Êeidóc 6omotit HUISARREST VOOR GRIEKSE POLITICI Huurverhoging leidt tot tegenstellingen ze zeggen. Steun voor horeca blijft voorlopig uit ró ijmaker Dodelijk ongeval Avondverkoop mogelijk maken na tien uur verdien 'n echte Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal ƒ27.76,•jaar ƒ108.20. - Losse 65e JAARGANG No. 19667 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 20.36 uur Geen plaats voor twee, spel; 21.30 uur Pano- ramiek met John F. Kennedy. Ned. II: 19.05 Nederpopzien; 20.21 uur Lach en een traan, show; 21.00 uur Van onderen inf.; 21.25 uur Sonny Rollins. RUSTIG WEER. Rustig weer met in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar in de middag ook perio den met zon. Minimum temp. van 0 tot 4 graden, maxima 7 graden, maar in de mistge- bieden enkele graden lager. ATHENE (RTR/AP) De Griekse regering heeft gisteravond huisarrest opgelegd aan oud-premier Panayotis Kanellopoulos, Geor ge Mavros en aan John Zigdis, die allen ac tief zijn in de Beweging voor het herstel van de Democratie. Deze drie leiders van de be langrijkste politieke partijen In Griekenland hatfden geprotesteerd tegen de wijze waarop de regering met tanks en troepen is opgetr^ den om een einde te maken aan de demon straties in de straten van Athene. Volgens de Griekse politicus in ballingschap. Griekse hoofdstad, waar het leven langza- Andreas Papandreou, heeft de opstand in merhand zijn normale loop herneemt. Voo» Griekenland tot dusver aan vierhonderd het eerst sinds vorige week deden zich geen mensen het leven gekost. Papandreou richtte gevechten tussen politie en demonstranten vanuit Rome een oproep tot de regeringen i Europa om het misdadige militaire fascisti sche regiem in Athene te isoleren en onmid- voor. Wel werd op straat een zeer strenge persoonscontrole uitgeoefend. Ongeveer vijf tig personen werden aangehouden waarmee dellijk tussen beide te komen om de politieke het officiële getal van de arrestanten tot 250 gevangenen te redden. Tanks en militaire politie bewaakten gisteren nog steeds de strategische punten in de zou zijn gestegen. De regering heeft aange kondigd dat alle scholen voor hoger onder wijs tot 10 december gesloten zullen blijven. Terwijl elders in Athene de tekenen van de gewelddadige onderdrukking nog goed zichtbaar zijn, kan men op het plein van de Constitutie weer genieten van een lekker zonnetje. Ogenschijnlijk neemt het leven weer zijn nor male gang. Aan de oever van de Richmondrivier bekijken een aantal Australiërs de aankomst van twee vlotten, de ..Aztlan" en MooloolabaBemand met in totaal 12 man maakten de twee vlotten in bijna zes maanden de oversteek van Ecua dor naar Australië, om de theorie te bewijzen dat India nen ooit op primitieve vlotten de Stille Oceaan hebben kunnen oversteken. ALPHEN A/D RIJN - De 30-ja- rige C. Groen in 't Wout uit Aarlanderveen is gisteren bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De heer Groen in 't Wout en de 18-jarige P. M. uit Haastrecht kwamen op de Steekterbrug met hun bromfietsen met elkaar in botsing. De eerste viel daardoor op de rijbaan en werd overre den door een juist passerende vrachtauto, die bestuurd werd door de 40-jarige T. v. d- M. uit Sassenheim. Hij was op slag dood. De jngeman uit Haas trecht liep een hersenschud ding op en hoofdwonden. Hij werd vervoerd naar het zieken huis in Gouda. Stelende jongens in Sassenheim aangehouden SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft in samenwer king met de rijkspolitie te water van Warmond een drietal jon gens aangehouden van 14 en 15 jaar. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan diverse diefstal len. O.a. werden bromfietsen, valhel men en scheepsartikelen gesto len. Ook maakte het drietal zich schuldig aan diefstallen in het plaatselijke zwembad en in de kleedlokalen van de sportvereni gingen, waarbij hofloges en por- temonnaies werden buit ge maakt. Het drietal werd gechanteerd door oudere jongens van 17 en 18 jaar i.v.m. het stelen van brom fietsen. Ook tegen deze' jongens is proces-verbaal opgemaakt. De autoloze zondag Van een onzer verslaggevers. Den Haag Staatssecretaris Hazekamp (Middenstand) ziet een schadevergoeding voor de door de autoloze zondag ge troffen horeca nog niet zitten. Als het rijverbod lang duurt zal de positie van de horeca zeker opnieuw worden bekeken, zei de staatssecretaris gisteren bij de voortge zette behandeling van de begroting van Economische Za ken. Volgens de heer P. Fentener van Vlissingen, groepsdirecteur olie van het SHV-concern is de ver plichte olievoorraad voor 65 da gen die de oliemaatschappijen beschikbaar moeten hebben, nog steeds niet aangesproken. Pas als dat gebeurt zijn ingrij pende distributiemaatregelen te verwachten. Hij wees er overi gens op, dat niet de auto, maar de verwarming de grootste olie verbruiker is. Mocht er een strenge winter komen dan moet als een snelle oplossing uit blijft op ernstige stookmoei- lijkheden in West-Europa wor den gerekend. Onder de horecabedrijven wordt de gang van zaken via een en quête nauwlettend gevolgd. Vele j horecabedrijven overwegen nu I op autoloze zondagen te gaan sluiten. Vrij algemeen wordt in die sector gepleit voor invoering van benzinedistributie. Bij de regering vormt dit een punt van studie. De regering werkt ver der aan een totaal plan voor het opvangen van de economische problemen, zoals die door de oliecrisis en de hoge grondstof- prijzen worden veroorzaakt. Nog vóór kerstmis zal de Twee de Kamer een oliedebat houden naar aanleiding van deze nota. Intussen kunnen de bedrijven ont heffing krijgen voor het weg brengen van maaltijden op zon dagen. Ook wordt in individuele gevallen bekeken of ontheffing kan worden gegeven voor het per auto naar huis brengen van personeel. dat een beeldhouwer een standbeeld wilde maken naar het model van een Waals' japon de japon was helaas nèt verkocht Brandje in gloednieuw ABTN-gebouw AMSTERDAM (ANP) Onge veer honderd man bankperso neel en schoonmakers heeft gis teravond in het stikdonker moe ten vluchten uit het gloednieuwe hoofdkantoor van de Algemene bark Nederland in het hart van Amsterdam. In de kelder van het pas vorige maand geopende gebouw was brand uitgebroken, waardoor op alle acht verdie pingen het licht uitviel. B-.j de brand ontstond een derma te rookontwikkeling die zich via de luchtkokers door het hele ge bouw verspreidde dat iedereen z:ch hoestend en struikelend een weg moest banen naar de uit gang, slechts bijgelicht door aanstekers. Dp brand bleek te zijn uitgebro ken in een voorraad plastic iso latiemateriaal. De eigen brand weer kon het vuur snel doven en de schade bleef beperkt tot de Militairen in buitenland krijsen meer vrij vervoer DEN HAAG (ANP) - Ne- derlandse militairen, die buiten ons land. maar In Europa zijn gelegerd, kun nen vanaf 1 december va ker dan nu met vrij ver voer naar huis. Staatssecre taris Mommersteeg van De fensie heeft dit besloten na overleg met de militaire be langenverenigingen. De nieuwe regeling houdt in dat dienstplichtigen dertien keer per jaar op rekening van het rijk van hun stand plaats naar de grens kun nen rijden. Momenteel heeft een gehuwde dienstplichtige acht van dergelijke „vrij- vervoertjes", de ongehuwde zeven. Gehuwde vrijwillig dienen de militairen kunnen per 1 december negen keer per jaar gebruik maken van vrij vervoer. Momenteel is dat vier keer. De regeling inzake vrij vervoer binnen Nederland blijft onveran derd. Samengedrongen in een kleine ruimte aan boord van de vrachtvaarder Korhogo, van de Ivoorkust op weg naar Amsterdam werden 27 Afrikaanse verstekelingen ontdekt. Bij hun aankomst in de Franse havenstad Brest vertelden ze elk 2000 franc (ongeveer 1200 gulden) te hebben be taald aan de opvarenden, maar dat ze gedurende de over tocht geen water en praktisch geen voedsel hadden ge kregen. Alle ellende was trouwens voor niets: ze zullen worden teruggevlogen naar Ivoorkust. Staatssecretaris: DEN HAAG Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken gelooft, dat winkeliers in uitgaanscentra, bij stations en theaters, er prijs op zullen stellen als zij in de naaste toekomst 's avonds tien uur open mogen zijn. „Dat geeft de kleine ondernemer de ge legenheid zijn omzet te vergroten. En zij die uit geweest zijn, kunnen dan nog iets kopen dat zij thuis willen gebruiken", zei de bewindsman gisteravond in de Tweede Kamer. In de toekomst zelf kunnen bepalen wanneer hij zij winkel wil open stellen, als het maar niet langer is dan 55 uur per week. Wel zullen alle winkels dan, behalve op de wekelijkse koopavond, tussen zes en tien uur 's avonds dicht mo»ten zijn. De verplichte vakantieregeling en de sluiting op een ochtetd of middag in de week zouden dan ko- (Van onze parlementaire redactie) Den Haag. De huurverhoging voor volgend jaar heeft gis teravond tot duidelijke tegenstellingen tussen de rege ringspartijen geleid. PvdA, D'66 en de PRR (waarbij zich DS'70, de PSP en de CPN aansloten) willen niet ver der gaan, dan 6 procent per 1 april 1974; AR, en KVP met daarbij de CHU en de VVD willen bij deze 6 procent nog eens 1 procent tellen voor de zogenaamde huurharmonisa- tie. De zorg over de vele leegstaande werd door alle frac ties wel gedeeld. De huurharmonisatie afkomstig van het kabinet iBesheuivel heeft tot doel de huren van de diverse woningen meer op el kaar af te stemmen. Tijdens de debatten over de begroting 1974 van Volkshuisvesting bleek gis teravond, dat de confessionele regeringspartijen voorstanders blijven van deze - zij het gema tigde - huurharmonisatie. De progressieve regeringsdeelne mers voelen daarvoor niets meer, dit tegen het voorstel van het kabinet den Uyl in. Er is grote kans, dat de PvdA, D'66 en de PPR, gesteund door DS'70, PSP en CPN, hierover een motie indienen: volgend jaar een algemene huurverho ging van 6 procent en niet meer. Strengere maatregelen tegen Rhodesië NEW YORK (Rtr) De beheer- schapscommissie van de Ver enigde Naties heeft de Veilig heidsraad gisteravond aanbevo len de dwangmaatregelen tegen Rhodesië uit te breiden tot vol ledige of gedeeltelijke verbre king van de lucht-, zee-, spoor weg en radioverbindingen zo lang in Rhodesië het blanke minderheidsbewind aan de rege ring blijft. Een daartoe strekkende resolutie is met 93 voor en het Verenigde Koninkrijk, Frankrijk, de Ver enigde Staten en Portugal tegen en bij 20 onthoudingen aan vaard. In de, resolutie worden voorts economische sancties te gen Zuid-Afrika en Portugal voorgesteld omdat deze landen zich niet houden aan de econo- mische boycot van Rhodesie. Betoging tegen Kamerlid Van een verslagge- DEN HAAG Het Tweede Kamerlid mr. W. Scholten is gisteren doelwit geweest van een betoging op het Binnenhof. Leden van een Utrechts wijkcomlté protes teerden tegen zijn „onmen selijk" optreden In een huurconflict met het gezin Wandoza dat een huis van hem In Utrecht bewoont. Het gezin, man, vrouw en drie kinderen, moet dit huis vrijdag verlaten als gevolg van een gerechtelijk vonnis. Het conflict sleept sinds 1969 toen de familie het huis van de heer Scholten be trok. Volgens het Kamerlid waren er toen meteen al moeilijkheden. In mei 1971 liet hij de kantonrechter de huurovereenkomst ontbin den, maar wilde met uit voering van het vonnis wachten tot er andere woonruimte was. Nu twee maal een andere woning Is geweigerd vindt de heer Scholten het welletjes. Hij zei dat de betoging geen In vloed zal hebben op zijn be sluit. Volgens het wijkcomi- té is een ander huls gewei-' gerd, omdat de man we gens een nierziekte geen trappen kan lopen. Bij de tegenstellingen behoort ook de huurliberalisatie. Dit bete kent het vrijgeven van huren in gebieden, waar dit mogelijk is. Het kabinet den Uyl heeft dit principe eveneens van het kabi net Biesheuvel (overigens voor een deel) overgenomen. Ook hiertegen verzetten zich de pro gressieve regeringspartijen, ter wijl KVP en AR op het stand punt blijven staan, dat harmoni satie en liberalisatie bruikbare instrumenten zijn voor een hoorlijk huisvestingsbeleid. In Napels hoge ambtenaren beschuldigd inzake cholera NAPELS In verband met de cholera-epidemie In Napels zijn na een uitgebreid onderzoek 49 functionarissen In staat van be schuldiging gesteld, onder wie de havenmeester, het hoofd van de provinciale gezondheidsdienst en de inmiddels afgetreden pre fect van Napels. Zij worden er onder meer van be schuldigd de verkoop van be smette mosselen en de aanleg van kweekplaatsen in de ver vuilde Golf van Napels te heb ben toegelaten. Bij de cholera- epidemie stierven 23 mensen. Verkeersinspectie zaterdags dicht DEN HAAG (ANP) Met ingang van zaterdag 24 november zul len de kantoren van de Rijks verkeersinspecties niet meer voor het publiek geopend zijn, zoals de afgelopen zaterdagen in verband met de ontheffingen van het zondagrijverbod het ge val is geweest. Balletdanser Fokine in V.S. overleden NEW YORK De in Rusland ge boren balletdanser Leon Fokine, geboren in Sint Petersburg, is dinsdag op 68-jarlge leeftijd te New York overleden. Met zijn moeder, de befaamde ballerina Fedorowa, vluchtte Fokina in 1917 uit zijn land weg. Fokine heeft deel uitgemaakt van het Russische ballet van Monte Carlo en is vaak opgetreden te Londen en te New York. In 1958 opende'hlj een dansschool te Havanna maar hij verliet Cuba na de revolutie. Hij ging vervolgens naar Washington waar hij les gaf en sloot zich aan bij de Hnrttness School for Ballet Arts. De moeite voor het aanbfengen van een nieuw kwartaal-abonne ment wordt door ons goed beloond. Met een origineel boeren Goud se kaasje bijvoorbeeld. Een smaakvolle 'blljmaker', verpakt In luxe doos, waarbij Ingesloten vele heerlijke kaasrecepten. Noteer m.l.vBON als nieuw-kwartaal-abonnee: Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, noar: Adres: antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur het kaasje naar: LEIDSE S& COURANT W' onplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1