TEGEN VERVAL Maak Rond Sinterklaas snoepje van eigen deeg Huilende zuigelingen Sint zoekt tandpastatuberoller. Sint zoekt poppentweeling die in bad kan. Sint zoekt levendige slang* Sint zoekt kaarsen met sinaasappelgeur. MAANDAG 19 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 VOOR DE VROUW Bij Elisabeth Arden kwa men tien nieuwe produc ten in het reeds omvang rijke assortiment voor de huidverzorging, die lich ter zijn en een diepere werking hebben. Door een vruchtbare samenwer king met „Elylilly" (pharmaceutische firma, derde in grootte van de wereld), die de natuurlij ke producten in klinieken en ziekenhuizen liet pro beren, kwam het „perso nal skincare system", in drie basisgroepen: A) voor de normale tot droge huid: B) voor de normale tot vette huid en C) voor de probleemhuid (specia le verzorgingsproducten) tot stand. Madame Hu- bart. verkoopleidster van de Benelux en de heer Surdiacourt, General Ma nager uit Parijs kwamen er speciaal voor naar Den Haag om de uitbreiding toe te^ lichten en de pro ducten te demonstreren. Uit de veelheid van mate riaal lichten we het on derdeel de „eight hour cream", balsem voor nacht of dag met enorm veel gebruiksmogelijkhe den. Ze heelt en geneest, balsemt en verzacht. In San Francisco, vertelde de heer Surdiacourt, brak kortgeleden vlakbij een salon van Arden een brand uit. Een der schoonheidsspecialisten griste alle potten „Eight hour cream", die ze maar te pakken kon krijgen bij elkaar en bedekte de ge zichtshuid van een getrof fene helemaal met de crème. De later behande lende arts zei „dat ze niet beter had kunnen doen". De huid van de man ge nas totaal. De crème ver betert ook de conditie van bros haar met gesple ten punten, (op de borstel aanbrengen en vanaf de kruin borstelen). Een veel heid van huiden, een veel heid van mogelijkheden met het „personal skinca re system", waarin voor droge huiden de toevoe ging „gentle" (zacht) vaak voorkomt en voor vette huiden: „deep", (diep). Versterking van de probleemhuid door Vel- va Smooth Lotion, die transpiratie vertraagt, en stimuleert na een schoon maakbeurt met afwasba- re reinigingscrème „com plexion clear" met diepte werking. Maakt de huid glad. „Velva Cream" maskers (basis zeewier) kunnen zelfs om de ogen gebruikt worden, zo „gentle" zijn ze. Interessant de Bye-lines- kuur (8 dagen), gericht op gezicht en hals. Voor 72,50 een doos met 8 ampullen, elk voor een dag. Te gebruiken 's avonds of 's morgens en de vloeistof goed laten in werken. Indien u de in houd van een ampul in de loop van de dag aan brengt, is wachten met make-up gewenst (ten minste twee uur). Voor probleemhuiden aanbevo len en als opknappertje voor elke huid in voor- en najaar. Bye-lines throat cream is een crème met proteïne. samengesteld voor de oudere hals (het zwakke punt voor elke vrouw boven de 40). Leuk cadeautje: een coffret met twee draaiende pla teaux met huidverzorgen- de producten voor f 39,75. Geschikt voor de winter sportreis. want het weegt niet veel". T.F. Zoals bij elk groot feest gebruik is kent ook de sinterklaastijd z'n eigen lekkernijen. De tijd voor 5 december wordt er rijkelijk omgesprongen met peernoten en figuurtjes van par- een stuk boterletter, borstplaat, i speculaas, banketstaaf en cho- coladeletter ondanks het weege- <- klaag van de tandarts er best in. <-Men kan deze attributen natuur- lijk in alle soorten en varieiten in de diverse winkels kopen maar voor al die keukenprinsen en prinsessen die het nou een maal veel leuker en gezelliger vinden om ze zelf te maken vol gen hier een paar recepten. Borstplaat koffiemelk. Voor heerlijke cho coladeborstplaat: 100 g koffie room, 50 g water en zes eetle pels chocolade. Voor de koffie- borstplaat nemen we flink was oploskoffie. Andere smaken: si naasappel, citroen. Room is vaak erg zoet. Vroeger werden veel essences gebruikt, nu niet meer. De borstplaat kan leuk versierd worden met noten en vruchten, die we er dirct na het uitgieten indrukken. In een dik ke borstplaat kan een goed in kunststof perpakte geldsurprise verstopt worden. Het uitgieten dient dan wel met veel overleg te gebeuren. Het grondrecept voor harde en voor zachte borstplaat is het zelfde: 500 g kristalsuiker, 150 g vloeistof, een snufje zout en het smaakje. Sommigen preferen voor de zachte borstplaat witte bastardsuiker. De vormen aan de binnenkant goed oliën en op vetvrij papier op een koude aanrecht neerzet ten. De suiker met zout, vloeis tof en smaak langzaam roeren, verhitten en precies drie minu ten laten koken. Blijven roeren! Boterletter De pan van het vuur nemen en alroerend laten afkoelen. Zodra "oor b« deeg: lal g bloem. 150 g het mengsel dof wordt in de roomboter, 3/4 dl water, rout, VV orstbroodjrt vorm uitgieten. Dit juiste mo- enkele druppels ailjn. ment te kieren is erg belang- Voor de vulling: 150 g amandelen, stokbrood rijk 150 g suiker, 1 eierdooier, ci- Voor harde frambozenborstplaat troenresp. nemen we 100 g grambozensap Wel de amandelen alvorens ze te en 5° g water, voor zachte ne- pellen, droog ze af en maal ze. men we in plaats van water Vermeng ze met de suiker, de eierdooier en de citroenrasp. Maak deze amandelspijs enkele dagen tevoren. Snijd voor het deeg de zeer harde boter door de bloem en vorm hiervan met het water en de azijn een sa menhangende bal (de boterklon tjes blijven hierin te zien). Rol het deeg enkele malen uit en vouw het weer op. Maak er een lange lap van en vorm de ge wenste letter. Leg de amandel spijs in de vorm van een lange rol op dit deeg. Vouw dit om de spijs heen en plak het met wa ter vast. Bak de letter, na deze bestreken te hebben met losge klopt ei, in een zeer hete, voor verwarmde oven in ongeveer 35 minuten gaat en goudbruin. bruin branden. Giet de koede emlk bij de caramel en roer tot deze is opgelost. Neem depann het vuur. Roer de maïzena, de eieren, de vanillesuiker en een snufj zout door de koffieroom en fiet dit mengsel al roerend bij de caramel. Zet de pan weer op het vuur en laat de pudding onder voortdurend oeren lang zaam aan de kook komen en eventjes heel zachtjes dorkoken. Daarna het koffie-extract en het Gevulde speculaas klont boter toevoegen. Giet de een metkoud water 250 g. zelfrijzend bakmeel, 150 g rand (kan ook op biscuitdeksel, belegd met aluminiumfolie). Be strijk dit met losgeklopt ei en verdeel hierop gelijkmatig de amandelspijs, klaargekocht of te voren gemaakt van 150 g amendelen, 150 g suiker, 1 eier dooier. geraspte citroenschil. Bestrijk deze eveneens met los geklopt ei, leg de tweede lap deeg erop en druk de lagen goed op elkaar. Bestrijk ook deze tot slot met ei e ndruk er hier en daar een gehalveerde, gepelde amendel in. Bak despe- culaas inongeveer 40 minuten in een matig warme oven gaar en goudbruin. gelijke stukjes snijden en enigszins uithollen. Dan 2 worstjes door elk stukje stokbrood steken en deze op het rooster in het midden van de plaatsen. De oven tot plm. 150 C. het omgespoelde vorm, stijf laten worden, daarna storten en met moccaboontjes garneren. Opdie nen met zoete stijfgeklopte sla groom. Slagroom zo uit het fles je er overheen gieten, is ok erg lekker. Een misschien vinden de jongsten in uw gezin het reeleuk om dit jaar eens zelf hun eigen borst plaat klaar te maken? Gun hun die pret en help ze ongemerkt een klein handje met de voorbe reidingen. Hun trotse stralende blik zal een extra elonign vor u op 5 december zijn. druppel, die men van de lepel laat vallen, een draadje vormt. Neem dan de pan van het vuur en roer zo lang tot de oplossing Roomborstplaat dik begint te worden, "chop de oplossing nel in door uw jeugdi- mej, noten ge helpers natgemaakt borst- plaatvormen en zet deze op bo- 2 kopjes suiker (250 g). 21/a2 Ie- terhampapier. Na afkoeling pe| koffieroom, 1 eetlepel cacao, worden de ringen onmiddellijk 4 eetlepels hazelnoten (plm. 40 weer losgemaakt. g) Rooster de hazelnoten voor zichtig in de oven of in een be boterde koekepan. Vermeng de suiker met de cacao, voeg de koffieroom toe en laat het ge heel zachtjes smelten. Kook de massa als hijvloeibaar is gewor den vlug in een open pan tot de laatste druppel, die van de lepel afloopt, een draad trekt. Neem daarna de pan van het vuur en roer in de massa tot deze dik en ondoorzichtig **egint te wor den. Giet de massa uit in bebo terde borstplaatvormen, die op een beboterd stuk papier ge plaatst zijn. Duw de geroosterde hazelnoten erin en Iaat de borst platen goed koud worden, voor ze uit de vorm te halen. Kijk es in de BijenkorfJjTll donkerbruine basterdsuiker, 175 g roomboter, 11/2 lepel specu- laaskruisden, 1 lepel meel, zout, citroenrasp. Snijd de boter tot kruimels in de bloem en kneed er met de sui ker, kruiden, zout en melk een glas deeg van. Laat het een nacht opstijven. Rol het uit of druk het uit) (tot een rechhoeki- ge plak van 1/2 cm. dikte en verdeel deze in twe gelijke de len. Breng een deel over op een beboterd bakblik met opstaande (ADVERTENTIE) Kijkes inde Bijenkorf Lf brood met water besprenkelen en in plm. 5 minuten kappend later worden. Als garnering de takjes peterselie in het brood- K-OllieDOrstplaat steken om de stukjes stokbrood een rood lintje strikken en ze war presenteren met mosterd. Hop jesp ud ding 150 gr. suiker, 4 dl. melk, 1 dl. koffieroom, 1 dl. sterk koffie-ex tract, 2 eieren, 2 pakjes vanille suiker, 80 gr. maïzena, snufje zout, klontje boter. Laat de suiker zonder water in een ijzeren pan smelten en Laat ze 2g0 gr suiker en 5 lepels sterk koffie-extract onder nu en dan roeren oplossen. Kook het suikerstroopje, zonder dat de vlam on de pan speelt, in. Ver mijd ook het ontstaan van sui kerkorrels tegen de binnenrand van de pan. Dit kan men voor komen door af en toe even een deksel op de pan te doen, waar door de wand van depan zich schoon stoomt. Kook de oplos sing zovr in, dat de laatste ADVERTENTIE Kijkes inde Bijenkorf TT" Er zijn steeds meer mensen drie geld willen spenderen aan hun huis. De man die hierbij helpen kan is de binnenhuisarchi tect. Binnenhuisarchitectuur heeft ver schillende kanten. Binnenhuisarchitecten kunnen niet allemaal over één kam wor den geschoren. Er is de man achter de tekentafel, die zelf nooit een stap verzet. Er is de man die meeloopt om het werk uit te voeren. Hij is technisch op de hoogte. Meneer drie is tekenaar-uitvoer derfabrikant en dan is er nog de duivels kunstenaar, die bij dit alles ook nog over commerciële, organisatorische talenten beschikt. Maar, allen moeten „dienend scheppen", zoals de heer G.M. Schouten, binnenhuisarchitect het uitdrukt. Hij zegt: „een grote fout is je mening op dringen. Het woord dat de klant spreekt is heilig. Elk mens heeft zijn eigen sfeer. Je merkt wat men graag wenst. Het en- trée van de binnenhuisarchitect moet ver gemakkelijkt worden. Men ziet hem nog te veel als de man die het voor het zeg gen heeft. Zijn taak is voorlichten wat er met materialen te doen is, te verzinnen waar hij die materialen vandaan haalf waaraan de klant zelf niet kan komen en hoe je met minder geld iets leuker kunt maken". hak het kleurcontrast In een kamer nooit te sterk. (Heer Schouten.) „Je moet bij het binnenkomen niet direct de vloerbe dekking zien. Mooi is als hetzelfde dessiD in het behang en de gordijnen voorkomt. Kies de kleuren nooit te fel. Kleuren waarvan je moet ontdekken dat ze mooi tijn zullen ook mooi blijven. Attractieve De belangstelling voor het klassieke interieur wordt steeds groter: vooral in Frankrijk waar befaamde binnenhuis architecten kind aan huis zijn bij anti- quaairs. Aangezien echte antieke meu bels zeldzaam en daarom duur zijn, maar de vraag steeds groter wordt, zijn talrijke ultra moderne fabrieken zich op de fabricage van zogenaamd antiek gaan specialiseren. kleuren vind je op het eerste gezicht ge weldig, maar je berrt er gauw op uitgeke ken". Een binnenhuisarchitect mag nooit zijn stempel op een interieur drukken. De heer Schouten ziet de misvatting niet van de kant van de consument. „Jonge jon gens komen van de academie en zeggen met een uit de lucht gegrepen overwicht: „die stoel moet eruit" of „wat moet u nou met die afschuwelijke kast?" Mag ie der mens alsjeblieft mooi vinden wat hij wil? Belangrijk in een kamer is wat wij de DOOS noemen, d.w.z. bodem en wanden. De doos heeft een dienende functie. Pie ker dus bij het meubileren van een ruim te eerst over het huwelijk van gordijnen en behang. Ook als do-it-selver. Goede smaak kan het zonder kostbaarheden doen. Er zijn interieurs ven een paar dui zend gulden, die ik geze'üeer vind aan doen dan dure „toonkamers" bouwd. Ze hebben een serre (b.v. breedte 3.45 m. diepte 1.60 m, hoogte 3 m). Vroe ger was ze van de daarachter liggende kamer gescheiden door glazen schuifdeu ren, die in de loop der jaren het leven hebben gelaten. Men sloopte ze eruit om meer ruimte en licht te hebben. De bewo ners van het huis zitten nu alleen opge scheept met de nog bestaande portières (waaruit vroeger de schuifdeuren kwa men), lelijke sta-in-de-wegs, die niet kun nen worden weggehaald omdat ze in feite steunbalken vormen. Meestal heeft zo'n serre glas-in-lood bovenramen. Zegt de heer Schouten: „glas in lood beperkt door de kleurigheid de vrijheid van in richting, maar soms is het jammer om het te vervangen door gefigureerd wit glas. Een oud huis verliest zijn „signa tuur" door te veel veranderingen, die het karakter van de bouw aantasten. Laat men het glas-in-lood met zijn speciale ka rakteristiek zitten, dan zijn streepgordij- nen in de fondkleur van het glas een goede greep. Een bloemetjesdessin doet het ook. In de mode worden tegenwoordig toch ook allerlei dessins door elkaar ge dragen. Mode- en interieurtendenzen gaan samen". Gordijnen die grote oppervlakken moeten afsluiten, lopen aardig in de papieren. Uitwijkmogelijkheid is boven de meestal openslaande deuren van een „serre" een met stof bekleed en met polyester uitge- vuld houten paneel aan te brengen. Dit paneel verbergt de mcr.tage van de gor dijnen, die eruit stromen. En nu de grap: inplaats van uit meters dure stof, be staan deze uit twee zijstroken van zeer goed materiaal (b.y^in bloemdessin) met Glas in lood beperkt door de kleurig heid de vrijheid van inrichting, maar soms is het jammer om het te vervangen. daarachter sluitgordijnen van een goed- kopere stof (b.v. effen satinet in de hoofdkleur van de bloem). De bestaande portières kunnen worden ge- j camoufleerd door elkaar kruisende gor- I dijnen van ijldunne, licht doorlatende stof, hangend tot op 2/3 van de breedte. 1 „Gecroiseerde gordijnen" zorgen voor een intiem sfeertje, alleen geschikt voor mensen die graag op de klassieke toer i gaan. Het „gezeefde" licht smeekt dan ook om ronde mahoni® eettafels en Franse j (boeren)kastjes „Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die deze stijl helemaal niet ligt" (archi tect Schouten). Een jong, pas afgestu deerd arts ziet hot misschien zo niet zit ten". Wat doet hij dan? „Die springt an ders met de profielen om. De portières worden bijvoorbeeld glad gemaakt, de serrevloer gebeitst Daarin kan een bak j worden uitgehakt van 1.50 m, vol mot exotische planten. De serre krijgt bruin/blauw behang, de kamer havanna. Een mqur is een enorme foto. De serre j krijgt tegen elkaa. geschoven woonele- mentenineenfellekleur,bijvoorbeeld j menten in een felle kleur, bijvoorbeeld geel en oranje. Aan een haak in het ^>ia- fond bengelt een rieten fauteuil aan een galg. Lampen met indirecte verlichting doen het goed in zo'n interieur. Lcefruim- I te moet aangepast zijn aan de bewo ners". Tiny Francis De voortdurende huileuda zuigeling is geen klein probleem. Zowel de slaperige en overspannen ouders als de kinderartsen blijven geïnteresseerde partij en willen het probleem zo vlug mogelijk oplossen of er althans een beter inzicht in krijgen. Vele lezers zullen van mening zijn dat de verklaring allang gevon den is. Zo zijn velen nog steeds van mening dat babies huilen omdat het goed is voor de longen. Niemand zal kunnen ontken nen dat de eerste huilpartij, onmiddellijk na de geboorte, goed is voor de uitzetting van de longen en daarom zelfs van vitaal be lang is. Maar als eenmaal de longen uitgezet zijn, zijn er geen be wijzen dat de longén verder moeten geoefend worden door huilen. Een volwassene oefent zijn ademfunktie ook niet door hard te huilen. Anderen zullen beweren dat huilen de enige manier is waarop een zuigeling de aandacht van de moeder kan trekken. Daarom heeft het huilen bij de zuigeling een andere betekenis dan bij de volwassene. Wanneer het kind honger heeft, koud of warm is zal het dit zeker bij middel van huilen trachten kenbaar te maken. Maar of ba- bies zonder ophouden om deze reden blijven huilen is een heel andere zaak. Ook de natte luier- uitleg doet het niet meer. Het komt ons vergezocht voor dat een zuigeling niet zou huilen wan neer hij ingepakt is in een droge en warme luier maar wel wan neer deze iuier warm en nat zou zijn. Er zijn veel babies met natte luiers die geon aanhoudend huilconcert ten beste geven. Laten we niet te veel aandacht besteden aan allerhacie meciaiti* sche of fysische redenen. Ook moet men niet te veel zoeken naar oppervlakkige en gemakkelijke uitleg die zowel de baby als ons zelf moot sussen. Waarom zouden alleen babies voortdurend hui len omdat ze tandjes aan het krijgen zijn, terwijl oudere kinde ren toch evengoed tanden krijgen en niet huilen. Ook de fameuze wind en krampjes in de darmen hebben veel van hun geloof waardigheid verloren. Anders wel een gemakkelijke mechani sche uitleg, evenals de zogenaamde „groeipijnen". Aangezien een kind altijd groeit kan deze vage uitleg altijd te hulp geroe pen worden. Nergens is bewezen dat groeien een pijnlijke ge schiedenis zou moeten zijn. Sommige ouders troosten elkaar nog met de overtuiging dat hun kind voortdurend huilt omdat het te snel groeit, echt boven zijn sterkte uitgroeit. De ware oorzaak ligt waarschijnlijk veel dieper. Wanneer een baby geen honger of pijn heeft, huilt hij waarschijn lijk uit verveling of omdat hij zich ellendig voelt. De normale ontwikkeling vergt een voortdurende prikkeling en stimulatie. Het knuffelen en het spel zijn hiervoor de aangepaste manier. Het spel is Immers de optimale leerschool van het kind. Het is aisof het kind dit aanvoelt en schreeuwt om aandacht zodra het zich verlaten en eenzaam voelt. Wanneer zijn geschreeuw niet beantwoord wordt zal het tenslotte van verveling in slaap vallen. Zulke apatische babyslaap is te beschouwen als een gemiste vi tale kans in het leerproces van het kind. Sommige kinderpsychologen menen daarenboven dat het kind niet alleen zijn eigen ongelukkige gemoedsstemming uitschreeuwt, maar tevens een spiegel is van het gemoedsleven van de moe der. De affektieve binding tussen de moeder en haar baby is doorgaans zeer nauw omdat het contact tussen beiden zeer in tens en voelbaar is. Daarom moet het ons niet verwonderen dat een baby de gemoedsveranderingen van de moeder veel fijner registreert en weergeeft dan dit bij volwassenen het geval is. Even angstige en gespannen moeder zal deze gevoelens gemak kelijk overbrengen op haar kind. Zelfs de moederlijke gevoelens gedurende de zwangerschap en ge durende haar eigen kinderjaren zouden hun invloed laten gel den.Het is bekend dat het moederinstinct en de kunst om een baby te bemoederen geen erfelijk automatisme is dat onweerl staanbaar tot ontwikkeling komt.Goed „bemoederen" dient aan geleerd te worden door de positieve ervaringen van de eigen jeugd wanneer men door zijn eigen moeder vakkundig bemoe derd is.Ongewenste zwangerschap, discussie over het al dan niet plegen van abortus geven na de geboorte niet zelden aanleiding tot schuldgevoelens ten overstaan van het kind waarvan men de abortus overwogen heeft. Al deze minder gelukkige gevoelens van de ouders vinden in de baby een goede barometer, met hui len als gevolg. Deze uitleg is misschien wat vergezocht maar niettemin even overtuigend dan de zogezegde darmkolieken of groeipijnen. Som mige moeders verwachten van de geboorte een soort extase. Wanneer dit gevoel, dat inderdaad bij sommigen bestaat, zich bij hen niet voordoet, voelen ze zich eventueel bedrogen en bren gen ze zelfs hun competentie van moeder in het geding. Ook de gevoelens kunnen op de baby overgebracht worden en zo aanlei ding geven tot veelvuldig huilen. Schuldgevoelens kunnen zich ook voordoen wanneer een moeder niet op het eerste gezicht op haar baby (verrimpeld, verkleurd, mager) verliefd is. Alsof iedere vrouw op het eerste zicht volledig op haar man ver liefd was. Kortom: het langdurig huilen van een baby verdient onze volle aandacht. Te vaak maken we er ons vanaf met een fysische uitleg die steeds minder en minder voldoet. Wanneer een baby huilt dienen we in de eerste plaats de ouderlijke gevoelens te exploreren. Een voortdurend huilende baby heeft ons, op zijn manier iets te vertellen. Dit is dikwijls meer dan alleen het feit dat zijn luier nat is of dat er een tandje op komst is. Daarom moeten we er voldoende aandacht aan besteden. Moeders of va ders die dit niet meer kunnen omdat ze te agressief reageren te gen hun baby hebben evenzeer doktershulp nodig als hun huilend kind. Dr. Ickx (ADVERTENTIE) Kijk es in de Bijenkorf

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7