 1 januari wordt betrapt kan rekenen op een extra hoge boete. De regering verwacht, dat door deze maatregel enkele tientallen miljoenen guldens extra in de schatkist zullen vloeien. Geschat wordt, dat één op de tien automobilisten geen motorrijtui genbelasting betaalt. Dat zou neerkomen op ongeveer 300 dui zend zwartrijders. PPR in nieuw initiatief Cassatie voor militairen moét komen DEN HAAG (ANP) De PPR- fracties in Eerste en Tweede Kamer zijn teleurgesteld over de verwerping, gisteren door de Eerste Kamer van 't initiatief- ontwerp van wet van PPR- fractievoorzitter De Gaay Fort man tot invoering van de moge lijkheid van beroep in cassatie bij de hoge raad voor militai ren. Besloten is een nieuw wetsvoor stel in te dienen waarbij tege moet wordt gekomen aan de be zwaren, die in de Eerste Kamer leefden tegen art. 16 van het verworpen wetsontwerp. Deze hernieuwde indiening is, aldus de PPR in een communiqué, van belang omdat militairen over dezelfde rechtsmiddelen moeten kunnen beschikken als aan burgers toekomen. Jongen van brandstichting beschuldigd LOS ANGELES (Reuter) Een 18-jarige jongen uit Arizona is dinsdag in Los Angeles in staat van beschuldiging gesteld we gens vierentwintigvoudige moord en brandstichting. Het is Michael Altenburger, die volgens de politie heeft bekend brand te hebben gesticht in een flatgebouw waardoor 24 mensen in de vlammen omkwamen. Fluwelen handschoen ENKELE SOCIALISTISCHE KAMERLEDEN hebben Onderwijs ge vraagd of het waar is dat de Amsterdamse universiteit in feite het onderzoek van rijksaccountants op de betaling van tnschrijvings- en collegegelden boycot. Behalve antwoord op deze vraag werd van staatssecretaris Klein ook mededeling van eventuele verdere stap pen gevraagd. Fijn dat deze vragen juist van PvdA-zijde gesteld zijn, anders hadden dwars-liggende universiteitsgroepen kunnen beweren dat hun verzet tegen betaling van verschuldigde gelden uitsluitend beschouwd moe ten worden als achterhoede-gevechten tegen het regime van de oud-ministers Van Veen en De Brauw. De socialistische Kamerleden laten in hun vraag-formulering blijken nog steeds geen bewonderaar te zijn van de onder het kabinet-Bies heuvel vastgestelde regelingen, maar anderzijds toch het saboteren van een door het parlement besliste wet onaanvaardbaar te vinden. VREZEN OOK ZIJ WELLICHT dat staatssecretaris Klein de onwil van functionarissen van de Amsterdamse universiteit met fluwelen handschoen zal aanpakken? Het antwoord op hun vragen zal die vrees dan waarschijnlijk niet heb ben weggenomen. Op de vraag of de staatssecretaris maatregelen wil nemen om te bevorderen dat betrokken Amsterdamse functiona rissen alsnog medewerking gaan verlenen, wordt geen rechtstreeks antwoord gegeven; het blijft bij de opmerking dat „in voorkomende gevallen" zonder meer de medewerking van daarvoor in aanmer king komende instanties zal worden verlangd. U moet eens proberen de u opgelegde loon- of inkomstenbelasting niet te betalen. In zo'n „voorkomend geval" blijft de sanctie niet uit en draait geen ontvanger van de belasting om de kern van de zaak heen. Terzake van het wetenschappelijk onderwijs durft de overheid in Nederland toch maar moeilijk op het standpunt van duidelijke rechtsgelijkheid voor alle burgers te gaan staan. Ook staatssecretaris Klein niet, die in andere opzichten wel heeft la ten blijken dat hij onder „vooruitstrevend beleid" wel eens iets an ders verstaat dan wat dwarsliggende studentenorganisaties ervan believen te maken. Verrassende uitslag in Suriname De uitslag van de verkiezingen in Suriname, waarbij de Creoolse op positiepartijen een verrassende overwinning hebben behaald op het onaantastbaar lijkende blok van de Hindostanen onder leiding van Statenvoorzitter Jaggemath Lachmon zal verstrekkende gevolgen hebben voor de verhoudingen binnen het Koninkrijk der Nederlan den. De Creoolse oppositiepartijen, samengebundeld in de Nationa le Partij Kombinatie, zijn felle voorstanders van een snelle onafhan kelijkheid. Dit in tegenstelling tot de Hindostanen van Lachmon die de onafhankelijkheid slechts op lange termijn yaag zien schemeren. De keuze van een grote meerderheid van het Surinaamse volk voor de Nationale Partij Kombinatie heeft de luidverkondigde mening van Lachmon dat het leeuwedeel van de bevolking tegen onafhan kelijkheid is, geloochenstraft. De Koninkrijkscommissie, die zoekt naar een alternatieve verhouding tussen de Rijksdelen, kan nu zijn activiteiten met volle kracht voortzetten. De duidelijke uitspraak van de Surinaamse kiezers betekent in het bijzonder voor de Creoolse leiders, dat zij nu meer dan ooit een grote verantwoordelijkheid krijgen bij een evenwichtige sociale en economische opbouw van het land. Maar daarnaast zullen zij ook moeten bewijzen dat de vrees van de Hindostanen voor een Creool se overheersing volkomen ongegrond is. Alleen met inzet van alle bevolkingsgroepen die in goede harmonie samenleven, zal Suriname zich kunnen ontwikkelen tot een natie, die de enorme problemen op sociaal, economisch en politiek gebied kan overwinnen. De persoon lijke offers die hiervoor gebracht moeten worden zijn een onderdeel van de losprijs voor de vrijheid. Straatterreur MR. MARIJNEN IS NIET DE EERSTE burgemeester die klaagt over de stille terreur die in bepaalde stadswijken het normale leven onmogelijk maakt. We kenden al de zorgelijke woorden van ge- meentebestuuders in Utrecht, Amsterdam, Maastricht en Arnhem, ook daar roert de onderwereld zich op een manier die - noewel qua vorm verschillend - op de een of andere manier altijd r-*erkorni op opênlijke of verkapte straatterreur. In de Haagse gemeenteraad en elders wordt of is daarover het nodige gezegd. Naar onze mening zal op de een of andere manier de centra le overheid evenwel de actie van gemeenteraden door een duidelijk, streng beleid moeten ondersteunen. Het is loffelijk om als regering scherp stelling te nemen tegen daden van terreur door regimes in Chili, Portugal, Griekenland en de communistische landen. Men werkt rotte plekken in onze samenle ving evenwel ook in de hand door de misdaad van individuen en groepen die van diefstal, afpersing en chantage willen leven, niet afdoende te bestrijden. Langzamerhand wordt het een vraag, of de overheid bij haar streven om misdadigheid te voorkomen, niet te veel vertrouwen heeft in de eerlijke bereidheid van allen om aan een betere, rechtvaardiger sa menleving mee te werken. ROTTERDAM (ANP) De afdeling Rotterdam van D'66 is bereid in te trekken bij de PvdA op de manier, die door het gewestelijk bestuur van de PvdA In een verklaring is voorgesteld. Dit besluit heeft de algemene leden vergadering van D'66 Rotterdam gister avond genomen. De vergade ring behoudt zich wel het recht voor om zich over deze zaak opnieuw te beraden, als de achterban van de PvdA de verklaring van zijn bestuur wijzigt. De mogelijkheden D'66 zijn thans: D'66 ers kunnen lid worden van de werkgroep van de PvdA. Er wordt n I, een werkgroep gemeentelijke de mocratie opgericht, verder kan een D'66 er zitting nemen In de gewestelijke adviesraad; kandidaat-gemeenteraadsle den van D'66 kunnen op de lijst van de PvdA komen en zullen in de verkiezingen en in de raad hun eigen opvattingen mogen verkondigen. Tenslotte kan een D'66 er ook wethouder worden. De laatste twee kale- gorieën democraten'66 zullen dan wel lid moeten worden van de PvdA. Weeroverzicht DE BILT Het centrum van een krachtig hogdrukgebied, dat gis teren boven Dui-Egeland lag, was vandaag boven West Duits land aangekomen. Bij heldere hemel en weinig wind daalde de temperatuur in het midden en zuiden van het land to om streeks min twee graden, waar bij plaatselijk dichte mist werd gevormd. In Zuid-Engeland werd op enkele plaatsen, even als in de voorgaande nacht, vijf graden vorst gemeten. Zeer koud was de nacht in noord Zweden en noord Finland, waar het kwik tot min vijfentwintig tot min dertig graden daalde. In Zuid Zweden vroor het matig, temperaturen rond min acht graden. In de komende nacht zal het in ons land opnieuw koud worden. Het hogedrukge- bied zal zich verder oostwaarts verplaatsen, terwijl depressies op hoge breedte eveeneens naar het oosten trekken. Bijbehoren de fronten komen over de Noordzee dichterbij, maar zul len nog ten noorden van Neder land blijven. Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdap om 1800 uur: overwegend droog en geleidelijk iets hogere tempe raturen. WEERRAPPORTEN Dcelcn Belde Eindhoven Den Helder Nice Oslo I'urljs ■$- zonnig rmst 19 temperaturen toto luchtdruk m millibaren <^3 opklaringen hagel ■*-*■ warmtefront H hoge-dnAgebied «5? bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebed regen ZjS. onweer windrichting verplaatyngsnchting

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9