„ZE KUNNEN MIJN MAN VAST HOUDEN ZO LANG ZE WILLEN... Naturalisatie wordt niet erkend Leiden pakt energieverbruik stevig aan stad en streeknieuws Nederlandse Marokkaan zit nog steeds in de gevangenis van Rabat I—liHili iniüiüiüüiüa „Keukenhof-wandeltocht" hoogtepunt voor DJO. PODIUM SCHOOT MET „DE CIRKEL" IN DE ROOS OOK Wat u moet weten Stompwijkse fanfare trad op in de kerk LEIDSE COURANT LEIDEN Acht jaar gele den vertrok de 30-jarige Marokkaan Moulay Ma- chour: vanuit zijn geboor teplaats Agadir naar Ne derland om, net zoals vele andere landgenoten, hier zijn geluk te beproeven. En het lukte hem aardig. Als elektromonteur vond hij een goede baan terwijl ook de liefde hem gunstig gezind was. In Leiden ont moette hij zijn toekomsti ge vrouw met wie hij in 1965 trouwde. In deze stad, waar zijn vrouw geboren en getogen is, kregen zij een huis toegewezen. Het beviel Moulay Machouri goed in Nederland. Hij werkte hard, verdiende goed en zijn gezin werd uitgebreid tot 5 personen. Vorig jaar liet hij zich tot Nederlander naturaliseren, hetgeen zulke verstrekken de gevolgen met zich mee zou brengen. Het voorgenomen huwelijk van zijn broer was voor Machouri aanleiding om met zijn gezin een uitge breide vakantie in Marok ko door te brengen. Op maandag 16 juli van dit jaar kwam de familie Ma chouri in Marokko aan: drie dagen later bereikten zij Agadir. Het werd een geweldig weerzien: na 8 jaar is er heel wat te ver tellen en op te halen. Het leek een geweldige vakan tie te worden. Op 2 augus tus echter werd Moulay Machouri door 3 politie agenten in burger van het strand gehaald voor een „routine-onderzoek". Sindsdien heeft niemand hem meer gezien. Enigszins bekomen van alle span ningen vertelt mevrouw Ma chouri wat er op die beruchte 2de augustus allemaal gebeurde. ,,Het was stralend weer en we brachten de dag op het strand door. Op gegeven moment kwa men er drie politiemannen in burger die ons vertelden dat wij ons snel moesten aankleden. We kregen te horen dat wij betrok ken waren geweest bij een au to-ongeluk op de weg van Aga dir naar Tagazout. We kregen meteen argwaan want we wis ten zeker dat er niets gebeurd kon zijn. Bovendien, drie poli- tie-agenten voor een routineon- derzoek klopt ook al niet. Aan vankelijk wilden ze alleen mijn man meenemen maar na veel over-en-weer-gepraat mochten we allemaal mee. Ook mijn man's broer, die bij ons was. Eén politieman ging bij ons in de auto zitten. Toen we aange komen waren bij het „Hotel de Police" in Agadir moesten we de auto op de parkeerplaats van het politiebureau neerzetten. We kregen te verstaan dat we niet mee haar binnen mochten want het zou niet zo lang duren. Een of twee uurtjes slechts. Mijn man werd toen naar binnen ge leid en dat was het laatste wat we van hem gezien hebben." Mevrouw Machouri staart door da ramen van haar woning in de Leidse Morsbuurt naar buiten alsof ze het hele tafereel weei ziet afspelen. Haar druk spelen de kinderen Malika en Micha, de twee jongsten, de oudste zit op school, storen haar in deze KVP, AR EN CH HAZERSWOUDE TOCH NOG APART overpeinzing. Ze maant hen tot stilte, schenkt nog een kop kof fie in en gaat verder met ver tellen. ,We zijn toen op zoek gegaan naar de commissaris van poli tie, want we wilden wel eens weten waar het nou eigenlijk om ging. De commissaris bleek aanwezig op het bureau. Toen hij ons te woord stond, vertelde hij hetzelfde verhaal als zijn on- naturalisatie van mijn man te maken moest hebben maar ze kerheid hieromtrent kreeg ik niet. Overigens is er nooit een officiële aanklacht ingediend. Dezelfde avond kwamen twee politiemensen onze koffers door zoeken in het huis van een nicht van mijn man, bij wie wij lo geerden. Ze konden echter niets vinden. Om twee uur 's nachts kwamen ze wederom. Dit keer Machouri hierover vraag, beaamt ze me dat. „Ze vragen wel eens naar hun vader, maar ze zijn nog zo jong, hè. Alleen de oudste (6 jaar) mist hem erg." Ze vervolgt haar verhaal. „De volgende dag werd mij verzocht naar het bureau te komen, want mijn man zou mij willen spre ken. Toen ik daar aankwam kreeg ik te horen dat hij nog gustus, de dag dat mijn man's broer trouwde, werd ik om 8.00 's morgens afgehaald. De gehele dag tot 5 uur 's avonds werd ik ondervraagd, 's avonds weer. Wat we in Marokko gedaan hadden, waar we geweest wa ren, welke kranten we lazen, of we aan politiek deden, welke Marokkanen we kenden, enzo voort. En als ik vroeg waar het nu eigenlijk om ging, kreeg ik niet erkend, vernam ik. Slechts met koning Hassans toestem ming mag men naturaliseren en die toestemming geeft hij nooit. De ambassade kreeg te horen dat het hier ging om een Ma rokkaanse aangelegenheid waar ze zich niet mee mochten be moeien. De toegang tot het po litiebureau werd mijr toen ze genoeg van mij wisten, steeds geweigerd. Nog vier weken dergeschikten: Er zou een onge luk gebeurd zijn waarbij een rode Diane, net zo een als wij hebben, betrokken is geweest. Meer kon de commissaris niet vertellen want het waren „ge heime zaken". We begrepen reeds dat het een smoes was: ze deden trouwens geheel geen moeite om het een beetje aan nemelijk te laten klinken. Ik vermoedde dat het iete met de namen ze al ons foto- en film materiaal mee: negatieven, fo to's, toestellen, alles Het bellen door de kaasboer is voor mevrouw Machouri het te ken dat het leven gewoon door gaat. Gedurende de tijd dat zij aan de voordeur staat, kan ik de kinderen observeren. Het schijnt dat de geschiedenis bij na geen indruk op hen heeft ge maakt. Als ik later mevrouw enige dagen moesten vastzitten en dat ik mijn paspoort moest inleveren. Aan dit verzoek heb ik voldaan. Maar aan mijn her haalde verzoeken of ik mijn man te zien kon krijgen, werd niet voldaan. Ook de commissa ris of de chef de la police judi- ciaire kreeg ik niet meer te zien. Ze hadden altijd wel een smoesje klaar om mij af te schepen. De dag daarna, 4 au- weer te horen van dat auto-on geluk. Onze auto en onze spul len kreeg ik niet terug. Het was mij intussen duidelijk geworden dat alles draaide om het Neder landerschap van mijn man. De Nederlandse ambassade in Ra bat, die wij op de dag van mijn man's arrestatie hadden inge licht, kon ons ook niet veel hel pen. Het Nederlanderschap van mijn man werd door Marokko zijn we daar gebleven maar al onze pogingen om mijn man te rug te krijgen, liepen op niets uit. Zonder onze auto en onze spullen zijn we met de hulp van de ambassade, we hadden te weinig geld voor onze overtocht, weer naar Leiden terugge- op met mevrouw Machouri. Veertien dagen lang is daarna een camerateam van de Vara- televisie op zoek gegaan naar Moulay Machouri, echter zonder resultaat. Wel hebben ze weten uit te vissen dat Machouri in de gevangenis van Rabat moest zitten en nog leefde. Ook minis ter Van der Stoel van Buiten landse Zaken werd op de hoogte gesteld. Het schijnt inderdaad dat Marokko een van de weini ge landen is, die naturalisatie niet erkennen. Woordvoerders van het ministerie van Buiten landse Zaken hebben aarzelend toegegeven dat dergelijke geval len wel meer zijn voorgekomen, maar dat daar nooit enige ruchtbaarheid aan gegeven is. Het is vreemd dat Marokkanen, die tot Nederlander naturalise ren, daarover niet voorgelicht worden. Mevrouw Machouri: „Mijn man on ik, we hebben hiervan nooit jets geweten. Ik héb geen flauw idee hoe 'hef eal aflopen. De am bassade en de Obudsraan blij ven er achter aan gaan. Geluk kig heb ik steun van mijn fami lie hier in Leiden. Financieel word ik geholpen door gemeen telijke instellingen. Ik heb ver scheidene brieven gestuurd naar mijn man, via B.Z. en de Ne derlandse ambassade in Rabet. Ik hoop dat ze aankomen. Meer kan ik niet doen. Ze kunnen mijn man vasthouden zo lang ze willen •ARNOLD HENDRIKSEN LISSE Vrijdagavond heeft de Wandelsportvereniging D.J.O. te Lis- se de jaarlijkse algemene vergadering gehouden in „Mariënburcht". De heer P. v.d.d Zwet hield en openingswoord. Een hoogtepunt volgens het jaarverslag van secretaris Housen was de traditioneel geworden „Keukenhof-wandeltocht", waarvoor niet min der dan 3000 deelnemers zich lieten inschrijven. Met een woord van bijzondere dank werd gememoreerd, dat de heer B. va der Blom als harde werker op de achtergro d enorm veel doet voor de ou- papier-actie. Het financiee, verslag van de waarnemend penningmeester Mevr. van Zoest maakte melding van een voordelig saldo van 435.36. De ver gadering ging accoord met een contribueiverhoging voor senioren van 1,- en junioren 0,50. De bestuursleden G. Lubbers en Mevr. van Zoest werden bij acclamatie herkozen. De heer Dubbeldam kreeg bij zijn afscheid woorden van dank voor het vele werk, in zo vele jaren verricht. De Nederlandse theaterwereld heeft in de afgelopen maan den het levenslicht geschon ken aan een groot aantal nieuwe toneelgezeslhappen, waarvan er gelukkig in de loop van dit seizoen verschil lende Leiden zullen aandoen. Zo hebben we in de afgelo pen maanden al kunnen ken nismaken met „De Appel" en (toneelgroep) „The Fami ly", die beide goede vooruit zichten voor de toekomst bo den. Zaterdagavond was het de beurt van de Toneelgroep Podium, het nieuwe Amster damse gezelschap onder lei ding van Bob de Lange. De doelstellingen van Bob de Lange zijn al lange tijd dui delijk. Hij houdt zich al en kele jaren voornamelijk be zig met het ontspannende blijspel en legt ten overvloe de in het programma een soort geloofsbelijdenis af door als doel van de Toneel groep Podium te stellen, dat hij een groot en wellicht ver waarloosd publiek de kans wil bieden op amusementsto neel. Met „De Cirkel" van Somerset Maugham is hij voorlopig uitstekend in zijn opzet ge slaagd. De voorstelling was geen grootse artistieke ge beurtenis en dreef bovendien iets te veel op ervaren oude rotten als Ank van der Moer, Wim de Haas, Dolfd de Vries en Bob de Lange zelf, het Massaal opgekomen pu- bilek (de zaal was uitver kocht) gaf echter duidelijk blijk zich kostelijk te amuse ren en we kunnen derhalve met een gerust hart consta teren, dat de Toneelgroep Podium met deze eerste pro- duktie in de roos heeft ge schoten. Paul Korenhof LEIDEN St. Nikolaas is zater dagmiddag met veel enthousias me verwelkomd in Leiden. Aan de kade van de Haven werd de Goedheiligman opgewacht door een grote menigte kinderen. Als burgervader sprak burgemees ter Vis een hartelijk welkomst woord. Vervolgens werd St. Ni kolaas het middelpunt van een groots opgezette optocht, die door de hele binnenstad trok. Langs de route had zich een grote me nigte opgesteld, die zich koste lijk vermaakte, vooral met de Pieten, die de ezeltjes bereden. Het Leids City Centrum mag te rugzien op een geslaagde Intocht wêêêêêtm m am miwivii HAZERSWOUDE - Wanneer vol gend jaar de strijd om de der tien gemeenteraadszetels in Ha- zerswoude losbarst, zullen KVP, ARP, e.r CHU elk met een af zonderlijke lijst uitkomen. Wél zullen de drie confessionele groeperingen één zelfde pro gramma presenteren en zullen de raadsfracties nauw samen werken. '5>it betekent dus dat er in feite niets nieuws in de confessionele hoek, die negen van de dertien zetels bezet in déze raadsperio de. op stapel staat. Een door de besturen van de drie genoemde partijen gehouden enquête on der de leden heeft namelijk uit gewezen, dat 52% van hen die reageerden de mening is toege daan dat de drie partijen in 1974 de zelfde opstelling moeten aar-houden in verband met de gemeenteraadsverkiezingen, te PVDA-afdeling en het Aktie- cer.trum van de PPR hebben besloten om de komende ge meenteraadsverkiezingen niet met een gezamenlijke lijst te LEIDEN Burgemeester en Wethouder* van Leiden hebben een aantal maatregelen genomen ter beperking van het energiever bruik bij de gemeente., gemeentelijke be drijven en instellingen en in het onderwijs. De maatregelen omvatten beperkingen op het gebied van verlichting en verwarming. De straatverlichting zal door de S.L.F. zoda nig worden beperkt dat met uitzonde ring van belangrijke verkeersknooppunten één op elke twee lichtmasten wordt uit geschakeld. Met dit werk dat ongeveer 1 weken in beslag neemt, is inmiddels be gonnen. Op de concessiegemeenten en de engrosge- meenten in het verzorgingsgebied van de S.L.F. is een beroep gedaan deze gedrags lijn te volgen. Als daaraan wordt voldaan levert dit een energiebesparing van ca. 2 miljoen kilowatt uur per jaar op; dat staat gelijk met een gemiddeld jaarverbruik van l.OOü woningen. Op het totale energiever bruik in het verzorgingsgebied betekent dit een besparing van 1%. De verlichting van openbare gebouwen (o.a. stadhuis) met floodlight is reeds vorig weekend uitgeschakeld. In het stadhuis is de verlichting in gangen en hallen tot de helft teruggebracht door uitschakeling van lichtbakken e.d. De ge middelde verwarmingsgraad overdag wordt gebracht op maximaal 20 graden: 's nachts op maximaal 15 graden. De direkteuren van gemeentelijke bedrijven, de afdelingschefs, de openbare scholen en de schoolbesturen in de sektor bijzonder onderwijs zullen per circulaire een verzoek van b en w ontvangen om soortgelijke maatregelen te nemen. Voorts is in overleg met het georganiseerde bedrijfsleven in Leiden een aantal afspra ken gemaakt m.b.t. de feestverlichting en is een beroep gedaan op deze organisatie om ook de etalageverlichtmg te beperken. Tenslotte zullen, in verband met een geringe re toewijzing van motorbrandstoffen wel licht bij enkele diensten en bedrijven maatregelen genomen moeten worden, die tot een geringe beperking van de dienst, verlening zouden kunnen leiden. ZOETERWOUDE/ALPHEN A/D RIJN Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de firma Oosthoek werd door het perso neel een geluidsversterker aan de directie aangeboden. De ver sterker is bes'temd voor de nieuwe kantine van het bedrijf. Links de directeur van het bedrijf, de heer P. Kolk. LEIDEN De afdeling Leiden van de R.K. Vrouwenvereni ging van het NKV zijn e©n dagje uit geweest naar de Hemabedrijven in Utrecht. De 50 vrouwen w°rden ont vangen door mevr. Oppen* heimer en kregen het gehele bedrijf te zien, o.a. aan de hand van dia's. BODEGRAVEN De gemeen te Bodegraven krijgt binnen kort de beschikking over een autospuit voor de brandweer. Deze zal op maandag 26 no vember worden overgedra gen door de burgemeester. tentoonstelling in Zoeterwoude Huisvlijt- Zoeterwoude Het aantal inzen dingen van de jaarlijkse huis- vlijttentoonstelling in Ons Huis, welke vooraf gaat aan de bazar was wat minder dan voorheen. De jury bestaande uit de dames Hengstmangers en Duynstee en de heren Hartog en Metselaar, kregen nu 37 werkstukken ter beoordeling voorgelegd. Daarbij vormde het werk van de heer C. v. Muyen een bijzondere klasse. Hij verwierf dan ook bij de heren zowel de eerste als de tweede prijs. Vooral zijn mo del van een antieke wagen was een juweeltje. De werkstukken komen alle ten goede aan de bazar welke vanaf vanmiddag drie uur draait en waar men nog tot vanavond 11 uur terecht kan. De opbrengst is bestemd voor de Hervormde Jeugdraad en dient voor schulddelging van de restauratiekosten van de N.H. kerk. De uitslagen waren: Meisjes: 1. Hester Schoch, 2. MeVe, 3. Elma de Water. Jongens: 1. Martin Hulsbos, 2. Ger van Mossel. 3. Gert v.d. Berg. Dames: 1. Mevr. W. Dorrepaal- Parlevliet, 2. M. v.d. Loo-Blonk, 3. G.F. Hulsbos-v.d. Loo. Heren: 1. C. v. Muyen. 2. C. v. Muyen, 3. L. v.d. Berg. OEGSTGEEST 40 junioren van de voetbalvereniging UDO hebben zondag een on vergetelijke middag gehad. Zij hebben de wedstrijd Ne derlandBelgië in het Olym pisch stadion bezocht, 's Mor gens verlieten zij met hun leiders in uitgelaten stem ming Oegstgeest richting Am sterdam. De reis was moge lijk gemaakt door de suppor tersvereniging en de senioren. Stompwijk Gebruikmakend van de goede omstandigheden welke de kerk biedt t.a.v. geluidsweergave gaf fanfare Juliana voor 80 mensen een concert. Geen moeite was te veel geweest, zelfs het al taar was verplaatst, er was langdurig geoefend en voor de echte muziekliefhebber was er dus volop te genieten. Allereerst van het jeugdorkest o.l.v. Elly Janson, dat nog slechts op enkele punten, zoals de grote tuba's, hulp van ouderen nodig heeft. De man achter Juliana, dirigent Albert Hilkhuysen, hielde een toe spraakje, waarbij hij een aktie aankondigde om voor de fanfare geld in te zamelen voor nieuwe instrumenten: „Het is wel leuk als je veel nieuwe, vooral jeugdige, leden krijgt, maar instrumenten kosten gemiddeld 700 per stuk, terwijl er ook bij zijn van bijna 3000.-." Wat b;treft het programma dat werd geboden, zullen de velen die muzikaal niet zo goed onderlegd waren, enigszins teleurgesteld zijn Grote delen van concoursmuziek werden namelijk uitgevoerd en deze muziek is niet bepaald lichte kost. Het valt te betwijfelen of er op deze manier ooit voor een volle kerk kan worden gespeeld. En dat moet toch wel het streven zijn, want daarvoor doe je toch ook al die moeite. Alleen de echte (concours) muziekkenners kwamen nu volop aan hun trekken en dat zijn er maar weinigen. Beter lijkt het om een wat lichter en gezelliger programma uit te voeren, waarin zo nu en dan de zware kost aan de beurt komt. Toch een geslaagde uitvoering van4de beiden corpsen die Juliana telt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4